DE TROONREDE De opening der Staten- Generaal. Marktberichten Voetbalsport. Rechtzaken. Wenscht ge inderdaad een BRIL waarmede gij uw oogen niet bederft, ga dan naar - - - - Vughterstr. 21, 's BOSCH. Van ouds een vertrouwd adres OOK VOOR BREUKBANDEN ELASTIEKEN KOUSEN ENZ. ZITDAG TE HEUSDEN D0ADERDAG21 SEPT. vanaf 9 nar Eótel „Central" Aparte ingang. IN WERKPUT VERDRONKEN. Zondagavond viel de 10-jarige L Bakker, op het terrein der Electrische Bij de productie, zoowel als bij den ruil van goederen, openbaren zich voorts overal verschuivingen, die in menig op dam bij het spel in een werkput en verdween In de diepte. Na drie kwartier werd de jongen door agenten van po litie 'met een dreg opgehaald, waarna dragen. Onze landbouw en nijverheid worden evenzeer als onze handel en scheepvaart door deze wijzigingen in de economische o DE INTERNATIONALE. De Vara heeft Zaterdag 9 September, den dag van het nationaal huldigings défilé, aan het eind van haar avond programma 'het gebruikelijke slot, n.l. de Internationale, achterwege gelaten. Het orgaan van de Vara deelt thans mede, 'dat dit geschied is na ontvangst van Tiet volgende telegram: „Radio- Omroep Controle-Commissie heeft be- zwaajr 'tegen uitzending Internationa'e heden wegens strijd met wettelijke voorschriften. 'Van Boeyen, voorzitter; De 'Gaay Fortman, secretaris." VECHTPARTIJ MET AMSTER- DAMSCHE 'POLITIE. Eén 'der vechtersbazen in den buik geschoten. Twee politieagenten maakten Zon dagavond bij een caféhouder in de Oude Looiersstraat 'te Amsterdam een zelfs drang van de zijde der regeering in toenemende mate noodzakelijk zullen blijken. Met vermijding van gewaagde proef nemingen op monetair en economisch ge bied zullen, nu ook de Londensche Con ferentie niets tot stand kon brengen, tot het verkrijgen van redelijke verhoudingen in het goederenverkeer verder gaande maatregelen moeten worden genomen in het belang van den afzet onzer producten binnen de eigen grenzen. Tevens zal aan de bevordering van onzen uitvoer naast andere in die richting werkende middelen onze invoer dienstbaar moeten worden gemaakt. De reeds jaren aanhoudende afbrok keling onzer welvaart doet ook in sterke mate haar invloed gelden op den toestand der publieke geldmiddelen en heeft het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten op verontrustende wijze verstoord. De regeering zal daarom in het ko mende zittingjaar in de allereerste plaats uw aandacht vragen voor een reeks van maatregelen, die onmisbaar zijn voor het financieel herstel. Het streven is er voor alles op gericht, aanmerking over het maken van niu- dit herstel te bereiken door aanzienlijke ziek. Het muziekmaken werd gestaakt, beperking der uitgaven, maair dat 'was niet 'naar den zin van Die beperking zal ten deele worden een paar bezoekers, die reeds meer dan verkregen door eene redelijke verlaging één glaasje hadden gebruikt. Zij kwa van de salarissen en loonen van het men naar buiten en besprongen de rijkspersoneel. agenten. De politiemannen waren ge- Een nieuwe salarisregeling, die op i noodzaakt van hun wapens gebruik te Januari in werking zal dienen te treden, maken. Eén der vechtersbazen kreeg is in voorbereiding. een klap met de sabel op het hoofd. Verdere inkrimping der uitgaven zal De andere agent loste een schot in vooral moeten worden bereikt door doel de lucht, voornamelijk ook omdat meer matiger organisatie en door besnoeiing volk kwam opdringen en uit de vensters van verschillend^ diensten, met steenen naar de politie werd ge- l Ondanks de reeds aangebrachte en de worpen. Een tweede schot heeft den aanvaller in den buik getroffen. Na dat de politie assistente had gekregen was spoedig aan de vechtpartij een einde gemaakt. 'Beide mannen zijn naar het Binnengasthuis overgebracht. o DIEFSTAL OP EEN VOETBAL VELD. Op heeterdaad betrapt. Toen in de rust van den wedstrijd QuickN.E.C. scheidsrechter M. uit Zwolle zich naar de kleedkamer had begeven, bemerkte hij, dat zijn porle- monnaie met inhoud was verdwenen. Onmiddellijk werd de politie hiervan ïn kennis gesteld, die direct een onder zoek instelde. Toen de terreinknecht van Quick zich na de rust wilde ver gewissen of de kleedkamer der gasten was afgesloten, bemerkte hij, dat zich daar nog iemand bevond. Direct sloot hij de kleedkamer af en waarschuwde de politie, die den man fouilleerde. Er werden vier portemonnaies op hem gevonden, die bleken afkomstig te zijn van vier spelers van N.E.C. De man bekende volledig. De portemonnaie van den scheidsrechter had hij achter een haag op het Quickveld weggeworpen, nadat b,ij den inhoud in zijn zakken had verborgen. De dader bleek te zijn de Duitsche arbeider O. A., wonen de te Nijmegen en werkzaam op de pa- pier-exportfabriek, aldaar. Aangezien ook op deze fabriek herhaaldelijk dief stallen gepleegd waren, werd een huis zoeking bij verdachte gedaan. De da der werd onmiddellijk in arrest ge steld. Gisterenmiddag had op de gebruikelijke plechtige wijze de opening plaats van de nieuwe zitting der Staten-Generaal door H. M. de Koningin. Hare Majesteit sprak daarbij de vol gende Troonrede uit Leden der Staten-Generaal, Mij weder om in Uw midden bevindende, gevoel Ik Mij allereerst gedrongen uiting te geven aan Mijne gevoelens van mede leven in de moeilijke omstandigheden, waarin ons volk nog steeds verkeert. Voortbrenging, handel en verkeer bie den over de geheele wereld nog een beeld van grondige verwarring waaronder ook ten onzent de volkswelvaart ernstig lijdt. op korten termijn nog te verwachten verdere besparingen op de uitgaven is een nadere versterking der middelen on misbaar gebleken. Daartoe strekkende voorstellen zullen onverwijld worden ingediend. Aan het misbruik, dat in steeds toe nemende mate wordt gemaakt van den rechtsvorm der Naamlooze Vennootschap, ten einde de betaling der belasting te ontgaan, zal paal en perk worden gesteld. Voorstellen te dier zake zijn in voorbe reiding. Met het doel den overgang van de eerste naar de tweede vijfjarige uitkee- ringsperiode weer geleidelijk te doen plaats hebben, zal het vraagstuk der financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten opnieuw in onderzoek worden genomen. In afwachting van de resultaten van dit onderzoek zal op de uitkeeringen uit het Gemeentefonds over het jaar 1934 1935 een korting moeten worden toege past, welke verband zal houden met de gemeentelijke draagkracht. Een daartoe strekkend wetsontwerp zal U dezer dagen bereiken. De geldelijke toestand van verscheidene Gemeenten maakt voorts een verscherpt toezicht op het financieele beleid der Gemeenten noodzakelijk. Dit brengt mede een versterking van den invloed van het centraal gezag op de locale bezoldigingsregelen van het personeel in publieken dienst, mede met het doel uitwassen af te snijden en niet te rechtvaardigen verschillen in de be- looniDg van Overheidspersoneel weg te nemen. Voorstellen tot wettelijke regeling van de afbetalingsovereenkomst mitsgaders tot herziening van het in het Wetboek van Koophandel vervatte Binnenvaartrecht, zullen U worden aangeboden. Op het gebied van het executierecht worden voorzieningen voorbereid, welke in de bijzondere tijdsomstandigheden geboden zijn. Daarbij zal voor zooveel noodig door bijzondere middelen er voor worden gewaakt dat schuldeischers niet onredelijk worden benadeeld. Zoodra het evenwicht in de Rijksbe- grooting zal zijn verzekerd zullen u voor stellen worden aangeboden ten doel hebbende door uitvoering op ruime schaal van productieve publieke werken werk verruiming in het leven te roepen ten einde de ellende der werkloosheid te lenigen. Bevordering van woningbouw tegen verlaagde» kosten zal van deze plannen een deel uitmaken om voor arbeiders woningen te verkrijgen, waarvan de huur prijs meer in overeenstemming is met het loonpeil. Daarnevens zullen maatregelen worden getroflen om voor bestaande woningen geleidelijke huurverlaging mogelijk te maken. Zoo lang werkverschaffing nog niet kan wordengemist, moet er naar worden gestreefd, het particuliere bedrijf daarbij zooveel mogelijk in te schakelen. De economische omstandigheden en in verband daarmede de financieele toestand in Nederlandsch lndië blijven groote zorg eischeD. Het budgetair evenwicht is er voor alsnog niet verzekerd. In verband met den reeds zoo uitput- tenden belastingdruk zal na de laatstelijk aanhangig gemaakte voorstellen tot nieuwe heffingen van belastingverhooging nauwe lijks meer eenig resultaat te verwachten zijn en zal het financieel evenwicht in Indië dus slechts door voortgaande be perking der uitgaven zijn te herstellen. De ontwikkeling der politieke verhou dingen aldaar vereischt voortdurende aan dacht en waakzaamheid. In het algemeen belang der bevolking zijn nadere maatregelen getroffen ter be teugeling van het misbruik, dat door sommige volksleiders wordt gemaakt van de vrijheid van vereeniging en vergadering. Suriname heeft nog bij voortduring met economische moeilijkheden te kampen. Zoowel van overheidswege als van particuliere zijde wordt het mogelijke gedaan om de gevolgen van de crisis te verzachten. Het stemt tot dankbaarheid dat de economische toestand in Curasao, althans tot dusver en de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, vrij bevredigend te noemen is. De moeilijkheden, in het begin dezes jaars ondervonden met een deel van het personeel der Zeemacht, hebben ingrij pende maatregelen noodig gemaakt om te verkrijgen dat onder alle omstandigheden zal kunnen worden gerekend op trouw aan de overheid en gehoorzaamheid aan het wettig gezag. Mochten zich ook elders teekenen voor doen, die wijzen op verzwakking of onder graving van juiste gezagsverhoudingen, dan zal de Regeering het Overheidsgezag met gelijke klem handhaven. Hoewel het huidige tijdsgewricht niet bevordelijk is aan de ontplooiing der internationale samenwerking en het uit groeien van den Volkenbond, blijf lk hopen dat de ontwikkeling van de orga nisatie der Staten gemeenschap zich eer lang weer in opgaande lijn zal gaan bewegen. Het stemt tot voldoening dat de diep gaande veranderingen, welke op het ge bied van het internationaal handelsverkeer zijn ingetreden, geen wijziging hebben gebracht in de vriendschappelijke verhou ding van Nederland tot de andere mogend heden. Met de bede dat God Mijn volk in deze moeilijke tijden moge sterken en levend in het vertrouwen dat het in staat zal blijken onder verhoogde krachtsinspanning moedig en waardig te dragen hetgeen onvermijdelijk is,' verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. GORINCHEM, 18 Sept. Op de veemarkt waren heden aange voerd: 164 runderen, 0 nuchtere kalveren, varkens, 618 biggen, 214 overloopers, 0 schapen en lammeren. Men besteedde voor: Zware kalf koeien f 140200. Melkkoeien f 120170 Kalf vaarzen f 80140. Guiste vaarzen f 60120. Stieren f 60120. Pinken f 5070. Nuchtere fokkalveren f 712. Nuchtere kalvereD voor export f46. Drachtige varkens f 3070. Overloopers 1222. Natte zeugen f2540. Biggen 713, alles per stuk. BREDA 18 Sept. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 135 stuks vee, t. w. 53 stuks hoornvee, en 82 biggen. Prijzen Biggen f 8.tot f 12. Kalfvee f 90140 Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. 3e kwal. Vette vaarzen 23—27 20—22 15—19 Vette koeien 22—25 18—21 12—17 Stieren 16—19 Over het geheel matige handel. ROTTERDAM, 18 Sept. Aanvoer 799 varkens. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 40 37 INGEZOHDEN (Buiten verantwoording der Red.). Geachte Redactie, Vergun mij s.v.p. een plaatsje in uw blad naar aanleiding van het ingezondene door een Andelsche oranjeklant (fascist). Bedoelde schrijver verwonderde zich dat (oranjeklant no. 1) communisten, socialisten en fascisten, over een kam scheerde. Deze laatste fout maakt de oranjeklant fascist ook, die is n.l. ook aan het isten geslagen. Hy scheert n.l. de socialisten en communisten over een kam wat niet juist is, nog sterker het zijn groote vijan den van elkander dit weet de oranjeklant (fascist) ook wel, maar zijn doel is de arbeiders van het platteland van het socialisme af te houden, dit doel tracht hij te bereiken door de plattelandsbevol king (die bang zijn voor het communisme) wijs te maken dat communisten en socia listen een zijn, dit is echter een oneer lijke bestrijding van een politieke groep die absoluut niets met het communisme heeft uit te staan. Ook schrijft hij minachtend over de V. A. R. A., Teun de Klepperman en consorten die de huiskamersfeer kunnen verpesten. Als de inzender niet achterlijk is dan weet hij wel dat het een klein kunstje is om ongewenschte radio-muziek en rede voeringen buiten de huiskamer te houden. Wat de Internationale betreft, waar de inzender zich nog al druk overmaakt, die is toch aanmerkelijk mooier dan het lied der fascisten. De Internationale is een strijdlied der arbeiders waar niets op aan te merken is, dit kan echter niet gezegd worden van het lied der nationaal socialisten. Wat de Koningsgezindheid der fascisten betreft, daarover moet men eerst een stukje geschiedenis over Italië lezeD, dan komt men er wel achter. Laat de schrijver maar eerlijk opbiechten wat zijn groep wil, dat is een dictator, een alleen heer- scher, waarbij het Koningsschap ten slotte een wassen neus is. Men kan de menschen wel wat wijs willen maken en met oranje liefde gaan schermen, maar nogmaals zie Italië. En wat het vernietigen van instellingen van anders denkenden betreft wij weten allang genoeg wat de nationaal socialisten of fascisten willen, die vinden moord en diefstal zoo mooi dat zij het nog dage lijks toepassen (zie Duitschland). Deze revolver en gummiknuppelhelden zullen in Nederland geen succes hebben, daar zijn de Nederlanders te rustig voor die houden niet van geweld. De inzender schrijft dat het met de Internationale wel overmorgen en nooit zal zijn, maar hij moet niet denken dat de arbeiders achter de moordenaars en dieven aan gaan loopen, die daarboven nog graag een goed betaalde betrekking zouden hebben, en in tegenstelling van de socialisten de arbeiders aan hun lot zouden overlaten. Van redactiezijde zijn een paar zinsneden geschrapt. 3e kw. 35 o— CAPELLE. Het Ie elftal onzer v.v. Excelsior speel de Zondagmiddag te Waalwijk de eerste competitiewedstrijd van het seizoen tegen W.S.C. II aldaar. Met een 32 uitslag in het voordeel der ontvangende vereen, eindigde deze ontmoeting. WERKENDAM. De Zaterdag gehouden voetbalwedstrijd door S.V.W. II en S,F.C. I van Sleeuwijk eindigde met 42 voor S.V.W. Door W.V.V. I en Stormvogels I van Woudrichem werd gespeeld, 't welk door Stormvogels werd gewonnen met 31. W.V.V. II nam deel aan de match tegen Stormvogels II, deze werd ook door Wou drichem gewonnen en wel met 25. NIEUWENDIJK. Zaterdagavond had er alhier een voet balwedstrijd plaats tusschen Blauw-Wit alhier en M.V.V. van Meeuwen. Deze spannende wedstrijd eindigde met gelijk spel 22. HERPT. Mgr. DiepeD, bisschop van den Bosch, heeft benoemd tot geestelijk adviseur der R.-K. Voetbalvereen. „Brabantia", pastoor W. Timmermans alhier. Brabantia is voornemens dezen winter in de 3e klasse R.K.V.B. te gaan spelen. POLITIERECHTER 's-BOSCH. Uitspraken van 18 September 4933. G. d. F Veen, art. 300, f0 50 subs. 1 d. g. h. J. B., de Werken en Sleeuwijk, art. 310, 1 m. gev.straf. A. v. d. S., de Werken en Sleeuwijk, art. 416, 1 m. gev.straf. C. S., Veen, art. 180, f 15 subs 15 d. g. h. Rivierbericliten. Op 19 Sept. in Meters in c.M. 's-Hertogenbosch 2.05 was 7 Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 0.95 was 8 Crévecoeur (Maas) 0.95 was 17 St. Andries (Maas) 1.00 was 10 Venlo 10.77 was 2 Maastricht 43.40 val 7 Keulen 0.99 was 10 HET VISSCHERSBEDRIJF TE WOUDRICHEM. Op vragen van het Tweede Ka merlid Drop: I. Is het den minister bekend: a. dat tengevolge van de slechte vangsten en de lage prijzen de uitkom sten der riviervisscherij zooals deze onder anderen en voornamelijk van Woudrichem uit wordt uitgeoefend, de beroepsvisschers in zeer slechte om standigheden zijn komen te verkeeren; b. dat ook, doordat de zalmvangst onvoldoende is, bijv. over het eerste half jaar 1933 te Woudrichem slechts zeven zalmen werden aangevoerd, ter wijl' dit aantal over 1932 nog 97 was, tegenover de jaren 1927 en 1928 nog 2570 en 1350, een deel der beroeps visschers, dat ook als Ioonvisschers bij de zalmvisscherijen werden geplaatst, geen emploüy kan vinden; c. dat de sterk verhoogde invoer van aal en paling uit Noorwegen en Denemarken op de resultaten der aal- en palingvisscherij een nadeeligen in vloed heeft; d. dat het gevolg van alle voor noemde omstandigheden is, dat de vis- schers te Woudrichem zich reeds thans om ondersteuning bij het gemeentebe stuur moeten aanmelden, terwijl dit nog het vorig jaar eerst in November het geval was? II. Is het waar, dat het gemeente bestuur van Woudrichem het in vraag I vermelde op 15 Juli 1933 ter kennis van één der ministers heeft gebracht, omdat de 'financieele omstandigheden der gemeente het vaststellen van een steunregeling voor deze groepen vis- schers uiterst moeilijk maken, terwiijl voor de vaststelling van een van Rijks wege gesubsidieerde steunregeling het feit, dat deze groepen visschers tot nu toe niet als crisiswerkloozen werden beschouwd, in den weg staat? III. Willen de ministers ten spoedig ste de" afdoening van het verzoek van het gemeentebestuur van Woudrichem bevorderen, hetzij door het treffen van steunmaatregelen ten behoeve van het bedrijf o.m. door contingenteering van invoer van aal en paling, hetzij door opnemen van alle visschers in een vast te stellen steunregeling van Rijks-sub sidie en met hoogere normen dan die van f7 per week voor ongeorganiseer den en .f 8 per week voor georgani seerde gezinshoofden? heeft de minister van oeconomische zaken, mede namens den minister van sociale zaken, geantwoord: Vraag I. a. Wordt in het algemeen bevestigend beantwoord. b. Het is den minister van oecono mische zaken bekend, dat de resultaten van de zalm vangst onvoldoende zijn; voornamelijk ten gevolge van den on voldoenden aanvoer. Hierbij dient ech ter te worden opgemerkt, dat de ge noemde cijfers omtrent den zalmaan- voer te Woudrichem uitsluitend betrek king hebben op den aanvoer aan den publieken afslag aldaar. In 1932 en in het eerste halfjaar van 1933 zijn de aan voeren van de door Woudrichemsche visschers gevangen zalmen, welke recht streeks zijn afgeleverd aan de hande laren, aanzienlijk hooger dan de aan den afslag aangevoerde zalmen. 'Ver der kan worden opgemerkt, dat de be roepsvisschers, die vroeger geplaatst waren als Ioonvisschers op de zalm visscherijen, daar uitsluitend werkzaam waren gedurende den tijd, dat met de zalinzegen werd gevischt, t.w. van den aanvang van het zegenseizoen in het voorjaar tot 16 Augustus. Den overigen tijd van het jaar namen deze visschers deel aan andere takken van riviervis scherij. Centrale aan de Galvanistraat te Rotter- j zicht een blijvend karakter schijnen te men nog door middel van de kunstma- wereldstructuur voor eischen van aan- tige ademhaling poogde 'de levensgecs- passing gesteld, waarbij leiding, hulp, ten weder op te wekken. Tevergeefs evenwel; 'tenslotte constateerde dr. W. F. O. Strieker den dood. Het lijkje werd naar het Ziekenhuis aan den Coolsiogel vervoerd. Een Abonnép Socialist. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2