Binnenland. MOORD TE VLIJMEN. Het volgende relaas over den moord te Vlijmen, die wij reeds in een ge deelte van onze vorige oplaag mee deelden, ontleenen we aan de Bossche Courant: Te Vlijmen in het centrum der ge meente voor het café Centrum, heeft Dinsdagavond de 29-jarige van E. met een mes den 25-jarigen Heesbeen een doodelijke wonde toegebracht. De da der werd door den gemeente-veldwach ter Harks gearresteerd. De oorzaak van de vechtpartij is ge legen in een nietigheid, namelijk een kwestie o ver een postduif die door ze keren Liebrechts was gevangen en liet eigendom zou zijn van Heesbeen. Heesbeen kwam om ongeveer negen uur met een geit uit de weide bij het voetbalveld te Vlijmen. Gekomen ter hoogte van café Centrum ontmoette hij den circa 32-jarigen Liebrechts, van beroep mandenmaker en wonende te Vlijmen aan den straatweg naar Den Bosch. Heesbeen, die vroeger reeds meer kwestie heeft gehad, verkeerde eenigs- zins onder den invloed van drank. Hij vroeg op hoogen toon aan Liebrechts of hij zijn. duif terug kon krijgen, ja of neen. Reeds van den beginne af kwamen de voorbijgangers en omwo nenden naar buiten en schaarden zich om de ruziemakenden. Op de woordenwisseling kwam ook v. E. eveneens ;een mandenmaker, en kameraad van L., toegeloopen en trok onmiddellijk partij voor den laatste. Plotseling trok Heesbeen, die zich blijkbaar bedreigd gevoelde en zag dat hij 'het onderspit zoü delven, een groot mes en sloeg daarmede in het wilde op zijn tegenstanders in. L. en v. E. ble ven zich met de klompen verweren en lieten zich niet onbetuigd. Op een gegeven moment kreeg v. E. twee rake klappen met het mes. Hij werd getroffen aan den linkerschouder en den arm. De kleeding werd bij den schou der doorgesneden en er ontstond geen wond, zoodat het mes blijkbaar ergens op is geschampt. De tweede slag was ernstiger aangekomen en v. E. kreeg daarbij een bloedende verwonding aan den arm. Hij werd later door Dr. Weyers behandeld. Getuigen zouden gezien hebben, dat v. E. op dat oogenblik ook een mes trok en met groote kracht naar H. sloeg. Deze werd daarbij getroffen in de linkerborst, iets onder den schouder bij het sleutelbeen. Heesbeen strompelde weg en zakte spoedig 'ineen. Hij was geheel met bloed bevlekt en het was te zien, dat hij spoedig zou sterven. Juist passeerde toen de rijksveldwachter Steenland, die H. reeds stervende vond, ongeveer 15 a 20 Meter van zijn woning. Deze liet geneeskundige hulp inroepen. De bur gemeester, 'de heer van de Ven en de veldwachters Harks en Rosen stelden met den rijksveldwachter een onder zoek 'in. Reeds om 10 uur verscheen Mr. Vermeulen, officie rvan Justitie in den Bosch met den luitenant der mare chaussees met een 4-tal manschappen ter plaatse. Het onderzoek van den rijksveld wachter had echter reeds tot resultaat, dat als vermoedelijke daders konden worden gearresteerd de voorgenoemde mandenmakers v. E. en L. Veldwach ter Harks bracht hen naar het ge meentehuis o ver, waar zij tot diep in den nacht door den officier van justi tie werden gehoord. Dit verhoor heeft tot gevolg gehad dat L. in den vroegen morgen'kon worden in vrijheid gesteld, doch v. E. werd gevankelijk naar Den Bosch overgebracht. Van alle zijden wordt te Vlijmen dit drama druk besproken. De meenin gen over de schuldvraag loopen ten zeerste uiteen, doch allen zijn het er over eens, dat het slachtoffer in staat van dronkenschap verkeerde en zeer ongunstig bekend staat. De dader v. E., die, zooals wij zeiden, reeds kort gele den hoogloopende onaangenaamheden met 'H. [heeft gehad, staat integendeel zeer gunstig bekend. Het slachtoffer H. Jaat een vrouw en drie kinderen achter. Hij was reeds geruimen tijd werkloos, v. E. is even eens gehuwd; staat bekend als een goed vakman, heeft valtijd werk en is goed voor vrouw en kind. BRAND TE LEIDEN. De Voorzitter zegt, dat dit Desluit eenmaal genomen is, hij zal zich daaraan ook houden. tweede helft van de maand Novem ber voor het verkeer geopend zal kunnen worden. BRAND. Huize op 't Hul, een groot burgerhuis, gelegen aan het Zwolsche Wegje te Nun- speet en ten deele bewoond door den tegenwoordigen eigenaar, den heer W. Vos en anderdeels door den ysco-onder- nemer Hofman, is totaal afgebrand. Vrij wel de geheele inboedel ging met het huis verloren. Pand en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. o 12 WEKEN ROERLOOS OP ZIJN RUG Nu reeds 40 jaren vrij van pijn Nieuwe overwinning op rheumatiek Steeds weer komen de onwederlegbare bewijzen binnen dat rheumatiek de ge regelde „kleine dagelijksche dosis" Kruschen eenvoudig niet kan weerstaan. Hier volgt een geval, dat ons weer onlangs meege deeld werd „Het is nu eenige jaren geleden dat ik ziek werd door spier-rheumatiek en ik 12 weken lang plat op mijn rug moest blijven liggen. Mijn dochter kocht toen een flacon Kruschen Salts en eiken morgen nam ik een dosis. Al gauw bemerkte ik verbete ring en ik ging er dus mee door. Met volledig succes. Want van dien dag af, nu tien jaar en 8 maanden geleden, heb ik nooit menig teeken van rheumatiek meer gevoeld. Nooit heb ik één dosis overgeslagen. Eerder zou ik mijn middag eten willen missen dan mijn dosis Kruschen Salts. Tegenwoordig ben ik vrij van alle spierpijnen en wanneer ik ook anderen hoor klagen over stijfheid of pijn in de gewrichten, raad ik steeds Kruschen aan." Indien uw afvoerorganen altijd naar behooren hun plichten vervullen zou het giftige urinezuur zich nooit kunnen op- hoopen. En dan zoudt ge tot het einde uwer dagen niet weten wat rheumatiek is. Want het is het overtollige urinezuur, dat de rheumatische toestanden veroor zaakt. De verschillende minerale zouten nu in Kruschen sporen alle afvoerorganen (dus ook de nieren) aan tot gezonde regelmatige werking, opdat het urinezuur en andere schadelijke afvalstoffen der spijs- verteering behoorlijk uit het lichaam ver wijderd worden. Het is deze kleine aan sporing die u noodig hebt. Laat Kruschen ook u hierin helpen. Koop vandaag nog een flacon en begin morgenochtend ook met „de kleine dage lijksche dosis." Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten f0.90 en f 1.60 per flacon en wordt ge fabriceerd in Engeland door de fa. E. Griffiths Hughes Ltd., sinds 1756 te Man chester gevestigd. Adv. —O— LIJK LANGS DEN WEG GEVONDEN. Ongeluk of misdaad Een landbouwersknecht wonende aan den Rotterdamschen WTeg te Delft, die naar zijn werk ging, zag in den graskant langs den Ackersdijk een meisje en een rijwiel liggen. Het meisje maakte den indruk bewusteloos te zijn, waarom de man onmiddellijk de politie waarschuwde. Deze was spoedig ter plaatse in ge zelschap van Dr. Visser van den Geneesk. Dienst. De geneesheer kon slechts den' dood van het meisje constateeren. Het lijk is daarop naar het gasthuis overgebracht, waar sectie zou worden verricht. Het meisje was de 24 jarige mej. G., wonende te Delft. Zij was gaan fietsen en niet meer in de ouderlijke woning teruggekeerd. Omtrent de oorzaak van haar dood tast men nog volkomen in het duister. Men weet niet of men aan ongeluk, een plotseling sterfgeval of mogelijk ook een moord heeft te doen. Alleen een aan rijding is langs den stillen Ackersdijk vrijwel uitgesloten. —O— EEN OUDE INBRAAK OPGEHELDERD. In November van het vorige jaar werd ingebroken in een zomerhuis van dr. J. J. C. Schreuder uit Apeldoorn, gelegen te Nieuw-Milingen. Onder de vermiste voorwerpen bevond zich o.a. een veldkijker, die Zondagmiddag door den rijksveld wachter uit Nieuw-Millingen werd aan getroffen in het bezit van een man uit Garderen. Aangezien deze geen aanne rrelijke verklaring kon geven van de wijze, waarop hij in het bezit van den kijker was gekomen, werd hij als ver dacht van inbraak in arrest gesteld. o ONWEER. Bov^n Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een zwaar onweer gewoed, dat op verscheidene plaatsen gepaard ging met heftigen regenval. Onder de gemeente St. Jansteen sloeg de bliksem op eenige plaatsen in. Het vuur nam dermate een uitbreiding, dat vijf schuren in vlammen opgingen, MET MES BEWERKT. De politie van Boskoop heeft tegen 3 inwoners van Hazerswoude proces-verbaal opgemaakt wegens ernstige mishandeling van den autobestuurder M. uit Boskoop. Het drietal had de bus opgewacht, te kennen gegeven dat zij wilden meerijden. Toen de bus stil stond, hebben zij den bestuurder op schandelijke wijze met een mes toegetakeld. Een oude veete schijnt de oorzaak te zijn. o MOTORRIJDER VERONGELUKT. De 23 jarige D. J. Folkers te Wester Nieuwland, reed met zijn motor onder Winsum tegen een boom. F. bekwam een hersenschudding. Hij is naar het Acad. Ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hij is overleden. o DE ST. PETRUSKERK VERWOEST. Spuiten uit Den Haag, Voorschoten en Oegstgeest komen te hulp. Dinsdagavond omstreeks kwart over tien werd in den toren van de St. Petrus- kerk aan de Langebrug te Leiden brand ontdekt. Deze kerk staat schuin tegen over het bureau van politie. Kort na het ontdekken van den brand grepen de vlammen al snel om zich heen en toen de brandweer verscheen, stonden de hoofdtoren met zijn ronden koepel, en het dak reeds in lichterlaaie. Geweldig snel breidde de brand zich uit en weldra was het inwendige van het kerkgebouw één vuurzee. Tegen half twaalf stortte het groote kruis boven op den toren omlaag en kwam op de straat neer, echter zonder ongelukken te veroorzaken. Om kwart voor twaalf ging de brandende toren op zijn grondvesten wankelen en storte even later in. De toren viel op het dak van de kerk. Met donderend geraas stortte dit in, hetgeen een reusachtige vonken regen ten gevolge had, terwijl de vlam men hoog oplaaiden. Een in moskeetrant gebouwd zijtorentje op een bijgebouw, waarmede ongeveer 16 jaar geleden de kerk is uitgebreid en dat toegang gaf tot de sacristie, geraakte eveneens in brand en stortte tegen 1 uur 's nachts in. De oorzaak is vermoedelijk te wijten aan het achteloos wegwerpen van een brandend stuk sigaar of sigaret door een der werklieden, die bij het herstellings werk betrokken zijn. De schade, welke op 150.000 tot 200.000 gulden wordt geraamd, wordt door verzekering gedekt. o DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. Dinsdagavond om ongeveer zeven uur kwam te 's Gravenhage van den Pioen- weg naar de Laan van Meerdervoort, de 25 jarige fietser M. v. d. S., wonende aan die laan. Een vrachtauto reed hem aan. Toen de Gemeentelijke Genees kundige Dienst arriveerde, was v. d. S. reeds overleden. De auto werd bestuurd door den 33- jarigen W. v. B. uit Hoofddorp, in de Haarlemmermeer. Vermoedelijk is de oorzaak van het ongeval, dat de vracht auto te snel heeft gereden en dat de bestuurder geen voorrang heeft verleend aan den fietser, wat hij wel had behooren te doen, aangezien hij van de stad kwam, in de richting van Loosduinen reed en den fietser dus aan zijn rechterhand had. De chauffeur is aangehouden en in bewaring gesteld. Het lijk van het slachtoffer is naar het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. VAN EEN STEIGER GEVALLEN. Bij het verrichten van werkzaamheden op een steiger te Steenbergen viel de op perman C. van Geel van een hoogte van 3 M. De man, die het bewustzijn had verloren, werd naar het nabij gelegen ziekenhuis Charitas gedragen, waar de geneesheer zware inwendige kneuzingen en een ernstige hersenschudding consta teerde. —O— OVERREDEN. Onder Zundert is het 11 jarig zoontje van den heer N. door een auto overreden en op slag gedood. —O— VERDRONKEN. Onder Best is in het Wilhelminakanaal verdronken de 27 jarige werklooze Hage naar J. van Wiggen, die eenigen tijd te Eindhoven woonachtig was. Het lijk is naar Best vervoerd. In de rivier de Mark te Oudenbosch (N.Br.) is de 15 jarige zoon van den heer M aldaar bij het zwemmen verdronken. o BEWUSTELOOS LANGS DEN WEG GEVONDEN. Nabij den Rijksweg te Zundert is het 10 jarig dochtertje van de familie van H. in bewusteloozen toestand gevonden. De politie heeft een onderzoek ingesteld of het meisje slachtoffer is geworden van een aanranding, dan wel van een aanrijding. o DE MOORD OP DEN ZENDINGS ONDERWIJZER. Aneta seint uit TaroetoengDe groote Rapat veroordeelde de vier Bataksche moordenaars van den zendingsonderwijzer Marthin Silitonga en zijn vrouw, tot de doodstraf. Een vijfde beklaagde werd ver oordeeld tot levenslange gevanganisstraf. AUTO VAN DEN DIJK GEVALLEN. De slagersknecht L. Machierse te Oude- ToDge is met zijn met vleesch beladen auto onder de gemeente Den Bommel van den dijk getuimeld. M. bekwam een ern stige hersenschudding en mocht niet wor den vervoerd, terwijl J. Cohen, die mede in de auto zat, eenige verwondingen aan de hand opliep. De auto bekwam zware schade. O— ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Toen de ijscoventer E. de B., wonende Buitenstraat te Tilburg, met zijn wagentje thuiskwam, zocht zyn buurman, zekere C. van G., die nog voor de deur zijner woning zat, ruzie met hem. Van G. dreigde den ijscoventer met een mes. De laatste koos de wijste partij en ging zijn woning binnen. Ook Van G. ging zijn huis binnen, doch keerde even later, gewapend met een bijl, terug en drong de woning van zijn buurman binnen. Daar dreigde by de B. te zullen neerslaan. De ijscoventer greep een bezemsteel en sloeg den stok op het hoofd van den in dringer stuk. Van G. zakte buiten ineen. Hij had zeer ernstige wonden aan het hoofd bekomen en moest in zorgelijken toestand door den G.G. en G.D. naar het St. Elisabethziekenbuis worden overge bracht. Ofschoon viijwel vastaat, dat de ijscoventer uit zelfverdediging heeft ge handeld, werd de man door de politie voorloopig in bewaring gesteld. o EIGEN RECHTER GESPEELD. Zekere M. die bij het stempellokaal te Sliedrecht stond, had de aardigheid de hit van W. een klap te geven. Het beest meende M. met gelijke munt te moeten betalen en gaf hem een trap, welke zoodanig aankwam, dat hij be wusteloos geraakte en naar het Zieken huis werd overgebracht. O AUTO IN EEN SLOOT. Een Amstei damsche auto reed tusschen Dreumel en Wamel een sloot in, doordat de bestuurder door een of andere oorzaak de macht over zijn stuur verloor. De bestuurder bleef ongedeerd, doch een der inzittenden werd de borstkas ingedrukt. In zeer zorgelijken toestand is de ge wonde naar het ziekenhuis overgebracht. De auto werd nagenoeg geheel vernield. O— EEN ONGELUK TE WESTERBROEK. Op den onbewaakten overweg bij Westerbroek (Gr is de melkwagen van de Gebroeders Steen, uit Borg weg, door den trein uit Groningen gegrepen. Een der broeders was op slag dood, de anderen is zwaar gewond naar Gro ningen vervoerd. Het paard werd even eens gedood. De wagen is geheel vernield. Het uitzicht werd door een dichten mist belemmerd. DOOR AUTO GEGREPEN. Dinsdagavond is een 8 jarig meisje, dat zich losrukte van een ouder zusje, met wie zij op het open gedeelte van den Admiraal de Ruiterweg te Amsterdam wandelde, bij het oversteken van den rijweg door een uit de richting Sloterdijk komende auto gegrepen en gedood. Het lijkje is naar het Wilhelminagasthuis over gebracht. Den bestuurder, die zeer over stuur was, treft geen schuld. —o BOTSING ONDER RIJSOORD. Een auto, waarin een Haagsche familie op reis was naar Parijs, kwam ter hoogte van de woning van den heer C. Karsse- boom op den Rijksstraatweg te Rijsoord, in botsing met een vrachtauto van de firma De Jong uit Dordrecht. De Haagsche auto werd met zoo'n kracht tegen een boom geslingerd, dat ze zoo goed als vernield werd. De drie inzittenden werden allen gewond. —O AUTO IN HET WINSCHOTERDIEP. Dinsdag omstreeks 12 uur is nabij het voormalige tolhek te Roodehaan aan het Winschoterdiep nabij Groningen een auto te water geraakt, waarin twee personen waren gezeten, de bestuurder en zijn echt- genoote. De dame heeft zich onmiddellijk uit de auto weten te werken, doch haar echt genoot is verdronken. Vergadering van den raad der ge meente HEDIKHUIZEN op Maandag 24 Juli des n.m. 8 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer Hee- reveld. Secretaris: WelEd. Heer Couwen- bergh. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, de secretaris leest de notulen der vorige vergadering. Op de vraag van den Voorzitter of een der heeren op- of aanmerkin gen heeft, zegt de heer v. Hemert, dat wat in de notulen wordt gezegd over de aanschaffing der schoolban ken naar zijn meening niet juist is weer gegeven. Er wordt in gezegd, dat het besluit niet definitief is ge nomen, om het bedrag aan het schoolbestuur af te staan voor de aanschaffing van de schoolbanken, dat alleen het besluit was genomen een post er voor op de begrooting. te plaatsen. Dit is niet juist, 'twas naar sprekers meening wel 'degelijk een definitief besluit, dit komt bok tot uitdrukking in het gezegde van den Voorzitter om den Inspecteur te vragen, het in twee termijnen te mo gen verdeelen. De Voorzitter zegt, dat het wel in dien zin besproken is, doch het be drag slechts op de begrooting is ge plaatst. De heer Winkel staaft de bewe ring van den heer v. Hemert. De heer v. Hemert wil in de no tulen zijn meening opgenomen zien. De Voorzitter is er tegen op te nemen, dat het besluit definitief is genomen hij heeft er echter geen bezwaar tegen op te nemen, dat dit de meening van den heer v. He mert is geweest. Spreker zelf zag de notulen ook nog gaarne aangevuld er is n.l. niet in vermeld, dat in dien Ged. Staten hun voorstel om de gemeente Hedikhuizen op te heffen en gedeeltelijk bij Heusden en ge deeltelijk bij Vlijmen te voegen door zetten, dat dan het gemeentebestuur daartegen met al haar ten dienste staande middelen zal ageeren. De heer Winkel zou als dit veel kosten mee brengt niet doen, het zal toch niet helpen. De heer Winkel zou toch wel een schatting willen vernemen, wat het kan kosten, hij is er tegen, dat er ge handeld wordt buiten medeweten van den raad en deze voor kosten wordt gezet als laatst met die kaarten. Hii zou daar stellig tegen zijn geweest. De Voorzitter zegt, dat de kos ten niet hoog zullen zijn, misschien zal er een of meer reizen gemaakt moeten worden naar den Haag en er zal misschien wat drukwerk voor ge maakt moeten worden, doch spreker blijft er bij, dat de kosten nooit veel kunnen bedragen, deze zullen wel te overkomen zijn. Laat ons zeggen al dus spreker van hoogstens f75 of f 100. De raad verklaart tegen een der gelijk bedrag geen bezwaar te heb ben. Ingekomen stukken: Rekening 1932 der Gezondheids commissie gezeteld te Heusden, deze rekening sluit met een batig saldo van f 191,88 en wordt goedgekeurd. Begrooting 1934 van hetzelfde col lege. Als bijdrage der gemeente Hedik huizen is een bedrag uitgetrokken van f70,35. Met dit bedrag zal bij de vaststelling der gemeentebegroo- ting worden rekening gehouden. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger door het Verificatiebureau van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten op 30 Mei, waaruit blijkt, dat plies in be hoorlijke orde is bevonden ,en in kas was f379.52. De Voorzitter zegt, dat door Ged. Staten op dit proces-verbaal de be merking is gemaakt over de beroem de f 10,van het Minahassafonds en dat dit college er op aandringt, dat de secretaris f 2,terug stort voor 2 maal aangeschafte giro boek jes. Schrijven van den Ned. Chr. Boe renbond over de oprichting van een of meer destructor voor vernietiging van afgekeurd vee en vleesch. In dit schrijven wordt op toetreding van de gemeente aangedrongen, zij zal daar voor 2 cent per inwoner en 2 cent per H.A. hebben te betalen, wat neer komt op ongeveer f 46.per jaar. De Voorzitter licht toe, dat hier bij komt de vervoerkosten van af gekeurd vee, dat niet pnthuid mag worden. Wethouder M. v. d. Water vraagt wie of de kosten van vervoer moet betalen de eigenaar van het afgekeur de dier of de gemeente. De Voorzitter meent, dat dit voor de gemeente is. De heer v. d. Brand vraagt voor hoelang de overeenkomst wordt aan gegaan. De Voorzitter antwoordt, ,clat de overeenkomst loopt over 1 5 jaren en telkens met 3 Jaar wordt verlengd, als de overeenkomst niet 2 jaar van te voren is opgezegd. Wethouder M. v. d. Water meent, dat het wel overweging verdient alvo rens toe te treden, een en ander nog eens goed onder de oogen te zien, spreker zou een besluit willen verdagen, tot een volgende vergade ring de gelegenheid tot toetrede» blijft immers toch bestaan. De Voorzitter .antwoordt, dat ver daging mogelijk is, maar er zal toch geen ontkomen aan zijn, voordeeliger voorwaarden zullen bij een ander wel niet worden verkregen. De afdeeling Noordbrabant van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten adviseert tot toetreding. De heer v. Hemert acht verdaging slechts uitstel van executie en zou maar af wérken. De heer v. Winkel is het daarmee eens. Met algemeene stemmen wordt hierop tot toetreding besloten. Verzoek van de firma Prinsen en Van Halder om ontheffing van de bepaling, waarbij het verboden is om met vrachtwagens breeder geladen dan 2.10 meter, in de bebouwde kom van de gemeente te rijden. De Voorzitter merkt op, dat de weg in de bebouwde kom aan de pro vincie behoort daar moet dus onthef fing gevraagd worden en wel kan deze worden verleend voor de wegen van ge gemeente zelf. Aldus wordt besloten. Aanbieding gemeenterekening 1932 en van het G.E.B. Beide rekeningen zullen worden pn- derzocht door de commissie die he,t onderzoek het vorig jaar. heeft Ten-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6