Aanbesteding J. ELEKAN 'S-HERTOGENBOSCH, Attentie DÉ KRAKATAU Advertentiëu. WOONHUIS P. J. 8GHETSELAAR Spfoeioren 10-12 eol-3 ^GEBRUIKT ORGEL Slagersknecht. REUS Geluks-& sm ensppstr. 91 100.000 kantoor Waalwijk. Koopt Lotisico Koopt 1883 1933 Marktberichten Rivierberichteii. H. VAN HERWAARDEN D. M. VAN HERWAARDEN gevoelen vereenigen. Verzoek van caféhouders .om vermin dering van den grondslag biljarten voor de personeele belasting, /net voorstel van B. en W. Adressanten dringen er pp aan de biljartbelasting geheel af ,te schaffen. Thans moet f60 worden betaald. B. en W. hebben deze zaak van a'le kanten bekeken en erkennen gaarne, dat een belasting van f 60 voor den tegenwoordigen tijd wel wat hoog is en stellen voor, die 'op f 45 te brengen. De heer van Lieshout geeft in over weging de belasting op f30 te bren gen. Het biljartspel bevordert een ge zellig samenzijn, wat men toch niet mag tegenwerken maar moet helpen bevorderen, daar men biljart, hoort men geen gevloek of geraas. Een bedrag van f 30 acht hij daarom voor een biljart voldoende. De Voorzitter zou zeggen, dat juist voor vermaak het gemakkelijkst belas ting kan worden betaald. Naar de mee ning vati B. en W. wordt al een aar dige tegemoetkoming gegeven. Boven dien, waar moet anders het geld van daan worden gehaald? De heer van Lieshout wijst er op dat de biljart hier zoo wat een geheele week stil staat. Alleen Zondags wordt er wat gebruik van gemaakt en dan is belasting toch nogal hoog te noemen. Ook is het Voor de jongelui zoo wat het eenigste vermaak hier en zouden de kasteleins er toe over moeten gaan de biljarts op te ruimen, dan zouden we daardoor de jongelui Zondags naar bui ten de 'gemeente jagen. De Voorzitter zou ook gaarne in nog meerdere mate aan het verzoek van de vergunninghouders willen voldoen, doch men heeft het algemeen belang in het oog te houden. De heer Mook steunt het voorstel van den heer van Lieshout. De heer Vugts heeft gezien, dat men elders de belasting van 'f 60 op f 36 heeft teruggebracht. De Voorzitter zegt dat men moeilijk naar een andere gemeente 'kan kijken. Men heeft er rekening mee te houden, dat men hier met een noodlijdende ge meente heeft te maken. Spr. vreest, dat men het dan met de regeering aan den stok zou krijgen. Met 5 tegen 2 stemmen wordt het voorstel van B. en W. verworpen. Alleen de wethouders stemden voor. Een voorstel van den 'heer Mook om de belasting op f40.50 te brengen, wordt met algemeene stemmen aange nomen. t Verzoekschrift van het bestuur der R.K. lagere landbouwschool te Uden- hout, om een subsidie van f 10 per jaar voor eiken 'leerling uit deze ge meente, met voorstel van 'B. en W. •om de gevraagde subsidie te verleenen. Vijf jongens uit deez gemeente be zoeken de school en 'waar het- voor deze gemeente van groot belang mag worden geacht en de gevraagde sub sidie niet te hoog is, stellen B. en W. voor de gevraagde subisidie te verleenen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. Voorstel van B. en W. tot wii- ziging van het ambtenaren-reglement. Ged. Staten dringen aan het re glement aan te vullen met eenige bepalingen betreffende de politieke gezindheid der ambtenaren en de wij ze waarop van die gezindheid wordt blijk gegeven. Wordt besloten deze bepaling als nog op te nemen. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een contract met den N. C. B. voor de oprichting van een destructor. De voorzitter zegt, dat de kosten voor deze gemeente f38 zullen be dragen. Dit bedrag zal echter alleen behoeven betaald te worden indien blijkt dat de N. C. B. met verlies heeft gewerkt. De heer De Baaii acht het be drag nogal hoog. De voorzitter zegt, dat het de goed koopste weg is die men in deze kan bewandelen. Met algemeene stemmen wordt be sloten het contract aan te gaan. Vaststelling van een bouwverorde ning. De heer Broks heeft bezwaar te gen art. 38 wijl daarin wordt be paald dat, indien er een waterleiding is, nieuw te bouwen huizen daaraan moeten aansluiten. De voorzitter kan niet voelen welk bezwaar daartegen kan bestaan. Door- elkaar wordt er per jaar één nieuw huis in de gemeente gebouwd. Weth. W. Klijn voelt er toch ook wat voor om de menschen vrii te laten. Na nog eenige bespreking wordt de verordening vastgesteld als door B. en W. is aangeboden. Verpachting van landerijen der ge meente. De voorzitter stelt voor om de ver pachting van landerijen te regelen als in Drunen. Pacht iemand een; stukje grond, dan heeft deze een vol gend jaar weer recht er op. Komt hij te sterven, dan vervalt dat recht op de vrouw. B. en W. stellen voor de eenheidsprijs voor het land vast te stellen op f 70 per H.A. De heer Vugts wijst er op dat niet alle land dezelfde waarde heeft, waarop de voorzitter opmerkt, dat de pachter altijd met een verzoek tot den raad kan komen. Met op een na algemeene stem men, die van den heer Mook, wordt het voorstel van B. ien W. aangeno men. Aanbieding gemeente-begrooting voor den (dienst 1934. De heer Mook vraagt of er een werkverschaffing in het leven kan worden geroepen. De voorzitter zegt, dat zulks nu nog niet behoeft aangezien er ge lukkig slechts twee werkloozen zijn. Komen er meer, dan zal hij zich direct tot den Minister Wenden om tot een werkverschaffing te kunnen komen. I Daarna sluiting. I B.Crt. Het is nu vijftig jaar geleden, dat de uitbarsting van de Krakatau, de be kende vulkaan in Ned. Indië, gelegen in de Straat Soenda, plaats vond. Deze uitbarsting veroorzaakte een groote ramp, waarbij ruim zes-en-der tig-duizend menschen werden gedood. En al is het nu al zoolang geleden, dat deze ramp in den Indischen archi pel heeft plaats gehad, nog steeds be vatten de dagbladen bijna iedere week berichten uit Indië meldende, dat de Krakatau verschijnselen van verhoogde werking toont, en dat erupties worden waargenomen van eenige honderden meters hoogte. De Krakatau staat zoowel bij ons in Holland als over zee bekend, als een zeer gevaarlijke vulkaan en zorgt er voor, dat wij hem bij manier van spre ken geen oogenblik uit het oog kunnen verliezen. Het was dan Zondag j.l. vijftig jaar geleden, dat in den nacht van Za terdag 26 op Zondag 27 Augustus 1883 het grootste gedeelte van het eiland Krakatau in de golven verdween. Met donderend geraas en geweldige kracht werd de vuikaankegel de lucht ingebla zen. De aschwoiken werden ettelijke kilometers de lucht ingejaagd en tot cvermaat van ramp ontstond als gevolg van de zeebeving een vloedgolf van 50 tot 80 meter hoogte. Verschillende plaatsen op Java en Sumatra werden onder deze vloedgolf bedolven. Deze vulkanische ramp is wel de grootste en verschrikkelijkste geweest, die ooit in Indië werd meegemaakt. De uitbarsting van den Kloet op Zuid-Su- matra in den nacht van 19 op 20 Mei 1919, die wij ons nog zeer goed kunnen herinneren en waarbij ruim 5000 doo- den waren te betreuren, is niet te ver gelijken bt'j de uitbarsting van de Kra katau. In den nacht van 19 op 20 Mei 1919 werd de geheele inhoud van het Kloet- meer, geschat op plm. 125 millioen ku bieke meters, als een kokende modder- brei over den rand van het meer ge worpen en zich in breede lavastroomen verdeelende van de berghelling vloeiden en overal op haar weg dood en verderf teweeg brachten. Tengevolge van de uitbarsting van den Kloet werd een Vulkanologischen Dienst opgeri:ht, zoo als in Japan ook een land, dat van aardbevingen kan meespreken reeds lang bestond. Deze Vulkanologischen Dienst is er o.m. voor om de gedragin gen van de vulkanen zoo nauwkeurig mogelijk na te gaan. De leden van dezen Dienst, in den volksmond in Indië „vulkaandokters" genoemd, bezoeken geregeld de gevaar lijke vulkanen en wanneer gevaar dreigt voor uitbarsting kan de bevolking tijdig worden gewaarschuwd en worden ver plicht de streek te verlaten. Deze verplichtstelling is in Indië noo- dig daar de Inlander niet zoo gauw uit vrije beweging zijn stukje grond ver laat, od dreigt er ook gevaar, dat alles met vernieling wordt bedreigd. Op den 2östen Mei 1883 deed de Kra katau voor het eerst een donderend geweld hooren, die het begin van den ramp aankondigde, doch eerst 6 dagen daarna haar hoogtepunt bereikte. Op dien Zondagmorgen van den 20- stcn Mei 1883 werden de inwoners van Batavia, Buitenzorg en vele an dere plaatsen opgeschrikt door een dof gedreun opgevolgd door knallen, die op kanonschoten leken. Het gedreun en geknal nam steeds in hevigheid toe en een groot deel der bevolking verkeerde in groote ongerustheid. Spoedig was men het er over eens, dat men niet te doen had met een aardbeving, maar met luchttrillingen. De vulkaan bleef inmiddels doorwer ken tot de groote uitbarstingen op 26, 27 en 28 Augustus. Het hoogtepunt van dezen ramj'o voltrok zich bij het in zee storten van den piek van den Krakatau, die de vloedgolf veroorzaak te van 50 tot 80 meter hoogte en die zoovele plaatsen op de kust van Straat Soenda teisterde. Dit alles gebeurde nadat de vulkaan zich meer dan twee eeuwen rustig had gehouden. In Ba tavia bleven de onheilspellende berich ten aanhouden. Zij meldden vloedgol ven, steenenregens, aschregens, ver woestingen van dessa's en bruggen, overstroomingen en zeebeving. Een bij zonder natuurverschijnsel deed zich te Batavia voor, n.l. tijdens de groote uit barstingen ging aldaar de zon twee uur vroeger onder dan gewoonlijk. De krater die zich boven een onderzeesche spleet bevond was ingestort en de zee was naar binnen gestroomd. De losge barsten vulkaan stootte telkens de gloeiende waterzuilen omhoog. In enkele minuten tijds slingerde de Krakatau 18 millioen kubieke meter gloeiende lava en puin over de aarde, waardoor welvarende streken wer den verwoest en tienduizenden men schen onder de verschrikkelijkste pij nen om het leven kwamen. De asch verwaaide over de geheele aarde en nog in het najaar was in West- en Mid den-Europa de hemel rood gekleurd van de millioenen nagloeiende stof deeltjes. Eerst op den zevenden Sep tember ontving men voor het eerst eenig teeken uit het verwoeste gebiëd. Hulp bieden ging met buitengewone moeilijkheden gepaard, daar ,de toe gang tot de ikust versperd was met hoog opgestapeld gesteente. .In een deel van Sumatra ;brak tengevolge van het niet snel genoeg verbranden van de duizenden lijken |de pest uit. Het op de (rede van Telok Betong liggende gouvernementsvaarcuig „Bar- touw" werd door ieen springvloed op genomen en verscheidene (kilometers in het oerwoud ingedragen. De ketel van het gouvernementsvaartuig ligt nu nog op enkele kilometers afstand van de kust in het oerwoud. Over de geheele wereld 'had de Kra- katau-ramp een diepen .indruk gemaikt en over de geheele aarde trachtte men de ongelukkigen in de verwoeste gebieden door financieele offers te bren gen, den nood te lenigen. Wij meenen goed te doen den ont- zettenden ramp door plaatsing van dit artikel bij onze lezers 'uit het geheugen op te roepen en het is dan ook een plicht der menschheid in 'deze dagen den Krakatauramp met zijn duizenden dooden, eerbiedig te herdenken. GORINCHEM, 28 Augustus. Op de veemarkt waren heden aange- zoerd: 128 runderen, 0 nuchtere kalveren, 10 varkens, 546 biggen, 202 overloopers, 0 schapen en lammeren. Men besteedde voor: Zware kalf koeien f 440200. Melkkoeien f 120170 Kalfvaarzen f80140. Guiste vaarzen f 60120. Stieren f 60120. Pinken f 50 70. Nuchtere fokkalveren f 712. Nuchtere kalvereD voor export f 46. Drachtige varkens f Overloopers f Natte zeugen f 2035 Biggen f711. Schapen f0—0. Lammeren f 00. Schapen met lammeren f 00 ROTTERDAM, 28 Augustus. Aanvoer 685 varkens. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. 32—34 29—31 27—29 BREDA, 28 Augustus, Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 452 stuks vee, t. w. 46 stuks hoornvee, 105 biggen en 1 paard. Prijzen Biggen f 8.tot f 42. Kalfvaarzen f Kalfkoeien f Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. 3e kwal. Vette vaarzen 2327 2022 1519 Vette koeien 2124 1820 1217 Stieren 4619 I HandelKaltvee geen handel. Vet vee handel traag. Biggenhandel matig. Op 29 Augustus in Meters in c.M. 's-Hertogenbosch 1.94 val 5 Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 0.03 val 7 Crévecoeur (Maas) 0.05 val 5 St. Andries (Maas) 0.25 val 7 Venlo 10.77 val 6 Maastricht 43.27 val 3 Keulen 1.74 val 2 HEUSDEN. Hedenavond (Woensdag) n.m. 6y2 uur speelt L.O.N.G.A. I, versterkt met de beste spelers van JULIANA een wed strijd tegen het sterke W.S.C. T en II gecomb. op het terrein nabij de brug. GENDEREN. Heden Woensdagavond l1/2 uur (zomertijd) zal in de Ned. Herv. Kerk alhier een wijdings samenkomst gehouden worden tot inleiding op de viering van den verjaardag van H.M. de Koningin. Het eerste gedeelte zal geleid worden door Ds. J. J. Kuyper, Ned. Herv. Pred. en het tweede gedeelte door Ds. Menken, Geref. Pred., terwijl de Heer M. J. v. d. Beek enkele orgelscukken zal ten gehoore brengen. Op Donderdag zullen kinder- en volks spelen gehouden worden, beginnende resp. 's morgens 9 uur en 's middags 21/2 uur (zomertijd), opgeluisterd door de muziek- vereenig-ng „Excelsior" te Genderen. 's Avonds 8 uur (Zomertijd) zullen „Oefening en Uitspanning" van Wijk en „Halleluja" van Genderen concerteeren op het feestterrein, achter de boerderij van den Heer G. v. d. Beek L.Gzn. Op Dinsdag 5 September 1933 zal voor rekening en ten huize van den Heer AN DR VAN WIJK te Genderen, worden aanbesteed Het bouwen van een te QËNDEREN. Bestek en teekening a f 1.50 per stel verkrijgbaar bij den Bouwkundige G. HASPELS te Genderen. üiassasssaasaasssasaBasassese© l£ Tand heelku nd ige, GORINCHEM TELEFOON 349. ral 's Maandags 9-3 Minvennogsnden 9.30—10 Y.m. 0 acts® üsësasössasjgassais&K ssafi at Rechtskundig Adviseur, Havenstraat 5 Behandeling van PROCEDURES bij RECHT BANK enKANTONGERECHT, ERFENIS- en HUURaange- legenheden. CONTRACTEN, REQUESTEN enz. enz. ISUljjke Conditiën. TE KOOP GEVRAAGD. Tl I Aanbiedingen onder letter 0 T aan het Bureau van dit Blad. Voor direct gevraagd EEN BEKWAAM Adres Bureau van dit Blad. Wie in dit blad adverteert RVORDT NIET VERGETEN. een termijnpolis a f 2 50 per 4 maanden. Heeren Loterijspelers denkt er aan op II Sept. 1933 heeft de 4e trekking plaats. Alle prijzen en premies vanaf de f 100,tot en met de f 100,000,gaan op 1 dag er uit. Laat vooral die kans niet voorbij gaan. Op Reus' Gelukskantoor zijn in een jaar tijd veel Hoofdprijzen gevallen. Vso f 2,50 V10 f 5,00 «/so 7.50. Hoofdvertegenwoordiger J. REUS, van de Administratiebank voor Ned. en Indië. VERKRIJGBAAR BIJ EN TE HEUSDEN. De vacanties zijn eerdaags ten einde en de scholen worden dan weer geopend. Indien Uw jongen of meisje de een of andere onderwijs-inrichting moet gaan be zoeken zijn hiervoor verschillende school- behoeften noodig. Onze firma is bijzonder op dit gebied ge sorteerd. Wij kunnen U een uitgebreide sorteering schoolbenoodigdheden voorleg gen, zooals SchooltasschenSchoolétuis Schrijf- Teeken- en Kleurpotlooden (alles van de 1ste klas Hollandsche fabrikaten) Linialen, Gradebogen, Passers met en zon der maatverdeelingMicroscopen enz. enz. Levering van alle gewenschte Studieboeken, Huiswerkboekjes, Schoolagenda's, School cahiers (bij afname van 25 stuks en meer belangrijke reductie). Zichtzendingen worden door ons gaarne verstrekt zonder eenige verplichting uwerzijds Aanbevelend Firma L. J. VEERMAN Boekhandel HEUSDEN. lü Is I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 3