GROOTE PAARDENMARKT 23 AUGUSTUS. Firma L. J. VEERMAN HEUSDEN. Plaatselijk Hieuws. Land- en Tuinbouwwereld telefonisch overleg gepleegd is, met met het ministerie van ondenviis voor de aanstelling van een plaatsvervang ster. Waar men adviseerde even te wachten, omdat met i September een aantal wachtgeldsters loskomen. Voorstel tot wiiziging der woning bouwverordening. De Voorzitter licht toe, dat met i Augustus de oude verordening komt te vervallen en in verband daarmede op iedere agenda der laat ste vergaderingen, dit zelfde punt voorkomt. Thans dringen Ged. Sta ten aan weder een aantal wijzigingen aan te brengen, die meest allen van weinig beteekenis en ondergeschikt belang zijn. Alleen meen en B. en W. bezwaar te moeten maken te gen de bepaling, dat een woonvertrek een oppervlakte van i 5 M2 moet heb ben, omdat het bouwen op het plat teland, zoo niet onmogelijk, dan toch vrij bezwarend wordt gemaakt en naar het oordeel van hun college de oppervlakte van 12 M2 voor een arbeiders- of burgerwoning voldoende wordt geacht. Om dezelfde reden maakt het college bezwaar tegen het verlangen van Ged. Staten om de hoogte op mintens 2,70 te stellen, een hoogte van 2,60 meter achten B. en W. voldoende, derhalve adviseeren zij de oude bepalingen te handha ven. De ingenieur schrijft 'wel, dat de aangegeven maten, worden ver langd, met 't oog op de uniformi teit, der te bouwen woningen, maar B. en W. meenen, dat Zuilichem niet is gelijk te stellen, met een flinke groote gemeente. De heer Kanselaar vraagt of er niet meer aanvullingen zijn, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt, men heeft ook de bepaling over het slaan van pompen, doch B. en W. meenen, dat ook daaraan niet te vol doen is, er zijn t 5 pompen in de gemeente geslagen en het gaat toch niet aan op iedere 100 of 150 me ter een pomp. te slaan, zooals ver langd wordt. De door B. en W. voorgestelde wijzigingen worden door den raad goedgekeurd. Besloten wordt tot het aangaan ee- ner kasgeldleening bij de Bank van de Vereeniging voor Nederl. Gemeen ten, tot ;een bedrag van ten hoog ste 3000 gulden en een rente tot ten hoogste 5 pCt. Op voorstel van B. en W. wordt verder besloten tot wijziging der be grooting 1933, tot een totaal bedrag van f 584,voor wat den gewonen dienst betreft, den kapitaaldienst wordt gewijzigd met f 31 50,in ver band met kasgeldleening pn f 1 50, voor opbrengst afbraak school en schoolgebouw. Werkverschaffing. De Voorzitter zegt, dat B. en W. verzoeken hen te willen machtigen, maatregelen te treffen, om een paar kleine werkverschaffingen in het le ven te roepen, n.l. verbetering van de aanlegplaats, de grienden en lan derijen der gemeente. De heer Kanselaar meent, dat B. en W. reeds door den raad zijn ge machtigd om stappen te doen voor het verrichten van verbeteringen in werkzaamheden en werkverschaffing, als deze een bedrag van f250 of f 300 niet te boven gaan. .Wethouder v. Dalen geeft een na dere toelichting welke werkzaamhe den door B. en W. worden bedoeld, de nadere plannen zullen den raad nog ter goedkeuring worden voor gelegd. De verlangde machtiging wordt hierop verleend. Nog doet de Voorzitter mededee- ling van een aan B. en W. gericht verzoek, om den tuin behoorende bij het voormalige schoolhuis, in te rich ten als schooltuin, welk verzoek uit gaat van de ouder-commissie. B. en W. stellen voor niet op dit grootsteedsche plan in te gaan, de fi- nantieen der gemeente verkeerën in dusdanigen toestand, dat er niet aan gedacht kan worden, een mooien schooltuin te gaan aanleggen. De heer Kanselaak komt het beter voor, dit verzoek te laten rusten, tot het verzoek van den gemeenteveldwach ter Kalkman, om den tuin te huren, in behandeling komt, de leden kunnen er dan ook nog eens over denken. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar, wethouder v. Dalen echter wel, deze zag liever thans een beslis sing genomen, met het oog op het afheinen van den tuin, dat thans zou kunnen gebeuren met afbraak van het schoolgebouw. De heer Kanselaar merkt op, dat de raad toch eigenlijk niets met dit adres heeft te maken, het is gericht aan B. en W. en volgens de L.O.-wet, kan een oudercommissie ook geen verzoek richten tot den raad en behoort zij dit uitsluitend tot B. en W. te doen. De Voorzitter merkt op, dat naar zijn meening de raad hier wel degelijk 4e beslissen heeft, het gaat over eigen dom der gemeente, hij heeft er echter geen bezwaar tegen het adres terug te nemen en het door B. en W. te doen afhandelen. B|ij de rondvraag zegt de heer Kan selaar, dat hf.j het toejuicht dat B. en W. met plannen bij den raad zullen komen voor werkverschaffing, hij juicht het ook toe, dat B. en W. kleine land bouwers hebben te werk gesteld, waar uit tevens blijkt hoe hoog de nood ook daar gestegen is, maar hij heeft ver nomen, dat beschikbaarstelling van bo ter is stopgezet en dit bejammert spre ker. De Voorzitter antwoordt dat het kwantum zóo klein is geworden, dat het niet de moeite meer was boter aan te vragen. Van het departement was bericht ontvangen, dat er geen steuntrekkers in Zui.ichem meer voor in aanmerking kwamen.; De Secretaris licht toe, dat zij, die in een werkverschaffing zijn, er niet van kunnen profiteeren, alleen steun trekkende en dan nog alleen zij, die 3 maanden werkeloos zijn en een gezin hebben, dat uit) 7 personen bestaat. Daar geen der leden verder iets voor de rondvraag heeft, sluit de Voorzitter de vergadering met dankgebed. Vragen op rechtskundig gebied (Abonnc's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Ik heb aan een bloedverwant f 1 300 geleend. Is het voor wederzijdsche ze kerheid voldoende dat ik op zegel van 30 cent daarvoor eene schuldbe kentenis afgeef En kunnen afbeta lingen op de onder- (en zoo noodig achterzijde van hetzelfde zegel ge noteerd worden N. B. Deze schuldbekentenis is in orde. De afbetalingskwitantie moet op een afzonderlijk papier, gezegeld met 10 cent. Geen afzonderlijk zegel wordt meer vereischt voor kwitanties we gens ontvangen afbetalingen, welke voorkomen op hetzelfde papier, waarop reeds eene gezegelde kwitan tie voor een in mindering van dezelf de schuldvordering ontvangen som voorkomt, mits uit den inhoud dui delijk blijkt dat de betaling betrek king heeft op dezelfde vordering. Een mijner vrienden wil gaan trou wen. Zijn vader en zijne moeder zijn gescheiden. Het vaderschap is den eerste ontzegd. Er zijn geen voogden of toeziende voogden gesteld. [Moet mijn vriend nu ook nog de toestem ming- van zijn vader hebben of niet? V. W. Zoolang uw vriend minderjarig is heeft hij voor een huwelijk de toe stemming noodig van zijne beide ou ders. Wanneer de moeder toestemming heeft gegeven en de vader is uit de ouderlijke macht ontzet, dan kan de Kantonrechter verlof geven tot het aangat n van het huwelijk door den minderjarigen. AALST. Vergadering der Oranje vereeniging in de zaal van den heer W. v. Dijk. Aanwezig 52 leden. De voorzitter, de heer G. Vernooij_ opent de vergadering en heet allen harte |jjk welkom. De notulen der vorige ver gadering worden voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Verder komt aan de orde bespreking over een feest ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. De Voorzitter vraagt aan de leden, hoe die er over denken om feest houden. Het lid Van Wijk vraagt, hoe het Bestuur er over denkt. De voorz. antwoordt, dat ze liever geen feest vieren dan wel, gezien de tijdsomstandigheden. Intusschen vraagt het lid J. v. d. Laar het woord. Als bestuurslid van het Crisis- Comité zet hij het een en ander uiteen om geen feest te vieren, daar het in de bedoeling ligt, dat het Crisis-Comité een bazar zal houden, wat van groot nut kan zijn voor den komenden winter. Daar blijkt, dat de een vóór en de ander tegen feest is, wil de voorzitter het in stemming brengen. Het lid v. d. Laar vraagt verder, of het reglement aan geeft of er x/3 van het aantal leden aan wezig moet zijn om tot stemming over te gaan. Na voorlezing van het reglement b ijkt daar geen artikel over te zijn zoo dat overgegaan wordt tot stemmen. De uitslag is, voor feest 26 stemmen, tegen feest 24 stemmen en 2 stemmen blanco. De voorz. vraagt wat voor feest er gehouden moet worden. Het lid v. W zegt om niet aan een optocht door het dorp te beginnen, daar de meeste menschen geen geld hebben voor versiering, maar nu de leden toch wat willen, zouden Volksspelen op het een of ander terrein wel voldoende zijn. De datum kan dan vastgesteld worden op 9 Sept. a.s. Zonder stemming wordt alzoo besloten. Komt aan de beurt regeling der prijzen en inleggeld. Na een beetje heen en weer gepraat worden deze als volgt vastgesteld le prijs f4.2e prijs f 2.50 en 3e prijs fl.Inleggeld 15. Het lid Van Wijk vraagt, om vooral de consumptie- en andere tenten te ver huren aan de inwoners van Aalst en de Rietschoof. Daar niemand daar op tegen heeft, wordt alzoo besloten. Daar niemand van de rondvraag ge bruik maakt, sluit de Voorzitter te onge veer 10 uur de vergadering. VEEN. Op het Maandag 44 Aug. te Bilt - hoven gehouden nationaal concours be haalde de gem. zangvereen. „Zanglust" alhier een 4 e prijs met 300 punten in de derde afdeel ing. Door de muziek vereen., welke zich opgesteld had, werd geduldig de thuiskomst afgewacht. Toen men circa 44 uur arriveerde werd door de muziek- vereen, verschillende nummers ten beste gegeven. Een talrijk publiek had mede de thuiskomst afgewacht. Door den heer C. Schreuders, voorz. der zangvereenigiDg werd een woord van dank gesproken voor de hartelijke ontvangst, hun door de mu- ziekvereen. bereikt, waarbij hij de wensch uitsprak, dat de goede verstanhouding tusschen muziek- en zangvereeniging nog lang voort mag blijven duren. De op 14 Aug. gehouden verhuring vftn bouwland voor de Ned. Herv. Kerk bracht op f86, voorgaande 5 jaren f457. De gelijktijdig gehouden verhuring van bouwland voor de Diaconie bracht op f403, voorgaande 3 jaren f213. VLIJMEN. Maandagmiddag om 4 uur geraakte de 12-jarige J. E. op den Vlijmenschen Dijk onder een luxe auto van den heer H. K. uit Vlijmen. Met twee gebroken beenen en eenige kwetsuren is de ongelukkige naar het ziekenhuis van St. Joannes de Deo te 's Bosch overgebracht. De assistent van dokter Martens alhier verleende de eerste hulp De toestand van den kleine is redelijk wel. WELL. Het aangekondigde concert op a.s. Zaterdag door de muziekvereen. „O.B.K.'' alhier aan het Wellseind zal wegens om standigheden niet doorgaan, doch zal plaats hebben a s. Woensdag 23 Aug. WIJK EN AALBURG. De muziekvereeniging „Onderling Genoegen" behaalde op het Concours te Grave in de 2e afd. een le prijs met 275 punten. WERKENDAM. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op Vrijdag 18 Aug. 1933, nam. half acht. Agenda I. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burg. en Weth., tot vaststelling eener verordening tot be paling van het maximum verloven A. van den Biesbosch. 4. Als voor tot heffing en invordering van 200 opcenten op de Hoofdsom der Personeele Belasting dienst 1934. 5. Voorstel van B. en W. tot vastelling der jaarwedde van den brugwachter van de brug op het Slik en benoe ming als zoodanig van A. H. v. Kooy. 6. Vaststelling rekening van het Burg. Armbestuur over 1932. 7. Voorloopige vaststelling Gem. Reke ning en Bedrijfsrekeningen dienst 4932. 8. Wijziging Gemeente-Begrooting dienst 4933. 9. Vaststelling pensioengrondslag van C. Bresier als gemeente geneesheer. 10. Wijziging der verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters. 11. Toekenning tegemoetkoming ingevolge art. 40 L. O. wet 4920. 42. Opnieuw vastelling verordening be doeld bij art. 9 der Winkelsluitingswet 1930. 13. Vaststelling Staten van oninbare- en nog te verhalen posten. WAARDHUIZEN. - Mej. S. A. van der Hoek, onder wijzeres aan de Chr. School alhier, be- I I I I 1 I 1 I I I I I L De Electrische Drukkerij en Binderij van de Firma L. J. Veerman te Heusden belast zich gaarne met de uitvoering van Uw Druk- en Bindorders- Spoedige afwerking. - Billijke prijzen. rr~i r~i i i i ii i i i r hialde te Utrecht de akte Fransch L. O. WOUDRICHEM. Fruitveiling van 46 Aug. 4933. Keswick Codlin 3y2hl/2 ct.N.H. suikerperen 8 ctClaps Faforiete ÏS1/^ ct.Tafelperen 4il/2 ct. Heerenperen 35 ct.Stoksnijboonen &l/25y3 ct. Princesseboonen 6—7 ct,Dubb. Stam princessen 5 6 ct. Alles per KG. Het dameskoor Altena en het Ge mengd koor onder denzelfden naam, dir. de heer A. W. Havelaar, behaalde Maan dag op het concours te Raamsdonksveer in de afd. Uitmuntendheid beiden een eersten prijs. In deze gemeente heeft zich reeds een vierde geval voorgedaan van de be smettelijke veeziekte mond- en klauwzeer. Door den Inspecteur van den Ar beid te Breda is aan de bakkers C. J. van Wijk, W. Holster, Gebr. Beneker, P. J. Dekker en T. C. Ottevanger alhier vergunning verleend tot 31 Dec. a.s. om des Maandags tusschen 3 en 7 uur vm. versch brood af te leveren aan in den Biesbosch werkende arbeiders en aan visschers. WASPIK. Binnen korten tijd zullen de werk zaamheden van het verzwaren van de dijken langs het Oude Maasje van den Buitendijkschen- en Overdiepschen Polder onder de gemeente Waspik en Raamsdonk zijn geëindigd. Hiermede is een degelijk werk ver richt door werkeloozen uit genoemde ge meenten. Tweeërlei belangen zijn er mee behartigd, de ingelanden der polders heb ben de verbeteringen door de subsidiën op de loonen van Rijk en gemeenten goedkoop gedaan gekregen, en de betrok ken gemeenten heb,ben hun werkeloozen van de steun verlost. Naar wij vernemen, zijn dan ook zoo wel de gemeenten als het polderbestuur zeer tevreden over de uitvoering der werkzaamheden. Deze berust bij de N.V. Grondverbetering en Ontginningsmaat schappij „Grondmij.", gevestigd te Zwolle, die een bijkantoor heeft te Vught. Meerdere werken zullen door deze maat schappij worden uitgevoerd. Door de kinderen ^van de leden van den Bond van Groote Gezinnen werd dezer dagen onder leiding van eenige bestuursleden en eenige dames K. J. Vers, een uitstapje gemaakt naar de Roestel- bergen. ZUILICHEM. Wederom is in deze gemeente mond- en klauwzeer uitgebroken, nl. bij het vee van wed. P. van Brakel en A. Fuijkschot. KNOLVOETZIEKTE. Knolvoet bij kool is een zeer al gemeen bekend verschijnsel, er is geen koolverbouwer, die deze ziek te niet kent. En hij ^eet dat op grond die besmet is, hij in de eer ste jaren geen kool moet telen. Wij weten nu ook, dat knolvoet veroor zaakt wordt door een levend organis me, een Zwam, een der allereenvou digste vormen, die het grootste deel van haar bestaan in de plantencellen leeft als vormloos protoplasma en daaruit overgaat tot zeer eenvoudige sporen. Verrot de wortel, dan komen die sporen in den grond, welke aldus wordt besmet, welke bemesting weer bij een volgend knolgewas de ziekte kan veroorzaken. Al lang had de ervaring bewezen, dat de bag ger, waarmee in het Noord-Hol- landsch kooldistrict het land werd bemest, de voortwoekering der knol- voetziekte min of meer stuitte, wat werd toegeschreven aan de kalk in den bagger. Dit had tengevolge, dat elders, waar geen bagger kon worden aange wend, tegen knolvoet bij kool een kalkbemesting werd gegeven. Niet zonder resultaat, echter geenszins af doende. Ook is de schaduwzijde ee ner kalkbemesting, dat deze bii aard appelen, op 't zelfde land geteeld, licht schurftziekte doet ontstaan. Om deze redenen blijft onze Plantenziek- tenkundige Dienst zoeken naar an dere, betere, gemakkelijker en mis schien ook goedkooper bestrijdings middelen. In afwachting daarvan dient de aandacht van den koolverbouwer ge vestigd te blijven op een kalkbemes ting, waarvan de goede werking nog onlangs bij onderzoekingen in Ame rika ten duidelijkste is gebleken. Die onderzoekingen werden verricht door den Amerikaan F. L. Wellman, die als resultaat daarvan onder meer kon constateerendat uit de sporen, die door verrotting van den wortel in den grond komen, op een gegeven 00- genblik beweeglijke sporen ontstaan, die in de wortels binnendringen, in de plantencellen grooter worden, en daar aanleiding _?ijn tot een sterke celdeeling en celgroei waardoor de opzwellingen ontstaan, die wii knol voet noemen. Infectie van de wor tels heeft vooral plaats bii tempe raturen van 1824 gr. Celsius 64 tot 75 gr. Fahrenheit), bii wel ke temperatuur de ziekte zeer kwaad aardig optreedt. Echter ook 'bii la gere temperaturen kan de ziekte op treden, o.a. bii 12 graden Celsius, echter niet lager, das bij koud weer treedt de ziekte niet op. KOOPT NU KALI! Er is thans een aanleiding te meer, om onzen landbouwers deze raad toe te roepen. De kaliprijzen zijn bedui dend, zéér beduidend vergeleken bij een jaar terug, verlaagd. Hiervan moet zooveel mogelijk worden ge profiteerd, nu het kaligébrek zich gaandeweg bii verschillende gewas sen vertoont, als gevolg van onvol doende of geheel achterwege geble ven kali-bemesting. i Dat geldt niet alleen voor de zand streken; in vele zwavelstreken heeft men ook tot dusver aan de kali slechts weinig aandacht geschonken. Eenigen tijd geleden heeft Ir. P. G. Meijers, Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Grooningen, hierop nog gewe zen. Indien men bedenkt zoo zei hii dat er ieder jaar ongeveer 80 K.G. zuivere kali per Hectare onze bouwlanden verlaat, waar tegenover niet dikwijls voldoende invoer bestaat in den vorm van stalmest en kunst mest, dan is het niet te verwonderen, dat die zavelgronden, welke niet veel kali bevatten, ons veelvuldig de ver schijnselen van kaligebrek toonen. We zijn dan ook van meening aldus Ir. Meijers dat er vrij veel gevallen voorkomen, waarin men door kalibemesting tot verbetering van kwaliteit zoowel als van kwantiteit kan geraken. Vermoedelijk vallen sommige verschijnselen van moeheid of slechten groei bii geforceerde vruchtwisseling ook aan kaligebrek toe te schrijven. B-r. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5