Tweede Blad Nieuwsblad No. 5372 Vrijdag 6 De Grootmoeder. Een goed adres V< een goede Bril M. NORT - GORINCHEM Gediplomeerd Opticien. I GROND-BASCULES Groote voorraad WILLEM DE BRUIN I voor het Land van Heusden en Altena. de Langstraat en de Bommelerwaard jüta Sterk verlaagde prijzen FEUILLETON. Ijzerhandel - GORINCHEM. Uit het dagelijksch leven. ZUSTERHUIS 6 BEHOORENDE Bli HET DIE ELLENDIGE RUGPIJN. "Wanneer gij 's morgens bij het opstaan gekweld wordt door pijn in uw rug, welke onuitstaanbaar is bij bukken, bij de geringste inspanning en die u steeds ondragelijke last veroorzaakt bij uw da- gelijksch werk, toont dit aan, dat de onzuiverheden niet voldoende uit uw bloed gefiltreerd worden. Vooral ook als zich daarnevens verschijnselen vertoonen als voortdurende hoofdpijn, duizeligheid, wal len onder de oogen, een afgemat gevoel, enz. De organen, wier taak het is om het bloed te zuiveren van de erin voor komende afvalstolfen, werken traag of zijn verzwakt, en verwaarloozing van deze verschijnselen kan voeren tot zeer onge- wenschte verwikkelingen. Komt uw organen te hulp bij de eerste waarschuwende kenteekenen, dat zij niet in orde zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal middel voor bovengenoemde kwa len. Zij zijn wetenschappelijk samenge steld en beoogen slechts één doel het opwekken tot gezonde werking der or ganen, die zorg dragen dat uw bloed voortdurend goed gefiltreerd wordt en die de onzuiverheden eruit afvoeren. En dat zij inderdaad volkomen voldoen aan de eraan gestelde verwachtingen, toonen de duizenden getuigschriften uit alle deelen der wereld van dankbare personen, die hun gezondheid herkregen met behulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 4. f 4.75 en f 3.per doos. Let vooral op den juisten naam. RUGPIJN; MREJÉP Dit leert ons zien de groote waarde van één levensdag. Wie een uitzicht en ideaal heeft gezet aan zijn bestaan, wie moedig werkt en hoopvol streeft naar de verwezenlijking van een harts-verlangen, voor hèm geldt de dag als het leven zelf. Als gij nu geen energie en durf hebt, hebt gij ook die morgen nietals gij vandaag geen daden stelt, wanneer dan wel Zooals uw levensdag is, zoo is uw leven schoon door arbeid, of leeg door liefdeloosheid nutteloos verspeeld of werk zaam doorstreden. Indien wij het leven echter waarde vol willen doen zijn en onze roeping als mensch trouw willen nakomen, laat onze dag, de vervulling dan zijn vanditééne: Denken en doen beminnen en vergeven. Harry Poll. DE DAG. Een dag gaat vlug voorbij, tè vlug. Hij mag gevuld worden met arbeid en inspanning hij mag vol zijn van zorgen en leed, of wel worden doorgebracht in lediggang en doelloos luieren voor ieder een komt de avond en brengt zijn vrede en rust. Een dag mag vroolijk beleefd worden, ot moeite-vol worden doorstredenhij gaat voorbij met de zekerheid van den onverstoorbaren tijdgang. Na hem, volgt een andere, een week wordt gevormd, een maand, een jaar. Het geheele leven bestaat uit vele kleine deeltjes die een mensch-bestaan opbouwen het geheele le ven is terug te brengen tot dit ééne de dag. Zooals een uur ontstaat door den vasten tik der klok, zooals een gebouw verrijst door de regelmatige opeenstape ling van steenen. Vervolg raadsverslag BRAKEL. Schrijven van M. van Dalen, voor zitter van de muziekvereeniging „Oe fening baart Kunst" alhier, waarhij toe stemming wordt verzocht, tot plaatsing van een muziektent, consumptietent danstent, schiettent, touwtrektent en een grabbelton, gedurende twee dagen in de maand Mei 1934 tijdens de fes tiviteiten en muziekconcours, welke ge houden zullen worden ter viering van het vijftienjarig bestaan van de muziek vereeniging. Zonder hoofdelijke stemming wordt de gevraagde toestemming verleend. Schrijven van het gemeentebestuur van Kerkwijk, houdende aanbieding van de begrooting voor het dienstjaar 1934; schrijven van hetzelfde college, hou dende verslag van opneming van boe ken en khs bij den administrateur van dat bedrijf, waaruit blijkt dat op voor melden datum f 6717.141/2 in kas was. Beide stukken worden aangenomen voor kennisgeving. Schrijven van Ged. Staten van Gel- Staten van Gelderland, houdende goed keuring van het in de vorige vergade ring genomen besluit tot wijzigingder gemeentebegrooting dienst 1932. Rekening van de Gezondheidscom missie gezeteld te Zalt-Bommel over 1932 alsmede de begrooting voor die commissie voor 1934. Door de gemeen te Brake! zal aan de Commissie in 1934 een bedrag van f 35.24 moeten worden uitgekeerd. De Voorzitter leest voor een schrij ven van den Commissaris der Konin gin in de provincie Gelderland, waarbij wordt medegedeeld, naar aanleiding van het verzoek van den raad, om den dienst der gemeentepolitie te laten geschieden door Rijkspolitie, dat bij den Minister van Binnenlandsche Za ken Justitie bezwaar bestaat, om in afwachting van de tot standkoming van den algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld in artikel 225 der Gemeentewet, reeds thans een voorzie ning door Rijkspolitie in den gemeente dienst te bevorderen. Van den Keuringsdienst van Waren te 's Hertcgertbosch een overzicht van de in het eerste en tweede kwartaal van dit jaar gehouden inspecties in de gemeente Brakel. Bij schrijven van hetzelfde lichaam worden aangeboden de rekening en begrooting resp. voor de dienstjaren 1932 en 1934. Door de gemeente Brakel zal moeten worden bijgedragen een som van f 169.83. Schrijven van de Ministers van Fi- Inancien en van Binnenlandsche Za ken houdende bericht, dat geen ver mindering op de uitkeering van het rijk aan de gemeente zal plaats heb- Zij was ongeveer vijf-en-veertig jaar oud; zij was mooi geweest en was het nog. Zij en de bruid geleken spre kend 'op elkaar; maar welk een ver schil van uitdrukking in het gelaat! De laatste bevend, onderdanig, met een smeekenden blik; de eerste stijf, koud, uit de hoogte, met strenge trekken en een kouden, onverzoenlijken blik. Moeder, moeder! riep de jonge vrouw uit en opende de armen om haar moeder te omhelzen. Maar deze deed haar door een ge biedend gebaar als aan den grond vast genageld staan. Eens waart gij mijn dochter, zeide de moeder met een koele stem; maar door op te houden een eer biedige onderworpen dochter te zijn, hebt gij moedwillig alle banden ver broken, die ons vereenigden, en de moederlijke liefde in mijn hart uitge doofd. Ik ben de markiezin de Saulien, en gij zijt mevrouw de Mérulle, vergeet dit niet gedurende dit onderhoud, het laatste, dat wij te zamen moeten heb ben. Zij wees haar dochter een stoel aan en ging zelve zitten. Er was een oogenblik van stilte, waarin men slechts het tikken van de pendule hoorde. De jonge vrouw boog, geheel ter neergeslagen, het hoofd. Mevrouw, hernam de markie zin op ijskouden toon tegen mijn wil hebt gij den vicomte de Mérulle ge huwd. Slechts naar noodlottige raad gevingen hebt gij geluisterd en het gezag van een moeder verachtend, hebt gij het ouderlijke huis, den rustigen haard ontvlucht, waar slechts de her innering van uw gelukkige jeugd ach terblijft, en gij hebt de kroon op uw werk gezet door mij te behandelen met een soort bitteren spot, in plaats van met den verschuldigden eerbied. Ik heb die beleediging verdragen. De wet gaf u er het recht toe; ik kon er niets aan doen en, diep bedroefd over uwe verblindheid, heb ik u laten voortgaan op den weg, dien gij zijt ingeslagen en die u zal leiden tot de straf, die gij verdient. Maar gij hebt het gewild, gij zijt getrouwd, de nood lottige daad is volbracht. De jonge vrouw slaakte een diepen zucht, hief het hoofd op, en haar voch tige oogen zochten het gelaat harer moeder, terwijl zij smeekend haar han den naar haar uitstrekte. Laat mij uitspreken, zeide de markiezin bevelend. Dezen morgen, toen de priester uw huwelijk inzegende, lag ik geknield in mijn bidvertrek en vervloekte hem! Weet, dat er somtijds in ons leven ben voor het uitkeeringsjaar 1933—'34. De Voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten voor 5 jaren ontheffing heb ben verleend voor het vaststellen van achtergevelrooilijnen. De bouwverorde ning wordt na wijziging van enkele punten van ondergeschikt belang, zon der hoofdelijke stemming vastgesteld. De besturen van de muziekvereeni ging „Oefening baart Kunst" en van de Zangver een. „Con Amore", verzoe ken bij schrijven d.d. 2 September j.!., de politieverordening aan te vullen met een bepaling, waarbij het verboden wordt tijdens muziek- of zanguitvoerin gen in de tent, rumoer of lawaai te maken in de nabijheid van de tent. De Voorzitter is van meening, dat hetzelfde resultaat verkregen kan wor den door de politie op te dragen bij eventueele concerten te surveilleern. Den Raad is dezelfde meening toege daan, zcodat geen aanvulling van de politieverordening plaats heeft. Schrijven van W. Versteeg e.a. met verzoek aan den raad een andere plaats aan te wijzen als staanplaats voor woon wagens, wegens hinder die adressanten van woonwagenbewoners ondervinden. B. en W. worden gemachtigd naar een andere plaats uit te zien. Vervolgens wordt op voorstel van B. en W. het Ambtenarenreglement aan gevuld met bepalingen, betreffende het dragen van Insignes, regelen vastge steld, waarop personen volgens arbeids overeenkomst in dienst genomen kun nen worden. Aan den raad worden aangeboden de gemeenterekening over 1932 met een nadeelig slot van f 3585.51 wat den ge wonen dienst betreft, en een nadeelig slot van f213.50 op den kapitaaldienst. Benoemd wordt een commissie tot het nazien van de rekening, bestaande uit de heeren v. d. Veer, v. Veenen- daal, Duijzer en H. C. v. Daalen. De Voorzitter stelt voor, om de le ges-Verordening aan te vullen met een artikel, houdende bepaling, dat door particulieren die van het gemeentelijk aanplakbord gebruik wènschen te ma ken, voor elke publicatie een recht van 30 pent Verschuldigd is. De bestaande toestand is, dat de aanplakker, bet Hoofd der Openbare Lagere school, jaarlijks een bedrag van f 15.van gemeentewege wordt ver strekt voor het aanplakken van ge meentelijke publicatiën. De aanplakker vordert van particulieren een recht van 30 cent, zonder dat dit in de gemeente kas wordt gestort. De heer L. van Dalen is van mee ning, dat de aanplakker de vrije hand heeft in het heffen van die bedragen van particulieren. Spreker keurt zulks ten sterkste af en is van oordeel, dat die bijdragen ter voordeele van de ge meente behooren te komen, daar het onderhoud van het aanplakbord ook biij de gemeente berust. Spreker stelt voor de legesverordening aan te vul len en het aanplakken op te dragen aan den bode. De heer v. d. Veer zou de inkom sten verkregen uit de heffing van par ticulieren willen verdeelen tusschen dén aanplakker en de gemeente. De lieer L. van Dalen merkt op, dat niet te controlteeren is, hoeveel de in komsten bedragen. Het voor'stel; van den Voorzitter om de leges-verordening aan te vullen, wordt verworpen met 6 tegen 1 stem, die van Wethouder L. van Dalen, zoo dat de bestaande toestand blijft voort duren. plechtige uren zijn, waarin de toekomst ons met een zonderlinge klaarheid ge openbaard wordt. Welnu, ik meende te zien, dat helaas de tijd niet veraf zal zijn, waarop al uw dwaze illusiën vervlogen, ,uw jeugd en uw schoonheid verwelkt zullen zijn, waarop alles om u heen somber en ledig zal zijn; waarop gijzelf, tot armoede en ellende verval len, zonder vrienden, zonder een be hulpzame hand, zult wegkwijnen van verdriet. Neen, antwoordde de moeder droog ik beklaagde u niet, want het is rechtvaardig, dat de schuldigen ge straft worden, en dat hun straf tot voor beeld strekke voor degenen, die in de verzoeking zouden komen hen na te volgen. Mevrouw de Mérulle huiverde. Maar minder door de vrees voor de toe komst, dan wel door zulke vreeselijke woorden, die een diepen indruk op haar maakten. O! moeder, zeide zij treurig is het mogelijk, dat de aanschouwing van al mijn leed bij u geen medelijden heeft opgewekt? En gij zegt het mij, gij, wier liefde mij in mijn jeugd om ringde en bewaakte.... Moeder, moe der, herinnert gij u Ik herinner mij allesMaar juist omdat ik u zoozeer beminde, is uw ondankbaarheid nog zooveel vreese- lijker en misdadiger. Ik ben schuldig moeder, omdat ik mij tegen uw wil verzet heb; maar ben ik dan uw vergiffenis niet waar- De raad gaat over in geheime zitting ter behandeling van eenige verzoeken cm ontheffing van hondenbelasting en schoolgeld. Na heropening der openbare verga dering met algemeene stemmen be sloten nog voort te gaan met het uitzenden van werkloozen naar de Rijkswerkverschaffing. De Raad machtigd B. en W., indien noodig, een kasgeldleening van f5000 aan te gaan. Die Voorzitter is van meening, dat het gewenscht is, dat de vergunnings- localiteiten op Zondag geopend zullen zijn. Aangezien over dit onderwerp in d'e kaatste jaren veel gesproken is, vjerzoekt de Voorzitter tot stemming cv|er"te gaan. Het voorstel wordt ver worpen rhet 4 tegen 2 stemmen. Voor stemdlen de heeren Duijzer en Van Velenendaal, de andere heeren te gen. Niets mleer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Land- en Tuinbouwtentoon stelling te Drunen. Zaterdagmiddag 39 Sept., n.m. 4 uur, had alhier de opening plaats van de eerste land- en tuinbouwtentoonstel ling, georganiseerd door den R.K. Jon ge Boerenstand van den kring 's Bosch die wordt gehoudlen in het gebouw van de veilingviereen. De Langstraat. Deze oprening geschiedde in tegen woordigheid van Mr. v. d. Hetijdien, Burgemeester der gemeente Drunen, de Weleerw. heer ,J. P. v. Dal, alge meen geestelijk adviseur van den R. K. Jonge Boerenstand te Nijmegen, de hefcr G. Gijsman, voorzitter van de Veiling De Langstraat te Waspik, Mr. v. Halder, bestuurslid Kring Den Bosch van den N.C.B. te Drunfen, Chr. A. J. v. Herpt, bestuurslid Kring 's Hfertos genbosch van den N.C.B. te Herpt, H. Schreurs, notaris te Drunen en nog zeer vele vooraanstaande personen. De Voorzitter van het tentoonstel-: lingsbestuur, de heer M. Schoenma kers uit Waspik, die begon met de aanwezigen welkom te heeten en er op wees, dat deze tentoonstelling tot doel had, om d'e op zich zelf niet verkeerde kleine tentoonstellingen, die hier en daar telkens worden gehouden, te ver vangen en zich op te nemen. Hierop verkreeg de .heer Alph. Smits uit den Dungen, voorzitter van den kring den Bosch van den R.K. Jonge Boerenstand het woord, die begon met te zeggen, dat er moed toe behoort,; in dezen tijd een tentoonstelling op touw te zetten. Nu de producten op den mesthoop worden geworpen en het land- en tuinbouwbedrijf ver van rooskleurig is, en geen enkele boer zijn brood meer kan verdienen. Maar trots dit alles is de belangstelling bij den boer nog niet verloren en zeker niet bij de jonge boeren. Deze hopen- op een betere toekomst, op een tijd waarin weer een stuk brood verdiend", kan worden. In deze hoop hebben d«e Jonge Boeren uit den kring den Bosch de handen ineengeslagen, om met de in verschillende uitvoe ring en draagvermogen dig? Ik beminde mijn echtgenoot. Gtij mocht hem niet beminnen. Men kan zijn gevoel niet dwin gen; toen gij mij waarschuwdet, was het reeds te laat; ik kon de liefde niet uit miijn hart verdrijven; ziedaar, moe der, mijn verontschuldiging. Een slecht excuus. Toen gij ge waarschuwd waart, had gij hem niet meer moeten zien of spreken. Gij hebt uw trots, uw waardigheid, uw ver trouwen in mij prijsgegeven, gij hebt u plicht verzaakt. Hij was ongelukkig, hij leed. Een voorwendsel, om uw verzet te verontschuldigen; gtij hadt moeten bedenken, dat bij een zwak, laf karak ter heeft, dat hij geen medelijden, geen sympathie waardig is. Het gelaat der jonge vrouw werd purperrood. O! moeder! riep zij uit. Moet ik dan nogmaals zeggen, dat gij geen moeder meer hebt? antwoordde de markiezin ruw. Zijt gij vergeten, wat ik u heb gezegd, teen ik nog hoopte, u tegen te houden op den rand des afgronds, waarin gij u moedwillig hebt gestort? Moet ik het u dan nogmaals zeggen? Ik heb u gezegd: tusschen onze fa milie en die van dien man is een slag boom:, dien gij niet had moeten op heffen. Hij, die, ik weet niet door welke middelen, uw liefde heeft weten te winnen, draagt een slechten, een vervloekten naam. Hij heeft zijn jeugd gecompromitteerd, zich aan allerlei uit- j spattingen overgegeven; hij is losban- dig en wat nog het ergst is, hij is ver slaafd aan het spel. En iik heb er nog bijgevoegd: de vicomte de Mérulle gaat zijn wissen ondergang tegemoet. Maar tevergeefs heb i;k u gewaar schuwd, gij hebt mij niet geloofd. Zelfs op dit oogenblik gelooft gij mij nog niet. De jonge vrouw zweeg en door haar houding en de uitdrukking op haar gelaat, kwam zij op tegen de be sehuldigingen harer moeder. De markiezin vervolgde op scherpen toon: Gij gelooft mij niet; welnu, luis ter, mevrouw de Mérulle, luister: Ik heb uit geloofwaardige bronnen vernomen, dat de vicomte de Mérulle op het oogenblik geheel geruïneerd en dat bij ten einde raad is, hoe zijn stand op te houden. Hij zoekt een be trekking, die hij misschien zou vin den, als hij een geheel ander mensch was; maar ongezien als bij nu is, wil niemand zich ernstig met hem ophou den. En voor zoo iemand hebt gij alles getrotseerd, u geheel opgeofferd. Maar luister verder, mevrouw de Mérulle, want gij moet alles weten^ opdat later, wanneer het uur der vergel ding zal slaan, de herinnering als een dreigend spook zich aan u zal ver toonen. (Wordt vervolgd.) IWW«4lt»I.SiMr«MMgaBBMagPlWWnitf'ÏWIif»lH IIWIIIWI

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5