liuisbezoekster als 't ware ophoud', het werk voor de zuster pas begint. Ook bij bevallingen kan de rechtstreeksche hulp van de zuster, niet worden inge roepen. De commissie voor het nazien der begrooting voor 1934, bestaande uit de beeren Koppers, Dialm en Spoor, brengt bij monde van laatstgenoemde rapport uit. De inkomsten en uitgaven zijn ge- raam op 2000 gld. Op de begrooting ontbreekt echter de post voor het ge raamde saldo over 1933. De heer Knoot (secr.) deelt mede, dat het de bedoeling is, een eventueel voordeelig s,alda te brengen op de begrooting 1935. Ook komt geen post voor, voor schenkingen ent voor te ontvangen rente, alsmede voor de verkoop van Groene Kruis speldjes. De twee eerst genoemde posten neemt het Bestuur over, terwijl over den verkoop van speldjes de meenirtgen verdeeld z-ijn en nader door het bestuur zal worden besüst. De Burgemeester yan Wbudrichem merkt op, d;at met het oog op de ge raamde 'subsidie van 409 gkl het B. en W. het billijker zou voorkomten, dat el ke gemeiente 1 gld. per lid zou bij dragen. life Voorzitter wees op de verschil lende bezwaren 'hieraan verbonden, wel zal mlen trachtten Rijswijk en Sleeuwij'k tot 'een hoogere subsidie te brengen. Die heer Spoor bespreekt dan na mens 'cfe commissie de verschillende postten 'van uitgaven, waarin een en kele wijziging wordt gebracht. De 'heeren Viveen en Wijnbelt vra- gten inlichtingen aangaande de huur Van een depot van den heer Smits, die t'evens bestuurslid is. Er zou aan het 'inhuren te weinig publiciteit zijn gegeven. De Voorzitter vindt dit jammer, maar de z,aak heeft nu eenmaal zijn beloop gehad. Nadat de begrooting in zijn geheel is vastgesteld, brengt de Voorzitter dank aan de commissie voor haar ar beid. <Bij de rondvraag wijst de heer Spoor nog op de wenscheüjkheid, om1 ook hier de Groene Kruisfilm te vertoo.nen. De Voorzitter zegt toe, dit punt nader te bespreken met het Bestuur. ©urgemeester v. d. Lely beveelt aan, de overtollige gelden bij de Boeren leenbank te beleggen. De heer Calame (penningm.) deelt mede, dat daartoe reeds is besloten. Hierna sluiting. De toestand in de riviervisscherij blijft zieer slecht. Zoo nu en dan wordt er nog eens een zalm gevangen, doch tengevolge van de geringe vangst wordt reieds het geheele jaar door de visschers uit dleze gemeente niet spe ciaal op zalmen gevisch't. De vang sten bestaan dan ook hoofdzakelijk uit partijtjes witvisch, waarvoor aan die visehmarklt lage prijzen worden be- srtefed. De visscherij op aal en paling is zoo geod als afgeloopen. Dinsdagavond j.l. herdacht die Chr. Meisjiesvereen. „Dorcas" alhier in het gymnastieklokaal der le Op. school haar 25-jarig bestaan. Vertoond werd die verbondsfilm. Het lokaal was goed blezet. Het vervolgonderwijs aan de le Opcnb. school is aangevangen met 14 leerlingen en aan de 2e Openb. school met 13 leerlingen. Woensdagavond j.l. werd in een speciale daarvoor belegde kerkdienst, waarbij het kerkgebouw goed was be zet, het dootr de Firma Spiering te Dordrecht gerestaureerde orgel der Ned. H'erv. Kerk alhier in gebrnik genomen. Daarbij werd het woord ge voerd doqr tien heer Jac. v. d. Lely, in hoedanigheid van president-kerk voogd, die "de financieele moeilijkhe den schetste, welke aan de restau ratie zijn verbonden geweest en eeni- ge mededeelingen deed aangaande de geschiedenis van het orgel. Hij bracht speciaal een 'woord van dank aan kerk voogd van den Heetcamp, welke zich voor de restauratie en het verkrijgen van gelden daartoe veel moeite en werk heeft getroost en droeg daarna het orgel 'over aan de gemeente. Het woord werd verder gevoerd door Ds. Ch. 'de Bruin, Ned. Herv. predikant alhier, die 'zijn dank namens de ge meente aan 'kerkvoogden overbracht voor de aanbieding van het gerestau reerde orgel en de goede hoedanighe den daarvan roemde. Vervolgens had 'een orgelbespeling plaats door 'den heer J. H. van Eek, organist der Cunera-kerk te Rbenen, die o.m. werken van Bach, Jan Zwart len Guilmant ten gehoore bracht. Een en 'ander vormde een echte kunstavond. Gemeld orgel, dat om zijn sierlijk snij- en beeldhouwwerk in wijdten kring bekend is, 'is blijkens de daarop voor komende jaarcijfers 'in 1630 vervaar digd ,en indertijd door Stadhouder Wil lem III aan de Kloosterkerk te 's Gra den ha ge ten geschenke gegeven. In 1865 werd het orgel door het Kerkbe stuur alhier aangekocht. ZUIL1CHEM. Over de afgeïoopen maand zijn ter vleeschkeuring aangegeven 4 varkens en 45 schapen. De fabrieksarbeider L. v. d. Linden had op de steenfabriek het ongeluk be kneld te geraken tusschen twee cement- bakken Na bevryding bleek, dat hy een flinke vleeschwond had opgeloopen aan zijn been. Door dr. Steenis werd hulp ver leend. Terwijl de onderwyzer W. C de Man zich per fiets naar school begaf, bad hij het ongeluk te vallen, met gevolg dat zijn knie zoodanig werd bezeerd, dat hy geen onderwijs kan geven. Vergadering van den raad der ge meente WERKENDAM op Maan dag 30 October 1933, nm. 7 uur. VoorzitterEd.Achtb. Heer W. Beu kenkamp. Secretaris: WelEd. Heer J. Tim mermans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring met voorlezing van het formu liergebed. De notulen der vergadering van .18 Aug. 1933 worden ongewijzigd vastgesteld. Medegedeeld wordt, dat J. Zwets liet veer Werkendam-Hardinxveld we der voor een jaar heeft gepacht op dezelfde voorwaarden en voor den zelfden prijs van f 6526 per jaar. Ingekomen stukken Proces-verbaal van kasopneming en boeken van den Gem.-Ontvanger op 29 Sept. 1933. Het kassaldo bedroeg f21,123,29. Schrijven van Ged. St., goedkeu rende het besluit tot heffing van 200 opcenten op de Personeele Belasting. Adres van verschillende vereeni- gingen in Brabant, wijzende op de ver wildering der zeden, op het gebied van dancings, badplaatsen, kermissen enz., verzoekende door gemeentelijke verordening, tot beperking dezer ver wildering te komen. B. en W. steLlen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen, om dat het voor deze gemeente niet van toepassing is, wordt aldus besloten. Subsidie aanvrage van de Chr. La gere Landbouwschool te Andel en wel de bijdrage zóó te stellen, dat f 5 per leerling uit de gemeente, die de school bezoekt te Andel, wordt verstrekt. B. en W. stellen voor te subsidiee ren f 10, daar 2 leerlingen uit deze gemeente, de school bezoeken, wordt conform het voorstel besloten. Verzoek van de Vereen. Gezins verpleging, te Almkerk, om pond pondsgewijze bij te dragen in de kos ten van het Consultatiebureau voor zuigelingen. B. en W. stellen voor te verleenen een maximumbijdrage van f75 voor 1933 en voor 1934 een maximum bij drage van f 150, aldus besloten. Voorstel van B. en W. om aan den heer Roest alhier een strook grond van 14V2 M2- aan den Nieuwen Weg in erfpacht te geven voor 10 ct. per M2., en tevens om een strook grond van de gemeente te verruilen met den heer van der Linden te Oud-Beier land, een en ander wordt goedge keurd. Brief van J. v. Oord e.a., verzoe kende om een vergoeding voor het bezoek aan den teekencursus te Gies- sendam, zij vragen gratis overtocht met fiets met de veerboot. De Voorzitter zegt hierop niet in te kunnen gaan, er wordt een pre cedent geschapen, want ook anderen kunnen een dergelijke aanvrage in dienen. Het veer is verpacht, dus de gemeente zou de kosten moeten be talen aan deze overtochten verbon den. De heer Zuidam zou vergoeding willen verleenen, omdat deze jon gens in tijd van leering zijn, boven dien wordt er veel gedaan voor jeug dige werkloozen, wellicht kunnen de ze jongens ook hieronder worden ge rangschikt. Spr. brengt in het mid den, dat ook de gemeente veerdienst van Gorinchem reductie geeft op de tarieven voor de leerlingen, die al daar de scholen bezoeken. De Voorzitter zegt, dat de kosten niet betaald kunnen worden uit het fonds, dat bestemd is voor ontwik keling van jeugdige werkloozen, dit wordt aangewend voor de kosten der cursussen, welke hier ter plaatse wor den gegeven. Medegedeeld wordt, dat aanvragers vermoedelijk ook de tee kencursus, welke hier wordt gegeven voor de werkloozen, zullen bezoeken, zoodat dan geen noodzakelijkheid be staat, om elders een cursus te volgen. Besloten wordt geen vergoeding in de gevraagde kosten te verleenen. Verzoek van de Wed. Lammers- Westerhof, gemeente vroedvrouw om haar ontslag te verleenen, daar zij den pensioen gerechtigden leeftijd heeft overschreden, tevens verzoekt zij te willen bevorderen, dat het ver schil in pensioen en haar tegenwoor dig salaris, kan worden aangevuld, door haar te laten optreden als kraamvrouw-verzorgster der armen. Besloten wordt haar verzoek in te willigen en wordt Mej. Lammers op de meest eervolle wijze ontslag ver leend, onder dankbetuiging voor de vele diensten in haar betrekking be wezen. Tevens wordt op voorstel van B. en W. besloten de functie van ge meente-vroedvrouw op te heffen. Brief van Ged. St. inzake de ei- schen van benoembaarheid en bezol diging der gemeente-veldwachters. Genoemd college maakt bezwaar tegen de regeling vastgesteld voor den nachtwaker, er bestaan bezwaren tegen de voorgestelde bepaling, voor zoover daaruit blijkt, dat hij ambte naar der gemeentepolitie zal zijn. In verband met de jongste wijziging der gemeentewet is de Burgemeester ee- ner gemeente, welke voor de aanstel ling van veldwachters is aangewezen, niet meer bevoegd een ambtenaar van de gemeente-politie te benoemen. Voorgesteld wordt art. 38, over eenkomstig het advies te wijzigen, zoodanig, dat wordt gelezen voor Burgemeester", „Commissaris der Koningin", en voor „nachtwaker" wordt gelezen „veldwachter-nachtwa ker." Circulaire met bijbehooren van Ged. St. met aanvulling der bestaan de regeling van de bezoldiging der ambtenaren van den Burgerl. Stand. Als toelichting geldt, wanneer amb tenaren van den Burgerl. Stand te vens het ambt van Burgemeester, of Secretaris of Ontvanger bekleedt, wordt een vermindering toegepast op de, volgens die artikelen berekende bezoldigingen en wel gemeenten met minder dan .5001 inwoners 25 pCt. Goedgekeurd wordt deze verlaging toe te passen. Mededeeling van den Minister van Sociale Zaken, inzake brandstoffen- toeslag aan ondersteunde werkloozen. Voor den bijslag komen in aanmer king gehuwde en ongehuwde kost winners, alsmede op zich zelf wonen de personen. Kostgangers komen niet in aanmerking. De brands toffenbij- slag mag niet tot gevolg hebben, dat de maximum steunbedragen worden overschreden. De bijslag bedraagt ten hoogste f 1 per week. Regeling betreffende de onder steunde werkloozen, die zijn dubbel 'uitgetrokken en reglementair nog niet rechthebbenden. Deze komen auto matisch op dezelfde steunbedragen als de ongeorganiseerden, ter com pensatie van de contributie der ge- organiseerden, wordt het bedrag met f0,50 verhoogd, en worden de bedra gen f7,50 voor dubbel-uitgetrokke- nen en f 7 voor ongeorganiseerden. Brief van den Bond van arbeiders in land- en tuinbouwbedrijf met ver zoek steun te verleenen bij werkloos heid in den vorm van kindertoeslag. De steuntrekkers georganiseerd inde zen Bond trekken f 8,40 steun per week, hetgeen aanmerkelijk minder is dan de uitkeering volgens de Rijks steunregeling. De Voorzitter zegt dat de toeslag op deze uitkeering reeds in een der vorige vergaderingen is besproken. Er is toen overleg gepleegd met den Minister, die toestemming gaf den toeslag te verleenen tot een bedrag, waardoor de uitkeering gelijk zou worden aan de uitkeeringen van de steunregeling, doch deze meerdere uit gaven kwamen geheel voor rekening van de gemeente, en daar de gelde lijke toestand van de gemeente van dien aard is, zulks niet te kunnen dragen, wordt voorgesteld afwijzend te beschikken. De heer Zuidam betoogt, dat het hier betreft 2 kleine afdeelingen van de Christelijke en Neutrale Bond, zoodat de kosten nooit erg hoog voor de gemeente zullen worden, er is een onbillijkheid in, want bedan ken zij als lid van den Bond, dan vallen zij vanzelf onder de steunre geling en moet er toch meer betaald worden. Ook de heer den Dunnen sluit zich aan bij het betoog van den vorigen spreker. Tenslotte wordt besloten geen vast bedrag als toeslag te geven, doch de eventueele bijverdiensten af te trek ken, overeenkomstig de Rijkssteunre geling en het dan nog eventueel te kort, uit de gemeentekas bij te pas sen. Verzoek van den Bestuurdersbond Land v. Heusden en Altena, om de steunnormen en gezinstoelagen en de maixmum steunbedragen te verhoo- gen en wel: a. min. steun voor man en vrouw te doen bedragen f 8 per week; b. min. toelage per gezinslid te doen bedragen f 1 per week; c. de percentages genoemd in art. 8 der Rijkssteunregeling te doen bedra gen 85 en 90. De Voorzitter zegt dat B. en W. hier afwijzend tegenover staan, de finantiën der gemeente zijn van dien aard, dat het niet verantwoord is, bovendien verkeeren wij in een pe riode van gedrukte loonstandaard, de steunregeling is betrekkelijk hoog voor deze gemeente, zelfs zoo, dat het Departement reeds in overweging heeft gegeven, de regeling te wijzigen overeenkomstig de lagere loonen van f 10 tot f 12, welke ter plaatse wor den betaald, terwijl alles nog is ge baseerd op een loon van f 15 per week. De heer Zuidam zegt dat er werk loozen zijn, die gedurende 1 k 2 ja ren niet gewerkt hebben, terwijl zij gaarne willen werken, ja hunne han den jeuken om te werken. Hoe ter wereld, zegt spr., is het mogelijk, dat zij van de steunuitkeeringen kun nen rondkomen, zij mogen niet ver vallen tot het pauperisme of commu nisme. Zij mogen niet de dupe wor den van de fouten in het productie stelsel, zoodat hij voorstelt de ver hoogingen te aanvaarden. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Zuidam van een verkeerd prin cipe uitgaat, het is een steun naar behoefte en geen land ter wereld, doet zooveel voor zijn werkloozen dan Holland. Als gemeente kunnen we deze verhoogingen niet geven, hoe graag men ook zou willen, de geldmiddelen laten dit niet toe. Hierna wordt besloten het gedane verzoek af te wijzen, overeenkomstig het voorstel van B. en W., de heer Zuidam is tegen het voorstel. Brief van de Woningbouwvereni ging „Vooruit" met verzoek de hu ren der woningen, dezer vereeniging te verlagen, daar thans reeds door de hooge huren, huizen komen leeg te staan. Men stelt de volgende verla ging voor: A. De met Rijk en Gemeentesteun gebouwde 34 huizen: 1 van f3,50 op f 3, 1 van f3,75 op f 3, 3 van f3,85 op f3,10 14 van f4,— op f3,25 14 van f4,15 op f3,40 B. Overige 18 huizen, geheel uit gemeentegelden betaald 6 van f4,50 op f4, 6 van f4,25 op f3,75 6 van f 4,op f 3,50 Het totale verlies zal zijn f 1781 per jaar, waarmede de post Volks huisvesting zal worden verlaagd en afgeschreven zal worden van den post onvoorzien. Als het Rijk 3/4 in dat verlies neemt, zal het bedrag als ver lies voor de gemeente worden f 796. De heer Hakkers vraagt, waarom juist de hoogste huren slechts met f0,50 worden verlaagd. De heer Bogers zegt, dat deze hui zen veel geriefelijker zijn gebouwd. De huur is indertijd vastgesteld naar den kostprijs van den bouw, wat de laatste 18 woningen betreft. Besloten wordt deze verlagingen goed te keu ren. Brief van het Groene Kruis, met verzoek de subsidie van f250 voor I933 te verhoogen met f 150 dus te brengen op f 400. De bijgevoegde begrooting geeft een tekort over '33 van f360,08. De rekening over 1932 begon met een saldo van f 556,21, en eindigde met een saldo van f 166,82, zoodat aanzienlijk meer werd uitge geven dan ontvangen. De heer Bogers licht een en ander toe. Bij de ontvangsten over 1933 is reeds rekening gehouden met de ver hoogde subsidie en desondanks is het tekort nog f 360. De heer Hakkers zegt, dat de lig- hallen en de hoogtezon, nagenoeg niets meer opbrengen, terwijl de Rijkssubsidie is verminderd. De heer v. Oord zegt, dat het lei dend beginsel van B. en W. is, als het Rijk de subsidie vermindert, ook de gemeente dit moet doen, men moet dan de meerdere kosten niet afwen telen op de gemeente. Thans wordt nog niets beslist over 1934, en de verhoogde subsidie geldt alleen voor 1933- De Voorzitter zegt, dat de vereen, alles doet om de inkomsten te ver hoogen, teneinde uit eigen middelen zooveel mogelijk te financieeren. Be sloten wordt in 1933 de subsidie te verhoogen met f 150, Brief van Joh. de Keyzer e. a., verzoekende een lichtpunt te plaat sen in de Koningssteeg, dat het ter rein der hulzen aldaar verlicht. Daar deze zaak reeds in een der vorige vergaderingen is afgewezen, willen B. en W. hierop weder afwijzend be schikken. De heer Zuidam zegt, dat het daar 's avonds erg donker is, spr. is er eens 's avonds geweest en had 10 minuten noodig om er uit te komen. Ook de heer Bogers erkent de noodzakelijkheid van een lantaarn, doch met het plaatsen van een lan taarn is men er niet af, er komt jaar lijks een onkosten aan stroomverbruik van f28 a f30 bij. Besloten wordt deze lantaarn nog aan te brengen. Verder is ingekomen, een schrijven van de Nederl. Heide-Maatschappij, waarbii zij een eventueel te maken vluchthavcn in werkverschaffing be groot f125.000, n.l. f85.000 aan ar- beictsloonen en f 40.000 aan niet ar beidsloon en. B. en W. kunnen thans niet verder gaan dan tot hetgeen in een der vorige vergaderingen is besloten, n.l. om een bedrag" van f 10,000 beschik baar te stellen. Het college is van meening, waa neer deze werken publiek werden aan besteed, gemakkelijk voor f 40.000 ia totaal de haven werd gemaakt. De heer de Waard zegt, wanneer men hoort wat de heer Zuidam heeft gezegd, n.l., dat er 100 h 150 men- schen rondloopen, die gedurende a 1V? jaar zonder werk zijn, en wier handen jeuken, om te werken, het hoog tijd wordt, dat met ernst wordt uitgezien naar oen object voor werk verschaffing. Hier is oen prachtig ob ject, zijn standpunt is, dat wii hebben te zorgen voor arbeid, in andere ge meenten rondom ons, vindt men ob jecten voor werkverschaffing, waar om hier niet. Z.i. wordt er te veel naar de financieele zijde gekeken, doch de moreele zijde geeft bii spre ker den doorslag. Er wordt een ge legenheid geboden om meer geld in do reeds ver verarmde gezinnen te brengen, er kunnen bedragen worden verdiend, die ver uitgaan boven de steunbedragen, daarvan kan men zich weer eens iets extra koopen, zooals kleeren, schoeisel enz., terwijl tevens de schulden, die gemaakt zijn bij bak kers en winkeliers kunnen worden afbetaald, zoodat ook de neringdoen- der belang er bii hebben, dat meer geld wordt verleend. Verder zegt spreker, hebben wij in onze gemeente een vrii groote schippers bevolking, die een vlucht havcn noodig heeft, en wijst in dit verband op de groote gevaren, wan neer de schippers bii stormweer lig plaats hebben gekozen op de rivier. Ook op de algemeene vergadering van „Schuttevaer" was men van do noodzakelijkheid van een vluchthaven hier ter plaatse doordrongen, het wordt bovendien hoog tijd, dat er ook voor de schippers iets wordt ge daan. Spreker zegt, dat ook de fi nancieele zijde door hem is bekeken, en acht hij ook de bedragen door de Heide-Maatschappij genoemd aan den zeer hoogen kant. Getracht moet worden 100 pCt. rijkssubsidie in de loonen te verkrijgen, terwijl de leve ring van een groot gedeelte der ma terialen uit eigen omgeving kan ge schieden. Hedenmiddag heeft spre ker die tevens Voorzitter is van de afdeeling Werkendam der schippers- vereenigmg, „Schuttevaer" een be spreking gehad met het bestuur, en verklaart hij namens dit bestuur, dat de schippers moreel verplicht zijn, tegenover de gemeente een tegen pre statie te geven, wanneer voor hun een vluchthaven wordt gemaakt. Er zal door het afdeelingsbestuur alles in het werk worden gesteld, om de schippers, die in Werkendam thuis behooren, doch om welke reden dan ook elders hun domicilie hebben, mede te bewegen hun domicilie naar hier over te brengen. Ook' zijn z.i. de schippers gaarne bereid een of fer te brengen, wanneer een veilig ligplaats voor hun wordt gemaakt. Daarna geeft spreker een overzicht van zijn exploitatierekening, aan de hand van verschillende gegevens, wel ke hem ten dienste stonden n.l. Door de gemeente zal moeten wor den betaald f 40.000 aan materiaal kosten, plus f 20.000 aan andere kos ten. Totaal f 60.000. Hiervoor een leening aan te gaan tegen een annuïteit van 6 pCt., geeft per jaar f 3600. De inkomsten worden geraamd ale volgt Abonnementen per jaar 16.000 ton a fo.25 per ton f4000. Hoogere uitkeering uit het gemeen tefonds, wanneer acht schippers iuit Werkendam him domicilie overbren gen, 14 a 15 igezinnen, geschat op f 400. Totaal f 4400. 1 Natuurlijk vergt de haven jaar- lijksch onderhoud, doch hier staat tegenover, dat geen inkomsten zijn geraamd in de havengelden van sche pen, die op bepaalde tijden binnen vallen, terwijl de opbrengsten van kaaigelden niet zijn opgenomen. |Men bevordert op deze wijze, dat gedu rende de wintermaanden de schippers hier ligplaats zoeken, hetgeen een permanente bron van inkomsten be- teekent voor de neringdoenden. Spre ker zegt, dat hii misschien eenigs- zins optimistisch is, doch de moreele zijde n.l. om werkgelegenheid te scheppen weegt bii hem het zwaarst. Ook minister Colijn erkent dit, want de pas uitgeschreven leening ad 200 millioen zal uitsluitend worden ge bruikt, voor financieering van wer ken in werkverschaffing en werkver- zluiming. De lieer den Dunnen is het roe rend eens methetgeen de heer de Waard heeft gezegd, en ook hii is van meening, dat nu moet worden doorgezet. De Voomtter zegt, veel 'te voelen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 10