Bazar „Onderling Genoegen" 1SGEZ0.\DEN. Voor het Kind. Braams alhier, met haar inzending niet minder dan 6 eere-, 6 eerste-, 2 tweede-, 3 derde prijzen en een zeer eervolle ver melding. Wel een schitterend succes. BRAKIX\ Aanvulling' van het verslag van de vergadering van den raad dezer gemeente gehouden op. 17 Novem ber j.l. In het verslag is vermeld„De heer Duijzer vindt de belooning van f80.niet te hoog in verband met de werkzaamheden.' Dit wekt de schijn alsof de hr. Duijzer tegen verlaging van de wedde der Wethouders zou zijn, wat geen zins het geval is, ïdaar door hem aan voormelde woorden is toege voegd, dat alle ambtenaren tegen woordig een offer moeten brengen en dat dus ook de wethouders daar niet van vrijgesteld moeten worden. Aan het slot van het eerste ge deelte van het verslag is nog een onjuistheid vermeld: Nadat de Heer van Veenendaal voorgesteld heeft om indien het niet mogelijk is om den gemeente-veld wachter zijn bijbaantjes af te nemen, zijn jaarwedde te verminderen, heeft de heer Duijzer opgemerkt, dat de Qommissie tot nazien der rekening zich niet gestoord heeft aan persoon lijke kwesties en dat zij geen aan merking heeft gemaakt op de jaar wedde van den gemeente-veldwach ter, doch wel op de bijbaantjes die hem opgedragen worden. DUSSEN. Tot Notabel der Herv. Gem. alhier werd j.l. Dinsdagavond gekozen de heer M. Bax, Op de gehouden tentoonstelling te Gorinchem voor pluimgedierte en konijnen, behaalde de heer W. J. RoubosCz. alhier een 2de p:ys met een G. G. VI. R. ram en een 3de prijs met een G. G. VI. R. voedster. HEESBEEN. Op. de gehouden stemming voor notabel en daarna voor kerk voogd werd met algemeene stemmen gekozen Cornelis Verdonk die de be noeming voor kerkvoogd heeft aan genomen. Aftredend kerkvoogd was M, Bax. POEDEROIJEN. Bij besluit van den Voorzit ter van het hoofdstembureau dd. 29 November j.l. is benoemd tot lid van den raad dezer gemeente Gerhardus van Os G.Dzn. ontstaan door de va cature van W. van der Sluis. RAAMSDONKSVEER. De filmavond voor het Hooge Land was geweldig druk bezocht; ongeveer 275 personen waren tegen woordig. De prachtige film gaf ons een duidelijk beeld van den ze genrijken arbeid dier Chr. Vereeni- ging. RIJSWIJK. De alhier gehouden bazar ten bate de meubileering der Nutszaal bracht ruim f730 op. Terwijl W. van Vugt uit Gies- sen met zijn vrachtauto vorige week de stoep op reed, kwam een luxe auto op den dijk met hem in aan raking, zoodat deze een zwaai maak te en den dijk afreed tegen het huis van T. Nieuwenhuizen. De luxe auto was zwaar gehavend en de chauffeur kwam er met een gewonde neus af. SPRANG. De heer v. d. Pol theol. can- didaat te De Bilt (Utrecht j heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Sprang bedankt. Terwijl den melkwagen van J. S. langs den straatweg stond werd hii door de vrachtauto van de Valk uit Kaatsheuvel aangereden, waardoor de melkbussen van hun inhoud ont daan werden en de melk den straat weg overvloeide. Ook de kar beliep veel averij, zoodat zij door den andere moest verwisseld worden. VEEN. Onze vroegere dorpsgenoot J. Vos Azn., werkzaam ten postkantore te Amsterdam, legde te 's-Gravenhage met gunstig gevolg examen af voor commies der Posterijen. 10 Dec. a.s. zal het 2s jaar geleden zijn, dat het echtpaar J. van der Velden en J. Bouman in den echt werden verbonden. Dinsdag j.l. deed zich alhier, een ongeval voor dat ernstige ge volgen had kunnen hebben. Toen den winkelier G. van Bal- legooijen te Andel zijn wagen opende om zijn klanten te bedienen zag hii zijn dochtertje welke achter in den wagen had plaats genomen geheel bewusteloos liggen. Dr. Oostrom al daar, welke spoedig ter plaatse was constateerde kolendampvergiftiging, doch smaakte het genoegen de le vensgeesten weer op te wekken. Bij nader onderzoek bleek, dat er een briket brandde onder een bus siroop om deze meer vloeibaar te krijgen. Daar de wagen geheel gesloten was konden de ontwikkelde gassen zich niet verspreiden, waardoor het meis je bewusteloos geworden was. WIJK. Bij de Donderdagavond gehouden verloting ten bate der Werkliedenvereeni- ging „Helpt Elkander" zijn de prijzen als volgt gevallen: lste prijs No. 393 2de 599 3de 346 4de 394 5de 15 6de prijs No. 29 7de 228 8ste 288 9de 118 10de 205 De prijzen moeten vóór 1 Januari a.s. worden afgehaald bij den heer K. v. d. Velden, na dien datum vervallen zij aan de vereeniging. Naar wij vernemen, zal de heer A. v. d. Pol Rz. alhier binnenkort een drogisterij openen. Zijn woning met winkel aan den Hoogen Maasdijk is ge reed gekomen en mag werkelyk als een sieraad voor de omgeving worden genoemd. Morgen zullen een 12-tal leden van „Oefening en Uitspanning" deelnemen aan het solisten-concours te Eindhoven. Wij wenschen hen veel succes toe 1 Naar wij vernemen, zal vermoe delijk in den loop der volgende week de Hooge Maasdijk weder voor het verkeer worden opengesteld, na circa 4 maanden afgesloten te zijn geweest ten behoeve van het maken eener inlaatsluis voor het Noorder Afwateringskanaal. De kink- en slijmhoest, die in deze gemeente nogal heeft gaheerscht, is gelukkig aan het afnemen. Nog eenige ernstige gevallen komen voor. Zaterdagavond gaf de Gemengde Zangvereeniging Con Amore alhier, onder leiding van den heer C. J. M. Merkx uit Heusden, haar aangekondigde uitvoering voor een flink bezette zaal. De Voorzitter de heer Ant. v. Alphen, heette de aan wezigen hartelijk welkom, bracht dank voor de flinke opkomst en gaf een uiteen zetting over het succes van Con Amore, op het concours te Woerden behaald, voor welk succes hy den heer Merkx bijzonderen dank biacht. De zangnummers werden allen heel goed uitgevoerd, de vereen'ging handhaafde tiaar oude roem op sublieme wyze. Na de zangnummers was de beurt aan Con Amore's tooneelvereeniging, die op voerde „Een halsbrekend Huwelijk", bly spel in 3 bediijven door Louis Chrispijn Er werd zeer vlot spel geleverd en vooral de heer v Alphen, die de rol van Oome Frits, de man die het huwelijk moest aangaan, vervulde, speelde uitstekend. Er werd onbedaarlijk gelachen. Aan het slot sprak de heer K. v. d. Velden eere-voorzitter der vereeniging een slotwoord, waarbij hij dank bracht aan allen die tot het welslagen van deze uitvoering hadden meegewerkt. Hij spoorde de aanwezigen aan, „Con Amore" zoowel moreel door het worden van lid en fioantieel door het toetreden als be gunstiger te steunen. De heer v. Alphen sprak hierop nog een kort woord, waarop iedereen hoogst voldaan huiswaarts keerde. ZALTBOMMEL. De minister van Waterstaat heeft het'voor het algemeen rij verkeer bestemde gedeelte van de brug ,over de Waal bij Zaltbommel en van de toe- gangswegen daarheen, -gelegen tus- schen K.M. 24 van den Rijksweg Gel- dermalsenTuilsche Veer gesloten ver klaard voor het benijden met rijwielen in beide richtingen. WIJK EN AALBURG. 3e Lijst. Firma Van Nelle, Rotterdam, 4 pond tabak, 1 doos Golden Shag, sigaretten- machine met bijbehooren. Mej. S. Kapel, Engelsche Theepot. Mej. P. v. Loon, den Haag, 2 baby-barets. C. J. M. Vaesen. Heusden, 1 foto-album. N. N. 1 schil derij. Mej, N. N., 2 kruikenzakken. Mej C. v. Wijk, 1 kotfiemuts. G. de Bruin, 1 kinderjurk, 3 schorten, 1 kleedje. Andr. Schouten, 1 precenteerblaadje. De Vries, Dussen, sierkan Iroper. B. Kuipers, I kandelaar, 1 inktstel. Zangvereeniging „Con Amore", 1 bedsprei. D. Pruisen, Werkendam, 15 tabakdoozen, 3 doosjes speelgoed, 4 rollen pepermunt, speelgoed Toon Garstman, 2 rol matten. Gjjs Lubberdink, 1 Schildery. Dirk v Wijk, Aalburg, 1 schemerlamp. J. Monster, Gorcum, 1 dozijn busjes lakverf. Firma Van Rijn, Utrecht, 25 pot mosterd. A. Verschuur-Baert, Heusden, 12 pak Sham- poon. H. J. Bonda, Rotterdam 2 mar meren aschbakken. L. Goudsmid-Hof, Amsterdam, 1 rol teekendoek. G. Bouman, Wijk, 1 jongenstrui, 3 petten, 1 dames baret. H. v. Giessen, Wijk, 1 fruitschaal. Elzenaar, Sliedrecht, 1 dozijn odeur. Keunen-Malingré, Heusden, 3 fl. schilletjes. Herman Clement, 1 broodzaag, schilderij. B. Treffers, Wijk, 1 likeurstel. Johanna Treffers, 's Bosch, 1 eierstel. B. Stap, Heusden, 10 pak maizena. Marius Nieuwkoop, Aalburg, 1 vogel (gips). L. C. Vrijland, Breda, 10 bus koffieroom. Mej. N. N2Vs pond koffie. W. v. d. Stelt, 2 paar schoenen. Dr. Schimmel, theemuts (geweven). N. N., 1 kistje sigaren. Üethmus en Co Amsterdam, 1 taartschep. Johan v. d. Pol, Aalburg, 1 fruitschaal, 10 bloempotten. Jan v. d. Maaden, Wijk, 1 schilderij. Gebr. Blijenberg, Wyk, 4 fl. olie, 5 batteryen, 1 achterlicht, busjes lak, 1 stel pendalen, 2 paar handvatten, zadeldek en 2 portefeuilles. Peletier en Philips te Zaltbommel 5 p. koffie, 1 p. thee en 2 p* tabak. B. Verzyl 1 buiten band. N. N., 2 kilo cacao. Voetbalvereen „Wilhelmina" Aalburg, 2 tafelkleeden, 2 schoorsteenloopers, 2 sierhanddoeken. C. Millenaar, 1 koffiepot. „Pardijsvogel" Gorcum, 10 strandballen, 1 collie speel goed. C. van Wyk Phzn. Gorcum, 1 horloge. C. Bouman Heusden, 3 dozijn schoenpoets. Mej. G. van Wyk, Wyk, sigarenbeker. Zus de Vries Wyk, pre senteerblaadje, 2 klompjes. Mej. M van Loon Wyk, 2 kleedjes. B. van Wijk Wijk, 1 keukenstel. Mej. N. N., 1 kin dermuts. Mej. Roeltje NieuwKoop Wijk, 1 schortje. Mej. N. N. Wijk, 2 schil derijtjes. Mej. Sien Nieuwkoop Aalburg, 1 kussen, de Visser, vertegenwoordiger S. I. de Vries Amsterdam, 2 kleedjes. B. Rooijakkers Heusden, 1 koperen sier kan. P. de Nooy Well, 1 zaklamp. Joh. Dekkers Ammerzoden, 1 literpot boerenjongens. Wim Schouten Aalburg, sigaren sigaretten. Zeepfabriek „de klok" Beerde, 5 bagagedragers, 30 pakken zeep poeder. Wyksche Radio Centrale, bon voor gratis aanslpitiog. Baselaar Ammer zoden, 2 petten, 2 dozijn garen, 2 dozijn centimeters. H. v. Eeuwyk Heusden, 2 schilderijtjes. Gebr. de Bruin Gorcum, 1 groote gegar. koek. Gyswijt Heusden, 1 flesch eau de cologne. Joh. Schouten Wyk, 1 nagelgarnituur. Piet Bouman Wijk, 5 pond speculaas. Joh. Millenaar Wyk, 1 tulband. G. v. d. Maaden Wijk, 1 fietslamp. Aan geldpryzen f 8.90. Buiten verantwoordelijkheid der Red. AMAZONE AF. Oene's schooltje kreeg bekendheid Door 'n Juf met bobbed haar, 't Kikkerdorpsche zijn beruchtheid Door 't sjacheren met kinderwaar. 'f Laatste doet weer van zich spreken, Nu zijn onderwijzeresje, Heel sportief, zich wou gaan oef'nen In het rijden op haar Blesje. Enthousiast ging ze reeds trainen Op haar mooie, makke merrie. Eed'ler sport is wel niet denkbaar, Wie maakt daarover nu herrie. Kikkerdorpsche schoolbestuurd'ren Zeiden: ,,'t Moest niet meer gebeuren' Bleken dit sportief genoegen Waarlijk ernstig te betreuren. Want;, let wel, men hadi te reek'nen Met de ouders van de kleinen; Een'gen noemden paardje-rijden „Ongepast, 'twas schaand'"; die...,! En ze dreigden, ja 'fis kost'lijk: „Juf van 't paard, of 'tkind van ['t schooltje, Dan maar weer naar „d'Openbare". Ja, lap dat eens aan je zooltje. En 'tsiot van 't liedje is ook, Dat Juf Amazone af is, Wat voor 't onderwijzeresje Toch een veel te harde straf is. Wat moet nolu die Juf wel denken, Als ze hoort uit kindermond: „Leven doen we vriij en blij, op Dierb'ren Nederlandschen grond!' Vraag, ('t is gauw al weer December,) Sinterklaas een hobbelpaard, Kikkerdorp^s vrome zieltjes Wordt dan ergernis! bespaard. LIBERTÉ. Kikkerdorp Slachtmaand 1933. —o— Geachte Redacteur, Vergun mij s.v.p een plaatsje in Uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Ik ben niet gewoon ingezonden stukken te plaatsen, maar nu voel ik mij toch verplicht, om het een en ander te schrij ven, want met verwondering las ik in het raadsverslag van Veen, dat met al gemeene stemmen tot aansluiting aan de waterleiding is besloten. Hoewel ik niet tegen waterleiding ben, meen ik toch de vraag te moeten stellen heeft men dit niet onbedacht gedaan waardoor de gemeentenaren op kosten worden gebracht 1 Ik heb van de omliggende gemeenten wel gelezen, dat men in dezen crisistijd niet tot aansluiting kon overgaan. Dan nog wat anders, wij krijgen toch eerdaags eiken dag versch water door de inlaat sluis in onze gemeente, is het zoover, dan behoeven wij toch zeker geen duur water te verlangen. Dus, inwoners van Veen, zouden wij niet eens een vergade ring beleggen, om over deze aangelegen heid te spreken, eer het te laat is Mij dunkt, dit is hoognoodig. Met dank voor de plaatsruimte. Een belastingbetaler uit Veen. vereenigingen er moeilijker voor, de inkomsten verminderen, want de subsi dies worden verlaagd en de contribu ties en giften komen schaarsch bin nen. Maar wat het nog veel moeilijker maakt is, dat steeds meer kinderen aankloppen die verzorging noodig heb ben. Want werkloosheid werkt geeste lijk en lichamelijk nadeelig op de jeugd; zwakker zijn de kinderen door minder goede voeding en bandeloozer door de moedeloosheid in het gezin. Daarom is aller hulp dringend noo dig. Het wordt zoo gemakkelijk en zoo aantrekkelijk gemaakt: postzegels heeft een ieder noodig, welnu men geeft op een postzegel een paar centen extra en aldus vormt zich het enorme be drag waar d'e Nederlandsche jeugd steun en kracht uit put. Prentbriefkaarten zenden we eikaar gaarn'e in den tijd van Kerstmis en Nieuwjaar, de kinderen vooral; zij kun nen nu hierdoor tevens hun hulp ge ven aan het kind dat tekort komt. Op i ediere postzegel komt een toeslag van 11/2 tot 31/2 cenr. Een serie van 6 mooie prentbrief kaarten ,kost 35 ciönt. Moge ,een ieder van 11 December tot en mfet 10 Januari a.s. zooveel mogelijk gebruiken W eldadigheids postzegels en Prentbrief kaarten „VOOR HET KIND". Ruitersport is propaganda Voor ,,'t Paard", zoo edel, koen. Schenkt nog meer genoegen ook, dan Chevrolet, Ford of Citroen. Van 11 December tot en met 10 Januari a.s. worden uitgegeven de Wel dadigheidspostzegels en Prentbriefkaar ten „Voor het Kind". Hoewel steeds meer de bestemming van deze uitgifte bekend wordt, dank zij de wijdvertakte organisatie van pro paganda en verkoop in tailooze plaat sen van ons land, mag een enkel woord van aanbeveling niet ontbre ken. De beste aanbeveling ligt in de woorden op federe postzegel en op iedere briefkaart „Voor het Kind". Het is de Kinderbescherming in ver schillende vormen die door de uity gifte worden gebaat en wel doordat de opbrengst die na aftrek der fran- keerwaarde overschiet, wordt verdeeld onder de vereenigingen en instellingen die zorgen voor kinderen, welke door hun lichamelijke gesteldheid of door de omgeving waarin zij verkeeren, bi- zondere opvoeding en verzorging noo dig hebben: de zwakke kinderen in vacantiekolonies of buiten in gezinnen uitbesteed, de kinderen die gebrekkig of achterlijk zijn en bizonder onderwijs en aparte opleiding noodig hebben, om in de maatschappij bruikbaar te wor den en de kinderen die door de eigen ouders niet kunnen worden opgevoed, omdat daar verstandige leiding ont breekt of omd-at ze moeilijk of bande loos zijn. Meer dan 350 vereenigingen zijn er die voor deze kinderen zorgen. Iedere vereeniging heeft haar eigen karakter, haar eigen richting, haar eigen me thode. Allen verrichten nuttig werk, noodzakelijk werk, want de kracht van een volk schuilt in een geestelijk en lichamelijk gezonde jeugd. Iedere vereeniging krijgt haar aan deel in de opbrengst der Weldadig heidspostzegels en Prentbriefkaarten volgens een voor allfe gelijke schaal naar den aard der verzorging en naar evenredigheid van het aantal kinderen. Het totaal aantal kinderen dat door de vereenigingen tezamen wordt ver zorgd, is over de 50.000! Het is dus een grpot nationaal be- iang, dat voorziening behoeft. In één maanü"brengt het Nederlandsche volk hiervoor zijn bijdragen bijeen en dat is een belangrijk bedrag. Verleden jaar werd ondanks de crisis nog zelfs f135.000 verdeeld. Sedert 1924 komt jaarlijks ditzelfde werk terug, het steeg regelmatig, tot dat in 1930 'de crisis een inzinking vertoonde. Het hoogst behaalde op- brengstoijfer is f180.000 geweest; dat het nog in 1932 f 135.000 bedroeg be wijst wel, dat men zijn uiterste best doet voor het kind. Ditmaal zal het \veer moeilijker zijn. Dit jaar staan echter ook al die SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. Daar de tijdsomstandigheden ertoe dringen om inzake het financieël be leid bizondere maatregelen te nemen, werd een speciale vergadering van de Financieële Commissie gehouden mei de 'leden der directie en met verschil lende leden der Hoofdbesturen, van wie men deskundige voorlichting kon ver wachten. Het doel dier vergadering was de ramingen voor het jaar 1934 vast te stellen. De vergadering was dilep under den indruk, eenerzijds van den gestadigen groei Van het zendingswerk en de hoo- gere eischen, die het in zijn ontwikke ling stelt, anderzijds van de meerdere moeite, die het kost om het ben00 digde geld bijeen te brengen, nu t,al van subsidies worden ingetrokken of verminderd en de grootgre bijdragen van vroeger uitblijven. Onder de moei lijkheden, die hieruit ontstaan, is be moedigend het antwoord, dat het met de Zending meelevend deel der ge meente gegeven heeft op de vraag om hulp, inzonderheid 'in de week van gebed, toewijding en offer. Velen heb ben weer laten zien, hoezeer het werk der Zending hun ter harte gaat, (en veler bijdrage droeg het krakter van offer. Dit stemt tot groote dankbaar heid, al zijn de zorgen nog niet over wonnen. De vergadering was daarom van oor deel, dat met het oog op de raming- voor 1934 bijzondere maatregelen Ver- eischt werden. Met leedwezen consta teerde zij, dat thans niet aan alle aan vragen uit Indië kon worden voldaan. Bezuiniging moest mede worden ge vonden door de korting op alle sala rissen in Indië en in Nederland van vijf 'op tien procent op die boven de f2000.— en op vijf percent op die beneden 'dat bedrag; verder op de ter reintoelagen, -de reiskosten enz. J Lettend op het bedrag, dat in de laatste (jaren uit de gemeente werd j saamgebracht, 'werd het totaal der aan vragen met ruim f150.000.vermin derd -en de raming teruggebracht op f960.000.— of f80.000.— per maand. Het zal ongetwijfeld moeite kosten, om ook dit bedrag bijeen te brengen, maar -wanneer het gelukt, is daarin de 'mogelijkheid gegeven, dat de jonge zendelingen, 'die thans op uitzending wachten, zullen kunnen uitgaan. De geest, waarin deze moeilijke be sprekingen gevoerd werden, draagt een belofte voor de toekomst in zich. De besturen der Samenwerkende Zendings corporaties zijn vast- besloten om een drachtiglijk het werk, dat hun is toe vertrouwd, voort te zetten, biddende en verwathtende, dat Qod daarop Zij nen Zegen zal schenken. -o L

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 10