Plaatselijk Nieuws. V eilingberichten. BIJDRAGEN Burgerlijke Stand. HEUSDEN. De genie uit Utrecht is bezig met het doen springen van de resten van het fort te Hedikhuizen. Men vermoedt, dat er 14 dagen noodig zullen zijn, eer alles opgeruimd is. Naar wy vernemen, is de constructie zoo stevig, dat telkens slechts kleine stuk ken wegvliegen In de muren worden gaten geboord, waarin dynamietbommen worden aangebracht, die daarna tot ont ploffing worden gebracht. CAPELLE. De melkprijs is te dezer plaat se weder met één cent per L. ver laagd en gebracht op 8 cent per L. De gemengde zangvereeniging ,,'t Rozeknopje" heeft het voornemen tot stijving der kas een verloting te organiseeren. waarvoor bereids de vereischte vergunning aan B. en W. der gemeente Sprang-Capelle is ver zocht. Naar we vernemen zal de nieu we Gemeente-veldwachter te dezer plaatse, de heer A. Keinemans te Molenaarsgraaf, niet i Maart a.s.. zooals aanvankelijk het voornemen was. in functie treden, doch reeds in den loop der volgende week zijn nieuwe betrekking aanvaarden. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" is voornemens op Dinfe- dag 27 dezer voor donateurs en be gunstigers en op Donderdag 1 Mrt. d.a.v. voor niet-leden in de zaal van den heer Li. F. v. Dongen alhier onder leiding van zijn directeur, den heer Al'b. Christ, zijn jaarlijksche uit voering te geven. De Coöp. Aankoopvereeniging van Landbouwersbenoodigdheden „Sprang-Capelle en Omstreken" be legt a.s. Dinsdag 20 dezer des avonds 7 uur in de zaal van den heer J. Treffers aan het Bruggetje een groote openbare vergadering, waarop Ir. C. A. G. Spaan, directeur van het Land en Tuin'bouwbureau der I. G. Far- benindustrie Aktiengesellschaft te Amsterdam, een lezing zal houden over het onderwerp: „De invloed van de kalihoudende stikstofmeststof fen op den grond en op het gewas, welke lezing zal worden toegelicht met de film „Kalksalpeter in Neder land." De toegang tot deze interessante lezing is zoowel voor leden als niet- leden der vereeniging vrij'. DUSSEN. Dinsdagnacht reed alhier, ter hoopte van het kasteel een luxe wa gen met flinke vaart tegen een boom. De wagen werd vrij' ernstig bescha digd terwijl de bestuurder eenigszins gewond werd door het brekende glas van de voorruit. Met de spoedig aanwezig zijnde kraanwagen van de garage de Graaff te Meeuwen, werd de wagen opge takeld en weggesleept ter reparatie. HERPT. Toen de landbouwer G. v. d. B. met paard en kar naar het land reed, viel het paard plotseling dood in de kar. Het Kruisbooggezelschap „Al- doende leert men," hield een prijsver- schieting. De prijswinnaars waren 1 B. de Wilt, 2 Adr. de Kort N.zn., 3 Jos de Kort C.zn.. 4 Ant. Fitters, 5 Frans Couwenberg. Naar Wij vernemen zal a.s. Zondag alhier voor de leden der R. K. Kiesvereeniging en verdere be langstellenden eene lezing worden ge houden. De heer Mi", v. d. Heijden, burgemeester van Drunen. tevens voorzitter van den Statenkieskring Heusden, heeft zich bereid verklaard voor de R. K. Kiesvereeniging op te treden. RIJSWIJK. Donderdag 22 Febr. 's avonds 7 uur hoopt in de Geref. Kerk al hier op te treden, Ds. P. van Nes te 's-Gravenhage. Zendeling onder de Joden, waar hij zal spréken over dien arbeid. Dat er dan vele van deze gelegenheid gebruik maken, om deze spreker te hooren. Toegang vrij. RAAMSDONKSVEER. Naar we vernemen heeft de heer A. Redert bedankt als Voor zitter van de Chr. Historische Kies vereeniging. De heer Verboom, marechaus- sée alhier, werd tijdelijk overgeplaatst naar de Brigade te Apeldoorn. 't Jaarfeest van de Herv. Jon- gelingsvereeniging, dat bepaald was op 16 dezer, moest door onvoorzie ne omstandigheden uitgesteld wor den. De bizonder mooie jachthond van de heer de R. werd door een auto overreden en gedood. 's-GRAVENMOER. Maandag 19 Febr. des avonds 7 uur hoopt Ds. Van Innen van Dordrecht alhier op te treden voor de ZendiDg. Van Vrijdag op Zaterdagnacht 1.1. werd in de schoenenfabriek van de Gebr. Hoefnagel, aan de Hoofdstraat alhier, door vernieling van een ruit van het kantoor, ingebroken. Gelukkig was er geen geld aanwezig, waar het de inbreker(s) waar schijnlijk wel om te doen was. Er wordt verder niets vermist. SPRANG-CAPELLE. Onder leiding van haar Voor zitter de heer J. Vos kwam de ko- leninkoopsvereen. in jaarvergadering bijeen. Na gebruikelijke opening werd door den secretaris W. v. Vuuren verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de vereeniging in een gunstigen toestand verkeerd, men telt thans 148 leden. Den penningmeester de heer J. Haverhals deed rekening en verant woording, waaruit bleek, dat een ba tig saldo zou geboekt worden. Boe ken en bescheiden waren in orde be vonden. Verhandeld werden 190 ton steenkolen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren: J. Vos en W .v. Vuuren. Na een woord van dank sloot den Voorzitter met dankgebed. UITWIJK. Naar we vernemen hoopt Ds. J. F. Röth uit Zoetermeer-Zegwaart Vrijdag' 23 Febr. a.s., voor de Herv. Jongelingsvereen. „Imanuël" alhier, een lezing te houden. VLIJMEN. Woensdagavond heeft een fel le brand de groote fabrieken der N.V. Ovito's Handel- en Industrie maatschappij alhier tot den grond vernield. De schade wordt geschat op meer dan f 60.000. Tengevolge van dezen brand telt Vlijmen wederom dertig werkloozen bii het groote con tingent dat deze eertijds welvarende Gemeente reeds sedert langen tijd heeft ingeschreven. WAALWIJK. Op 94-jarigen leeftijd over leed alhier, den WelEd.Géb. Fleer J. B. Timmermans W.zn. Genoemde was opzichter van het zeer bekende Bankiers-Kantoor W. Timmermans ^en Zonen. De overledene was oud voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk, oud-lid der Prov. Staten van Noord- Brabant. was Ridder in de orde van Oranje Nassau. Met hem is een eer baar en hooggeacht burger van Waal wijk heengegaan. WERKENDAM. Het 5-jarig dochtertje van den heer A. W. had het ongeluk met 't fietsen haar linkerbeen te breken, hetwelk door Dr. Bresser werd gezet. Naar wij vernemen hoopt de Gem. Zangvereen. „Uitspanning door Inspanning", dir. de heer A. L. de Bie van Gorinchem, half Juli a.s. deel te nemen aan het Groot Natio naal Concours te Hoofddorp, en wel in de Superieure Afdeeling. Mej. Boersma, eertijds onder wijzeres aan de Rehobothschool, wel ke op wachtgeld stond en als kwee- kelinge werkzaam was, is thans als tijdelijk onderwijzeres benoemd te Hoornsterzwaag. Door den Weleerw. Heer Ds. D. J. Lazonder, vroeger predikant der Ned. Herv. Kerk alhier, werd voor de Herv. Chr. Jeugd-Centrale een lezing gehouden met het onder werp „Karakter." Zijn Eerw. had als Schriftgedeelte genomen Lukas 9:52 tot en met 61; 't onderwerp verdeeld in 4 hoofdtrek ken en als voorbeelden hiervan ge nomen een viertal Bijbelsche perso nen n.l. Johannes, Petrus, Jacobus en Thomas. Deze boeiende rede werd door een groote schare aandachtig gevolgd. Als 3de spreker hoopt Vrijdag 23 Febr. voor deze Jeugdcentrale op te treden, Ds. K. H. E. Gravenmeijer van 's-Gravenhage. Bij onderhandsche aanbeste ding werd voor rekening van den heer J. H. Adriaanse te Rotterdam, vroe ger hoofd der Chr. school alhier, ge gund het bouwen van een dubbel woonhuis in het Laantje, het metsel werk aan Fr. Kramer en Zn. en tim merwerk aan KL de Boon en H. Visser. Beroepen bij de Chr. Geref. Kerk alhier de Weleerw. Heer Ds. C. Smits van Nieuwpoort. Zaterdag 17 Febr. hoopt het echtpaar Thomas Visser-Damen, den dag te herdenken dat zij voor 40 ja- rêh in den echt werden verbonden. Op initiatief van den Chr. Be sturen Bond in het Land van Altena, is alhier opgericht een afd. Werken dam van den Chr. Land- en Tuin- bouwbond, met aanvankelijk 14 le den. Binnenkort zal een bestuur wor den gekozen. Uit. deze gemeente zijn een aantal personen in dienst getreden den van de Steenfabriek v. Dijk en Co. te Dordrecht. Zulks in verband met de aldaar uitgebroken staking. Deze werkwilligen worden iederen morgen en avond onder politiegelei- de naar en van hun werk gebracht. De chauffeur J. B. alhier, ook thans bij deze fa. in voorloopigen dienst, kwam met een vrachtauto terecht in een sloot. De wagen bekwam schade. De chauffeur werd licht gewond. ZUILICHEM. Maandagavond 19 Februari a.s. des avonds 7 uur zal in de Geref. Kerk voor de A. R. Propaganda- club alhier optreden de heer R. A. den Ouden te 's-Gravenhage met het onderwerp: „Het socialisme," Deze bespreking is een vervolg op een reeds vroeger door denzelfden spreker gehouden inleiding. Zij, die nog niet in het bezit zijn van een schema, en deze vergade ring willen bezoeken, kunnen deze verkrijgen bii de heeren N. Borre- man te Zuiiichem en E. P. van Ooijen te Aalst. Over het afgeloopen jaar zijn afgegeven11 groote vischakten A, 3 groote vischakten B, 2 kleine visch akten en 1duplicaat. Over het afgeloopen jaar zijn 2 groote jachtakten afgegeven. De J. V. „Obadja" alhier, is voornemens haar jaarvergadering te vieren op Woensdag, 28 Februari a.s., in de Ned. Herv. Kerk alhier. CO ARESF09P DBNTIE. „Een Sportliefhebber" uit Werkendam deelen wij mede, dat zijn ingezonden stuk slechts zaken betreft, die geheel van huis* houdeüjken aard voor de betrokken ver- eenigingen zijn en deze dus niet in een courant, doch in een vergadering behan deld bebooren te worden. De Redactie. DRUNEN. Veiling van 15 Ftbruari. Goudreinet 1825 idem II 1217. Bellefleurs 13 -16. idem II 711. Ko- niogsrood 612. Jasappelen 58. Ceu- lemans 611. Bellefleurs zoet 58. Huismanszoet 67. Zoete Veentjes 56. Brederode 914 IJsbouten 812. St. Remi 710. Spruiten 2028. idem II 10-18, Witlof 23-28 idem 1116-21. Veldsla 20 35 Spinazie 1521. Juin D/g4. Sjalotten 57. Wortelen 23. Kroten 2—4 Alles per K.G. Roodekool 4 8. Savoyekool 16. Boerenkool 1/2-2. Selderij 15. Alles per stuk. Selderij Pluk D/g3. Preij 217. Alles per bos. Geschiedenis van het Land van Heusden en Altena en den Bouiuielerwaard. Een geschreve Tractaat van het op rechten en verdeelen van de nieu we Bisdommen door J. v. Ouden denhoven, M.S. De handvesten en oude Costurijmen der Stad Heusden, J. Froissard historiën, De Cronijk van Vriesland door P. Winzemius, Cronicon Ordiris Premonstratensis auctore auberto mireo bruxellensi, J. Gerbrandi de Leijdis historie van de bisschoppen van Uutregt en Graven. De historie van Nederland door R. Snoijiis van Gouda. De historie van Aegidius de Roijs Abd van Cistercien. De .historie van Nederlandsche zae- ken beschreven door een monnik van Egmond, en gedrukt bij de drie voorgaande te Frankfort, an no... Hovëus van de zaeken van Uutregt. Tijd. tresoor van Merula, met de continuatie, AnnaleS Berrenses, dat is eenige ante- keninge, geschiedt bij die van het Klooster off d'abdij van Bern, De historie van Veldenaer. Het boek bij Schook. De handvest Cronijk van van der Holve. Een boek 'met de hand geschreven vant kloosterop pergament, Nog eenige met de hand geschreven Cronijken. Register van alle de Kapittelen. I Kap. Van het Graafschap en de Graaven van Kleef waer van de Graaven van Teijsterband en de Heeren van Heusden haer afkomst hebben. II. Van het Graafschap en de Graa ven van Teijsterband. III. Van de Stad en het Land van Heusden int algemeen. IV. Van de Heeren van Heusden, mitsgaders van de Edelen en ge- slagten daer van gekoomen. V. Van Suitbertus en zijne predi- catie geschiet op eenige plaatsen in het Land van Heusden omtrent het jaer 700. Mitsgaders van de kerrkelijke jurisdictie der heerlijk heid van Heusden. VI. Van de Stad Heusden int bij zonder, mitsgaders 'van het Kasteel en meer andere zaeken tot dese materie dienende. VII. Van de Officieren, Magistraat, Burgemeesters en de Regeeringe der Stad Heusden, mitsgaders van hare privilegiën, vrijdommen, jaer- markten, schutterijen, Broeder schappen, gilden, handvesten, en oude gebruijken. VIII. Van de Dorpen des Lands van Heusden, en eenige andere daer omtrent geleegen, en andere zae ken tot narigtinge dienende. IX. Van de Kasteelen, Slooten, Ab dijen, Kloosteren, adelijke en rid derlijke Hofsteden, int Land van Heusden geleegen. X. Van de Forten en Schansen ge- legt omtrent de Stad, en het Land van Heusden. XI. Een aanwijzinge dat het Land van Heusden gekomen is aan de Hertogen van Brabant, en daarna aan de Graven van Holland. XII. Van de reductie der Stad Heus den aan de zijde der Vereenigde Nederlanden. Van de belegering van den Grave van Mansfeit,, en reformatie der Stad en daarna ten platte Lande geschiet. XIII. Van de Wateren, Rivieren, Tol len, dijken en Heemraaden des Lands van Heusden. XIV. Een kort verhaal van ver- scheijde gedenkwaardige zaaken, de Stad en het Land van Heusden aangaande, bij oude tijden, en ver volgens voorgevallen. XV. Een register van de Hertogen van Brabant, en Graven van Hol land', die vervolgens Heeren van Heusden geweest zijn. (Wordt vervolgd). V ragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Dezer dagen ontving ik bericht van de Varkens centrale, dat ik gelijktijdig maar één varken mag mesten, hoewel ik er altijd twee en soms meer had doch een kennis van mij mag er drie houden en die houdt er komend,e zomer maar ééD, zegt hij. Mag ik nu als hij er maar één houdt die andere twee houden boven het mij toegewezen aantal, zoodat ik dan in plaats van één er drie heb B. W. Op Uwe vraag kunnen we geen ant woord geven, daar hare beantwoording geheel en al beiust op eigen gemaakte voorschriften van de Crisis Varkenscen trales Ook de wijze van toepassing dier voorschriften hangt geheel van die Cen trale af. Daar komt nog bij, dat de voor schriften van de verschillende crisis cen trales telkens worden gewijzigd, zoodat er dikwijls geen touw meer aan vast te knoopen js voor iemand, die er niet ge heel en al inzit, doordat hij ze dagelijks in de praktijk heeft toe te passen 't Best is, dat U zich met Uwe vraag richt tot de Crisis-Varkenscentrale te 's Gravenhage. Wil en kan deze U ter wille zijn, dan is het best mogelijk, dat uw wensch ver vuld wordt. Ik heb verleden jaar een perceel weiland gehuurd, mondeling van den eigenaar zelf, voor één jaar. Heb ik nu recht volgens de nieuwe pacht wet, het perceel voor dezelfde pacht, nog één jaar te beweiden. Ja of neen Een abonnée. In uw vraag bedoelt U met de nieuwe pachtwet ongetwijfeld de Cri sis-Pachtwet 1932. Deze wet geeft U geen recht om het perceel weiland voor dezelfde pacht nog een jaar te beweiden. En volgens geen enkele wettelijke bepaling heeft U dat recht. Ik ben vast arbeider, en nu ben ik één dag ziek geweest, nu heeft myn patroon die dag van mijn weekloon afge houden heeft hij daar recht op, daar ik vast arbeider ben. En zoo ja volgens welk artikel der wet moet hy my die dag uitbetalen, en bij wie moet ik mij nu vervoegen om die dag uitbetaald te krygen. Een abonné. Uw werkgever is verplicht U den dag, waarop ge ziek zijt geweest, uit te betalen. U kunt dit vinden in art. 1638 c van het Burgerlijk Wetboek. Weigert uw werkgever te betalen dan kunt U de hulp van den Kantonrechter inroepen. Ik ben vast arbeider. Nu moet ik naar eene begrafenis van een familielid, Heeft de patroon nu het recht die dag van myn weekloon af te houden, daar ik toch vast arbeider ben, en zoo ja volgens welk artikel der wet moet hij my uitbetalen en tot wie moet ik my wenden om dat uitbetaald te krijgen. Een abonné. De arbeider behoudt ook aanspraak op zijn loon voor de begrafenis van een zijner huisgenooten of van een zijner bloed- of aanverwanten in de rechte linie onbepaald en in den tweeden graad der zydlinie. Dit kunt U vinden ook in art. 1638 c van het Burgerlijk Wetboek. Weigert uw werkgever te betalen dan kunt U ook in dit geval de hulp van den Kanton rechter inroepen. Als iemand in hooger beroep is veroordeeld en hü gaat in cassatie, wordt dan nog de tijd in preven tieve hechtenis doorgebracht afge trokken van den t'iid. waarvoor men is veroordeeld S. T. Aftrek van preventieve hechtenis kan altijd in een vonnis of arrest wor den bepaald, maar een vereischte is het niet. Mijn vader is voor 2 jaren voor de tweede maal getrouwd. Daar ik met mijne stiefmoeder niet kan op schieten ben ik' de deur uitgegaan. Ik ben 22 jaar en nu wilde ik graag mijn goed hebben, maar dit wil zii mij niet geven. Hoe hiermede te han delen? G. R. U kunt afgifte van uw goederen eischen en bii' weigering, deze in rechten opeischen. Voor dit laatste is het het best om de hulp van een advocaat of zaakwaarnemer in te roepen. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Over de maand Januari. Geboren: Marinus Anne, z. van C. van Noorloos en N. C. K. Pape. Jenneke, d. van J. Kant en N. de Heus. Edumond Cecilius, z. van W. T. Groeneveld en M. S. Drossaert. Fijke, d. van D. den Dekker en A. Verwoert. Getrouwd: Johannes Paans, 24 j., en Johanna H. van der Schuit, 19 j. Overleden: Zwerus Roza, 88 j., wedn. van S. Kieboom. Pieter W. van Andel, 9 j. Marinus Bakker, 76 j., echtg. van A. J. van der Schuit. PORTEFEUILLE VERDWENEN, e. De koopman D. P. te Rotterdam vulde op een lessenaar van bet postkantoor een formulier in. Zijn portefeuille had hij naast zich op den lessenaar neergelegd. Toen hij opkeek was de portefeuille ver dwenen, inhoudende f 200 verdwenen. BEPERKING INVOER VAN LEER. De Minister van Economische Zaken heeft het pei centage, waarvoor alsnog bij den invoer van leder toewijzing zal worden verstrekt, vastgesteld op 25 pCt. voor zool- en drijfriemleder en op 20 pCt. voor het overige leder van de hoeveelheid, waarop de aanvrager overeenkomstig de gestelde regelen ten hoogste aanspraak kan maken. —O— TOT DE 4.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 10