MAAKT BEKEND f f len inspannen dit bedrag1 in deze maand bijeen te brengen. O— VERDRONKEN. De 30-jarige J. E. is in de Maas te Maastricht verdronken. De man werd duizelig, toen hij over de voet brug naast de spoorbrug liep en viel van een hoogte van 7 meter in de rivier. Zijn lijk is opgehaald. NEDERL.-BELGISCHE HANDELS BETREKKINGEN. Overeenstemming bereikt. De sedert enkele weken tusschen een Nederlandsche en een Belgische delegatie afwisselend te Brussel en te 's-Gravenhage gevoerde besprekin gen tusschen beide landen. De parafeering geschiedde op het 'Ministerie van Economische Zaken te 's-Gravenhage door de voorzitters van de beide delegaties, te weten van Nederlandsche zijde door den heer 'A. Th. Lamping, directeur van den Economische Voorlichtingsdienst, van Belgische zijde door den heer Sue- tens, directeur van de Handelsver dragen aan het Ministerie van Bui- tjenlandsche Zaken te Brussel. voerman O. tegen den grond. j kosten van de productie over gansch Van Hout heeft den bewusteloozen de linie der bedrijven omlaag moes voerman een café binnengedragen, j ten, want dat alleen deze lagere pro- Een geneesheer, die spoedig ter ductiekosten het weer mogelijk zou- plaatse was, kon weinig meer uit richten, het slachtoffer overleed spoe dig. De auto werd aan de voorzijde gedeeltelijk vernield, terwijl de wa gen van achteren licht beschadigd werd. De marechaussée heeft proces verbaal opgemaakt en een onderzoek ingesteld naar de schuldvraag. Het lijk van het slachtoffer is naar het politiebureau te Bergen op Zoom overgebracht. o BRAND TE ELST. Door onbekende oorzaak is brand den maken, dat de afzet van de niet- agrarische producten vermeerderd zou kunnen worden en de overtollig ge worden werkkrachten in den land bouw weer opgenomen zouden wor den in het industriëel productie-pro ces. Dat alles hield die groote prijs daling van het broodgraan in, als waarschuwing tegen een dreigende groote werkloosheid. Dat de menschen niet naar de waar schuwing van het markt-mechanisme wilden luisteren, kan niet op rekening van de markt geschreven worden. De menschen meenden die markt wel te ontstaan in de rijwielzaak van J. kunnen dwingen. De zoogenaamde Kerkhof aan den Rijksweg Arnhem Nijmegen. Het winkelpand is geheel uitgebrand. BEROOVING TE IJMUIDEN. De 47-jarige wissellooper Van V., die aan het klooster der Paters-Ca- pucijnen te IJmuiden-Oost een kwitan tie presenteerde en daarbij even met T r j f- een pater bleef staan praten, werd In afwachting van de definitieve 1 t b 1 hem plotseling zijn actetasch met regeling van enkele punten, welke, mede om redenen van technischen aard, nog niet definitief konden wor- Iden vastgelegd, draagt het arrange ment een voorloopig karakter. Wan neer ook deze kwesties definitief zul len zijn geregeld, zal het arrangement een algemeene regeling vastleggen voor de wijze, waarop beide landen jelkander gedurende het jaar 1934 op het gebied der contingenteering zullen behandelen en zullen tevens verschillende, den laatsten tijd door Iden handel in elk van beide landen in het andere ondervonden moeilijk heden, tot een oplossing zijn ge bracht. De tekst wordt aan de be trokken regeeringen ter definitieve goedkeuring voorgelegdde onder- teekening mag binnen korten tijd worden tegemoet gezien. f 2000 aan bankpapier ontroofd. De wissellooper zette den man na en inderdaad slaagde hij er in den bru talen roover de tasch te ontnemen. Deze wist echter zelf te ontkomen. De politie is er tot nu toe niet in geslaagd, een spoor van den dader te ontdekken. 0 VERKEERDE ECONOMISCHE LEUZEN. Wanneer het in de maatschappij maar niet ging om de winst, doch om bevrediging van de behoefte, dan ware de wereld veel ellende gespaard gebleven"—deze van oorsprong so cialistische leuze vindt, nu de maat „tarwe-pool" werd opgericht en van luisteren naar de waarschuwing om de in geld uitgedrukte productiekos ten te verlagen was geen sprake. Over gansch de wereld is men daar entegen begonnen de zelfgenoegzaam heid (autarkie) te betrachten en de productie nationaal planmatig te re gelen. De droeve gevolgen hiervan ervaren we thans. Nu weten we, dat de voorstander van planmatige productie de tegen werping zal maken, dat de tegenwoor dige nationale planmatigheid plaats moet maken voor een internationale en dat deze dan tenslotte de uitkomst zal brengen. Met voorbijgaan van de allereer ste groote moeilijkheid, namelijk de internationale eensgezindheid op te voeren tot een peil waarop deze plan matigheid met vrucht zou kunnen tie ren, willen we hier wijzen op een andere, het stelsel zelf aanklevende moeilijkheid. Om duidelijk te maken welke moei lijkheid wordt bedoeld, dienen we ons allereerst te realiseeren, dat op zich zelf beschouwd een voortbren- schappij heviger dan ooit geteisterd ging zonder winstmotief niet bestaan- wordt door een crisis, ook wel bui- j baar is, m.a.w.al gaat de voor ten de rijen der socialisten weerklank. I brenging in een gesocialiseerde maat- Op ieder die het wel meent met zijn schappij, zooals de collectivistische INBREKERSBENDE TE OSS GE- medemensch, oefent die leuze eensocialisten zich die droomen, niet om ARRESTEERD. groote bekoring uit. Maar net alsde winst, toch zal de uitkomst varn Na maandenlang speuren is het met zoovele andere socialistische leu-de bedrijven zoodanig moeten zijn, de politie te Oss gelukt een dieven- zen bv. ,,loon naar behoefte", „een dat de opbrengst minstens evenrc- bende te arresteeren, waarvan met menschwaardig bestaan," „ontwape-1 dig is aan de gemaakte kosten. De vrij groote zekerheid kan worden aan-nfng" wordt ook deze leuze nietwerkelijkheid zal in de socialistische genomen, dat de leden van dit gilde ingegeven door het verstand maarmaatschappij dus deze zijn, dat vóór debet zijn geweest aan een lange door het hart. Echter is er onder dedat men het produceeren van een ze- reeks van inbraken, die de laatste socialistische leuzen niet één, waar- ker artikel een aanvang maakt, men maanden in Oss en omgeving wer- achter diepere problemen schuilen,evengoed als dit thans door den gar den gepleegd. Zeven van deze hee- rén zitten nu veilig achter slot en grendel. Twee arrestanten zijn reeds naar de strafgevangenis te 's-Bosch overgebracht. dan achter deze, en die alleen maar op te lossen is door het verstand. Allereerst dan moge het den aan- heffers van de leuze blijken, dat de op winst berekende productie zich ticulieren ondernemer geschiedt, een kostenberekening (calculatie) moet maken. En daarmede komt de groote moeilijkheid voor het gesocialiseerde bedrijf, namelijk om in een maat Deze tweebeen zekere De B. en automatisch richt naar de behoefte, j schappij waarin alle bedrijven geso- Het is immers de prijs en de zich daarbij direct aansluitende winstmo gelijkheid, die aandrijft tot het pro duceeren van een zeker artikel. Om gekeerd is het weer de vraag dus de behoefte die den te maken prijs Duyrnaer van I wist is een aanklacht bepaalt en die weer tot productie ingediend wegens laster, tegen Ir. j voert, als de prijs maar winst levert. Van D. hebben na een langdurig verhoor bekend, zich aan diefstal len te hebben schuldig gemaakt. 'AANKLACHT WEGENS LASTER. Door het Tweede Kamerlid L. F. iMussert, te Utrecht. Ir. Mussert is 'door de arr. Rechtbank te Utrecht gedagvaard op Dinsdag 27 Febr. —O— OPSLAGPLAATS VAN SMOKKEL WAAR IN EEN OUDE FABRIEK. Duitsche kommiezen aan de grens bij Venlo hebben in een oude dak- pannenfabriek een belangrijke op Deze onderling op elkaar inwerken de invloeden van vraag en aanbod, met den prijs als reguleerende maat staf, vormen samen het zoogenaam de markt-mechanisme, hetwelk op de best denkbare wijze de productie cialiseerd zijn te komen tot een cal culatie. Deze kwestie heeft na den oorlog, toen vooral in Duitschland de sociali satie zoo dichtbij scheen, een onder werp uitgemaakt van vele, zoowel pro als contra studiewerken. In de Econo mist van 1932 wijdt Dr. A. A. van Rhijn een artikel aan deze zaak, waarin hij de studies van de meest belangrijke schrijvers op dit gebied aan een criti- sche bespreking onderwerpt. Uit dit artikel blijkt allereerst het groote ver schil van inzicht, dat er bij de socia listen onderling in deze kwestie bestaat. dat inleveringen, voor deelname aan dë „Zes-Maandsche", kunnen geschieden tot en met 31 Maart 1934; dat iedereen geheel kosteloos aan de „Zes-Maandsche" kan deelnemen, en één der honderdén prijzen kan winnen, zooals Huis of Slaapkamer-ameublement, enz dat bij Uw winkelier gratis yde uitvoerige circulaire ver krijgbaar is, waarin alle bijzonderheden betreffende de „Zes-Maandsche" staan vermeld dat U Uw kans, om een prijs te winnen, niet mag laten voorbijgaan. Vraagt Uw winkelier Ravcnswaay's Artikelen. Zij waarborgen U prima kwaliteit tegen lagen prijs En bovendien U kunt dan meedoen aan de „Zes-Maandsche" N.V. v./h. M RAVENSWAAY ZONEN TE GORINCHEM. Enkele aanbevolen merken KOFFIE GEELMERK-KOFFIE23 cent per half pond GROENMERK-KOFFIE35 cent per half pond PAARSMERK-KOFFIE50 cent per half pond THEE GEELMERK-THEE 24 cent per ons GROENMERK THEE28 cent per ons TABAK CFRIESCHE HEERENBAAI) B B K. BRUIN 10 cent per ons IVB.K. ROOD20 cent per ons BB.K GROEN40 cent per ons Vraagt Uw winkelier Overal verkrijgbaar I renwagens gebonden tusschen den bodem van den wagen en cle stut- tingsstangen, van een goederentrein die naar Duitschland zou vertrekken. De smokkelaars verklaarden, dat zij door de strenge grensbewaking op geen andere manier meer kans zagen goederen naar Duitschland te smokkelen. voert in de richting van de behoefte. Maar de feiten van tegenwoordig. Maar voorts leert een uitgebreid on- namelijk overproductie van vele goe- i derzoek door Dr. van Rhijn ons, dat slagplaats en doorgangshuis van deren, doen den twijfel ook bij veleeen vrije prijsvorming op de markt en smokkelwaar ontdekt. Dit op slechts niet-socialisten rijzen, of werkelijk dat socialisatie zich nimmer met elkaar la- eenige meters van de Nederlandsche markt-mechanisme wel de best denk-j ten vereenigen. Wat zou het toch van grens liggende gebouw moet, naar bare wijze vormt waarnaar cle pro- groot belang zijn, dat alle socialisten, ductie zich dient te regelen. Zij oor- deelen dat voor de blindelingsche het onderzoek heeft uitgewezen, heb ben gediend om belangrijke voorra den, smokkelwaar, welke door dra gers over de grens werden gebracht, te bergen, waarna de aldus gesmok- maar vooral ook al die andereg, die de socialisten maar napraten en ook productie voor de markt, in de plaats al roepen orn de productie volgens moet treden de planmatige productie. Ziedaar dan de twijfel in de goe- kelde waar met vrachtauto's verder de werking van het marktmechanismetikel. „Want", zoo luidt tenslotte de het land werd ingevoerd. In verband van velen, omgezet in een positieven j eindconclusie, ,,de bedenkelijke toestand de behoefte, kennis namen van dit be langrijke en rijk gedocumenteerde ar- met deze uitgebreide smokkelaffaire zijn intusschen reeds eenige perso nen gearresteerd. Naar het voorloo pig onderzoek heeft uitgewezen, zou den niet minder dan 10.000 kg aard appelen, 2000 kg rogge, 7500 eie ren en 4000 kg andere smokkelwaar langs dezen weg Duitschland zijn bin nengesmokkeld. De Duitsche ambte naren meenen echter, dat de omvang van deze smokkelarij veel belangrij ker is geweest, doch dat zal thans moeilijk meer nauwkeurig kunnen worden vastgesteld. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Op den Putschenweg bij Bergen maatregel. Maar als de vraag gesteld wordt of die twijfel op goede gronden be rust, dan luidt het antwoord beslist ontkennend. Want de tegenwoordige anarchie op het gebied der voort brenging is niet op rekening te schrij ven van het markt-mechanisme. Als voorbeeld hiervan kan dienen hoe in 1921 de markt reeds duidelijk waar schuwde tegen de in vlak na den oorlog al te eenzijdig opgevoerde pro ductie van broodgraan. In Septem ber van dat jaar noteerde namelijk de Rotterdamsche markt nog f 19, terwijl twee maanden later deze no teering was teruggeloopen tot f 10, op Zoom reed een met paard be-Duidelijker dan ooit op eenige an spannen wagen, welke uit Putte kwam. Naast den wagen liep de voer man Oosterbosch uit Ossendrecht. De wagen werd achteropgereden door dere wijze mogelijk zou zijn geweest, waarschuwde de markt, dat men be zig was de graanteelt te forceeren op een wijze die geen voortgang kon een personenauto, bestuurd door den hebben. Hiermede had het markt- [bekenden wielrenner Jan van Hout mechanisme zijn taak volbracht, het luit Eindhoven. Tengevolge van den had gewaarschuwd. Eerstens dat er dichten mist heeft den heer Van overvloed dreigde van broodgraan, Hout waarschijnlijk den wagen nietmaar door de groote prijsdaling van opgemerkt, met het gevolg, dat hij de eerste levensbehoefte van den (van achteren den wagen aanreed, i mensch, deed het markt-mechanisme 1 .Vervolgens smakte de auto dentevens duidelijk uitkomen, dat de blijft bestaan, dat een wereldbeweging als het socialisme een nieuw produc tieproces wil opbouwen, zonder dat aan de economische rekenkunde (calcu'a'ie) voldoende aandacht wordt geschon ken." Inderdaad wordt de socialisatie als ideaal nog aangehangen, maar ook de meest wetenschappelijke menschen in de socialistische partij ja juist die! zien den weg er heen niet meer zooals Marx eenmaal werkelijk meende dien te zien. o NIEUWE MANIER VAN SMOK KELEN. De politie te Roermond arresteerde de 40-jarige Ingeveld te Vlodrop en de 27-jarige Duitscher Bongers te Rheydt, bekenden uit de smokkel- wereld. Zij hielden zich op, op een afge sloten terrein der Ned. Spoorwegen te Roermond. Na de arrestatie werd het terrein door de politie afgezocht, waarbij deze er in slaagde de smok kelwaar op te sporen. Twee groote zakken, gevuld met tabak, sigaretten, cacao en koffie waren op zeer ver nuftige wijze onder een paar goede- BRUTALE ROOFOVERVAL. In de buurt van Stadskanaal heeft een brutale roofoverval plaatsgehad. De 50-jarige landbouwer L. M., wonende in het gehucht Ter Maars, begaf zich per rijwiel huiswaarts, toen hij op den eenzamen weg, op onge veer tien minuten afstand van Stads kanaal, plotseling werd aangeroepen door drie jongemannen, die hem om zijn geld vroegen. Toert hij aan dit verzoek niet wenschte te voldoen, grepen de onverlaten hem vast, waar na een worsteling ontstond. De land bouwer wist zich los te rukken en in het aangrenzende bouwland te vluchten, waar hij echter opnieuw werd vastgegrepen. Bovendien wis ten de mannen den landbouwer zijn portefeuille, inhoudende een bedrag van f 30 te ontfutselen, waarna zij aan den haal gingen. De bestolene deed van deze brutale overval aan gifte bij de marechaussée te Stads kanaal. De daders, drie ongeveer 20-jarige jongemannen hebben na een lang durig verhoor een bekentenis afge legd.. Zij zijn ter beschikking van den officier van justitie te Groningen gesteld. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN. Maandag vond in „Het Wa pen van Amsterdam" een dam wed strijd voor de competitie van den Noord-Brabantschen Dambond plaats, tusschen de Bossche en Heusdensche Damclub. Alhoewel de bovenste borden van V. D. een prachtig resultaat boekten, is het nog op een nederlaag en zelfs op een flinke nederlaag voor V. D. uitgeloopen. G. Jonker iaan het staart- bord streek het eerste de vlag, maar direct stelde Heusden daar een twee tegenover aan het 2de bord. Even later won ook de Graag van Roef- fen, maar verloor A. Sluijmers weer van Ascherl. Na een remise tusschen v. d. Sluis en Ger. Jonker bleef de stand geruimen tijd 55. Toen even wel Peperkamp de score opende was den Bosch niet meer te houden en voerde geleidelijk de stand op tot 115, waartegenover V. D. niet één winstpunt kon plaatsen. Wegens ver gevorderd uur moest ten slotte één partij worden afgebroken, n.l. tus- i schen A. Deurloo en A. Sterk. Opstelling en uitslag: B. D. V. D. Roeffende Graag o2. Reppingde Joode o2. A. SterkA. Deurloo afg. v. d. SluisGer. Jonker 1 1. AscherlA. Sluijmers 2o. v. d. LooAnt. Sluijmers 2o. P. PeperkampJ. Deurloo 2o. HanegraafSwagemakers 2o. J. PeperkampG. Jonker 2—0. Voorloopige uitslag 11 5. Voor de Bossche Damclub. NIEUWENDIJK. Het zoontje van den heer A. P. H. geraakte spelenderwijze in de Gantel te water. Zijn vriendjes die het ongeluk zagen gebeuren, wisten hem na veel moeite weer op het droge te brengen. Naar we vernemen zal de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Oefe ning Kweekt Kunst," directeur de WelEd. Heer N. Snijers te Raams- donksveer, laatst van Februari, haar 1 5-jarig bestaan, feestelijk te herden ken, in het Instituutlokaal. Vrijdagavond hield de Chr. Schoolvereeniging alhier, haar jaar- lijksche Ouderavond. De opkomst was zooals telken jaren weer bijzon der groot. De ouders hebben weer kunnen genieten van de voordrach ten en zang welke door de kinderen gegeven werden. Zoowel kinderen als ouders werden op eenige versnaperin gen getracteerd. Het hoofd der school de heer Wisse, alsmede de onder wijzers Kuipers en Wij nan ds hiel den een leerzame rede. Namens het schoolbestuur werd medegedeeld, dat in het vervolg de kinderen behoorlijk gekleed op school moeten komen. In de pauze werd het werk der leer lingen bezichtigd. Omstreeks 11 uur keerden allen hoogstvoldaan huis waarts. De WelEd. Heer S. Kuipers is wederom benoemd tot directeur van de Chr. muziekvereen. „Cres cendo" alhier. Op Dinsdag 13 Februari zul len de stemgerechtigde Ingelanden van het waterschap „Het Nieuwland van Altena" een vergadering houden bii wed. C. Dekker. De agenda ver meldt o.a.Voorstel van het Bestuur tot mede overname van het Rijksge maal te Nieuwendijk. RIJSWIJK. De aangekondigde uitvoering van het kinderkoor „Het Rozeknop- je" alhier, welke zou plaats hebben op a.s. Zaterdag 10 Februari, is nu nader bepaald op Zaterdag 24. Fe bruari a.s. SLEEUWIJK. J.l. Dinsdag ontstond in de oude Openbare School brand. Ge lukkig konden de omwoners spoedig ingrijpen en werd erger voorkomen. De reeds gealarmeerde brandspuit kon weer inrukken. .Op Zaterdag 17 Februari a.s- f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 4