lo. 5388 Vrijdag 1 Dec. De Grootmoeder. P U Geeft een nuttig Geeft een BRIL M. N0RT, Qorinchem Beetwortelmachines Bossen-stroosnijders. Tweede Biad voor het Land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommeierwaard. gesprongen handen Het Beste van het Beste!! Groote voorraad. Ijzerhandel^ Rustig en kalm, FEUILLETON. St Nicolaas geschenk. die is altijd nuttig. Zusterhuis 6, Gediplomeerd Opticien.. si iitfi iWèl Beter II Wiet Duurder»!! BEHOORENDK Bil HET RHEUMATISCHE PIJNEN. De lijder kent maar al te goed de el lende, -welke veroorzaakt wordt door de rheumatische pijnen in de ledematen, len denen, heupen of gewrichten, doch ge woonlijk is hem de werkelijke oorzaak van deze pijnen niet bekend. Het is juist, dat een verblyf in een vochtige omgeving gevatte koude, tocht, enz. dikwijls rheu matische pijnen teweegbrengen, maar de werkelijke oorzaak schuilt in het urine zuur, dat zich tengevolge van trage wer king van bepaalde organen in uw lichaam kon afzetten. Het bloed, dat niet meer goed gezuiverd wordt, voert dit urinezuur op zijn omloop door het lichaam mede en dit kan zich afzetten in de gewrichten of holle gedeelten van het lichaam. En de scherpe kanten dezer urinezuur afzettingen veroorzaken de ellendige pijnen, die gij voelt, als gij u beweegt, bukt of inspant. Foster's Rugpijn-Nieren-Pillen worden sinds de dertig jaren, waarin Holland ze leerde kennen en waardeeren, door per sonen uit uw eigen omgeving aanbevolen tegen dergelijke verschijnselen. Zij ver schaffen goed gezuiverd, levengevend bloed. Zij zorgen, dat alle onzuiverheden, die zooveel narigheid veroorzaken en leiden kunnen tot allerlei zeer ongewenschte ver wikkelingen, dagelijks uit het lichaam wor den verwijderd. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 1.-, f 1.75 en f 3.— per doos. Let vooral op den juisten naam. ROGPlvJNr ÉIERM M ILIEU Een dankbaar St Nicolaas ge schenk voor Uw jongen, is en blijft een „MATADOR" doos. Verkrijgbaar in den Boekhandel Firma L. J. VEERMAN Heusden. Vervolg Raadsversalg BRAKEL. De commissie stelt voor den post „Ondersteuning aan armlastigen" met f 500.te verhoogen en alzoo te bren gen op f2500. Wethouder L. van Dalen vraagt, waar dat geld vandaan moet komen. De 'Voorzitter deelt mede, dat de begrooting 'niet sluitend te verkrijgen was zoodat de begrooting een post in ontvangst is geraamd1 groot onge veer f5500.als bijdragen van het rijk. De gemeente behoort nu dus1 tot de noodlijdende gemeenten. De heer Du.ijzer is van meening, dat de voormelde post „Armenzorg" betreffende verhoogd dient te worden, Gabrielle verbleekte toen zij haar man zag binnenkomen. Zijn haren wa ren verward, zijn voorhoofd met zweet bedekt. Zijn oogen schitterden, het was gemakkelijk te zien, dat zijn hoofd verward was door sterken drank. Gabrielle hield haar dochter in de armen en bleef onbewegelijk staan, wachtende tot hij tot haar zou spreken. De stiite bracht hem buiten zichzelf. Er is hier een man geweest! zeide hiij' woedend. Ja, welnu? Men had het mij gezegd, maar ik geloofde het niet. Hij begon spottend te lachen. De ellendeling besefte zijn slecht ge drag, en richtte verwijten aan zijn vrouw, om ze zelf te ontloopen. Hoe heet de man? vroeg hij j bevelend. Dat weet ik niet. Zoo! zoo! ge weet het niet! En ge denkt, dat ik met dat antwoord za! tevreden zijn? Ik wil den naam weten. Ik herhaal u, dat ik den naam niet weet, maar buitendien, wat kan het u schelen! Ge zijt bang, dat ik u uw schandelijk gedrag zal verwijten, het rijk zal daartegen zeker geen be zwaren hebben. Wethouder L. van Dalen vindt de bijdrage van de gemeente ingevolge het Werkloozenbesluit 1917 te hoog. De heer Duijzer rekent voor, dat die bijdrage hoogstens f900.kun nen beloopen en geeft een uitvoerige uiteenzetting van de voordeeleri daar aan bevonden. Wethouder L. van Dalen merkt op, dat de berekening van den heer Duij zer niet opgaat, daar in 1933 voor dat doel al f 2500.uitgegeven moest wor den. De heer van Veenendaal stelt voor, een onderzoek in te stellen en dan in de volgende vergadering een beslissing te nemen. De begrooting wordt daarna zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. De Voorzitter brengt in behandeling een verzoek van de Geldersche Over- ijsselsche Maatschappij van Landb., afdeeiing Bommeierwaard, om beschik baarstelling van een verlicht en ver warmd lokaal in de Openbare Lagere school alhier, voor het geven van een ïandbouwhuishoudcursus. Eenige leden vreezen, dat het school onderwijs er ten zeerste onder zal lij den, wanneer in een naburig iokaal die cursus gegeven wordt. De heer Duijzer merkt op, hoewel hij het toejuicht, dat deze cursus tot stand'komt, dat hij vernomen heeft, dat de cursisten zelf de benoodigd- heden om te koken moeten mede bren gen. De meeste menschen hebben niets om te koken. De Voorzitter stelt voor aan ver zoeker mede te deelen, dat geen ge schikt lokaal aanwezig is en hen te verwijzen naar het werkliedengebouw. Daartoe wordt besloten. De Voorzitter deelt mede, dat de re kening-courant-overeenkomst met de Bank van Nederlandsche Gemeenten 31 December a.s. eindigt. De Bank heeft thans gevraagd om, wanneer verlen ging met 1 Januari a.s. van die over eenkomst noodig is, reeds nu de aan vraag daartoe te doen. Met algemeene stemmen wordt be sloten verlenging aan te vragen. De Voorzitter is van meening, dat het gewenscht is om de instructie van den geneesheer, beialst inet de armen praktijk, te wijzigen. Nu de armlas tigheid zeer toeneemt, krijgt de ge neesheer veel te veel patiënten die kos teloos geholpen moeten worden. Spr. stelt voor, de instructie zoodanig te wijzigen, dat de geneesheer verplicht wordt een zeker aantal personen gra tis geneeskundige hulp en geneesmid- deieln te verstrekken, benevens koste- locze behandeling van een bepaald aan tal bevallingen. Is geneeskundige behandeling van meerdere armlasltigen noodzakelijk, dan zal dit voor rekening van de gemeente schieden en voor elke bevalling bo ven het bepaald aantal zal uit d!e ge meentekas aan dien geneesheer een be drag vana f 10.worden toegekend. Tevens dienen buiten genees- en ver bandmiddelen, zooals b.v. van breuk banden, ten laste van de gemeente) DOOS 30en60c» Bij Apothekers en Drogisten en begint nu een onzinnige twist. Hij zag haar met een spotlach aan en zeide: Ge kunt mooi spreken, Gabrielle de Sauiien; evenals uw moeder houdt ge van effectwoorden; maar alles hangt van den toehoorder af; op mij hebben zij geen uitwerking. Ge zegt mij den naam niet van den man, die hier was. Zij wierp een kouden blik op hem en haalde de schouders op. Op dit oogenbiik bemerkte de vicom- te de goudstukken. Hij greep ze met woede, richtte zich op, en riep bleek van woede: Heeft die man u dat goud gege- J ven Ja, antwoordde zij. Zijn naam, zijn naam! Ik wil zijn naam weten, mevrouw! De beleediging was te groot. Eerst bleef de Jonge vrouw als ver steend staan, vervolgens richtte zij zich op, ging het kind in de wieg leggen, en ging vervolgens voor haar man staan. Verontwaardiging kleurde haar gelaat. Mijnheer, zeide zij met beven de stem gij zijt dronken of gek! Wat, ge durft mij beleedigen? Dat ont brak er nog aan. De maat is voll Vicomte de Mérulle, gij zijt een ellen dige lafaard, en ik ben even ellendig en laf, u nog te beminnen! Ik schaam mij! Maar nu gevoel ik, dat ik u ver acht; gij boezemt mij afkeer in! Beleedig mij, mijnheer, beleedig de te komen. De heer Duijzer vraagt of bij het Groene Kruis geen breukbanden zijn te verkrijgen. De Voorzitter antwoordt ontkennend. Wordt besloten de instructie in dien zin te wijzigen. De Voorzitter deelt mede, dat p'an- nen voor werkverschaffing in voorbe reiding zijn en wei het rioleeren van de Nieuwstraat en de Koningstraat tot aan het Werkliledengebouw. Bij deze werkzaamheden, waarvoor rijkssubsidie verkregen zal worden, zal een bedrag van f 2300.aan werkloonen uitge geven moeten worden. De heer van der Veer merkt op, Wat zal „Zij" aangenaam verrast worden met een luxe doos POST PAPIER. en „H ij" met een SIGA RENKOKER, PORTEFEUILLE, of PORTEMONAIE. Heeft U daar ook al eens aange dacht Firma L. J. VEERMAN Boekhandel Heusden. dat alleen subsidie voor de loonen ge geven wordt en niet voor andere uit gaven. De Voorzitter vindt het niet erg, dat de gemeente die andere uitgaven moet betalen, daar er een, groote ver betering, in het belang van de volks gezondheid, bereikt zal worden. Ook bij de Polder zijn plannen voor werkverschaffing in voorbereiding, zoo dat er dezen wintef van de werk- loozen wel iets te doen zal Zrijn. Ge tracht zal worden zoo spoedig mogelijk daarmede te beginnen. Wethouder L. van Dalen zegt, dat er een werklooze, die werk in de Wie- ringermeer kon krijgen, zich op de laatste dag teruggetrokken heeft, zoo- de nood daar nog niet zoo' erg is. De heer Duijzer is van meening, dat er zoo gemakkelijk gepraat wordt of het daar mogelijk is om wel f 10. in de week over te houden. Het is spreker bekend, dat er personen naar toe gegaan zijn, die reeds na enkele weken overgeplaatst werden naar de Rijkswerkverschaffing en toen aanzien lijk minder verdienden. Öp een verzoek van den Moderne Landarbeidersbond, om een toeslag op de uitkeeringen uit de kas van den bond, wordt, nadat de Voorzitter mede gedeeld "heeft, dat men hem op het Departement verteld' heeft, dat geen toeslag verleend mag worden, afwij zend beschikt. De raad besluit voorts voor het be lastingjaar 1934'35 te heffen 100 op centen op de gemeentefonds- en, 200 opcenten op de personeele belasting. De raad gaat over in geheime zit ting, tot behandeling van verzoeken om ontheffing van schoolgelden en hondenbelasting. Daarna sluiting. te maken hebben. 't Heeft er vaak den schijn van, dat men zoekt naar doeltreffende maatre gelen, onderwijl knoeit men voort met allerlei bepalingen, totdat het mis dreigt te gaan, dan pas neemt men afdoende maatregelen. Zoo zoekt men ook tiaar maatrege len die door de Rundveecentrale ge nomen moet worden om tot een wer kelijke bepaling van den veestapel te komen. Wij willen hier niet de vraag stellen of het noodzakelijk of geoorloofd is om duizenden stuks vee te vernietigen, doch meer letten op de uitwerking (Buiten verantwoording der Red.). DE RUNDVEECENTRALE. Dekkingsregeling voor het Rundvee noodzakelijk. 'tZal menigeen bekend zijn, dat de uitvoering van de crisis-wetten in de praktijk vele moeilijkheden brengt, vooral Voor hen, die er direkt mee moeder van uw kind, dat past u, en ik moet de kelk tot op den bodem ledigen; maar heb ten minste eerbied voor den edelmoedigen man, die geld op de tafel heeft achtergelaten, om brood te koopen, hetgeen gij uwe vrouw en uw kind niet geeft. Hij boog het hoofd voor de vlam mende blikken van Gabrielle. De goudstukken ontsnapten aan zijn hand en vielen op de vloer. Er was een oogenbiik van doodsche stilte. Plotseling richtte h-ij zich op, liet een soort van gebrul hooren en vloog het huis uit. De ongelukkige Gabrielle viel opeen stoel neer. Het huis uit! prevelde zij ik kan niet meer! ik kan niet meer! O! moeder! moeder!! En zij barstte in snikken uit. IX. Op kleinen afstand van het huis ont moette de vicomte Paolo, die hem zeide: Ge weet, dat het schip van avond aankomt. Gij moet klaar zijn, wanneer het binnenloopt. Goed. Zooals wij weten, bracht dat schip koopwaren van Smyrna van gToote waarde. De smokkelaars stelden zich groo te winsten voor en het aandeel van den vicomte zou zoo groot zijn, pm beheerscht in Uw denken, handelen en spreken zult ook gij zijn en blijven na het gebruik van Mijntmrdt's Zenuwtabletten Buisje 75 cent. Bij Apothekers en Drogisten. van de werkwijze der Rundveecentrale. Oppervlakkig beschouwd' zullen de resultaten van de Rundveecentrale be antwoorden aan het doel dat men ge steld heeft n.I. beperking van den veesta pel met plm. 1/7 deel van de in totaal 1.400.000 stuks melkvee, wat neerkomt op phn. 200.000 beesten. Doch men' heeft blijkbaar geen rekening gehou den met het feit, dat men door maar in 't wilde weg beesten op te koo pen den veehouder prikkelt het aantal drachtige dieren te vergrooten. Dit schijnt in enkele streken van ons land reeds het geval te zijn. Inmiddels heeft de Rundveecentrale er reeds tegen ge waarschuwd, dieren die voor de slacht bestemd waren te laten dekken, alleen met het doel ze als drachtig vee door de regiering te laten opkoopen. 't Is tot nu toe hij een waarschuwing gei- bleven, die nota bene kwam terwijl de opkoop van vee reeds gebeurde. 'tWas toch wel te voorzien dat men de waar de -zou doen stijgen, door het vee te laten dekkten! Wij achten het van d*e regeering juist, dat men niet overgegaan is tot gedwongen deelname aan de beperking van den veestapel. Wanneer men overge- gaan was tot het nemen van dwang maatregelen, had men wellicht gestuit op ernstig verzet van de betrokkenen^, met al de gevolgen van dien. Onjuist is 't echter, dat tegenover het 'recht van vrije deelname geen plichten gesteld zijn. 'tWas billijk wan neer 'men van regeeringszijde controle uitoefende -op den veestapel v. iemand die 'van de inleveringsmogelijkheid ge bruik biaakt. Nu kan het voorkomen, dat -men eenige drachtige beesten vans mindere 'kwaliteit inlevert, dus de vee- stape. 'helpt beperken, maar in die ioop van den winter eenige vaarzeïï laat dekken om ze, wanneer de toe stand niet betert, volgend voorjaar door de regeering laat koopen. Geeft men ze niet voor slachting aan, dan zat binnen afzienbarien tijd de productie week 'stijgen, en wél te meer omdat door de geweldige opruiming onder het vee de slechte melkgevers verdvv.ij- hem weer gedurende geruimen tijd op de been te houden. En toch was bij niet blij. De vreeselijke woorden, die hij zoo even had gehoord, hadden het wei- nigje wilskracht, dat hij nog bezat, verdreven. Hij was geheel ontmoedigd, al zijn geestkracht had hem begeven; hij was als verloren. Hij geloofde niet meer aan de voor deden, die hij bij de aankomst van het schip zep genieten; hij geloofde aan niets meer. Hij had zich tegenover Gabrielle op een schandelijke manier gedragen; hij beproefde zich niet te verontschuldigen, integendeel, hij beschuldigde zichzelf met onverbiddelijke gestrengheid. Ja, hij was een ellendige lafaard!... Hij had zich zelf door het slijk ge sleept, en dat kon niet meer verhol pen worden. Hij had de achting en liefde van Gabrielle verbeurd. Zij was een onver gelijkelijke vrouw, bewonderenswaardig een vrouw, die hem tien, twintig, ja hondermaal vergiffenis had geschon ken. Zooeven had hij het oor geleend aan ellendige toespelingen, en zijn on gelukkige vrouw diep beleedigd. O! nu zou zij hem niet meer vergeven! Dat gevoelde hij wel. Hij dacht aan zijn dochtertje en een traan van smart en berouw welde in zijn oog op. Eens zou zij te weten komen, wat haar vader was geweest; zij zou hem? niet kunnen beminnen, niet kunnen achten. En zou hij, na hetgeen hij had gedaan, het jonge meisje durven' naderen? Hij was de oorzaak geweest van den vloek eener moeder; maar was hij zelf niet eveneens vervloekt? I Hij liep als oen wild dier voort, dat, doodelijk gewond, de kracht niet meer heeft ,zich aan het leven vast te klam pen. I Het toeval 'geleidde hem naar de haven. Hij 'ontmoette er een van de smokkelaars, die 'hem opgewonden sprak over 'de prachtige zaken, die zij zouden doen. De vicomte luisterde naar hem met ijskoude onverschilligheid en antwoord de slechts: Wie weet? De ander berrierkte zijn bleek ge laat, zijn gefronst voorhoofd, volgde hem verwonderd met de oogen, zag hem eenige oogenblikken naast ee* beambte van de douane staan en daar na verder gaan. In zijn opgewondenheid had de vi comte zelfs den beambte niet gezien. Eenige oogenblikken later ging hij een café voorbij waar hij een van zijn bekenden zag zitten, die hem binnen riep en hem te drinken aanbood; hij weigerde. Hij sidderde bij het zien van sterken drank. (Wordt vervolgd.) Kicflwsbl 18. ■rua»iwnin"i i iwffHif iiimwi—ii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5