Een goed adres een goede Bril Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Gediplomeerd Opticien. Dit illlliilOf MM uit 3 id® KAMPEEREK Agentschap van dt Amsterdamsche Baak fl.V-, Amsterdam. De vermiste auto. Zeven hengelaars verdronken ZUSTERHUIS 6. No5354 Vrijdag 4 Augustus 1933. A. BA AI JENS tm 5. p. taakhayzen 4 (o s 3»k Jf.V. telbf. no. is Tla.a.m.s<3.orils:sveer. t. boonstra VAN AltSHA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. voor^ 'tis nog geen veertig jaren geleden, dat „men" gewoon thuis bleef. Wij heb ben onze moeders nooit zien uitgaan in sportcostuum om te gaan tennissen ot in een badmantel om in de vrije natuur te gaan zwemmen. Ze deden niet aan snel- of aan stijlroeien, ze de den niet aan kaartspelen met vreemde mannen, die papa niet eens kenden, en ze spraken ook nooit op vergaderingen. Ze waren eenvoudig thuis, behoudens dan de huishoudelijke boodschappen in de stad, de noociige visites en zoo nu en dan naar een concert, de comedie een dinertje of een avondpartijtje. Onze vaders hadden hun zaken. Een paar malen per week mochten ze voor onze moeders alleen naar de sociëteit, maar overigens waren ze thuis, tenzij met moeder op de eene of andere inin of meer officieele visite of naar een concert of comedie. De dochter was in alle opzichten aan handen en voeten gebonden en mocht 'feitelijk niets. Fietsen en auto's waren er nog niet, zoodat haar amuse menten waren: des zomers met Pa of Ma af ander degelijk geleide, een wan delingetje maken en des winters een enkele maal naar een bal óf diner, waar ze dan mocht aanzitten naast een heer, voor wien zij door familie of goede vrienden en kennissen wel eenë passende partij werd gedacht te zijn. De zoons waren vrijer en als ze student waren mochten ze als 'tware alles, en vooral te Utrecht en te Lei den. Kroegberen, stalhoudersrekenin gen, schulden in eethuizen, papa stop te en; dekte alles en ooms en tantes vonden het leuk, omdat het zoo echt studentikoos was. Vrijheid was sporadisch en zij is ge komen. mét de ontwikkeling van de sport. De sport heeft tal van deugden al heeft 'zij ook hare onweerlegbare schaduwzijden. En een van deze is, dat zij uithuizig maakt. Haar grootste deugd is wel, dat. zij meerdere vrij heid heeft gebracht. Denken we eens terug aan de jaren 18901895. Vanaf 1870 was er geen oorlog geweest en van een vredesbe weging was geen sprake. „Allen weer baar", was de leus. Er was een Weerbaarheidsvereeni- gin,g, wier leden gingen kampeeren op de hei bij Laren,. Er werd echt soldaatje gespeeld, allemaal nette jongens uit den. gegoeden stand, wier ouders het maar wat 'goed vonden, dat er wat uniformgedoe kwam als tegenhanger van. de opkomende sociaal-democratie. Kampeeren. deden toen ook de ech te soldaten, en vooral het Kamp van Zeist was voor hen eene bekende kam peerplaats, getuige het indertijd vooral alom gezongen liedje: „Strijdt, broeders, voo rhet laatste, Want we gane naar de kamp van Zeist". De sport greep om zich heen en vond steeds meer en meer ingang. De ge mengde spelen maakten vrij baan voor onze meisjes, die eerder zoo min mo gelijk met leden van de andere sekse in aanraking mochten komen. Immers met jongetjes Ioopen kwam voor onze meisjes niet te pas. Het tennisracket bracht uitkomst en als een meisje met een jongen wilde loopen nam zij een voudig een racket in de hand en de situatie was gered. Men ging dan knus ,Ieuk en gezellig tennissen. Ook toen aL kon gezegd worden „mundus vult decipi" d.w.z. de wereld wil bedrogen zijn. De padvindersbeweging van Iateren datum, uit Engeland .afkomstig, bracht nog meerdere vrijheid. Zij eerst bracht het kampeeren in de mode. Het was goedkoop en dus geschikt voor alle standen, hetgeen geheel in de lijn lag van de steeds meer en meer veld winnende democratische opvattingen van de twintigste eeuw. HEUSDEN Botermarkt De zomervacantie werd niet meer verklungeld in de benauwende stad en het stadsmeisje van beteren stand vond het zeker even prettig als haar broer om niet meer buiten te gaan logeeren bij een braven oom, die no taris of ontvanger op een of ander dorp was of bij een paar oude tantes, die op een eenvoudig dorp juist van de 'revenuen van haar kapitaaltje kon den leven maar in plaats daarvan te gaan kampeeren. Wij hebben thans nog het georgani seerde kampeeren en het vrije kam peeren. Het ging goed staan, het werd bon ton om te kampeeren. Het georgani seerde kampeeren vond zijn regeling in de Nederlandsch Christelijke Studen- tenvereeniging, in den Vrijzinnig-Chris- telijken Jeugdbond, in den Vrijzinnig Christelijken Studentenbond, in organi saties van gymnasiasten en in tal van padvindersvereenigingen. Politiek en. 'religie namen hun aandeel en sloegen er wat propaganda uit. De A.J.C. -kwam en later ook De Graal. Wat is nu feitelijk kampeeren? Het is genieten van vrijheid, het is zoo geheel anders doen dan thuis. Thuis zijn er allerlei gemakken hit sanitair oogpunt en nu is 'het juist zoo heerlijk om in de vacantie zich ook in. dit opzicht te moeten behelpen. Thuis staat 's morgens het ontbijt tor in de puntjes verzorgd op een helder wit tafellaken voor direct gebruik ge reed. Ieder heeft een apart bordje, mes je, kopje enz., maar in bet kamp moet men zich behelpen met één mes voor drie of vier, één kopje voor meerde ren, enz. Thuis slaapt men in een lekker bed, 'in het kamp op stroo of op een stroozak. Het geheim van het succes van het kampleven is bet gebrek aan comfort. De kampen van tegenwoordig zijn óf tentkampen óf kamphuizen. In de kamp huizen is 'er al meer gemak en het is er niet zoo echt als in een tentenkamp, waar alles veel primitiever is. Over het algemeen zijn de kampen gescheiden naar de seksen én naar den godsdienst én naar den stand. Gemeng de kampen zijn er ook, maar ze zijn in de minderheid en we hopen van harte ,dat ze dit ook zullen blijven, om dat ze allerminst onze sympathie heb ben om redenen, die we hier niet willen mededeelen. Behalve het 'zorgen voor zich zelf besteedt de kampeerende zijn of haar dag aan isport in allerlei vorm. Een beetje voetbal, een hardloopwedstrijdje, wat hockey of tennis, wandel- of fiets tochten; en dan altijd maar veel zin gen. Er wordt in kampen onmogelijk veel gezongen. Kinderen komen er schor vandaan. Er is het kampvuur; en dan komt de persoonlijke invloed van den kamp leider of van de kampleidster aan de orde; dan 'wordt er gepraat, dan wor den er 'redevoeringen gehouden; dan komt er evenwicht tusschen de licha melijke en de geestelijke ontspanning. Er is altijd wel medische hulp, om dat er semi-artsen zijn, die als leiders fungeeren en wat de geestelijke belan gen betreft zijn er wel onder de leb ders en leidsters theologen of classici, om voc'r die belangen te waken. Bo vendien komt des Zondags de predi kant en men zorgt 1in Katholieken kring, dat de kampeerders hun kerkelijke plichten niet verzaken. Mogelijk in aantal nog sterker zijn de „vrije" kampen. Zonder organisatie trekt een clubje jongelui of een stel meisjes er op uit met tent en fiets om in de buurt van een of ander dorpje hun bivak op te slaan, in welk dorpje ze dan de noodige levensmiddelen kun nen bekomen. Zoo trekken er ook jonggehuwden op uit al of 'niet met de kinderen. En de nette dansclub uit het deftige stadje kampeert en het tikstertje van onze administratie, die af vij'f jaar verkeering heeft met den 'kappersbe diende ,gaat ook kampeeren. En de handelsreiziger met zijn oud Fordje neemt zijn „verloofde" mee en kam peert en zelfs de 'lady, wier ouders op een groot 'buiten wonen, geeft er de voorkeur aan om te kampeeren, al is het imaare en paar honderd meter ver der. Het kampeerén 'is prachtig, is heil zaam. Het 'haalt de inenschen uit de stad, uit 'de muffe omgeving van kan toor of 'werkplaats, van studeervertrek of fabriek naar buiten. Het brengt tot xK BEWAAR UW LEDIGE MAGGIFLESCHJES. Een fleschje van 30 kost nagevuld 18 Een fleschje van 55 kost nagevuld 33 Een fleschje van 85 kost nagevuld 55 Een fleschje van 1.50 kost nagevuld 1 Sac Botermarkt 88 - HEUSDEN. de natuur. Het maakt den mensch ver trouwd met bloem en plant en met „de dieren des velds". !Het leert houden van het eenvoudige; genieten van het gebrek aan 'luxe. Kampeerders leeren 'elkaar, leeren met elkaar 'uit en door de natuur. Kampeeren is 'verfrisschend, opwek kend-, opbouwend. 't Is jammer dat er nog te veel inen schen zijn ,die al te conservatief van aanleg, een vooroordeel hebben 'tegen het kampeeren en vooral is zulks het geval bij velen in onze omgeving. Ze ker, het is niet te weerspreken, dat het kampleven ook zijne schaduwzijde beeft leeren kennen ,maar dit neemt toch niet weg, dat de voordeelen ervan de nadeden verre fen 'verre over treffen. Natuurlijk heeft elke medaille hare keerzijde, maar daarom is de me daille zelf nog niet het afschaffen waard. Wij zouden alle jongelui willen Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie toeroepen: „Gaat, indien ge er eenigs- zins to(e in de gelegenheid zijt, kam peeren." Het geeft IJ wat ge noodig hebt om na uwe vacantie uw werk met des te meer 'lust te kunnen ver richten. Buitenland. MIJNONGELUK. In de kolenmijnen op het eiland Hok kaido, waar op 27 Juli jl. nog een ont ploffing was voorgekomen, die het leven kostte aan 8 arbeiders, is opnieuw een exploise ontstaan. Hierbij werden 14 ar beiders gedood, twee bedolven en acht zwaar gewond. VERDRONKEN. Een boot waarmede drie meisjes en drie jongemannen een middernachtelijken tocht maakten, is op het meer van Dy- maczewo omgeslagen. Twee der jonge mannen konden zwemmende den oever bereiken, de derde en de drie meisjes verdronken. Binnenland. Vreeselijk was de ontknooping van het drama van de zeven Amsterdam mers, die in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus vanuit Amsterdam in de richting Andijk met een zes-persoons gesloten auto, waren vertrokken om te gaan visschen. In den nacht van 2 op 3 Augustus is de auto te Purmerend uit het Noord-Hollandsch Kanaal opgehaald. De lijken van zes ongelukkigen bevon den zich nog in den wagen. Te ongeveer half twaalf ontdekte de agent Blinken uit Purmerend oliesporen op den walkant van los- en laadplaats van de Kanaalschans. Daar hij bekend was met de vermissing van de zeven Amsterdammers en er overdag reeds in het Kanaal op verschillende plaatsen was gedregd, trokken deze oliesporen en sporen van autobanden op deze plaats onmiddellijk zijn aandacht. Met een stok voelde hij in het water en tot zijn grooten schrik roerde hij daar een voor werp aan, dat den vorm had van een autowiel. Onmiddellijk waarschuwde hij zijn superieur, den inspecteur van politie Hitbrink, die spoedig ter plaatse ver scheen. Het onderzoek werd voortgezet en men kwam tot de ontdekking, dat even onder de waterspiegel de auto, een groote zeepersoons Hupmobile met vier portieren, lag. De auto lag op zijn kant met de radiator naar den wal. Een kraan wagen van den heer Jorritsma werd ontboden en onmiddellijk begon de ge meentepolitie, geholpen door personeel van den kraanwagen en eenige burgers met het lichtingswerk. Het was toen ruim 12 uur. Te ongeveer kwart voor drie was het hijschen zoo ver gevorderd, dat de wagen geheel boven water uitstak, rustende tegen de beschoeiing. De aanblik was vreeselijk. De voorruit van de auto was ingeslagen en een been van een persoon, die naast den chauffeur zat, stak naar buiten. De beide ruiten aan de linker zijde waren nog heel. De rechterzijde had een gebroken ruit. De doodstrijd van de ongelukkigen moet kort maar hevig zijn geweest. De lichamen lagen dooreengeworpen in de auto. De wagen zelf was verder nog vrijwel onbeschadigd. Aan de buitenzijde bevonden zich nog de hengels. Uit de auto zijn de lijken van aes inzittenden te voorschijn gehaaldde zevende heeft zich blijkbaar onder water nog uit de auto kunnen werken. Zijn lijk is Donderdagmorgen te 8.50 uur opgehaald. De lijken werden opgebaard in heft gemeentelijk ziekenhuis te Purmerend. In den vroegen morgen is het parket te Haarlem gewaarschuwd. Ook de familie leden waren op de hoogte gebracht. Omtrent de oorzaak van dit vreeselijk ongeluk, tast men totaal in het duister. De namen der slachtoffers zijnde drie gebroeders Van Wattingen reep. 25, 26 en 28 jaar, waarvan de jongste is getrouwd en vader van 2 kinderen - Jan Evertsenstraat 55 II; Van der Kon?,. Tuinstraat 260Arzbacb, Van Hall straat 38 h.Hendriks, Van Hallstraat 72 h Koster, 2e Nassaustraat 27 allen te Amsterdam. —O— k') OM TWEE KINDEREN TE SPAREN. De heer P. Hink te Noord-Scharwoudue, die per auto een lading uien en kool vervoerde, moest bij Akersloot plotseling uitwijken voor twee spelende kinderen. Hij zag zich daarbij voor de keuze gesteld of de kinderen te overrijden of in het Noordh. Kanaal te rijden. Hij koos het laatste, zoodat zijn wagen geheel onder water kwam te staan en de heer H« zich met moeite uit de cabine kon redden. Voorwaar een moedige daad, die eigen leven in gevaar bracht om dat van de twee kinderen te redden. —O— ri AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Donderdagmorgen omstreeks 6 uur is op den Rijksstraatweg MoerdijkZevea- bergschen Hoek bij het maken van een bocht, een luxe auto over den kop ge slagen, De auto kwam terecht in den tuin van de Wed. Kouters. De chauffeur, de 28 jarige B. Suylekom uit Raamsdonks- veer werd dood onder de auto vandaan, gehaald. Drie inzittende heeren bleken toen zij uit de auto waren gehaald min of meer ernstig gewond te zijn. Zij werden near de marechaussee-kazerne te Moerdijk vervoerd. o— DE VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Onder begunstiging van het bekende Oranje-zonnetje werden de feesten te Soestdijk ter eere van den 75sten ver jaardag van de Hooge Ambachtsvrouw© ingezet met een concert op de Brink. Elf uur vond een grootsche bloemen hulde in het park Soestdijk plaats. Hon derden schoolkinderen, waaronder er 16 in het wit waren gekleed, huldigden de Vorstin, waarbij een mand met bloemen werd overhandigd. Duizenden dames en heeren hadden zich bij den stoet aange sloten. De bloemen werden op de treden van het bordes neergelegd. De Koninklijke Familie, de Koningin-Moeder, H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, dankten voor de bloemenhulde. Meft zichtbare interesse volgden H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana den huldigingsstoet voor de Koningin-Moeder. Het felicitatieregister werd den geheelen dag druk geteekend. Er waren verder concerten en tot slot werd een prachtig vuurwerk afgestoken. BRAND. Te Tuil bij Zaltbommel zijn de boer derijen van H. van Zanten en de wed. NIEUWSBLAD voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard M. NORT - GORINCHEM u -O-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1