Ingezonden. Plaatselijk Nieuws. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur, Beleefd plaatsruimte voor onderstaande gevraagd. Bij voorbaat onzen dank Aan heeren voorstanders van aanleg waterleiding die altijd met typhus scher men, vestigen wij hiermede de aandacht op de te Zaandam heerschende typhus, waar toch over een goed funetioneerende Waterleiding beschikt wordt. Het Comité van Actie tegen water leiding in de gemeente Eethen. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd een plaatsruimte in uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Uit het raadsverslag der gemeente Rys- wijk van 6 Juni j.l. heeft men kunnen vernemen dat de raad een schrijven van de directie van het waterleidingsbedrijf Noord-West-Brabant betreffende de drink watervoorziening dezer gemeente heeft aangehouden. De geachte lezer maakt hieruit niet de gevolgtrekking, als zou in de gemeente Rijswijk op het gebied van drinkwatervoorziening een gunstige toe stand bestaan. Vooral in den winter wanneer de uiterwaarden door het vuile wassende water worden overstroomd en dit water wordt gemengd met de talrijke uitwerpselen van het vee dat in het najaar de uiterwaarden heeft beweid, dan nog niet te spreken van tal van varkens hokken, privaten enz. die dan door het hooge water worden schoon gespoeld. Als men dan daar de menschen hun emmers met z,g. drinkwater ziet vullen moet toch onwillekeurig bij een ieder zich de vraag opdringen, waar in het Land van Heusden en Altena zou een waterleiding dringender noodzakelijk zijn dan in de gemeenten Giessen en Rijswijk. Door een inwoner dezer gemeente wordt sinds enkele weken de vuilnis der ge meente Woudrichem naar hier gebracht, welke een ondragelijke stand verspreid en neer geworpen wordt midden in het dorp in de onmiddelijke nabijheid van de z.g. Kil, waaruit de inwoners der gem. Giessen en Rijswijk hun drinkwater moe ten halen. Naar men zegt moet deze vuilnis dienen om een sloot, welke uitmond in de Kil, te dempen. Hoe gemakkelijk geraakt tiej een stuk kleeding enz. van een lijder aan de een of andere besmettelijke ziekte bij de vuilnis. Daarbij woont op eenige meters afstand van deze vuilnis een bakker die eveneens water uit de Kil haalt. Straks als de uiterwaarden weder zullen overstroomen en deze vuilnis eveneens door het drinkwater zal overspoelen, zullen de inwoners der gemeenten Giessen en Rijswijk ook dit water weder hebben te drinken. De Gezondheidscommissie voor het Land van Heusden en Altena heeft voorzeker alhier een taak te vervullen. Men ziet dus dat het in de gemeenten Giessen en Rijswijk op het gebied van drinkwatervoorziening een ongewenschte toestand is, waar dringend verbetering noodig is. Het ware dan ook te hopen dat de Raad der gemeente Giessen en Rijswijk alsnog het besluit konden nemen, evenals de meeste gemeenten in het Land van Heusden en Altena dit reeds dedeD, aan te sluiten bij het waterleidingbedrijf Noord-West-Brabant. Er moge dan ook financieelen offers gevraagd worden, maar die zullen ruim schoots opwegen tegen goed drinkwater, dat toch is een bron van alle genot. Voor een bedrag van 25 30 cent per week zal het meerendeel der inwoners van Giessen en Rijswijk van goed drink water zijn voorzien. Het is toch onge twijfeld een feit, dat in elk gezin weke lijks toch wel een kwartje op minder nuttige wijze wordt uitgegeven, en beter aan goed drinkwater besteed zou kunnen worden. Laten wij hopen dat de besturen der gemeenten Giessen en Rijswijk, wanneer straks deze zaak aan de orde komt, dit inzicht zullen deelen.. U mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte. Een inwoner der gemeente Rijswijk (N.-Br.). Openbare vergadering van den Raad der gemeente OUDHEUSDEN, gehouden te Elshout, op Woensdag 14 Juni 1933, des avonds 7.30 uur. Voorzitter Edel Ach tb. heer Mr. v. d. Heijden. Secretaris WelEd. heer Th. v. Liempt. Aanwezig alle leden. De "Voorzitter opent de vergadering met den Christelijken groet. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd wor den goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken, a. Bssluit van Ged. Staten, waarbij goedkeuring wordt verleend aan het raads besluit tot verhooging van het crediet bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Wordt aangenomen voor kennisgeving. b. Brief van B. en W. van 's Her togenbosch, betreffende hulpverleening bij brand. De Voorzitter deelt mede, dat de gemeente geen enkele verplichting op zich neemt, alleen als de hulp wordt ingeroepen van de brandweer uit den Bosch moet de gemeente betalen. Wel is er de verplichting van het jaarlijksch onderzoek der brandweer alhier. Spr. ge looft niet, dat die in zoo'n toestand ver keert, dat dit een bezwaar zou vormen. De brandweer is hier wel in staat een kleinen brand zelf te blusschen. De kosten van het onderzoek kunnen niet groot zijn Spr. stelt zich voor, dat dit onderzoek op één dag voor de verschillende gemeen ten, die met de voorstellen van den Bosch accoord zijn gegaan, zal geschieden, zoo- dat het waarschijnlijk niet meer dan 5 of 6 gulden zal bedragen. Den Bosch is zeer coulant in zijn aanbieding, de mini- mumkosten zijn gesteld op f 30.-— terwijl verder f 10.per uur zal worden ge rekend. Spr. gelooft, dat het verstandig is, op het aanbod in te gaan. De heer de Baaij vraagt of den Bosch het onderzoek moet instelleD, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordtdit ge beurt door den Noordbrabantschen brand- weerbond. Wil men op de hulp van den Bosch bij een brand van eenige beteekenis kunnen rekenen, moet men op deze voor waarden ingaan. Zou de brandweer hier niet aan de eischen voldoen, dan krijgt men daarover een aanmerking, waaraan voldaan moet worden. De heer de Baaij acht hulpverleening moeilijk, met het oog op watergebrek. De Voorzitter antwoordt, dat den Bosch op dit gebied heel wat presteert, by den brand in Drunen, voerde zij het water aan over een afstand van 1200 meter. Zij kan zelfs gaan tot 1500 meter, water gebrek is voor deze gemeente dus geen bezwaar, dat is op deze wijze voldoende te verkrygen. Met algemeene stemmen wordt besloten op het aanbod in te gaan. 2. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der gem.-begrooting voor 1932 en 1933. De begrooting 1932 wordt op voorstel van B. en W. in ontvangst en uitgaaf gewijzigd met f261.03. De begrooting 1933 met een bedrag van f214.80 Alvorens tot de benoeming van een tijdelijk gemeente ontvanger over te gaan, stelt de Voorzitter eerst aan de orde vaststelling der zekerheid voor den te benoemen tijdelijken ambtenaar. Deze zekerheid wordt gesteld op f 3000. Tevens wordt besloten de benoeming te doen ingaan op 1 Juli a.s. en ze te doen gelden voor één jaar. 3. Benoeming van een tydelijk gem.- ontvanger. B. en W. bevelen ter benoeming aan de heeren 1 H. de Wit en 2 M. v. Sluis- veld. Bij de gehouden stemming verkreeg de heer de Wit 2, de heer Sluisveld 5 stemmen, zoodat de heer v. Sluisveld is gekozen. De Voorzitter schorst hierop de ver gadering om den heer v Sluisveld te ver zoeken op het gemeentehuis te verschijnen. Nadat deze is verschenen wordt de vergadering heropend en legt deze in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af, waarop de Voorzitter den heer Sluisveld geluk wenscht met zijn benoeming. Deze dankt hierop den Voorzitter voor zijn woorden en den raad voor het in hem gestelde vertrouwen, waarop de vergadering wordt gesloten. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WIJK en AALBURG, op Donderdag 15 Juni 1933, des namiddags 4 uur. Voorzitter: C. B. J. Landweer. Secretaris 1.: W. Bouman. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering. De secretaris doet voorlezing van het formuliergebed, vervolgens van de no tulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Goedkeuring van Ged. Staten op de raadsbesluiten tot onderhandsche ver huring der schoolhuizen aan de hoof den der openbare lagere scholen. Goedkeuring van hetzelfde College op diverse raadsbesluiten tot wijziging der begrooting van de gemeente, af- deeling Aalburg en het G.E.B., dienst 1932. Proces-verbaal van kasopneming bij den administrateur van het Electriciteitsbe- drijf, waar alles in goede orde werd bevonden. Koninklijke goedkeuring op de ver ordening tot heffing van 70 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbe lasting voojr het dienstjaar 1933—'34. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Adres van D. van Wijk, ondertee kend door 231 andere, ingezetenen van Wijk en Aalburg, waarin den Raad verzocht wordt voorhands niet over te gaan tot aanleg eener waterleiding, zulks in verband met den zoo kommer vollen tijd. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit adres, vermits het eerst heden is ingekomen, gerenvoyeerd naar B. en W. om advies. Schrijven van Ged. Staten be'.reffende het aanbrengen van eenige redactiewij zigingen in de verordening op de hef fing van een belasting op honden in de gemeente Wijk en Aalburg. Wordt besloten aan de gemaakte op merkingen tegemoet te komen. De ingekomen stukken zijn hiermede de revue gepasseerd. De Voorzitter zegt hierop nog een mededeeling voor den raad te hebben. In tegenwoordigheid van zijn persoon en wethouder Rozas-heeft het College van B. en W. een onderhoud gehad met vertegenwoordigers der Utrecht- sche Asphaltfabriek over het verkrij gen van een beter wegdek over den Hoogen 'Maasdijk. Deze verbetering zou kunnen geschieden door bewerking van den dijk met een teerproduct, hetgeen volgens gedane offerte f2.20 per strek- kenden Meter wegdek zou bedragen. Ongetwijfeld zijn aan een verbetering van het wegdek belangrijke voordee- len verbonden. De kosten van aanleg, aldus de Voorzitter, zijn bezwaarlijk, doch deze zouden door het aangaan eener geldleening kunnen worden ge dekt. Inmiddels zou nog getracht kun nen worden een bijdrage vanwege de provincie 'te verkrijgen. Het is de be doeling voorloopig een proef te ne men over een lengte van plm. 1000 M. B. en W. zijn overtuigd van het be- jang, dat hieraan is verbonden en hij hoopt, dat de raad zulks zal onder schrijven. De lieer van Wijk, zegt, dat, wan neer men rondom zich heen ziet, geen royale verbetering zal worden verkre gen. Om een meer afdoende verbe tering 'te verkrijgen, meent spreker, dat klinkerbestrating te prefereeren zou zijn. Ook uit een oogpunt van veiligheid voor liet verkeer geven klinkers meer wraarborg. Daarbij komt, dat thans van. één product opgave van kosten is ge geven. Zijn inziens zou eerst een en ander 'moeten, worden nagegaan, om over het onderwerpelijke punt een oor deel te kunnen vellen. De Voorzitter merkt den heer v. Wijk 'op, dat de: wegen, waarop de heer 'van Wijk doelt (weg nabij de Brug) geen teerwegen zijn, doch dat dez'e 'met een petroleumproduct zijn bewerkt, daar is het slipgevaar veel grooter. De lieer Roza zegt, dat de bewerking van den dijk met een teerproduct f0.55 per M2. kost. De minste verharding met een ander procédé kost minumum f2.50 'per M2, dat zou over de geheele wegbreedte 'f 10 per s'trekkenden meter bedragen. Hieraan kan hier niet worden gedacht. Een afdoende verbetering zal men 'niet bereiken, doch wel wordt er mee 'verkregen, dat de weg beslist wa terdicht en stofvrij wordt, hetgeen niet uit 'het oog mag worden gezien. Voorts blijft het voorioopigj blij een proef. De 'heer Bouman zou de proef willen beperken 'tot b.v. een vierde van 1000 M., zulks met het oog op de kosten. De Voorzitter antwoordt, dat dan vrij zeker de eenheidsprijs per M2. zal worden verhoogd. Spreker geeft een uiteenzetting van de onderhoudskosten van 'den dijk over de jaern 1929, 1930, 1931 en 1932, waaruit blijkt, dat het onderhoud in doorsnee plm. f1300. per jaar bedraagt. Aangezien 'inmiddels het uur van ver pachting 'van het hooigras is aange broken 'schorst de Voorzitter de be raadslaging en wordt tot verkooping van liet hooigras overgegaan: De opbrengst daarvan is als volgt: Groot Korenzand: 1933 1932 le perceel f 80 f131 2e 'perceel fill f135 3e 'perceel f124 f131 4e 'perceel f 71 f125 Klein Korenzand f150 f151 De „Ulven" f 65 f 70 Dorpsbosch: le perceel f 58 f 57 2e 'perceel f 60 f 72 Kuiper f 87 f 45 f i f806 f917 Ebbe: - le perceel fill f 87 2e perceel f 90 f 100 3e perceel f121 f 100 4e perceel (voetbalterrein) 5e perceel f 78 f 62 6e perceel f122 f 91 7e perceel f121 f 81 8e perceel f112 f 91 9e perceel f 82 f 70 Waardje: le perceel f 51 f 45 2e perceel f 40 f 41 f928 f768 Met algemeene stemmen besluit de raad het gepachte den koopers te gun nen, nadat intusschen de vergadering weder heropend is. Hierr$a stelt de Voorzitter aan de orde punt drie der agenda, li.!.: Aan bieding der rekening van het Eiec- triciteitsbedrijf, dienst 1932. Deze rekening zal tegelijk met de gemeenterekening worden nagezien. De exploitatie van het Electriciieitsbedrijf gaf voor het eerste jaar een winstsaldo te boeken ten bedrage van f586.18. Wijziging der gemeentebegrooting over 1932 en 1933. Tot de voorgestelde wijzigingen, die alle noodzakelijk blijken te zijn, wordt met algemeene stemmen besloten. Vervolgens vindt voortzetting der be spreking plaats over verbetering van het wegdek van den hoogen Maasdijk. De Voorzitter verklaart er prijs pp te stellen, dat B. en W. een crediet wordt verleend, zulks in verband met den tijd van teeren, welke thans het gunstigst is. De heer van Wijk zegt, tijdens de hooigrasverpachtingen nog eens de of ferte met brochure te hebben nage zien. Hij treft hierin geen bepaling aan met betrekking tot het verleenen van garantie. De Voorzitter zegt, dat inderdaad geen garantie wordt verleend, doch dat de Utrechtsche Asphaltfabriek zeer gun stig bekend staat. De heer van Wijk meent, dat, wan neer men steenen krijgt op keur, deze eerst beoordeeld kunnen worden voor aleer ze gelegd worden. Thans weet men nog niet veel. Hij zou eerst nog eens met de Mij. willen spreken over de in de toekomst te verwachten on derhoudskosten, om op grond daarvan een vergelijk te maken met de tegen woordige kosten van onderhoud1. Te vens zoiu hij elders willen infcrmeeren, ook met betrekking tot de duurzaam heid van de teerlaag. Had men maar eenigszins een berekening wat het on derhoud zou kosten dan wist men meer, maar men heeft niets anders dan uitsluitend de eerste kosten van ver andering van het wegdek. De Voor zitter zegt wel, dat de tijd doorgaat, maar de raad moet het hem niet kwa lijk nemen, dat het voor zijn persoon een bezwaar is een beslissing te nemen, indien men nog geen beeld heeft van de toekomstige onderhoudskosten. De Voorzitten is van oordeel, dat men hieromtrent thans nog weinig kan zeggen, aangezien dit van verschillende factoren afhankelijk zal zijn. De heer v. d. Mooren gelooft, dat men op het oogenblik in de gelegenheid is een goedkoop advies te krijgen en wel bij zijn zwager, den heer van Wijk, directeur van gemeentewerken te Zeist; die thans in Wijk vertoeft. Men heeft dan tevens een zeer onpartijdig advies. Meerdere leden .stellen op een zoo danig advies prijs. De heer v. d. Velden brengt naar voren, dat het bij hem vast staat, dat steenen duurzamer zullen zijn. Noch tans kan men ook daarmede falen. Wan neer men nagaat, dat het onderhoud van den Hoogen Maasdijk elk jaar plm. f1300.kost en de autobestuur ders uitermate over den toestand van den dijk klagen, dan gelooft spreker, indien men de rente van het op te ne men kapitaal op plm. f 540 en de af schrijving oip plm. f500 per jaar stelt, dat de voorgenomen verbetering alles zins gewettigd is. Voor f 300 a f 400 die dan nog over blijven, kan men nog nog heel wat doen voor het on derhoud. Men heeft daarmede een af doende weg voor het verkeer gekregen en de bewoners langs den Hoogen Maasdijk zullen daarenboven ten zeer ste zijn gediend. Zelfs al zou een en ander iets duurdejr te staan komen, dan nog zou spreker er voor zijn. De heer Bouman wil een aanmer king maken c'p het gesprokene door den heer van Wijk. Indien men inlich tingen wil inwinnen over de hoegroot heid der toekomstige onderhoudskos ten, dan zou 'hij 'dit niet doen bij de M»ij., die het werk zal uitvoeren. Dit lijkt hem niet verstandig. Overigens blijft hij er bij, om de proef te beperken tot b.v. een vierde gedeelte. De heer Roza wil dit nog zeggen. Wij zoeken naar een oplossing met be trekking tot verbetering van den dijk. Die verkeert, kort uitgedrukt, in een miserabelen toestand. Een afdoende ver betering te krijgen gaat de kraagkracht van de gemeente ver te boven, omdat een klinkerweg oneindig veel meerkost. Naar zijn meening kan de raad er vei lig over heen stappen om (een gedeelte uit te voeren. Spreker zou zelfs zeggen, daar is geen mooier gelegenheid voor te vinden, omdat alle overige middelen meer kosten. Een desknudig advies te vragen lijkt hem heel mooi. Men moet niet vergeten, dat ook de ondergrond van den dijk een woord mee zal spre ken. Het wegdek lijkt "hem niet be paald dik. Het kan derhalve zeer wel mogelijk zijn, dat wegen in de om geving van Zeist, bewerkt met teer, zich beter zullen houden. Echter zou hij het wel aandurven een bedrag van f 2000.bij wijze van proef te laten venverken. De Voorzitter wijst nogmaals op de noodzakelijkheid van het verleenen van een crediet. Het warme weer in de zomermaanden is het juiste moment om tot uitvoering over te gaan. Ook in verband met het feit, dat de weg tweemaal een behandeling zal moeten ondergaan is spoed gewenscht. De heer Mans vraagt of aanbeste ding bij inschrijving niet voordeeliger zou zijn. De Voorzitter ontraadt dit. De Utrechtsche Mij. heeft een zeer goe den naam en dit geeft waarborg voor een serieuze uitvoering van het werk. De heer Roza geeft in overweging om, indien de provincie om een bij drage wordt gevraagd, tevens het oor deel van den provincialen waterstaat te vragen over de bewerking met een teerproduct. Het gaat er thans over, ot de raad het college van 'Bi. en W. een crediet wil verleenen, dat op de best mogelijkste wijze beschikbaar zal wor den gesteld voor verbetering van het wegdek. Nadat nog eenige sprekers hierover het woord hebben gevoerd, besluit de raad ten slotte met algemeene stem men het benoodigde crediet te ver leenen. Bij de rondvraag informeert de heer van Wijk, of de controle op de ge- meentefinanciën, mogelijk door het ge- gemeentebestuur zelf zou kunnen ge schieden. Hij weet niet of het een be langrijk werk is, maar wanneer het eenigszins doenlijk is zou hij deze kos ten willen gaan besparen. Het kost de gemeente jaarlijks f 200. De Voorzitter geeft den heer v. Wijk in overweging hierop bij de behande ling van de begrooting voor den vol genden dienst terug te komen. Inmid dels zullen B. en W. zich hierover eens beraden. De heer v. Wijk gaat hiermede ac coord. Aangezien geen der overige leden meer iets te zeggen hebben, wordt de vergadering door den voorzatter geslo ten. BRAKEL. In de vergadering van het Gecom bineerd College van het Polderdistrict be neden den Meidijk te Brakel, gehouden op Woensdag 14 Juni is ter voorziening in de vacature van Heemraad, ontstaan door het aftreden van den hser Js. van Baaien op .1 Juli a.s., wegens het berei ken van den 70 jarigen leeftijd, de navol gende voordracht opgemaakt 1. A. van Baaien te Brakel 2. C. A. Vervoorn te Brakel en 3. G. C. Vervoorn te Brakel. Door de Kroon is afwijzend be schikt op het beroep ingesteld door de directie der Nederl. Spoorwegen tegen de beschikking van Gedep. Staten van Gel derland van 18 Oct. 1932, waarbij aan W. van Leeuwen te Brakel vergunning is verleend tot het onderhouden van een autobusdienst o.a. op het traject Zaltbom- mei langs Rijksstraatweg Hedel's Her togenbosch (Marktdienst). 's GRAVENMOER. Als bestuursleden van de hier ter plaatse opgerichte afdeeling der vereeniging „Pro Rege" werden ger- kozen: Ds. J. Snoeii voorzitter, G. Rozenbrand secretaris, C. Hartman penningmeester, G. Blom en K. de Geus Jzn. Alhier werd in de Geref. kerlc onder tamelijke belangstelling eene ringvergadering gehouden van ver schillende j o n gel in gs v ereen igin g en uit den omtrek. Door den heer Van den Berg uit Sprang-Capelle werd eene inleiding geleverd „Gebrek nan Kerkbesef." (Oosteind). Op het groot na tionaal concours te Boxtel behaalde hét symphonieorkerst van den R. K. Kunstkring den 2en prijs in de eer ste afdeeling met 307 punten. De zoon van B. kwam bii het voetballen te vallen met het noodlot tig gevolg, dat hij een diepe wond over zijn pols kreeg en zich spoe dig onder geneeskundige behande ling moest stellen. HEESBEEN. Tot lid van het dagelijksch be stuur van „de Polder van Heesbeen" werd in de plaats van J. H. Colijn gekozen de heer J. Brouwers alhier. HERPT. Door het Kruisbooggezelschap „Al doende leert men" alhier werd geschoten om den koningstitel. Na een zwaren strijd werd de overwinning behaald door Adr. de Kort Cornz. met 440 punten in 30 pijlen. Aan het op a.s. Zondag alhier te houden festival zullen 10 vereenigingen, n.L 8 muziekkorpsen en 2 zangvereeni- gicgen deelnemen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6