Dit iniiif Mat uit 2 Diaden De Grootmoeder Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Jpïgj Ifuiteniand. lltniseiilaiid. FEUILLETON. AAND VAN AlTEHA No. 5398 Woensdag 10 Januari 1934 Dit blad verschijnt WOENSDAOMOROEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Ffoudt U aan het BAYER-KRUIS! R 6 dooden, waaronder de machinist, en 9 gewonden. ife|| 142 DOODEN IN DE NELSON-MIJN. Bedrijfsingenieur gearresteerd. De directie van de Nelson-myn te Ossegg deelt mede, dat bij de mijnramp 142 per sonen om het leven zijn gekomen. De verantwoordelijke bedrijfsingenieur van de Nelson-mijn, Beisser, is gearre steerd. Volgens de persberichten wordt Beisser ervan beschuldigd, de radicale bezuinigingsmaatregelen in het bedrijf te hebben toegepast. EUROPA'S OUDSTE GENEESHEER, f Te Triëst is doctor Gortani, de oudste arts van Europa, in den leeftijd van 107 jaar overleden. Hij heeft zijn praktijk 77 jaren uitgeoefend en was, ook in het buitenland, zeer bekend. o EEN FORD FAILLIET. William Ford, een broeder van den auto fabrikant Henry Ford te Detroit, keelt zijn faillissement aangevraagd. Er is een passief van 413.000 dollar. MELKOORLOG IN CHICAGO. Achttienduizend melkboeren uit de om geving van Chicago, die gezamenlijk de melkvoorziening van deze stad verzorgen, hebben na het mislukken van hun onder-1 kandelingen n et de organisatie, die alle j met de melkdistributie belaste instanties omvat, besloten Zaterdag j.l. in staking te gaan. De leiders van de melkboeren hebben machtiging de staking af te ge lasten indien Zaterdag nog overeenstem ming kan worden bereikt. Het conflict vindt zijn oorzaak in een poging van de melk-distribuanten de melk- pryzen te verlagen teneinde te kunnen concurreeren met de ongeorganiseerde firma's, die hun melk tegen lagere prijzen op de markt brengen. SPOORWEGONGELUK IN ZUID-AFRIKA De sneltrein KaapstadPieter Maritz- kurg is by laatstgenoemde plaats ontspoord en van den dyk gevallen. De locomotief; en 6 wagons werden vernield. Er zijn BRAND TE SCHOONHOVEN. Zaterdagmiddag "werd brand ontdekt in 'de verhisstokerij van de verffabriek der 'firma H. Schreuder te Schoonho ven. 'Aanvankelijk liet de brand zich zeer ernstig aanzien. De stokerij is gevestigd in een afzonderlijk staand gebouw, dat geheel van brandvrij ma teriaal lis gebouwd1. Direct na de ontdek king 'van den brand heeft een van de flieeren Schreuder de luchtklepvan het 'kanaal naar den schoorsteen af gesloten. 'Ook werden alle deuren dicht gehouden. Wel is hierdoor de stokerij uitgebrand1, doch het overslaan van den brand naar de andere fabrieksgebou wen werd' voorkomen. Met schuim- blusschers zajn tenslotte de laatste vuur- resten gedoofd. De brandweer behoef de geen water te geven. De oorzaak van den brand is on bekend. AUTO-ONGELUK TE BOXTEL. Twee ernstig, twee lichtgewonden. Zondagavond omstreeks half tien is onder Boxtel, tusschen BestenVught, op een driesprong, een ernstig auto ongeluk gebeurd. Een auto, waarin zes personen waren gezeten, is, doordat de chauffeur den weg niet kende, met groote vaart tegen een boom gereden. De wagen werd' geheel vernield'. De bestuurder en een andere inzit tende kwamen er vrijwel zonder letsel af. De andere vier passagiers echter werden allen gewond, waarvan twee ernstiig. Het ergst was er aan toe zekere 'Th. van Hiist uit Eindhoven, eenige ribbreuken en waarschijnlijk een inwendige verbloeding. H. Hermans uit Waalwijk bekwam een ernstige hoofd wonde. Beiden zijn, nadat de dok toren Van Rooy en Hoek uit Boxtel de eerste hulp hadden verleend, naar het ziekenhuis te Boxtel overgebracht en daar t er verpleging opgenomen. De beide andere gewonden, de heeren H. 38. Een vreemde bezoeker. In de rue Bari>et-de-Jouy, op den boek van de rue de Varennes, vijftig passen van het oude hotel de Saulien verwijderd, was, sedert bijna vijf jaar •en kruier, zooals er in alle wijken van Parijs zijn, die hun ambt slechts kunnen Verrichten met bijzondere goedkeuring van het hoofd' der politie, die hun een plaats aanwijst, en hun een ko peren plaat met nummer geeft. Die plaat moet de kruier dragen aht kenteeken van zijn ambacht; zij achijnt den menschen te zeggen: „Ge kunt mij vertrouwen." De kruier, die den post op den hoek van de rue Barbet-de-Jouy had, was •en man met een grijzen baard. Hij •cheen ongeveer zestig jaar oiTd te aijn, naar zijn gebogen gestalte en de rimpels in zijn gelaat te oordeelen. Hij was gekleed zooals zijne ambt- gpnooten: een rond vest van bruin fluweel en een pantalon van hetzelfde; bij droeg een pet van dik laken en zware laarzen. Een dag, toen hij op zijn bankje zat te wachten, scheen hij in gedachten verzonken, en zocht of er geen kiant kwam om hem een opdracht te geven. Het was ongeveer tien uur in den i voormiddag. I Plotseling viel de blik van den kruier i op een man, die langzaam door de rue Barbet-de-Jouy kwam. Na een oogenblik, toen de man slechts eenige passen van hem was verwijderd, deed hij een uitroep van verwondering, sloeg de klep van zijn pet neer, alsof hij bang was herkend te worden. Maar de wandelaar ging hem voor- bij, zonder op hem te letten. Deze scheen ook ongeveer zestig jaar te tellen, en zag er niet heel fijn uit. Zijn kleeding geleek op die van een werkman, maar van een werkman, die meer in een wijnhuis dan in een werk plaats komt. Zijn oogen waren rood; de wangen en de neus vertoonden sporen van den drank. De uitdrukking van zijn gelaat boe zemde afkeer in, nooit medelijden, om dat men achter de armoede ook groote ondeugd bemerkte. Nieuwsgierig volgde de kruier hem met de oogen en sprong op toen de man voor het hotel de Saulien stil hield en er aanbelde. De portier opende het kleine luikje en keek naar buiten. De bezoeker zag er niet uit als ie mand, voor wien dadelijk de deur wordt geopend en daarom vroeg de portier Versteeg en P. van Hilst, beiden uit Waalwijk, konden na in het ziekenhuis te zijn verbonden, huiswaarts keeren. Het ongeluk heeft nogal wat stag natie in het verkeer veroorzaakt. —O MAGISTRATEN GEARRESTEERD. Fraude met aardappelsteun. Te Hoogkarspel zijn gearresteerd C. R., eerste wethouder en plaatsvervan gend burgemeester en A. B. gemeen te-ontvanger van Wevershoof. Zij zijn resp. voorzitter en betaalmeester der tuinbouwvereeniging. Er moet fraude zijn gepleegd' met de vergoeding wel ke van Rijkswege voor de aardappelen wordt verstrekt. Beide personen zijn overgebracht naar het huis van bewaring te Alkmaar. o AUTODIEVEN AANGEHOUDEN. Zaterdagavond vonden twee jonge lui in 'de Lepelstraat te Amsterdam een auto onbeheerd staan. Een van de hee ren bezat zelf een auto. De onbeheerde wagen werd op sleeptouw genomen en naar Diemen gebracht. Daar werd geprobeerd de gestolen auto te ver- koopen. De a.s. kooper vertrouwde het zaakje niet en waarschuwde de politie. De dieven lieten de wagen aan den kant van den weg staan en gingen te rug naar Amsterdam. De auto werd onder bewaking van marechaussée en een politie-agent geplaatst. Zondagmorgen kwart voor zes na derde uit de richting Amsterdam een auto, welke bij1 de achtergebleven ,auto stopte. De vijf 'inzittenden stapten uit, het bleken de twee dieven en drie gega digden voor den gestolen auto te zijn. De politiemannen kwamen tevoorschijn, namen de auto in beslag, en de vijf per sonen werden gevankelijk naar het ge meentehuis te Diemen overgebracht. Aanvankelijk ontkenden de daders, maar bij confrontatie met den eersten gegadigde vielen zij door de mand. De dieven zijn een bekende 22-jarige snorder uit Amsterdam en een 18-jarig jongmensch, die pas kort geleden uit de stichting „Hoederloo" is ontslagen. De drie andere personen zijn op vrije voeten gesteld. PRIJSVRAAG VAN DE „VEREENI- QING VOOR VOLKENBOND EN VREDE. Gelijk zulks een reeks van jaren is geschied, wordt ook voor 1934 door de „Vereeniging voor Volkenbond' en Vre de" een prijsvraag uitgeschreven, die betrekking heeft op den Volkenbond en zijn arbeid'. Deze prijsvraag is drieërlei, en strekt: a. voor Kweekelingen in het bij zonder van het derde of vierde studie jaar eener Kweekschool b. voor jonge onderwijzeressen en onderwijzers, mits niet ouder dan 26 jaar; c. voor aanstaande leerkrachten van het voortgezet en middelbaar onder wijs, eventueel studeerende aan een onzer Universiteiten, in het bijzonder in aardrijkskunde, geschiedenis of staatswetenschappen. Het onderwerp voor de kweekelin gen luidt: Hoe ziet gij „het belang van den vrede" voor de tegenwoordige jeugd? Het onderwerp voor de jonge onder wijzers en onderwijzeressen luidt: Hoe kan in Uw oogen de Volken bond de Vredesgedachte bevorderen en is dit met de gedachte van Pan-Europa ot de Vereenigde Staten van Europa Tilburg in e'en café hun gelag wiWen voldoen met gouden ringen. Op de ver dachten werden de gestolen sieraden nagenoeg alle gevonden en in beslag genomen. Hoewel beiden pertinet ble ven ontkennen, zijn de aangehoude- nen toch ter beschikking der justitie te Breda gesteld. te vereenigen? DOODSLAG TE VARSEL. Zondagmiddag, omstreeks twaalf uur, heeft in het gehucht Varsel, onder de i gemeente Someren de ongeveer 30-ja- rige Z. op korten afstand een revol verschot op den circa 40-jarigen Bolle gelost. Bolle werd in 'het hart getroffen en was vrijwel op .s-lag dood. Het slachtoffer was gehuwd. De oor zaak is vermoedelijk familietwist. Maan dag is de dader gearresteerd. TWEE INBREKERS TE TILBURG AANGEHOUDEN. In verband met inbraak in ju welierswinkel te Breda. Zondagmiddag heeft de Bredasche recherche, die reeds eenige dagen aan wijzingen in 'die richting had, te Til burg aangehouden v. d. Z. en D., bei den afkomstig uit Breda, zij worden er van verdacht den diefstal, ongeveer vier wéken geleden gepleegd te heb ben te Breda, in den juwelierswinkel van den heer Wiegeraad aan den Gin- nikenweg aldaar. De inbrekers waren hier door een kelderluik binnengedrongen en hadden eenige honderden gouden ringen, bene vens een groot aantal zilveren hor loges buit gemaakt. De recherche ging tot arrestatie van de 'twee mannen over, daar zij te lA-vANVALKEtlBURG'S** IRTRA/s eerst: Wat wilt ge? Ik wensch mevrouw de markiezin de Saulien te spreken. Waarover? Ik heb haar een belangrijke me- dedeéling te doen. Mevrouw ontvangt niet den eerste den beste. Dat begrijp ik, maar dat ben ik ook niet, antwoordde de man en richtte zich trotsch op. Wie zijt ge? Hoe heet ge? Mevrouw de markiezin de Saulien kent mij niet; ik behoef daarom mijn naam niet te zeggen. Waarom hebt ge mevrouw niet geschreven Omdat ik dacht, dat spreken be ter ging. Ik zeg u nogmaals, dat, het geen ik mevrouw de markiezin heb te zeggen, haar gelukkig zal maken. Na nog een oogenblik getwijfeld te hebben, opende de portier, en belde om den bezoeker aan te kondigen. Deze ging de plaats over, besteeg de stoep en kwam het hotel binnen, waar hij den ouden Jean vond, die hem ongeveer met dezelfde vragen be stormde. Vervolgens liet Jean den onbekende j in een anii-chambre komen, waar Do rothea de bevelen harer meesteres af wachtte. Jean zeide de kamenier, wat de man wilde. Dorothea zag den bezoeker ach terdochtig aan, en ging vervolgens den ons bekenden salon binnen, waar me vrouw de Saulien bijna altijd zat. De markiezin zat voor een tafel, waarop bankbiljetten, goudstukken en stapeltjes zilvergeld lagen. Zij bepaal de hare liefdegaven, die Dorothea en de huisknecht moesten bezorgen. Toen de deur werd geopend keerde de markiezin zich om. Wat is er, Dorothea? vroeg zij. Mevrouw, Jean heeft een man in de anti-chambre gelaten, die u wenscht te spreken; hij zegt, dat hij u iets be- ïangrijks heeft mee te deelen. Nu, Dorothea, laat hem binnen-1 komen. Mevrouw, om u de waarheid te zeggen, de man ziet er naar uit. O!dat doet er niet toe, de ongelukkige komt misschien onderstand vragen. De kamenier ging weg en bijna da delijk daarna kwam de man den salon binnen. Door de vele bezoeken, die zij bij armen had afgelegd, had de markiezini 1 goed geleerd uit de gelaatstrekken der menschen hun karakter te lezen. Niette genstaande zij groote zelfbeheersching had, kon zij toch slechts met moeite haar afkeer bedwingen op het zien van den bezoeker; zij bedwong zich echter en zeide goedig: Wat wil u, vriend? Hij ging vrij onhandig op de punt van een stoel zitten, dien de markie zin hem had aangewezen; hij kon te DE COMMISSARIS DER KONING GIN TE UTRECHT. De Commissaris der Koiningin in de provincie Utrecht, dr. H. Th. 's Ja-; cob, heeft tegen 1 Maart ontslag aan gevraagd ais Commissaris, als gevolg van den gezondheidstoestand van zijn vrouw. Dr. 's Jacob werd op 4 Maart 1869 te 's Gravenhage geboren. Hij bezocjht het 'gymnasium te Amersfoort en te Utrecht, studeerde aan de Universiteit te Utrecht in de rechtswetenschappen, promoveerde daar in 1896. Hij was achtereenvolgens griffier der gemeente-secretarie te Amersfoort, schoolopziener in het arrondissement Rhenen, burgemeester van Loosclreoht en Bussum, daarna lid van de Provin ciale Staten van Utrecht en lid van den Gemeenteraad en wethouder van Zeist, In 1924 werd dr. 's Jacob als Com missaris der Koningin in Utrecht be-; noemd. o DE VERHOOGING VAN DEN TA* BAKSACCIJNS. Gaat vermoedelijk op 1 Maart in. Na men verneemt, ligt het in het voornemen van den Minister van Fi nanciën, dat de wet van 29 Decem ber 1933, tot verhooging van den ac cijns op tabak in werking treedt met ingang van 1 Maart. Na dien datum zal nog gedurende korten tijd, vermoedelijk tot 1 April a.s. de gelegenheid openstaan cadeaux af te leveren voor bonnen en dergelijke, aanwezig in verpakkingen die op 1 Maart a.s. in het vrije verkeer waren. De voor accijnsverhooging te gebrui-: ken tabakszegels zullen in ieder geval ongeveer een maand voor de invoering van den verhoogden accijns worden verkrijgbaar gesteld. o OVERVAL TE OSS. Door drie gemaskerde mannen. Zaterdagavond is het bejaarde echt paar Van Bergen in de Kapelstraat te Oss, door inbrekers overvallen. Kort nadat de dochter het huis van haar; ouders had veriaten, drongen drie ge maskerde mannen de woning binnen en overvielen de beide oude menschen. Zij haalden de bedstede en kasten over hoop, terwijl d:e oudjes in bedwang werden gehouden. Ondanks bedreigin-: nauwernood zijn verlegenheid bedwim |gen; hij kon geen woord vinden om mee te beginnen. De markiezin herhaald haar vraag. Mevrouw de markiezin, zeide hij eindelijk ge hebt een dochter. Zij bewaarde het stilzwijgen, en zag hem strak aan. En ge hebt haar verloren, her-- nam liij ge weet niet, wat er van haar geworden is, en ge zoekt haar sedert vele jaren, en doet overal na-, sporingen. De markiezin bleef in dezelfde hou-: ding zitten en wachtte tot hij zich nader zou verklaren; die man kwam haar over haar dochter spreken, en hij boezemde haar toch zoo'n onuitspre kelijk en afkeer in. Haar koude blik ver-; warde hem nog meer, en hij wist niet meer, wat te zeggen. Ga voort, zeide zij ik luister. Hij kreeg zijn moed terug. Mevrouw de markiezin, ik heb uw dochter gekend. Zoo! Ik heb haar te Marseille gekend; zijn noemde zich mevrouw Téraud. Maar ik weet, dat haar man niet zoo heette. Zijn naam was vicomte de Mé-; rulle. 0»f hij maakte zijn vrouw zoo ongelukkig; hij speelde en verloor al zijn geld bij het spel; hij was altijd in gezelschap van slechte menschen, tes-: wijl zijn jonge vrouw zuchtte en ween de, en dikwijls zonder brood was. (Wordt vervolgd) voor het land van Ak U een geneesmiddel köopt, weiger dan elk risico Ak men U Aspirin aanbiedt beneden den prijs, bedenk dan, dat men, waar men met den prijs knoeit, wellicht ook met b' t geneesmiddel heeft geknoeid. Weiger beslist Aspirin beneden den prijs of met geschonden ver pakking Let goed op het Bayer- kruis en op den oranje band Uitsluitend ver- •r«nl«zakjes van. 2 tafel. 10 cis. -o- i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1