Scheidsrechter was de heer C. v. Raamsdonk te 's-Bosch. die goed voldeed. Naar we verder vernemen hebben de Kaatsheuvelsche-Boys die op de ranglijst gelijk stonden met Julia na, te 's-Bosch' met 52 van Nivema verloren, zoodat Juliana thans defini tief bovenaan staat met 11 gespeeld, 10 gewonnen, o gelijk en 1 verloren wedstrijden. „Juliana II" speelde Zondag j.l. hare 10de competitiewedstrijd thuis tegen „Baardwijk 3". !Met 2o moes ten de Benjamins het onderspit del ven. Oranje Witten de volgende keer beter. Scheidsrechter was de heer J. Gloudemans te 's-Bosch, die cor rect leidde. Met veel moeite heeft P.S.V Zondag J.l. tegen fi.E.S. te Alem gelijk spd kunnen maken. Met de rust was de stand 11. Een kwartier voor het einde hadden de tegenstanders den stand opgevoerd tot 31. L)e P.S.V.'ers pakten echter nog eens flink aan en wisten ook nog twee maal te doelpunten, waardoor den strijd eindigde met 33. Hadden de P.S.V 'ers in het begin beter hun best gedaan, dan was een overwinning voor hen niet uit gesloten geweest. Een volgende keer beter. VOETBALBOND BS.OS" Uitslagen van 20 Januari StormvogelsW.V.V 11. Andere velden afgekeurd. Programma voor 27 Januari. Achilles—S.V.W. W.V.V.L.O.N G A. StormvogelsWilhelmina. STAND: "W.V.V. 8 6 4 4 26—14 43 S.V.W. 7 4 4 0 28—45 9 Stormvogels 8 4 4 3 32-48 9 De Zwaluwen 6 2 4 3 45—13 5 Wilheloiioa 4 2 0 2 5 -12 4 lo.n.g.a. 5 4 4 3 45—13 3 Achilles G 0 4 5 5—44 4 VOETBALBOND „SOS" Na een halve competitie. De helft van de competitie, ge organiseerd door den in Sept. '33 op- gerichten voetbalbond S.Ü.S. is juist gespeeld. De 7 deelnemers spelen ieder 12 wedstrijden, in totaal dus 42 wedstrijden, waarvan er op 13 Jan. juist 21 gespeeld zijn. De vorstperiode bracht eenige weken stagnatie, doch overigens werd het programma bijna zonder uitzondering, geregeld afge werkt. En thans, nu we aan de twee de helft toe zijn, 'is er reeds eenige teekening te zien in de volgorde. De groote belangstelling die er bij publiek en supporters is voor onze Bondswedstrijden, noopt ons een kort overzicht te geven. Vanaf het begin namen de beide Werkendamsche clubs den kop van het rangliijstje, met S.V.W. aan de spits. S.V.W. toch speelde het klaar, om W.V.V. op eigen veld te kloppen ien kreeg daardoor een nuttige voor sprong van twee punten. Lang had S.V.W. hiervan geen plezier, want zij verspeelde een kostbaar puntje aan LONGA, <en stormvogels, dat zeer on fortuinlijk staree met drie neder.agen, deed W.V.V. een pleziertje door S.V.'vV'. te kloppen en hielp zoodoende W.V.V. aan de leiding met een punt voorsprong op S.V.W. Sedert dien stond W.V.'V. zcjn plaats aan den kop niet meer af, doch verbeterde zijn positie aanmerke lijk door j.l. Zaterdag S.V.W.!, z'n zwaar ste concurrent, op eigen terrein te slaan, tegelijk wraak nemende voor de ge leden nederlaag van enkele weken ge leden. W.V.V. heeft nu verreweg de beste papieren. Stormvogels bengelde na de eerste drie wedstrijden met nul punten onder aan het ranglijstje en had slechts een beter doelgemiddelde dan Achilles. Er waren echter jonge en go-ede krachten, die als ze eenigsziuis pp elkaar ingespeeld zouden zijn, nog wel moed gaven op een beter resul taat. En zoowaar wierden na drie ne derlagen achtereen vier overwinningen behaald, zoodat Stormvogels thans na W.V.V. -en S.VjW. de derde plaats in neemt. Door deze ongetwijfeld goede prestatie, waarvan we slechts betreu ren dat ze wat laat gekomen is, is de wedstrijd StormvogelsW.V.V., die a.s. Zaterdag gespeeld wordt, eensklaps van groot belang geworden. Hier toch igt voor W.V.V. de mogelijkheid van strui kelen, al zal de Werkendamsche club dan ook danig op haar teilen passen. Stormvogels moet winnen om nog een kLein kansje te houden, W.V.V. moet winnen om verzekerd te zijn zich te kunnen handhaven. Per saldo heeft S.V.W. er het meeste belang bij, dat W.V.V. verliest. Aan spanning zal het niet ontbreken. „Wilhelmina" heeft nog slechts 4 wedstrijden gespeeld en heeft daaruit 4 punten. Deze club kan dus hog tien punten halen uit 7 wedstrij den en zich daardoor bij de kampioeus- candidaten voegen. Na de geleden 0—5 nederlaag te W'dam tegen W.V.V. en de 40 nederlaag thuis tegen S.V.W. gelooven we niet in een derge^jke pres tatie van Wilhelmina. Ongetwijfeld is de Heusdensche club LONGA te sterk om te blijven op de plaats van de ranglijst die deze club nu inneemt. Voor LONGA uitgespeeld is, verwachten we van haar meerdere overwinningen. De Zwaluwen uit Brakel nemen ook een middenplaats in, doch gezien het pro gramma dat nog afgewerkt moet wor den ,n.l. uit tegen W.V.V., S.V.W., LONGA en Wilhelmina en thuis tegen deze beide laatsten, gelooven we niet dat De Zwaluwen in staaf zuilen bl j- ken te zijn een hoogere plaats te ver overen dan zij nu bezetten. Achilles is te zwak voor deze afdeeiing, doch zal van het meespelen in deze com petitie in elk geval dit voordeel hebben, dat zij bij de a.s. zomercompetitie be slagen ten tijs komt. De Zwaluwen on dervonden dat zwakkere clubs niet on derschat mogen worden, want zij moest hierdoor aan Achilles een puntje af staan. Waar anders de voetbalsport in den winter in onze plaatsen niet of bijna niet beoefend werd, is, dank zij den Bond hierin verbetering gekomen. Aan spanning ontbreekt het eveneens niet, en bij een dergelijk functioneeren is het doorgaan van een zomeravondcom petitie dan ook wel verzekerd. Voor kleine wijzigingen en het ondervangen' van sommige kleinigheden die niet voorzien werden is deze wintercompe titie een leering. Met aller medewerking en gevrijwaard van gemakkelijke crl- tiek, gaan we in Maart of April op nieuw aan den slag. Vergadering van den Raad der ge meente VEEN, op Donderdag 19 Januari, des v.m. 11 uur. Voorzitter: Edelachib. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris (waarnemend): de heer Verbeek. Afwezig de heer J. v. Ballegooijen. De Voorzitter opent de vergadering, de Secretaris leest de notulen der vo rige, die onveranderd worden vastge steld. De Voorzitter zegt, dat het eenige punt is de begrooting 1933 en wel naar aanleiding van een schrijven van de Ministers van Binnenlandsche Za ken en Financiën. De heer Timmermans vraagt of het hier een openbare vergadering is of niet, waarop de Voorzitter antwoordt, dat het een openbare vergadering is. De heer Tiimmermans zou dan ook de deuren der raadszaal willen openzet ten. De Voorzitter merkt op, dat het pu bliek tot de secretarie is toegelaten en van daar dus de vergadering kan volgen. De heer Timmermans acht het wen- scheltijk de deuren der raadzaal open te zetten, het publiek kan dan hooren en ook zien. De Voorzitter verklaart er geen be zwaar tegen te hebben aan het verzoek te voldoen, ze z'jn alleen gesloten met het oog op de koude. De gemeenteveldwachter zet hierop de deuren der raadzaal open. De Voorzitter leest het schrijven voor, waaruit blijkt, dat de regeering, indien de raad niet wil voldoen aan de eischen die zij stelt en de begrooting daarmede in overeenstemming wi brengen, de rijkssub sidie's niet meer zullen worden verstrekt. Spr. voegt er bij, dat de ge meentekas geheel uitgeput is, en in dien de raad weigerachtig blijft aan het verlangen der regeering te vol doen, reeds morgen alle uiikeeringen aan armlastigen en werkeloozen stop staan. B. en W. zijn deze week over deze kwestie nog naar den Haag ge weest, doch daar bleef men op het ingenomen standpunt staan, zoodat de volle verantwoordelijkheid thans aan den raad blijft. 'tLam. De raad handelt toch niet onwettig. Voorzitter. Dat doet hij wel, de Mi nister stelt 5 eischen, voldoet men daar niet aan, dan handelt men wel onwet tig- 'tLam. Er zijn wel honderd gemeen ten, die in dezelfde omstandigheden verkeeren als Veen, ik kan niet inzien, dat armen en werkeloozen, hier geen uitkëering meer zouden krijgen. Voorzitter. Dat hangt geheel van den raad af. v. Andel. Er is reeds eenige weken geleden een schrijven gericht aan den Minister om audiëntie, en er is tot he den geen bericht over ontvangen. Voorzitter. Daarin heb ik niets te zeggen. v. Andel. Ik vind het van Z.Exc. niet edel. De heer Schouten is op een wet tige regeling tot ontvanger benoemd. Voorzitter. Voor de gemeeate Veen geldt de gemeentewet niet. Veen is noodlijdend en voor noodlijdende ge meenten is den 22sten December 1933 een wet t(ot stand gekomen. Spreker leest deze wet in zijn geheel voor. Uit deze voorlezing blijkt, dat gemeenten, die niet in staat zijn hun uitgaven door inkomsten te dekken, een renteloos voorschot uit 's rijkskas kunnen beko men. Telkens te verleenen voor een jaar in overleg met Ged. St. Dit ren teloos voorschot kan alleen verkregen worden, voor dekking der gewone ui.- gaven, nadat deze uitgaven zoovee', mo gelijk verlaagd en de inkomsten zoove_l mogelijk verhoogd zijn. Indien de be grooting aanleiding geeft, dal het even wicht tusschen ontvangsten en uitgaven niet is te handhaven, zal voor de vast stelling door de regeering worden aan gegeven, aan welke eischen zal moe ten worden voldaan om voor r.jkssteun in aanmerking te komen. Indien men de begrooting vaststelt zonder dat men aan de gegeven voorschriften heeft vol daan, zal de regeering ook geen steun verleenen. Nood.fjdende gemeentn zijn dus verplicht deze voorschriften na te leven. Spr. vervolgt, dat men zal moeten toegeven, anders komt de raad in groo te moeilijkheden met de armlastigen en werkeloozen. v. Andel. Ik vind het een groote onbillijkheid. 'tLam. En ik kan me niet indenken, dat de werkeloozen van ons besluit de dupe zouden worden. Voorzitter. Dat worden ze wel, want er is geen geld. Ik heb u gewaar schuwd. Men wenscht in den Haag goede bekwame ambtenaren en goed toezicht en daarin hebben ze gelijk. v. Andel. Er z jn plaatsen genoeg, die er precies eender voor staan ais wij. Timmermans. Men is in den Haag inconsequent. In Zuiiichem heeft men denzelfden toestand als hier en daar keurt men het wel goed. De Voorzitter zegt dit niet te weten, bovendien het doet niet terzake, de regeering stelt voor Veen deze ei schen. De heer Timmermans zegt, dat er in de vorige vergadering reeds be weerd is, dat men den weg van Beerta opgaat. Is dit werkelijk de meening van den Voorzitter? Spr. gelooft, dat hier volkomen den wettelijken weg wordt gevolgd. De commissie Schouten veroordeelt cumulatie van beirekkingen en hier stuurt men er op aan. De Voorzitter verklaart reeds eer der te hebben gezegd, dat de com missie Schouten daarbij alleen doelt op hooge salarissen, als b.v. een In disch ambtenaar met een groot pen sioen hier in het een of ander ambt wordt benoemd en daardoor een inko men Van 20 of 25 duizend gulden ver krijgt, 'dat keurt de commissie Sch )U- ten af. De heer Timmermans meent, dat dit er 'niet bij staat. De 'heer 't Lam is overtuigd, dat als het ambt van Secretaris en Ontvanger in een persoon wordt vercenigd, dit voor 'de gemeente een strop beieokent. De 'Voorzitter is van tegenoverge stelde meening, door vereeniging wordt f300 'bezuinigd. De heer 'tLam verwacht, dat er dan spoedig een ambtenaar van een f400 zal 'noodig z'jn. De 'Voorzitter zegt, dat deze niet noodig 'is. Spr. vindt het voor den be trokken 'persoon erg jammer en hij zal voor hem ook alle moeite doen, om hem 'aan een andere betrekking te hel pen. 'De regeer!ng wil hef echter zoo en dringt aan op bezuiniging. De heer Timmermans meent, dat er nog heel wat te bezuinigen is, als men maar begint met den raad op te doeken, want deze heeft toch niets te ver.ellen. De raadsleden zijn echter benoemd dcor de ingezetenen van Veen en hebben derhalve ook te handelen en te beslui ten in den geest van deze ingezetenen. Die ingezetenen keuren het niet goed, dat een jongen, die geen kraai kwaad doet, 'onrecht wordt aangedaan en dat de 'raadsleden niet voor het recht van dezen jongen mogen opkomen. De Voorzitter merkt op, dat men hier zit om het algemeen belang te dienen en niet dat van een persoon alleen, daarbij moet men ook wel be denken, dat de regeering dan raad zijn bevoegdheid wil laten, als men de re- geeringsvoorschriften maar opvolgt. De heer v. Andel zegt, dat hier niets is gedaan, dat in strijd was met de wet. De Voorzitter merkt op, dat men, door tegen het voorstel van B. en W. om aan de verlangens der regeering te voldoen, te stemmen, wel iets doet dat 'in strijd is met de wet, daarbij is er 'dan ook geen geld voor de armen verzorging <en de werkeloozen. De heer 't Lam vraagt of er dit, in geval 'men voorstemt, wel is. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. 'het dan telegraphisch zullen aan vragen en dan is het er nog wel. De heer Timmermans vraagt, waar om de nieuwe wetsvoorschriften niet openbaar zijn gemaakt. Nu krijgt men ineens een wet van 22 December 1933, waarbij de ministers nieuwe voorschrif ten geven. De Voorzitter vestigt er de aandacht op, dat deze voorschriften niet van de Ministers is, doch dat het een wet is die door de Tweede en Eerste Ka mer is aangenomen en door de regee ring uitgevaardigd. De heer 't Lam gelooft niet, dat het gemeentebestuur in deze zaak z jn me dewerking heeft verleend. De heer v. d. Pol vraagt, welke me dewerking wordt bedoeld. De raads leden weten heel g"oed, dat B. en W. gevraagd hebben om tot benoeming te mogen overgaan. De regeering wil dit echter niet hebben, gaat men tegen de eischen der regeering in, dan staan de uitkeeringen stil. De heer v. Andel zegt, dat de wer keloozen dus de dupe zullen worden. Spr. acht dit zeer onbillijk. De Voorzitter merkt op, dat hij de raadsleden genoeg gewaarschuwd he ft. De heer Timmermans meent, dat als men zich geheel moet onderwerpen aan de eischen der regeering, men dan even goed maar heen kan gaan. De Voorzitter is het daarmede niet eens, de raad kan gerust blijven, als hij de voorschriften der regeering maar opvolgt. De heer Timmermans zegt, dat dezen bal reeds een jaar rolt, de raad wordt nu in eens voor een feit gezet en wordt gedreigd met stopzetting der subsi ;lie- verleening. Spr. noemt dit wetsver krachting, het gaat niet naar recht, maar naar macht. De heer Schreuders heeft dezer da gen in de courant gelezen, dat Bur gemeester en Wethouders mannen van stavast moeten z'jn, die zich niet zoo gemakkelijk onder den voet laten loo- pen, ook niet onder den voet van den Minister. Vee! wil spr. er niet over zeg gen, doch bij gelooft dat B. en W. te vee; aan de zijde der regeering staan en daardoor mede schuld dragen, dat de zaak zoo verloopt. De Voorzitter antwoordt, dat het niet de schuld is van B. en W. dat de zaken zoo verioopen, doch voor50pCt. zijn het de 'hande.ingen en knoeierijen van den oud-secretaris en ontvanger die daarvan de schuld dragen, daaraan heeft men voor een goed deel de ei schen der regeering te danken. De heer 't Lam merkt op, dat de overheid eerst heeft gezegd, tegen Schouten (den door den raad benoem den gemeente-ontvanger, over welke kwestie de heele zaak feitelijk loopt) (verslaggever) dat hij met 1 October met zijn borgstelling moest klaar zijn, bij was klaar en toen mocht de raad hem niet benoemen. De heer v. Andel heeft ook den indruk, dat B. en W. te veel aan de zijde der regeering staan en daardoor geen juiste voorstelling van zaken heb ben gegeven. De heer v. d. Po] zegt, dat B. en W. niets behoeven te zeggen, er is hier een rijkaccountant geweest, die alles heeft onderzocht en B. en W. op al les attent heeft gemaakt. De Voorzitter zal het voorslei van B. en W. om aan de 5 eischen der re geering te voldoen in omvraag bren gen, deze eischen luiden: le. Voor de benoeming van Secre taris en Ontvanger bekwame personen te benoemen, welke bekwaamheil moet blijken uit diploma's. 2e. Nauwlettend toezicht over het beheer en de handelingen van het Bur gerlijk Armbestuur. 3e. Maandelijksche opname van de gemeentekas. 4e. Voorafgaande mach igirig voor het doen van uitgaven ingevolge art. 248 en 219 der gemeentewet. 5e. Het' scheppen van orde, voor zoover het den achterstand betreft. De heer Timmermans zou een be slissing hierover acht dagen wi len uit stellen, om een en ander eerst nog eens goed onder de oogen te zien. Er moet nu maar ineens op een draf een besluit worden genomen, naar voor schriften die pas z'jn vastgesteld en die spr. maar niet zoo in eens kan beoor- deelen. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet gaat, men kan dit besluie niet 8 dagen uitstellen, de zaak is trouwens ook eenvoudig genoeg. Tegen het voorstel van B. en W. stemmen de heeren A. 't Lam, J. v. An del, J. Schreuders en M. G. Timmer mans, alleen de wethouders, de hee ren W. v. Wijk en Jac. v. d. Pol stem den voor, zoodat de eischen der re geering z:jn verworpen. Aangezien geen der heeren iets voor de rondvraag heeft, sluit de Voorzitter de vergadering. ANDEL. De heer Mart. Schouten alhier, heeft zijn benoeming tot notabel in de Ned. Herv. Kerk aangenomen. BRAKEL. Op de op Vrijdag 19 Januari j.l. gehouden verkiezing voor een no tabel der Ned. Herv. Gem. alhier, werd J. H. Vermeulen met 34 stem men gekozen terwijl op C. van Tuijl 33 stemmen werden uitgebracht. DUSSEN. In verband met liet in dienst stellen van den postautodienst. is de morgenbestelling in onze gemeente met een uur vervroegd. De avondbe stelling wordt op denzelfden tijd al» vroeger uitgevoerd. Tot bestuursleden onzer fan fare „Wilhelmina" werden gekozen de heeren J. Jongbloets en J. v. Mierlo. RENDEREN. Een 15-tal schapen van den heer heer E. v. d. Beek, weidende aan den Elsdiïjk alhier, werden aangevallen door een drietal honden. Gelukkig passeerde juist B. v. H. de weide, die kon voor komen, dat de moordpartij grooter af metingen aannam. Een schaap was reeds dood, terwijl vijf schapen meer of minder ernstig gewond waren. 1IER PT. Maandagavond vergaderden in 1 café „De Ploeg" van L. v. d. Griendt de leden van de handboogschutterii „Ons Genoegen". Rekening en ver antwoording over 1933 werden goed gekeurd; een en ander sloot met een batig slot. B'ii de verkiezing der af tredende commissarissen deelde de heer v. d. Wensch mede niet meer in aanmerking te willen komen als zoodanig. De commissarissen P. Fit ters en Adr. Verhoeven werden met algemeène stemmen herkozen. In de vacature-v. d. Wensch werd geko zen het lid Ad. Hoorn. Na enkele mededeelingen sloot de voorzitter de vergadering. De collecte gehouden ten ba te van het priesterseminarie op het eiland Celebes in onze Oost bracht op 84 gulden. De zeereerw. pater H. Croomen M.S.C. hield hiervoor een predicatie. Door de stierenvereeniging al hier is een jonge stier aangekocht bij Lion Zeegers te Alphen bii Til burg, afstammende van de beken den Daniël 6 h 54 S van vaders zijden, terwijl ook in de moeders stamboom verschillende preferente voorouders voorkomen. In de gehouden bestuursverga dering der Coöp. Stoomzuivelfabriek St. Isidorus alhier werden de ver schillende bestuursfuncties als volgt verdeeld. Chr. van Herpt voorzitter, Jac. Pulles onder-voorzitter en N. J. v. d. Water (secretaris. Wat de cierlevering 'betreft is men nogmaals bijeen geweest en zal men trachten zelf een afdeeiing op te richten die zich ten doel stelt de eieren te leveren aan de Roermonld- sche Eiermijn, daar men van de ver onderstelling uitgaat dat de ophaal dienst vanuit Drunen niet gemakke lijk herleven zal. Zondag a.s. zal de Handboog schutterii „Ons Genoegen" in café v. d. Griend eene uitvoering geven, 's Middags enkel voor dames en 's avonds voor heeren. Opgevoerd zal worden „Rooie Prins" een tooneel- spel in drie bedrijven. Verder de mi litaire klucht in één bedrijf „Teeuwis als Kindermeid." Ook worden er en kele voordrachten en coupletten voor gedragen. De bekende humorist W. Kuys zal ook zijn medewerking ver leenen. Pianist is de heer K. van Vrede. Op Vrijdag 26 Jan. zal de algemeene verplichte vergadering plaats hebben van den N. C. B. afdee iing Ilerpt c.a. in café J. Verhoeven, 's avonds om 6 uur. Agenda bestaat uit: Opening. Presentielijst. Notulen met rekening en jaarver slag over 1933. Verslag der onderinstellingen van deze afdeeiing. Lezing met film van het kalkstik- stofbureau te Glimmen. Verkiezing van twee bestuursleden, aftredend zijn Is. Buijs en Adr. Ver hoeven. Mededeelingen. Rondvraag. MEUWENDIJK. De heer A. Strik alhier, heeft bedankt als bestuurslid van het pro vinciaal Comité voor Noord-Brabant en Limburg van den Chr. Nat. Werk mansbond. De heer G. Monsbouwer. tim- terman alhier, had het ongeluk, dus danig met een 'bijtel in zijn hand te steken, zoodat geneeskundige hulp. direct moest worden ingeroepen. A.s. Donderdagavond zal er in het Ins i tuutlokaal alhier, een open bare vergadering worden gehouden, uitgaande van de Ned. Chr. Arbei dersbond afdeeiing Nieuwendijk. Als spreker zal dien avond optreden, een hoofdbestuurslid van cüen avond. SLEEUWIJK. Mei. B. Duizer alhier, behaal de te Gorinchem het diploma „Lin nen Naaien." Wegens een jaarvergadering van de Geref. Jongel. alhier, die op 1 Febr. a.s. zal worden gehouden zal

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2