waarop de Secretaris antwoordt van 25 gulden. De heer Michael vraagt, wat het kost als het hier ter plaatse verbrand wordt, waarop de Voorzitter ant woordt van f 30. De heer Michael zegt, dat het dit 2 jaar geleden kostte, vandaag kan men met f30.heel wat meer ver branden dan toen, toen kostte een mus- terd 6 ct., nu slechts 3. Wat het drei gement van het bouwen betreft van een eigen destructor, spr. is daar niet be vreesd voor. Als de regeering een des tructor noodig acht, moet zij die zelf bouwen en dit niet door particulieren laten doen, al is dit dan ook een cor poratie. De heer v. Willigenburg acht het éoar den heer Michael betoogde wel juist, maa'r zal men in de toekomst op dezelfde manier mogen doorgaan als voorheen? Dit is juist niet het geval, in den gasoven mag verbranding ook niet plaats hebben en zal de gemeente dus gedwongen zijn, als zij niet aan sluit zelf een destructor te bouwen, Spr. acht het daarom voordeeliger op het aangeboden contract in te gaan, alleen gaat het er over, dat men mis schien nog een tijdje zou kunnen wach ten. De heer Michael gelooft niet dat het rijk tenslotte met dwang zal komen en men gedwongen zal worden een des tructor wat waarschijnlijk wel betee- kenen zal vleeschverbranding, waar om dit vreemde .woord nu weer te bouwen. De Voorzitter antwoordt op een vraag van den heer Michael, dat de 20 ct. per K.M. op rekening van de gemeente komen. Het voorstel wordt hierop in stem ming gebracht en aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren de Boer en Michael. Verzoek vara J. v. d. Hoeven te Loon op Zand, om vergoeding ter grootte van f35.voor de schade door de werkeloozen bij het verrichten van hun arbeid in de werkverschaffing, aan zijn grasland veroorzaakt. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. blij de Heidemaatschappij om in lichtingen hebben gevraagd en van den opzichter een rapport hebben ontvan gen. waaruit blijkt, dat geen schade is veroorzaakt. B. en W. ste'Ic daarom voor, het verzoek af te wijzen. De heqr de Boer acht de veroor zaakte schade, als deze er is, gering. De heer Michael noemt het bedrag van f35 buitengewoon overdreven, inen pacht tegenwoordig voor 12 gulden 2 hont grasland. Met algemeene stemmen wordt over eenkomstig het voorstel vlan B. en W. besloten. Verzoek van de BI indenvereeniging St. Antonius van Padua, om subsidie. Wordt van de hand gewezen. Verzoek van de firma A. L. Sneep te Capelle, om haar een strook grond ter breedte van 5 meter en ter diepte van haar perceel te willen verkoo- pen. De Voorzitter licht toe, dat de raad indertijd reeds heeft besloten grond te ruilen in de verhouding van 1 tegen 5 meter, de heer Sneep wilde toen ruilen op de basis van 1 têgéii 3 meter en vraagt nu om te koopen. De heer Michael acht het gemeen- t'eterrein daar groot genoeg, boven dien wordt het nooit gebruikt, als de helft overblijft is het voor de gemeente voldoende. Als het in or de wordt gebracht zou het geschikt zijn voor industrieterrein. Als een strook van 5 meter breedte ter leng te van 25 meter verkocht kan wor den, tegen den prijs van f 10,000 per H.A., kan daartegen naar het} oordeel van spreker geen bezwaar be staan. De heer v. Willigenburg merkt op, dat wat de heer Michael zegt waar kan zijn. Wie zegt evenwel, dat het terrein in de toekomst voor de ge meente geen waarde kan krijgen. Spreker is er voor, den heer Sneep ter wille te zijn, deze heeft den grond voor zijn bedrijf noodig en in dustrie dient ie worden gesteund, is het daarom niet mogelijk, dat met den heer Sneep grond wordt geruild en deze eenige vergoeding bij be taalt De heer Kraak zou op het voorstel van de iirma om 1 tegen 2 te ruilen ingaan, de gemeente krijgt dan meer terrein terug dan zij afstaat. De heer de Rooii zou B. en W. willen machtigen het adres in dezen zin af te handelen. De heer Middelkoop zou het te gen den kostprijs willen verkoopen. De heer Kerst zou het terrein wil len ruilen op de basis van de waar de, men schat eenvoudig de twee stukken, en de heer Sneep betaalt het verschil bij. De heeren Vos en Kraak willen het voorstel van den heer de Rooij, om B. en W. te machtigen te ruilen op de basis van 1 tegen 2 steunen, welk voorstel hierop met algemee ne stemmen wordt aangenomen. Schrijven van Ged. Staten over ver laging van de jaarwedde van den ambtenaar van den Burgerlijken S.tand indien deze tevens Burgemees- 1 ter, Secretaris of Gemeente-Ontvan ger is en wel met 25 pCt. B. en W. stellen voor met dit voorstel accoord te gaan. Dhr. Michael vraagt waarom is hier alleen sprake van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand en niet van andere ambtenaren. Reeds 2 ja ren geleden heeft spreker hetzelfde gezegd. Toen burgem secr. en ontv. werden aangesteld, was hun jaar wedde gebaseerd op een zielental van 5000 inwoners. Toen is er een oogen- blik gekomen, waarbij het aantal bo ven de 5000 steeg en werden de sa larissen verhoogd voor den Burge meester met f 1000, den Secretaris met f500 en den Ontvanger f37q. Nu het zielental weder beneden de 5000 is gedaald blijven deze sa larissen toch maar gehandhaafd. De raad heeft getracht het te verhalen op de pensioenstorting v. d. Gemeen te-Ontvanger. Spreker heeft uitge drukt, dat alle ambtenaren behalve de Gemeente-valdwachter best wat kunnen missen. Burgemeester, Secre taris en Ontvanger staan er in de gemeente beter voor dan wie dan ook, als de jaarwedde op het oude peil werd terug gebracht beteekende dit voor de gemeente een besparing van f 187 3 en dan stonden deze amb tenaren er nog best voor. Nu maken Ged. Staten wel een heel grootsch gebaar, maar spreker vindt het voor stel belachelijk. De Voorzitter zegt tegen de heer MichaelWie weet hoe spoedig uwe wenschen vervuld zullen worden. Het voorstel van B. en W. om met het voorstel accoord te gaan wordt hierop in stemming gebracht en aangenomen met 8 tegen 2 stem men, tegen stemden de heeren Kraak en Michael. Goedkeuring rekening Burgerlijk Armbestuur Capelle. De ontvangsten hebben bedragen f5325.26 en de uitgaven f 6906.56, zoodat de rekening sluit met een na- deelig slot van f1581,30. De Voorzitter licht toe, dat nog te verhalen is f315,97, zoodat het werkelijke nadeelig saldo f1265,33 bedraagt. De rekening wordt goedgekeurd, hetzelfde geschiedt met de rekening- van het Burgerlijk Armbestuur te Sprang, die een ontvangst aangeeft v. f4712.04, een uitgaaf v. f2873.14, alzoo sluit met een voordeelig sal do van f 1838.90. Bij deze rekening is nog te verhalen f279,75 het wer kelijk voordeelig saldo is dus f2118,65. De rekening" is evenwel be gonnen met een voordeelig saldo van f2480.04, zoodat er een teruggang is van ruim f 300. Aanvulling reglement voor Bur- gerl. Armbesturen. De Voorzitter zegt dat de daling der ontvangsten het onmogelijk ma ken de uitgaven daardoor te dekken. B. en W. hebben overlegd hoe of er te bezuinigen zou zijn en dit is alleen mogelijk op den post zieken- huisverpleging. B. en W. zouden voortaan geen kosten voor ziekenhuis- verpleging meer willen toestaan als de ingezetenen zich eerst niet zelf tegen deze verpleging hebben verze kerd. In gevallen dat deze menschen zoo iets niet kunnen betalen, zouden B. en W. de kosten daarvan door het Burgerl. Armbestuur doen betalen. Zij zouden daarvoor het reglement wil len wijzigen. De heer Kraak vreest dat de men schel! deze premie niet zullen kun nen betalen. De heer Michael is van ander ge voelen, hij is zelf met zijn geheele gezin dat uit 6 personen bestaat ver zekerd voor f 5,40 per 3 maanden. Een bedrag dat toch bijna iedereen kan betalen. De heer Kraak meent dat onge veer 50 ets. te veel is voor velen. De heer Michael meent, dat het niet aangaat van alles een liefdadig heidsinstelling te maken, de men schen moeten maar leeren, dat zij ook zelf wat moeten doen. De heer v. Willigenburg merkt op dat het armbestuur te Capelle reeds een tekort heeft van f 1300. In af- zienbaren tijd gaat het te Sprang denzelfden weg uit. Men maakt er tegenwoordig de slechte gewoonte van, alle zorg van zich af te schui ven. Als het over radiodistributie gaat wat 50 ets. per week kost, dan neemt men het, als het er over gaat zich te verzekeren, dan is het te zwaar. Zij die het werkelijk niet kunnen betalen, kunnen zich tot het armbestuur wen den. De heer Kerst vraagt zich af, hoe het practisch zal verloopen, er zal een groot gedeelte in de gemeente zijn, die het wel kunnen betalen, doch er zijn daaronder menschen, die nu meenen dat zij nooit bij het Burgerlijk Armbest. behoeven te ko men en zich ook niet willen verzeke ren, wat moet met zulke menschen gebeuren als zij later wel in de om standigheden komen, dat zij een ope ratie zelf niet kunnen betalen? De heer Michael meent, dat als zulke menschen uit principieel oog punt zich niet willen verzekeren, zij 1 daar zelf dan de consequentie van 1 hebben te aanvaarden, het gaat niet aan om ter wille van een overtuiging de gemeenschap te laten betalen. De heer v. Willigenburg merkt op dat de ondervinding heeft geleerd, dat menschen met een klein inko men, doch met eergevoel zich verze kerden, doch anderen met een groo ter inkomen, wier eergevoel is afge stompt, zich niet willen verzekeren, daarom acht spr. deze regeling juist goed. Als zij zich uit principe niet willen verzekeren, moeten zij daar voor ook een offer over hebben. De heer Kerst is het daarmede eens, doch dit mag niet beletten recht te handelen. De heer Michael zegt dat er men schen zijn die altijd aan den dijk hebben gelegen, doch nu in de werk verschaffing zijn en moeten werken, deze zouden ook liever het oude le ven hebben voortgezet. Als men zich uit innerlijke overtuiging niet ver zekeren wil, dan moet men ook niet bij het Armbestuur aankloppen. De heer v. Willigenburg meent, dat zij zich dan in zoo'n geval tot het kerkelijk armbestuur kunnen wenden. De heer Kraak zegt, dat uit de dis cussie^ blijkt, dat de heeren Michael en Kerst niet met verzekering op de hoogte zijn en niet met verzekerings- menschen in aanraking komen. Als het niets kost, wil iedereen zich ver zekeren, maar zoodra het geld kost, zijn er bezwaren. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met op een na algemeene stem men aangenomen, de heer Kerst stem de tegen. Wijziging heffing opcenten Perso- neele belasting. De voorzitter zegfy dat meermalen is aangedrongen om een andere rege ling in het leven te roepen, n.I. zoo dat de minst gesitueerden wat minder behoeven te betalen. B. en W. ,stellen voor het tarief zoo te wijzigen. Van een huurwaarde van f125 zal 50 opcenten worden geheven, 5van f126f155 100 opcenten, van f156—f250 150 en boven de f200 200 opcenten. De opbrengst der belasting zal daar door f2000 minder bedragen dan op de gemeentebegrooting 1933 is geraamd en f4000 minder dan volgens de raming der belastingadminislrate. Dhr. Kraak betreurt het, dat B. enW. op 't laatste oogenblik met dit voorstel zijn gekomen. Een besluit moet voor 1 Sept. worden genomen. Spr. had lie ver gezien, dat dit punt in een\roegere vergadering aan de orde was gesteld, de raad had er dan eerst eens behoorlijk zijn gedachten over kunnen laten gaan. Iemand die een huis bewoont van f 250 krijgt nu f8.25 belasting te betalen, iemand met een huur van f 300 reeds f 16.Er zijn sommige menschen die noodgedwongen een groot huis moe ten bewonen. Spr. acht de voorge stelde regeling onbi lijk en zou de ge meente willen indeden in de 6e klasse en de opcenten zcfj hoog mogelijk willen opvoeren. De heer v. Willigenburg merkt op, dat alle aangeslagenen beneden f250 verlaging krijgen. Zou de ge meente in de 6e kiasse worden inge deeld, dan: zote voor alle aanslagen 200 opcenten moeten worden inge voerd. De heer Timmermans vindt de ont lasting voor de minder gegoeden noga! flink, is het niet mogelijk dat ook de middenstand niet verhoogd wordt. De ze zullen nu een verhooging van 200 opcenten krijgen, naar spr. meent. De heer Michael stelt een regeling voor, die f 500.meer zal opbrengen en zijn inziens veel billijker is, waarbij ook de middenstand ontlast wordt.<Spr. voelt er niet voor, alleen de 'minder gegoeden te ontlasten, die toch reeds op alle gebied ontlast worden. £pr. stelt voor, het volgende stelsel in te voeren: bij een huurwaarde van f75 f125 110 opcenten, van f126f155 130 opcenten; van f156—f250 150 op centen; van f251f375 170 opcenten; van f376f500 190 opcenten; boven de f500 200 opcenten, waardoor een opbrengst wordt verkregen van f 21210. Dit voorstel wordt evenwel niet ge steund. De heer Timmermans heeft een an der voorstel n.I. bij een huurwaarde van f 75f 125 1C0 opc.; van f 126f 155 120 opc.; van f156f250 140 opc.'; van f251f375 160 opc.; van f376 f500 180 opc.; boven f500 200 opc. opbrengst f 20550. Ook dit voorstel wordt niet ge steund. Het voorstel van B. en W., dat een belasting opbrengst geeft van f20750, wordt hierop in stemming gebracht en aangenomen met 6 te gen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Timmer mans, de Rooij, Kerst en Michael. Vaststelling staat oninbare en nog te verhalen posten 1932. Zal in besloten vergadering wor den behandeld. Aanbieding gem-rekening 1932. De ontvangsten bedragen van den gewonen dienst f 192.263.49, van ide uitgaven f 191.986.40, zoodat er een batig saldo is van f 277,89. De ontvangsten van den kapitaals- dienst hebben f29786.11 bedragen, de uitgaven f26097.61, zoodat er een saldo is van f 3688,50. Waar de rekening met een voor deelig saldo van f7377,19 js begon nen, blijkt, dat de gemeente finan ciën met f7100 zijn teruggegaan. De Voorzitter wijst als leden van de Commissie van onderzoek aan de heeren Dalmaijer, Kraak en de Boer. De Voorzitter deelt mede, dat in de vorige vergadering de vraag is gesteld, op welke voorwaarden het Land van Heusden en Altena, wordt aangesloten aan de Waterleiding Maatschappij West Brabant, naar aanleiding waarvan hij inlichtingen heeft ingewonnen. Het is spreker daaruit gebleken, dat de gemeenten garant moeten bliiven voor de aan- sluitbare perceelen. .en de oüzet is berekend naar een rendabele exploi tatie. De heer Michael acht dit antwoord niet bevredigend. Spreker heeft ge zegd, dat er in het Land van Heus den en Altena zeer weinig aansluit- bare perceelen zijn, omdat Ide meesten meer dan 25 meter van de hoofdbuis zijn gelegen. Het is heel mooi, dat de opzet is gebaseerd op een ren dabele exploitatie, maar daarmede is niet zijn vraag beantwoord hoe of de aandeelhouders tegenover deze aansluiting komen te staan. Hier gaat men nooit naar een vergadering van aandeelhouders en daarom weet men ook niets. Als de zaak in het Land van Heusden en Altena niet rendeert moet men dan hier mee betalen De Voorzitter antwoordt ontken nend. De Voorzitter deelt verder mede, dat van den Minister voor Sociale Zaken bericht is ontvangen dat goed keuring is verleend aan een object voor werkverschaffing in samenwer king met de firma Oerlemans on der voorwaarde dat deze firma in deze werkverschaffing een subsidie verleend van f 2000. Verder is nog een nieuw plan voor werkverschaf fing ontvangen n.I. Kadeverhooging van de Oostelijke kade van de haven te Labbegat, waarvan de kosten ge raamd zijn op f 15000, waarvan f 12500 aan arbeidsloonen. De rege ling der kostenverdeeling is als volgt: 10 pCt. van het arbeidsloon zal dooi de waterschappen worden gedragen, benevens de kosten voor materiaal, zoodat deze f3750 hebben bij te dra gen. De Waterschappen willen ver- leenen f 3000, een bedrag dat B. en W. te laag achten. Het college kan wel accoord gaan met een vaste bij drage, en zouden deze op f3750 wil len handhaven. De heer v. Willigenburg acht een bijdrage van f3750 door de water schappen billijk, dit erkennen zij ook door hun voorstel hun bijdrage te verhoogen. (De heer de Rooij vertrekt). De heer Michael zegt dat liet toe zicht van de Heide-Maatschappij veel te veel geld kost, waardoor de kos ten van werkverschaffing zeer wor den opgevoerd. De "heer v. Willigenburg merkt op, dat de kosten voor den polder minder zijn, dan wanneer het werk door particulieren zou zijn uitgevoerd. De heer Middelkoop zegt, dat werkverschaffing altijd duurder is, dan wanneer het werk wordt verricht door een particulier, deze neemt ge schikt personeel, dat het werk ver staat, bij de werkverschaffing is dat niet het geval. De heer Michael keurt het af, dat een particuliere firma van de uitvoe ring van het werk wordt uitgesloten. Gemeente en rijk zouden aan zoo'n particulier toch hun. bijdrage kunnen verleenen, als het werk door werke loozen werd uitgevoerd. Men zie'maar eens naar Waspik, daar moeten ten slotte particuliere aannemers het werk gaan uitvoeren. De heer v. Willigenburg acht wat de heer Michael zegt verkeerd. -Hier worden beschuldigingen geuit tegen iemand die zich niet kan verdedigen. Michael. De Heide-Maatschappii heeft zich reeds zoo dikwijls kunnen verdedigen, het werk kost als het door deze maatschappij wordt uitge voerd meer dan wanneer het door een particulier plaats vindt. De heer v. Willigenburg merkt op dat de Heide-Maatschappij het werk moet uitvoeren met menschen die het werk niet verstaan. De lieer de Boer is het met den heer Michael eens, in zooverre dat het werk schandalig is uitgevoerd, het geeft blijk dat de persoon, die de de leiding had, geen verstand van dergelijk werk had. De heer v. Willigenburg kan over het werk niet oordeelen, wel weet hij, dat toen het werk is opgeleverd, het polderbestuur er zijn voldoening over heeft uitgesproken, meer weet spr. er ook niet van. Met algem. stemmen wordt hierop besloten dat de Waterschappen een bedrag van f3750 zullen moeten bij dragen. Bij de rondvraag vestigt de heer Vos de aandacht op den slechten toe stand van het eind der Heistraat. De Voorzitter zegt dat den opzich ter daar reeds op gewezen is. De heer de Boer wijst op noodza kelijke verbetering van de slootenaan het Vaartje, deze moeten noodig op gehaald worden, het land wordt er door verwaarloosd. De Voorzitter belooft dit te zullen doen opnemen. De heer de Boer vraagt of het bag geren in de haven reeds gedaan is* is dit zoo, dan mag men de gaten noodig dicht maken. De Voorzitter belooft, ook dit te zul len nagaan. De heer Michael dringt aan om de Westzijde der loskade te Labbegat op peil te' brengen. De Voorzitter belooft dit in orde te zullen maken. De heer Michael heeft nog een en ander werkobject, hij zou de binnenha ven te Capelle met zand dicht doen kruien, een 70-tal werkeloozen zou daar mede arbeid verschaft worden. De kos ten zullen f17500 bedragen, waarvan f15000 aan arbeidsloon. Men zou daar door een belangrijk bedrag voor onder houd van. brug en sluis kunnen be sparen, zoowel de polder als de ge meente hadden er dan voordeel van. De heer Kraak zag gaarne maatrege len in het leven geroepen om 't snelle rijden tegen te gaan. De Voorzitter merkt pp, dat de po litie het recht heeft, ten (alle tijde pro ces-verbaal op te maken als het ver keer in gevaar wordt gebracht. De openbare vergadering wordt hier op gesloten, waarotp de raad overgaat in geheime zitting. jAbonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Hebben de ouders het recht om te beschikken over het door hunne min derjarige kinderen verdiend loon? A. W. Nergens bepaalt de wet, dat de ou ders de beschikking hebben over het door hunne minderjarige kinderen ver diend loon. Ik heb een radiotoestel in huurkoop, lln het contract staat uitsluiting van elke aansprakelijkheid van den hande laar voor zichtbare en onzichtbare, ver borgen of niet verborgen gebreken, Is dat rechtsgeldig? D. L. Aan een dergelijk contract zal in eene eventueele procedure zeer zeker verbindende kracht worden ontzegd, als zijnde in str.ijd met de goede zeden. We hebben hier weer een schitte- rend bewijs voor onze meermalen in ons blad geuite meening, dat huurkoop om tal van redenen ernstig moet wor den ontraden. Schaf lievqr niets aan dan iets door huurkoop trachten te verkrijgen. Volgens polderreglement rust de ver plichting tot het op diepte houden van de wateringen op de eigenaren der onmiddellijk daaraan grenzende lan derijen, onafhankelijk van den eigen dom van de watering. Brengt deze verplichting het uitbaggeren mede? G. E. In die verplichting ligt ongetwijfeld het uitbaggeren opgesloten. Immers bet verrichten van alle daartoe noodige werkzaamheden tot het op diepte hou den van de wateringen moet de ver plichting geacht worden te omvatten. GENDEREN. Donderdag 31 Augustus werd door de Oranjevereeniging alhier, de verjaardag van H. M. de Koningin gevierd, nadat de feestelijkheden Woensdagavond in de Herv. Kerk met een piechtigen dienst waren geopend. Donderdag werden verschillende kin- der- en volksspelen gehouden, waar bij de fanfare „Excelsior" alhier, me dewerking verleende. Gezien den kor-, ten tijd van haar bestaan wekte de prestalie's dezer vereeniging algemee ne bewondering. Des avonds gaf de fanfare „Oefening en Uitspanning" een concert onder leiding van den. heer B. Roza, over welk concert slechts een roep werd gehoord, n.I. schitterend. Aan het slot bracht de heer G. v. d. Beek dank aan deze vereeni ging voor hare mooie muziek, die aller verwachting verre had overtrof fen. Hij sprak de hoop uit, dat Gen- deren de vereeniging nog meermalen zou mogen hooren en riep haar daar om een tot weerziens toe. Spr. dankte verder allen die tot het welzijn der feestelijkheden hadden meegewerkt. Het geheel had een kalm en waar dig verloop. Vragen op reehiskmirtig gebied

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 4