Dit nummer bestaat uit 2 bladen ASPIRIN VAR1NKA Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. UND van alteha No5367 Woensdag 20 September 1933. Hinneiiland. FEUILLETON. 'Waa/t&m DRAISMA-VANVALKEÏIBURG'S-- e A oLEVERTRv Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ec Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneer en. ontvangen de tot 1 Oct. verschijnende nummers GRATIS ook niet aan of het bedrag van f65 000 dat noodig is, zal zeker worden verkregen, —o AANBESTEDING. Te Haarlem is aanbesteed het uitvoeren van onderhoudsbaggerwerk buiten de Oran jesluizen en in de vaargeul langs den strek dam in het Open IJ en op het Pampus. Van de 12 inschrijvers was de laagste firma Bos en Kalis te Sliedrecht voor de som van f 63 300. DE OPBRENGST DER RIJKSMIDDE LEN OVER AUGUSTUS. Twee millioen lager. De Rijksmiddelen hebben in Augustus op gebracht f29.568.936 tegen f31.838.124 in Augustus van het vorig jaar. In de eerste acht maanden was de op brengst 7 millioen gulden lager dan de raming. INBRAAK. De kas uit het station van de spoor wegen te Made en Drimmelen is door inbrekers gestolen. De marechaussee te Raamsdonksveer heeft een Oostenrijker M. M. aangehouden, die nogal veel geld bij zich had. Men vermoedt dat hij de inbraak heeft gepleegd. o SPAANSCHE KALI-PRIJZEN. Door de V.I.S.K.A., vereenigde impor teurs van Spaansche kalizouten, Wilhel- roinapark 16 te Utrecht, wordt op een geïllustreerde reclamekaart medegedeeld, dat de prijs van kalizout 20°/0 thans een derde kost van den prijs van kali 40°/oi wat geweten wordt aan de concurrentie van de VISKA. o LEGER DES HEILS. Begin October wordt door het Leger des Heils een Nationale collecte gehouden. Voor deze collecte wordt een beroep ge daan op het Nederl. Volk, opdat het Leger des Heils a.s winter zijn zegenrijk werk kan voortzetten. In 1932 werd in de toevluchtsoorden en nachtasyls van het Leger aan ruim 200.000 personen nacht verblijf verstrekt, terwijl het aantal gratis maaltijden ruim 700 000 bedroeg. Dit zijn eenige cijfers, die doen zien, dat het werk van het Leger des Heils verdient gesteund te worden. "Wij twijfelen er dus een ig op de were! ONGEKENDE MOEILIJKHEDEN. Het Zendingsbureau te Oegstgeest, giro 6074, vraagt ons plaats voor het volgende Men is in Nederland bezig er een einde aan te maken, dat Augustus de maand is met de slechtste inkomsten voor de Zen ding. Want wij hebben welgeteld in 16 dagen van September f 10.500.gekre gen. Wij houden „noodkreten" zoo lang mogelijk terug, maar waar ds achterstand reeds zoo groot is en wij in September van het vorige jaar nog meer dan f 70.000 hebben ontvangen, worden wij nu ge dwongen S.O S. seinen te geven Wil de gemeente in Nederland werkelijk het werk voor de Zending in Indië staken Voor de ongekende moeilijkheden, die ontstaan en die er nog meer dreigen voor de finan- cieering van het werk, waarin in deze maand weer voor het laatste kwartaal moet worden voorzien, vragen wij aller aandacht en voor het wegnemen ervan aller steun. o HET UNIFORMVERBOD. Gisteren reeds in werking getreden. De wet tot uitvoering van het z.g.u. door Dr. W. JORDAN. 10. Zijn wtij ziek, dan geneest ons zijn dokter, want het ware een verlies voor hem, indien wij stierven. Zijn wij ge zond, dan hebben wij onze vier maal tijden dagelijks en een warme legerste de bij nacht. Veriieven wij ons, welnu dan staat ons huwelijk nimmer iets in den weg, zoo slechts onze liefde beantwoord wordt; de meester zelf dringt er op aan, dat wij hoe eer hoe liever huwen, want hij wenscht, dat wij zooveel kinderen het aanzijn schen ken, als maar even mogelijk is. En krij gen wij kinderen, dan gaat het deze even goed als ons. Ik zeg het u, gij zult niet zoovele meesters vinden, die even gelukkig zijn als hunne Lijfeige nen." „Gij hebt volkomen gelijk", ant woordde Gregor en scchonk hem in; „maar ge kunt zeggen wat gij wilt, vrij zijt gij toch niet!" „Welke vrijheid ontbreekt mij dan?" vroeg Iwan. „Welnu, gij moogt immers niet gaan, waarheen gij wilt." „Ik ben zoo vrij als een vogel in de lucht," antwoordde Iwan. „Dwaasheid!" meende Gregor. „Vrij als een vogel in de lucht, zeg ik u; want ik heb een goede meester en voor alles een prachtige gebiedster^" i vervolgde Iwan met een veelbeteeke- nenden glimlach, ,,ik behoef slechts te verzoeken en het geschiedt." „Ei, zoo ge u heden bedrinkt en mor gen weer om verlof vroegt, zoudt ge dan hier komen en drinken mogen?" „Dan zou ik de toestemming ook cok verkrijgen." „Gij zoudt morgen weer hier mogen komen?" „Morgen, overmorgen, alle dagen:, zoo vaak het mij belieft." „Ja, Iwan is inderdaad de lieveling der ïreule," sprak een ander lijfeigene van het grafelijk huis, die op Iwan's kosten meedronk. „Zoo men u ook werkelijk," zeide Gregor, „de toestemming gaf, dan zou u toch weldra de klinkende munt ont breken." „Nooit", meende Iwan en slurpte een glas brandewijn op, „nooit zal het Iwan aan geld ontbreken, zoolang de genadige freule nog één kopeke in den buidel heeft." „Ik heb haar van zulk een gunstige zijde niet leeren kennen," zeide Gre gor op bitteren toon. „Wat hebt gij toch een slecht ge heugen ,mijn vriend! Gij moest im mers weten, dat zij de knoetslagen haar goede vrienden niet narekent." „Dat meen ik niet," antwoordde Gre gor, „ik weet wel, met knoetslagen is zij niet spaarzaam; maar met geld, dat is een ander ding. Ik heb nog nim mer een duit van haar gezien." „Maar ik heb geld, vriend" vervolg de Iwan, wiens roes steeds in het oog loopender werd; „zie, daar zijn kope ken, zilveren kopeken, blauwe vijf-roe- bel- en roode vljf-en-twintig-roebelbil jetten. En morgen kan ik ook vijftigers uniform-verbod is gisteren in werking ge treden en is het dragen van uniformen en opzichtige onderscheidingsteekenen met politieke strekking niet meer geoorloofd. o WETHOUDERS-SALARISSEN EN -PENSIOENEN. Een algemeene herziening op komst „De Tijd" meent te weten, dat de stuk ken reeds gereed liggen, waarin de kwestie van de wethouders salarissen en -pensioe nen over het algemeen wordt herzien mede in de onlangs door de regeering ingestelde Commissie van Advies bij de beoordeeling der bezoldigingsregelingen van het personeel in dienst van het rijk, de provinciën en gemeenten. Reeds binnen enkele weken zou het desbetreffend rapport worden ge publiceerd. —o MOORDAANSLAG TE OSS. Zondagmiddag kwamen twee voet balsupporters uit Berghem bij Oss van een te Haren gespeelden wedstrijd per fiets door de Harensche Steeg. Daar ontmoetten zij zekeren Megens, sup porter van een andere voetbalclub, die met een kapotte fiets langs den weg stond. Een der beide wielrijders uit Berghem trok plotseling een revolver en loste twee schoten in de richting van M. De schoten misten echter doel. De beide fietsers maakten zich daarop snel uit de voeten. In verband met dezen aanslag heeft de politie Zondagavond laat te Berghem J. B. gearresteerd, die van den aanslag verdacht wordt. Hij is naar Oss overgebracht en daar voorloopig opgesloten. o BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTORRIJDER. De automobilist reed door. Zondagmorgen reed een automobilist op den Rijksweg hij de nieuwe Vëcht- brug, komende uit de richting Bussum. Hij wilde keeren en reed daarbij ge deeltelijk ovejr den wegberm en over het fietspad. Terwijl hij deze manoeu vre ten uitvoer bracht, naderden van de richting Amsterdam eenige motorrij ders. Een hunner, de heer Q. v. R., wonende aldaar, kwam in botsing met de keerende auto, met het gevolg, dat de motorrijder kwam te vallen. De auto mobilist, ziende wat er gebeurde, stap te even uit zijn wagen, maar reed toen onmiddellijk weer verder, zonder zich verder om den gevallen motor rijder te bekommeren. Deze bleek een toonen. Op de gezondheid der freule!" „Maar het geld," zeide Gregor, om Iwan steeds meer op te hitsen, „het geld kan immers tegen de verachting niet opwegen." „De verachting, de verachting? Wie veracht mij? Gij misschien, omdat gij vrij zijt? Een mooie vrijheid! Liever ben ik een lijfeigene, die goed te leven heeft, dan een vrije, die verhongeren moet!" t „Ik meen de verachting van wege gebieders." „Mijn gebieder mij verachten? Vraag hier Alexis, vraag Daniel, of de freule mij veracht." „Iwan moet een toovermiddel be zitten," antwoordden de aanwezige lijf eigenen, „want men spreekt met hem steeds, als ware hij een voornaam heer." „Ja, omdat hij Annuschka's broeder en Annuschka de zoogzuster van de freule is." „Dit is best mogelijk," meenden de lijfeigenen. „Het is geheel hetzelfde, wat ook de reden zijn mocht," vervolgde Iwan,,,ge noeg het is zoo." „Ja, maar wanneer uw zuster stierf? Hoe dan?" „Dat zou jammer zijn," meende Iwan, „omdat mijn zuster een goed meisje is; op haar welzijn! Maar indien zij ook stierf, dan zou daardoor hoegenaamd geen verandering ontstaan. Men acht mij om mijn persoon, en men acht mij, omdat men mij vreest. Nu weet gij het!" „Men vreest voor den genadigen heer Iwan!" sprak Gregor luidkeels lachende. „Dus, wanneer de genadige heer Iwan geen lust meer had, bevelen enkel- en beenbreuk te hebben opge- loopen. Hij is per Weesper Roode Kruisauto naar het Burger Ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Inmiddels had de brugwachter van de Vechtbrug van het gemeentehuis te Muiden uit, de politie te Bussum laten waarschuwen, dat de auto, (waar van het nummer bekend was) tegenge houden moest worden. Deze poging schijnt geen succes te hebben gehad, want in den namiddag was er te Mui den nog geen bericht ingekomen, dat de automobilist was aangehouden. o MILITAIR VLIEGTUG GEVALLEN. 'Vlieger ongedeerd; toestel vernield. Zaterdagmorgen steeg luitenant Be- nes 'te Soesterberg met het toestel nr. 494 'op tot het maken van een hoogte- vlucht. 'Bij het landen sloeg de motor op '50 meter hoogte af, waardoor het den 'vlieger niet meer mogelijk was het 'vliegveld te bereiken. De vlieger trachtte 'een noodlanding te maken. Hij 'kwam hierbfj op een dennenbosch terecht, waardoor de val van het toe stel 'werd gebroken. De vlieger zelf bleef ongedeerd. Het toestel is totaal vernield. VERZUIM OP WERKVERSCHAF FINGEN WEGENS KERMIS. Niet meer toegestaan. De rijksinspecteur voor de werkver schaffing te Oss, onder wien ook het Land van Heusden eh Altena ressor teert, heeft aan de gemeentebesturen in zijn ressort medegedeeld, dat er tot nu toe geen bezwaar werd gemaakt tegen het toestaan van één dag ver zuim in de kermisweek aan de bij de werkverschaffingen tewerkgestelde ar beiders. Voor dien dag ontvingen zij dan geen loon. Namens den minister van sociale zaken wordt thans medegedeeld, dat deze een dergelijke regeling niet wenscht te bestendigen. Een tewerkgestelde - een gesteunde dus dient het met zooveel moeite bijeengebrachte overheidsgeld niet te besteden op een kermis. Kan h'j zich dit wel veroorloven en bovendien één dag inkomsten missen, dan zou dit be wijzen, dat zijn inkomsten uit de werk verschaffing te hoog zijn. In verband "hiermede heeft de mi nister bepaald, dat de tewerkgestelden voortaan tijdens de kermisweek niet meer mogen verzuimen. Zij, die van de werkverschaffing wegblijven, moe ten worden gescchorst. Hun namen dienen aan den rijksinspecteur te wor den opgegeven, opdat verdere maatre- len kunnen worden genomen voor de bepaling van den duur der uitsluiting door den minister. o DE SALARISSEN VAN AMBTENA REN VAN DEN BURGERLIJKEN STAND IN NOORDBRABANT. Naar aanleiding van het door Ged. Staten van Noordbrabant aan de ge meenteraden in dat gewest toegezon den ontwerp-besluit tot verlaging van de jaarwedden van de ambtenaren van den burgerlijken stand, die tevens de betrekking .van burgemeester, secretaris ot ontvanger bekleeden hebben de af- deelin,g Noordbrabant van den Neder- landschen Bond van Gemeente-ambte naren en de Algemeene R.K. Ambtena ren vereeniging adressen verzonden aan de gemeenteraden in Noordbrabant met verzoek niet accoord te gaan met die voorgestelde vermindering der jaarwed den, zulks te: meer nu de regeering oniangs een commissie heeft ingesteld om haar vani advies te dienen bij de beoordeeling van de bezoldigingsrege.- Üngen van het personeel in dienst van het rijk, de provinciën en de gemeen ten, welke commissie weldra met haar rapport gereed zal zijn, terwijl de jaar wedden van de burgemeesters, secreta rissen en ontvangers in de provincie Noordbrabant beduidend lager zijn can. die van, deze functionarissen in andere provincies. o DOOR TRAM DOODGEREDEN. Zondagmorgen is in de Bergschelaan te Rotterdam, de 82-jarige weduwe J. Rienksvan der Wiel, aangereden door een motorwagen van lijn 11. Met een gebroken rechterdijbeen, een afgereden linkervoet en enkele 'hoofdwonden werd zij in hoogst ernstigen toestand naar het Ziekenhuis aan den Bergweg ver voerd, waar zij kort na aankomst is overleden. o te ontvangen, dan zou men den gena digen heer Iwan even goed gehoor zamen." ,/tKan best zijn," zeide Iwan. „Hij zegt: 'tkan zijn," herhaalde Gre gor én lachte nog luider. „Het kan zijn! Hebt gij het allen gehoord?" „Ja", zeiden de lijfeigenen, die zoo veel gedronken hadden, dat z'ij nog slechts onsamenhangende klanken kon den uitbrengen. „Welnu dan! ik wil niet meer zeggen: 'tkan zijn; au zeg ik: zeer zeker!" „Dat zou ik wel eens willen zien!" zeide Gregor. „Het was mij iets waard, het te zien!" „Jaag die kerels weg, die zich reeds als zwijnen bezopen hebben, en gij zult het kosteloos zien." „Kosteloos? Gij scheert zeker den gek met mij? Denkt gij soms, dat ik hun het gelag om niet geef?" „Hoeveel kunnen zij dan nog aan uw smerigen drank verdrinken, wan neer zij tot middernacht hier blijven?" „Ten minste nog twintig roebels." „Welnu, daar zijn er dertig; jaag ze naar buiten, opdat wij onder vier oogen zijn." „Kameraden," zeide Gregor en keek op de klok, „het is weldra middernacht; gij kent het bevel van den gouverneur, gaat dus naar huis." De Russen zijn aan blinde gehoor zaamheid gewend; zonder te morren, gingen zij, en Gregor bleef met Iwan en nog twee lijfeigenen des generaals alleen. „Nu zijn wij onder ons", begon Gre gor. „Wat wilt gij doen?" „Wat zegt gij daarvan," sprak Iwan, „wanneer ondanks het vergevorderd uur, ondanks, dat wij Lijfeigenen zijn, de freule hier kwam en op ons beider welzijn klonk?" Gregor haalde minachtend de schou ders op en zeide spottend: „Dan moet ge de gelegenheid u ten nutte maken en haar gelijktijdig zeggen, dat zij een. flesch brandewijn meebrengt; want in den kelder des generaals is ontegenzeg- 1 gelijk een betere soort dan in den mijne." „Ja, hij heeft betere in zijn kelder en de "freule moet» een flesch mee brengen," zeide Iwan, zeker van zijn zaak. „Gij zijt krankzinnig," herhaalde de beide andere lijfeigenen werktuigelijk. „Wilt gij wedden?" meende Iwan. „Om hoeveel gaat de weddenschap". „Twiee biljetten van honderd roe bels tegen een jaar vrij gelag." „Top!" „Zijn wgji ook van de partij?" vroe gen d!e beide anderen. „Zieker, en rekening houdend met uw beperkte middelen, wil ik mij met z>es maanden tevreden stellen." Miet groot vertrouwen trok Iwan zijn pels aan en ging heen. Na een half uur was hij wieer aanwezig. „Welnu, hoe staat het?" riep het drietal als uit één mnod. „Zij volgt mij op den voet." D|e drile drinkebroers gluurden elkaar vierbaasd aan; 'Iwan nam bedaard ne- vjens hen plaats, schonk fin en hief zijn glas op. „CHe freule zal leven! Op haar ge- zondheild te klinken, is het minste, wat wij haar daarvoor schuldilg zijn, dat zij zoo Vriendelijk is, ondanks duisternis, kou 'en sneeuwjacht tot ons te komen."- (Wordt vervolgd). '''J* voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaard —O— lr«- heeft U oorpijn en neu ralgie? Waarom neemt U niet Uw toevlucht tot Aspirin? Het is een voor het organisme volkomen onschadelijk middel en zal U in wei nige minuten van elke pijn en het gevoel van onbehagelijkheid bevrijden. U'fstuitena verKrngoaar in ae oranje-bandDuisies van 20 laoi. 70 cis. en oranjezaKje* van 2 taoi. a ie cis.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1