Voetbalsport. BIJDRAGEN Binnenland. Akveld's Groot Brievenboek Landbouwrubriek. I\(.K/0\UE\ Geschiedenis van het Land van Kfeusden en Altena en den Bouiuielerwaard. Konirtgsrood 11 ct. per kilo. Wijnappelen (wit) 12 ct. per kilo. Spruiten 1216 ct. per kilo. Roode kool 28V2 ct- Per stuk. Savoije kool 31/271/2 ct. p. stuk. Boerekool 1 ct. per stuk. Wortelen 31/2—4 ct. per kg. Zaaiuien 2^/2 ct. per kg. HET BEPALEN VAN AARDAPPEL- RASSEN. Het is thans mogelijk gewor den om te bepalen tot welk ras een aardappel behoort. Dat wil zeggendit is mogelijk aan den Planten-ziekte-kun- digen Dienst te Wageningen. Men kan het daar zien van de knol zelf en aan de kiemen, z.g. lichtkiemen, welke zich daarop ontwikkelen. Deze ondekking is een zaak van groot praktisch belang. Men kan dus nu zekerheid verkrijgen, of een partij aardappelen bestaat uit knollen van één of een bepaalde partij, bijv. Eigenheimers, Eersteling, Bintje of Bravo is, of tot een ander ras behoort, en het is vooral voor den verbouwer van belang te weten, tot welk ras een aardappel behoort, of deze rasecht is. Wil men knollen onderzoek hebben op raszuiververband, dan zende men aan bovengenoemden Dienst minstens een 50- tal aardappelen, onder bijvoeging van 50 cent. Voor onderzoek of een aange boden monster behoort tot het ras, dat bij aangifte daarvan is genoemd, zijn minstens 15 knollen noodig, kosten 50 cent, terwijl eveneens minstens 15 knollen moeten worden opgezonden, plus fl. als men bepaald wil hebben tot welk met name te noemen ras één aangeboden monster behoort. Te verwachten is, dat vele belanghebbenden in deze van den PI. Dienst gebruik zullen maken. BESPUITING MET CARBOLINEUM Bespuiting in den winter van onze vrucht- boomen en sierheesters met Carbolineum is zeer aan te bevelenbladluis, blad- vloo, wintervlinder en andere parasieten worden er door vernietigd, terwijl de ontwikkeling van gezond, krachtig blad er door bevorderd wordt. De bespuitingen moeten geschieden bij vorstvrij weer, en op zoodanig tijdstip, dat de boomen en struiken spoedig kunnen opdrogen. Appel- en per e boomen en ook bessenstruiken worden bespoten met een 7V2 pet. emulsieappels vóór mid den Maart, peren vóór eind Februari, bessen uiterlijk tot midden Februari. Om gaaf, prima fruit te verkrijgen, is een bespuiting met C. niet voldoende, maar moet deze in den loop van 't voor jaar en van den zomer gevolgt worden door bespuiting met andere middelen. Vóór het begin Februari kan men de pruimen eveneens met C. bespuiten tegen bladluisniet later, daar men dan ge vaar zou loopen knop en blad te bescha digen. Wie zich grondig op de hoogte van de uitvoering der verschillende bespui tingen willen stellen, vrage bij den PI. Dienst te Wageningen aan Mededeeling No. 33 en Vlugschrift 8 POLIFLOR EN KOLLI KILL. Poli- flor is voor den fruitteler; 't is name lijk een middel ter bestrijding van de b 10 e d 1 u is. Wij kunnen ons voorstellen, dat menigeen, die dit leest, de schouders op haalt en denkt: ,,'tZal wel niets uithalen". Inderdaad is men met mid delen tegen bloedluis in den loop der jaren al zoo vaak teleurgestelt, dat men is gaan twijfelen of dit lastige en nadee- lige insect wel nooit met succes bestre den zal kunnen worden. Wel moet erkend, dat vruchtboom carbolineum de bloedluis in vele gevallen sterk heeft teruggedrongen, maar een afdoende ver nietiging scheen niet mogelijk. Thans evenwel meent men met Poliflor dit te kunnen bereiken, op grond van de met proefneming in ons land verkre gen reslutaten. Het middel is gemakke lijk toe te passen en, naar het schijnt, niet duur. Daar het bovendien onscha delijk is, ook voor mensch en dier, kan men het niet slechts op een bepaalden tijd aanwenden maar kan men er de boomen mee bespuiten tijdens den bloei, of wan neer de ontwikkeling der vruchten al vrij ver gevorderd is. Fruittelers, neemt een proef 1 Kolli Kill, een roomkleurige vloei stof, is een middel, gefabriceerd of samen gesteld door de Lijm-en Gelatinefabriek te Delft, tegen de draaihartigheid, welke door den koolverbouwer niet min der gevreesd wordt dan de bloedluis door den vruchtenkweeker, one dat dikwijls een groot deel van den oogst er door verlo ren gaat. De draaihartigheid wordt ver oorzaakt door de made van de kool- galmug: als die made de hartbladeren van de plant aantast, krijgen deze den vorm van een kurketrekker en is van koolvorming geen sprake. Vooral bloem- koolvelden kunnen, ook al staan zij er aanvankelijk mooi voor, er zeer door geteistert worden. Tot heden wist men niets beters te doen dan de verdachte exemplaren te verwijderen. De genomen proeven met Kolii Kill wettigen de ver wachting, dat men tegen de draaihartig heid in 't vervolg niet meer machteloos staat Het middel hecht zich aan het blad, vormt daarop een elastisch huidje, dat de ademhaling der plant niet belem mert en de mug mijdt de behandelde planten. In Noord-Holland verkreeg men volgens den assistent van Prof, Kruijt uitstekende resultaten. HEUSDEN. Zondag a.s. speelt Juliaria I een vriend schappelijke wedstrijd tegen de oud-strijders harer vereeniging Het Veteranenelftal alhier. Dit beloofd een zeer aardigen wedstrijd te worden, waarin de ouderen hunne krachten nog eens zullen toonen. De Fanfare der H. Familie heeft hier voor hare welwillende medewerking toe- gezegt en zal dezen wedstrijd opluisteren. De elftallen zijn alsvolgt samengesteld Juliana. A. Toethuijs Jac. Toethuijs J. Verheij M. Smits A. Sluimers A. Smits D. Verhoeven L. Verheij B. Knuist C. Schaap D. Kolfï Scheidsrechter M. Gijswijt Lefïerts Jansen B v. Ommeren v.d. Linden W.Geerlings A. Poddewijn G. de Bruijn H. v. Berkel A. Laros P. de Graag G. Verheij Veteranen. De wedstrijd vangt aan om half drie en wordt gespeeld op het Juliana-terrein nabij de brug. J.iliana II gaat a.s. Zondag naar Den Bosch en speelt hare 13e competitiewed strijd voor de 2de klasse B.V.B. tegen D.E.V.O. 3 aldaar. D.E.V.O. is een zeer sterk elftal en zal Juliana dus moeten oppassen, wil zij de overwinning mede naar Heusden nemen, De wedstrijd vangt aan om 12 uur en wordt geleid door P. van Raamsdonk uit Den Bosch. Voetbalbond S. O. S. Uitslagen van 3 Februari. L.O.N.G.A.—Achilles 6 0. S.V.W. De Zwaluwen. Reg. gewon nen door S.V.W. WilhelminaW.V.V. Geen rapport ont vangen. Programma voor 10 Februari. Stormvogels S.V.W. De Zwaluwen L.O.N.G.A. Achilles Wilhelmina. A NI) KL. Zaterdag j.l. speelde Sparta een wed strijd tegen Stormvogels uit Woudrichem, Uitslag 3 0 in het voordeel van Sparta. Zaterdag a.s. speelt Sparta een wed strijd tegen G.V.V. uit Gameren. Aan vang half vier. CAPELLE. Het le elftal der voetbalvereen. Capelle speelt a.s. Zondag voor de 3e klasse K.N.V.B. te Baardwijk tegen Baardwijk I, terwijl het 2e elftal op eigen terrein voor de le klasse B.V.B. Baardwijk II ontvangt. HERPT. Vanwege de carnaval zal op Maandag 12 Februari, een gecostu- meerden voetbalwedstrijd worden ge speeld. tusschen de „Herptsche Vete ranen" en 'n elftal van „Brabantia.'' Aanvang één uur n.m. De wedstrijd wordt gespeeld op het Brabantia-ter- rein. WERKENDAM. Zaterdag des nam. 1.30 u. zal op het terrein nabij 't Fop Smitveer een voetbal wedstrijd worden gespeeld door Ajax en Stormvogels, beiden alhier. WASPIK. De heer Chr. Montens herdacht dezer dagen het feit waarop hij voor 25 jaren benoemd werd tot secretaris der voetbal vereen. Door de vereeniging W.S.C. uit Waspik Boven werd hem een mooie schrijf tafel aangeboden. Des avonds werd in het clublokaal bij den heer Hamers een feestavond gehouden. SCHOOLREIZEN IN 1934. Op vele scholen in Nederland is het sparen voor het schoolreisje reeds begonnen. Vroeger dan andere jaren vallen de spaarcentjes, warm uit de kinderhanden, in de klasse spaarpot. Vroeger dan andere jaren: I hieruit spreekt angst voor den uit slag in deze benarde tijden. Altijd waren er achterblijvertjes bii dit sparen; vaak kwam het voor. dat het spaargeld werd teruggevraagd, omdat Moeder het zoo noodig had. i Gezamenlijk bereiken de klassege- nootjes. hoe moeizaam soms ook, het groote doel: centjes genoeg voor de reis van allen, het glanspunt der schooljaren. Hoe zal het dit jaar gaan? Tik. tik, vallen reeds de warme centjesZal het aantal kinderen. dat niet kan meesparen, grooter zijn dan andere jaren? Wist ge. geachte lezer, dat het maken van schoolreisjes de laatste jaren een geweldige vlucht heeft ge nomen? Het vorige jaar reisden in schoolverband 600.000 leerlingen on zer lagere- en middelbare scholen. Het schoolreisje is leerzaam, het heeft opvoedkundige waarde, maar vooral, het geeft de prettigste herin neringen tot in lengte van dagen. Daarom mag dit aantal in '34 niet dalen. Gij. collega's die bezorgd zijt, vangt nu reeds op de centjes en vreest niet. Het Nederlandsche Volk laat ook dit jaar niet toe. dat er achterblijvertjes zijn; ouders, oüder- commissies en schoolbesturen zullen mede zorgdragen voor het vullen van de pot. Het komt ook dit jaar voor elkaar. 'k Vroeg onlangs namens het „Ou- de-schaatsen-Comité" om oude schaatsen, oude riemen, oud band en ook om wat slijpgeld. En? hoor ik vragen. Het Comité ontving hon derden paren schaatsen en voldoende geld om alles te repareeren en te slijpen. Hiervoor onzen besten dank. Vreest gij, collega's nog een kwij nend bestaan van Uw schoolreispot? In de eerste week van Mei zen den wii ook dit jaar aan alle scho len' een veel vereenigingen gratis een exemplaar van den Gids voor School reizen. Mocht gij, lezer, buiten het onder wijs werkzaam, een zomerreisje wil len organiseeren, meld dat per brief kaart aan mijn mederedacteur van den Gids voor Schoolreizen, jac. Dam, Goudsbloemlaan 191, 's-Gra- venhage. met de mededeeling, waar voor het noodig heeft en ook U ontvangt in 't begin van Mei den Gids gratis en franco. Zoo noodig zal de oplaag van 12.300 exemplaren nog worden vergroot. De 180 blad zijden inliQud verstrekken U alle ge gevens, die U noodig heeft om Uw uitstapje te doen slagen. Wederom op naar de 600.000! Voor de redactie van den Gids voor Schoolreizen, J. H. BOON. onderwijzer. 3. Dit zijn dan de redenen dewelke mij bewoogen hebben dese voornoemde be- schrijvinge te hersien, opdat het werk door mijne aenteekeningen en obser- vatien, tot meerdere perfectie en vol- komenheijd zoude moogen koomen. Wat de ordre aengaat, daar in heb verandering gemaekt, brengende alles tot zekere onderscheijde Kapittelen, ter wijl de zaeken veele en verscheijden zijn, dewelke daer verhandelt werden, en na mijn oordeel is die ordre en me thode gevoeglijk, om een ijgelijke zae- ke op zijn plaats te vinden, en wat nog uut andere Autheuren bij gebragt werd, mede op zijne plaatse daer bij te doen. Niettemin ik wil zeer gerne bekennen en den voornoemden Autheur daar in wijken, dat hij mij, gelijk men voor een spreekwoord zegt, het ijs ten aansien van veele zaeken, gebrooken heeft, en alsoo de weg geopent waer door mijne moeijte en arbeijd zoo zwaer niet en is geweest: waerbij nog komt, dat ik zeer geern, gelijk ik in een anders mans werk eenige imper fectie bespeure, mijn eijgen werk ook van onvolmaektheijd wil carperen, want ten aansien van dese mijne beschrij- vinge heeft dit ook plaats dat noijt eenig werk zoo volmaekt is, off daer kan tot meerder volkomenheijd nog wel wat meer bijgedaan werden. Twee behulpmiddelen hebben mij ont- brooken, dewelke andersins het werk van beschrijvinge, zeer zoude hebben geholpen; Eerstelijk, de archiven en oude schriften der Stad van Heus den dewelke int jaer 1573 door onge luk van brand t'eenemael vernietigt zijn, gelijk sulx int XIX kap. naader verhaalt werd, welke scfiriften zoo de- selve nog voorhanden hadden geweest groote openinge zoude gegeeven en ligt toegebragt hebben, om dese onze beschrijvinge tot meerder perfectie te brengen, en de waerheijd van veele zaeken uut te vinden. Ten anderen heeft mij ook een ou de Cronijk genaamd Cronicon Heus- danum en met de hand geschreven ontbroken, waer van gewag maekt J. Baptist Grammaije agter zijne korte beschrijvinge van Brabant onder het Register van de geschreve boeken de welke hij gebruijkt hadde, alwaer aldus staat: Historia Heusdana, en op de kant: Joannes Terlinde en daer na volgt: Omnia, ex communicatione comitis Boussignia censis. Apparentelijk zal de voornoemde Autheur wel ijts verhalen dat de Stad Heusden aangaat, maar wat het eijgent- lijk is, kan 'ik niet weeten, Zekere professor van Leuven met name Valerius Desselius maekt in zijne bibliotheca België wel gewag van de- sen Terlinde, en dese zijne Cronijk, maer hij schrijft mij dat hij daer an ders geen kennisse van heeft als uut de voornoemde. Grammaije. Wat aangaat de autheuren die ik tot dese beschrijvinge gebruijkt heb- be, die zijn verscheijde, gelijk uut ze ker register hier bij gestelt agter dese voorreden kan blijken; Ik hebbe daerenboven nog gebruijkt eenige Cronijken met de hand ge schreven, en historiale Deductien van Heusden, mitsgaeders de handvesten en costuijme: Heeft ijmand nog wat tot naader openinge van 'eenige zaeken en meer der volheid deser beschrijvinge, die zal het 'gelieven int doorleezen hier bij te voegen, C. Butkens genealog de Linde preu- ves pag. -8 gebruijkt gehad uut een werk gebonden in folio geintituleert Kalendrier van de Ordre van Pre- montrees gebonden In een fransijne overslag, inceptus aQ 1154 in ad anno 1372. Kal. 9 bris obiit Adelais de Linde Domina de Heeswijc.. Kal. IX 'bris obiit Mehout de Linde Domina de Waelwijc uxor d. de Heus den, Register van de Acteuren, boe ken, en Historiën, die tot dese Beschrijvinge gebruikt zijn ge weest. Commentaria Julii Cesaris, T acitus, Florus, Ammianus Marcellinus, Marcellinus presbiter, Johan Peti't, Edmondus Dinterus, ongedrukt v. Gouthoeve. Cronicon Johannes de Beka, en Guill. Heda,, auctore suffrido Petri en Barnando Fummerio ais natus. Baptist Fulgosus, P. Heuterus Delfius de reb. belgii, Idem de rebus Burgundius ook de precipius G Idem de 'Veterius Belg. Amandus Xerlsanus, De groote Kronijk van Holland en Zeeland, Cronicon Molani, Cronicon de Sanctis Belgii, Historia Brabantica Divei, auctore Auberto Mireo, Baronius, E. v. Meteren, Borne, E. Reijd, De historie 'van Mierbeek, De beschrijvinge van Bosch door P. Corre, De beschrijvinge van Bosch door J. v. Oudenhoven, De beschrijvinge van Stad en Lan de van Heusden, door deselve, De Cronijk van Tesmaeker vant land van Kleef, Gulik, en anders,, Gelderschë cronijk Pantani, Decruo disquisitio magica, Fam. Strada, Brabantsche cronijk van J. baptist grammaije, Godescalcus Steriochius commentar in Vegesium, Augustinus Wigmans, Cronijk van Goudhoeve met de ge- slagtregisters, Toneel der Graven van Holland door Coxhoren. De kerkelijke historie van Musscheert, Bibliotheca Valerii, Cronicon Carionis, Eenige aentekeningen van het Kloos ter van Bern, Een Cronijk met de hand geschreven, Butkens, Trophees de Brabant genealogie de Linden, De historie van den Jesuit Fisen, Jan van der Eijck van den Ver dronken Werd bij Dordregt, Nederlandsche Cronijk van Brabant, De beschrijvinge der Stad Dordregt, Toneel der steden van Holland door Heda: Janicum, De Rijnkronijk van Holland, De apologie van Grotius, De oude Cronijk van Zeeland door Reijgersberge, Kort begrijp der Nederlandsche his torie door J. v. Sande, Oud Batavia van P. Schriverius, (Wordt vervolgd). SABOTAGE TE BOSKOOP. Te Boskoop hebben eenige werk- loozen ergerlijke sabotage gepleegd tijdens de uitvoering van het werk, dat zij als tegenprestatie voor de steunuitkeering een systeem, dat, zooals bekend, te Boskoop en te Al phen a. d. Rijn wordt toegepast moesten verrichten. In dit geval be trof deze arbeid voor een groep werk- loozen het vervoer per vaartuig van puin van gesloopte huizen aan de Dorpstraat naar de gemeentelijke op slagplaats aan de Zuidkade. Het is gebleken, dat bij dit vervoer en bij de lossing een gedeelte van het puin en ook gereedschappen opzettelijk in de Gouwe zijn geworpen. Als gevolg van een door de politie ingesteld on derzoek, is- tegen vier personen pro ces-verbaal opgemaakt. Het viertal is tevens van steun uitgesloten. o—- J. B. WESTERDIJK OVERLE DEN. Op 74-jarigen leeftijd is te Uit- huizermeden (Gr.) overleden de heer J. B. Westerdijk, vrijzinnig-democraat en lid van de Eerste Kamer. De ter aardebestelling zal geschieden Maan dagmiddag te Uithuizermeeden. o DE PRINSESSEDAG. De Prinses wenscht geen huldebetoogingen. Naar aanleiding van de voorgeno men huldebetooging ter gelegenheid van den 2 3en verjaardag van Prin ses Juliana verzoekt men bekend te maken, dat Hare Koninklijke Hoog heid, hoezeer ook waardeerende de goede bedoelingen der organisatoren, het op prijs zou stellen, indien, in verband met de moeilijke tijdsom standigheden en met het oog op de kosten, van deze plannen werd afge zien. i AAN ONZE LEZERS Zoo juist verscheen het beste en volledigste, tot op heden geheel bij gewerkte en herziene brievenboek en de meest betrouwbare gids voor het dagelij ksch leven of volledige verzameling van oor spronkelijke modellen van brieven over alle mogelijke onderwerpen uit het dagelij ksch leven, benevens re- questen, voorschriften bij geboorte en overlijden, huwelijk en echtschei ding, minder- en meerderjarigheid, ouderlijke macht, voogdij, kinderwet ten, erkenning en wettiging van kin deren, burgerlijke acten betreffende koop, huur, enz. en acten, die in den koophandel voorkomen, alsme de allerlei wettelijke voorschriften, waarvan de kennisneming voor een ieder van belang is, testamenten, vol machten, successie, registratie en zegel, wissels, de ongevallenwet 1921, de kieswet, de sociale verzekerings wetten, de arbeidswet 1919, de ar beidsovereenkomst, post, telegraaf en telefoon, belastingen, enz. Elfde, herziene en ge heel bijgewerkte uitgave AKVELD's GROOT BRIEVENBOEK is tevens eeir Raadgever inzake de wet en het recht in het dagelijksch leven Prijs slechts: ing. f 1,45, geb. f 1,95 afgehaald aan ons Bureau Op verzoek ook toezending per post a f 1,70 ingenaaid, of f 2,20 gebonden -0- j LJJ EU TOT DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 10