BIJDRAGEN Plaatselijk Nieuws» van Os, welke de functie aanneemt. Schrijven van den heer W. v. d. Sluis, dat hij wegens vertrek uit deze gemeente bedankt als lid van het stembureau in stemdistrict II. Met alg. st. wordt benoemd G. A. J. Opstelten, welke verklaart de be noeming aan te nemen. Schrijven van Ged. St., houdende de goedkeuring der door den Raad op 9 Nov. 1933 vastgestelde bouwver ordening. Schrijven van hetzelfde College, houdende de vrijstelling van de ver plichting tot vaststelling van achter gevelrooilijn voorschriften voor deze gemeente. Schrijven van den heer H. van Westreenen te Poederoijen, houdende het verzoek de huur van de door hem bewoonde gemeentewoning met f 50 per jaar te verlagen. De heer v. Ooijen vindt de huur niet te hoog en wijst op een destijds van Ged. St. ontvangen schrijven, waarbij de huur op 15 pCt. van het salaris gesteld mocht worden, waar toe echter niet is overgegaan. De heer Bok vergelijkt de huur met de huur welke de ondermeester voor de pastorie moet geven, welke aan zienlijk minder is. De heer Hasselman zegt, dat deze woning ook de heer v. Westreenen is aangeboden, welke echter niet op het aanbod is ingegaan. Spreker wijst op de destijds slecht uitgevoerde herstellingen aan het dak, waar het opzicht niet goed ge weest is. De Voorzitter zegt dat dit geen ar gument mag zijn te minder waar hij nooit een klacht hieromtrent ontvan gen heeft. De heer Bok is niet tegen verla ging, daar de woning geen ambts woning is. De heer Opstelten is evenmin tegen huurverlaging temeer waar geen af doende verbeteringen zijn aange bracht. Nadat de heer Hasselman nog gewezen heeft op de destijds te hoog gemaakte begrooting door den Gem.- Opzichter voor de verbouwing wordt besloten een huurverlaging van f25 toe te staan. Proces-verbaal van kasopneming op 11 Jan. 1934 bij den Gem.-Ontvanger waaruit blijkt, dat de ontvangsten tot op dien datum f 40970,60 en de uitgaven f 36372,96 hebben bedra gen, zoodat er in kas moest zijn f 4597,64. Een en ander is in goede orde aangetroffen. Op de Boerenleenbank te Brakel is f 3074,76 geplaatst. De heer v. Ooijen maakt de opmer king, dat de waarborgsom niet op den Kapitaaldienst voorkomt in te genstelling met het vorige jaar. Spr. zou er thans toe willen overgaan om deze rentegevend te beleggen. De heer Opstelten zou er desnoods effecten voor willen koopen. De Voorzitter zegt dat de Boeren leenbank te Brakel zeer solide is en onder strenge controle staat, terwijl spreker van meening is dat de waar borgsom eerst in den loop van het jaar op den kapitaaldienst behoort geplaatst te worden. De heer v. Ooijen echter zou de begrooting zoo niet goed willen keu ren. De heer Opstelten zegt deze nog niet te hebben nagegaan. De Voorzitter zegt, dat de vorige maal de begrooting is aangehouden over de kapitaaldienst, waarmede de heer Bok het eens is. Spreker zal haar echter nog eens aanhouden tot een spoedig te beleggen volgende ver gadering. (Slot volgt). Geschiedenis van het Land van Heusden en Aitena en den Bommeierwaard. In het laast van het vorige jaar be loofden wij een aanvang te zullen ma ken met het afdrukken van een be schrijving van de Stad en het Land van Heusden, samengesteld door Theo- dorum Groen, die in de eerste helft van 1600 heeft geleefd en van welk werk zich een oorspronkelijk exemplaar in het archief van de - gemeente Heusden bevindt. Thans zullen wij een begin van uitvoering van die belof te geven en vangen in dit nummer met deze beschrijving aan. Wij raden onze abonné's aan, deze buitengewoon interessante beschrijving geregeld te volgen en haar te bewaren. Mochten er onder onze lezers zijn, die in het bezit zijn van de een of an dere beschrijving, die gebruikt zou kun nen worden om deze rubriek aan te vullen, dan verzoeken wij hen zich met ons in verbinding te stellen. De Redactie. Beschrijvinge der Stad en Lande van HEUSDEN, met verdere zaaken daar toe be- hoorende, in 't Ligt gebragt door Ds. Theodorum Groen Heusdanum V. D. M. eertijds in Maastrigt, daarna in den Bos, nageschreeven, en vermeerderd met de hand van K. van Alkemade, met vermeerderingen en aanteeke- ningen van P. van Der Schelling. Ds. Jacobus van Oudenhoven Kerken-leraar tot Lekkerkerk, in zijne beschrijving van Heusden. Theodiorus Groen, Predikant tot Maastrigt heeft eenige geleerde trac- taten uitgegeven, en eenige vaardig om uit te geven, en daar ouder een pertinente beschrijving van de Stad. Maastrigt en 'tLand van Overmaas. Is een Man niet alleen wel geoeffent in de Theologie, maar ook in de histo riën en Antiquiteijten. o Voor - reeden aan den Leeser, De zeer vermaarde Orateur Cicero heeft in zijn tijd! met regt gezeijt, dat de historie onder andere is „testis tem- „porum, lux veritatis, vita memoriae, „magistra vitae. Nuncia vetustatis. Dat „is: Een getuige der tijden, een Ligt „der waerheijd, het leeven der gedag- „tenis, een meesteresse des Leevens, „en een boode van de oudheijd". De historie brengt ons als op een Tooneel voor oogen en in de gedag- tenis wat bij oude en voorgaende tij den geschiedt is, wat ieeringe, wat waerschouwinge en nietticheijd wij daer uut hebben konnen, dog alsoo dat het den mensch ook met eene een groot vermaek aenbrengt, wanneer hij leest en verneemt, hoe zij dese en die zae- ken voor deesen in oude dagen toege- draagen hebben, zoo dat wij van zelve dan wel moogen zeggen, dat het een oeffeninge is, eerlijk en profijtelijk, en vermaekelijk. Veele hetgeen te prijsen is, geeven haare weetgierigheijd zoo veel toe en bestaan te onderzoeken en te willen weeten, zaeken, de welke God in zijn verborgen Raad, beslooten heeft te zijner tijd' uit te voeren, aen- gaende de Regeeringe, de toevallen en veranderingen van Steeden, Landen, Provinciën, Staaten en Koninkrijken, mitsgaders het Leven en sterven van Vorsten, Prinsen, Koningen en Groo- ten deser wereld, waer toe zoodanige nieusgierige Onderzoekers gebruijken de Konst genaemt Astrologia judiriaria, zijnde met bij geloof vermengt, mitsga ders door goddelijke en menschelijke wetten verbooden. Dog, het en is niet om te mis prijzen, dat een Mensch zijnde begaaft met oordeel en verstand begeerig is om in de Historie te onderzoeken en te weeten hetgeene dat voor deesen en bij oude tijden zoude geschiet zijn, niet alleen om door het leezen van zooda nige geschiedenissen zijn vermaak te scheppen, maar ook eenige Onderrig- tinge te hebben, en ook; om aen te merken Gods wonderlijke wijsheijd Re geeringe, en beleijd omtrent het op- koomen en afnemen van geslagten, Staaten en Heerschappijen. Dit is de oorzaak, dat zommige nu en dan hare studiën en arbeijd aenleggeti, om vele tractaten en historiën te leezen, en daer uut, het zij in 't korte off wijd- loopig met alle omstandicheden te be schrijven als ter vervullinge van de generale historie, niet alleen wat er is geschiet ten aensien van gemeijne oor- loogen, geheele Landschappen, Provin ciën en Koninkrijken, maar ook van particuliere steeden, om alsoo te komen 'weeten, welke de eerste beginzelen, oorsprong, fondatie, en aanwas van zoodanige steeden geweest zijn, Guic- ciardinus beschrijvende de gelegentheijd en situatie deser Nederlanden, wijst met eene ook aan, watter is van meest alle de steeden in de voornoemde Ne derlanden geleegen. J. Baptist Gram- maije professor in de academie van Leuven en historij schrijver heeft int ligt gegeven een beschrijvinge vant Hertogdom van Brabant, en meteene van alle de steeden in het voornoemde Hertogdom geleegen. Insgelijx heeft Hadrianus Junius van Hoorn uitgegeeven een beschrijvinge van gemuerde en ongemuerde steeden van Holland, en West-Vrieslant. An deren hebben van dese en die Stad int particulier een beschrijvinge gecon- cipieert, als van de Steeden Leijden, Dordregt, Haerlem, Amsterdam, en an dere meer. Jakobus van Oudenhooven Dienaer des goddeüjken Woorts, heeft een be schrijvinge int ligt gebragt van de Stad en meijerije van 's Hertogenbos, als ook eene van de Stad en Lande van Heusden, waer in de voornoemde J. v. Oudenhoven geen kleijne arbeijd aenge- went heeft, om hier en daer uut oude en nieuwe historiën te ondersoeken, wat de Stad en het Land van Heusden concernerende, tot dese zijne beschrij vinge konde dienen. Wordt vervolgd). HEUSDEN. Donderdagavond werd op initiatief van de Vereeniging „Heusden's Belang" in de Societeitszaal van het hotel „Het Wapen van Amsterdam" alhier een bij eenkomst gehouden, waartoe de genees- heeren en eenige vooraanstaande personen uit deze gemeente en uit de omgeving waren nitgenoodigd. Het doel dezer bijeenkomst was, voor- loopige besprekingen voor de oprichting van een vereeniging voor ziekenhuisver- pleging voor Heusden en omgeving. Uit de besprekingen bleek, dat alge meen het nut en belang van een derge lijke vereeniging werd ingezien. Een paar reglementen van soortgelijke vereenigingen uit den omtrek n.l die voor de Bommeier waard, gevestigd te Zaltbommel en die voor de gemeenten Herwijnen, Vuren en Dalem. De vereeniging te Zaltbommel heeft een tarief waar by men zich reeds ver zekeren kan tegen de kosten voor zieken- huisverpleging voor 4 cent per week per persoon, kinderen beneden 15 jaar 4 cent. Voor meer dan 2 kinderen behoeft niet meer betaald te worden. Een gezin bestaande uit man, vrouw en twee of meer kinderen beneden 15 jaar, kan zich dus reeds verzekeren voor een dubbeltje per week. Aan het slot der besprekingen werd een commissie aangewezen, bestaande uit de beeren J. Buijs Herpt, K. v. d. Mooren K. v. d Velden te Wijk, P. Verschure en H. Meenhorst te Heusden, welke com missie met den Voorzitter van Heusden's Belang de onderhandelingen en bespre kingen voor eventueele oprichting van een vereeniging zal voortzetten. In de eerste plaats zal getracht worden met nog meerdere plaatsen contact te zoeken. BENEDEN-LANGSTRAAT. In den hooi- en stroohandel gaat weinig om. Men besteedt voor het goede handelshooi f 9f 1 o, voor schraal pershooi f4f 5, voor stroo f 5. Alles per 500 K.G. 's GRAVENMOER. Het werk voor een te bour wen schuur voor. rekening van den heer C. Caron expediteur te den Hout gemeente Oosterhout is bij onder- handsche aanbesteding opgedragen aan de gebroeders Louwet aanne mers alhier. GENDEREN. De ijsclub „De Hoop" heeft Donderdagmiddag hare ijsbaan ge legen op de uiterwaard ten Oosten der Gendersche haven, geopend. Hoewel het ijs niet dik is, levert zulks toch geen gevaar, door slechts een geringe hoeveelheid water in de waard staat. De ijsvlakte is prachtig. Alhier is thans de eenige ijsbaan in geheel deze omgeving. De heer C. Branderhorst al hier, is geslaagd voor het examen adjunct-commies bii de Registratie en' Domeinen. HERPT. In de gehouden vergadering der stierenvereeniging alhier, werden als bestuursleden herkozen A. Ver hoeven en J. v. Korven. Tevens werd medegedeeld dat de nieuw aange kochte dekstier binnen enkele dagen zal arriveeren. Deze nieuwe stier is aangekocht in Alphen bii Tilburg en wordt gestationeerd bii A. Buijs, Markt te LuttelherpL Door de IJsvereen. „Nooit Ge dacht alhier is een motorpomp in werking gesteld om de ijsbaan on der water te pompen. Als de vorst nog enkele dagen aanhoudt, zullen wij van de ijssport volop kunnen pro fiteer en dank de goede zorgen van het bestuur van „Nooit Gedacht." LAND VAN ALTENA. Het Dag. Bestuur der Noord- Brab. Maatschappij van Landbouw deelt mede, uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat het gevaar voor inkrimping van den bietensteun is geweken en zij daarom de aange kondigde crisisvergadering op Maan dag 29 Jan. a.s. niet laten doorgaan. Voor vele landbouwers zal dit een aangenaam geluid zijn. NIEUWENDIJK. Tot bestuursleden van de Chr. muziekvereeniging „Crecendo" alhier zijn gekozen de heerenD. van An- del, voorzitter; H. van Breugel, vice- voorzitter; W. van der Zouwen, pen ningmeester; Jac. van der Stelt, se cretaris en W. Groeneveld. commis saris. Heden, Vrijdagavond om zeven uur, zal de „A.R.P.C." een ledenver gadering houden in de consistorie der Geref. Kerk. De heer C. Dekker zal een inleiding houden overArt. 1, „Ons Program." Op Vrijdag 2 Februari a.s. zal in de Chr. School alhier, de jaar lijksche oudersavond worden ge houden. Vrijdagavond gaf de Chr. mu ziekvereeniging „Crescendo" direc teur de WelEd. Heer S. Kuipers, voor een goed bezette zaal een wel geslaagde uitvoering in het Instituut lokaal J.l. Woensdag hield de Land- bouwvereeniging alhier, haar jaarver gadering in het Instituutlokaal. Te ruim 7 uur opende de voorzitter de WelEd. Heer O. Walraven Sr. deze vergadering. Vervolgens "hield hij een inleiding over de Crisiswetten en. be sprak ook een der nieuwste wetten en wel de Rundvee Centrale. Spreker bracht ook verslag uit van de Hoofd- Bestuursvergadering, welke te Bre da gehouden is. Uit het een en an der volgde een leerzame bespreking. Hierna kregen de Secretaris en de Penningmeester gelegenheid om hun jaarverslag uit te brengen; hieruit bleek, dat de vereeniging zich in bloeienden staat bevindt en er finan cieel goed voorstaat. De voorzitter bracht hun beiden dank'. De heer Adr. van der Stelt werd herkozen als bestuurslid, gekozen werd ver volgens nog de heer G. Tollenaars. De WelEd. heer Mr. J. den Dek ker werd met algemeene stemmen tot eere-lid benoemd. Na verloting onder de leden en de rondvraag sloot de voorzitter onder dank en op wekkend om in deze dagen organito- risch en eensgezind te werken, deze geanimeerde jaarvergadering. OOSTERllOUT. Toen de landbouwer C. L. in den stal kwam vond hij zijn paard dood liggen. Het cadaver is in den grond gestopt. De kruisboogschutterij ^.Een dracht zij ons Streven," gevestigd in het café van den heer C. Micliielse hield haar jaarlijksche teeravond. Be halve het worstenbrood en bier wer den de aanwezigen nog op mooi pia nomuziek verrast door den heer P. van Rijen. RAAMSDONKSVEER. Naar wij vernamen heeft de heer J. P. G. v. d. Meer bedankt als Opperbrandmeester. De opbrengst voor de Bijbel- afdeeling bedroeg het afgeloopen ver- eenigingsjaar ruim f 126,00. De Gemengde Zangver. „Ex celsior" gaf twee achtereenvolgende avonden een in elk opzicht prachtig geslaagde uitvoering. Voor de Chr. Besturenbond trad op de heer Amelink, die zijn gehoor ♦o.m. bepaalde bii «fle nood zakelijkheid van den strijd tegen Fascisme en Nationaal Socialisme. SLEEUWIJK. Op 1 Februari a.s. zal de nieu we openbare lagere school op het uitbreidingsterrein officieel in ge bruik worden genomen. Het oude schoolgebouw zal worden verkocht. Van de 32 ingeschrevenen voor den dienstplicht lichting 1935 zullen er 13 personen recht hebben op vrijstelling wegens broederdienst. In deze gemeente doet zich wederom een geval van de besmet telijke ziekte „Dyphtherie" voor en wel onder een 1 o-jarig meisje. UITWIJK. Bij de vorige week gehouden jaarlijksche verpachting der zitplaat sen in de Herv. Kerk, brachten deze iets minder op dan vorig jaar. VEEN. Door de gemengde zangver- eemging „Zanglust" alhier, zal Zater dagavond 7 uur een uitvoering ge geven gorden in het gymnastieklo kaal. Een wel verzorgd programma belooft de bezoekers een genotvollen avond. Behalve een 1 o-tal zangnum mers, kwartetten en solo's, zullen 2 blijspelen opgevoerd worden. (Zie advertentie). WIJK. De uitslag van den schietwedstrijd van de afd. van den Bijz. Vryw. Land storm is als volgt Scherpschutters: 1. Abr. Sluijmers 2. R. J. Treffers3. J. van Loon 4. A. van Bergeyk Afd. Schutters le klasse: 1. B. Lub» berdink 2. A. Treffers3. F. Bouman. 2e klasse: 1. M. Krop; 2. B. van Loon 3. W. Treffers. Mej. Vos had het ongeluk by het aan boord gaan van de vrachtboot „Beurtman" te vallen, waardoor zij haar been brak. De ontboden geneesheer, Dr. Veenhuysen uit Veen, achtte over brenging naar 't ziekenhuis te 's Bosch noodzakelijk, WAARDHUIZEN. Vorige week Zaterdagavond had zekere C. G. het mindere prettig avontuur om, terwijl hij fietsende een voetganger passeerde, met dezen in aanraking te komen, en pardoes in een diepen sloot terecht te komen. WAALWIJK. Donderdagmorgen is alhier in den ouderdom van ruim 57 jaren overleden de heer B. Timmermans- Verschure. firmant van de firma Timmermans en van Turnhout (Tim- tur) een der grootste schoenfabrieken in ons land. De heer Timmermans werd gebo ren op 8 October 1876. De over ledene was oud-voorzitter van den Ned. Bond van Schoenfabrikanten de totstandkoming van het Schoe nenwetje-1924 geschiedde mede door zijn toedoen; hij was oud-lid en voor zitter van de Kamer van Koophandel, oud-lid der commissie van advies voor de Vakschool, oud-lid der commissie van het gemeentelijk woningbedrijf. Van 19071929 was de her Tim mermans lid van den gemeenteraad van Waalwijk. Als zoodanig nam hii 'n gezaghebbende plaats in. Hii heeft zeer geijverd voor de groote uitbrei ding, die Waalwijk heeft ondergaan. Verder was hii oud-bestuurslid van „Waalwijks Belang". De gemeente verliest in hem een groote stuw kracht en zijn plaats zal moeilijk zijn in te nemen. VLIEGTUIGEN VOOR INDIE. Tien machines voor militaire doel einden besteld. Naar wij vernemen is Ir. B. Staphan, adjunct-directeur van de Fokker-fabriek te Amsterdam, met de „Oehoe" naar Indië vertrokken, zulks in verband met de door de Indische luchtvaart afdeeling aan ge noemde fabriek versterkte opdracht inzake den bouw van militaire vlieg tuigen. O PRACHTIGE I [SBANEN IN FRIESLAND. Er valt weer veel te genieten. Zoo Friesland ooit een mooie ge legenheid voor schaatsenrijden bood, dan is het nu. Door de vele regenval gedurende de afgeloopen weken, is veel polderland onder water geloo- pen en daarover ligt thans een spie gelgladde ijsvloer. Van hieruit ziet men kilometers ver een uitgestrekte ijsvlakte. Velen zijn er reeds op uit getrokken om te genieten van ide schaatsensport en de prachtige ver gezichten. Als de winter aanhoudt zal zeer zeker een groot aantal Frie zen a.s. Zondag de schaatsen weer onderbinden. HET IS 'N TREF in dezen tijd den drukker te vinden, die Uw handels- en reclamedrukwerk niet al leen naar de eischen des tijds en met het modernste materiaal uitvoert, doch ook zeer concurreerend in prijs is. DE ELECTR. DRUKKERIJ DER Fa. L. J. VEERMAN TE HEUSDEN biedt U zoo'n trejkans; zij is niet alleen goed ingericht, doch ook haar prijsnotee- ring is zoo laag mogelijk. Uw doel is nu zeker: DRUKKERIJ Fa. L. J. VEERMAN. TOT DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 10