h SW Vrijdag 9 Ftkr. BEZOEKT Hu is het tijd De Grootmoeder. M. NOPT, Qorinchem TWEEDE BLAD HEUSDENSCHE MAANDMARKT Donderdag 15 Febr. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Buitenland. 11GËZ0HDËN. fiiwieiilaitd. FEUILLETON. BRIL te ko Brillenmonturen op, van prima de glazen gratis. Zusterhuis 6. Gediplomeerd Opticien,. BEHOORENDE BIJ HET DE OP VORST EN SNEEUW. Lawines in Italië maken vele slachtoffers. Uit bijna alle streken van Frankrijk werd Woensdag een daling van de temperatuur en sneeuwval gemeld. In de Oostelijke Pyreneeën is zelfs in de vlakten sneeuw gevallen. In Tarbes daalde de temperatuur tot 7, in Vesoul en in Belfort eveneens tot 12 graden onder nul. In geheel Spanje is het nog altijd bitter koud. De felle kou gaat ge paard met hevigen sneeuwval, waar door in de nabijheid van Santander het spoorwegverkeer moest worden gestaakt, aangezien de lijnen diep onder de sneeuw zijn bedolven. Te Reinosa (eveneens in de nabijheid van Santander) is de bevolking niet in staat, de huizen te verlaten, daar de sneeuw in de straten meters hoog ligt. Ook uit Noord-Afrika komen be richten over sneeuwval en koude. Zelfs de Tetoean heeft het ge sneeuwd, een buitengewone gebeur tenis voor de inboorlingen, die zich niet herinneren, dat het ter plaatse twaalf uur lang onderweg is geweest. De man deelde mede, dat alle wegen waren versperd en dat er, voor zoo ver hem bekend, io personen zijn gedood en 40 gewond. Onmiddellijk begaven genie-solda ten, leden van de fascistische mili tie, studenten, boeren en burgers zich op weg, doch zij kwamen slechts moeizaam verder. Om 9 uur Zondag avond bevonden de helpers zich nog op 25 K.M. van het dorp; de voor uitzichten zijn zeer slecht, daar de wegen met ijs en sneeuw zijn bedekt. Ook in de stad Mogliano, eveneens in de provincie Macerata is een la wine neergekomen, doch het is nog niet bekend of en hoeveel schade er is aangericht. Te Monte Robbiana, provincie Ascoli, heeft een lawine 8 personen gedood en 15 gewond de materieele schade is daar zeer groot. Verder zijn geweldige sneeuw massa's neergekomen op den spoor weg langs de kust van de Adriatische zee tusschen Ancona en Pesaro. In Roemenië hebben sneeuwstor men het verkeer grootendeels stop gezet. Te Braila is het verkeer in de straten onmogelijk. Alle schepen in de haven zijn ingevroren, de telefoon- en telegraaf leidingen vernield. In de stad Hoesi aan de Proet drong een kudde wolven de stad binnen tot aan het station, daar werden zij door marechausées en spoorwegbeambten mét karabijnen en revolvers neerge schoten. (Buiten verantwoording der Red.h ooit te voren had gesneeuwd. De haven van Algiers is geteisterd door een hevigen storm, die golven van en 17 meter hoogte tegen de kademuren joeg, waardoor de nieu we Quai Moustapha over een lengte van 200 meter werd vernield, de aan gerichte schade wordt geschat op 20 millioen francs. Aan boord van een stoomschip, dat in gevaar verkeerde, kwam bij pogingen tot berging van de dek lading een officier om het leven. Als gevolg van de sneeuwstormen, zijn in de provincies Macerata en Ascoli lawines ontstaan, waarbij tal rijke slachtoffers zijn te betreuren. Het zwaarst getroffen is het ge hucht Villa di Mezze in de provin cie Macerata, dat geheel door de sneeuw is bedekt en waar vele hui zen zijn verwoest. Het eerste bericht over deze lawine werd in Macerata ontvangen van een skilooper, die Z., 6 Februari 1934. Mijnheer de Redacteur, Het is wel van algemeene bekend heid geworden, dat de vervoerbewii- zen voor aardappelen, welke in de maand September 1933 werden af gegeven, totaal geen recht geven op vrii vervoer, zoodat dus al het geld voor die vervoer be wij zen betaald, on verschuldigd betaald is en dus van de Aardappel-Centrale kan worden teruggevorderd. Waar dit voor som migen nog een flink bedrag beloopt daar komt het mSi toch wel wen- schelijk voor het onverschuldigd be taalde terug te vorderen. Zou het niet mogelijk' zijn te dezer zake eene com binatie te vormen om dan te za- men de vorderingen in te stellen? Zulks is natuurlijk veel goedkooper en het zet meer kracht bij. Het in stellen van vorderingen kan nooit lei den tot tuchtmaatregelen als b.v. in trekking van de toelating als erkend handelaar of het betalen eener boe te. zoodat daarvoor niet behoeft te worden gevreesd. Wenschelijk ware zeker, dat een en ander eens besproken werd met eeix advocaat, die zich in de aard appelzaak geheel heeft ingewerkt. YVelke groothandelaar wil nu zulks doen? Na bespreking zou hii dan per advertentie belanghebbenden kun nen oproepen tot eene gezamenlijke bespreking. LT. Mijnheer de Redacteur, dan kend voor de plaatsruimte, hoogach- tend, Uw abonné X. Veldhuijzen, die zich op het stati onsemplacement te Weesp bevond, heeft op tragische wijze den dood gevonden. Hoewel v. V. rangeerder bij de Spoorwegen is, had hij op dat oogenblik niet in die functie dienst, doch hij was met los- en laadwerk bezig op het gedeelte van het em placement, dat met de benaming „veelading" wordt aangeduid. Hij heeft klaarblijkelijk om den achtersten wagon van een rangeer- trein om willen loopen, om spoe diger de plaats te bereiken, waar hij wezen moest en op het oogen blik, dat hij zich bevond tusschen een der stootblokken en de buffers van den achtersten wagon van dien trein, reed deze achteruit. Degenen die met het rangeeren bezig waren hadden niet het geringste vermoe den, dat v. V. zich ter hoogte van het stootblok bevond. De beklagens waardige man zag geen kans meer weg te komen en heeft met beide handen een der buffers gegrepen welke zijn borstkas indrukte, waar door hij op slag werd gedood. o AUTO IN BRAND GEVLOGEN. De inzittende om het leven gekomen. Onder St. Oedenrode is een auto tegen een boom gereden. De auto vloog in brand en de eenige inzit tende kon niet meer uit den wagen komen en verbrandde. Het lijk om een IS EEN RANGEERDER DOOD GEDRUKT TE WEESP. De 46-jarige rangeerder P. van Het was juist een groote voorstel ling in de opera, waar een jonge chan teuse en een tenoor zich zouden la ten hooren, waarvan de couranten reed's sedert langer dan een maand gewaagden. 37 j Met het billet in de hand liep me- ik behoef er niet langer over na te vrouw Lionnet naar haar man. en haar denken, hij moet uit den weg! 1 zoon- Ja, die idee is uitstekend. Een prach- j eens' z'€* eens> wat ik z0°" even heb ontvangen! riep zij uit. en geheel verkoold. Het slachtoffer is de ongeveer 30 jarige v. d. Vorstenbosch, chauffeur van de Meierijsche Tramweg Mij., die gisteren een vrije dag had. De auto kwam te circa vijf uur vermoedelijk met groote snelheid uit de richting Schijndel, raakte tusschen de tram rails en slipte, waardoor v. d. V. het stuur niet meer meester bleef en tegen een boom reed. De auto were geheel vernield en kwam omgekeerc in een sloot te liggen, waarna de wa gen in brand vloog. Door den hevi gen schok moet de bestuurder, voor hij in brand geraakte, reeds buiten bewustzijn zijn geweest. Het slacht offer was gehuwd en laat een vrouw en drie kinderen achter. o- HEUP-RHEUMATIEK. Bii elke weersverandering. Nu reeds jaren vrii van pijn. Ongeveer vier jaar geleden, schrijft ons iemand, „had ik een lee- lijken aanval van rheumatiek in de heup-gewrichten. Vier weken lang lag ik in het ziekenhuis. Nadat ik er uit was, kreeg ik het steeds weer terug als een verandering van weer op komst was. Toen probeerde ik Kruschen Salts; eiken ochtend niets anders dan de kleine dosis. Het hielp mij zoo goed, dat ik er mee doorging en na ongeveer zes maanden merkte ik, dat de rheumatische pijnen ver dwenen waren. Dat was drie en een half jaar geleden en nadien heb ik nooit meer eenigen last van de ou de kwaal gehad. Ik neem altijd 's morgens de kleine dosis en hoe wel ik 71 jaar oud ben. voel ik me als toen ik 40 was. C.M.G." Geen middel kan blijvende verbe tering brengen van rheumatiek, ten zij het drie verschillende werkingen verricht. Deze zijna. neutraliseering van het kwaadaardige urinezuur, dat de pijn veroorzaakt; b. verdrijving van het urinezuur uit het lichaam; c. voorkoming van verdere ophoo ping van urinezuur. De zes verschillende zouten in Kru schen nu verrichten alle drie genoem- tige combinatie. Zooveel te erger voor jou, oude Darasse; wanneer ik een hinderpaal op mijn weg vind, vernietig ik hem! Hij bleef een oogenblik in gedachten. Plotseling werd zijn gelaat helder der, een glimlach kwam op zijn lip pen en langzaam zeide hij: Hoeveel millioenen zou die oude markiezin wel bezitten? IX. VOOR DE MISDAAD. Vrijdagmorgen ontving mevrouw Lionnet een briefje, dat door een livrei knecht werd gebracht. Het was met rosa-lak gezegeld en droeg een gra- venkroontje. Madame Lionnet was heel bewogen en slaakte een kreet van verrassing, toen zij een geparfumeerd briefje te voorschijn haalde, een billet voor een eerste loge in de opera. O! wat zijn die groote dames toch O! zeide haar man. Wat! weet ge niets anders te zeg gen? Wat moet ik dan zeggen? Men zendt u een loge voor heden avond in de opera; dat is heel mooi. Een gravin, Charles, een gravin! Albert, zij is de gravin de Prémorin, je herinnert je wel, die dame, die zoo gezocht is, die wij in het Casino te Trouville hebben ontmoet en met wie ik verscheidene malen hebben gespro ken; je hebt met haar dochter, juf frouw Cécile gedanst, een charmant meisje. Allerliefst, moeder. Je zien, mevrouw de Prémorin heeft zich onzer herinnerd. En tot haar man ging mevrouw Lion net voort: Charles, ga je van avond mee naar de opera? Dat is onmogelijk, antwoordde de koopman je weet wel, dat ik van avond algemeene vergadering van vriendelijk en hartelijk! riep me- mijn club, en ik heb beloofd, de zitting vrouw Lionnet vol vreugde uit j te presideeren. Hoe vervelend! Je club, je club, alsof jé nog niet genoeg aan je zaken hebt. Lieve, in het belang mijner zaken moet ik mij wel met die van anderen bezighouden. Ik kan je wel belooven, je in de opera te komen opzoeken om half twaalf. Nu, goed. En morgen ochtend, om negen uur, zeide mijnheer Lionnet gaan wij naar de Traïches; geef dus je or ders dienovereenkomstig. Madame Lionnet maakte geen enke le bemerking: Albert, vergeet niet, dat ik voor van avond op je reken; je moet om zeven uur gereed zijn. Goed, moeder. Mevrouw Lionnet ging naar haar kleinen salon, schreef een briefje aan mevrouw de gravin de Prémorin, om haar te bedanken voor haar vriendelijk heid en vervolgens twee briefjes aan hare vriendinnen, en bood elk twee plaatsen in haar loge aan. Dezen winter, dacht zij zal mevrouw de Prémorin ons op haar soirées uitnoodigen. Eindelijk zal ik dan toch in de groote wereld kunnen ver schijnen! Des avonds, op hetzelfde uur, waar op mevrouw Lionnet vergezeld van haar zoon, zich naar de Opera begaf, bracht een man, die het kostuum van telegraafbode droeg, een telegram aan de villa des Traiches, dat geadresseerd Wij ruimen een heele, partij kwaliteit, waaronder^ook met de modernste neusbrug. Deze monturen verkoopen wij voor Kalven prijs of voor den gewonen prijs maar met "de functies. Twee der ingrediënten in Kruschen vormen het meest werk zame oplossingsmiddel van urinezuur, dat de medische wetenschap kent. Andere zouten in Kruschen hebben een aansporenden invloed op de af- voerorganen en helpen zoodoende om het opgeloste urinezuur langs den natuurlijken weg te verwijderen. Weer andere zouten voorkomen, dat voedselresten in de ingewanden zou den gisten en maken daardoor on mogelijk. dat er weer een teveel aan kwaadaardig urinezuur kan ontstaan. Dat is de oorzaak van de blijvende verbetering door „de kleine, dage- lijksche dosis." Kruschen Salts is uitsluitend ver- krijbaar bij alle apothekers en drogis ten a fO.90 én f 1.60 per flacon, om zetbelasting inbegrepen. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voor komt. Adv. WIJZIGING VAN DE PENSIOENWET. Het verhaal van 3 op. 41/2 pCt. gebracht. Bij tie Tweede Kamer is ingediend een wetsontewrp, waarbij wordt voor gesteld met ingang van 1 Juli 1934 het verhaal voor bijdragen voor ei gen pensioen te verhoogen van 3 op 4 1/2 pCt. Deze verruiming van het verhaal zal niet worden toegepast over het verschil van den pensioens grondslag ex art. 150 en dien ex art. 33 der Pensioenwet. Voorts wordt voorgesteld het ver haal voor eigen- en voor gezinspen sioen imperatief te stellen. Verder is bepaald, dat voor een ambtenaar in dienst op 31 December 1933, die op dezen datum den 58- jarigen leeftijd heeft bereikt, het hem als oud-ambtenaar toekomende totale pensioen, voor zoover het recht daar op is verkregen na 1 Januari 1934, niet minder bedraagt dan het uitge stelde pensioen zou bedragen, indien Mi uit alle op 31 December 1933 be'kleede betrekkingen met ingang van 1 Januari 1934 eervol, niet op eigen verzoek, ware ontslagen en geen herplaatsing ware gevolgd. —O DE MOORD TE HAELEN. Uitspraak van de Roermondsche Rechtbank. De Rechtbank te Roermond deed uitspraak in de zaak tegen P. G. van R., die H. Put te Healen van het even beroofde. Op Dinsdag 23 Ja nuari eischte het O.M. tegen den verdachte 15 jaar gevangenisstraf wegens doodslag en 3 jaar wegens rijwieldiefstal. i Het vonnis luidt12 jaar gevan genisstraf wegens doodslag en 2 jaar, wegens rijwieldiefstal. O ONDER EEN VALLENDEN i BOOM". De 43-jarige ongehuwde H. Meu- lenbeld is bij het boomen kappen onder een vallenden boom geraakt en op slag gedood. j o— GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT, De Groningsche recherche heeft een inval gedaan in perceel Ged. Kattendiep 30, op vermoeden, dab zich' daar een geheime distilleerderij zou bevinden. Dit bleek bii onderzoek juist te zijn; men vond er een com plete installatie. De toestellen weiden in beslag genomen, .terwijl boven dien drie personen werden gearres teerd. —o— DE MAAND JANUARI. Het Zendingsbureau te Oegstgeesf giro No. 6074 verzoekt ons' plaats voor het volgende Deze behoort met Augustus reeds sinds jaren tot de maanden, waar in de inkomsten het slechtst zijn. En wij hopen, klat dit jaar 1934 daarop geen uitzondering zal vor men. Want het totaal bedrag is ook! nu niet ver bioven de f20.000.ge stegen. Daartoe werkt meer dan een oor zaak' mede. In de eerste plaats de reactie op de laatste twee maanden, van het vorige jaar, die voor dui zenden personen en gemeenten staan in het teek'en van de Zending. Men doet in die weken daarvoor zeer veel wii erkennen het met dankbaar heid maar daarna neemt men een' tijd vacantie van de Zending. In de tweede plaats werkt ook de inrichting van het boekjaar de lage inkomsten in Januari in de hand. Tot 1 5 Januari kbn men nog gelden zenden, die voor 1933 bestemd wa ren. Zoo komt er tusscben 1 en 15 Januari steeds nog een groot bedrag! binnen. Maar de schijn, dat daar mee reeds in Januari veel voor het: werk gedaan wordt, bedriegt, wamt de zoo binnenkomende gelden zijn fei telijk reeds verbruikt. En de inkom sten voor het nieuwe jaar blijven1 laag. Zoo is het ook dit jaar gegaan. Toch is nog in totaal ingekomen eert bedrag van f23.000.dat is nog iets meer dan in het vorigte jaar. Nu is er echter weer een nieuwe maand aangebroken. De raming isl verlaagd tot f80.000.per mod. Wii hopen, dat allen, die in den Zen- dingsafbeid belangstellen, zich zul- vrouw van den tuinman van mijnheer ion net. Zij had haar dagwerk bij Geneviève j verricht, en de echtgenooten Gobert zaten aan hun maaltijd in het kleine >aviljoen, dat zij bewoonden. Het telegram luidde: „Uw vader, door een beroerte ge troffen, wil volstrekt zijn dochter en zijn schoonzoon zien voor zijn dood. Kom dadelijk. Morgen zou het te laat kunnen zijn." Ofschoon de woning niet buitenge woon was, was den tuin, meer dan twintigduizend meter in omtrek, toch bezienswaardig. Hij was door muren omgeven; aan den oever der rivier had de muur twee kleine poortjes, waar door de ergen|aars en hunne genoo- digden i n sljaat werden gesteld, op het water te gaan roeien. De groote boomen Van het park^ die gedurende den geheelen zomer prachtig lommer hadden, wierpen hun Louise liep luid weenende naar Gene- j schaduw tot in het groene water der, was aan madame Louise Gobert, de j zenaars bekend. vieve en liet haar het telegram lezen. Welnu, Louise, zeide het jon ge meisje je moet weg. Maar, juffrouw, u alleen laten!... O! één nacht! gij weet Louise, dat ik niet bang ben. Dat is waar, juffrouw; en toch... juffrouw, konden wij voor vannacht een ander in onze plaats stellen. Dat wil ik niet, dat is onnoodig. Ik neem deel aan je smart, goede Louise; ga je klaar maken, zoowel als je man en vertrek gauw; ge kunt niet voor half twaalf of twaalf uur aan komen. Louise's vader woonde te Thomery. Om half negen was Geneviève al leen op de villa. De Traiches stond aan den linker oever van de Marne; niets onderscheid de haar in het bijzonder van de andere villa's, die talrijk waren in die prach tige streek, zoo goed bij de Parij- Marne. Het wlas September, de bewoners van de verschillende vilja's keerden naar) de stad terug. Geneviève wlas in de eetkamer. Zij! ziat aan een tafel en las bij het schijn sel eener lamp. Het had juist half tien geslagen.' Een donkere nacht zonder maan noch sterren, omhulde den tuin. Geen wind bewoog de toppen der boomen. De atmosfeer was zwaar alsof er een on weer in de lucht zat Hetzij dat zij slaap had of dat het warm was^ Geneviève sloeg een shawl om haar schouders en ging onder de waranda zitten. Daar kon zij het pracM tige schouwspel gadeslaan, dat zich aan1 luid verstoorde de nachtelijke stilte^ haar oogen voordeed. Geen ander ge- dan nu en dan het fluitje van eeal, voorbij gaanden trein. j Wordt vervoïgd). fffcnwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 3