Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. bestuur en deze dacht, dat op deze voorwaarde wel zou worden ingegaan. De raad gaat accoord met het voor stel van B. en W. Vaststelling voorschotten vergoe ding art. ioi L. O. W. 1920 over Ü934 uit te keeren aan de besturen ider bijzondere scholen. De vergoeding voor de school te Sprang wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. vastgesteld op f 10,10 per leerling, voor de school te Capelle op f 9,23 per leerling. Het totale voorschot voor de school te Sprang op f 1967,48 voor de school te Capelle op f 1404,80 van welke bedragen 80 pCt. als voorschot zal worden verstrekt. Vaststelling voorschotten vergoe ding art. 101 L. O. W. 1920 over 11930 en 1931 uit te keeren aan het bestuur der bijz. lagere school te Sprang met afrekening. De kosten per leerling hebben 9,31 bedragen, welke kosten zeer hoog zijn in verband met het hooge bedrag der reiskosten tengevolge van het voortdurend wisselen van perso neel. Vaststelling gemeenschappelijke re geling met de gemeente Loon op Zand inzake toelating van leerlin gen uit Sprang-Capelle op de O. L. school aan den Loonschendijk. De Voorzitter zegt, dat nu het be roep van den raad tegen de ophef fing van 2 openbare lagere scholen in de gemeente ongegrond is ver klaard, voldaan moet worden aan den eisch van Ged. St. B. en W. hebben in verband daar mede overleg gepleegd met de ge meente Loon op Zand, en is met deze gemeente een overeenkomst ge troffen, die 15 Maart kan ingaan. De heer de Bas verklaart zeer te leurgesteld te zijn, over den loop der kwestie. Beide openbare scholen zijn öu opgeheven. Als men daartegen over ziet naar den bouw van andere scholen, n.l. dé Bijzondere, welks bouw hij met genoegen ziet, dan acht hij opheffing niet te verdedigen. Als tijdig tot nieuwbouw was overgegaan, zou de openbare school in de Vrijhoe ve niet opgeheven zijn. Door ophef fing dezer school die bewezen heeft, (dat ze bestaansrecht heeft is een gr 00 te onrechtvaardigheid begaan, idie te voorkomen ware geweest bij tijdige nieuwbouw. Thans blijft niet anders over dan de voorgestelde rege ling goed te keuren, doch spr. zou het zeer op prijs stellen, als B. en W. bijzondere aandacht schenken aan het ©enigste wat nog gebleven is, om dat ten minste te behouden. De heer Verheijden meent, dat al had 2 jaar geleden in Vrijhoeve een nieuwe O. L. school gebouwd gewor den, deze nu toch opgeheven zou zijn. Spreker heeft de overtuiging, dat de raadsfractie waartoe hij en ook ide heer de Bas behoort, hun best hebben gedaan. Spreker apprecieert het dat B. en W. met het gemeente bestuur van Kaatsheuvel-Loon op Zand in overleg zijn getreden maar niettemin kan hij er zich niet mede vereenigen en voelt hij zich verplicht tegen te stemmen. Dhr. de Bas zegt overtuigd te zijn, dat, als de raadsfractie waartoe de heer Verheijden behoort meer moeite had gedaan, om een nieuwe school te verkrijgen, deze niet zou zijn op geheven. Zijne Excellentie heeft per soonlijk tegen hem verklaart, dat de school thans wordt opgeheven met het oog op de kosten voor het bou wen van van een nieuwe school. Was tijdig ingegrepen, dan had Vrijhoeve zijn school niet behoeven te missen. Spr. betreurt dit, omdat men daar jaren een openbare school heeft ge had. De heer Verheijden zegt dat 2 ja ren geleden, naar hij meent, gewacht is met bouwen, omdat er later ver moedelijk voordeeliger gebouwd zou kunnen worden, dus het waren louter redenen van financiëelen aard, die golden. De heer Timmermans merkt op dat indertijd besloten was tot nieuwbouw. De heer de Bas betreurt het, dat Sdit raadsbesluit niet is uitgevoerd. De Voorzitter zegt dat niet tot uit voering is overgegaan omdat de kos- Jben te hoog waren. De heer de Bas meent dat juist alles draait om het niet uitvoeren van het raadsbesluit. De heer Michael zegt dat het bouw plan reeds 2 jaren op het gemeente huis ligt, het was reeds goedgekeurd Üoor den Inspecteur. Er is toen ech ter gezegd den bouw uit te stellen, omdat het plan te duur werd geacht, dat lag niet aan de raadsfractie, waar toe ook de heer de Bas behoort, doch aan de andere fractie. De heer de Boer is het daarmede niet eens, het plan tot bouwen is niet uitgevoerd, omdat het aan den hoo- gen kant was, de heer Michael als (deskundige meende dat het toch voor ide helft mindef kon worden uitge voerd, dat is de reden geweest, waar-1 om de raad niet tot uitvoering is overgegaan, dat was niet de schuld van de eene, maar ook niet van de andere raadsfractie. De heer Michael merkt op, dat daarna een tweede en derde plan is gemaakt en die zijn blijven liggen. (De heer Kerst komt ter vergade ring). Het voorstel om met de ge meente Loon op Zand een overeen komst aan te gaan wordt hierop met op 2 na algemeene stemmen aangeno men. De heer Verheijden stemde tegen, de heer Kerst bleef, omdat hij niet bij de discussie tegenwoordig was ge weest, buiten stemming. Ontslag personeel openbare lage re scholen wegens opheffing van be trekkingen. B. en W. stellen voor met ingang van 15 Maart a.s. eervol ontslag te verleenen aan den heer Benjaminse, Hoofd en Mej. J. B. Oerlemans, on derwijzeres aan de O. L. school aan de Nieuwstraat en den heer W. J. de Roon en Mej. J. H. Cové aan de O. L. School in de Heistraat. De heer Verheijden wenscht zijne stem te motiveeren. Het ontslag aan twee dames en twee heeren, die hun plicht ten opzichte van het openbaar onderwijs met toewijding dienden, noemt hij oneervol. De resultaten, die hem ter oore komen omtrent het op voedkundig bijzonder onderwijs in on ze gemeente is tegenover de Her vormde Predikanten in één woord schitterend. Sprang-Capelle verhoogt het kleine getal wachtgelders weder om met vier ambtenaren. Hij heeft zich nimmer te beklagen gehad, behoudens één sporadisch ge val in zijn geheele leven over de openbare onderwijzers. Aan het spel letje dat den Nederlandschen belas tingbetaler jaarlijks millioenen kost, doet hij niet mee. Hij blijft buiten stemming. De heer de Bas wil even opmer ken, dat men iets moet gaan doen, waartoe men verplicht is, men kan het personeel nu toch niet voor reke ning van de gemeente nemen. De heer Verheijden verklaart er tegen te zijn menschen, die jaren lang hun plicht hebben gedaan, op wachtgeld te stellen. Spr. noemt het indroevig, die menschen voor een lolletje op straat te zetten. Timmermans. Als we dan allemaal eens tegen stemmen, wat dan? Verheijden. Dat moeten ze dan el ders maar uitzoeken. De heer Verheijden stemde tegen het verleenen van ontslag, de andere heeren voor. Vaststelling verordening als be doeld bij art. 208 der gemeentewet. (Herziening strafverordeningen) De Voorzitter merkt op dat het alle thans geldende strafverordenin gen betreft, die om de 5 jaren van kracht verklaard moeten worden. De heer Verheijden meent dat de motor- en rijwielverordening gerust geschrapt kan worden, processen-ver baal worden toch niet vervolgd. De verordeningen worden hierop van kracht verklaard. Vaststelling verordening heffing gemeentef ondsbelasting 1934-'3 5 De Voorzitter licht toe, dat deze verordening slechts is goedgekeurd tot Mei, daarom moet ze thans oio- nieuw worden vastgesteld. Aldus besloten. De opcenten bedragen 100, als bij de begrooting vastgesteld. Werkverschaffing. Voorstellen van B. en W. inzake uitvoering van werken voor derden. De Voorzitter deelt mede, dat het departement voor sociale zaken goed keuring heeft gehecht aan een 3-tal plannen voor werkverschaffing, n.l. 1. Kadeverhooging voor twee water schappen. 2. Ontginning van heide gronden. 3. Graven van broekgron- den voor derden. B. en W. hebben, voor wat het eerste plan aangaat, overleg gepleegd met het Waterschap „De groote ou destraat," dat de door den Minister verlangde 10 pCt. wil bijdragen. B. en W. vroegen machtiging om het werk te doen uitvoeren en even eens in onderhandeling te treden met den Besoijensche polder, over het aan gaan van eenzelfde overeenkomst. Voor wat de Broekgronden betreft, daarover is geen overeenkomst be reikt, men wil slechts f 800 bijdra gen, terwijl de Minister f 2000 ver langt. De heer de Boer kan zich er wel mede vereenigen dat tot uitvoering wordt overgegaan, maar hij verwon derd er zich over dat geen werk op eigen terrein wordt uitgevoerd, ach ten B. en W. verbetering van de Geul niet noodig? Wethouder Mid delkoop heeft eenigen tijd geleden ook gezegd, dat verbetering noodig was. De Voorzitter zegt toe ook dit werk te zullen doen uitvoeren. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. aan de Meelfabriek „De Hoop" te Capelle, vergunning heb ben verleend voor het bouwen van een transportbrug boven de Ooste lijke haven en het plaatsen van twee steunpunten in de haven. Rondvraag. De heer Verheijden informeert hoe B. en W. denken te handelen met de schulden der gemeente voor wat de couponbelasting betreft. Spr. meent dat voor schuldbekentenissen geen couponbelasting verschuldigd is. Spr. adviseert hierover inlichtingen in te winnen bij den Inspecteur te Waal wijk. De Voorzitter zegt zulks toe. De heer Verheijden vraagt of de nieuwe gemeente-veldwachter bevolen is tusschen Capelle en Nieuwe Vaart te gaan wonen. Spr. is bang dat daar door te weinig aandacht zal worden geschonken aan den provincialen weg, die door de fietsers wordt misbruikt, waardoor onophoudelijk ongelukken gebeuren. De Voorzitter zegt dat van een be vel geen sprake is. In de vergade ring van B. en W. is wel de wen- schelijkheid ter sprake gebracht, dat de veldwachter daar zou wonen, met het oog op de Nieuwe Vaart en Hei straat. Spr. gelooft dat het politie toezicht het best tot zijn recht komt, op die plaatsen, waar de veldwachter niet woont. Aan het Bruggetje is de toe stand veel verbetert sedert er geen rijksveldwachter meer woont, en de politie er op ongeregelde tijden komt. De heer Verheijden acht 2 veld wachters voor zoo'n uitgestrektheid als het hier is veel te weinig. De heer de Boer vraagt of het nu onrustiger in de gemeente is als voor heen. De heer Verheijden kan in een openbare vergadering alles niet zeg gen, maar hij zou den Burgemeester toch willen verzoeken er ter bevoeg- der plaatse op te wijzen, dat in Ca pelle een veldwachter noodig is Hij wil hierop zoo aanstonds in beslo ten vergadering terugkomen. De heer de Bas vestigt er de aan dacht op, dat de huurwoningen in de Nieuwstraat leegloopen. Spr. acht het noodig, de huren te verlagen, om dit euvel tegen te gaan. Als men rekent naar de huurderving over '33 dan kunnen de huren nog al wat ver laagd worden. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. over deze kwestie reeds gecor- respendeerd hebben, de gemeente kan tot verlaging overgaan, doch voor eigen risico. De heer de Bas zou dan tot ver laging overgaan. De heer v. Willigenburg vraagt of wel werkelijk alleen de huren oorzaak zijn, dat de woningen leeg loopen. Er wordt den laatsten tijd in de Nieuwstraat en Heistraat veel gebouwd door particulieren. Als men gaat verlagen, zal men dat van betee- kenis moeten doen, anders heeft het geen zin en dan wordt het waarschijn lijk een strop voor de gemeente. Daar bij in de Tweede Kamer is door den Minister gezegd, dat ook deze kwes tie zijn aandacht heeft, is het dus niet beter eerst de beslissing van den Minister af te wachten. De heer de Bas meent, dat al gaat de gemeente thans tot verlaging over zij later toch van het voordeel, dat door de maatregelen ten opzichte van renteverlaging wordt verkregen, zal profiteeren. Het vorig jaar was er een huurderving van f 800. Na Janu ari zijn nog meer woningen leeg ge-, komen, als een verlaging van een duizend gulden wordt doorgevoerd, dan beteekent dit voor de gemeente weinig of geen risico. De heer v. Willigenburg vraagt of de heer de Bas kan garandeeren dat de woningen dan ook verhuurd zullen worden. De heer de Bas is overtuigd, als er geen verlaging komt nog meer wo ningen leeg zullen raken. De risico van verlaging durft hij dan gerust op zich te nemen. De heer Verheijden meent, dat het met de huren zal gaan als met de pachters, onverwachts gaan ook de huren kelderen. De heer v. Willigenburg meent dat men huurverlaging van twee zijden moet bezien, de gemeente heeft een strop door huurderving, gaat men echter tot verlaging over dan doet men de particuliere bouwers concur rentie aan. De heer de Bas meent, dat men hier zit voor de belangen der ge meente, al moet men vanzelfsprekend ook rekening houden met de belan gen der bouwers. De heer v. Willigenburg zegt dat men in Capelle geen goede tactiek heeft gevolgd, men heeft er in den goeden tijd niet op gerekend, dat er nog eens een kwaden tijd kon komen, in Sprang heeft men dat wel gedaan, de woningbouw is daardoor in Sprang wei rendabel. De heer de Bas geeft dit toe. De heer Verheijden meent dat het een vraag is of de menschen die bou wen met een hypotheek van 5 pCt. wel goedkooper uit zijn, dan zij die bij de bouwvereeniging huren. De heer v. Willigenburg zegt toe, dat B. en W. aandacht aan deze kwestie zullen wijden. De heer de Bas vraagt zien af, of het niet op den weg van het gemeen tebestuur ligt in Capelle over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van wo ningen, er zijn daar woningen die dezen naam niet mogen dragen. De heer Vos vraagt om verbetering van den weg aan den Loonschendijk. De Voorzitter zegt dat weth. v. Willigenburg reeds opdracht tot ver betering heeft gegeven. De openbare vergadering wordt hierop door den Voorzitter gesloten en gaat de raad over in geheime zitting. 18 FEBRUARI Heusden, 10 u. de Kloots Ger. Kerk, 10 u. leesdienst en 6 u. da Hagen Aalburg2 u. da Kuyper Ger. Gem., 9,30 en 6 u. leesdienst Andel, 9,30 u. en 6 u. da v. d. Put Bed. H. Doop Ger. Kerk, 9,30 en 2 ds Bakker Almlcerk9 30 en 2 u. ds Van Dingstee Geref. Kerk 9,30 en 2 u. ds Hakman Aalst, nm. ds Beens Vrije Geref. Gem. vm. en nm. leesd. Ammerzoden, geen dienst B'broek, 9.30 u. ds Kruijs Voorberge Bruchem, geen dienst Capelle9,30 leesdienst 2,30 ds Cuperus Ger. Kerk, 9,30 en 2,30 ds Keizer Doeveren10 u. ds Van Bruggen Duesen, 9,30 u. ds Van den Berg Hank, 2 u dezelfde Ger. Kerk, 9,30 leesdienst Chr. Ger. Kerk, 9,30 u. en 2 u. leesdienst Drongelen, 9,30 u. ds Tasseron Eethen, geen dienst Denderen9,30 u. ds Kuyper Geref Kerk, 9,30 en 2,30 ds Menken Giessen, 9,30 u ds Benders Gies8en-Rij8wijk, Geref. Kerk, 9,30 u. en 2 u. ds Heiner *8-Gravenmoer, 9,30 en 6,30 u. ds v. d. Roest Ger. Kerk, 9,30 en 2,30 ds Snoeij Chr. Ger, Kerk, 9.30 en 6,30 u. ds Baas Heesbeen, geen dienst Kerkwijk, 9,30 u. ds Vreugdenhil Loonschendijk, geen dienst Meeuwen, 2 u ds Tasseron Ger. Kerk, 9,30 en 2 u. leesdienst Chr. Ger. Gem., 9,30 en 2 u. leesdienst Nederhemert, Nz. 2 u. ds Bogaard Nieuwendijk, Geref, Kerk, 9,30 en 2 u. ds de Bruijn Poederoijen9,30 u. ds de Leeuw Geref. Kerk, vm en nm. leesdienst Ger. Gem., 9,30 en 6.30 leesdienst Rijswijkgeen opgaaf Raamsdonk 2 u. ds Guittart (K.), 9,30 u. dezelfde Evangel, gebouw „Eben Haëzer" 9,30 en 2 u. de heer v. d. Kolff Ger Kerk, 9.30 en 3 u. ds v. Mare Sprang, 9,30 ds Cuperus en 2 u. ds v. d. Roe-4 Bed. H.A. en Nabetr. Ger Kerk, 9,30 en 2,30 u. ds Hagen Sleeuwijk, 6 u. ds de Leeuw Geref Kerk, 9,30 en 2 u. ds v. Reenen Uitwijk 9,30 u. en 6 u ds Hooijkaas Veen9,30 en 6 u. dr Tjalma Ger. Kerk, vm en nm. leesdienst Wijk, 9,30 en 6,30 u. ds Gobius du Sart Wowdrichem9,30 u. leesdienst en 6 u. ds de Bruin Waardhuizen, Ger. Kerk, 9.30 en 2 u. ds Bokma Werkendam10 u. ds de Bruin en 6 u. ds S. Ibbsma van Doorn Ger Kerk 10 en 6 u ds Jonker Collecte Chr. doeleinden Ger. Gem. 10 en 6 u leesdienst Dinsdag 7 u. ds Van Dijke van N ieu w-Beij erland Chr. Ger. Kerk 10 u. en 6 u. leesdienst Dinsdag 7 u. ds Smit van N'poort Waspik, 2 u. ds Louwe Kooijmans Well, 2 u. ds Boerendans Ger. Kerk, 9,30 en 2,30 leesdienst Zuilichem, nm. ds Goverts Donderdag 7 u. ds Zandt Ger. Kerk, 9,30 en 2,30 ds Voorneveld (Buiten verantwoording der Red.l. In Uw blad van 9 dezer komt in de Landb. rubriek een artikel voor over poliflor. Daarin wordt gezegd, dat de vruchtboomcarbolineum de bloedluis sterk heeft teruggedrongen. Ik acht dit echter niet juist, want in tal van fruitaanplantingen, die eenige jaren reeds met Carb. zijn bespoten, treedt de bloedluis (en de spint) zeer sterk op, veel meer dan vroeger. Onze gewone winterbespuiting be strijdt practisch geen bloedluizen, en wei om deze reden, dat een groot deel zich dan bevindt op de wortels dus onder den grond. De P. D. te Wageningen kan nog geen positieve uitspraak doen over de oorzaak der uitbreiding. In Engeland meent men ontdekt te hebben, dat de oorzaak zou zijn, dat sommige natuurlijke vijanden van de blöedluis (o.a. een mijt) ook door de Carb. worden gedood. Verder zou, als gevolg van de forschere, ge zondere bladontwikkeling na Carb. bespuiting, de bloedluis des zomers onder gunstiger ontwikkelingsomstan- digheden komen. Maar ik laat hier direct op vol gen. Het bovenstaande mag geen re den zijn om de Carb. bespuiting nu na te laten. Integendeel, hoewel het onze duurste bespuiting is, moet deze ieder jaar worden uitgevoerd. De groote voordeelen wegen ruimschoots op tegen de nadeelen. Zij, die meen den wel eens een jaar te kunnen over slaan, hebben daarvan groote schade ondervonden. Daarover hoorden wij op de vergadering der Pomologische Vereeniging te Utrecht vorige week sterke staaltjes. Wij kennen die trou wens ook uit onze omgeving. Wie een winterbespuiting eens een jaar zou willen overslaan doet. onge veer als iemand, nadat hij jaren lang in een brandverzekering is geweest, deze opzegt, omdat hij in die jaren geen brand heeft gehad en het nu wel eens een jaar wil riskeeren. Het kan goed afloopen, maar wij vinden de risico te groot. Mocht tenslotte zelfs het bewijs worden geleverd, dat de Carb. be spuiting de bloedluisplaag verergert, dan zullen wij toch met de Carb. blijven doorgaan, maar ook met het zoeken naar een middel, waarmee de bloedluis afdoende kan worden be streden. Daarom onderschrijf ik gaar ne den raad: fruittelers, neemt eens een proefje met poliflor! Eigenaardig is wel, dat de bloed luis soms een jaar zeer sterk optreedt om dan weer eenige jaren veel min der sterk zich te doen gelden. We zien zoo'n verschijnsel in den land- en tuinbouw wel meer. Ik denk daarbij aan de bastaard-satijnvlinder en de bietenvlieg, die, na een plot selinge sterke invasie, weer even snel groo ten deels verdwenen. J. H. RüGER, Land- en tuinb. onderwijzer. Aalst. O— Mijnheer de Redacteur. Mag ik nogmaals een plaatsje vragen in uw veelgelezen blad voor onderstaande regelen. Het betreft enkele mededeelingen over de Crisis-Varkenswet en de Aardappel- Steunregeling. Nogmaals wil ik belang hebbende er op wijze dat de vrije Huis slachting voor 1934 aangevraagd moet worden voor 1 Maart 1934. Tevens wil ik er de handelaars in varkens op wijzen dat ze zoo spoedig mogelijk aan de Ge westelijke Varkenscentrale Spoorlaan 50 te Tilburg aan moeten vragen om in ver band met hun handel meerdere varkens tegelijkertijd te mogen hebben dan hun door de District-Commissie van hun District is toegewezen. Wat de Aardappel Steunregeling betreft wil ik de aardappel verbouwers er op wijzen dat, nu de bewijzen van lidmaatschap van de G. A. N. den leden zijn toegezonden, zij die nog geen lid zijn omdat ze om welke redenen ook 4 September of 25 November 1933 hun beteelde oppervlakte 1933 of voorraad aardappels niet hebben opgegeven en de aanvrage van lidmaat schap niet hebben geteekend en inge zonden, dit alsnog kunnen doen. Men wendde zich tot hun District-Secretaris of Secretaris van hun Landbouwvereeniging (zoo spoedig mogelijk) om de noodige formulieren daarvoor in te vullen. Dit geld natuurlijk ook voor jonge boeren die pas een bedrijf zijn begonnen. U, Mijnheer de redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte verblijf ik Hoogachtend, L. J. VOGELAAR. Andel, A. 19. ANDEL'. De afd. van den Chr. Nat. Werkmansbond alhier, hield zijn 2de jaarvergadering in het gebouw der voormalige Openbare School. De zaal was goed bezet, toen de Voorzitter, wegens ziekte van den Eere-Voor- zitter, de vergadering opende. Ge meenschappelijk werd gezongen psalm 6810, waarna gelezen werd een gedeelte uit den Bijbel. Nadat voorgegaan was riep de voorzitter de talrijke aanwezigen, doch in het bijzonder de hoofdbestuursleden Broen uit Enschede en Sneep uit Raamsdonksveer een hartelijk wel kom toe en releveerde hij den loop van de Afd. over het afgeloopen jaar. Met blijdschap werd medegedeeld, dat het ledental was gestegen van 26 tot 43, terwijl geen enkel lid door den dood was weggenomen. De M. de R.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2