Tweede Blad No. 5380 Vrijdag 3 Nov, De Grootmoeder. De lange Winteravond Dus even naar M. N0RT, Gorinchem De Wonderkachel „Granum" voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. B Brandstofverbruik geweldig gering Ijzerhandel, warm terug. Zusterhuis 6, Gediplomeerd Opticien. BEHOORENDE BIJ HET PIJN IN DE GEWRICHTEN. Gewrichtspijnen worden veroorzaakt door urinezuur dat zich heeft kunnen afzetten in de gewrichten tengevolge van onvoldoende zuivering van het bloed door verzwakte werking der daarvoor zorg dragende organen. Verkeeren deze organen in gezonden toestand, dan wordt het urine zuur geregeld met de urine uit het lichaam afgevoerd. Zijn zij verzwakt, dan raakt het bloed overzadigd ermede, het urine zuur kristalliseert en zet zich af in de spieren, gewrichten enz. De scherpe kanten der kristallen veroorzaken de ondragelijke pijnen, waaraan rheumatiek- patiënten lijden. Meer dan ooit is het in zulke gevallen noodzakelijk de oorzaak van het kwaad weg te nemen. Tijdelijke verlichting mag aangenaam zijn, doch de pijn herhaalt zich daarna slechts erger. Door echter de afvoerorganen tot gezonde werking te brengen, wordt het urinezuur ook geregeld afgevoerd en hiervoor kunt gij niets beters gebruiken dan het middel, dat reeds jarenlang zijn deugdelijkheid bewezen heeft en waarvan duizenden verklaarden, dat het hun uitstekend geholpen heeft Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze wer ken uitsluitend op de bovengenoemde organen, zij doen slechts één ding, doch doen dit dan ook uitermate goed. Neem nog heden een proef en ook gij zult overtuigd worden van de uitstekende hoedanigheden van dit probate middel. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 1.—, f 1.75 en f 3.per doos. Let vooral op den juisten naam. 'UlEREÜS RjÜBUi: Vergadering van den Raad der ge meente SLEEUWIJK, op Donder dag 26 October, des n.m. 2 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer W. Beu kenkamp. Secretaris: Weled. Heer A. Knoot. Afwezig de heeren Kramer en v. d. Stelt. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. De notulen worden daarna zonder •p*- "of aanmerkingen vastgesteld. Ingekomen stukken: Adres van de afdeeling Werkendam van het Departement tot Nut van'tAl- femeen, waarin verzocht wordt een subsidie van f75.te willen verlee- nen in het tekort van het badhuis,, welk tekort f 490.47 bedraagt. De Voorzitter deelt mede, dat het FEUILLETON. 10. Deze woorden troffen het hart der jonge vrouw. Zij liet een klacht hooren. Hiij zag haar koud aan. Zijn gekwetste trots, zijn egoïsme verstikten in hem alle teedere gevoe lens voor moeder en kind. Hij prevelde eeni'ge woorde^ die Ga- krielle niet kon begrijpen en vloog daarna het huis uit. De ongelukkige bleef geheel versla- fen zitten, de oogen op de deur geves tigd. Zou hij terugkomen? Bij de gedachte, dat hij haar mis schien voor altoos had verlaten, stol- d« haar het bloed ia de aderen. Helaas! zij beminde hem nog steeds. Nooit had zij hem zoo gezien; nooit had bij zóó woest tot haar gesproken. Wie weet, of bij zich niet door slechte »aad liet leiden? Waarom kwam hij altijd op die erfe nis terug, terwijl hij heel goed wist', dat haar wil op dat punt altijd dezelfde Weef? Ja, ja, hij werd door een vijand tot aija noodlot gedreven. Nu hij niet meer bij haar was, zocht 3$ hem t« varontschuldigen. Zij was vorig jaar een subsidie van f25.is toegekend, B. en W. hebben nu echter overwogen, om nog wel voor 1932 een subsidie te verleenen, maar voor 1933 een 300 gratis bon's beschikbaar te stellen voor de bewoners, om daar door het badhuis meer populair te ma ken, deze bons kosten 8 cent, waarvoor een douche mag worden genomen. De heer Sigmond vraagt of het niet beter zou zijn, als de verplichting werd gesteld, het badhuis des Zaterdagsmid dags 1 uur gratis open te stellen, als de menschen van de Werken om een bonnetje naar Sleeuwijk moeten loopen, zal daarvan niet veel terecht komen. De Voorzitter meent, dat de bonne tjes wel verkrijgbaar gesteld kunnen worden b:j een der raadsleden die in de Werken wonen, b.v. b:j den heer v. Driel. Deze verklaart daartegen geen be- zwaair te hebben, hij zou het aantal echter tot 500 willen opvoeren. De VoorzitteV zou dit laatste niet doen en voorloopig met 300 beginnen, men kan het getal altijd nog verhoo- gen. De heer v. Rosmalen vraagt of als in gezetenen van Sleeuwijk en Nieuwen- dijk van gratis douches willen gebruik maken, zij dat ook kunnen doen, waar op door den Voorzitter toestemmend wordt geantwoord. Met algemeene stemmen wordt hier op besloten voor 1932 een subsidie te verleenen van f25.en vc«V 1933 bonnen aan te koopen om gratis te doen uitreiken. Verzoek van de Oranjevereeniging te Sleeuwijk, om een subsidie van 15 cent per schoolkind te mogen ontvan gen. De Voorzitter zegt, dat voor de kinderen in Nieuwendijk 20 cent be schikbaar 'is gesteld. B. en W. stellen daarom voor, ook hier 2D cent per kind toe te staan. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. De heer Sigmond dankt namens de Oranjecommissie den raad voor zijn royaliteit. Voor de ontstane vacature in de Commissie tot Wering van School verzuim bevelen B. en W. ter benoe ming aan de heeren J. de Krey en G. van 'tSant. De heer de Krey wordt met algemeene stemmen benoemd. Verzoek van Mej. J. A. v. Campen te Drongelen, om een stuk bouwterrein aan de "uitbreiding, om daarop een dubbele woning te bouwen. Adressan te vraagt een diepte van 37 meter, waarvoor zij f700.biedt. De Voorzitter zegt, dat ais de prijs gerekend wordt die door den raad is vastgesteld, in.l. die van f 1.50, het eeh bedrag! zou| worden van f 1100. Zwets heeft f 1.50 betaalt voor een diepte van 22 Meter. Spr. meent, dat men voor deze lengte ook het bedrag moet handhaven, het verdere zou tegen een goedkoopere prijs geleverd kunnen worden, omdat de gemeente aan het overschietende toch niets meer heeft. De heer v. Driel zou B. en W. willen machtigen de kwestie af te handelen. De Voorzitter meent, dat B. en W. dan toch een prijs moeten kunnjen noemen. De heer Sigmond zou voor het meer dere dan 22 meter, 50 cent rekenen. De heer v. 'tSant kan zich daarmede ook goed vereenigen. Besloten wordt, dat B. en W. in dezen zin met adressante zullen on derhandelen en ook zullen trachten toegevend geweest en verweet zich, het niet tot het einde gebleven te zijn. En hij was weg. Wat ging hij doen? En wat zouden zij en haar kind be ginnen, indien hij niet terugkwam? Maar neen, het was wel krankzinnig1, aan zoo iets te denken; bij kon hen zoo niet verlaten. Hij zou zeker terug komen. De nacht de volgende dag en daar op volgende gingen voorbij. De vi- comte was niet teruggekomen. Gabrielle bracht den tijd in de he vigste angsten door. Telkens, als zij stappen op de trap hoorde, liep zij naar de deur. Helaas! hij was het niet! Zij légde het kind in haar bedje en sprak haar van haar vader. Den avond van den derden dag kon zij het niet meer uithouden, nam het kind in haar armen en ging uit. Zij liep door verlaten straten en Langs drukke wegen; zij werd gestooten,doch bemerkte het niet; men sprak haar aan, maar zij hoorde het niet. Waar ging zij heen? Zij richtte haar schreden naar de haven. Daar kon zij misschien haar man vinden. De nacht was ingevallen, toen zij aan de haven kwam. Zij hoorde ruwe stemmen, die waarschijnlijk uit twee helder verlichte huizen kwamen. Daar waren mannen en vrouwen. Zij hoor aan den heer Zwets het achter zijn perceel liggende gedeelte te verkoo- pen voor dezen prijs. Van Mej. J. A. Campen is een twee de verzoek ingekomen om haar een hypotheek te willen verstrekken voor den bouw van een middenstandswo ning, waarvoor de kosten zjn ge raamd op f 5DOO. B. en W. stellen voor een crediet ter grootte van 70 pCt. van de bouw som te verstrekken tegen een rente van 5 pCt. diie ze zelf ook moet be talen. Met algemeene stemmen gaat de raad hiermede accoord. Verzoek van de Lagere Landbouw school te Andel om een subsidie te mogen ontvangen van f5.per leer ling, waar 4 leerlingen uit deze ge meente de school bezoeken, zou dit een bedrag vormen van20. Op voorstel van 'B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten, de ze isubsidie te 'verleenen. Vlan /Ged. Staten Is de goedkeu: ing ontviangen ;van het raadsbesluit tot wij ziging ider gemeentebegrooting 1933. Wordt ivoor kennisgeving aangeno men. Van Ged. Staten is verder ontvangen een .ontwerp om de bezoldigingen van ambtenaren voor den Burgeri. Stand met :25 pCt. te verlagen, indien dit ambt wordt waargenomen tegelijk met het ambt ,van Burgemeester, Secretaris of Ontvanger. Het •voorstel van 13. en W. om Ged. Staten te berichten, dat met deze \er- laging genoegen wordt genomen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De adressen van den Bond van Ge meente-ambtenaren en van den A.R.K.A., om niet accoord te gaan met de voor gestelde verlaging, worden voor ken nisgeving aangenomen. Verzoek van C. den Hollander om vermindering van de door hem be woonde gerpeentewoning en wel om deze huur van f3.op f2.50 te bren gen. Op voorstel van B. en W. wordt afwijzend ,op dit voorstel beschikt. Proces-verbaal van kasopneming Dij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat een verschil werd geconstateerd van f 498.51welk verschil niet kon worden gevonden. De Voorzitter deelt 'mede, dat het crediet, dat de gemeente bij de Bank van de Vereeniiging van Nederl. ge meenten heeft, met 31 December af loopt en dus vernieuwd moet worden. Het •vorig jaar is de gemeente niet ni'et het crediet van f 10.000 kunnen toekomen. ,De Bank stelt voor, het crediet .daarom te verhoogen. B. en W. .voelen er; evenwel niet veel voor om hier op in te gaan. De raad besluit het crediet op f 10.000 te .handhaven. Verzoek van P. J. Ritmeester en anderen, om voor ben het veergeld te willen betalen voor het overzetten! naar Giesendam, voor 'het bezoeken der teekenschool aldaar. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten ook op dit verzoek afwijzend te beschikken. Adres van den Bestuurdersbond v'oor bedaart spoedig met een Wfyhkacdt's Poeder Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist de de uitroepen van de spelers, het klinken van glazen, zingen, lachen, al- Les dooreengemengd. En zij voélde af keer in haar hart opwellen, en zeide tot zichzelf, dat in deze holen de man nen hun deugd ve'rloren, hun geld ver speelden, terwijl de vrouwen en kin deren misschien van ellende omkwa men. Zij vroeg zich af, of haar man niet te midden van die menschen vergat, dat hij vrouw en kind had. Zij zuchtte en ging weg, om dat Le ven niet meer te hooren, dat haar pijn lijk aandeed. Plotseling gingen haar twee mannen voorbij. Zij waren in de schaduw ter wijl Gabrielle's gelaat door een gas vlam werd verlicht. De mannen her kenden haar; de eene wilde op haar toevliegen, maar de andere hield hem bij den arm vast en beiden vervolgden hun weg. Gabrielle had niets gezien. De wind kwam opzetten, droog, bran dend, verstikkend. De jonge vrouw scheen den invloed van den wind niet te gevoelen. Zij stond op de kade en zag naar de schepen. Het water van de zee, dat zich aan hare voeten bewoog, had voor haar gnjote bekoorlijkheid. De gedachte aan zelfmoord maakte zich langzamerhand van de ongelukkige meester. Zij had van arme vrouwen hooren spreken, die hunne kinderen hadd«n gedood, »m hen aan een leven is er weer en U heeft weer behoefte aan een GOEDE BRIL. het Land van Heusden en Altena, waarin uit naam van de leden uit deze gemeente verzocht wordt, de steun- normen te verhoogen en deze te bren gen voor man en vrouw op f8. per week en een toeslag van fl. voor ieder gezinslid en den Minister te verzoeken deze steunregeling te wil len goedkeuren. B. en W. stellen voor, afwijzend op dit adres te beschikken, omdat de huidige steunregeling het uiterste van de draagkracht der gemeente vergt. Gaarne geven B. en W. toe, dat de steun niet voldoende is, maar met het oog op den finantieelen toestand der gemeente moet eerder aan verlaging, dan aan v.erhooging gedacht worden. Spr. hoopt, dat 1934 een kentering in de crisis zal 'brengen, anders ziet het er niet rooskleurig uit. De heer v. Rosmalen geeft toe, dat de gemeentefinancien niet rooskleurig zijn, maar er zijn gemeenten waar de steun ho'oger is dan hier. De Voorzitter hoopt dat 1934 verbetering zal bren gen, spreker gelooft dat djt werkelijk het .geval zal zijn en dan kan het ook niet zoo'n groot 'bezwaar zijn de steun- trekkenden iets meer te geven. De heer v. 't Sant vraagt, op welken grond de heer v. Rosmalen gelooft, dat 1934 beter zal zijn. De heer v. Rosmalen antwoordt, dat er thans reeds meer werkgelegenheid is, er zijn thans niet zooveel steuntrek- kenden tals het vorig jaar in October. Er moet ook een nieuwe regeling ko men voor dubbel uitgetrokkenen, om dat anders georganjseerden gelijk staan met ongeorganiseerden. De Voorzitter merkt op, dat .als men de steunbedragen gaat verhoogen, men in het gedrang komt met de loonen in de gemeente, daar gelden reeds loonen van 9 en 10 gulden, gaat men de steunbedragen verhoogen, dan krijgt men het gevaar, dat men steeds meer menschen in de steun en minder in het vrije bedrijf zal krijgen. Spr. heeft hierop aan het ministerie gewezen, daar zei men toen, dat is het bewijs dat de loonnormen te hoog zijn ge steld. Spr. heeft toen zoo lang. ge praat en aangetoond dat de steunbe dragen onmogelijk verlaagd konden worden, dat men niet tot verlaging is overgegaan. Men weet zelf als men aan het verzoek zou voldoen, een ge zin met 2 kinderen reeds aan een be drag van f 10.zou komen, aan een loon, d,at in het vrije bedrijf slechts verdiend wordt. Spr. meent, dat het zelfs in het belang van de steuntrek- kenden is, om niet te probeeren de bedragen verhoogd te krijgen, omdat er d,an groote kans bestaat, dat deze verlaagd zullen worden. De heer v. Rosmalen zegt, wat de loonen betreft hij onlangs naar hij meent in de Heusdensche Courant heeft gelezen, d,at het loon voor de landarbeiders op 21 ct. per uur staat bouwvakarbeiders komen minstens aan f 15. De Voorzitter merkt op, dat de heeij Zuigt de koude lucht uit de kamers en verspreid deze weer Voedt het vuur steeds automatisch in kleine hoeveelheden en kan met de goedkoopste brandstof worden gestookt vol ellende te onttrekken. O! haar dochter! haar kind! Haarzelf kon het even weinig schelen; zij wist, dat zij moest lijden; zij dacht slechts aan haar dochter. Arm, onschuldig wezen! Zij zag voor haar dochter een weg geopend, waar vooral schoonheid het grootste gevaar loopt. Er ging een ril ling door haar leden en zij drukte haar kind aan heur hart. De wind 'loeide steeds sterker. De ademhaling der jonge vrouw ging moeilijk, koorts deed haar bloed koken. In haar overspannen toestand vroeg zij zich af, of de dood voor haar kind niet te wenschen zou zijn boven een leven vol smart en tranen. Zij 'was den rand genaderd; haar oogen stonden strak; bewogen door een kracht, sterker dan haar wil, zou zij zich in de diepte hebben gestort, als er niet een hand op haar schouder was gelegd. Zij keerde zich om en stond tegen over een man, wiens gelaatstrekken zij niet kon onderscheiden in de duis ternis; zij zag slechts, dat hij zachte), vriend.Iijke oogen had. Wat wilt ge van mij? vroeg zij. U redden van een wanhoops daad. Met welk recht? Met het recht, dat een eerlijk man heeft, zijn hand uit te «teken tot een van zijn9 gelijken, die hij onder het gewicht van het ongeluk ziet ke- zwijken. De jonge vrouw boog het hoofd;, en onderdrukte een snik. De sympathieke stem en de woorden van den onbekende hadden haar hart bewogen. Arm kind, ging hij voort ik ben blij, dat mijne zaken mij van daag later dan gewoonlijk opgehouden hebben. In het voorbijgaan zag ik rt en vroeg mijzelf af, waarom gij u zoo; laat alleen en bij zulk weer hier be- vondt. Ik sloeg u gade en heb spoe dig geraden, wat ge van plan waart. Ge kunt niet ontkennen. Ik ontken niet. Ik ben het levert en lijden moede. Wat, heeft uw kind u niet terug gehouden t Juist, omdat haar toekomst mij schrik aanjoeg, wilde ik mij met haar in den dood begeven. O! ongelukkige, die vergeet, dat er een God is, die de zwakken en ver drukten beschermt. God beschermt de vervloekten niet! riep zij op hartverscheurendera toon uit. Gij spreekt zoo, omdat ge lijdt; omdat ge wenscht weldra aan het einde van uw lijden te zijn. Wat uw kind betreft, wie heeft u haar toekomsf voorspeld; hoe kunt gij weten, dat die toekomst haar niets dan verdriet zal baren? Zij schudde treurig het hoofd, i (Wordt vervolgd.) i Jüenwsbiad n

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5