II- I REUS' Ge!uks-& m cmpPstr, 9, 100.000 kantoor Waalwijk. Koopt Lotisico Koopt Vereeniging van gemeenten rond Heusden. Marktberichten. ROTTERDAM. NA WEIDE en HOOIGRAS. H. VAN HERWAARDEN D. M. VAN HERWAARDEN Buitenland. Maandagmiddag 3 uur werd in de Statenzaal van het Gouvernementsge bouw te 's-Bosch de openbare ver gadering gehouden voorgeschreven ingevolge art. 160, 3de lid der Ge meentewet in welke vergadering de betrokken Gemeentebesturen de ge legenheid wordt gegeven door ge machtigden hunne besluiten toe te lichten, over: .ten eerste: het verzoek van den gë- meenteraad van Hedikhuizen om uit breiding dier gemeente met deelen der gemeenten Vlijmen, Nieuwkuijk en Herpt c.a.; ten tweede: het plan van Ged. Sta ten, tot: a. uitbreiding der gemeente Heus den met de geheele gemeente Herpt c.a. en met gedeelten der gemeenten Hedikhuizen en Oudheusden c.a. b. uitbreiding der gemeente Vlij men met de geheele gemeente Nieuw kuijk en met het niet bij de gemeente Heusden te voegen gedeelte der ge meente Hedikhuizen; c. uitbreiding der gemeente Dru- nen met het niet 'bij de gemeente Heusden te voegen gedeelte der ge meente Oud-Heusden c.a. Voorzitter was de Commissaris der Koningin in de provincie Noordbra bant Mr. Dr. A. B. M. van Rijckevor- sel, die de afgevaardigden verzocht, met gepaste gematigdheid hunne meening te zeggen en niet in her haling te willen treden van datgene, wat - heeren Ged. Staten reeds uit de toegezonden stukken bekend is. Spreker vertrouwt, dat men in den- zelfden geest de besprekingen zal voe ren, zooals dit bii dergelijke vergade ringen vroeger ook heeft plaats, ge vonden en dat men steeds den parle mentairen toon zal bewaren. Als eer ste spreker kondigde zich aan de heer v. Eiggelen, burgemeester der ge meenten Heusden en Herpt. Spreker verklaarde de opdracht van beide ge meentebesturen te hebben ontvangen instemming te betuigen met het door Ged. Staten voorgestelde plan, mits aan dat plan niet wordt getornd. Dit wil echter niet zeggen, dat beide gemeenteraden nog niet een verlan gen hebben, een verlangen evenwel, dat Ged. Staten reeds bekend is. Bei de gemeeneraden zagen nog gaarne de dorpen Doeveren en Heesbeen in het plan opgenomen. Spreker is over tuigd, dat iedereen die even op de kaart ziet, zal toestemmen, dat beide dorpen bij de nieuw te vormen ge meente behooren, zonder deze toe voeging;, is het £>lan nog niet af. B]ji- kens ae stukken verlangende ge meenteraden van Drunen en Oud heusden een andere grensregeling dan door Ged. Staten is voorgesteld. -Zij wenschen de toevoeging van het grondgebied, dat bij de gemeente Drunen wordt gevoegd in overeen stemming gebracht te zien met de bevolking die bii Drunen komt. Dru nen krijgt 85 pCt. der bevolking en zag daarom ook gaarne 85 pCt. van het grondgebied van de gemeente Elshout en Oudheusden toegewezen. Spreker begrijpt niet goed wat deze evenredigheid met elkaar heeft cte ma ken. Dan wordt gezegd, (dat 95 pCt. der bevolking van de gemeente Oud heusden van den landbouw moet le ven en dat het gewenscht is, dat deze bevolking zijn brood in eigen ge meente verdient. Spreker kim ook dit niet begrijpen wat doet het er toe of deze bewoners, hun brood verdie nen op grondgebied van de gemeen te Drunen of van de gemeente Heus den. Dan wordt er gewezen op het object voor werkverschaffing bestaan de uit een oud fort, dat na de slech ting door werkeloozen uit de ge meente Oudheusden behoorlijk wei land zou opleveren, dat dan eigen dom der gemeente Heusden zou wor den. Spreker kan niet inzien, dat het verschil uitmaakt of deze gronden, aan de nieuwe gemeente Drunen of wel aan een andere gemeente zullen komen. Over de eigendomsrechten is immers heelemaal nog niet gespro ken. Dan wil spr. nog een enkel woord wijden aan de uitdrukkingen van B. en W. van 'Hedikhuizen. In het prae-ad- vies van dit college wordt gesproken dat het plak -van Ged. Staten alleen beoogt te voldoen, aan de expansie- zucht van Heusden, aan deze expansie- zucht zou reeds zijn voldaan als Heus den bij rijn grondgebied het kleine Herpt kreeg. Spr. vervolgt, U mijn heer de Voorzitter en U heeren leden van Ged. Staten weten, dat Heusden absoluut niet om vergrooting van grondgebied heeft gevraagd, van ex- pansiezucht van die zijde is dus geen sprake. Het voorstel tot vereeniging is geheel uitgegaan, van Uw college. Dan wordt iets gezegd, wat minder vleiend voor heeren Ged. St. ïs, er wordt n.l. beweerd, dat dit college andere plannen n.l. die van de ge meente Hedikhuizen omver haalt, om het 'kwijnende stadje Heusden van den ondergang te redden. Tegen deze be wering moet spr. protesteeren. Het kleine Heusden was er voor den crisis tijd zeer goed aan toe, rijn toestand was voor de inwerkingtreding van de nieuwe wet, regelende de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten, van dien aard, dat b.v. de gemeente lijke inkomstenbelasting in Hedikhui zen, als spr. zich niet vergist, zeker 3 maal zoo hoog was als in het kwij nende stadje Heusden. Nu verkeerd Heusden in de omstandigheid, dat het een bloeiende scheepswerf heeft ge had, die tengevolge van de huidige tijdsomstandigheden geen voldoende orders kan krijgen, waardoor een groote depressie op de gemeente wordt uitgeoefend, maar dit geeft geen reden om te zeggen, dat het plan van Ged. Staten noodig is, om de gemeente Heusden van den ondergang te redden, deze ondergang zal wel achterwege blijven ren zeker wel als betere tijden aanbreken, dan zal ook Heusden zich spoedig herstellen en zal zijn vroegere gunstige positie terugkeeren. De heer v. Herpt uit Herpt zal zich niet verdiepen wat er in andere raden is gezegd, de gemeenteraad van Herpt, zoowel als de commissie uit de inge zeten, hebben zich voor vereeniging uitgesproken. Spr. zou evenwel van Ged. St. gaarne eenige toelichtin gen willen ontvangen over hunne me- dedeeling, dat de gemeente Heusden voor zijn toekomstigen groei uitbrei ding van grondgebied behoeft, spr. zou wel gaarne vernemen, welke groei voor Heusden is weggelegd. Die heer v. Hemert sprekende na mens de gemeente Hedikhuizen, zegt, dat de ingezetenen van Hedikhuizen prijs stellen op hun zelfstandigheid en ook overtuigd zijn, dat de nieuwe ge meenschap, zooals Ged. St. die zich voorstellen, geen goede gemeenschap zal blijken 'te rijn. Thans werken de verschillende deelen van Hedikhuizen eendrachtig samen, zooals uit verschil lende vereenigingen in de gemeente blijkt. 'Bij de intrede van den tegen- woördigen burgemeester hebben alle wijken, ook die uit andere gemeenten mee feestgevierd en meegewerkt aan versiering 'en verlichting, waaruit blijkt, dat zij met de gemeente Hedikhuizen meeleven. De gemeente Vlijmen geniét de baten van de mandenfabriek, de gemeente Haarsteeg-Hedikhuizen heeft de 'zorg voor de werkeloozen van deze fabriek, omdat zij voor het overgroote gedeelte in deze gemeente wonen. Óver 1932 heeft de gemeente voor deze werkeloozen f1750 moeten uit- keeren. Spr. betreurt het dat door Ged. St. het voorstel van den raad van Hedik huizen op den achtergrond is gedron gen én daarvoor een ander voorstel, daarvoor in de plaats hebben gesteld, dat de opheffing van de gemeente He dikhuizen beoogd en bij welk voorstel heeren Ged. St. blijk hebben gegeven geen voldoende aandacht fe hebben geschonken 'aan hun plan, immers be woners 'v. verschillende gem. zullen vol gens dit plan nog aan (eenzelfde straat wonen. De gemeentenaren van Hedik huizen zijn gekant tegen een gedwon gen huwelijk, waaruit niets 'goeds ge boren kan worden. Zij 'zijn het met B. en Wi. van 'Herpt eens, dat de zelf standigheid van een gemeente be schouwd moet worden ,als een bezit van groote waarde, dat alleen in uiter ste noodzaak moet worden opgeheven. De bewoners van Haarsteeg en Hedik huizen wenschen hun zelfstandigheid ongerept te handhaven en wenschen niet 'samen te wonen met Heusden of Vlijmen. Men verkrijgt door de voor gestelde plannen samenvoeging van ge westen met verschillenden volksaard, bewoners die niet bij elkaar behooren, waardoor men zal krijgen vechtende Nederlandsche gemeenten. Kan het voorstel van het gemeentebestuur van Hedikhuizen om wijk E van de gemeen te Vlijmen bij deze 'gemeente te voe gen, geen genade vinden, dan hoopt het gem .-bestuur, dat aan de zelfstan digheid van de gemeente Hedikhuizen niet zal worden getornd en wil het er den nadruk ,op leggen, dat zoo dit pla'ni toch wordt doorgevoerd, het te gen -opheffing bij de 'Kroon zal pro testeeren. De heer v. d. Ven, burgemeester van Vlijmen meent heel kort te kun nen zijn, alles wat hij zou kunnen zeggen is reeds voldoende in de stuk ken gezegd. Alleen dit wil spreker opmerken, zoo even is door de ge machtigde van de gemeente Hedik huizen gesproken over een gedwon gen huwelijk. Geen 10 pCt. van de bewoners v. wijk E voelt er echter iets voor bij Haarsteeg gevoegd te wor den. In het voorstel van de gemeente Hedikhuizen is dus zeker sprake van een gedwongen huwelijk. De heer Heereveld burgemeester van de gemeente Hedikhuizen ver kreeg hierop het woord en wees er op, dat in het provinciaal verslag van 1932 gezegd wordt, dat Ged. Staten in dit jaar werkzaam zijn ge bleven voor verbetering van gemeen tegrenzen. Als dat zoo is dan spijt het spreker, dat niet meer aandacht is geschonken aan het voorstel van de gemeente Hedikhuizen, dat een werkelijke verbetering van gemeente grenzen beoogde. Het plan van Ged. Staten beoogd allerminst opheffing van een krachtelooze gemeente, want daartoe behoort de gemeente Hedik huizen niet. Ze bezit een schat van landerijen en zal zich zoodra betere tijden aanbreken in betrekkelijk korten tijd herstellen. Ze kan zich nog steeds goed bedruipen, er bestaat voorloopig geen uitzicht, dat zij een beroep zal moeten doen op rijks hulp en zou ze moeten bezwijken on der de finantieele lasten, dan zal haar zeer zeker een lange begrafenisstoet vooraf gaan. Met vereenigen van meerdere zwakke eenheden kan geen krachtige zelfstandigheid ontstaan. Spreker vreest, "dat de voorgestelde geneeswijze erger zal blijken dan de kwaal. Namens den raad van zijn gemeente verzoekt spreker Ged. Sta ten met aandrang het 'voorstel van de gemeente Hedikhuizen nog eens goed onder de loupe te willen nemen, en mocht dit plan niet voor inwil liging vatbaar zijn, dan niet te willen tornen aan de zelfstandigheid van die gemeente, een zelfstandigheid, die de raad met alle kracht zal verdedi gen. Gaarne stelt den raad echter het vertrouwen in het college van Ged. Staten, dat het zoover niet zal komen. De heer v. d. Besselaar gemachtig de van de gemeente Nieuwkuijk zei, dat 99 pCt. der ingezetenen zij ner gemeente zich tegen vereeniging met de gemeente Vlijmen hebben ver klaart. De werkeloosheid is in Vlij men veel grooter dan in Nieuwkuijk, tengevolge van de kwijnende manden industrie. Spreker meent, dat op an dere manier clan door vereenigen be zuiniging is te verkrijgen, n.l. door flinke verlaging der ambtenaarsala rissen. Door vereeniging bereikt men ten gevolge van een grootere gemeen te hoogere eischen. Spreker vindt het jammer, dat gelegateerde gelden voor de armen, aan anderen ten goede zullen komen, dan voor wie ze zijn gelegateerd. Spreker moet daarom met klem protesteeren tegen de ver eeniging van Vlijmen en Hedikhuizen. De heer Muskuns uit Drunen ver klaart, dat zijn gemeente alleen voor het plan van Ged. 3taten kan zijn, als een andere grensscheiding plaats vindt. Heusden krijgt 30 a 40 pCt. van het grondgebied van de gemeen te Oudheusden en bovendien de beste grond, spreker kan daarom 'best be grijpen, dat Heusden het plan toe juicht. De heer Kleijn wethouder van de gemeente Oudheusden, verklaarde na mens zijn gemeente, dat verdee ling van het grondgebiëd, zooals die is neergelegd in het plan van 1924, moet worden beschouwd als Ide meest natuurlijke grensscheiding. Waar verder geen der heeren (iets meer in het midden had fe brengen, nam lot slot de Voorzitter, de Com missaris der Koningin het woord en zeide, dat deze vergadering alleen wordt 'gehouden om toelichting te ge ven, 'niet om vragen te stellen. Indien daartoe gelegenheid zou worden 'ge geven, dan zou zeer waarschijnlijk een debat zonder einde ontstaan. Spr. kan den heer v. Herpt dus geen antwoord geven op zijn vraag, alleen wil hij met >een enkel woord antwoorden, dat Ged. St. gebiedsuitbreiding van Heus den voorstellen, omdat de grenzen van Heusden, thans wel zéér eng zijn. De Vergadering wordt hierop geslo ten. 'sHERTOGENBOSCH, 2 Aug. Op de markt van heden waren aange roerd 1840 stuks, 948 stuks hoornvee, 719 biggen, 45 zeugen, 30 schapen of ammeren en 98 kalveren. De prijzen waren als volgt £alf koeien van f120 tot f230 per stuk ialfvaarzen 100 190 vlagere Ossen ,.n en Koeien 'u Vette Ossen en) le kw. 2527 p. pond Koeien 2e 23—25 Pinken van f 60.—tot f130.p. st. Jeugen 45,70. Biggen 8.— 12.— Schapen 6.8. Lammeren Aanvoer vetvee minder, prijzen onver anderd, vlugge handel. Kalfkoeien en vaarzen prijshoudend. Pinken vlug. 'vlagere koeien en ossen zeer kalm, prijzen als vorige week. Biggen prijshoudend. Dragende varkens handel goed. Schapen on lammeren zeer kalm. Afloop markt als vorige week. 's HERTOGENBOSCH, 18 Juli. Boter. Aanvoer 22.400 K.G lloogste piijs f 1.65. Laagste f 1.53. Middel f 1.63. GORINCHEM, 31 Juli. Op de eierveiling van heden waren angevoerd 37.242 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren f 2.00f 2.60 Extra zwaar f 2.60f 2.90 Eendeneieren f 2.30 Ganzeneieren fO.OOf 0.00 Kalkoeneieren f 3.00 per 100 stuks. o DE LOGÉ'S KOMEN. Waschstellen, Kapstokken, Spie gels, Schilderijtjes, Gezelschap- spelen, Ligstoelen, Zwemgordels, Badmutsen, Rugzakken, Ansichten, Souvenirs. BAZAR „DE POTTEMAN" Eind GORCUM. BERGSCHELAAN 155, Behandeling van alle Chro- nische in- en uitwendige ziekten, ook die, welke door andere H.H. Doctoren zijn opgegeven. (Kan «ok per poet gezonden worden.) Spreekuur te GORINCHEM eiken MAANDAG ►van uur 101 Hotel „MODERN", Eind, Langendijk. 4^ De Inrichting staat onder leiding van een ervaren Directeur-Geneesheer Openbare Verpachting van Het College van Regenten der Godshuizen van Heusden, zal op ZATERDAG 5 AUGUSTUS 4933, des voormiddags 9 uur (Z.T.) precies, in het .Wapen van Am sterdam" bij H. van Strien te Heusden, in het Openbaar Verpachten bij opbod, De \l EITOEMAAT der volgende landerijen No. 1. Lage Dulsche Waard. 2. Kudelsoord met annex lste perceel der Koolhof. 3. Hooge en Lage Rib. 4. Hooge Dulsche Waard. 5. De Stukjes. 6. Lage Middelwaard. 7. Hooge Middelwaard. 8. Rietgors - laatste perceel Koolhof en de Kaag langs de Hooge Middelwaard. Te verpachten per half schaar. Een veulenschaar op No. 1 tot 2. Het H001GRAS van de navolgende perceelen: No. 1. De Steenbeemden, in twee perceelen. 2. Het Luisbroek, in één per ceel. 3. De Blaasbalk, in drie per- eeelen. een termijn pol is a f 250 per 4 maanden. Heeren Loterijspelers denkt er aan op 11 Sept. 1933 heeft de 4e trekking plaats. Alle prijzen en premies vanaf de f 100,tot en met de f100,000,gaan op 1 dag er uit. Laat vooral die kans niet voorbij gaan. Op Reus' Gelukskantoor zijn in een jaar tijd veel Hoofdprijzen gevallen. 7s» f 2,50 Y10 f 5,00 «/so f 7,50. Hoofdvertegenwoordiger J REUS, van de Administratiebank voor Ned. en Indië. VERKRIJGBAAR BIJ: EN TE HEUSDEN. KERMISGANGERS VERONGELUKT. Een groote bestelauto, die van een ker mis terugkwam en waarop 10 jongelui meereden, sloeg in de omgeving van Saint Didier (Frankrijk) om. Drie personen werden op slag gedood, terwijl de zeven anderen grootendeels levensgevaarlijke ver wondingen opliepen. DE HITTEGOLF TE NEW-YORK. Een verschrikkelijke hittegolf heeft in Amerika reeds 40 dooden geëischt, waar van in New-York alleen 10. De thermo meter wees Maandag 37x/g gr. C. in de schaduw en 60 gr. in de zon, hetgeen sedert de laatste 15 jaren een recordstand beteekent. Tezelfder tijd werd de staat Montana geteisterd door een koudegolf. o OP PUBLIEK INGEREDEN. Tijdens de in het Berlijnsche stadion gehouden motor wedstrijden heeft een ern stig ongeluk plaats gehad. In de bocht ontstond een botsing tusschen de renners Herzogenrath (Keulen) en Wemhöhner (Bielefeld). Laatstgenoemde kwam in de toeschouwers terecht, voor het grootste deel uit S. A-lieden en Hitlerjeugd be staande. Achttien personen werden ern stig gewond, waaronder ook Wemhöhner. Een van hen is kort daarna overleden. o ZWARE BRAND VE RÏJSSED. De groote katoenopslagplaatsen der firma Marcy en Bareuil te Rijssel zijn door brand vernield 20.000 balen katoen gingen ver loren. De schade bedraagt 40 a 50 ïzil- lioen francs. Met zeer veel moeite werd de brand bedwongen. Te Rijssel is de grootste opslagplaats van Europa voor katoen door brand ver nield. L>e schade wordt geraamd op 50 millioen francs. In de opslagplaatsen bevonden zich 23000 balen ruwe katoen. Het complex had een oppervlakte van 3600 Ms. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat I binnen zeer korten tijd 20.000 balen ka toen door het vuur werden aangetast. Het dak stortte spoedig in. Men denkt dat het vuur nog verscheidene dagen xal smeulen. O NOODWEER. Boven Praag heeft een hevig noodweer gewoed gepaard met een orkaan, die in vele deelen der stad groote schade heeft aangericht. In een der stadsparken werd een parkwachter door een neerstortende boom getroffen en gedood. Van verschil lende gebouwen werden de daken afge rukt. Voorbijgangers werden vrij ernstig door de vallende deelen gewond. Van de St. Thomaskerk werd een gedeelte van den koepel vernield, evenals van de Phi- losophische Faculteit. O— —o- DRIEMAAL BLIKSEM IN EEN KERK. Het dorpje Zoebrohlava in Tsjecho- Slowakije is getuige geweest van een ontzettende ramp, die aan 12 vrouwen en kinderen het leven heeft gekost, ter wijl 45 vrouwen en kinderen zwaar wer den gewond. Terwijl de kerkdienst juist was geëin digd en de kerkgangers zich gereed maak ten het Godshuis te verlaten, brak boven het dorp een hevig onweer los. Drie keer achtereen sloeg de bliksem in de kerk, met het noodlottig gevolg, dat vier vrou wen op slag werden gedood Het gebeurde had een gaweldige pa niek ten gevolge. Vrouwen en kinderen werden onder den voet geloopen en ver trapt en wanhopige mannen vochten om zich een uitgang te banen. Later vond men in de kerk behalve de vier door den bliksem getroffen slacht offers, nog 18 vrouwen en kinderen die zware verwondingen hadden opgeloopen. Acht hunner zijn aan de bekomen kwet suren bezweken. o 99 99 99 99 99 99 9 99 Dr. HENKERS, —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 7