Dit nummer bestaat uit k bladen Elastieke Kousen Per paar f 4.75. A IERSCHUUR-BAERT Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. lil HIT SCHUW Agentschap van ie Awsteriamsche Bank Jtf.V-, Amsterdam. LET OP» Firma L. COOPS, Buitenland, Binnenland. No5395 Vrijdag 29 December 1933. I SPECERIJEN. A. BAAIJENS H heusden. 5. p. taakluyzM (o's Baak Jf.V. Plaatselijk Nieuws. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. zonder naadlint DROGISTERIJ Gasthuisstraat 62 Telefoon 264 GORINCHEM, ff „Langzaam roeiden de schimmen verder, toen gleed de boot langs den stellen oever, waar het bevend riet zich spiegelde in het deinende water..." „Rustig en regelmatig beroerden de spanen het meer des doods, het geen zich uren, en uren ver uitstrek te 7eindeloos. „Hoe verder zij kwamen, des te zwaarder werd hun last, want zij voerden mede in hunne ranke boot, het oude jaar, dat nu afgeleefd en moede sterven zou gaan." „En opnieuw kwamen andere schimmen en ook zij droegen in hunne blanke armen heel veel leed en smart van alle menschen-kinderen, die ge kluisterd waren geweest in boeien van weedom en verdriet." „Ach! zuchtte het oude jaar, komt er dan nimmer een einde aan deze droeve last?... bezwijk 'k dan zelf niet bij zooveel droefheid, van al die ongelukkigen, die allen toch hoop ten op een beter, op een volmaakter jaar?"... „Ach! 'k moest U dat zóó wel geven, zooals het mij voor U gege ven werd kwistig deelde 'k uit: liefde, toewijding, toenaderirfg der menschheid tot elkander... doch ook haat, afgunst, roof en moord, werd hun deel en toch?... had 'k U lief, mijn arme en bedroefde menschen- kinderen... maar ach!, 'tmoest zoo zijn..." „Maar wat 'k U niet ontnam en U nimmer ontnomen zal worden is de hoop;... de hoop liet 'k U behouden, het geloof en vertrouwen in het goe de, het vertrouwen in den Almach- tigen „God"... hetgeen voor U is een onmisbaar en heilig goed;" „want zonder hoop op een betere toekomst, op een volmaakter leven, zou immers het leven voor .U een marteling zijn, en dit was niet de be doeling van uwen Schepper van le ven en dood"... „Toen klonk hoog boven de don kere spelonken een gezang van en gelen, die op gouden vleugelen zacht- kens wiekte... melodieus klonk het gezang zachtkens verstervend hoog boven de rotsen... „Hoor!, hoor... wij brengen U een nieuw jaar, ziet ge reeds niet hoe daar blinkt en schitterd het licht der hope wij brengen U nieuw leven, nieuwe werklust, betere toe komst brengen wij Uhet eeuwig geloof in het goede, dat alles eens beter, eens anders worden zal, is dat dan niet genoeg voor U, wat ver langt ge dan nog meer want als 'k U, geen nieuwe hoop gaf, zou dan uw hart niet verkillen? daarom hoop en vertrouw, dan pas kunt ge met opgericht hoofd, en met vaste schre den verder gaan." „Het oude jaar luisterde... niets verstoorde de stilte dan het zacht kens klikken van de riemen op het water." Toen sprak het oude jaar met droeve stem, breng mij verder naar de groote onstuimige zee, daar zal 'k al uwe lasten, en al uw kommer, en uw smart verzinken, dan zullen hoog gaan de golven, de storm zal ze verzwelgen en beuken, verpletterd zullen zij worden tegen de glooiing van het strand en meegevoerd zal al les, en verstuiven met het zand." „Toen sloeg het gouden brons haar tonen uit in de lichtende nacht, totdat de laatste der twaalf tonen nagalmde langs verre... verre... he melsblauwe kust... „Daar was het nieuwe jaar, en het stond in een zee van licht, omstraald werden drie engelen, en zij droegen in hunne blanke handen ieder eene brandende fakkel waarin met gou den letters geschreven stond: Geloof, hoop en liefde. VREDE. w Witte peper 18 ct. per ons iw. Nootmuskaat 18 Gemalen 18 Nagelen 18 Gemalen 20 Kaneel 16 w iVl^ WS! Gemalen Rommelkruid Piment 20 20 18 <*j^> Botermarkt 88 - heusden. aj:. KS. W E© E© DE RIJKSDAGBRAND. AEeen van der Lu'bbe ter dood veroordeeld. De an deren vrijgesproken. De vierde strafsenaat van het Rijks- gerechtshof heeft Zaterdag 23 Dec. uitspraak gedaan in het proces van de vijf van brandstichting in het Rijksdaggebouw beschuldigde be klaagden. De Senaatspresident Dr. Bünger deelde het vonnis mede: De drie Bulgaarsche beklaagden Dimitrof, Popof en Tanef werden vrijgesproken. Ook Torgler werd vrijgesproken. Marinus v. d. Lubbe werd ter dood veroordeeld. 0— NOODLOTTIGE BRAND. In een Italiaansch dorpje Cosenza heeft een brand een huisje in de asch gelegd. De man sprong met een van zijn kinderen uit het raam, terwijl zijn vrouw met de twee andere kinderen levend verbrandden. o ONTZETTENDE SPOORWEG RAMP IN FRANKRIJK. HONDER DEN DOODEN EN GEWONDEN. „Tusschen Parijs en Lagny twee treinen in volle vaart op elkaar ge- stooten; ontzettende materieele scha de; aantal dooden bijna 200; vele ernstige gewonden. Te middernacht reed de sneltrein Parijs-Straatsburg tegen den expres- setrein Parijs-Nancy tengevolge van den mist, de laatste trein werd let terlijk versplinterd. Ontzettende too- neelen speelden zich af, zooals nog nooit beleefd in de geschiedenis der spoorwegrampen. De toestand van de talrijke gewon den is zoo critiek, dat het aantal doo den de 200 ver te boven gaat. Het aantal gewonden bedraagt 300, waarvan 100 zeer ernstig. De groote stationszaal was veran derd in een doodenzaal. De lijken lagen opgesteld naast elkaar op ba ren. Voor zoover bekend bevonden zich onder de slachtoffers geen Ne derlanders. Een uur nadat de treinramp bij Lagny was gebeurd, naderde uit Meaux een sneltrein naar Parijs. Ten gevolge van den mist bemerkte de machinist niet, dat het signaal op on veilig stond. Toen de trein dicht bij de plaats des onheils was gekomen zag de machinist plotseling groote vuren en bracht hij den trein tot stand. De locomotief stopte op slechts 100 meter van de ramp. O ogge tuigen ver klaringen De D-trein Parijs-Straatsburg is Za terdagavond tegen 9 uur bij het sta tion Pomponne bij Lagny aan de Marne met een vaart van 104 kilo meter op den reizigerstrein Parijs- Nancy geloopen, die op open terrein gestopt had, daar een andere trein vóór liep. De gevolgen van de bot sing waren verschrikkelijk. De trein naar Straatsburg, die geheel uit sta len rijtuigen bestond, vermorzelde 6 wagens en den bagagewagen van den trein naar Nancy, die geheel uit ou dere houten wagons bestond. Reeds aanstonds was het duidelijk, dat het aantal slachtoffers buitengewoon groot moest zijn, want alle wagens waren met de Kerstdrukte overvol. Het gejammer der gewonden ver brak de stilte van den avond. Hulp kwam spoedig opdagen. Uit Parijs werd terstond een trein met docto ren en verplegers naar het terrein van den ramp gezonden. Van de zieken huizen werden ambulancewagens ge- requireerd. De machinist en de stoker van den Straatsburger trein waren aan vankelijk verdwenen. Later zijn zij echter opgespoord en op last van den rechter van instructie in hech tenis genomen. De machinist had reeds 22 dienstjaren, de stoker 9; bei den stonden zeer gunstig aangeschre ven. De verslagenheid door de berich ten van den ramp te Parijs veroor zaakt, was buitengewoon groot. De president der republiek heeft Zon dagmorgen een bezoek aan de hal, waar de üjken neergelegd waren, ge bracht om den slachtoffers een laat ste hulde te brengen. Vervolgens heeft hij de gewonden bezocht om hun zijn deelneming te betuigen. ABDIJSTROOP KLOOSTERBALSEM LONGODROP SALMIAK-PASTILLES GLYCERINE KAMPHERSPIRITUS PUROL DROGISTERIJ Botermarkt 72 ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ ALMELO. Maandagmiddag is een auto, waarin zeven personen zaten, allen afkomstig uit Hengelo en die op weg was naar Zwolle, tusschen Almelo en Wierden, als gevolg van de gladheid van den weg tegen een boom gereden en daarna viermaal over den kop geslagen. De gevolgen waren ontzettend. Van de vijt inzittenden werden vijf personen, zijnde de heer Voskamp, zijn dochters, de dames Van der Weyden en Kers, zyn schoonzoon de heer Van der Weyden en het vierjarig zoontje van v. d. W,, zwaar gewond. Twee hunner de heer Voskamp en mevr. Kers zijn kort na het ongeluk overleden. De drie anderen gewonden werden naar het Algemeen Ziekenhuis te Almelo ver voerd. Daar zijn nog overleden mevr. v. d. WeydenVoskamp en het jongetje. Ook voor het leven van den heer Van der Weyden wordt gevreesd. De be stuurder van de auto, de heer Kers, werd slechts licht gewond. Ook een zoon van den overleden heer Voskamp kreeg weinig letsel. De auto werd geheel vernield, telbf. ko. is Haamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een ongeluk bij Heerjansdam. Twee dooden. Een paniek onder de treinzeizigers. Op den tweeden Kerstdag, is op den onbewaakten overweg bij Heerjansdam een personenauto gegrepen door den trein, die te 9 44 uit Dordrecht naar Rotterdam was vertrokken. In de auto zaten twee personen, de heer J. Troost uit Strijen en een jonge man van naar schatting 16 a 17 jaar, een zoon van den heer Troost. De auto werd in het midden gegrepen en ongeveer honderd meter meegesleurd. Op de brug over het riviertje de Waal, dat de gemeenten Barendrecht en Heer jansdam scheidt, raakte de auto los en viel op het ijs. Ook de beide inzittenden stortten omlaag en de vreeselijk verminkte lijken bleven op het ijs liggen tusschen de brokstukken van de totaal versplin terde auto, waarvan de resten op de brug in brand vlogen. De kap van den wagen werd nog 450 M. verder gevonden. De beide lyken zyn per slee naar Heer jansdam vervoerd. Nog een ongeluk. Op den Eersten Kerstdag is de 38- jarige werkman H. uit den Haag, op den onbewaakten overweg nabij 't Haantje onder Delft, door een van den Haag ko menden electrischen trein gegrepen en gedood. ERKENNING VAN HANDELA REN IN VOERAARDAPPELEN. In de toekomst ztillen slechts ver- voerbewijzen voor veevoer afgegeven worden aan erkende veevoederhande laren. Om in het bezit te komen van deze erkenningen (welke f0.25 cent kostenheeft de N.A.N. besloten op de onderstaande dagen en uren zit dag te houden, waar dan tevens de erkenningen worden uitgereikt. Be langhebbenden gelieve pasfoto mede te brengen. Woensdag 3 Januari '34des mor gens 10 uur in café „Commerce" Sta tionsplein te 's-Hertogenbosch. 's Middags 2 uur in hotel „Bel- levue" Spoorstraat te Nijmegen. Donderdag 4 Januari a.s. des mor gens 11 uur in café „Schetske" te Eindhoven, Boschdijk 47. 's Middags 3 uur in café „Sper ling" te Uden. HEUSDEN. Het [Kerstfeest in de Geref. Kerk, dat reeds Vrijdag gevierd werd, zooals zulks gebruikelyk is, had een gezellig verloop en werd bijgewoond door tal van belang stellenden. Zaterdagavond had de Chr. Knapen- vereeniging „De Jonge Garde" een feest- vergadering. Verschillende mooie voor drachten werden gehouden, doch by zonder ltrok de aandacht een verhandeling, ge houden door den heer W. van der Steenhoven met het onderwerpKerst liturgie. De bijeenkomst werd nogal flink bezocht. In den Kerstnacht werd in de R.K. Kerk gezongen het Kerst-Oratorium van Dobbelsteen, dat hier reeds meer malen ten gehoore werd gebracht. Doch zooals het thans werd voorgedragen over trof het de voordracht van vroeger, vooral de solisten (tenor en bariton) hadden zeldzaam succes. Dinsdagavond (2e Kerstdag) werd in de Herv. Kerk, onder leiding van Ds. Kloots, het Kerstfeest gevierd met de kinderen der Zondagschool alhier. Het kerkgebouw was flink bezet toen Ds. Kloots deze Kerstfeestviering opende met het laten zingen van Psalm 98 vers 2, waarna Z.Eerw. voorging in gebed. Daarna werden door de kinderen eenige liederen gezongen, waarna de Chr. Gem. Zangvereen. „Crescendo", die welwillend hare medewerking verleende, ten gehoore bracht Stille Nacht'' en Kerstnacht, schooner dan de dagen". Dit alles werd met eerbiedige stilte aangehoord. De kin deren werden daarna op zeer onderhou dende wijze bezig gehouden door de Kerst vertelling en tractatie en het was hun aan te zien, dat ze ook dit jaar weer bijzonder genoten. De versjes, welke door hen werden gezongen, werden op zeer verdienstelijke wijze begeleid door den organist, den heer Kentie, terwijl deze ook tijdens de pauze enkele liederen ten gehoore bracht, waaronder ook het prach tige „Stille Nacht". Door de kinderen werden nog enkele versjes gezongen, waarna ds Kloots over ging tot uitreiking van een bijbeltje aan die kinderen, welke de Zondagsschool gingen verlaten. Er waren er dit jaar een 17-tal. De zangvereen. „Crescendo" zong hier na „Een rijsje is ontsprongen" en „Eere zij God", hetwelk op verdienstelijke wijze werd ten gehoore gebracht. Ds. Kloots dankte nu allen, die hadden medegewerkt om dit Kerstfeest te doen slagen, waarna hy voorging in dankgebed. Na het zingen van Gez. 180:1 gingen allen hoogst voldaan huiswaarts. In de op Donderdag 21 Dec. ge houden vergadering van den kerkeraad werden de beeren A. Bouman en J. van Wijk herkozen, resp. als ouderling en diaken. Beiden hebben hunne herbenoe ming aangenomen. De op Zaterdag jl. gehouden ge wone driemaandelyksche collecte langs de huizen voor de Diaconie bracht op de som van f41.70. AALBURG. Voor de 41ste maal vierde de heer E. de Graafl, als leider der Zon dagsschool, Eerste Kerstdag met de kinderen het Kerstfeest. Bij deze gelegenheid was het kerkge bouw geheel met belangstellenden gevold. De verhuring der zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier, zal morgen (Zaterdag)middag plaats hebben. GENDEREN. De Herv. Jongel.-Vereen, alhier, hoopt op Woensdag 3 Jan., des avonds 7 uur, in de Ned. Herv. Kerk haar 3e jaarvergadering te vieren, onder leiding van haar Eere-voorzitter Ds. J. j. Kuyper. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1