Tweede Blad Ho. 5374 Vrijdag 13 Bel. BEZOEKT De Grootmoeder. RAVENSWAAY's QEELMERK GROENMERK Vraagt Uw winkelier! I Beetwortel-Machines WILLEM DE BRUIN voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. N.V. v.|h. M. RAVENSWAAY ZONEN, de zware orgineele Belgische! Het beste van het bestei HEÜSDENSCHE MAANDMARKT Donderdag 19 Oct FEUILLETON. VRttliT THANS Ijzerhandel GORINCHENI. Binnenland, GORINCHEM. DE OP u .Jg=g 4. LICHT EN GEURIG. Alom verkrijgbaar KOFFIE 23 CENT PER HALF POND THEE 22 CENT PER ONS KOFFIE 35 CENT PER HALF POND THEE 26 CENT PER ONS PRIMA KWALITEIT LAGEN PRIJS N. B. Ook de verpakkingen van boven genoemde artikelen zijn geldig voor deel name aan Ravenswaay's ZES-MAANDSCHE Vraagt Uw winkelier om de circulaire Groote voorraden en scherp concureerende prijzen. Bossenstroosnijders, Aardappelkneusders enz. enz. 1 (Wordt vervolgd.) y BEHOORENDE Bil HET jtieftwsblad Vervolg raadsversl. POEDEROIJEN. Schrijven van het bestuur der Ge mengde Zangvereen. T.O.G.I.D.O. te Aalst, houdende het verzoek om ge durende een avond per week gebruik te mogen maken van een der loka len der O. L. School aldaar, voor het houden van haar wekelijksche repetities. De Voorzitter zegt, dat dit door B. en W. afgewezen is, aangezien in dit geval vandaag deze en morgen die vereeniging kan komen, waar voor de school toch niet bestemd is. De heer Brienen zegt, dat iedere vereeniging evenveel rechten heeft, terwijl de heer Opstelten opmerkt, dat er geen andere lokaliteiten be staan. Besloten het verzoek toe te staan, met dien verstande, dat de kosten van vuur, licht en schoonma ken door de vereen, zelf betaald worden. Schrijven van Ged. St. van Gel derland, houdende een nota van en kele aanmerkingen op het ontwerp bouwverordening, zooals deze door den raad is vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat hem op de Provinciale gezegd is, dat de verordening behoort te worden aan genomen, zooals het ontwerp door den Inspecteur van de volksgezond heid is samengesteld terwijl hier niet van afgeweken wordt. Spr. adviseert dien overeenkomstig de bouwveror dening nader vast te stellen. Aldus wordt besloten. Schrijven van het bestuur der Chr. Landbouwschool te Andel om eene jaarlijksche subsidie van f 5 per leer ling of een zeker bedrag eenigszins berekend naar het aantal leerlingen, dat uit deze gemeente de school be zoekt, welk aantal momenteel zes be draagt. De Voorzitter zegt, dat over 1932 f25 is bijgedragen. De heer Hasselman zou jaarlijks een vast bedrag beschikbaar stellen van f25. De heer Opstelten acht f 20 vol doende. Besloten wordt ten slotte voor het jaar 1933 een subsidie van f 20 beschikbaar te stellen. Schrijven van het Hoofd der O. L. School te Poederoijen, houdende bet verzoek tot het vergrooten van een slaapkamer in zijne woning. De Voorzitter acht een en ander vrij kostbaar, aangezien de som on geveer f280 bedragen zal. Spr. is van oordeel, dat door den heer Westreenen zelf ook wel eens iets gedaan kan worden. De heer Hasselman is van oordeel, dat, waar eenerzijds huur betaald wordt, er anderzijds voor gezorgd behoort te worden, dat het huis in orde is. De heer v. Westreenen heeft zelf reeds slaapkamertjes gemaakt. Spreker zou de huur tot op de helft willen verminderen en de heer v. Westreenen zelf de kosten aan de woning verbonden te laten betalen en dit wel voor een tijdvak van 5 jaren. In het andere geval zou de heer v. Westreenen wel eens een andere woning kunnen nemen. De heer Opstelten zou het zelfde willen, maar dan voor een tijdvak van 3 jaren. De Voorzitter zegt, dat het op slot van rekening niet aan zou gaan, dat de gemeente maar zou moeten beta len, uit vrees, dat het hoofd der school zou zeggen, dat hij anders een andere woning zou nemen. Op een dergelijke wijze zou men alles moeten toestaan. De heer Bok is eveneens van mee ning, dat men wel degelijk rekening behoort te houden met de kosten. De heer v. Ooijen vindt, dat er steeds weinig huur betaald is. De heer Brienen zegt, dat de lioo- ge herstelkosten zijn voortgekomen uit het ver waar loozen van onderhoud. De heer Bok merkt op, dat de ver bouwing ten slotte alleen ten gerie ve van logé's is. De Voorzitter geeft de raadsleden in overweging zich zelf eens op de hoogte van een en ander te stellen en brengt het verzoek dan in stem ming. Vóór stemmen de lieeren Has selman, Opstelten en Brienen en te gen de heeren Bok, Maas, v. Ooijen en v. d. Sluis. Vervolgens stelt de Voorzitter aan de orde de aanvulling van het Amb tenaren reglement betreffende de po litieke gezindheid van den Ambte naar en de controle hierop van het College van B. en W. De Voorzitter gaat dan over tot het vaststellen van bepalingen betref fende de gevallen waarin in de voor waarden, waaronder indienstneming op arbeidsovereenkomst naar burger rijk recht kan plaats hebben door of vanwege de gemeente. Wordt aan genomen. Verzoek van den Ambtenaar van den Burgelijken Stand om eene bij drage ad. f23 voor het in orde bren gen der tienjaarlijksche tijdtafels. Thans is reeds een bedrag van on geveer f 1000 aan deze woning aan herstellingen ten koste gelegd. De heer Opstelten vraagt of hier bij inbegrepen zijn de kosten van ma terieel en het inbinden. De Voorzitter zegt, dat deze ten laste der gemeente kómen, waarna het verzoek verworpen wordt, als be- hoorende dit tot de taak van den Ambten, v. d. Burgerl. Stand. Hierna worden de verordeningen inzake de luchtbeschermingsdienst aangenomen. Verzoek van den Dorpspolder P02- deroijen en Zuilichem om een werk verschaffing ter plaatse in het leven, te roepen. Na een en ander wordt besloten af te wachten, de begroo ting der Ned. Heidemaatschappij, wat de kosten hiervan zullen bedragen. Daar niemand het woord meer verlangt sluit de Voorzitter de open bare vergadering en gaat over in ge heime zitting ter behandeling van eenige verzoeken om ontheffing van hondenbelasting en schoolgeld. Uw moeder heeft een half uurtje geleden verlaten, zeide hij waar om Ziijt ge niet weer bij mijn nicht gekomen? Uw rijtuig wachtte toch op u. Ik was zeer aangedaan, zeer op gewonden, ik kon niet... Wat is er dan voorgevallen tus- schen u en de markiezin? Haar gevoelen blijven altijd de zelfde; te vergeefs heb ik getracht haar zachter te stemmen. Zij zal eindelijk wel toegeven. Neen, zij zal het mij nooit verge ven! Ernest, zij heeft mij vervloekt! Die vicomte zag nu, dat zijn vrouw geschreid had en dat zij diep bedroefd was. Hij liet haar zitten, zette zich naast haar neder en vatte haar beide handen. Gabriielle, lieve Gabrielle, zei- de hij hebt gij spijt van uw huwelijk? Neen, antwoordde zij levendig ik bemin u, een onweerstaanbare kracht heeft mij tot u aangetrokken en ik geloof, dat gij mij bemint. Of ik u bemin, Gabrielle! O, gij zoudt er eerder aan kunnen twijfelen, dat de zon de aarde beschijnt! En gij zult mij altijd beminnen? Ja, Gabrielle, altijd! Zij blik tie hem diep in de oogen, en glimlachte zacht en treurig. Spreek tegen mij, hernam zij zeg mij, herhaal mij, dat ge mij be mint, dat ge m(j altijd zult beminnenf, dat ik uw Gabrielle ben. Ja, ik heb er behoefte aan, uw stem te hooren, diaajr dit mij alleen de wreede woor den kan doen vergeten, die mij nog in die ooren klinken. Ik heb niemand meer op de wereld dan u; als gij mij verlaat, wat moet er dan van mij worden? Zooeven, toen mijn moeder mij verpletterde onder het gewicht van haar toorn en mij de vree- selijkste ongelukken voorspelde, zeide ik tot mijzelve: Nu moet ik mij ge heel aan hem toevertrouwen. Begrijpt gij, Ernest,, begrijpt gij alles, waartoe gij u verplicht? Lieve Gabrielle, als het mij niet speet, u te zien lijden, zou ik mij er over verheugen te weten, dat uw ge luk geheel v'an mij afhankelijk is. Ge loof me, het is een zoete plicht over u te waken en u gelukkig te maken. Gabrielle, gelooft ge mijn beloften? Terwijl zij naar haar echtgenoot luis terde, gevoelde de jonge vrouw haar hoop herleven; de vicomte sprak op zulk een oprichten toon, dat zij haar geestkracht weer terug kreeg. Ik geloof u, antwoordde zij. O, als ik ,u niet meer verfrouwde, zou ik niet meer kunnen leven. Verdrijf toch die sombere ge dachten, en ga, vol vertrouwen, de toekomst tegemoet. FOLTERENDE PIJN IN DEN ARM. N,a 5 dagen hielp het juiste middel reeds. Een dankbare brief uit Den Helder. „Ongeveer een jaar geleden had ik geen leven door de vreeselijke pijnen die ik leed in den arm. Ondeir mijn werkzaamheden ging het eerst wel, doch wanneer ik even tot rust kwam was het niet uit te houden van de pijn en omdat het mij eenigszins ver lichtte hield ik m.ijn arm in de hoogte Zoo zat ik steeds bij de tafel te kreu nen, maar als de nacht kwam dan be grijpt U, dat dit een moeilijke hou ding was. Mijn arm geheel in de wol gepakt ging ik met den arm omhoo zoo den nacht in. Maar o als die arm kwam te liggen, dan ontwaakte ik steeds door dezelfde pijn. Aan uitgaan was geen denken: in kerk of gezel schappen kon ik toch slecht den ver keersagent spelen. Alles heb ik ge probeerd. Niets hielp. Steeds werd mij Kruschen Salts aangeraden, maar ik kon maar niet gelooven, dat dit zou baten. Nu, dat dan ook nog maar eens geprobeerd! En werkelijk, na 'n dag of vijf zei ik tegen mijn man: „Nu, of dat nu van Kruschen komt weet ik niet, maar ik ben een geheel ander mensch." Steeds is het beter gewor den tot ik een week of zes nadien ge heel beter was. Nu neem ik het al een maand of negen in en ben weer zóó flink en giezond! Ik weet mijn ge luk niet. 's Morgens een halven thee- tepiel in een kopje thee is mij onmis baar en ik zou het voor geen geld wis ten missen. Ik heb het al menigeen aan geraden. Men had gezegd, dat hei zenuwrheumatiek was en ik er nooit af zou komen, maar gelukkig liep dit anders. Mej. M. O., Den Helder. Wat Kruschen Salts deed voor Mej. M. O. was: het kwaadaardig urinezuur verdrijven, dat de kwellende rheuma- tische pijn veroorzaakt. En Kruschen zal haar ook verder bewaren voor de verschrikkingen van rheumadek. Want de „dageüjksche dosis" zal haar orga nisme in een perfecte conditie houden, zoodat schadelijke stoffen als urine zuur zich nooit meer kunnen ophooioen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a fl. 0.90 en fl. 1.60 per flacon. Let op? dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam! Rowntree Handels Maatschappij 'Am sterdam voorkomt. Op het oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren zonder 'dat het U iets kost. Er zijn namelijk onlangs onder de apothekers en drogisten 'een aantal fla cons Kruschen verdeeld, die alle ver- yy vGAV—:"'vV 'v Ja, Gabrielle, vertrouw op de toe komst, op al die verwachtingen, di,e wij koesteren, zooals gij hebt vertrouwd op mijn woorden, toen ,ik voor de eerste maal tot u sprak: „Ik heb u lief". Ja, dat herinner ik mij, zeide zij. Haar gelaat helderde op en zij zag haar echtgenoot teeder aan. O, hernam z'j er zo|a mij ni'ets meer te wenschen over blijven, mijn g'eluk zou volkomen zijn, als ik de vergiffenis mijner moeder kon verkrij gen. Gabrielle, de markiezin is meer Vertoornd op mij dan op u; maar hoe komt zij aan die antipathie tegen mij? Wat heb ik dan gedaan, om haar haat te verdienen? Zij zegt, dat gij vroeger, dat gij nu nog sommige verkwistende gewoonten hebt, die voor de toekomst gevaar lijk kunnen zijn; gij zoudt, zoo zegt zij, uw geheele vermogen aan het spel opgeofferd hebben. Ernest, is dat waar? O, zeg mij,, dat men! u belasterd heeft! De vicomte kon zijn verlegenheid niet verbergen en aarzelde eenige 00- genblikken met antwoorden. Ik zou mijzelf uwer liefde, uwer achting onwaardig keuren, zeide hij als ik u niet openhartig ant- I wcordde. Ja, Gabrielle, ik heb reden, om de dw'alingen mijner jeugd te be treuren. Ik heb mij te veel :aan het vermaak, ja zelfs aan buitensporighe den overgegeven; en eenmaal meege sleept, heb ik een groot deel van mijn vermogen verspeeld. Het is dan waar? zeide de jonge vrouw bedroefd. En nu, Ernst, zijt gij nu genezen van dien noodlot- tigen hartstocht? Ja. En gij zult nooit weer spelen? Ik zal nooi,t weer- spelen, ik heb er voor altijd van afgezien. Gij sjelt mij weer gerust. Ik heb harde lessen ontvangen en ik heb er mijn voordeel mee gedaan; ik heb zulke angs,ten uitgestaan, dat ik het niet weer z,al beproeven. Eens, njadaj ik een belangrijke som verloren h,ad, kon ik onmogelijk betalen; maar ik speelde altijd door. Eensklaps won ik alles terug, wat ik verloren had. O! vreeselijke verzoeking! Geluk kig aarzelde ik een oogenblik en in dat oogenblik begreep ik, hoe licht de eer van een man op het spel staat. En sedier.t dien dag hebt gij niet meer gespeeld? Hij beantwoordde haar vraag niet en hernam: Toen had ik niemand, om mij te raden, om mij tegen te houden; ik was alleen, vnij om te doen wat ik wilde en deed mijzelf -slechts schade. Nu zijn mij heilige plichten opgelegd, en niets zou mij kunnen verontschuldi gen, als ik ze niet nakwam. Gij zult alles voor mij zijn, Gabrielle, evenals ik alles voor u zal wezen; gij zult mijn beschermengel zijn. H-ij was opgewonden en sprak met oprechte aandoening. De jonge vrouw twijfelde niet meet aan zijn oprechtheid en zij had geiijk- Maar zij wisit nog niet, dat er na turen zijn, die slechts tijdelijk voor indrukken v,a,tbaar zijn,. Welnu, Ernesit, zeide Zij laat ons het verleden vergeten, en la ten wij ons slechts met de toekomst bezighouden. Als er zich op onzen; weg hinderpalen voordoen, zullen wij ze samen uit den weg ruimen,. Daar ik uw vrouw ben geworden tegen dien wil mijner moeder, heb ik de verplich ting op mij genomen, om een geest kracht ten toon te spreiden, die door niets kan vernietigd worden. Gij zijt arm, ik zal in uw armoede deelen; als gij lijdt, zal ik met u lij den. In ieder gev,al moeten wij van nu aan, aan d'e zorgen van het leven j denken. Welnu, wij zijn jong en krachtig,, en zullen moed hebben en werken. O! zoover is het nog niet geko men, Gabrielle; mijn vermogen is erg geslonken, m,aar er is nog over orrt, tenminste 'gedurende eenigen tijd, on bezorgd te kunnen leven. Vóór onze middelen uitgeput zijn, zal ik wel de een ot andere betrekking krijgen, -die onzer waardig is. Ik heb invloedrijke bloedverwanten, machtige vrienden, zij zullen moeite voor ons doen. - .M

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5