Derde Blad Jflwwsblad 6 voor het Land van Housden en Altena, do Langstraat en de Bommelerwaard. Plaatselijk Nieuws. itcuht/akev». V eilingberichten. BEHOORENDE BIJ HET AALST. Alhier is gearresteerd de schilder L. V., verdacht van bedriegeüjke bank breuk. Een groot aantal meubelen en een vat liijnolie zijn in beslag genomen. V. was 1 September in staat van faillis sement verklaard. Het misdr jf, dateeni- ge dagen voor dien datum moet zijn gepleegd, is eerst na opheffing van het faillissement wegens gebrek aan actief, op 29 September ontdekt, zoo- dat de crediteuren geen voordeel bij de ontdekking zullen hebben. Tevens is de vader van V. gearresteerd, ver dacht van brandstichting. Diens huis is, zooals gemeld in den nacht van Maandag op Dinsdag afgebrand. Men vermoedit,, dat L. V. een ander ge deelte van zijn goederen dan de in beslag genomene btij zijn vader heef't ondergebracht en dat deze mede zijn verbrand. Verleden week geraakte een on geveer 3-jarig kind in de Schutsluis alhier zoodanig bekneld tusschen een 2-tal schiepen, dat een der handjes ern stig werd gekwetst. Dr. van Oostrom verleende de eerste hulp, waarna de klei ne ter verdere behandeling naar het zie kenhuis te Gorinchem werd gebracht. Het mond- en klauwzeer neemt alhier in hevigheid toe en bij de wed. Joh. v. Duist is een beste melkkoe aan c!eze ziekte gestorven. BRAKEL. De Geldersch Overijselsche Maatschappij van Landbouw is voor nemens alhier, een Landbouwhuis- houdcursus te doen geven in 1934. Reeds gaven zich hiervoor eenigen als cursiste aan. Zij, die dezen cursus zouden willen volgen, worden ver zocht zich op te geven bii Me jPen- nenkamp' leidster van dezen cursus, die verdere inlichtingen zal verstrek ken. BABYLONIëNBROEK. Het mond- en klauwzeer on der het vee begint alhier, een ernsti ger karakter aan te nemen. In de af- geloopen week zijn een 3-tal die ren aan deze ziekte bezweken, n.l. een bii den landbouwer G. Boom, een bii W. J. Millenaar en een bii A. de Graaf, 't Is te hopen, dat deze zoo zeer gevreesde ziekte spoedig zal zijn geweken. Toen de heer J. Lankhaar een dezer dagen des morgens bii zijne varkens 'kwam, vond hii er een dood in het hok liggen. Voor genoemde persoon een belangrijke schadepost. CAPELLE. Onder overgroote belangstel ling had j.l. Maandag 2 Oct. des avonds 8 uur op het voormalig raad huis in de Kom ten overstaan van notaris R. Middelkoop de trekking plaats van de door de ^gemengde zangvereeniging ,,'t Rozeknopje" en het muziekgezelschap „Kunst na Ar beid" georganiseerde verloting ten bate van het fonds tot stichting en instandhouding van een muziektent. Na een openingswoord van den hr. J. Michaël, voorzitter van het mu ziekgezelschap „Kunst na Arbeid" werden de prijzen getrokk'en De eer ste prijs, een heerenrijwiel, viel op nummer 949, waarvan de bezitter de heer W. de Man te Kaatsheuvel was. De tweede prijs, een theemeubel, werd gewonnen door N. C. van Om meren alhier met No. 820. De vol gende prijzen vielen op: 652, 3e pr.; 279, 4e pr.; 297, 5e pr.160. 6e pr. 462, 7e pr.; 275, 8e pr.1287. 9e pr.; 1056, 10e pr. ;i 552, 11e pr. 1409, 12e pr.; 92, 13e pr.1264, 14e pr.; 806, 15e pr.395, 16e pr. 1335» 17e pr.; 200 18e pr.515. 19e pr.; 1186, 20e pr. 406, 21e pr. 241, 22e pr.; 34, 23e pr.707. 24e P^.; 281, 25e pr.1328. 26e pr. 326 £r'' 3§7, 33e P-r 1178. 3^ 7Ó' 35e pr.; 348, 36e pr.; 43-, 37e pr.; 1193, 38e pr.839. 0 ie pr. en 886, 40e pr. Na afloop van de groote verloting werden nog een aantal theeserviezen verloot, die en deel vielen aan N. Rekkers en W. Molegraaf Met een woord van dank aan al- 1 e °P eenigerlei wijze aan het v elslagen dezer verloting hadden meegewerkt, werd deze bijeenkomst daarna door den voorzitter gesloten. Door het comité van Actie voor het Openbaar Onderwijs, ge^- vormd op initiatief van het hoofd bestuur van Volksonderwijs, werd j.l. Katerdag 30 September des nam. 3 uur onder leiding van den heer J P. v. Pelt, Hoofdbestuurslid van olksonderwijs te Breda, in het Ca sino te 's-Hertogenbosch een protest vergadering gehouden, die bijge- 206222 ton. king komt, een kleedingstuk worden uitgereikt. MEUWEND1JK. De eieren worden alhier verhan delt in prijzen van 31/2 tot 4y2 cent per stuk. Handel matig. D>e knecht van den landbouwer K. v. d. S. geraakte, doordat bij uit moest wijken, met een wagen geladen met bieten, in een sloot te water. De kar werd totaal vernield. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. RAAMSDONKSVEER. Na 26 jaren de posterijen als brie venbesteller trouw gediend te hebben, heeft' de heer C. Blankers den dienst met pensioen verlaten. Gedurende September passeerde de rolbrug over de Donge alhier 1800 vaartuigen, met een totaal inhoud van woond werd door verschillende voor standers van goed openbaar onder wijs uit de geheele provincie, waar onder ook velen uit deze gemeente en omgeving. Na een inleidend woord van den voorzitter kreeg de heer R. J. Smit, hoofd eener bijzonder neutrale school en Hoofdbestuurslid van Volksonderwijs te Helmond het woord, die een keurige rede hield, waarin hii de gevaren, die het onder wijs, en in het bijzonder het open baar onderwijs, bedreigen, belichtte. Na deze uiteenzetting, welke door de aanwezigen met de meeste aan dacht werd gevolgd, werd de vol gende motie met aigemeene stemmen aangenomen De Provinciale Meeting, belegd door het comité van Actie voor het Openbaar Onderwijs, gevormd door Volksonderwijs, het Ned. Onderwij zers Genootschap, de Bond van Ned. Onderwijzers, de Verg. van M.U.L.O.. de Nederl. Ouderraad bij het Open baar Onderwijs, het Landelijk Co mité voor de Openbare ,S,chool, het Ned. 'Verbond van Vakvereenigingen en de Ned. Vakcentrale, gehouden te 's LIertogenbosch op Zaterdag 30 September 1933, gehoord de bespre kingen, overwegende dat aanneming van de in het Ont werp van Wet, ingediend bij Konink lijke Boodschap van 9 Augustus '33, voorgestelde vervroegde invoering van de leerlingenschaal, zooals die is vastgesteld bij de Wet van 30 De cember 1932 (Staatsblad No. 689), groote schade zal toebrengen aan en desorganisatie veroorzaken in het la ger onderwijs op alle schollen, bij zondere zoowel als openbare, dat de dreigende opheffing van een groot aantal openbare scholen, als gevolg van de circulaire van Z.E. den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen van 20 Juli 1933, een aanslag beteekent op het openbaar onderwijs, die in flagranten strijd is met het recht, dat ook voor ouders, die openbaar onderwijs voor hun kin deren verlangen, dient geëerbiedigd te worden, van oordeel, dat het van het grootste belang is, zoowel voor het bijzonder als voor het openbaar lager onderwijs, de vervroegde invoe ring van de verhoogde leerlingen- schaal in geen geval eerder te doen plaats vinden clan aan het einde van het op 31 December 193,4 loopen- de schooljaar of schoolcursus, pror testeert met alle kracht tegen de wij ze, waarop door genoemde circulaire van Regeeringswege wordt aange spoord tot het aan het openbaar on derwijs ontnemen van zijn rechtmati ge plaats, daarmee de positie van het bijzonder onderwijs versterkende, dringt er bii Regeering en Volksver tegenwoordiging met klem op aein a. het ingediende Wetsontwerp te wijzigen in den zin als aangegeven in de adressen van Volksonderwij s, van 4 September 1933 en van hel Comité van actie voor het Openbaar: Onderwijs van 29 September 1933, b. te bevorderen, dat bedoelde circulaire alsnog worde ingetrokken en voor zoover mogelijk, de niet te vérdedigen benadeeling van het open baar onderwijs worden hersteld, en besluit deze motie te:r kennis te bren gen van de Regeer,ing, de Tweede Kamer der S<dten Generaal en de Pers. Met een woord van dank aan den inleider voor zijn. heldere uiteenzet ting van de voor het openbaar on derwijs dreigende gevaren, werd deze meeting door den voorzitter gesloten. NEDERIiïEMERT. De Naaivereen. „Dorcas" alhier heeft, na geruimen Lijd van rust, Dins dagavond haar werkzaamheden weder hervat onder leiding van de dames Mievr. Roseboomvan Wassenaer, Mevr. Zinkstok en i. Mej. Verburg. Moge in den kon ïenden winter in menig gezin, dat daa rvoor in aanmer- film waren echter o.i. iets te hoog, daar zij op verschillende punten te leur stelde. Echter heeft men dezen avond niet ver- geefsch zijn tijd hiervoor gegeven. Met aanvankelijk 13 leden is onder leiding van den heef Borreman een knapenvereeniging opgericht. Een zangvereeniging met 20 leden werd opgericht, een bestuur zal op een volgende vergadering worden gekozen, terwijl de heer Kaldenberg uit Herwijnen, benoemd werd als di recteur. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op Vrijdag 6 October 1933, dies v.m. 10.30 uur. Agenda: 1Opening. 2. Trekking stemmingsoijfer. 3. Notulen. 4. Ingekomen stukken. 5. Voorstel tot vaststelling der re- Bij de gehouden verpachting van Diaconielanderijen werd meer dan 30 pCt. minder ontvangen dan bij de vo rige verpachting. Naar wij vernemen werden dhrn. B. v. Achterberg, W. v. Raamsdonk en C. Zwart gekozen tot Bestuursleden van ,.Eben-Haëzer". UITWIJK. Door de besturen van de St. Romboutspolder en het Eendeveld, is tot bestuurslid van Alm en Gantel gekozen, in de vacature van wijlen Joh. Nieuwen- huizen, de heer T Colijn alhier. WASPIK. Voor den vleeschkeurings- dienst werden in de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven ld runderen en 26 varkens. .WAARDHUIZEN. Bii de publieke aanbesteding voor het schepen der bieten was de laagste inschrijver voor de weegbrug Steenenheul, M. van der ;Stelt en voor het Verlaat J. Vroege beide voor f0,35 per last van 2000 K.G. bruto. Het weegloon voor Steenenheul is dit jaar gesteld op f0.20 per 1000 K.G. bruto, terwijl dat voor het Ver laat is vastgesteld op f0,13 voor de leden en f0,18 voor niet-leden. WOUDRICHEM. Tot het registreeren der tuin bouwbedrijven is de heer C. J. van Hoven te werk gesteld. Met het oog op de teelt be perking van groenten, wordt door de veilingsvereeniging „Land van Alte na," in haar rayon, een registratie van de bedrijven gehouden. Hiermede hoopt men de teelt van de verschil lende producten voor 1934 zoodanig te regelen, dat het rijden naar de mestvaalt, meer tot een uitzondering gaat behooren. Gedurende de maand Septem ber j.l. werden aan de vischmarkt alhier slechts 2 zalmen aangevoerd, waarvoor f 1,30 en f 1,78 per pond werd besteed. In den loop der maand Sep tember j.l. werden voor den Vleesch- keuringsdienst ter 'keuring aangege ven 7 koeien, 21 varkens, a kalveren, en 6 schapjen. WIJK. Wij vestigen de aandacht op tie, in dit nummer opgenomen, advertentie der watersportvereeniging, die op Don derdag a.s. haar jaarvergadering heeft uitgeschreven. Besproken wordt o.m.: Het beheer gedurende het versche nen seizoen, naamsverandering, vast stelling reglement en clubverslag be nevens werkplannen voor het volgende zomerseizoen. Alles bij elkaar is dit een zeer be langrijk programma, zoodat ruime op komst zeer gewenscht is. Voorstellen van personen die buiten de vereeniging staan zullen gaarne in overweging worden genomen, mits te voren overleg is gepleegd met het Bestuur. WERKENDAM. Queen I 6, extra 7—8, Lord Scheffield extra 1516, I 1112, Cox Oranje A 1718, B 1013, extra 21. Peren Bergamot 57, Jodenpeer 5 6, Doyenne de Bomm. I extra 51, extra 40—46, I 34—36, B 26—28, Herfst- jut 1015, Nouv. Poiteau 7-9, Ko ningspeer I 8—9, II 56, Soldat La- boureur 811, William Duchesse 5, Beurre Clairg. I 11—13,1178, Kraag peer 4—6, Pondspeer 4 6, Camperve- nen 4—6, Kleipeer 24, Winterjannen 5—7, Bonne Louise I 1217, II 67 Calabas 8—10, Beurre Hardi extra 21 22, Alex Lucas C 1012. Surinaansche Sinaasappelen 476216 4 4 20 per kist. Komkommers per 100 4,00—6.00. Preisselbeeren 1,35 WOUDRICHEM, Veiling 4 Oct. Goudreinetteu 4x/25, Ossekoppen 4 5, Bloemzoet 4—5, Maagdeperen 4—5, St. Remi 3 6, Blanke Bezie 451/, kening over het dienstjaar 1932. rr_ - 6. Voorstel tot wijziging der begroo- ct',Per KQ' ,Sav *°o1 2-4' ting voor het dienstjaar 1933. De speciale veiling van Maagdeperen 7 Aanbieding der begrooting vooris ,as'8f'eld °P Woensd»S 11 0ct- het dienstjaar 1934. 8. Voorstel tot wijziging der diver se Ambtenarenreglementen. 9. Werkverschaffing. 10. Voorstel om ontheffing te '.ra gen van de verplichting tot het ge ven van onderwijs in lichamelijke oe fening. 11. Electrificatie gemeentegebouwen en -wonjngten. 12. Voorstel om een bijdrage van f 50.beschikbaar te stellen uit de ge meentekas voor de verpleging van vrouw K. Hobo in een Gesticht voor toevallijders. 13. Voorstel tot verandering van een straatnaam. 14. Rondvraag. 15. Sluiting. ZALTBOMMEL. Het Gecombineerd College van het Polderdistrict Bommelerwaard boven den Meidijk hield alhier een vergadering onder voorzitterschap van den dijkgraaf H. C. de Jongh. De geloofsbrieven van den nieuwbe- noemden hoofdgeërfde H. L. Philips wer den onderzocht en in orde bevonden, zoo dat tot toelating kon worden besloten. Een aantal polderbesluiten werd met gunstig advies doorgezonden naar Gedep Staten. Aan de orde kwam voorts o.a. een aan schrijving van Ged. Staten om hen van advies te dienen betreflende een tijdelijke salariskorting en vermindering vacatie gelden met 10 pCt. De Dijkstoel stelt voor als volgt te ad visteren 4. tegen vermindering van salaris voor Dijkgraaf, Heemraden en vacatiegelden met 10 pCt. is geen bezwaar; 2. salaris secretaris. Dit is reeds na 1926 met f500.verminderd, bovendien wordt nog 8x/2 pCt. gekort voor pensioen en heeft onze secretaris geen enkele hulp. Met aigemeene stemmen wordt besloten te adviseeren dit salaris niet te bekorten. 3. de dorpspolders wordt geadviseerd de salarissen der ontvangers met lOpCt. te korten 4. dijkwachter salaris met 5 pCt. te verminderen 5. salaris opzichter eveneens met 5 pCt. verlagen 6. dijkwerkers, stokers en vegers sala rissen der vroeger aangestelden op f 18. met 10 pCt. te verlagen de nieuw aan gestelden ad f15.niet te verlagen; 7. salaris machinist eveneens met 10 pCt. te verlagen. Bovenstaande kortingen toe te passen indien de aigemeene regeling in de pro vincie zoo wordteen en ander voor 3 jaar. Dit voorstel wordt met aigemeene stem men aangenomen. Bij de rondvraag informeert de heer Maas naar het onderhoud van een der bruggen in den polder Well, hetgeen de voorzitter met den Dijkstoel zal bespreken. Na machtiging om aan de genomen besluiten zonder resumtie gevolg te geven, sluiting der vergadering, waarna het Col lege in huishoudelijke zitting overgaat. vm. 10,30 uur. ZALTBOMMEL 4 Oct. Op de heden gehouden veiling werd besteed voor: Deutsch evern I 22—38 et. p. pond. Netmeloenen 48 ct. Suikermek>enen 511 ct. Andijvie i/2—1 ct. Roodekool iy23y2 ct. Savoijekool iy24y2 ct. Bloemkool 2—6y2 ct. Alles per stuk. Lighiponts 1723 ct. Meloenperen 510 ct. Novo Pato 5—9 ct. Abrikoosappel 6—11 ct. Bellefleur 4—7 ct. Goudreinetten 810 ct. Princessen Noble 5—11 ct. Sterappelen 9—16 ct. Triumph de Kiel 5—8 ct. Wijnappelen (rood) 6—11 ct. Staaksnijboonen 512 ct. Staakprincessen 7—13 ct. Alles p. kilo. Gekozen als nieuwe bestuursleden der Geref. Meisjesvereeniging „Priscilla" als penningmeesteresse Mej. C. v. Oord en als alg. adj. Mej. M. v. d. Werff Gedurende de maand September werden alhier ter Vleeschkeuring aange geven 52 varkens, 19 runderen en 2 lam meren. Woensdag j.l. werd onder groote belangstelling in de Nutszaal alhier ver toond, de bekende sprekende film „Van het Westelijk front geen nieuws". De verwachtingen van deze zeer beroemde HAAGSCHE VEILING 3 October. Appelen: Goudrenet extr. 16-17, I 1014, Sterapp. 2123, I 18—19, A 1316, B 8—12; Zure Renet extra 10, I 78, Transparant de Cronsel I 13 16, II 8—13, Lemoen app. extra 11, I 79, Campagne Zoet 5—6, Princesse Noble 3—5, Wijnzuur 68, Comptesse de Paris 56, Roosjes 7, Brederode ex tra 10 11, I 8—9, Abricoos app. 8—9, ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE TIEL. Terecht staat J. v. R., 22 jaar, wo nende te Wijk en Aalburg, terzake van het feit, dat hij op of omstreeks 8 Juni 1933 te Bruchem, gemeente Kerk wijk, met het oogmerk zich of een ander wederrechtelijk te bevoordeeien, N. v. H. en échtgenoote heeft bewo gen tot afgifte van een geldsbedrag van f2.50 doofr hun listig en valsch mede te deelien, dat hij b ijeen boer aldaar, genaamd J. H. S., drie kalveren kon koopen, dat hij, alvorens deze koop te sluiten met zijn afnemer in Bel gië moest telefoneeren, dat hij zijn beurs vergeten had en nu geen geld bij zich had: e n hiervoor twee gulden ter leen vroeg. Nadat de zaak reeds tot 7 Decem ber was uitgesteld, verschijnt verd. alsnog ter rechtzitting en hij erkent in zooverre hetgeen hem wordt t n laste gelegd, dat hij toegeeft, om geld gevraagd te hebben, hetwelk hij noo- dig had om te telefoneeren, teneinde een koe te kunnen koopen. Over Beige heeft verd. niet gesproken. Hij heeft het geld ter leen gevraagd, omdat hij zijn beurs had vergeten en verder geen geld bij zich had. Getuige v. H. weet zeker, dat ver heeft gesproken over 3 koeien. Over Limburg heeft verd. niet tegen getui ge gesproken. Verd. geeft toe, over 3 koeien te he"" ben gesproken; dat was bij S. Over gens heeft verd. het geld voor zichzelf gebruikt; hij heeft de rijksdaalder pr - cies zoo aan de politie overgegeven als hjij die van getuige had ontvangen. Verd. had de rijksdaalder nog in zijn bezit, omdat hij niet had kunnen te lefoneeren, wijl het kantoor toen reeds was gesloten. - i Het O.M. acht het hem ten laste gelegde bewezen. Verd. is reeds eer der veroordeeld; het feit is van ern- stigen aard; eisch 3 maanden gevan genisstraf. o— BOSSCHE POLITIERECHTER. Uitspraken van 2 October. Th. M. v. B., Vlijmen, oplichting', vrijspraak. J. B., de Werken, art. 310, vrijspraak. L. V., Almkerk, mish. abt., 8 dagen gev. str. G. L., Woudrichem, diefstal, 14 da gen gev. str. voorw. AM) IX. 271. 27e pr.; 1076, 28e pr.1452. 29e pr.; 1042, 30e pr. g6o, 31e pr. ZUILICHEW. V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 9