Pil nummEr liestaat iiit 2 tilaflen Und van alten a Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN Zomer- SPRUTOL No. 5349 Woensdag 19 Juli 1933. Kostelooze Rijwiel- belastingmerken. uidf uitslag. Binnenland. FEUILLETON'. sproeten 1 Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regd meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De Rijksontvanger te Waalwijk deelt mede, dat met afwijking van het tot heden ingenomen standpunt tot het niet afgeven van kostelooze rijwielmerken aan werk- loozen en losse arbeiders, die het rij. wiel noodig hebben om werk te zoeken, de Minister van Financiën heeft bepaald, dat indien bedoelde aibeiders kunnen aantoonen, dat zij hun rijwiel werkelijk daartoe moeten gebruiken een kosteloos merk kan worden verstrekt. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voor zichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar overheen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang hetnoodigis. Openbaar Onderwijs Kaats heuvel. Jl. Dinsdagavond werd in de Openbare school aan den Loonschendijk een ouder avond gehouden. Het schoolhoofd opende de bijeenkomst met een woord van wel kom, speciaal tot den weth. van Onder wijs den heer L. J. v. d. Horst, en memo reerde, wat op deze school extra gedaan wordt aan spreekonderwijs, openluchtspel en handwerkonderwijs. Hierna verkreeg de heer v. d. Horst het woord, die verklaarde met groot ge noegen hier te zijn. In de loop van het jaar bezoek ik deze school en andere scholen meermalen, aldus de Weth. van Ond. Mij en de geheele Schoolcommissie treffen bij bezoeken aan deze school twee dingen: lo. 't Doet zoo aangenaam aan, dat buiten 't onderwijs een hechte band blijkt te bestaan tusscben personeel en kinderen en 2o. dat 't onderwijs (niet om 't personeel te vleien J in één woord goed is. De moeilijkheden kennend, waarmee het personeel te worstelen heeft, moet ik bij mezelf er verwondering over uitspreken, dat de werkkracht en ambitie er bij hen in blijven. Met genoegen hoor ik hier 't mondeling onderwijs aan, wanneer de leerlingen zelf voor de klas komen. De Commissie van Toezicht op het Onderwijs in deze gemeente gaat de resultaten van het onderwijs na. 't Is er om te doen, wat de leerlingen naar voren brengen. Wanneer bij con trole het onderwijzend personeel geen lange redeneeringen houdt, zoo weinig zegt, en de leerlingen juist zoo veel, krijgen wij een goeden kijk op de resultaten van het onderwijs. 't Schriftelijk weik wordt met ambitie gemaakt en 't mag gezien worden. Voor onze schoolcommissie en voor mij, als wet houder. staat het vast, wat hier bij de kinderen wordt ingebracht, dat wordt er vast en hecht ingebracht. Het blijkt, dat 't geleerde er niet als een vernisje over heen ligt, maar dat 't wel degelijk het eigendom van de kinderen is geworden. Het onderwijs aan deze school is goed, 't is uitstekend. Hoofdzaak is, dat het onderwijs hier wordt gegeven met liefde voor het kind en dat de band tusschen kinderen en leei krachten hier uitstekend is. Pe heer J. Krijl bedankte den heer L. J. v. d. Horst voor zijn belangstelling en voor zijn oordeel, als Weth. v. Ond. en oud-collega over deze openb. school, waarna gelegenheid werd gegeven 't werk van de leerlingen te bezichtigen. De belangstel ling en de waardeering voor het vele keurige werk, met de hand of de naai machine vervaardigd, waren een compli ment voor het degelijk handwerk-onder- wijs, dat alle meisjes op deze school vier maal per week ontvangen. Tot lid van de Oudercommissie werd "gekozen de heer A. Blom te Vrijhoeve- Capelle. Medegedeeld werd, dat 't laatste verslag der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs luidt „De commissie bezocht de openbare school aan den Loonschendijk, den eersten dag na de herfstvacantie. Niettemin gaven de leerlingen blijk, dat de goede lessen, die hier worden gegeven, nog stevig in het geheugen zaten. Er wordt hier ijverig gewerkt en de resultaten blijven dan ook niet uit. Alles maakt op de commissie een gunstigen indruk." Bij de rondvraag vroeg en verkreeg de heer I). van Oversteeg te Vrijhoeve-Ca- pelle medewerking voor een dezen zomer te houden schoolfeest voor de leerlingen. Hierna sluiting. L)e vervolging van Bob Pleizier. O—OO—O Den volgenden nacht echter zou blij ken, dat hun waarschuwingen tcch niet heelemaal zonder grond waren ge weest. Hij sloop juist in de buurt van één der wildrijkste streken rond, waar hij reeds menig succes geboekt had, zoodat hij ai een aardige volle knap zak had en reeds op het punt den te rugtocht te aanvaarden, toen plotse ling drie mannen uit een boschje te voorschijn sprongen en hem achterna renden. Bob Pleizier had in een oogwenk de situatie overzien en ging er van door als een haas. Niet voor niets was hij in zijn jeugd een eerste-klas hardlooper geweest. Maar zijn achtervolgers gaven hem (dit maal geen kamp en spanden hun uiter ste krachten in om hem opzij te ko men, want zij begrepen heel goed, dat het oogenblik van het „nu of nooit" thans voor hen gekomen was. Bob zag dra in, dat hij zijn zak moest laten vallen om zijn achtervolgers voor te kunnen blijven, maar aan de andere kant durfde hij dit niet te doen, omdat het een te doorslaand bewijs van ziijn schuld zou leveren, wanneer de zaak BEWOGENHEID. Het Zendingsbureau giro 6074 vraagt ons plaats voor het volgende: Het is niet de eerste maal, dat wij ervaren, dat de werkelijke nood van het Zendingswerk de gemeente niet onbe wogen laat. Dit blijkt ook in de laatste dagen weer het geval te zijn. «Dat jonge mannen en vrouwen, die klaar staan, niet kunnen vertrekken, dat er mis liep. Dat zijn achtervolgers hem herkend hadden, daaraan twijfelde hj geen oogenblik. Reeds hoorde hij hen dicht achter zich aan komen en duide lijk herkende hij de stem van Smit, die hem bij zijn naam riep en beval stil te blijven staan. Maar dat was niets voor Bob. Hij klemde zijn tanden op i elkaar en liep wat hij loopen kon, maar de zak handicapte hem. Hij zag dan ook in, dat het spel thans voor hem j verloren zou zijn. Het gelukte hem nog juist om de diepe vaart te be- reiken, die om het landgoed heen liep, waar hij met een handige zwaai den zwaren zak middenin wist te deponee- ren en viel toen ademloos in het lange gras neer. „Nu hebben wij je toch mannetje", hijgde één der mannen, terwijl hij Bob vastgreep. „Wat, bent U het, mijnheer Koert?" vroeg Bob, nu toch werkelijk verschrikt. „Ja, dat ben ik," grimlachte de jachtopziener, de ontsteltenis van zijn vijand bemerkende. „Ik dacht dat Ustot terde Bob. „En mijnheeir de Leeuw ook. Hoe kan dat nou?" „Ja, vriendje," zei de Leeuw. „Nou is het met je gedaan. Toen we hoorden dat je er weer eens op uit was getrok ken, waren we ineens allebei beter. Je bent toch schijnbaar niet zoo slim als je wel der.kt." Bob zat stil voor zich uit te kijken en dacht na. „Ik wil bekennen, dat ik óp het eer een al te zware achterstand in inkom sten is, die met groote gevaren dreigt, verwakkert hen, voor wie de Zending Gods werk is tot grooter steun en hulp. Er is een levende gemeente, die on danks eigen moeilijkheden dit werk nooit in den steek laat, maar tot wer kelijke offers bereid is. Dat hebben wij de laatste dagen, ook bij de zoo goed geslaagde jaarvergadering van het Ne- derlandsch Zendeling Genootschap weer ondervonden. Daarom is het ons een blijde plicht nog eens te zeggen: wij zijn er nog niet; en te vragen om blijvende krachts inspanning. Er moet in de tweede helft van deze maand nog 43 a 50 duizend gulden inkomen, zal de achterstand, die er is, niet aangroeien. Maar van de bewogenheid, die er bij velen blijkt te zijn gewekt, verwachten wij, dat dit bedrag zeker nog zal worden ontvan gen en wij .achten het zelfs allerminst uitgesloten, dat er nög iets meer wordt ontvangen, eer hij met vacantie gaat, nog het zijne doen, om deze verwach ting in vervulling te doen gaan. BEROOFSTERS'AAN HET WERK. Vrijdagavond had een koopman uit Ridderkerk in gezelschap van een vriend een gezellig fuifavondje in Rotterdam doorgebracht en tot slot had het vroo- lijke tweetal een bezoek gebracht aan een pand aan de Ged. Botersloot. Toen de koopman dit pand weerver- liet kwam hij tot de ontdekking, dat een bedrag van f700 uit zijn porte feuille verdwenen was. Hij deed aan gifte in het politiebureau aan den Oppert. Bij een ingesteld onderzoek heeft de politie in verband met deze berooving aangehouden de 36-jarige vrouw Trinis de haar eveneens 36-jarige vriendin Jansje B., de 47-jarige kamerverhiitir- ster Louise M. benevens twee mannen den 40-jarigen P. v. d. G. en den 30- jarigen J. de W. Allen zijn in het politiebureau aan den Oppert in bewaring gesteld. -o— VROUW VERDRONKEN. Mej. L. v. O. te Ossendrecht is in een welput nabij de echtelijke woning gevallen en verdronken. o VERVALSCHING VAN POSTWIS SELS. Te Delft zijn drie personen aange houden, verdacht van vervalsching van postwissels. Zij hebben op het post kantoor te 's Gravenhage een vervalsch- ten postwissel aangeboden. o Foto-Atelier, annex Foto-Handel 6X9 c.M. BALDA JUBILEA ROLFILM SPRING-CAMERA 6X9 c.M. Alle constructie-voordeelen van een Rolfilm-zak-camera 6X9 zijn in deze camera vereenigd. Het is een product van de hoogste kwaliteit en kost desondanks f 18. VerderBoxmodellen Kodak toestellen, extra laag, f 2. Agfa toestel 6X9 f 8,75. Zeis Ieon f 10.50 en Voig Lander f 14.50. Beleefd aanbevelend, CH. VAESSEN, Heusden. ste oogenblik een beetje schrok," zei hij eidelijk. „Ik dacht, dat U beiden onder de wol lag en daar ik wist, hoe Smit moest zwoegen om de stroopers te pakken te krijgen, ben ik er stillef jes op uit getogen om hem een handje te helpen. U weet nog wel, mijnheer Koert, dat ik dat beloofd had?" vroeg hij naief. Al pratende had hij zijn zelf- beheersching teruggekregen. Hij be greep, dat hij om den tuin geleid was en dat die ziekte van de beide opzich ters maar voorgewend was om hem zorgeloos te maken en hem dan onver hoeds te kunnen overvallen. „Wat heb je zoo even in de vaart gegooid?" vroeg Koert, zonder op Bob's uitweidingen te letten. „Een zak", antwoordde Bob zoo on bevangen mogelijk, „een zak die ik on derweg gevonden had. Zoo aan den buitenkant te voelen, was het net of er vogels in zaten, daarom raapte ik hem op en ik was er juist mee op weg naar U toe,, Mijnheer Koert, toen ik U achter rrüij aan hoorde komen. „Zoo, zoo," zei de jachtopziener, „maar waarom ging je dan aan den haal?" Bob trachtte te lachen. „Omdat ik dacht, dat een troepje stroopers me op de hielen zat," zei hij. „Vindt U dat ZC|0 vreemd?" „Ja„ dat is het zeker," antwoordde de Leeuw. „En ik meen me te herinneren, dat je een poosje geleden zoo opgeschept hebt, dat je me wel op een mijl afstand GEPEUPEL MOLESTEERT DUIT- SCHE PADVINDERS. Woensdag passeerde een groep jeug dige Duitsche padvinders, die op geen enkele wijze, noch door het dragen van Émolemen, noch door, het meedragen We tram gereden. Met een schedel den van de politie, die met sabel ca gummistok de menigte uiteen dreef, kon worden verhinderd, dat de Duit- schers ook aan den lijve werden ge molesteerd. MOORDAANSLAG OP DIREC- j TEUR. Zaterdagmorgen heeft de 50-jarige R. K. chefmonteur bij de stoomboot onderneming „GroningenRotterdam'* op het kantoor der Maatschappij te Rotterdam, verschillende schoten ge lost op den directeur, den heer R. A. Trap. Deze is daarbij in beide armen getroffen, terwijl twee kogels in zijn hand hebben geraakt. De dader, die zeer opgewonden was over een kwes tie betreffende een employé, bekwam zelf een schamschot aan het hoofd. Een beambte wist te verhinderen, dat hij den directeur hij het laatste schot in het hoofd trof. De heer Trap is in het Academisch Ziekenhuis opge nomen. Zijn toestand is niet levensge vaarlijk. De dader is naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht om daar verbonden te worden. Hij zal daarna in arrest worden gesteld. Hij heeft zijtï daad bekend. o TEGEN TRAM GEREDEN. Tengevolge van eigen onvoorzich tigheid is Zaterdagmiddag te Voor schoten de ii-jarige scholier Riet hoven met zijn rijwiel tegen de blau- van vlaggen ergernis gevende de Wees- perstraat en het Jonas Daniel Meyer- plein te Amsterdam. Het feit echter, dat het Duitschers waren, was voor de buurtbevolking geheel uit Joden be staande, blijkbaar reden en aanleiding genoeg om zich tegen de padvinders te keeren. De Duitschers werden omstuwd door een groote menigte joelende en tie rende menschen, die „Hitier verrecke" en „Freiheit" en meer van dergelijke voor de Duitschers hinderlijke en be- leedigende uitroepen bezigden. Een rechercheur van de Rijkspolitie waarschuwde het bureau J. D. Meyer- plein, waarop de geheele bezetting on der bevel van een inspecteur uitrukte. Slechts door snel en krachtig optre- verdwijnen spoedig door een pot Bij alle drogisten. aP«%> breuk en ernstige ribfracturen is hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar hij in den loop van den avond is overleden.. O BEKNELD. Het driejarig kindje van den ga ragehouder W. in de Tuinbouwstr. is te Groningen tusschen twee auto's bekneld geraakt. Het kind was vrij wel onmiddellijk dood. 1 -O- j VERDRONKEN. Te Berkel is uit het water opge haald het lijk van L. v. d. B. -o- 'i ERNSTIGE AANRIJDING. Een vrachtauto, bestuurd door S., te Rotterdam heeft op d'en Amster- damschen Vaartweg te Haarlem een zeer ernstig ongeluk veroorzaakt. De heer v. H„ reed, vergezeld van zijn vrouw, per fiets in de richting van Haarlem. Zij reden rechts van "den weg naast de trambaan. Ter hoogte van de J. F. Helmerstr. werden zij door de vrachtauto van S. ingehaald. De auto was op weg van Amsterdam! naar Rotterdam. De verlichting van zou herkennen?" grijnsde Koert. „En voet op verboden terrein gezet en die anders zal de rozengeur, Waar je het zak, ik herhaal het nogmaals, heb ik indertijd al eens zoo druk tover had je onderweg gevonden." toch wel ingelicht hebben, dat ik het j „Spaar maar verdere moeite en tijd,'* was." j onderbrak Koert hier het gesprek. „Doe Bob krabbelde een beetje achter zijn jij je kleeren maar uit, de Leeuw, ert oor en loensde achter zijn hand naar ga maar eens zoeken. Je bent toch Koert om tijd te winnen en terwijl te niet bang voor een beetje water." trachten een uitweg te vinden. Een ant- „Waar heb je de zak ergens neer, woord had hij op het oogenblik niet gemikt?" vroeg de Leeuw met een zoo gauw bij de hand. Intusschen ston- boosaardige blik naar Bob, die inwen- den de beide jachtopzieners (die hem dig stond te gnuiven, van pret. Met steeds nauwlettend in het oog hielden, zijn vinger duidde deze de plek aaat, om te voorkomen,, dat hij hen weer j waar naar zijn meeniing de zak terecht- zou ontvluchten) in tweestrijd, hoe ver- 1 gekomen moest zijn, maar de beidte der te handelen en wie van hen beiden opzichters wilden hem eerst niet ge^ de vaart in zou gaan om het wettig en overtuigend bewijsstuk uit het wa- looven. Bob bleef echter bij zijn aair- wijzingen, zoodat de Leeuw eindelijk ter te halen. Het was een koude nacht maar met tegenzin,, zijn goed begon en geen van beiden scheen er veel uit te tlrekken om den kouden xocht te aanvaarden. Bob meende hem onderwijl wat te voor te gevoelen, zich aan het natte element over te geven. „Stuur die vent het water in," zei moeten aanmoedigen. „Het zou mij niet de Leeuw, naar Bob kijkende; „bij kunnen schelen om1 er zelf irf te sprin^ heeft het er immers zelf in gegooid." gen," verklaarde hij openhartig tegeiï „Omdat ik dacht, dat jullie een paar de Leeuw, „mazf de vaart zit hiei} stroopers waren," zei Bob. „Het spijt j vol met dié koude, griezelige salaman-i mij achteraf natuurlijk heel erg, dat ik i ders; ik moet me niet indenken, dat die zooveel moeite veroorzaakt heb." tegen mijn lichaam «opkruipen en behal- „En daarom is het niet meer dan ve dat zitten hier allemaal diepe kui- billijk dat jij er nu inspringt en er de zak weer uithaalt," zei de Leeuw, die wel begreep wie het loodje moest leg gen, als Bob het vertikte. „Dat zal de zaak voor jou trouwens heel wat beter maken." „Mijn zaak behoeft geen verbete ring", zei Bob koeltjes. „Ik heb geen len in den bodem, zoodat als je niet oppast, je ineens naar beneden schiet. En wat je ook doet, houdt je hoofd zoolang mogelijk boven, want het wa ter stinkt hier van het vuil." (Wordt vervolgd). NMJWSBLAD voor het Land van Hensden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard «S* Eenigst adres voor Land van Hensden en Aitena, voor alle benoodigdheaen op fotografisch gebied

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1