Voetbalsport. Plaatselijk Nieuws. geveer drie maanden in beslag nemen. o STEEKPENNINGEN. Het verdere onderzoek naar het ver strekken van inlichtingen aan de aan nemers omtrent aanbestedingen van wege den technischen dienst der P.T.T. heeft sterke aanwijzingen opgeleverd, dat ook te 's Hertogenbosch steekpen ningen 2fijn aangenomen. Als verdacht zich daaraan te hebben schuldig ge maakt is een teekenaar van den dis- drictsdienst aldaar gearresteerd. j OVERREDEN EN~GEDOOD. Vrijdagavond is onder Hazerswoude de 26-jarige gemeente-werkman M. uit Benthuizen door een vrachtauto over reden en onmiddellijk gedood. Het lijk is ter gerechtelijke schou wing naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. o 1 AANRANDING. Vrijdagavond is een 20-jarig meisje, afkomstig uit Groningen, op denTrek- weg langs het Winschoterdiep tusschen Zuidbroek en Scheemda door een man, naar schatting 40 jaar oud, aangerand. Hij kwam per fiets uit de richting Scheemda. Het meisje zat aan den kant van den weg om even uit te rusten. De man bleef bij haar staan, en zei o.m. dat hij naar Groningen moest; of hij in deze de waarheid heeft ge sproken, is niet bekend. Het meisje heeft zich heftig verdedigd. Bij de worsteling heeft hij haar keel dicht geknepen en gezegd: Zoo straks zijn hier in de buurt een paar menschen vermoord; daar ginds in de sloot ligt een der vermoor den en als jij je niet stil houdt, gooi ik je in het kanaal. •Volgens het meisje sprak hij met een Groningsch accent. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTORFIETS. De autobestuurder later aangehouden. Zondag zijn, even voor de Vecht- brug bij Muiden een auto en een mo torfiets met elkaar ,in botsing gekomen. Dr. Niekerk, die spoedig ter plaatse was, constateerde bij den motorrijder een zware hersenschudding, bovendien bekwam de aangeredene eenige kleine wonden aan gelaat en handen. Zoowel de Weesper Roode Kruis-auto wer4 ontboden, als door een misverstand de auto van de Majellastichting te Bussum. Per eerstgenoemde auto, die zeer spoedig arriveerde, werd de motorrijder, die de 31-jarige heer J. J. A. K., wonende Koninginneweg te Amsterdam, bleek te zijn, naar het Burger Ziekenhuis aldaar vervoerd. Daar is hij in den loop van den dag overleden. o LUCHTBALLON GEDAALD. Zondagochtend is een Duitsche lucht ballon gedaald op een korenveld ach ter de boerderij van den heer P. Buis in den polder Zuideriand onder Oude- iTonge. De inzittenden, de heer en me vrouw Souis, de heer Caule en mej. Saatweben, allen afkomstig uit Hatiin- gen aan de Roer bleven ongedeerd. De luchtballon werd niet beschadigd. Het gezalschap, dat Zaterdagavond 8 uur uit Dusseldorp was vertrokken, is per trein huiswaarts gekeerd. De bestuurder is te Oude-Tonge ge daald, omdat hij de rivier de Krammer niet durfde oversteken. BLOEDIGE VECHTPARTIJ. Op den openbaren weg Kebondalem hebben 'twee groepen Madoereezen, resp. van 3 en 4 man, heftig gevoch ten, schrijft het Soer. Hbl. Met hakmessen, tjeloeriks, en piso- blatti's 'ging men elkander zoo ver woed 'te lijf, dat de strijd .reeds na eenige 'oogenblikken gestaakt moest worden, omdat alle combattanten dood of gewond ter aarde lagen. De politie, die onmiddellijk ter plaat se was, kon van twee der deelne mers alleen den dood constateeren; de andere vijf, van wie enkelen zeer ernstig waren gewond, werden naar de C.B.Z. getransporteerd. De aanleiding van deze slachting schijnt gelegen te zijn in het feit, dat enkele maanden terug de vrouw van een der vechtersbazen door een der anderen was ontvoerd en naar Madoe- ra overgebracht. Volgens Madoereesche zede was een wraakeofening dus onvermijdelijk, en de beleedigde echtgenoot voorzag zich van een tweetal vrienden, die hem daarbij zouden helpen. De ontvoer der 'had echter van hetgeen te gebeu ren stond op een of andere wijze de lucht gekregen, en zoo kwam het, dat de drie wrekers stuitten op den geduchten tegenstand van vier welge wapende mannen. De beleedigde echtgenoot werd in dit gevecht gedood. Overigens kan in 'het feit, dat niet minder dan vijf der 'deelnemers slagersknechts waren een verklaring worden gevonden voor het snelle en technische juiste werk. BRAND OP EEN SCHIEDAMSCHE SCHEEPSWERF. Loods en twee jachten een prooi der vlammen. Vrijdagavond tegen 6 uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in een loods van de scheepswerf van de firma G. Timmer aan den Overschiesche weg, gelegen nabij de voormalige glasfabriek „De Bataaf" te Schiedam. De brandweer rukte met groot materiaal uit, maar stuitte op groote moeilijkheden. De scheepswerf ligt n.l. aan de overzijde van den weg en is daarvan geschei den door het watelr van de 'Schie. De spuiten moesten zich aan den wa terkant opstellen. De slangen werden met een roeiboot over het water ge leid. Inmiddels had het vuur snel om zich heen gegrepen. Het vond een gretig voedsel in het houten gebouw, waarin zich twee jachten op de hel ling bevonden. Zoowel het gebouw als de beide jachten werden een prooi der vlammen. Voorts gingen er kost bare machines verloren. De brandweer heeft met enkele stralen het vuur be streden, marj- zij kon niet voorko men, dat alles tot den grond afbrandde. Ook de 'loods van den landbouwer W. F. '2., waarin tal van landbouw werktuigen waren opgeborgen en welke gebouwd was tegen de loods van de firma Timmers, brandde geheel af. De schade, welke nog niet bekend is, wordt door verzekering gedekt. Om halfzes 'Was 'de loods door den heer Timmer ren 23 werklieden verlaten. De brand 'werd tegen zes uur ontdekt. De brandweer uit Kethel is met haar motorspuit ook nog uitgerukt, maar be hoefde geen dienst te doen, daar er geen brandgevaar bestond voor percee- len, gelegen in de gemeente Kethel^ o VLEESCHVERGIFTIGING? Ten huize van JDe K., te Nieuwer- brug doet zich een vrij ernstig geval van vermoedelijk vleeschvergiftiging voor. Vijf personen werden na het eten van rundvleesch ernstig ziek. Het vleesch, was afkomstig van een veehouder uit Rietveld. De politie heeft het vleesch in beslag genomen en ter beschikking gesteld van het Centraal Laboratorium te Utrecht. o KIND GESTIKT. Het ruim vierjarig dochtertje van den heer J. V. te Gemert, (N.Br.) dat een suikerballetje snoepte, is gestikt, door dat het balletje in de luchtpijp schoot. Voor de geneesheer ter plaatse was, was de kleine overleden. o PARLEVINKER VERDRONKEN. Zaterdagavond gleed aan boord van het in de Waalhaven te Rotterdam liggende Duitsche s.s. „Ludwigshaven" de 26-jarige parlevinker J. L. Dulle- mond, wonende in de Oosterdamstraat, uit en raakte te water. Pogingen om hem te redden faalden, zoodat de man jammerlijk verdronk. Na geruimen tijd dreggen heeft de Rivierpolitie het lijk opgehaald en naar de algemeene begraafplaats in Croos- wijk overgebracht. o HEIDEBRAND ONDER LIEROP. Een Felle heidebrand heeft Vrijdag gewoed in de omgeving van Lierop. In de buurt werkzame arbeiders scho ten toe. Het blusschingswerk nam en kele uren in beslag. Ruim vijf H.A. heide ging verloren. De oorzaak is on bekend. o ERNSTIGE VAL. Onder Hoofddorp reed C. B. met zijn vrouw op de fiets. Juist toen een auto paseerde gleed de fiets van B. in het losSe grint uit, waardoor hij kwam te vallen. Hij sloeg met zijn achterhoofd tegen een der spatborden van de passeerende guto en overleed even later. o PRAUW IN EEN VLAMMENZEE. Eén 'doode; negen zwaar gewonden. Aneta seint uit Soerabaja: Een prauw, waarop zich 20 Aadoe- reesche koelies bevonden, liggende tus schen een ladend olieschip en den stei ger, is in brand geraakt. De brand ontstond, doordat de prauw werd om wikkeld door een enorme vlam, welke het gevolg was van het in brand ge raken van op het water drijvende ben zine. De brand duurde enkele minu ten. Toen het vuur werd gedoofd, aanschouwde men het verschrikkelijk schouwspel van 20 deerlijk gewonde koelies. Tien hunner schenen zeer zwaar gewond. Hun was de huid groo- teendeels afgeschroeid. Nader wordt gemeld, dat bij dit on geluk één koeli is gedood, terwijl negen koelies zwaar en 10 licht werden ge wond. Nader wordt gemeld, dat bij dit on geluk één koeli is gedood, terwijl negen koelies zwaar en 10 licht werden ge- Naar aanleiding van het voorstel van Gedep. Staten aan de Prov. Staten van Noord-Brabant, om hun college te machtigen een leening ter beschikking te stellen aan de N.V. Waterleiding Maatschappij Noord West-Brabant voor drinkwatervoorziening van het Land van Heusden (en Altena, is door de Staten-Leden de Herren Mr. Van Ommeren en A. D. van der Schans, het volgende adres gericht aan de Leden dezer Staten Het is U mogelijk bekend dat de laatste jaren herhaaldelijk pogingen zijn aangewend om te geraken tot oprichting eener centrale drinkwater voorziening voor het Land van Heusden en Altena. Deze pogingen hebben alle schipbreuk geleden, wijl het Rijk niet bereid bleek te zijn in het te verwachten tekort op de exploitatie bij te dragen. Het Land van Heusden en Altena toch is voor de exploitatie eener drinkwaterleiding een ongunstig gedeelte onzer provincie. Het is niet dicht bevolkt, de bevolking neemt in de laatste 30 jaren niet toe en aan meerdere lange weggedeelten, waardoor eventueel de leidingbuizen moe ten worden gelegd, woont niemand, zoodat die weggedeelten voor den aanleg veel geld kosten zonder dat er, voorloopig althans, iets van terug komt. Alles bij elkaar genomen kost de aanleg eener drinkwaterleiding in het Land v. Heusden en Altena veel geld, terwijl van winst maken door een eventueelen exploi tant geen sprake kan zijn. De vraag is maar, kunnen we in het Land van Heusden en Altena een waterleidingbedrijf krijgen dat aan een exploitant geen verlies oplevert. En deze vraag kan thans, dank zij de tijdsomstandigheden, beves tigend worden beantwoord. Wanneer er van een mogelijke oprichting van een drinkwaterleidingbedrijf in het Land van Heusden en Altena sprake kan zijn dan moeten we zeggen nu of nooit. Immers staan de mate rialen ver beneden de prijzen van eenige jaren geleden en het vele grond-* werk biedt een hoogst nuttig werkobject voor velen, die in werkver schaffing hun brood kunnen verdienen. In de bestaande omstandigheden heeft de N. V. Waterleiding Maat schappij Noord-West-Brabant, gevestigd te Oudenbosch, de zaak ter hand genomen en het is stellig in de eerste plaats te danken aan haren eminenten en volijverigen president-commissaris den Heer Moons, dat zij den aan leg en de exploitatie aan durft, indien de provincie en de betrokken ge meenten haar de behulpzame hand bieden. De gemeenten Heusden, Dus- sen, Almkerk, de Werken c.a., Werkendam en Woudrichem, te zamen bijna 19000 zielen tellende, wenschen drinkwatervoorziening door genoemde Maatschappij, terwijl de gemeenten Eethen, Wijk c.a., Veen, Andel, Gies- sen en Rijswijk met te zamen ongeveer 8000 zielen, liever den huidigen toestand zien bestendigd, omdat naar hare meening de inwoners niet bij machte zijn de kosten van het door hen te gebruiken water, geleverd door eene drinkwaterleiding, te kunnen betalen. Wat genoemde N. V. nu voornemens is te doen wat den aanleg betreft en welke hulp zij van de provincie Noordbrabant wenscht, is te vinden in Volgnummer 51 der eerste gewone "Statenzitting 1933, het welk eenige dagen geleden in uw bezit is gekomen en naar welks inhoud wij meenen te mogen verwijzen. In verband met een en ander had eerst-ondergeteekende dezer dagen een onderhoud met genoemden President-Commissaris, die hem het volgende mededeelde: ,,De aanleg, benoodigd voor de aansluiting der zes gemeenten, vordert een bedrag van f 700,000, waarvan de Maatschappij uit eigen middelen f 200,000 kan fourneeren. De resteerende f 500,000 leent de provincie om deze aan de Maatschappij te verstrekken tegen eene rente vergoeding aan de provincie van 4 o/0Mochten de thans weigerachtige gemeenten later willen aansluiten dan bestaat er geen enkel bezwaar tegen dat deze meer betalen dan de gemeenten, die thans reeds aangesloten wenschen te worden, zoodat alsdan de maatschappij aan de provincie wil resti- tueeren het volle rentebedrag, hetwelk de provincie op hare beurt ten behoeve der Maatschappij verschuldigd is over het "dan nog te leenen bedrag voor de kosten van aansluiting van de thans niet aansluitende gemeenten. M.a.w. de provincie leent aan de Maatschhappij thans f 500,000, waarvoor de Maatschappij eene rentevergoeding geeft van 4 o/0 ongeacht den koers; voor later aan de Maatschappij te verstrekken gelden, betaalt deze aan de provincie hetzelfde rentebedrag, dat de provincie verschuldigd is. Waar de provincie thans kan leenen tegen 'ten hoogste 41/2 zou zij dus in het eerste jaar f2500 en in volgende jaren een afloopend bedrag uit eigen middelen hebben te betalen, maar 't komt ons voor dat door haar ook nog wel geleend kan worden tegen 41/^ o/ozoodat zij in het eerste jaar dan maar f 1250 en in volgende jaren een afloopend bedrag zou behoeven bij te passen. Moet de Maatschappij van de eerste f 500,000 4V2 rente betalen, dan kan de exploitatie niet zoo begroot worden of zij verliest en zou zij dus haar voorgenomen plan moeten laten varen. Mocht dé provincie besluiten in den hiervoren aangegeven zin als door de Maatschappij gewenscht, dan zal hierdoor toch geen precedent worden geschapen, daar niemand het tot nog toe heeft aangedurfd drink water in het Land van Heusden en Altena te leveren en de Maatschappij, die de exploitatie thans wil wagen, alle winstbejag geheel uitsluit. Ook wil de Maatschappij het geheele overige gedeelte der provincie Noord brabant, dat tot nog toe aan geen waterleiding is aangesloten, exploi- teeren zonder dat het de provincie iets behoeft te kosten." In verband met een en ander zijn ondergeteekenden voornemens het volgende amendement voor te stellen op het ontwerp-besluit, voor komende op pagina 2 van volgnummer 51, in sub V. de woorden tegen dezelfde rente, enz." te vervangen door: „en wel de eerste f 500,009 tegen eene rentevergoeding van 4 o/0 en het resteerende tegen dezelfde rente als de provincie zal hebben te betalen en voorts het geheele bedrag.'" Ten slotte mogen we er nog de aandacht op vestigen dat de drink watervoorziening in het Land van Heusden en Altena thans in een aller- treurigsten toestand verkeert en de gevolgen daarvan in den loop der jaren niet zijn uitgebleven, getuigen alleen maar de typhusepidemieën te Heusden, Dussen en Werkendam. Die watervoorziening vordert dus drin gend verbetering en waar zich nu de gelegenheid voordoet om het Land van Heusden en Altena van goed drinkwater te - voorzien, daar moet die gelegenheid met beide handen worden aangegrepen. Nogmaals: nu of nooit, want als de tijdsomstandigheden weer een normalen loop zouden krijgen en de materialen weer duiirder zouden worden en de werkverschaffing wederom tot het verledene zoude behoo- ren, dan is de kans op een behoorlijke drinkwatervoorziening voor het Land van Heusden en Altena voorgoed voorbij. Het Land van Heusden en Altena heeft tot nog toe al heel weinig offers van de provinciale kas gevraagd, veel minder dan eenige andere streek van de provincie, zoodat het thans ten behoeve van die streek gevraagde, gerust kan worden toegestaan zonder de jalouzie van eenig ander gedeelte der provincie op te wekken. En waar nu de aangevraagde gelden uitsluitend moeten dienen voor den aanleg eener drinkwaterleiding in het Land van Heusden en Altena, dat zeker in tal van opzichten niet behoort tot de meest begun stigde gedeelten onzer provincie, daar hopen wij van harte dat U termen zult kunnen vinden om Uw steun aan ons amendement te geven. Heusden, Juli 1933. Andel, 1 o- HEUSDEN. Zondag j.l. speelde Juliana II een vriendschappelijke wedstrijd tegen D.V.O. II, Haarsteeg, op haar terrein nabij de brug. Deze wedstrijd werd door Juliana II gewonnen met 52. Zaterdagmiddag speelde de voetbalv. N.O.A.D. tegen de v.v. Stabilitas beiden alhier op het terrein aan de brug een wedstrijd, welke eindigde met 24 in het voordeel van Stabilitas. ANDEL'. Zaterdag j.l. speelde het tweede en derde elftal van Sparta (gecombineerd) een wedstrijd tegen Voorwaarts (gecom bineerd) uit Aalst. Uitslag 41 in het voordeel van Sparta. Het 1ste elftal speeide een wedstrijd tegen N.O.A.D. I uit Wijk en won met 2—1. WOUDRICHEM. De voetbalwedstrijd Stormvogels I tegen De Regenboog, beiden alhier ein digde met 31 voor laatstgemelde. WERKENDAM. S.V.W. I en Merwede I van Hardinx- veld hielden ten wedstrijd j.l. Zaterdag, waarvan de uitslag was 20. S. V.W. II tegen Stormvogels II van Woudrichem, 't welk eindigde met 52. De wedstrijd door Ajax van Hardinx- veld en S.V.W. combinatie, eindigde met 26. A.s. Woensdagavond Tour-elftal van Gorinchem tegen W.V.V. combinatie aan den Bandijk. HEUSDEN. Ten bate 'van het „Tehuis voor alleen-staande blinden", van alle gezind ten te Wolfheze zal op Vrijdag en Zaterdag 'bihier de gewone jaarlijk- sche collecte 'met toestemming van B, en W. plaats hebben. Vrijdag a.s. hopen de kinderen der O.L. school alhier, onder leiding van het personeel het gebruikelijke schoolreisje te maken. De 'reis is dit jaar per bus naar sta tion 'DruhenHeusden, verder per trein naar Rotterdam, voor bezoek aan den Dierentuin, enz. We wenschen hun een voorspoedige reis met mooi weer toe. ANDEL'. De pluk der zwarte 'bessen is alhier zoo goed als afgeloopen. De prijs bedroeg- 1214 cent per pond. Uitkomsten goed. Bii het leggen van een schoor over een sloot geraakte de Cloe al hier met kar en .paard te water in de Rietdijk. Met veel moeite werd een en ander weer op liet droge ge bracht. Geen persoonlijke ongevallen. Verschillende leerlingen van de Lagere Landbouwschool uit Ede zijn onder leiding van het Hoofd dier school alhier gearriveerd en bii ver schillende ingezetenen ondergebracht. Tot Vrijdag blijven ze alhier, teneinde verschillende bezienswaardigheden in den omtrek in oogenschouw te ne men. AALST. De beide warmbloedpaarden van den heer A. J. H. Maas alhier, Pubella met merrieveulen van Ebert en Postduif met hengstveulen van Romburg werden op de pp Donder dag 6 Juli j.l. te Geldermalsen ge houden premiekeuringen in de klas se 47 jarige merriën met veulen type tuigpaard respectievelijk met ƒ.35 en f 20 bekroond, terwijl eerstgenoem de op de eerste plaats kwam. Tevens kunnen wij nog vermelden, dat dezen vooraanstaanden paarden fokker voor Pubella met veulen een zeer hoog bod gedaan werd, wat ech ter niet geaccepteerd werd, zoodat deze goede fokmerrie in Ide Bomme- lerwaard zal blijven. ALMKERK. J.l. Zaterdag speelde de korf- balvereen. „A.K.C." te Geertruiden- berg haar 4de competitiewedstrijd, welke bii de rust eindigde met 61, in het voordeel van „A.K.C.", we gens dat „D.O.S." aldaar weigerde verder te spelen. BRAKEL'. Op de Provinciale premiekeu ringen gehouden te Geldermalsen op Donderdag 6 Juli j.l. wist de heer C. A. Vervoorn alhier verschillende premiën te bemachtigen. v. In de klasse type tuigpaard 2-ja- rige merriën werd zijn paard Toos met f 15 bekroond en werd derde geplaatst. In de klasse 47-jarige pierriën zonder veulen werd Nonata derde en verkreeg eveneens een premie yan f 15- ln de klasse 47-jarige merriën met veulen kwam Nalia Imet hengst veulen van Griedel op de derde plaats en werd met f25 bekroond. De leerlingen van de hoogste klassen der Openbare Lagere school alhier maakte op Vrijdag 7 Juli j.l. onder leiding van het onderwijzend personeel met twee autobussen van den heer W. van Leeuwen, een reisje. 's Morgens om 7 uur vertrok men over Culemborg naar Utrecht van daar over Zeist naar Bilthoven. In Bilthoven werd het natuurbad be zocht, waar de kinderen zich gedu rende eenigen tijd uitstekend ver maakten. Vervolgens werd door gere den naar Amersfoort. Daarna werd de terugreis over UtrechtGorin chem aangevangen. Om ongeveer ,8 uur waren allen voldaan weer thuis. De kosten van deze reis was ge deeltelijk door de leerlingen bijeen gebracht, terwijl het overige bedrag welwillend door eenige ingezetenen werd bijgepast. v

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2