Dit Miner beslaat uit 3 bladen Veehoud J Firma COOPS 9 1 Blikgr nten Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Controle bij den werkloozensteun. A. VERSCHUUR-BAERT 1and van altena drogisterij 5. P. taikbnyzei (o'sjaik Jf.V- h e u s d e n. No. 5409 Vrijdag 16 Februari 1934 Gebruikt daarom s onze GORINCHEM. cent per rol. Mil A. BAAIJENS, Buireiiland Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int~ Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De goede gezondheid vi n Uw vee is Uw eigen bela ig. DROESPOEDER per pal ZOGPOEOER per pak L ben, zullen dan ook onvoorwaardelijk hiervan de nadeelige gevolgen onder vinden. Naar aanleiding van genoemde aanha ling lazen wij eenige dagen geleden in de Nieuwe Rotterd. Cour. het vol gende, waarmede we gaarne instem men, omdat ondoelmatige steun zoo ontzettend voel kwaad in meerder op zicht sticht. „Deze woorden geven te denken. De heeir van Hoeven laadt hier vurige kolen top de hoofden van de vroede vaderen \van gemeenten, die in eer ste (instantie geroepen zijn deze con trole .uit te oefenen, maar scnrome- KIPPENPOEDER per pak NAVUILPOEDER p§r dubbel p. KWALSTERPOEDER per pak SPENENZALF per, groote bus f 0.75 0 75 0.75 i lijk te kort schieten in hun taak. Moest O 75 niet de minister van sociale zaken b v. den 'gemeenteraad van Almelo op de vingers 'tikken, omdat dit collega wei gerde 'den natuurlijken regel te aan vaarden, 'dat de steunbedragen niet be- „0.75 100 Capsules tegen Leverboth of onganseh bij Schapen. Het is een onloochenbaar feit, dat de hulp a an werkloozen eene inge wikkelde en netelige z.aak is. Dat de het ook in Zandvoort mis te zijn. Óm staat om over en weer elkander te hel pen; maar dat gebeurt dan niet pf slechts schaars, omdat men heeft lee- ren leunen op den steun. Vadertje Staat is er goed voor. Zoo ondermijnt de steun de natuurlijke plichten, voort vloeiende uit het gezinsverband. Vol wassen dochters weigerden b.v. werk te zoeken, want vader had toch steun! Een dergelijke mentaliteit wordt ge kweekt door te ruime gemakzuchtige steunverleening, gevolg van onvoldoen de controle". Hoe het thans met de steunverlee- ning staat leert ons het feit, dat de kosten van den steun in de jaren 1931 1933 verzesvoudigd zijn, terwijl' de werkloosheid in die periode slechts verdubbeld is. Aan wie nu de schuld daarvan? Ongetwijfeld aan de ge-nreerf^ ten. Gelukkig vernamen we, dat de Rijksdienst bezig is „in nauw contact" telbf. wo is Raamsdonksvser. Agentschap vac de Amsterdamsche Baak Jf.VAmsterdam. Verstrekt Handelscredieten tegen, nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aanyén verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen.1 Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Depositorentevergoeding volgens overeenkomst» Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directi® T. BOONSTRA onvrijwillig werklooze geholpen behoort te worden is na,ar onze meening eene zeer natuurlijke zaak. Gelukkig dat de paalo 'mogen worden door de steun- met de gemeentebesturen eene ,,nor- trekkend'en 'zeifEn is het niet droe- male" werking van de steunregeling vig, dat de minister genoodzaakt was jte bevorderen en misstanden op te rui- er bij afzonderlijke circulaire de bur- men. Hef werd ook meer dan tijd! Als gemeesters en wethouders van diverse de gemeente haar plicht verzaakt moet gemeenten nog eens op te wijzen, dat het Rijk ingrijpen. En als de gemeenten het aanvraagformulier voor steun door absoluut onwillig blijken te zijn om de de werkloozen zelf moest worden steunregeling in de juiste banen te ingevuld' en niet door een bestuurslid leiden, dan moeten de gemeentelijke van een vakvereeniging, omdat dan in j regelingen maar vervangen worden geval van fraude veelal later werd aan- door eene Rijksregeling onder Rijks- gevoerd, dat een „misverstand" bij de controle, met verplichte meebetaling invulling had plaatsgevonden, waardoor door de gemeenten. Soms is bij de ge- het bewijs van het „valschelijk op- meenten op papier alles in de puntjes maken" bezwaarlijk of zelfs onmoge- in orde, maar werkt de steun desal- lijk geleverd kon worden en dus straf- niettemin verkeerd'. Laten we als voor- vervolging werd ontgaan? Dergelijke beelden noemen het geval van een feiten spreken voor zichzelf. Zoo schijnt steuntrekker die heel bang is voor werk, omdat dan beslag zou worden gelegd hij eveneens door bet dier verschrikkelijk toegetakeld en daar het dier blijkbaar dol was geworden, werd de brandweer ge alarmeerd. Ook deze kon niets uitrich- ren. Tenslotte werd een politie agent geroepen die het dier met een welgemikt revolverschot doodde. op zijn loon wegens vroegere schul den, terwijl de steungelden niet in be over Beerta maar te zwijgen. De heer van Hoeven wijst er nog op, dat dikwijls door de gemeenten slag genomen kunnen word'en en het toestanden in ons land thans nog zoo wordt opgezien tegen de kosten, welke geval, dat een werklooze naar eene zijn, dat niemand honger behoefte ,te van de aanstelling van een, controleur duurdere woning verhuist, omdat dan lijden en dat, indien noodig, nog vol- j het gevolg zijn. Wordt er dan veelal een hoogere huurtoeslag kan worden' doende geholpen kan worden om den schoorvoetend tot benoeming van eenverkregen. Zoodanige gevallen kunnen werklooze en zijn gezin voor ondergang controleeur overgegaan zoo vervolgt' alleen worden tegengegaan, wan lieer te bewaren. Natuurlijk neemt een en j hij dan blijkt steeds, dat dit finaal- door een dergelijke en scherpe con- ander niet weg, dat de zedelijke el- cieel bezwaar ten onrechte is gema lende van gedwongen werkloosheid haar stempel op heel veel drukt. De werkloozensteun eischt offers van de publiek kassen, welke jarlijks vele millioenen bedragen. En waar nu 'de openbare middelen steeds minder rij kelijk vloeien, daar ligt het voor de hand', dat er meer dan ooit nauwgezet op moet worden toegezien, dat de be schikbare gelden inderdaad doeltreffend worden besteed. Want niet alleen moe ten worden ondersteund de werkloozen van thans, maar ook die van de toe komst, want gezien de omstandigheden komt het ons voor, dat nog langen tijd een groot aantal werkloozen uit de publieke kassen op de been zullen moe ten gehouden worden. Schat men het aantal werkloozen op circa 400.000 en de gemiddelde ge zinssterkte op ongeveer 3 personen, dan wil dit zeggen, dat circa 1.200.000 personen in ons landje op hulp van buiten zijn aangewezen. Dit eischt een hoogst zorgvuldig be leid en eene nauwkeurige controle op de besteding van de gelden. En daar aan ontbreekt op dit oogenblik nogal wat, wat blijkt o.m. uit een onlangs verschenen werkje t.w. het commentaar op de regeling van den werkloozen steun van de hand van den heer G. W. F. van Hoeven, departementschef van de afdeeling steunverleening, en sa mengesteld met medewerking van mr. J. H. J. Schouten, commies bij bet departement van sociale zaken. In dit commentaar wordt o.a. ge zegd: „De controle is een aangelegen heid, welke veelal wordt verwaarloosd." En terecht wijzen de schrijvers er op, dat, al wordt de steunregeling admini stratief nog zoo juist toegepast, van de steunverleening een funeste werking moet uitgaan, indien strenge controle ontbreekt. Niet alleen is een afdoende controle in het belang van de overheid doch eveneens in het welbegrepen be lang van den bona fide arbeider. Im mers, hoe meer misbruik er van de steunverleening wordt gemaakt, hoe eer de uitkeering zal moeten worden teruggebracht tot lager peil. Diegenen, die aan hulp inderdaad behoefte heb- omdat men eerst dan tot de king komt, welke misbruiken staan. Trouwens, leerde niet re 1920 een nauwkeurig onderzo vanaf STAALBOEKÉN TER INZAGE BOT Bk MARKT 72 tröle de feitelijke omstandigheden vol doende worden nagegaan. En daaraan komt nog heel wat tekort, zoodat dan ook een deel van de steungelden in verkeerde zakken terecht komt. Neem daarbij in aanmerking, dat de verlei ding om het met de wijze waarop een hoog steunbedrag wordt verkregen, niet zoo lreel nauw te nemen, groot js en de mogelijkheden van ontduiking vele zijn, dan valt het gemakkelijk; te be grijpen, dat de geheele steunregeling wel eenigszins in discrediet geraakt. Een veel strengere en degelijker con trole is in den warboel van de steun verleening heel erg noodig om in dien warboel voldoende orde te scheppen. Spercieboon Snyboone Doperwt. Appelmóes Spinazie. Wortelen per groot blik 29 ct. 35 .40—50 .30-33 30 .45—621 Botermarkt 88 - HEUSDEN. !WW WW WWW) NIEUW FINANCIEEL SCHANDAAL IN FRANKRIJK. Te Béziers is men een groote schan daalzaak op het spoor gekomen. Het betreft bet frauduleuze bankroet van een groote bouwonderneming, die voor de stad en voor omliggende plaatsen opdrachten had ontvangen: De bedriegerijen moeten in de millioenen loopen. De leden van het personeel der firma moeten zich per- Vergadering van den raad der ge meente SPRANG-CAPELLE op. Dinsdag 13 Febr. des n.m. 3 trar. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer Meijer. Secretaris: WelEd. Heer v. d. Berg^ Afwezig de lieeren Kerst en Kraak. Na opening worden de notulen de* vorige vergadering onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken1 Bericht van aanneming hunner be noeming van den heer W. M. Dal- meijer, tot lid der Comm. v. Toezicht op het Lager Onderwijs, de heeren A. J. Verhoeven en J. v. Beek tot lid van het Burgerl. Armbestuur, de heer J. v. d. Linden tot havenmeester,, Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot onderhandsche ver huring huis te Sprang, verkoop bouw grond aan den heer D. Vos en ver huur woning aan den heer Gouda. Procesverbaal van kasopneming op. 16 Dec., waaruit blijkt, dat alles ira,. behoorlijke orde is bevonden. Bericht van Ged. St. dat de voor* en najaarsmarkt te Waspik is afge schaft. Kon. Besluit, waarbij het beroep van den raad tegen de opheffing van; de O. L. scholen in de Nieuwstraat en de Heistraat ongegrond is ver-i klaard. Van Ged. St. is terugontvangen? het reglement voor de bezoldiging en benoembaarheid voor gemeente veldwachters met een paar opmer kingen. De vergoeding voor kleeding: zouden Ged. St. van f 125 terugge- soonlijke voordeelen tot bedragen van 50 tot 100.000 francs en meer verschaft willen zien op t 100, de rij- TRAGISCH JEINDE VAN CARNAVALS- PRET. Een carnavalsgezelscbap van vier per sonen dat den Rozenmaandag te Mainz had bezocht, reed met een auto den Rijn trent de aanvragen om ondersteuning jn Twee personen hebben hierbij den en een strenge controle op hen, die on- dood gevonden. dersteuning ontvingen, dat in een ge meente van de 104 aanvragen om on dersteuning er 46 konden worden ter zijde gelegd, omdat de betrokkenen niet voor steun in aanmerking kwa MIJNONGELUK. Uit Johannisburg wordt gemeldt dat in een mijn aldaar bij het laten springen van hebben. DE KOUDE IN OOST-AMERIKA. In verband met de hevige koude in het Oosten van de Vereenigde Staten zijn de scholen gesloten. De Hudson-rivier is tot in bet hart van de stad New-York door een vaste ijskorst bedekt. De East River is vol groote blokken ijs, terwijl aan de kust van Massachusetts nabij kaap Coc ijsbergen zijn verschenen van 25 M. hoogte men? Bovendien bleek toen, dat ver- gesteente een ernstig ongeluk is geschied, schillende personen te lage inkomsten waarbij 8 personen werden gedood en 5 hadden opgegeven. Vandaar, dat reeds gewon(b in 1920 bij ministerieele circulaire pp het aanstellen van gemeentelijke con- j ONGEWONE WARMTE OP LSLAND. troleurs en het uitoefenen van een j Na een maand van strenge koude en strenge controle werd aangedrongen, zwaren sneeuwval, is thans op IJsland Blijkbaar zonder voldoende succes, 'een ongewoon warme temparatuur inge Want in September 1933 drong minis- treden. De sneeuw op de heuvels is zoo ter Slotemaker de Bruine bij de ge- snel gesmolten, dat verscheidene rivieren meenten opnieuw aan op strenge con trole. Naar mij blijkt zoo schreef hij ontbreekt hieraan nog veel. De minister wees er verder op, dat de controle diende te omvatten de admini stratieve, straat- en huiscontrole. Inderdaad, met papieren alleen komt men er niet. Hier is huisbezoek noo dig; onderzoek naar de gezins- en fa milie-omstandigheden; dikwijls zijn ou ders of broers en zusters zeer wel in buiten haar oevers zijn getreden en over stroomingen hebben veroorzaakt, waardoor groote schade is aangericht. o— GEVAARLIJKE POES. Een echtpaar te Berlijn werd 's avonds bij het thuiskomen plotseling door een poes, die het reeds jaren lang had, aan gevallen. Het dier bracht eerst de vrouw een aantal ernstige beet- en krabwonden toe. Toen de man te hulp snelde, werd ZONDERLING VERMAAK. Te Galatz is een boer wegens graf schennis tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zijn vrouw was overleden en de boer verklaarde daarover zoo blij te zijn, dat hy een zigeunerkapel 6 dagen lang op het kerkhof vroolijke dansmuziek liet spelen en voorbijgangers op spiritualia tracteerde. o— PLAFOND INGESTORT. In een textielfabriek te Köningsbof in Bohemen is een betonnen plafond naar beneden gestort. Een 6-tal personen wer den onder de puinhopen bedolven. Twee arbeiders vonden hierbij den dood, de anderen werden zeer zwaar gewond. o SCHIP GEZONKEN. Een Chineescbe mijnenlegger is in aan varing gekomen met een Chineescb vracht schip. Dit laatste zonk onmiddellijk, waarbij 21 personen omkwamen, 80 anderen kon den worden gered. wieltoelage van f35 op f25. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten en de verlangde wijzigingen; daarvoor aan te brengen, met welk. voorstel de raad accoord gaat. Eenige bewoners aan de Sprang- sche vaart verzoeken aan genoemdera weg eenige lichtpunten aan te bren gen. De Voorzitter zegt dat B. en Ww in verband met dit verzoek zich in verbinding hebben gesteld met de lichtbedrijven te Kaatsheuvel. Uit de gevoerde onderhandelingen is komen; vast te staan dat aansluiting aan het electrisch net niet mogelijk is, dat dei kosten voor 1 gaslantaarn met het oog op den afstand f250 zal kosten.; B. en W. steUen voor met adres santen in overleg te treden voor het aanbrengen van petroleumverlichting» De raad hecht hieraan zijn goedkeu ring. Adres van A. J. Rampschein te Sprang, waarin deze voor zijn blind dochtertje de hulp van de gemeènte, inroept, om haar in een gesticht ge plaatst te krijgen, opdat ze later in haar eigen onderhoud kan voorzien. De kosten hiervoor bedragen f 500 per jaar, terwijl 2 jaren zullen noo dig zijn, om haar zoover te leeren, B. en W. stellen voor aan dit ver zoek te voldoen, mits de diaconie van het kergenootschap, waartoe adressant behoort, de helft der kos ten wil dragen. Opneming zou dan: kunnen geschieden door de hulp van het Burgerl. Armbestuur. De heer v. Willigenburg merkt op, dat van de f 500 vijftig afgaan ate subsidie van de provincie. Spr. heeft over deze kwestie een onderhoud ge had met den diaken ran hét kérk-' voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1