met het ziekenhuis te Gorinchem heeft aangegaan, acht de commissie deze uitgaaf overbodig. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. over deze kwestie reeds in bespre king zijn met het kerkbestuur, het col lege hoopt binnenkort den uitslag van die onderhandelingen te kunnen mede- deelen. De commissie wil verder de aan dacht vestigen op den post krankzinni genverpleging, zouden, waar alles om laag gaat, ook deze kosten niet ver laagd kunnen worden? De Voorzitter antwoordt, dat ook B. en W. hieraan hun aandacht reeds schonken, de verplegingskosten zijn .reeds iets lager geworden. De heer Mans merkt op, dat de ge- ineenterekening wel sluit met een batig saldo van ruim f3100, iets vat heel mooi lijkt, als men "echter daar bij weet, dat de rekening begon met een voordeelig saldo van f 9700.dan blijkt, dat ze met ruim 'f7000 terug is gegaan. Er wordt doolr de werkeloo zen wel eens gemopperd, dat de ge meente niets voor hen doet, doch ais men ziet, dat over 1932 voor de wer- keloozen f11500.is uitgegeven, dan blijkt, dat dit toch heel anders is en veel voor hen gedaan is. Hij stelt na mens de commissie voor, de rekening -voorloopig vast te stellen, zooals. ze door B. en W. is aangeboden n.!. voor wat den gewonen dienst betreft niet «een ontvangst van f82516.24 en een uitgaaf van f79379.33, sluitend alzoo met een batig saldo van f3136.92, het batig saldo van den kapitaaldienst be draagt f85.73. Met algemeene stemmen wordt de rekening aldus voorloopig vastgesteld. De beide wethouders onthouden zich ingevolge de wet van stemming. Ook over de rekening der afdeeling Aalburg, heeft de commissie geen op- of aanmerkingen en adviseert zij even eens tot voorloopige vaststelling. Met algemeene stemmen wordt ook hiertoe besloten. Ze wordt vastgesteld met een ontvangst van f 5534.'en een uitgaaf van f4026.ba'ig saldo dus f 1508. De Voorzitter brengt de commissie dank voor hare bemoeiingen. Goedkeuring der rekening van het burgerlijk armbestuur over het jaar 1932. Deze rekening geeft aan een ont vangst van f4529.69 en een uitgaaf van f4494.82, sluit alzoo met een voor deelig saldo van f34.87 en wordt a'dus vastgesteld. De Voorzitter merkt op, dat de ont vangsten zoo goed als geheel subsidie's uit de gemeentekas zijn. Hiij brengt klank aan de armmeesters voor het richtige en goede beheer. De heer Mans zegt, dat de commissie die de rekening heeft onderzocht, een rekening heeft gevonden van vleesch, geleverd door een slager buiten de ge meente. Zij meent, dat het gewenscht is, dat dit gebeurt door een slager uit de gemeente. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. en ook het armbestuur het daar mede eens zijn. De heer Mans zou nog wel iets wil len bespreken het armbestuur betref fende, doch zou dit liever in besloten vergadering doen. Aanbieding der gemeentebegroo ing die der afdeeling Aalburg en het Elec- triciteitsbedrijf, dienstjaar 1934. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de begrooting hebben sluitend Velend te krijgen, zonder dat,- deze een ge flatteerd beeld "geeft. Noodig is echter geweest de belastingen te verhoogen, zooals zoo aanstonds zal blijken. De Ijpost onvoorziene uitgaven bedraagt -f3391.96, op de uitgaven is zooveel mogelijk besnoeid. Spr. hoopt, dat 1934 niet zal tegenvallen, anders zou men genoodzaakt worden de belastingen nog verder op te voeren, waardoor ook Wijk aan de grens van noodlij dende gemeenten komt. welke grens reeds door vele gemeenten is bereikt. Het totaal geraamde bedrag aan be lastingopbrengst bedraagt f20111.50. De begrooting zal in handen worden ge steld van een commissie bestaande uit de heeren Bouman, Mans en Sodder- land. 'Voorstellen van B. en W. Tot verhooging van het getal op centen op de hoofdsom der Gemeen te-fondsbelasting van 70 op 80. 'Tot verhooging van het getal ope ceiïten op de hoofdsom der Perso- neele Belasting van 60 op 140. Tot rangschikking der Gemeente in. de .3 e klasse voor de heffing .der Gemeentefondsbelasting. De Voorzitter zegf> dat B. en W. verwachten, dat door deze verhoo ging van belastinegn, ook bereikt zal worden, dat de Gemeente een hoo- gere uitkeering krijgt in de kosten voor werkverschaffing en steunver- leening. Met algemeene stemmen worden de voorgestelde belastingverhoogin- gen goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot opzeg ging^ van het lidmaatschap van den Provincialen Noord-Bjabantschen Brand weerbond. Tot opzegging van het lidmaat schap van de Ned. vereeniging tot bevordering van den arbeid voor on volwaardige arbeidskrachten. Tot opzegging der overeenkomst met het Verificatiebureau der Ver eeniging van Ned. Gemeenten inzake controle administratie Gemeente-ont vanger. De subsidie onder A bedraagt f 10 eveneens, die onder B, terwijl de kos ten onder C voor de controle van de administratie van den Gemeente- Ontvanger f 125 en der administra teur van het G.E.B. f75 bedragen. De raad gaat in zijn geheel, ook met deze voorstellen accoord. Benoeming van een Gemeente Ge neesheer. De Voorzitter zegt, dat dokter Veenhuysen uit Veen de praktijk een jaar heeft waargenomen. B. en W. stellen voor deze thans voor vast te benoemen. De heer v. a. Mooren vraagt op welke instructie, dat zal geschieden, waarop de Voorzitter antwoordt op de oude instructie. De heer v. d. Mooren acht het be zwaarlijk voor onbepaalden tijd te be noemen, met het oog, dat zich in deze Gemeente nogeens een genees heer zou willen vestigen wat volstrekt niet denkbeeldig is, wat is de jaar wedde van den Gemeentegeneesheer. De Voorzitter antwoordt van f 200. De heer v. d. Mooren acht dit niet veel, maar men moet toch weten wat de dokter er voor moet doen en wie hij er voor behandelen moet. Ook dr. Veenhuijsen moet weten, waaraan hij zich kan houden. Spreker acht het bezwaarlijk tot benoeming over te gaan als niet eerst de instructie is herzien en vastgesteld. De heer Roza meent, dat B. en W. dit bedekte pluimpje dankbaar heb ben te incasseeren, hij zou willen voorstellen dat de benoeming, van dokter Veenhuysen voor drie maan den wordt verlengd en B. en W. in dien tijd de nieuwe instructie ont werpen. De Voorzitter stelt voor de benoe ming te verlengen tot 1 Jan. 1934, waarmede de raad accoord gaat. Klasse-indeeling van wegen binnen de bebouwde kom der Gemeente in het belang van de instandhouding en bruikbaarheid der wegen. Dit punt is in de vorige vergade ring reeds besproken. Met algemeene stemmen wordt be sloten de wegen in te deelen in de 3e klasse, wijl de aansluitende pro vinciale wegen eveneens in deze klas se zijn ingedeeld. Wijziging Ebbe begrooting 1933. Wordt gewijzigd conform het stel van B. en W. Vaststelling rentepercentages stor tingen tusschen het bedrijf (electri- citeits-j en de Gemeente. Het bedrijf zal eèn rente van 3 pCt. betaald krijgen voor bedragen, die zij in de Gemeentekas stort en 5 pCt. vergoeden voor bedragen, die zij bij de Gemeente opneemt. Aldus wordt goed gevonden.. De Voorzitter deelt nog mede, dat van de Gemeente Eethen bericht is ontvangen, dat zii gebruik wenscht te maken van het aangeboden con tract inzake hulpverleening bii brand. B. en W. stellen daarom voor met de Gemeente Eethen eenzelfde over eenkomst aan te gaan als met de Gemeente Heusden heeft plaats ge had. Met algemeene stemmen wordt ook hiertoe besloten. Rondvraag. De heer v. Wijk vraagt hoe of het zit met de kwestie met Heusden, heeft deze gemeente nog niet be taald voor de te hulp geroepen mo torspuit. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. een declaratie der kosten hebben ingediend, doch dat deze nog niet is betaald. Het college is voornemens eerstdaags een aanmaning te sturen. De heer v. Wijk zegt dat in de gemeente een groote kwestie loopen- de is tusschen den heer A. v. Wijk, Vlasscher en het gemeentebestuur, waarover hij gaarne eenige inlich tingen zou ontvangen. B. en W. zou den werkeloozen uit de werkverschaf fing hebben genomen en de Voor zitter zou dezen naar den heer v. Wijk hebben verwezen. Toen deze werkeloozen bij den heer v. Wijk kwa men, zei deze, dat niet om arbeids krachten was gevraagd. Spr. heeft zich toen tot den heer v. Wijk ge wend om te informeeren wat er van deze zaak waar was en v. Wijk ver klaarde toen, dat hij geen verzoek heeft gericht tot den correspondent der arbeidsbemiddeling, noch tot het gemeentebestuur voor arbeidskrach ten. Als hier besluiten worden ge- men, moet dit recht door zee geschie den, gebeurt dat, dan gaat spr. er mee accoord. Waar beweerd wordt, dat dit niet het geval is geweest, had spr. gaarne eenige inlichtingen over het geval. Hij kan niet zeggen, dat de werkeloozen gelijk hebben, echter ook niet, dat dit niet het geval is. De Voorzitter antwoordt dat de correspondent der arbeidsbemidde ling tot taak heeft bij werkgevers na te gaan of er werkgelegenheid bestaat, om eventueele werkeloozen geplaatst te krijgen. Deze heeft zich daartoe ook vervoegd bij mijnheer de Haan te Heusden en ook bij den heer v. Wijk te Aalburg en deze laatste verklaarde dat hij wel werk voor een 1 o-tal personen had, hij heeft niet gevraagd, gemeentebestuur wil mij die sturen. De heer v. Wijk meent, dat de heer A. v. Wijk dus tegen hem ge logen heeft. Deze heeft gezegd, dat hij vlas om te bewerken had laten komen voor 4 personen. Heeft hij er tien, dan kan hij evenwel ook voor tien personen naar hier laten komen. Hij heeft nauwkeurig be rekend hoeveel loon hij kan betalen en kon niet hooger komen dan tot f9 per week en dan moet het nog mooi weer zijn anders is het lager. Hij verklaarde geen door de gemeen te gestuurde werkeloozen te willen hebben. De Voorzitter zegt dat B. en W. de kwestie met v. Wijk besproken hebben. De heer Mans vraagt waarom de menschen uit de werkverschaffing zijn genomen. De Voorzitter zegt dat B. en W. dat moesten, zij hadden van de Hei demaatschappij bericht ontvangen dat er tien uitgestuurd werden, zooals ze nu ook bericht hebben gekregen dat er thans weer 6 uit moeten, zoodat er uit iedere gemeente slechts 6 werk zaam blijven. B. en W. hebben die tien toen naar den heer v. Wijk verwezen. De heer Roza zegt dat de Voorzit ter misschien er wel even wil bijvoe gen, waarom v. Wijk deze menschen niet te werk wilde stellen. De Voorzitter antwoordt dat dit kwam omdat de menschen met tegen zin bij v. Wijk kwamen en spr. kan goed begrijpen, dat v. Wijk menschen, die met een zuur gezicht om werk komen vragen, niet te werk wil stel len. Hij kan ook begrijpen dat men schen die 1214 gulden in de werk verschaffing hebben verdiend, met tegenzin naar v. Wijk gaan, waar zij slechts aan 9 gulden kunnen ko men. De heer v. d. Velden merkt op dat in de vorige vergadering de kwestie werkverschaffing en het vrije bedrijf besproken is. De heer v. Wijk was het toen met ons allen eens, dat als de menschen in het vrije bedrijf werk kunnen krijgen, zij uit de werkver schaffing moesten worden genomen. Er zijn daarover ongenoeglijkheden ontstaan echter buiten de schuld van het gemeentebestuur. Een moeder van een werkelooze heeft spr. aange houden en heeft tegen hem gezegd, dat het voor B. en W. een gewe tenszaak was om de menschen uit de werkverschaffing te nemen en ze naar v. Wijk te sturen, waar ze geen werk kunnen krijgen. Spr. heeft zich toen tot v. Wijk gewend met de vraag of hij die menschen niet kan gebrui ken, niettegenstaande hij eerst te ken nen had gegeven, dat dit wel het ge val was. Van Wijk heeft hem toen geantwoord, dat hij vier werkeloozen direct heeft aangenomen, doch de tweede groep van 4 heeft geweigerd, omdat deze zich zeer onbehoorlijk hebben gedragen en begonnen met de vraag wat zij konden verdienen en toen zeiden, liever te hebben dat v. Wijk dood viel dan voor 9 gulden bij hem te gaan werken, voor hun part brandde de heele zaak af. Eén is zelfs bij de Burgemeester geko men, als deze geen bezwaar heeft, wil spr. den naam wel noemen, die verklaarde dat hij weigerde voor 9 gulden te gaan werken. Dat v. Wijk zulke menschen niet in dienst wil hebben, kan spr. heel goed begrij pen. Maar v. Wijk heeft in het be gin gezegd, dat hij best 10 of 12 menschen kon gebruiken. De Voorzitter merkt op, dat wel blijkt, dat de houding der werke loozen niet erg sympathiek is ge weest. De heer v. d. Mooren zou naar aanleiding van het gesprokene wel iets willen vragen als bedeelend arm- meester van het Burgerlijk Armbe stuur. Hij heeft de bedoelde werke loozen bij zich gehad, hoe moet hij daarmede in de toekomst handelen? Is hij verplicht deze te steunen De Voorzitter antwoordt, dat de heer v. d. Mooren als armmeester tot plicht heeft, rekening te houden met de behoefte van het gezin, waarvoor ondersteuning gevraagd wordt en als hij overtuigd is dat dit gezin ge brek lijdt, dit behoort te steunen. Hij mag daarbij evenwel ook terdege re kening houden met den werklust van het hoofd van het gezin. v. d. Mooren. Dus dan moet ik den knoop ir^ dezen doorhakken, de menschen komen bij mij en zeggen de Burgemeester heeft me gestuurd. De zelfde menschen rijn bij mij ge komen en hebben zich zeer onbe schoft gedragen en hebben mij het zelfde verteld, wat de heer v. Wijk naar voren heeft gebracht. Zij zei den dat er niets van waar was, dat de heer A. v. Wijk werkeloozen kon ge bruiken, deze wilde alleen menschen hebben, die met het vlasbedrijf be kend waren. Ik heb toen gezegd, ik zal U niet met leege handen wegstu ren, doch ik zal de zaak onderzoe ken. Van iedere 10 gulden die in de werkverschaffing verdiend worden, moet de gemeente f 6,50 betalen. Ik kan het daarom tegenover de belas tingbetalers niet verantwoorden, dat als de menschen iets kunnen verdie nen al is het dan ook slechts f 1, per dag en rij weigeren, om hen dan toch steun te verleenen. Zij behooren in de eerste plaats zooveel mogelijk voor zich zelf te zorgen en kunnen zij er dan niet mee komen, is er ook niet het minste bezwaar tegen om de menschen er dan zooveel bij te ge ven dat zij er wel mede kunnen ko men. De Voorzitter verklaart het volko men met deze zienswijze eens te zijn. Spr. vraagt of een der leden over deze kwestie nog iets heeft te zeg gen, wil misschien weth. Roza er nog het woord over voeren. De heer Roza zegt dat toen hij van huis en naar deze vergadering ging, het voornemen had, om de kwestie werkeloozenzorg eens ter dege in de openbare vergadering te bespreken. Toen hij op het gemeentehuis kwam was hij op dit voornemen terugge komen, omdat hij daar een bericht van de Heidemaatschappij te zien kreeg, waarbij werd bericht, dat weer 6 personen uit de werkverschaffing zouden worden gestuurd. Daarover zal volgende week wel weer een boel stof opwaaien en daarom was spr. voornemens te wachten tot de eerst volgende vergadering. Nu echter de heer v. Wijk den bal in het veld heeft getrapt past het als medevoet baller om mede te schoppen. De heer v. Wijk heeft gezegd dat de heer A. v. Wijk hem heeft verklaard, geen gestuurde werkkrachten van het gemeentebestuur te willen hebben. Dat is zeer begrijpelijk want als men arbeiders door het arbeidsbureau ge stuurd krijgt, staan deze meestal al reeds direct onsympathiek tegenover het te verrichten werk. Waar deze menschen evenwel door de Heide maatschappij naar huis werden ge zonden, hadden zij naar spr.'s mee ning met beide handen de gelegen heid behooren aan te grijpen die hen geboden werd, ai was het dan ook dat zij slechts f 9 konden verdie nen. Als zij er niet mede kunnen ko men. 70U het .gemeentebestuur ab soluut niet weigerachtig zijn geweest, hun het te kort bij te passen. Waar zij weigerachtig zijn geweest en ge deeltelijk door hun houding geen werk hebben kunnen krijgen, wil spr. voorstellen, dat rij van het armbe stuur alleen het allernoodzakelijkste voor hun levensonderhoud, b.v. een bon voor brood, spek, enz. zullen ontvangen. Dergelijke menschen be hooren gestraft te worden. Spr. zal zijn verdere meening over deze kwes tie voorloopig nog onder zich hou den, er zit veel meer politiek aan vast. Wel wil hij verklaren dat hij in de toekomst in de kwestie van werkeloozenzorg een strengere hou ding wil gaan aannemen. De werk nemer zal in 't vervolg eerst moeten trachten zich zelf te helpen, eerst daarna lieeft de overheid tot taak te steunen. Als wethouder zal hij de zen stelregel in toepassing gaan bren gen en daarom is het voor hem de vraag of hij hier wel mag blijven zitten, omdat hij hier zit, gekozen door de arbeiderskiesvereeniging, hij dus maatregelen zal nemen, die niet altijd zullen strooken met de be langen van die arbeiders. Spr. meent dat de kiesvereeniging zich over deze vraag zal hebben uit te spreken. De Voorzitter is overtuigd, dat wat de heer Roza heeft gezegd in het be lang van de gemeente is geschied, zooals ook hetgeen spr. zelf doet slechts gericht is op het belang der gemeente. Hij meent, dat de geheele raad zich met het gesprokene kan vereenigen. Spr. is het er ook mede eens dat dergelijke personen alleen gesteund zullen worden in het al- lernoodzakelijkste levensonderhoud. De heer v. Wijk verklaart het hier ook volkomen mede eens te zijn. De heer v. d. Mooren merkt op, dat de verkeerde gedachte die bij de werkeloozen wordt gewekt voor een groot gedeelte te wijten is aan den opzichter der Heidemaatschappij, die tegen hen beweert, dat er werk ge noeg is. Roza. Dat is ook waar. v. d. Mooren. Maar hij zet de menschen daardoor op tegen het ge meentebestuur. De Voorzitter stemt toe, dat de op richter ontactisch is opgetreden, hoe wel hij dit onbewust en te goeder trouw heeft gedaan. De heer Roza is het met dit laatste eens, de man is te goed van karak ter en daar maakt men misbruik van. De Voorzitter antwoordt dat het beste wijs wordt geleverd, dat er nu weer 6 naar huis worden gestuurd. Spr. acht het heel goed, dat deze kwestie eens in het openbaar is be sproken. De heer Roza merkt op, dat de werkeloozen recht van spreken zou den hebben, als de gemeente onwil lig was hen naar vermogen te steu nen, dit is zoo niet, dit blijkt uit het feit dat over 1932, voor hen f 11,500 is uitgegeven, n.l. de helft van de opbrengst der belastingen die de ge meente int. Werkverschaffing moet slechts in uiterste noodzaak worden aangegrepen, doch het is tegenwoor dig een beroep geworden. De heer v. d. Mooren is het hier mede eens, de menschen moeten maar weer leeren eerst te trachten voor rich zelf te zorgen, al is het dat zij slechts f 1,per dag kunnen verdienen. Hij acht het voorstel van Wethouder Roza, om menschen die weigerachtig zijn om te werken, slechts in het allernoodzakelijkste te steunen, heel juist. Wethouder v. d. Velden wil in de ze kwestie ook nog wel even iets zeggen. Hij onderschrijft geheel het gesprokene door Wethouder Roza. Deze, zoowel als spr., hebben steeds alles gedaan voor de arbeiders. Hij moet daarom de houding, die deze thans aannemen, sterk afkeuren. On der den oud-burgemeester besloot de raad om een gedeelte van de „dijk- kuilen in bosch om te werken, alleen om de werkelooze arbeiders werk te verschaffen. Van Wijk, die toen geen raadslid was, oefende toen buiten gewoon veel kritiek uit op dit werk, iets wat spr. sterk moet afkeuren. Steeds heeft spr. met zijn collega Roza gewerkt voor de belangen der arbeiders, deze behoorden dan ook wel een andere houding aan te ne men, dan zij thans doen. Beide Wet houders hebben avonden besteed om het mooie belastingstelsel van Wijk in elkaar te zetten, waardoor de arbei ders, geheel vrij kwamen van belas ting, reeds daarvoor behoorden zij hen dankbaar te zijn. Wat is er van dit mooie belastingstelsel overgeble ven, niets en waarom, alleen omdat beide wethouders en de raad voor de arbeiders hebben gedaan wat slechts mogelijk was. In de toekomst zal ook spr. een andere houding moe ten gaan aannemen en hij zal ook rekening moeten gaan houden met de middenstanders en de kooplui, die de hooge belasting moeten gaan be talen ten behoeve van den steun die aan de arbeiders is uitgekeerd. De heer Mans vraagt of er overliet voorstel van Wethouder Roza, inzake de bedeeling door den armmeester niet gestemd moet worden. De raad spreekt zich in zijn ge heel uit accoord te gaan met dit voorstel. De Voorzitter sluit hierop de open bare vergadering, waarop de raad overgaat in geheime zitting. EEN GOEDE RATTENVANGER. Te Delft heeft een hond van den heer G. van Drongelen gedurende Augustus, in een pakhuis niet minder dan 200 rat ten gevangen en gedood, waarvan op één dag 31. o WEER 13000 ARBEIDERS BIJ PHILIPS. De „Msb." verneemt uit de beste bron, dat het aantal arbeiders bij Philips, alleen te Eindhoven weer gestegen is tot boven 13000. De werkeloosheid in Eindhoven blijft gestadig afnemen, de laatste week wederom met pl.m. 200 man, zoodat het totaal getal officieel als geheel werkloos ingeschrevenen, thans voor het eerst ge daald is beneden 4500. RESTAURATIE NIEUWE KERK TE DELFT. Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Delft ontvingen van iemand, die on bekend wenscht te blijven f 250 en van mevr. de wed. J. B. f200 voor de res tauratie van de Nieuwe Kerk. Er is thans ruim f 27000 bijeengebracht. GEVECHT MET EEN SLANG. De vrouw van een timmerman te Fra- neker deed een dezer dagen een vreemde ontdekking, aldus de Tel. Zij zag op den vloer een vreemd dier kruipen. In haar angst ging zij het dier met een bezem te lijf. Door de vlugge bewegingen van het dier sloeg zij eerst telkens mis. Bg iederen slag stak het dier zijn kop recht standig omhoog. Eindelijk had zij succes. Een slag op den kop van het beest maakte een einde aan zijn leven. Het dier bleek een slang te zijn. Waarschijnlijk is het dier met een zending bananen meege komen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6