Voetbalsport Plaatselijk Nieuws. xflarktbericliteii gen bleven de bewoners van het huis hulp roepen, waarop de onverlaten het huis hebben ontvlucht, zonder een buit van eenige beteekenis. Zondagmorgen werd door de ge meentepolitie een onderzoek ingesteld. In verband met dit onderzoek kon den noch de politie, noch de bewo ners zelf inlichtingen geven. DOOR TREIN~QËDOOD. Zaterdag is op den spoordijk tus- schen Borculo en Ruurio de heer A. ten Harkei, die hardhoorend is, door den trein van de locaal spoorwegmij. EnschedéDoetinchem gegrepen en ge dood. o AUTO TUSSCHEN PONT EN WAL TE WATER. Vader en zoon verdronken. Zaterdagmiddag is te Doornenburg, hij het veer van Pannerden, een ern stig ongeluk gebeurd. Een personenauto reed van de pont, toen de boot nog niet was vastgelegd. De helling bleek te steil en de auto reed terug. Bij het verlaten van de punt had dit vaartuig een duw gekre gen, zoodat 'het van den wal was af gedreven. De auto kwam dus niet weer op de pont terecht en viel in het wa ter. Hoewel onmiddellijk hulp toeschoot, mocht het niet gelukken, de beide in zittenden, de heeren Mom, vader en zoon, levend' op den wal te brengen. De 27-jarige zoon was slechts enkele maanden geleden gehuwd. Het parket uit Arnhem was kort lia het ongeval ter plaatse, voor het instellen van een onderzoek. HUISSLACHTING VAN VARKENS. De Minister van Binnenlandsche Za ken hieeft ten vervolge van zijn circu- laiiiïre van 8 December j.l., betreffende de uitvoering van het Crisis-Varkens besluit aan de Gemeentebesturen een schrijven gericht waarin wordt medege deeld De regeling neergelegd in het rond schrijven van mijn ambtsvoorganger van 2 November 1932 no. 13113 E, afdee- ling Volksgezondheid, alsmede in het rondschrijven van de Nederlandsche Varken seen tra le van 10 November 1932 vD/we No. 381 is vervallen. In stede daarvan verzoek ik u in het vervolg (overeenkomstig het onderstaande te handelen Slachtbewijzen worden afgegeven aan dengene, die de huisslachting wil ver richten. Op deze slachtbewijzen wordt dag en uur van slachting vermeld. Ingeval voor het varken, dat geslacht zal worden, door u geen akte van vrij stelling wordt afgestempeld, wordt van de aangifte van het 9lachtbewijs ten spoedigste kennis gegeven aan den kring-zaakvoerder der Nederiandsche Varkensoentrale, genoemd' in het bo venbedoeld rondschrijven van 2 No vember 1932. Dit kan geschieden het zij door het zenden van een afschrift van het •slachtbewijs, hetzij door het verstrekken van een afzonderlijke op gave. In elk geval moet hieruit blijken op We. Ik en dag en op welk uur de slach ting zal 'plaats vinden. Aan het einde van iedere maand wordt door 'u aan de Nederlandsche Varkensoemrale medegedeeld, welke op gaven door 'ui aan den bovengenoem- den kringzaakvoerder zijn verstrekt. Duidelljkshalve wordt er nog op ge wezen, dat bovenstaande regeling uit sluitend' geldt ijen aanzien van huis- slachtingen, waarbij gejen keuring plaats vindt. Tenslotte brfeng onder uwe aandacht, dat door 'het in werking treden van het Crisis-Varkensbesluit 1933 de moei lijkheden ontstaan door die bekende uitspraak van den Hoogen Raad inza ke de huisslachting van varkns zijn ondervangen. Ik verzoek u dan ook dringend uwe medewerking te verlee- uen, opdat de betaling van de heffing verschuldigd bij het slachten van var kens, regelmatig geschiedt, tenzij men in het bezit is van rechtsgeldige en af gestempelde akte Van vrijstelling, af gegeven door 'een der Gewestelijke .Varkenscentrales. o— TWEE BROERTJES DOOR HET IJS GEZAKT. Jammerlijk verdronken. Zaterdagmorgen ongeveer kwart voor elf werd de politie te Naarden mee gedeeld, dat er iemand door het ijs was gezakt en verdronken. Naar aanleiding hiervan begaf de politie zich naar de Buiten-Vesting gracht, 'welke nog geheel met ijs be dekt Is en waardoor 'een ijsbreker zich den "weg gebaand had. Hier Week, dat een jongen van 10 jaar 'door het ijs was glezakt en dat een zekere J. d. 'W. uit Amsterdam getracht had door in hlet water te springen 'd|en jongen te redden. Deze 'de W. heeft den jongen nog vast gehad, doch door de vele ijs- sdhollen Cn de koude moest hij met bebloiede handen het water verlaten. De politie hield een naderende mo torboot aan en met assistentie van den schipper 'heeft men het lijk met een haak 'opgehaald. Eenigen tijd' later werd de politie medegedeeld, 'dat de jongen met zijn broertje van 8 jaar was .uitgegaan en dat heiden niet op school waren ge weest. De politie ging wederom naar de gracht en na eenigen tijd zoeken werd ook het 8-jarig broertje opgehaald. De kindieren zijn van Van E. uit Naarden. o BRAND TE AMSTERDAM. In een woning aan de Da Costastraat te Amsterdam ontstond Zondagmiddag op de derde verdieping brand. Buren ontdekten te ongeveer halfvijf dat er in de woning brand uitgebro ken was. De bewoners waren uit. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat bij de komst van de brandweer de Vlammen fel uitsloegen en zich ook al hadden medegedeeld aan de keuken en een alcoof. Met twee stralen bin nendoor werd het vuur bestreden. Een derde straal, die over de mechanische ladder naar den zolder was geleid, be hoefde geen dienst te doen. De achter kamer, de keuken en de alcoof brand den uit. De voorkamer, die afzonder lijk verhuurd' is en van het overige gedeelte van de woning is gescheiden door een muur, bleef gespaard. Vermoedelijk moet de oorzaak van den brand gezocht worden in de hitte- uitstraling van een kachel. De bene denburen hadden waterschade. o DE 1875 M-GOLF. Ook na 15 dezer via Kootwijk. Naar het Hbl. verneemt, zullen ,de omroepuitzendingen op de 1875 m-golf ook na 15 Januari a.s. via Kootwijk geschieden, zoodat de toestand .van de laatste maanden wordt bestendigd. Voorts is in overweging de uitzendin gen overdag (dus vóór 4 ,uur n.m.) eveneens over Kootwijk te doen ge schieden, de noodige technische voor bereidingen worden 'daartoe getroffen. De dienst der P.T.T. rekent lerop1, dat na 15 Januari ,de beruchte sto rende Rus uit den ^ether /verdwenen zal zijn, we zullen zien! Nader zal dan de quaestie met Roemenië, .waar over reeds uitvoerig is geschreven, on der de oogen worden gezien, maar op een bevredigende regeling schijnt ten deze niet veel kans te bestaan. Maandag a.s. zullen de leden vanj de commissie voor de zender-exploita tie een bezoek aan Kootwijk brengen om zich daar van de technische uitrus ting en mogelijkheden op de hoogte te stellen. HEUSDEN. Zondsg speelde Juliana I hare 40e com petitie-wedstrijd voor de le klasse B.V.B. tegen Capelle II. De Oranje-Witten wis ten haar reeks van overwinningen voort te zetten en met een 54 overwinning moesten de gasten genoegen nemen. Scheidsrechter was den heer C. van Raamsdonk uit 's Bosch, die goed voldeed. Juliana II speelde Zondag hare 9e com petitie-wedstrijd voor de 2e klasse B V.B. tegen Kaatsh. Boys II. De Boys hebben zich niet onbetuigd gelaten. Met een 70 overwinning moest Juliana II het onder spit delven. De wedstrijd werd geleid door den heer J. Hindriks uit 's Bosch. P. S. V. heeft het nieuwe jaar slecht ingezet. De wedstrijd tegen de Vlijmen- sche Boys II te Vlijmen werd door dezen gewonnen met 40. Deze wedstrijd had echter niet met dit puntenverschil be hoeven te worden verloren, er werd slecht gespeeld. De Vlijmensche Boys hebben dan ook verdiend gewonnen. De wedstrijd had een zeer sportief ver loop het was meer een vriendschappelijke, dan wel een competitie-wedstrijd. Scheidsrechter Nuijts te Veghel leidde den wedstrijd goed. De 2e Zondag van elke maand wordt door den R.K.V.B. niet gespeeld, zoodat P.S.V. a.s. Zondag vermoedelijk niet zal spelen. CAPELLE. Het le elftal der v.v. Capelle, dat Zondag op het sportterrein voor de 3e kl. K.N.V B. tegen W.S.C. II uit Waalwijk speelde, won deze wedstrijd met 10. HEUSDEN. Binnenkort (half Februari) zal de Eerw. Zuster Assisio, die hier gedurende meer dan een kwarteeuw hoofd was der R. K. Meisjesschool, wegens het overschrijden van den door de wet gestelden leef tijd, hare functie laten varen. Van harte wordt haar toegewenscht dat zij nog lang van haar otium cum dignitatie zal mogen genieten. Zondagavond gaf de Fanfare der H. Familie haar aangekondigde Winter- concert voor donateurs en belangstel lenden. Tegenwoordig was o.m.: bur gemeester H. J. v. Eggelen. Onder leiding van den driecteur, den heer W. v. Heivoort uit Nieuwkuijk, werd een keurig programma afgewerkt. Voor en «na de pauze werd mede werking verleend 'door den heer H. v. Engelen, 'karakterhumorist. Een uit bundig succes mocht de heer v. Enge len ten tieel Vallen. Voor de finale sprak de heer A. v. Blade! een kort afscheidswoord namens de vereeniging tot den oud-vice-voorzitter, den heer F. van Bladel en bracht hem dank voor wat hij voor de vereeniging ge daan had. Vervolgens sprak de weleerw. heer kapelaan eenige waardeerende woor den tot de vereenigingen en den heer v. Engelen voor het gebodene. Hierna spraken de heeren F. v. Bladel en v. Engelen dankwoorden en de secretaris het slotwoord. De Fanfare der H. Familie heeft de donateurs een mooien avond verschaft. AALST. Aan de aannemers W. Blom Zoon alhier is opgedragen de bouw van 40 woningen met 2 winkelhuizen te Waal wijk, voor de som van f 35.490. ANDEL. Te Kan p a is op 64-jarigen leef tijd plotseling overleden onze oud-dorps genoot, de heer H. Snel, vroeger boofd van de Chr. School alhier. By het raadslid D. Millenaar zijn appels an den zolder ontvreemd, terwijl hij enkele dagen afwezig was. Aangifte bij de Marechaussee heeft plaats gehad. Zaterdag, 20 Jan., zal de muziek- vereen. „Andel's Fanfarecorp" alhier een openbare uitvoering geven in de v.m. openb. school. Op 26 Jan. zal voor het Comité van Winterlezingen optreden Ds. P. Veen uit Utrecht met het onderwerp „Levens moed". ALMKERK. Dezer dagen had de heer A. J. alhier het ongeluk op den weg zoodanig te vallen, dat hij naar het ziekenhuis te Breda moest worden vervoerd. BRAKEL. Loop der bevolking over Geboren 46 m. 24 vr. Gevestigd 9 m, 25 vr. 4933: totaal totaal I co co Vermeerderd 25 m. 46 vr. totaal 71 Overleden Vertrokken 43 m. 24 m. 4 2 vr. 43 vr. totaal totaal 25 64 Verminderd 34 m. 55 vr. totaal 89 Bevolking op 34 Dec.'32 933 m. 805 vr. totaal 4738 34 Dec.'33: 924 m. 796 vr. totaal 4720 Vermindering 9 m. 9 vr. totaal 48 Gesloten huwelijken 48. Levenloos aangegeven geboorten 4. Op de gehouden verkiezing voor een Notabel der Nederl. Herv. Gemeente alhier verkreeg de heer D. Schreuders 37 en de heer G. A. van Daalen 32 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Maandagmiddag j.l. brak brand uit in de woning van G. Klop Ezn. aan den Waaldijk alhier. De brandspuit was spoedig ter plaatse, doch behoefde niet in werking gesteld te worden daar de brand reeds gebluscht was, dank zij het vlugge optreden van Kl. de Kloe. Op uitnoodlging van den N.O.G. afd. Beneden-Bommelerwaard, hield de WelEd.Gestr. Heer Ir. R. van der Veen, Rijkstuinbouwconsulent te Nymegen, voor een goed bezette zaal een voordracht over „Sproeivloeistoffen voor de fruitteelt". Met groote aandacht volgden de aan wezigen de lezing. Achtereenvolgens be handelde de spreker de verschillende vloei stoffen, waarmee op bepaalde tijden onze vruchtboomen moeten worden bespoten om prima fruit op te leveren. Dan alleen kan het percentage4e kwaliteits fruit omhoog gebracht worden. Doet men niet aan ziektebestrijding, dan krijgt men groo- tendeels 2e en 3e kwaliteit. In de streek tusschen Rijn en Maas in Gelderland zijn reeds 400 motorsproeimachines geplaatst, d. i. de helft van alle in ons land ge bruikte machines. Even wees spr. er nog op, dat men er met sproeien alleen echter niet komt. In de eerste plaats heeft men natuurlijk te letten op bemesting, snoei, enz. Met een woord van hartelijken dank aan den spreker voor zijn leerzame voor dracht sloot de eere voorzitter de heer Rüger; land- en tuinbouwonderwyzer te Aalst deze vergadering. Laten we hopen, dat ook in de Bom melerwaard de ziektebestrijding dervruebt* boomen krachtig ter hand wordt genomen. CAPELLE. De Coöp. Aankoopvereen. voor Capelle, Vrijh.-Capelle en Sprang w. a. hield j.l. Donderdag, des avonds 7 uur, in de zaal van den heer J. Treffers aan het Bruggetje te Vrijh - Capelle, onder leiding van haar Voorzitter den heer J. van Beek een algemeene leden vergadering. Na een openingswoord van den Voor zitter. had de verkiezing plaats van een bestuurslid, wegens periodieke aftreding van den heer J. P. Konings, en van een commissaris, wegens aftreding van den heer G. J. Heijmans. Beide aftredenden werden herkozen en namen hun herbe noeming aan. Tot leden der commissie, belast met het nazien der rekening over 4933 werden benoemd de heeren J. Haverhals, D. Verhagen en B. Maijers. Tot bestuursleden der Coöp. Aankoop vereen, van landbouwersbenoodigdheden „Sprang-Capelle e o werden herkozen de heeren C. L. de Rooy Jr. en A Voor de Poorte en tot commissaris de heer H. v. d. Schans. De heer Adr. Verhoeven heeft zijn benoeming tot lid van het Burgerl. Armbestuur te dezer plaatse aangenomen. De heer Jac. van Drongelen, die benoemd was tot Ouderling der Geref. Kerk alhier, heeft voor deze benoeming bedankt. Het aantal schepen dat in 1933 de haven alhier aandeed, bedroeg 209, met een tonneninhoud van 45478 ton, terwijl voor de Labbegatsche haven dit aantal 276 bedroeg met een tonneninhoud van 20780 ton. De heer J. L. v, d. Linde heeft zijn benoeming tot havenmeester voor de Capelsche en Labbegatsche haven voor het jaar 1934 aangenomen. DUSSEN. Naar wij vernemen, heeft de ver huring van zitplaatsen in de Herv. Kerk alhier, thans ongeveer t 500 meer opge bracht dan over 't afgeloopen jaar. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Vrijdag 12 Januari a.s. des nam. 2 uur. Agenda 4. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tct vaststelling eener nieuwe bouwverordening. 4. Rondvraag. GENDEREN. Onze dorpsgenoot de heer M. v. d. Kevie slaagde dezer dagen op het te Eind hoven gehouden examen voor 'tMercurius- diploma Duitsche Handelscorrespondentie uitgaande van de Federatie examens. Bij de Ned. Herv. Gempente alhier zijn herkozenin den Kerkeraad, A. Uit hoven, Ouderling en C, Bouman, Diaken. In het KerkbestuurM. van Wijk Azn., President Kerkvoogd en Joh. Thur, notabel. GIESSEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Een rijwielplaatje. Gedeponeerd bij den gemeente veldwachter aihier. LOONSCHEN DIJK. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de heer C. Verhoeven en tot diaken de heer G. Geenen, NEDERIIEMERT. De verhuring der zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk heeft dit jaar f35 minder opgebracht dan verleden jaar. NIEUWENDIJK. J.l. Woensdag vergaderde de Landbouwersvereen. in het Instituutlokaal. Na opening door den Voorzitter, de heer O. Walraven, die in een pittige rede sprak over de landbouwaangelegenheden, werd de agenda vlot afgewerkt. Er had dien avond ook bestelling van kunstmest plaats. Het dochtertje van den heer v. d. 5. geraakte met het waterscheppen te water. De machinist der zuivelfabriek, de heer K., die het ongeluk zag gebeuren, snelde toe en wist haar na veel moeite van een wissen dood te redden, A.s. Donderdag zal er in de Con sistorie der Ger. Kerk gelegenheid worden gegeven, tot het bezichtigen der goederen, welke in het afgeloopen jaar door de Naaivereen. „Martha" zijn vervaardigd. De arbeider C. v. B. kwam met het rietsnijden zoodanig te vallen, dat hij zich ernstig aan zijn hand verwondde. Geneeskundige hulp moest direct worden ingeroepen, die Dr. De Vries verleende. POEDEROIJEN. Zondagavond, 7 Januari j 1. om streeks 8.30 uur brandde de woning van R. van den Anker tot den grond toe af De brandweer die spoedig ter plaatse was voorkwam uitbreiding van den brand. De brandweer uit Giessen was eveneens tegen woordig, doch behoefde geen dienst te doen. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. RAAMSDONKSVEER. Gedurende maand December passeerde 473 op- of afvarende vaartuigen met een totaal inhoud van 77975 ton de Rolbrug. Vrijdagavond zal in Rehoboth dn voorstelling plaats vinden van de film van het Nederlandsch Jongelingsverbond „Van Bondsdag tot Bondsdag." SPRANG. Maandagavond jl. kwam onder leiding van haar voorzitter, de studieclub van den Chr. Besturenbond in vergadering bijeen. Door den heer H. Chabot Jr. werd als onderwerp ter bespreking inge leid Collectieve arbeidsovereenkomsten." Op dit onderwerp volgde een leerzame bespreking, A.s Vrijdagavond 7.30 uur zal de A. R. J. A. „Mr. Th. Heemskerk" in de zaal van den Chr. Volksbond in vergadering bijeen komen, De agende vermeld ook de behandeling van een onderwerpWerk nemer en Werkgever" door G. Braspen ning Jr. VEEN. De in de Ned. Herv. Kerk ge houden collecte ten bate van Em. pred.- wed. en weezen heeft opgebracht f 25. Woensdagavond 47 Jan. zal door den ring „Altena" van Ned. Herv. Jongel.vereen. in het gymnastieklokaal der O. L. School, onder leiding van den Heer W. Bronkhorst te Andel, een ver gadering gehouden worden. WOUDRICIIEM. Gedurende het jaar 4933 werden in deze gemeente 84 vischakten uitgereikt. De wachtmeester-titulair der Kon. Marechaussee K. den Boer, alhier, is bevorderd tot wachtmeester. WIJK. Tengevolge van den slechten toe stand, waarin het wegdek in de Perzik straat verkeerde, door de aldaar uitge voerde werkzaamheden van het Noorder Afwateringskanaal, is de zwaar beladen vrachtwagen van den expediteur J. v. d. Maaden verzakt. Met veel moeite gelukt» het, den wagen weer op den weg t» brengen. De wagen bleek eenigszins be schadigd, o. m. waren twee banden en een achterwiel vernield. Zondagavond had dokter S. uit Heusden het ongeluk met zijn auto van den Hoogen Maasdijk te glijden, nabij de woning van N. v. d. Maaden. Dit afzakken ontstond doordat dr. S: op den dijk trachtte te keeren. Met vereendn krachten werd de auto weer op den dijk gebracht. De wagen bleek weinig be schadigd en kon op eigen krachten dn reis vervolgen. WERKENDAM. Donderdag 42 Januari zal de Ae- cordionvereen. „Alte Kameraden" van Sliedrecht, in de Nutszaal alhier een uitvoering geven. Deze vereen, is in onzn gemeente geen onbekende. Vrijdagmiddag nam de heer L. Verdoorn afscheid van de schoolkinderen der Herv. Chr. School. De kinderen werden door den scheidenden onderwijzer ruim onthaald. Ook werden nog licht beelden vertoond. Zondagavond is door onbekende oorzaak een bouten loods aan de Visschers- diik, toebehoorende aan den heer J. Holster aldaar, tot den grond afgebrand. Mede is verbrand een vierwielige wagen, een viertal geiten en wat tuindersmateri alen. Alles was zeer laag verzekerd. In de Ned. Herv. Kerk ontstond tijdens de Godsdienstoefening bij de kerkganger ongerustheid, daar men wel te weten was gekomen dat er brand was, maar nies wist waar. Verschillende hebben dan ook het Kerkgebouw verlaten. El vier bei richten Op 9 Jan. in Meters in c.M 's-Hertogenbosch 4.99 val 22 Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 0.30 was 48 Crévecoeur (Maas) 0.30 was 20 St. Andries (Maas) 0.48 was 4 Venlo 40.75 was 0 Maastricht 43.99 was 1 GORINCHEM, 8 Jan. Op de veemarkt waren heden aange voerd: 94 runderen, 0 nuchtere kalveren, 0 varkens, 280 biggen, 50 overloopers, 0 schapen en lammeren. Men besteedde voorZware kalf koeien f 440—200. Melkkoeien f 430—480, Kaltvaarzen f 400460. Guiste vaarzen f 85—440. Stieren f 60420. Pinken f 50—75. Nuchtere fokkalveren f 744. Nuchtere kalveren voor export f 46. Drachtige varkens f 3570. Overloopers 4222. Natte zeugen f2540. Biggen 743, alles per stuk. t,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2