„HERTOG FRANS", 6 cents Sigaar Marktberichten. VEROORDEELD. missies te verkrijgen. Voor het kantongerecht te Leiden Herinnerd wordt, dat bij niet na- is tegen den aldaar wonenden mag- koming van tijdige aangifte van de netiseur VV. de R. wegens het on- geboorte der biggen een boete ver bevoegd uitoefenen der geneeskunde schuldigd is van 75 ct. per big bo- f 60 boete sub. 20 dagen hechtenis ven het gewone merkgeld, dat voort - geëischt. De kantonrechter zaL over taan 30 ct. zal bedragen. acht dagen vonnis wijzen. OVERREDEN. Het Rijksmerk (totoueermerk, dat door den controleur-merker wordt aangebracht) wordt alleen aange- De 18-jarige mejuffrouw Diender bracht bij die varkens, die reeds uit Zwolle is in de Diezestraat bij het door den gewonen districts- uitwijken voor een vrachtauto met merker van het blikmerk, waarop de aanhangwagen, van de firma v. d. naam „Perfra", districtsletters en Ploeg uit Grijpskerk, geladen met nummer zijn vermeld, zijn voorzien, balen papier, gevallen en onderden wagen geraakt. Het meisje was op siag dood. Uit het dageluksch leven. VOETBALLEN Voetballen 1 Daar zit een magneti- TRAP VAN EEN PAARD. E.en paard, gespannen voor den kar van den landbouwer Lenders te Hel Deze Sigaar is voorzien van licht Sumatra Zandblad dek en munt uit door Jiaar heerlijke smaak en krijtwitte brand. den-Grashoek schrok. Een zoon van ache kracht in deze sport; waar zij ver. den voerman, de 20-jarige J. Len-toondw°rdt 18 h* sucf8 der sPeler8> ders, die naast het paard liep, kreeg wat angstelling althans aangaat, van het dier een trap tegen het hoofd, 8teeds verzekerd daar ,1S Pub,iek- EeD aan de gevolgen waarvan hij spoedig enthousiaste sterk meelevende men.gte overleed. DAME GEDOOD. Op het Frederiksplein te Amster- bezet de tribunes of staat in gespannen aandacht langs de lyn. VoetballenGeen sport die thans zooveel ingang en aftrek vindt als deze. dam is een bejaarde dame bij het Jeder gehuchtje, ieder dorp heeft hiervoor oversteken van den weg, doordat zij baar clublokaal, haar stamcafé, haar weifelde, tegen een motorwagen van lijn 11die uit de richting Hoogesluis kwam, geloopen. De vrouw werd te gen den grond gesmakt en bleef, ernstig aan het hoofd gewond, liggen. Per auto is zij naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar zij is overleden. DOODELIJK ONGEVAL. ïn de locomotievenloods op het emplacement der Ned. Spoorwegen te Arnhem is een ongeLuk gebeurd. De 56-jarige bankwerker Gerrit van den Brink, kwam door onbekende oor zaak met zijn hoofd in aanraking •met den koppelstang van een loco motief die proefdraaide. De schedel van den bankwerker werd verbrijzeld. Het .stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis overgebracht. De man laat een vrouw en eenige kinderen achter. INVALLEN DER~ POLITIE. De Amsterdamsche politie heeft in vallen gedaan in twee perceelen. In het eerste perceel, dat gelegen is aan den O.Z. Achterburgwal is overtre ding geconstateerd van den Drank wet. Zes personen werden naar het •bureau geleid. In het tweede perceel aan de O.Z. Armsteeg werd een gezelschap aan getroffen, terwijl dit bezig was met hazardspel. In het geheel werden hier 14 personen naar het bureau geleid; tegen clen eigenaar is proces-verbaal opgemaakt. AUTO TE WATER. Een uit Bussum komende auto, waarin twee dames uit deze gemeen te zaten is bij de Kruislaan te Amster dam in de Keulsche vaart gereden. Het ongeval is waarschijnlijk ge schied door een plotseling optredend defect aan de stuurinrichting, waar door de bestuurder de macht over zijn stuur verloor en ook geen gelegen heid meer had, zijn wagen tijdig tot staan te brengen. Dadelijk na het ge beurde was er politiehulp ter plaatse, terwijl er ook van alle kanten pu bliek toeschoot. Gelukkig zat de auto slechts gedeeltelijk onder water, zoo dat de drie inzittenden zonder veel inspanning op den wal konden wor den gebracht. Vooral de twee dames waren zeer overstuur. Een kraanwagen heeft den auto op het droge gebracht. o BRAND TE HELMOND. Te Helmond is een brand uitge broken in den meubelwinkel „De Duif", welke gelegen is in de Zee straat. Dit is de tweede maal in vier maanden, dat deze meubelzaak, welke vroeger in de Molenstraat gevestigd was, uitbrandde, terwijl enkele we ken geleden een begin van brand ge- bluscht moest worden. Thans is het perceel geheel uitgebrand. Een groo te voorraad tafels, stoelen, kasten en kleeden werden een prooi der vlam men. De naastgelegen schoenenwin kel bekwam eenige waterschade. apart terrein. Fietst eens van Heusden naar Den Boschgoalpalen, mijnheer, voetbalvelden, om de 2 K.M. minstens één. Geen uitvoering, geen concert, geen gezelschap dat zoozeer de bewonderende, volle aandacht van het publiek trekt als deze sporthet voetballen. Werkelijke kunstenaars zingen of spelen of decla- meeren voor leege zalen zet twee elf tallen in een wedstrijd tegenover elkaar en het volk stroomt toe. We vragen ons afWat is het aan trekkelijke, het bewonderenswaardige, het edele en het geestverheffende in het voetbalspel Is het de handige vaardigheid om met den bal om te kannen springen het snelle loopen om een weggetrapten bal weer in te halen het samenspel het passeeren der tegenpartij en eindelijk de climaxhet „zetten" van een bal Voor velen kan dit bewondering af dwingen, voor anderen is bet de spanning gedurende den wedstrijd wie er winnen en wie er verliezen zal. Deze spanning maakt geestdriftig en voert de aandacht op tot een beklemming. Dit is het aan trekkelijke van het voetbalspelhet spel wordt edel en geestverheffend, als het een karakterspel wordt. D&t moet de hoofdzaak zijn. Bruutheid en valschheid moeten worden uitgesloten, samenwerking en broederlijkheid moet het divies van ieder elftal zijn. Dan is er de wilskracht bij het spelen en het verstandige inzicht bij het opzetten van den bal. Tenslotte de ridderlijke gelatenheid bij verlies en de gepaste vreugde bij een zegepraal. Voor dit alles is karakter noodig, dat voor iedereen, doch zeker voor den voet baller, doel van het leven zijn moet. Zóó bezien, kan er een opvoedende kracht van het voetbalspel uitgaan en indien men dit als hoofdzaak voor de sport aannam, was men voor ontaarding der sport behoed. Want indien sport geen karakter-spel blijft, dan wordt het een spel van hartstocht en bezetenheid. Harry Poll. kunstmeststoffen zeer hoog geweest. Ze werden geregeld op hetzelfde peil gehou den, terwyl de prijzen der andere kunst meststoffen met vele percenten daalden. Dat de kalimijnen alle in handen waren van één groote combinatie, was aan dezen hoogen prijs niet vreemd. Toen echter in Spanje een belangrijk kaligebied in exploitatie kwam en men vandaar ook de Nederlandsche markt ging voorzien, kwam al spoedig verandering. Voor de gebruikers, boeren en tuinders, is het te hopen, dat pogingen om deze nieuwe producenten in de combinatie op te nemen, mislukken. De resultaten hebben de kunstmestge- bruikers ervaren; de pryzen daalden tot ongeveer de helft van voorheen. Nu kan weer kali gebruikt worden, Deze meening is evenwel, volgens Ing. Hus, verbonden aan den PI. Dienst te Wageningen, volstrekt on juist. Hij noemt de financiëele resul taten van een regelmatig doorgezet te schruftbestrijding gunstig, vaak zelfs zeer gunstig. Om echter goede resultaten te verkrijgen moet men goed spuiten; de bespuitingen moe ten zorgvuldig, op de meest geschik te tijdstippen, met doeltreffende mid delen uitgevoerd worden. Er zijn niet voldoende gegevens om de schade in cijfers uit te druk ken. Als men echter de prijzen van het mooie gezonde fruit vergelijkt met die der aangetaste vruchten, moet men tot de overtuiging komen, dat het aanzienlijk is. In de eerste plaats wat in de laatste jaren veel te wenschen is er de voor de fruittelers duidelijk overliet. Er wordt dan ook heel druk ge waarneembare en voelbare schade, kocht. Men moet echter niet gaan over- de groote waardevermindering van drijven en nu maar eens dubbel en dwars de aangetaste vruchten. Het sterk gaan geven. Zoo ergens, dan i3 bij het aangetaste fruit is vrijwel onverkoop- bemesten met kali de maat kostelyk. Dat baar, en voor de matig aangetaste wil niet zeggen, dat men als by den uit gehongerde, beginnen moet met mondjes maat. Men kan gerust geven de giften, die men vroeger als de meest rendabele vruchten wordt een veel lagere prijs betaald dan voor gave vruchten. Voor een goed dragende boom gaard bedraagt de waardeverminde- wist. Hier hangt zooveel van grondsoort ring per Hectare wel eenige duizen en gewas af, dat men moeilijk hoeveel- den guldens. Deze waardeverminde- heden kan opgeven. Houdt men zich bij ring wordt wel in hoofdzaak veroor- de giften, die men in normale tijden uit zaakt door de hooge eischen, welke strooide, dan is men op den veiligsten tegenwoordig aan het fruit gesteld weg. Mits men toen goed bemestte. worden. Het prachtige gave, mooi Wij waarschuwen er echter tegen, dat gekleurde Amerikaansche en Austra- men abnormaal groote hoeveelheden zal lische fruit heeft de aandacht op zich geven. Noch het gewas noch den bodem zelf gevestigd, en men eischt thans komt dit ten goede en soms, zooals bij hoofdzakelijk dergelijke mooie vrucli- aardappelen, zal het de kwaliteit schaden, ten, niet alleen in ons land, maar Een goede gift is een practische gift. ook in het buitenland. Aan dien eisch Abnormaal hooge giften zijn een ver- kan slechts een zeer klein gedeelte kwistiDg. Dit komt niet te pas in dezen van ons fruit voldoen, tijd. Alleen dat gedeelte kan zich op de buitenlandsche markten handhaven; voor de rest, liet overgroote gedeel te, gaat het afzetgebied meer en meer BESTRIJDING VAN VELDMUIZEN. f klaver. Het schijnt inderdaad, dat we hier hebben te doen met aanwinst van de eerste soort, een uitstekende stikstofrijke groenplant, die ook op den armsten bodem een goed beschot wil maken. KALI-ARMOEDE. Kali-armoede bestaat, wordt nog telkens weer ontdekt, waar men die gansch niet vermoedde, of beslist niet aanwezig achtte. Proeven leiden dan ontdekking en natuurlijk het eerst bij gewassen, die groote behoefte hebben aan kali. En dan komt men soms op eenmaal tot het verrassende resultaat, dat een ka li-bemesting niet slechts de kwaliteit* de hoeveelheid, maar ook de kwali teit van het gewas, van den oogst, verhoogt. Zoo ging het verleden jaar (in 1933) bij een proefneming bij een 3-tal Groninger vlasboeren: bij G. Gorter te Spijk, S. B. Luitjens te Saaxumhuizen en J. Meeuwes te Wir- dum. De heeren Gorter en Meeuwes meenden dat kali op hun landerijen, zwaardere zavel, absoluut overbodig zou zijn. Nu, bij den heer Gorter werd dan ook geen gewichtstoename door kali verkregen. Wel echter bij de beide andere proefnemers. Bij Luitjens gaf een kali-bemesting van 400 kg kali een verhooging van 11,58 tot 21,85, bij Meeuwes een gift van 600 kg een vermeerdering van 15,60 tot 18,75. Ook de innerlijke waarde van het vlas werd onderzocht; men zond namelijk monsters op naar Bel gië, waar bleek, dat in alle drie gevallen, dus van alle drie proef nemers, de kwaliteitstaxatie der ge wassen bij kali hooger was, ook dus bij Luitjens. Gelukkig was het gedeel te zonder kali bij hem uiterst gering. Ware kalibemesting op het heele per ceel (3V2 hectare) achterwege geble ven, dan zou een totaal mislukt Blen- da-gewas zijn verkregen. Door deze onderzoekingen in België is men ge sterkt in de overtuiging, dat de ve zelkwaliteit van het vlas in 't alge meen niet onbelangrijk kan worden opgevoerd door kalibemesting, en dat de totale mislukking van vele vlas velden heel dikwijls nog een gevolg is van het kaligebrek. VERPLICHTE AANGIFTE VAN l DE GEBOORTE VAN BIGGEN BINNEN 2 X 24 UUR. Met het oog op het nieuwe sy steem van merken (aanbrenging blik- merken door gewone merken en daar na tatoueering in hetzelfde oor door den controleur-merker) zal voortaan 'de geboorte der biggen niet meer binnen een week, doch binnen 2X24 'uur opgegeven moeten worden bij den secretaris van het betreffende district. Een kaart voor aangifte van de geboorten hebben alle fokkers bij hun bericht van toewijzing biggenmerken ontvangen en meerdere kaarten zijn bij de secretarissen der Plaatselijke Com- 100 220 170 's HERTOGENBOSCH, 14 Febr. Op de markt van heden waren aange voerd 2153 stuks, 1532 stuks hoornvee, 487 biggen, 22 zeugen, 25 schapen of lammeren en 87 kalveren. De pryzen waren als volgt Kalf koeien van f160 tot f280 per stuk Kalfvaarzen 140 Magere Ossen en Koeien Vette Ossen en) le kw. 2730 p. pond Koeien 2e 26—28 Pinken van f 80.-— tot f 160.p. st. Zeugen 55.70. Biggen 8.— 12.— Schapen 6.14. Lammeren Aanvoer gewoon, pryzen rundvee onge veer als vorige week, doch bandel kalm. Kalfkoeien en vaarzen lui prijshoudend. Magere ossen en koeien vlug. Pinken prijshoudend. Dragende varkens ongeveer als vorige week Biggen handel iets luier, pryzen onveranderd. Schapen en lammeren prijshoudend. Rundveecentrale ongeveer 80 stuks. Afloop der markt vermoedelijk iets flauwer. 's HERTOGENBOSCH, 13 Febr. Boter. Aanvoer 17.650 K.G. Hoogste prijs f 1.50. Laagste f 1.45 Middel f 1.48. In het Groninger Landbouwblad verloren, van 27 Jan. j.l. is in de rubriek; De schurftbestrijding moet daarom, „Korte Berichten" een artikeltje op- naast andere maatregelen, nog krach genomen over de muizenplaag, dat tiger en algemeener worden uitge- door andere landbouwbladen is over- voerd. Voor de directe bestrijding genomen en dat dus onder de aan- staan hoofdzakelijk twee middelen ter dacht van zeer veel landbouwers is beschikking, n.l.Bordeauxsche pap gekomen. In dit artikel wordt ter en Californische pap, of middelen, bestrijding van veldmuizen aanbevo- welke in samenstelling en werking len strychnine-tarwe over het land met deze nagenoeg gelijk staan, te zaaien. Deze methode moet naar i Carbolineum helpt tegen schurft de meening van den Plantenziekten- beslist niet. kundigen Dienst echter zeer beslistWie zich volledig op de hoogte afgekeurd worden, daar dan vele kor- wil stellen van de bereiding en aan reis door vogels, kippen, fazanten, wendingswijze der genoemde midde- enz. kunnen worden opgegeten, welke len, bestelle no. 50 der Mededeelin- dieren er eveneens van sterven. gen van den PI. Dienst te Wagenin- Wij weten uit ervaring, dat het op gen; prijs slechts 20 ct. deze wijze aangewende muizengif een ware slachting kan aanrichten onder ZOETE LUPINE, de vogels. eerste plant, waaraan men Een tweede bezwaar van deze denkt, als het er om gaat enorme methode is, dat de overgebleven kor- oogsten aan groen op schralen grond reis kiemkrachtig blijven en een zeer te kweeken, is de lupine. Zeer jam- hinderlijke opslag tusschen het ge- mer js het, dat de lupinen als groen- was kunnen veroorzaken. Het is daar- voer siecht te gebruiken zijn door de om veel beter om de giftige korrels bitterstoffen, die in de geheele plant, uit te leggen in draineerbuisjes of het meest echter in de zaden, aanwe- onder dakpannen, die regelmatig over zig zijn. Men heeft echter in het In- het land moeten worden verspreid en shtuut voor Plantenveredeling te eventueel bedekt kunnen worden met Müncheberg een onderzoek ingesteld, wat stroo. De muizen vinden de kor- Gf er onder dc veie lupineplanten reis dan gemakkelijk, terwijl zij voor niet te vinden zouden zijn, die bitter- alle vogels onbereikbaar zijn. Deze vrij waren. En inderdaad heeft men voederplaatsen moeten gecontroleerd die gevonden: niet minder dan an- wordenen de hoeveelheid gifkorrels derhalf millioen planten werden daar- moet telkens worden aangevuld, tot- toe onderzocht, en onder dat groote dat er niet meer van gebruikt wordt. aantal vond men slechts twee of drie Dan kan worden aangenomen, dat de bittervrije, zoete planten. Uit die en- Laiidbouwnibriek. OVERDAAD SCHAADT. Te veel kali is evenmin goed als te weinig. Er dreigt een lang niet denkbeeldig gevaar. Enkele jaren aaneen zijn de pry zen van kali, in vergelyking met andere muizen gedood zijn. kele planten heeft mén toen door Bij het inzamelen van de draineer- zorgvuldig werken eerst een klein buisjes of dakpannen verzamelt men partijtje gekweekt, en eindelijk zoo- ook de overgebleven korrels. Er moe- vee]) dat de nieuwe plant in 1933 ten plm. 50 van deze voederplaatsen Voor het eerst in het groot in den per ha worden aangelegd. handel kon worden gebracht. Dr. A. Uitvoerige inlichtingen, ook over L Hagedoom te Soesterberg zag op andere bestrijdingswijzen van veld- Müncheberg uitgestrekte velden met muizen, worden gaarne verstrekt door dit nieUwe gewas. Behalve van de den Plantenziektenkundigen Dienst te gele lupi;n€ heeft men nu ook zoete Wagenmgen. vormen van blauwe éénjarige, en zelfs van de overjarige blauwbloemige SCHURFTZIEKTE BIJ APPEL EN soort. Deze nieuwe lupine aldus PEER. pr Hagedoorn belooft werkelijk Het is nog steeds noodzakelijk, dat een groote aanwinst te zijn voor de de kwaliteit van het Nederlandsch boerenbedrijven op het zand. De op fruit aanmerkelijk wordt verbeterd, brengsten van groen zijn evenenorm En terwijl de schurftziekte de belang- ais die van de gewone bittere lupinen, rijkste oorzaak mag worden genoemd mooi in plaats dat men, zooals met van de slechte kwaliteit van een deel de gewone lupine, de planten eigen van ons fruit, bepaaldelijk van onze lijk uitsluitend voor groenbemesting appels en peren, moet de kwaliteits- kan gebruiken, geven de nieuwe soor- verbetering in de eerste plaats ver- ten een gewas, dat in analyse vrijwel kregen worden door een krachtige geüjk is aan lucerne, eengraanvoer en algemeene bestrijding van de met hoog eiwitgehalte, dat zich uit- schurftziekte. Er is wel eens beweerd, stekend leent om ingekuild te wor- dat de bestrijding niet loonend zou den. De nieuwe lupine is volmaakt zijn, dat de onkosten en moeiten niet zoet en genietbaar. Paarden en vee tegen het resultaat zouden opwegen. eten de plant even graag als bruine In zijn NIEUWJAARSREDE zei-de de heer H. C. de Jongh (Ammerzo- den), voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Neder-Retuwe, uitgesproken in de vergadering der Kamer te Tiel op Vrijdag 9 Februari 1934, o.m. het volgende: Sinds jaar en dag heeft Nederland zich ,de weelde kunnen veroorloven een duur land te zijn. Het hooge prijs niveau was ik denk hierbij aan den vooroorlogschen tijd een symptoom van onze welvaart, evenals het groote invoersaldo op onzse handelsbalans. Maar zooais het invoersaldo te groot kan worden, zoodat het alleen in stand kan worden gehouden door vermin dering van de som der in het buiten land belegde kapitalen wat neer komt op verarming zoo kan een oeconomisch duurt,e-ei!and zich ook te ver verheffen boven het algemeen ni veau vdn d,e omringende landen. En dat is met Nederland in bedenkelijke mate het geval. Ik herinner er aan, dat de Kamers van Koophandel nu juist twee jaar geleden de toenmalige regeering in een uitstekend gedocumenteerd adres hebben gewezen op de dringende nood zakelijkheid, om op korten termijn een belanjgrijke daling van het peil der productiekosten in Nederland te be werkstelligen. Hoewel de regeering me dedeelde het standpunt der Kamers te deelen, is onze situatie sindsdien jiogf aanmerkelijk' slechter geworden. De fac toren, die dit hebben veroorzaakt zijti in hoofdzaak: 1. depreciatie van vreemde valuta's; 2. de snelle stijging van het Ne derlandsche invoerrecht (1 Jan. 1925 van 5 op 8 pCt.; 1 Jan. 1932 van 8 op 10 pCt.; 1 Jan. 1933 van 10 Dp op 13 pCt.); 3. de omzetbelasting; 4. de agrarische steunmaatregelen. Over elk van deze oorzaken een en kel woord. Als een buitenlandsche muntsoort in waarde daalt, kan de bestaande ruil verhouding worden gehandhaafd door de eigen munt in dezelfde mate te laten deprecieeren. Doet men dit niet, dan zal er na korteren of langereri tijd ,een nieuw evenwicht in de ruil verhouding ontstaan, dat in hoofdzaak daardoor wordt gekenmerkt, dat het prijsniveau in het land met de gede- precieerde munt is gestegen en het prijsniveau van het land met de niet gedeprecieerde munt is gedaald. Hoe eer dit nieuwe evenwicht wordt be reikt, hoe beter het is voor het land met de niet-gedeprecieerde valuta. Met andere woorden: zoolang onze regee ring meent, en, voor zoover ik dat kan beoordeeten terecht meent, dat de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 6