RAVENSWAAY's Marktberichten. Biuueniand. Plaatselijk fëieuws. KOFFIE THEE (Gebroken) TABAK (Friesche Heerenbaai) om vier uur aankomt, zult g;j daar zien uw eigen organisatie bestuurders, en alle geestelijke en wereldlijkë autori teiten 'met alle mogelijke titels en rang, die daar tegenwoordig zuilen zijn bij de opening der tentoonstelling. Is dit dan zoo'n gewichtige gebeur tenis? Ja zeker, dit is de eerste tentoonstel ling 'van de Jonge Boeren die in het gebied vatn den kring 's Bosch van den "N.C.R. wordt gehouden, niet om te 'feesten, maar om te laten zien wat z^j 'kunnen. Zij 'zijn er voor gezet, die mannen, de beste uit de besten om het werk er voo|r 'te doen en met eere, voor zoo ver wij de voorbereidingen hebben kun nen 'volgen. De opening zal niet geschieden door hooggeplaatste autoriteiten, zij zal niet ingeleid worden door personen die hun sporen feeds verdiend hebben. Neen, de jongens die dit zullen doen, komen van den kouden grond en zullen hun zelfontwikkeling daar doen spreken. Die heldere koppen onzer jongeren ze worden er aan gewaagd, die man nen, 'de kerels onzer toekomst, ze zullen leeren Optreden nu met huil jeugdig vuur om er later hun ondervinding aan te combineeren en om dan voor standers onzer organisatie en onzer boeren te zijn, zoo worden zij ge vormd, de eene om naar buiten op te treden de andere om het werk te doen. Die naar buiten optreden zult giij hooren, 'die het werk doen, hun werk zult gij kunnen beoordeelen bij het be- studeeren der tentoonstelling, eene ten toonstelling, die bij de mooie produc ten, di:e zij zal I aten zien, daarbij aan zal toonen op welke manier die pro ducten gekweekt zijn, onder welke om standigheden, met welke ziekte zij te kampen hadden, hoe deze zijn bestre den. 'Het geheel zal, voor iemand die werkelijk zijn nut van deze tentoon stelling wil hebben en trekken, alles geven wat hij verlangt, de wetenschap niet alleen op papier, de uitkomst van de rekeningsom erbij. En dat ailes verwerkt door de jonge boeren en geordend door den ijverigen secretaris van Bokhoven ,uit Herpt, met zijn hulp Brok uit Drunen. Deze feiten alleen zullen reeds voldoende zajn om de menschen, boeren, burgers en 'buitenlui aan te sporen de tentoon stelling te bezoeken. Maar er zal nog meer zijn! Ook de boerinnenbonden uit den kring zullen laten gien wat zij kun nen zij zullen .aantoonen, dat een boer niet meer een wezen is, dat zoo maar hier of daar gehuisvest is, neen zij zul len U laten zien, de boerinnen, hoe zij het de boeren aangenaam kunnen maken wanneer zij na hun zware dag taak huiswaarts keeren. Zij zullen U laten zien dat, wanneey men de boe ren bij elkaar brengt zooals ze juist geschetst zijn, en de boerinnen zooals zij het daar laten zien, dat het niet meier „eenen boer" is, maar dat hij een boer is, uit wiens geheele le vensopvatting, en het in pracfcijk bren gen van die levensopvatting het ge boden is rekening te houden met den boer, daarin zal de boerin van vandaag voortaan 'zijn hulpe zijn. Nog vele andere dingen zullen U er 'vertoond worden, maar iaat dit U voldoende 'zijn om; eens een kijkje te gaan nemen in Drunen op Zaterdag, Zondag en Maandag; het entree is laag gesteld op 35 ct. en wat gij zelf niet begrijpt aldaar, aldoor zullen er tegen woordig zijn die U desverlangd de noo- dige uitleg en toelichtingen zullen ge ven. Daarom allen op naar Drunen. v. H. 's HERTOGENBOSCH, 26 Sept. Boter. Aanvoer 23.150 K.G. Hoogste prijs f 1.65. Laagste f 1.60. Middel f 1.63. 's HERTOGENBOSCH, 27 Sept. Op de markt van heden waren aange voerd 2189 stuks, 1476 stuks hoornvee, 552 biggen, 19 zeugen, 58 schapen of lammeren en 34 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalf koeien van f120 tot 1200 per stuk Kalfvaarzen 90 170 Magere Ossen en Koeien Vette Ossen en) le kw. 2427 p. pond Koeien 2e 18—24 Pinken van f 60.-—tot f 120.p. st. Zeugen 50.75.n Biggen 9.— 14.— Schapen 6.12. Lammeren 8 Aanvoer heden groot vooral in vet vee, prijzen ongeveer als vorige week kalf- koeien en vaarzen prijshoudend met vlugge handelpinken ongeveer als vorige week magere ossen en koeien zeer kalm dra gende varkens prijshoudend biggén vlugge handel, prijzen onveranderd schapen en lammeren prijshoudend afloop der markt ■ongeveer als vorige week. 60 140 GORINCHEM, 25 Sept. Op de eierveiling van heden waren Aangevoerd 25.492 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren f 3.50f 4.20 Jonge hennen eieren f 2.00f 3.00 Eendeneieren f 1.601 3.00. Kalkoeneieren f 4.50 per 100 stuks. ZALTBOMMEL, 26 Sept. Op de heden gehouden weekmaikt waren aangevoerd 58 biggen, prijs van f7f14. 32000 eieren, prijs per stuk 4 a A1/i cent760 K.G. boter, prijs per 1/i K.G. roomboter f0.971/,, boerenboter f0.97y2 Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Wy hebben eene vriendin, die als huis houdster by een ouden heer woont. Na zijn dood zou alles aan de huishoudster worden nagelaten. Kinderen heeft hij niet. Moet dat bij een notaris in orde gebracht worden of kan dat soms ook door hem zelf worden gedaan met alleen een papier op zegel G. R. Dit moet in ieder geval voor een notaris geschieden. Ik ben aangeslagen in de kerkelijke belasting naar een inkomen precies gelijk aan dat, wat op mijn biljet voor Inkom sten- en Vermogensbelasting vermeld staat. Hoe komt het kerkbestuur aan die weten schap Ik meen dat dit alleen bij den fiscus bekend mag zijn en dat het dus voor anderen een geheim moet blijven, voorzoover de belanghebbende er zelf geen ruchtbaarheid aan geeft. U. d. K. Bestuurders of ambtenaren van kerk genootschappen zijn bevoegd inzage of afschrift te nemen van de kohieren van aanslagen in de Inkomstenbelasting van de leden van hun kerkgenootschap. Dit is in de wet op de Inkomstenbelasting zoo bepaald. Wij hebben een dagmeisje van 's mor gens 8 uur tot namiddags 4 uur. Moeten wij nu ook personeele belasting betalen of zijn dagmeisjes niet belast Er wor den zegels voor haar geplakt. M. A. Het maakt voor de heffing der perso neele belasting geen verschil of men een dagmeisje dan wel eene inwonende dienst bode in dienst heeft. Alleen dagmeisjes, die op 1 Januari van het belastingjaar nog niet den vollen ouderdom van 18 jaren hebben bereikt, worden niet in de be lasting betrokken. Ik heb aardappelen te veld voor eigen gebruik, dus kom ik voor geen steun in aanmerking, ben ik nu straf baar wanneer ik deze zonder ver voer bil jet naar huis haal Een trouw lezer. Het antwoord op uwe vraag kunt U uitvoerig lezen in ons artikel in dit nummer, getiteld „Vervoer van aardappelen," waarnaar wij U dus verwijzen. Gaarne zou ik onderstaande vraag beantwoord zien: Naast mijn woning grenst een schuur, waarin boerderij wordt uitgeoefend, vooral als daarin koren moet worden schoongemaakt met een wanmolen, heb ben wij veel hinder van het stof, het welk, als de wind op ons huis staat, overal doordringt. Ook van andere boeren wordt er gewoonlijk koren schoongemaakt, moe ten wfj dit zoo maar toe laten, zoo neen, wat is hiertegen te doen. X. Vergunning krachtens de Hinderwet is niet vereischt. Mogelijk dat er eene betrekkelijke verbodsbepaling staat in de algemeene politieverordening uwer gemeente, maar ik denk toch niet, dat zulks het geval zal rijn, omdat in eene plattelandsgemeente zoodanig verbod zelden of ooit in de politieverordening is opgenomen. Strafrechterlijk zal er dus wel niets tegen te doen. rijn. Eene civiele vordering tot vergoeding der schade evenwel zoudt U tegen uw buurman kunnen instellen, maar dan moet U voor den rechter kunnen aan toonen, dat U werkelijk schade aan uw eigendommen hebt geleden door het stof b.v. doordat nog niet droog schilderwerk aan uw huis door het stof is bedorven. Kunt U geen civiele vordering instellen, dan zal U wel niets anders overblijven dan berusten in uw lot. Welk zegelrecht is verschuldigd op eene schuldbekentenis van f500 tot f 1000? En welk zegelrecht is verschul digd op een onderhandschen verkoop van roerende goederen van een onver deelden inboedel? J. Abonné. Voor de2c schuldbekentenis is een zegel van 30 cent verschuldigd. Voor de acte van verkoop als door U be doeld is een zegel van vijftig cent ver eischt. Ik ben vaste arbeider bij een boer en woon in een huis van hem. Dit huis is laatst afgebrand en nu zet de boer een nieuw huis 20 minuten verder van de boerderij dan het oude huis stond. Ben ik nu verplicht op dezelfde voor waarden, dat huis te gaan bewonen? B. H. Wanneer U bezwaren hebt tegen het nieuwe huis en U wilt alleen op andere voorwaarden blijven dan kunt U, in dien de boer niet op deze voorwaarden wil ingaan, den dienst opzeggen, doch U kunt hem niet dwingen uwe voor waarden aan te nemen. DOOR SPIT AAN BED GEKLUISTERD. Nu dankbaar voor zijn herstel. „Ik leed aan spit in den rug," schrijft een man ons, ,,en weken lang kon ik mij in bed haast niet bewegen. Ik onderging een behan deling maar de pijn verminderde niet erg. Een vriend van me zei: „Maar man. waarom gebruik je geen Krufchen Salts Neem het eiken morgen en je zult zien, dat je die afschuwelijke pijn in je rug kwijt raakt." Toen heb ik het eiken mor gen genomen. Ik ben nu aan den tweeden flacon bezig en ik kan weer zoo goed werken als ooit, dank zij Kruschen. Ik vertel allen beken den over Kruschen Salts. En ik zorg, dat ik altijd Kruschen in huis heb." C. B. Wat is de reden, dat spit. rug pijn, rheumatiek en indigestie zoo spoedig zwichten voor Kruschen Salts De werking van Kruschen op het geheele leger van de meest voorkomende kwalen is een open ge heim. Dat geheim wordt ontsluierd in de analyse op den flacon voor artsen en ieder ander te zien. Zes levenskrachtige minerale zouten, dat is het geheim. Dezelfde zes zouten, die de natuur noodig heeft voor uw lichamelijk welzijn. Elk van deze zes zouten heeft een andere werking. Wat het eene niet kan bereiken, dat doet het andere. Zij hebben een directen invloed op de spijsverteringsorganen, die tot gezond, regelmatig function- neeren worden aangespoord. En wan neer uw organisme werkt als een volmaakte machine, zullen spoedig al le klachten vergeten zijn. zult het heerlijke, vrije gevoel hebben, dat ge van alle dagen kunt genieten, zon der een enkele kwaal of piin. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten k fo.QO en f i.6o per fla;- coa. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handelsmaatschappij Amsterdam voor komt. Adv. o NEKKRAMP. Bij een zoontje van de familie R. te Goirle bij Tilburg, is een geval van nek kramp geconstateerd. Het patiëntje is naar de barakken te Tilburg overgebracht. o UIT EEN BOOM GEVALLEN. De landbouwer M. H. te Enschot (N.-Br.) viel bij het appelen plukken uit den boom. De man bekwam zeer ernstige inwendige kneuzingen en is naar het Gasthuis over gebracht. o VADERLANDSCH WANDEL LIED. De kapelmeester James Wilton heeft een vaderlandsch wandellied in volkstoon geschreven, getiteld „Blijft Nederlander De heer Wilton heeft dit lied op gedragen aan H. M„ de Koningin, hetwelk de Koningin heeft aanvaard. o VERLAGING VAN WERKLOO- ZENSTEUN Het soc. „Volksblad" deelt mede. dat de regeering voornemens is, over te gaan tot verlaging van den werk- loozensteun. De plannen van de regeering-C> lijn omvatten in hoofdzaak een drietal maatregelen 1wil men bij de bepaling van het steunbedrag voortaan wèl voor twee derden in rekening brengen de eerste vijf gulden gezinsinkomsten van de werkende vrouw mét kinde ren; 2. zal worden ingetrokken de toe slag voor werkende kinderen van f i voor het eerste kind en fo.50 voor elk volgend kind; 3. zal in de gemeenten, waarin zulks nog niet het geval is, het stelsel van dubbbel-uitgetrokkenen worden ingevoerd. ANDEL'. Voor het Comité van. Winter'.e- zingen alhier zullen a.s. winter op treden: GEELMERK GROENMERK. GtELMERK GROENMERK. 23 cent per half pond. 35 cent per half pond. 22 cent per ons. 26 cent per ons. B. B. K. Bruin B. B. K. Blauw B. B. K. Rood enz. enz. ZONDER CADEAUX 10 cent per ons. 18 cent per ons. 20 cent per ons. tot 60 cent per ons. PRIMA KWALITEIT De geurige Vraagt Uw winkelier om bovenstaande artikelen, kwaliteit zal een verrassing voor U zijn. N. B. Ook de verpakkingen van alle bovengenoemde artikelen zijn geldig voor deelname aan Ravenswaay's Zes-Maandscbe Leest de uitvoerige circulaire welke gratis bij Uw winkelier verkrijgbaar is. Ook U hebt kans om één der waardevolle prijzen te winnen. Honderden prijzenl 25Hoofdprijzen! Huis- of Slaapkamerameublement, Dressoir, Compl. emaille keuken uitrusting, Divan met kleed, enz. enz. Ravenswaay's Koffie, Thee en Tabak zijn beroemd om de kwaliteit sinds 1760 N V. v/h. M. RAVENSWAAY ZONEN, GORINCHEM. M-.-raA le. Maandag 23 Oct. a.s., Prof'. Dr. A. H. de Hartog te Amsterdam, met het (onderwerp: „Wie is Christen?" 2e. Woensdag 29 Nov. a.s., Mr. H. Böjleveld uit Amsterdam, onderwerp: „Het Christelijk huwelijk". 3e. Vrijdag 15 December a.s., Dr. G. B. Wurth van Rotterdam, met het onderwerp: „De Buchman-beweging". 4e. Vrijdag 26 Jan. a.s., Ds. P. Veen Van Utrecht, onderwerp: „Levens moed." 5e. Donderdag 22 Febr. a.s., Ds. J. Fokkema van Amstelveen, onderwerp: „De beteekenis van het Oude testament voor het geloofsleven." Het Uitvoerend Comité heeft thans het batig slot van het Groot Na tionaal Concours aan Andels Fanfare uitgereikt. Het bedraagt f750.; CAPELLE. Op initiatief van het Hoofdbe stuur van Volksonderwijs is te Am sterdam een 'vergadering gehouden van afgevaardigden van verschillende or ganisaties, die Voorstanders rijn van het Openb. Onderw. Op deze verg. is 'besloten tot oprichting van een co mité van actie voor het Openbaar On derwijs, om gemeenschappelijk op te treden legen de regeeringsmaairege- len, die het onderwijs bedreigen, in het bijzonder 'tegen het wetsontwerp, be doelende 'de vervroegde invoering van de verhoogde leerlingenschaal en tegen de 'opheffing van honderden openbare scholen. Dit comité organiseert op Zaterc'ag 30 Sept. a.s. des nam;. 3 uur een 12-ta! provinciale meetings, waarvan er een gehouden wordt te 's Hertogenbosch, waar als spreker zal optreden de heer Smits, hoofd eener bijzondere neutrale school en hoofdbestuurslid van Vo ks- onderwijs te Helmond. De af deeling Sprang-Capelle e.o. van Volksonderwijs zal voor degenen uit onze gemeente en omgeving, die deze vergadering wenschen te bezoeken, te gen betaling van een geringe vergoe ding een autobus laten loopen. Zij, die van deze gelegenheid 'gebruik wen schen te maken, kunnen zich tot uiter lijk Vrijdagavond aanmelden bij den voorzitter der plaatselijke afdee'ing, den heer E. Colet, hoofd der openbare lagere school alhier. t J.I. Maandagavond had in de Nieuwstraat alhier een ongeval plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen, doch zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. De knecht van den electriciën J. A. van Wijlen te Vrijhoeve Capelle, was voor de woning van den slager d. J. lil n de Nieuwstraat bezig met werkzaamheden aan het electrisch net, toen hij plotseling in aanraking kwam met een onder stroom staanden draad en hij hieraan bleef hangen. Door het doortastend optreden van den heer v. W. werd de ongelukkige, hoewel .hij reeds bewusteloos was, spoedig uit rijn benarde positie bevrijd en zoo van een wissen dood gered. Dr. R., die oogenblikkelijk ter plaatse was, ver leende de eerste geneeskundige hulp. IIERPT. Het kruisbooggezelschap „Al doende leert men", heeft tot secretaris gekozen den heer Jos. Couwenberg, zulks in de plaats van den heer Fran9 Fitters, die onze gemeente gaat ver laten. UAAMSDONKSVEER. Zaterdag zal vanaf het Veer een afstandsmarsch gehouden worden over Oosterschout, Dongen, 's Gravenmoer, Waspik en Raamsdonkdorp. 3 October zullen in deze gemeen- bloempjes ten verkoop worden aan geboden. De opbrengst komt ten goe de aan de Plaatselijke Crisis-Comité's. Zondag zal aan het Keizers veer een concours worden gehouden door leden van de Noordbrabantsche Hen gelsport. WOUDRICIIÈM. Gedurende het tijdvak 15 tot en met 21 September j.l. werden aan de vischmarkt alhier geen zalmen aange voerd. Besteed werd voor dikke aal 45 tot 50 cent, dunne aal 13 tot 15 cent, brasem 10 tot 15 cent, voorn 4 tot 5 cent, alles per pond. Ten gemeentehuize alhier heeft een bespreking plaats gehad tusschen het college van B. en W. en den heer Rijksinspecteur der Werkverschaffing te Oss en het bestuur vita-het waterschap „De Nieuwe Ban" betreffende het uit voeren van biggerwerken* in gemeld waterschap hij wijze van wcrkverschaf- schaffing. WASPIK. In de Kerkstraat, hoek stations weg, had een botsing plaats tusschen i twee luxe auto's. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Beide auto's werden nogal beschadigd. Door de ge- meente-polilie werd proces-verbaal op gemaakt. ZALTBOMMEt. Het ledental van de Protestansche Vereeniging tot Bestrijding van Zieken huis en Operatiekosten voor de Bomme- lerwaard wordt steeds grooter en bij elke toelating, welke eens per drie maanden geschiedt, worden verscheidene personen geboekt. Het aantal bedroeg op 7 Aug. j.l. 2283. Dat de vereeniging aan haar doel be antwoordt blijkt wel hieruit, dat reeds een 50 tal patiënten op kosten der ver eeniging werd verpleegd en geopereerd in een ziekenhuis. De kosten welke hiermede gemoeid waren, beliepen van enkele guldens per patiënt af tot f 250 per patiënt toe. Juist in den tegenwoordigen tijd, waarin de inkomsten voor bijna alle personen zijn gedaald, is het voor velen een ge ruststelling te weten, dat zij, door het betalen van een kleine contributie aan de vereeniging, voor het geval zij ziek mochten worden en in een ziekenhuis moeten worden opgenomen, de kosten van ziekenhuis en operatie niet zelf be hoeven te betalen, want ieder weet, dat met dergelijke dingen direct een groot bedrag is gemoeid. Wij vernamen, dat de eerst volgende toelating is op 6 Nov. a.s., zoodat diegene die lid wil worden, nog gelegenheid daartoe heeft. Bij de werkzaamheden aan de nieuwe brug over de Waal alhier, is de voorwerker T. Bouman, uit Amsterdam van een pijler gevallen. Nadat medische hulp uit Herwijnen gerriveerd was, werden den man eenige injecties toegediend, waarna hij naar het ziekenhuis alhier werd vervoerd. Direct na aankomst is de man overleden. B. was 52 jaar oud en laat een vrouw en acht kinderen achter. Dit is reeds het vierde ongeluk tijdens het bouwen van deze brug. v

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6