M. NORT, GORINCHEM. Gediplomeerd Opticien. Dit oiuitr bsstaat oil 3 Maden A. Verschuur-Baert UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Vreemde arbeidskrachten in ons land. Binnenland, SANATOGEN Buitenland. ^ND VAN ALTEN A No. 5374 Vrijdag 13 October 1933. a. in Nikkel montuur: bolle glazen, terwijl maar voor b. in Doublé montuur: óók bolle glazen alsmede een „Onze bekende Reclameweek in Octobery A. BA AI JENS I 5. P. lanklmyzM (o's Buk pf.V- Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ZUSTERHUIS 6. Opgericht 18 October 1876. Vanaf heden tot en met 31 OCTOBER ontvangt ieder die een BRIL koopt platte glazen betaald wordt prachtvol kiapétui GRATIS. een bril van Nort is nog beter I Biij de Twieede Kamer werd een wets ontwerp ingiediend betreffende het ver richten van arbieid in loondienst door vreemdelingen in ons land. En we kun nen daarmede volkomen accoord gaan, daar vooral de laatste jaren tal van buitenlandsche arbeiders naar Neder land trekken en de regeering van mee- nibg is, dat het werken door vreemde lingen hier niet langer zonder eenige beperking ,mag worden geduld, in ver band met d'e ook in ons land heerischen- de werkloosheid. Sedert 1923 is het aantal buitenlanders, die hij ons in loon dienst w'erkzaam zijn, bijna verdubbeld', hetgeen zijn oorzaak vindt in het hoo- ger loon, dat bij ons te lande wordt be taald en in moeilijkheden, die vele Duit- ache arbeiders in hun vaderland on: éervinden. Zeker is het merkwaardig, dat Ne derland, vanouds bekend om zajne gast vrijheid, er thans toe overgaat den toe vloed van vreemde arbeidskrachten te beperken. Dat een land zulks doet is zeker geen nieuwigheid, want vele lan den hebben denzelfden maatregel ge troffen en in riteerdere landen worden ook Nederlandsche arbeiders geweerd. De strekking van het wetsontwerp i«, den Nederlandschen arbeider de voorkeur te geven boven een buitenlan der 'en met dit beginsel kunnen we Ons volkomen vereenigen, indien de Nederlandsche arbeider even bekwaam is als zijn buitenlandsche collega. Dat bij de uitvoering van eene wet als in wording is, rekening behoort te worden gehouden met tal van Ne derlandsche belangen ligt voer de hand en 'tzou dus verkeerd z:jn alle bui tenlandsche werkkrachten zonder meer buiten onze grenzen te houden. Ge lukkig heeft de Regeering, die het wets ontwerp indiende, dit ook begrepen en zij beseft, dat meermalen uit het bui tenland "vakmenschen moeten worden aangenomen, omdat Nederlanders niet te verkrijgen zijn. En nu ligt het ge lukkig niet in het voornemen der re geering om de aanneming van zooda nige werkkrachten onmogelijk te ma ken, maar zij wil slechts een buiten lander weren, wanneer een even be kwame Nederlandsche arbeider te krij gen is. In dat geval gaat de Nederlan der voor en dat beginsel is ons volko men siympathiek. Een bijzonder belang 19 betrokken bij de tewerkstelling van buitenlanders in de grensstreken en wel speciaal in het mijnwezen. Hier zal met de grootste omzichtigheid door de regee ring moeten worden te werk gegaan, teneinde een stelselmatig doorgevoer de wering van arbeidskrachten niet tot schade te doen zijn van de Nederland sche werkgelegenheid. Bij het weren van vreemde arbeids krachten kan de wet verschillende stel sels kiezen en o.i. heeft de regeering in haar wetsontwerp het meest juiste stelsel gekozen. In de eerste plaats zou men de con trole op de terwerkstelling van buiten landers kunnen uitoefenen door het verleenen van pasvisa. Dit systeem zou de in zijn toepassing op moeilijkheden stuiten, omdat onze consul, die het pasvisum moet stellen, zoo gemakkelijk om den tuin kan worden geleid. Im mers komt bij hem iemand die zegt in Nederland nïet in dienstbetrekking te willen treden, maar die later, wan neer hij zich eenmaal op Nederlandsch grondgebied bevindt, van gedachten verandert. En zoo zouden o.ï. tal van Duitsche arbeiders van gedachten ver anderen. Een tweede stelsei bestaat in eene regeling van de vestiging of van het verblijf hier te lande. Waarom de re- ge'ering dit stelsel niet neerlegt in haar wetsontwerp blijkt niet duidelijk uit de Memorie van Toelichting, die het wetsontwerp vergezelt. De regeering heeft aan een derde stelsel de voor keur gegeven, n.I. dat de werkgever hier te lande eene vergunning behoeft om vreemde arbeidskrachten in dienst te nemen. Inderdaad heeft dit stelsel zijn groote voordeelen, maar ook zijn onmiskenbare nadeelen. Voordeel is o.m. dat het het interna tionaal personenverkeer niet belemmert, Goch als een nadeel moet wor den aangemerkt, dat het tot arbeid in loondienst beperkt blijft en dus an dere buitenlanders, die hier pogingen willen ondernemen om een ander uit het brood te stooten, de gelegenheid daartoe niet afsnijdt. Het wetsontwerp is naar onze mee ning onvolledig en dat is jammer. Het wil voorkomen, dat buitenlanders de inheemsche arbeidskrachten van hunne plaatsen verdringen en dat is te eng, want waarom wordt dan de arbeider wiel in bescherming (genomen en niet b.v. die tandarts, tandtechnicus enz.? Zieker is, dat de Regeering in haar ontwierp naar eene zeer soepele rege ling hieeft gestreefd, hetgeen ook wel blijkt uit de mededeeling van de be trokken Ministers d,at zij het voorge stelde vergunningsstelsel misschien slechts voor bepaalde beroepen of be drijven zullen behoeven ,in te stellen. Het valt moeilijk ,te ontkennen, dat het wetsontwerp eenmaal wet gewor den een pracht .gelegenheid biedt voor het instellen van allerlei commissies uit de verschillende beroepen en be drijven, die over het verleenen van vergunningen en wat dies meer zij, haar licht moeten laten schijnen. Van harte hopen wte, dat die commissies, die in den regel veel geld kosten, ach- terwegle mogen blijven -en dat een een voudige, doelmatigle werkwijze ge zocht worde die h'elpt voorkomen, dat de werkvergunningen voor vreemde ar beidskrachten niet gegeven worden aan werkgevers, die ze niet strikt noodig hebben. DE MOORD IN DEN IJPOLDER. In den nacht van 27 op 28 Septem ber, den nacht waarin de moord in den Groote IJpolder werd gepleegd, moet in dien polder een chauffeur van een vrachtauto zijn aangehouden door een circa 30-jarig persoon, die ver zocht mede te mogen rijden, wat ge weigerd zou zijn. Dezen onbekend ge bleven chauffeur wordt verzocht zich in verbinding te willen stellen met het politiebureau Raampobrt Marnixstraat 148, te Amsterdam, iot het verstrek ken van inlichtingen. o OVERREDEN EN GEDOOD. De 10-jarige A. Blak, wonende aan boord van het aan steiger 3 in de Waalhaven te Rotterdam liggende Rijn schip „Karl Paul", toen hij uit een auto bus stappend achter deze autobus ,om- liep, gegrepen door een andere auto bus. Eén der wielen ging den knaap over het hoofd. In hoogst ernstigen toe stand werd hij naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. o MAZELEN TE STAVENISSE. Niet minder dan negentig kinderen van de ope'nbare school te Stavenisse zijn aangetast door mazelen. De ziekte heeft tot nu toe geen kwaadaardig verloop. o BRAND TE ZEELST. Te Zeelst is de woning van den heer W. Crooijmans tot den grond afge brand. In deze woning was mede een sigarenmakersbedrijf gevestigd van J. Smetsers. De geheele voorraad tabak en sigaren werd mede een prooi der vlammen. Ook de. inboedel ging ge heel verloren. Daar er geen water in de buurt was, was de brandweer niet uitgerukt. Op den Rijksweg tusschen Muiden en Naarden reed een transportauto met aanhangwagen van de firma Duits uit Baarn. In de stuurcabine zaten de chauf feur en de 21-jarige expeditieknecht Laseur, uit Baarn. Deze begaf zich even op het platform tusschen de bei de Wagens. De chauffeur voelde plot seling een schok en toen ,hij stopte bemerkte hij, dat L. onder de wielen van den tweeden wagen lag. Hij was op slag dood. C'XItfWWWW Sardines, per blikje 11-17 -30—35 ct. Pilchards, per blik 30 ct. Zalm, per blik 3042 Y252 Yj 72^ ct. Kippered herrings, per blik 22 ct. Bismarckharing, per blik 85 ct. Ansjovis, per potje 40—-55 ct. Botermarkt 88 - HEUSDEN. GASONTPLOFFING IN MIJN SCHACHT. Vier dooden. Aneta seint uit Buitenzorg: In de mijnschacht Soengei Pinang, op het Boekit-Assam-terrein, is gas tot ont ploffing gekomen. De lift en een seinhuisje werden ver nield: Een seiner werd gedood, twee mijnwerkers werden gewond, waarvan een man doodelijk. Vermoedelijk zijn nog drie dooden onde rde puinhoopen bedolven. Het ophalen van de slachtoffers wordt zeer sterk bemoeilijkt doordat brand is uit gebroken en door de rookontwikkeling. o MIJNONGELUK. Twee dooden. In de ondergrondsche werken der Oranje Nassau-mijn III viel een groot stuk steen, waardoor de arbeiders Vok en Szpak doodelijk werden getroffen. Beide arbeiders waren gehuwd en woonachtig te Heerlerheide. o ZEGEN EN ZORGEN. Het Zendingsbureau te Oegstgeest giro No. 6074 vraagt ons plaats voor hét volgende: Reeds dikwijls hebben wij gezegd voor welke moeilijkheden juist de on gezochte zegen op het zendingswerk tbxibf. No. is Ra.a.m.scion.k:s v©er. Agentschap van d« Amsterdamsche BankJf.VAmsterdam. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden, Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOON STB A. ons plaatst, doordat het onmogelijk is om aan de goedbedoelde, maar aan alle kennis der werkelijkheid gespeende vermaningen tot inkrimping of stop zetting van het werk te voldoen. Wij maken daarom zonder verder com mentaar het volgende bericht bekend uit een brief van Zendeling Schneider op Oost-Nieuw-Guinee. Onlangs heb ik U meegedeeld, dat er iets gaande is in de dorpen aan de Humboltsbaai; op mijn laatste reis ston den de menschen van Pöeloe Kajoe en Kajoe Boetoe al op mij te wachten in Hollandia, om mij te zeggen, dat zij nu met het heidendom gebroken had den en Christen wilden worden. Maar is het niet eigenaardig, dat deze men schen nu tot ons komen, nu onze middelen geen verdere uitbreiding van het werk toelaten? Jarenlang is er gewerkt zonder succes, totdat de school gesloten moest worden door gebrek aan leerlingen en nu komt men een goeroe vragen. Mogen we zeggen: Vroeger was er een goeroe en toen wilden jul!ii»e niet geholpen worden en nu kunnen we jullie niet helpen? Toch zeker niet en daarom heb ik hun een goeroe beloofd. Ik ben mij volkomen bewust, dat dit niet alleen blijdschap voor U beteekent, maar ook zorg. Er gaat hier g>een week voorbij, of er komen menschen van Girisi en verder, om een goeroe smeeken. En iederen keer moeten we zeggen: Wach ten. Intusschen gebeuren er dingen, die zeker niet gebeurd waren, als wtij met goeroes hadden kunnen helpen. Aan de Sermowai-rivier, 3 uur van hier, werden twee weken geledentweë jonge mannen gevonden, die vermoord waren. In Brasso, een dorp achter Gerisi, staAn de menschen onder de ban van een slang, die veel vraagt en veel belooft. O.a. vroeg de slang een menschenoffer en ik kreeg bericht, dat men inderdaad een ;kind van twee jaar in de rivier wierp en dat men meende gezien te hiebben, 'dat de slang het kind verslond. Het is een feit, dat de menschen aan deze slang als aan een satan gelooven, maar 'zij erkennen ook, dat deze satan 'geen macht meer over hen zou hebben, als >er een goeroe was. Moeten we 'deze menschen hulp ontzeggen, omdat wij de middelen niet hebben? Moge de Heer ons aller ge loof sterken, opdat de blijdschap over de geopende deuren niet door onzen zorgenlast verdrongen worde. DE SCHRIK VAN HELPMAN. Gevaarlijk individu dringt slaapkamer .van een dienst meisje .binnen. Voor de derde keer in één jaar tijd heeft een insluiper in Helpman, een voorstadje van Groningen, de men schen, die hij met zijn bezoek vereerde1, van schrik doen verstijven. Het was verleden jaar dat ,een echt paar, terwijl het reeds eenigen tijd ge slapen had, wakker werd door gestom mel in de kast, die in de slaapkamer uitkwam. De vrouw stond op, ging kijken en vond op een ,matras een ontkleeden man. Eenige maanden daarna verliet des avonds om een uur of zeven een dienstmeisje de keuken van een woning aan den Verlengden Heereweg om iets in het schuurtje te doen. Het was reeds duister en 2ij moest vijf stap pen door den tuin maken. Daar werd zij overvallen door een man, die, toen zij zich verweerde en begon te gillen, i door de tuinen verdween. Door de politie werd deze aanran der aangehouden. Hij kreeg een straf van zeven maanden. Hij was dezelfde man, die vroeger in de slaapkamer; was aangetroffen. Hij is in Juni j.l. weer vrij gekomen en heeft een nu nog veel brutaler; en gevaarlijker staaltje uitgehaald. Hef achttienjarig dienstmeisje van een fa-; milie, wonende aan den Verl. Heere.- weg, kwam! Vrijdagavond om een uur of negen thuis en had nog een uurtje haar vriendin bij zich op .ham* ka-f mertje. Toen deze vertrokken was, ging zij naar bed. Eerst kon zij deflf slaap niet vatten, maar toen zij gioed en wel ingeslapen was, werd zij wak-r ker, doordat zij> overrompeld werd door een man. De aanrander trok de dekens weg. Het doodelijk geschrokken meisje begon te schreeuwen en ver zette zich tegen den aanrander. Hier bij werden haar kleeren gescheurd enl kreeg zij van den onverlaat een hevb gen slag op het hoofd. Door haar ge-; schreeuw en verzet liet hij het meisje los en draaide het electrisch licht op» Men kan zich de ontzettende schrik! I van het kind voorstellen als men weet^ dat de man niet gekleed was. H.ij buta te zich, raapte zijn kleeren van derï grona en sprong uit het raam. De huisgenooten, die inmiddels ge alarmeerd waren, riepen de politie, die een onderzoek instelde, voorloopigech§ ter zonder resultaat. De dader was van een bijna vier meter hoog plat in den tuin gesprongen! en ontkomen. Een broekriem had hii achtergelaten. Dezei riem! bleek in het bezit bezit te zijn geweest van den! 25-jarigen G. A. v. d. D., denzelfdenl jongeman, die de vorige overrompelïn-; gen op zijn geweten had. Hij werd gearresteerd en heeft eeas bekentenis afgelegd. Hij zegt de be^ doeling gehad te hebben het meisje bewusteloos te maken door haar eert kous in den mond te stoppen. en na enkele weken zult gij U krachtiger en rustiger gevoelen. overwint zenuwzwakte verdrijft vermoeidheid wekt den eetlust op Vanaf f 1.per bus. Aanbevolen door meer dan 24000 artsiB. Zie étalage van Drogisterij Botermarkt 72 Heusden. PETROLEUM IN RUSLAND G& VONDEN. Op het terrein Mikoja te Lok-Batau is van een diepte van 375 metes een sterke stroom gas naar boven ge komen, die een uur later overging in een straal petroleum. Na vier uui; leverde de springbron reeds 10.000 liter petroleum. De kracht was zoo. groot, dat het boven deel van ders boortoren werd weggeslingerd. EIWS voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard nMMBMXXUVnrtl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1