ZES-MAANDSCHE DOE MEE Binnenland. vraagt thans INGEZONDEN Marktberichten. R A VENSWAAY's VOOR IEDEREEN N V. v.h. M. RAVENSWAAY ZONEN BOSCHBRANDEN. Op New-Foundland en in Frankrijk. De toenemende boschbranden aan de Noordoostkust van New Foundiand hebben de bewoners van verscheidene visschersdorpen genoodzaakt hun wo ningen te verlaten en zich met vis- schersbooten in veiligheid te brengen. Minstens zes dorpen worden door de Vlammen met volkomen vernietiging bedreigd en slechts overvloedige re gens kunnen er toe bijdragen, een cata strofe te voorkomen. Op vele plaatsen in Frankrijk zijn ^roote boschbranden uitgebroken, die o.a. door het inslaan van den bliksem zijn veroorzaakt. Bij Blois z'jn meer dan 100 H.A. dennenbosch een prooi der vlammen geworden. Het vuur kon met behulp van militairen worden be dwongen. Bij Bordeaux staat een op pervlakte van 300 H.A. bosch in vlam men. Bij Montpellier is het struikgewas van den Mont des Cabanes door het inslaan van den bliksem Zondagavond in brand geraakte. Het vuur woedt toog voort. Er zijn uitgebreide maatre gelen getroffen teneinde de staatsbos- schen in de buurt te beschermen. o HEVIG ONWEER IN ENGELAND EISCHT SLACHTOFFERS. In eenige deelen van Engeland zijn na het heete weer zware donderstor- men losgebroken, die schade en slacht offers hebben gemaakt. Tenten van een legerkamp bij Weymouth, in Dor set, werden doof den bliksem getrof fen. Een korporaal werd gedood en zes manschappen en een officier liepen ernstige kwetsuren op. In Horsham, in Sussex, werden twee straatwerkers getroffen en bewusteloos naar een zie kenhuis vervoerd. In de badplaats Bour nemouth werd een man uit zijn bed geworpen toen de bliksem In zijn wo ning sloeg. J SPRINKHANENPLAAG IN CALI- FORNIE. De landbouw in Californië wordt geteisterd door de ergste sprinkhanen plaag, die er sedert de laatste 17 jaar is voorgekomen, en die zoo hevig is, dat de boeren er machteloos tegenover staan. Er wordt thans ovërwogen fa zanten uit te zetten, teneinde onder de sprinkhanen opruiming te houden. Aan de gewassen is reeds enorme scha de aangericht. HEVIGE ONTPLOFFING. Een verwoesting aangericht. Eén gewonde. Ia het Makkerhuis van de A. J. C. te Medenblik, bewoond door de familie Ter Haar, heeft een hevige ontploffing een ware verwoesting aangericht. Alle ruiten zijn gesprongen en het geheele hals is ontzet, geen dakpan bleef op zijn plaats. Bij den winkelier Kramer, die vlak naast het Makkerhuis woont, is \oor een belangrijk bedrag aan porselein en aardewerk vernield. Een begin van brand kon door de brandweer worden gebluscht. Een kostganger van de familie Ter Haar, die zich waarschijnlijk dicht bij of mei het ontplofte voorwerp heeft bezig gehouden, is met hevige brandwonden mar het ziekenhuis te Hoorn vervoerd. De politie heeft het huis direct dicht gespijkerd en den huisgenooten den toe gang ontzegd, teneinde een grondig on dersoek te kunnen instellen, o KOOKTOESTEL UIT ELKAAR «GESPRONGEN. Te Öploo bij Boxmeer (N.-BrsproDg oen spirituskooktoestel uit elkaar, toen me§. N. het toestel aan het bijvullen was. Door den druk storten de muren van de woning in en Mej. N. werd door de vallende steenen dermate getroffen, dat zy twee beenbreuken bekwam en boven dien nog andere ernstige verwondingen kreeg. In zeer ernstigen toestand is zij naar het Gasthuis overgebracht. —O BRAND. Bij den landbouwer Oo3terum te Zwam- merdam is een hooiberg afgebrand. Ook een gedeelte der stallen werd door het vuur vernield. De oorzaak moet waar- achynlijk worden toegeschreven aan het spelen met lucifers door kinderen. Verzekering dekt de schade. Door het krachtig optreden van de brandweer kon de woning behouden blijven. Te Delft is een zware uitslaande brand uitgebroken in het perceel aan de Oude- manhuissteeg, waarin gevestigd de slagerij van den heer H. A. W. Stok Azn. De politiebrandweer was spoedig met bet noodige materiaal ter plaatse en tastte liet vuur aan met zeven stralen op de motor spuit. Omstreeks 8 uur was de brand igebluscht. De belendende huizen kregen geringe waterschade. Aangaande de oor zaak is niets bekend. De bewoner was afwezig. De schade wordt door verzekering ge dekt. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Op den Straatweg te Voorschoten is de 56-jarige fondsbode C. van Eist, toen hij met zijn motorfiets uit een zijlaantje kwam, door een auto, bestuurd door den heer C. v. K. te Rijswijk overreden. Hij werd op de tramrails geworpen en is met een zeer ernstige schedelbreuk naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. O— VERKEERSONGEVAL BIJ ROERMOND. By Roermond kwam de motorrijder J. B. uit Aken, wiens vrouw op de duo zat, in aanrijding met een 15 jarigen wielrijder O. uit Horn (Limb.). De motorrijder B. kwam zoodanig te vallen, dat hij een levensgevaarlijke hoofdwonde opliep, waar aan hij in een ziekenhuis te Roermond is overleden. Zijn echtgenoot en de jon gen O., bekwamen lichte kwetsuren. I LICHT EN GEURIG. Alom verkrijgbaar VERDRONKEN. Bij het zwemmen in den Rijn. In den Rijn onder Elden, gemeente Eist, even voor de Drielsche spoorbrug, waren de 25 jarige priesterstudent de heer P. H J. Hoogveld, studeerend aan het Seminarie te Rijsenburg en zijn vriend pater Nor- bertus van de Orde der Capucijnen uit Rabberich, die assistent is in de Parochie aan de Verlengde Hoflaan te Arnhem aan het zwemmen. Op een gegeven moment is de heer Hoog veld tusschen de kribben blijkbaar onwel geworden met het gevolg, dat hij in een gevaarlijken stroom geraakte. Pater Nor- bertus sprong het slachtoffer na, doch zijn moedige poging den heer Hoogveld te red den, heeft hij met den dood moeten be talen. Beiden werden door den stroom mee getrokken en verdronken. Op de plaats van het ongeluk staat een gevaarlijke stroom in den Rijn. Beide slachtoffers konden niet voldoende zwem men. De verslagenheid in het dorp is groot. De heer Hoogveld zou in het vol gend jaar tot priester worden gewijd. Het lijk van den heer Hoogveld werd spoedig gevonden, doch het lijk van pater Norhertus was afgedreven en is onder Opheusden gevonden. "Weer een zwemmer te Elden verdronken. In den Rijn te Elden, tegenover Arn hem, is het lijk opgehaald van den 65- jarigen F. D. Bergmeyer uit Arnhem, die bij het zwemmen ter plaatse is verdronken. Bij Vlugtenburg onder 's Gravenzande is de 24 jarige schilder J. Estie uit Rot terdam bij het zwemmen verdronken. Onder de gemeente Landsmeer wordt den laatsten tijd zeer veel in het Noord- Hollandsche Kanaal gezwommen. Het wa ter is daar ter plaatse echter zeer diep, zoodat het zwemmen aldaar niet onge vaarlijk is. Woensdagmiddag omstreeks 4 uur verdween een Chineesch koopman uit Amsterdam in de diepte en kwam niet meer boven. Na geruimen tijd gedregd te hebben, is het lijk later door de politie opgehaald. Woensdagmiddag is de 40 jarige Krol uit Leiden, die met zijn oom en zijn neefje te Noord wijk aan Zee aan het baden was, verdronken. Het kind was plotseling ver dwenen, vlek aan het strand. o Moord in pension aan den Schie- damschestogel te Rotterdam. Chauffeur schiet zijn vrouw dood. Woensdagmorgen omstreeks kwart voor negen heeft zich in een pand aan den Schiedamsshesingel een echtelijk drama afgespeeld. Een 20 jarige vrouw is door haar man, een chauffeur, met een schot in het hoofd gedood De dader heelt zich daarna bij de politie aangemeld. POGING TOT VERGIFTIGING. Bejaarde vrouw gearresteerd. Te Amsterdam is een 71 jarige vrouw gearresteerd, die ervan verdacht wordt, dat zij haar 63 jarigen man, met wien zij reeds 40 jaar getrouwd is en met wien zij voortdurend in onmin leefde, van het leven heeft pogen te berooven, door hem vergif in te geven. IN KUIP KOKEND WATER GE- VALLEN. Het 3 jarig zoontje van den heer L. Muysers uit Broekhuyzenvorst, viel bij het spelen in een kuip met kokend water. Hij liep daarbij zulke ernstige brandwonden op, dat voor zijn leven wordt gevreesd. (Buiten verantwoording der Red.), Geachte Redactie, Beleefd verzoeken wij U, onder zeer veel dank, dit iDgezonden stukje te willen doen opnemen. Volgens een bericht in uw geacht week blad van den 10de dezer, bemerkten wij tot onze groote verwondering, dat een botsing zou hebben plaats gehad van onze wagen bestuurd door één onzer, genaamd Otco Roubos, en een hooiwagen bespannen met twee paarden, bestuurd door E. Nieu wenhuizen op den weg genaamd Nieuwe vaart te 's-Grevelduin-Capelle. Van een botsing is geen sprake, daar zelfs niet één schram noch deuk aan onzen wagen te bespeuren valt. Het komt ons dus voor, dat vermoedelijk door het op hol slaan der paarden door een eenigs- zins te verklaren oorzaak nl. het schrik ken, toen wij met de wagen die reeds ongeveer 15 meter zich in voorwaartsche richting bewoog, toen de bespannen hooi wagen ons hollende voorbijging. Daar de rijkspolitie bij ons was, en daar waarschijnlijk een proces-verbaal van zal worden opgemaakt, 't geen wij dan ook vrijmoedig zullen afwachten, daar de schade aangericht niet door ons toch schijnt verhaald te worden op ons, meen den wij daar naar aanleiding van dat bericht, geheel vrij uit te gaan, Voor de toegestane plaatsruimte nog maals onzen welgemeenden dank. OTTO ROUBOS. WILLEM ROUBOS. Dussen, (Baan) 's HERTOGENBOSCH, 16 Aug. Op de markt van heden waren aange voerd 1771 stuks, 1072 stuks hoornvee, 569 biggen, 14 zeugen, 48 schapen of lammeren en 98 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f120 tot f190 per stuk Kalfvaarzen 100 170 Magere Ossen en Koeien M Vette Ossen en) le kw. 2427 p. pond Koeien 2e 22 —25 Pinken van f 60.—- tot f 120.p. st. Zeugen 35.70. 9.— 12. Schapen 6.10. Lammeren Aanvoer vet vee ODgeveer vorige week, prijzen onveranderd, Kalfkoeien en vaarzen kleiner aanvoer, kalme handel. Magere ossen en koeien nauwelijks prijshoudend. Pinken prijshoudend. Dragende varkens handel als vorige week. Biggen prijshou dend. Schapen en lammeren wegens kleine aanvoer zeer kalm. Afloop der markt nauwelijks prijshoudend. GORINCHEM, 14 Aug. Op de eierveiling van heden waren aangevoerd 32.275 stuks. De pry zen varieerden Kippeneieren f2.10f3.70 Extra zwaar f f Eendeneieren f 2.40f Ganzeneieren f f Kalkoeneieren f 3.50 per 100 stuks. 70 130 Vergadering van den Raad der ge meente ZUILICHEM, op Don derdag is Augustus des n.m. half drie. Voorzitter: Edel Ach tb. Heer F. v. Hoogstraten. Secretaris: WelEd. Heer v. Os. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, met het formuliergebed. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die worden goed gekeurd. De heer Kanselaar zegt, dat lezing der notulen een half uur in beslag heeft genomen, terwijl de besprekin gen toch nog slechts in kort zijn weergegeven, daarom dringt spreker aan, in het vervolg' niet zooveel pun ten op de agenda te plaatsen. De Voorzitter merkt op, dit toe vallig is gebeurd, bovendien worden als de convacatie's zijn rond gezon den, soms nog een paar punten aan de agenda .toegevoegd. V - - - fl li Iedereen kaa geheel gratis meedoen, onverschillig welke artikelen men van ons verbruikt. HONDERDEN fraaie prijzen zijn be schikbaar, waaronder S5Ö waardevolle hoofdprijzen, zooals: HUIS- of SLAAPKAMER-AMEUBLEMENT, DRESSOIR, COMPL. EMAILLE KEUKEN- UITRUSTING enz. enz. enz. Er is voor U geen enkele moeilijkheid aan verbonden. Vraagt Uw winkelier naar de circulaire, waarin alles duidelijk wordt uiteengezet. De verpakkingen, van al onze verschillende artikelen, zijn voor deze Zes-Maandsche geldig OORINCHEM N.B. Let goed op onze advertentie, welke over twee weken in dit blad zal verschijnen. Ingekomen stukken Verslag keuringsdienst voor waren over 1932. Wordt ter inzage gelegd. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot wijziging der Ge- meente-Begrooting 1932. Schrijven van hetzelfde college, waarin wordt meegedeeld, dat nood lijdende gemeenten de bevoegdheid wordt verleend tot het doen van uit gaven tot 3/^ van het bedrag, het vorig jaar op de begrooting ge raamd is. Bericht van het zelfde college, dat voor het tijdvak van 5 jaar onthef fing is verleend van de verplichting tot vaststelling van achtergevelsrooi lijnen. Rekening 1932 en begrooting '34 van de Gezondheidscommissie, geze teld te Zaltbommel. Al deze stukken worden op voor stel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. De heer v. Dalen vraagt of de Ge zondheidscommissies nu wel zooveel waard zijn, als zij kosten, spreker meent van neen. De Voorzitter antwoordt, dat de raad van Zuilichem een paar jaar geleden zich reeds als zijn meening heeft uitgesproken, dat de Gezond heidscommissie wel kan worden op geheven. Een actie daarvoor uitgaan de van het Gemeentebestuur zal meent spreker weinig effect sortee- ren. Memorie van toelichting op de be grooting van het vleeschkeuringsbe- drijf, kring Kerkwijk'. De Voorzitter merkt op, B. en W. op het standpunt staan, Idat de Ge meente Zuilichem uit dien kring is gestreden, dus stukken van den keu- ringskring Kerkwijk niet in 'behande ling behoeft te nemen, daarom zou het college ook dit stuk voor ken nisgeving willen aannemen. De heer Kanselaar vraagt of nog keurloonen aan den kring worden be taald, waarop de Voorzitter toestem mend antwoordt. De heer Kanselaar acht dan het standpunt van B. en W. niet juist. De Voorzitter zegt, dat betaling der keurloonen geschiedt op advies van den Inspecteur. Er is zooals de heeren weten een beweging gaande, om de kringen te verbinden. Spreker meent, dat de grootste moeilijkheid die er bestaat, is, de verdeeling van den buit, het reservefonds n.l., dat een niet onbelangrijk bedrag vormt. De heer Kanselaar meent, dat de Inspecteur de gemeente maar aan den praat houdt. Het is toch zoo, dat de gemeente toch reeds van 1 Jan. 1933 af uit den kring is getreden en nog steeds betaalt zij mede aan de keurloonen van den dienst, van twee ën een, men moet dit laatste staken, of men moet de begrooting behan delen. De Voorzitter antwoordt, dat nog steeds geen officieele goedkeuring is gehecht aan de uittreding. Voor het denkbeeld van den heer Kanselaar is echter wel iets te zeggen, spreker zou daarom Ged. Staten willen be richten, dat behandeling der begroo ting van den keuringsdienst Kerk wijk wordt aangehouden, tot dat door hun college een beslissing ,over de ze uittreding is genomen. De heer Kanselaar meent, dat dit misschien voor Ged. Staten een prik kel kan zijn om voortgang te ma ken. De Voorzitter licht nog toe., dat onlangs te Zaltbommel een confe rentie over deze kwestie is gehouden, waarbij de Inspecteur tegenwoordig was, er wordt dus wel aangewerkt. Schrijven van den Burgemeester der gemeente Rossum over de plan nen, doch stichting van een drink waterleiding voor den Bommeler- waard. De Voorzitter zegt, dat deze kwes tie in een der vorige vergaderingen reeds uitvoerig ter sprake is ge weest, toen n.l. gevraagd werd 10 cent per inwoner beschikbaar te wil len stellen voor het maken van een voorloopig plan. Het gemeentebe stuur heeft toen bericht, dat dit niet mogelijk was, omdat de gemeente geen uitgaven mag doen, die niet eerst door Ged. Staten zijn goedge keurd. Thans zou de Burgemeester van Rossum willen verzoeken toe stemming te willen verleenen tot het verstrekken van f 2340,wat neer komt op 10 cent per inwoner, voor het maken van een plan. B. en W. stellen voor het inge nomen standpunt te handhaven, om dat Ged. Staten een dergelijke uit gaaf moeten goedkeuren. De heer Kanselaar merkt op, dat de bedoeling van den Burgemeester van Rossum is, Ged. Staten te ver zoeken de kosten van een voorloo pig plan voor rekening van de pro vincie te nemen en daarvoor een ren teloos voorschot te verstrekken. De heer v. Dalen merkt op, dat het dan toch een voorschot blijft. De Voorzitter acht het geen be zwaar te berichten, dat ook namens de gemeente het verzoek kan worden gedaan, dit voorschot te verstrekken. Bij de gevoerde besprekingen schat te de Ingenieur voor drinkwatervoor ziening de kosten voor het maken van een plan op. f 4000 a f 5000. De raad gaat accoord te berich ten, dat ook namens de gemeente Zuilichem gevraagd kan worden, dat de provincie voor het maken van een plan een voorschot zal verstrekken. Aanbieding Gem-Rekening, dienst 1.932. Deze rekening geeft voor den ge wonen dienst een ontvangst aan, van f31811,18 en een uitgaaf van f35246,56 en sluit alzoo met een na- deelig saldo van f3435,38. Als commissie van onderzoek wor den aangewezen de heeren v. Bra- kel, Hooijkaas en v. Vugt, die zich hiertoe bereid verklaren. Ontslag aanvrage van Mej. P. M. van der Wilt, onderwijzeres der Open bare Lagere School alhier. B. en W. stellen voor het ontslag, dat tegen 1 October „gevraagd is, eervol te verleenen, onder dankzeg ging vooj; de aan de gemeente be wezen diensten. Met welk voorstel de raad accoord gaat. De Voorzitter deelt mede, dat in verband met deze ontslag aanvraag —O— —O— -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 4