Plaatselijk Meiiws. bestaande relatie tusschen gulden en goud moet worden gehandhaafd, moet ons prijsniveau weer een stuk naar beneden telkens wanneer zich in het buitenland een nieuwe of versterkte depreciatie van het geld opdoet. Een regeering, die den gouden gulden hand haaft, moet dus onder de omstandig heden van de laatste jaren, wijl zij logisch en consequent handelen, alles doen wat in haar vermogen is om de daling van het prijsniveau te bevor deren. Helaas, heeft de Nederlandsche regeering zich bij voortduring in de noodzakelijkheid bevonden om maatre gelen te nemen, die met dezen eisch in flagranten strijd waren. Immers, zoowel de achtereenvolgen de verhoogingen van de invoerrechten als de omzetbelasting als de agrarische steunmaatregelen hebben de strekking het prijsniveau in Nederland in on- gunstigen zin te beinvloeden. Niet zonder reden heb ik deze volg orde: invoerrechten, omzetbelasting, agrarische steunmaatregelen gekozen. Alle drie verhoogen de kosten van le vensonderhoud. Maar de last van onoe- conomische uitgaven, die zij aan het Nederlandsche volk opleggen, is zeer verschillend. Hij is het geringstvoor de invoerrechten (:alleen de ambtena ren van de douane). Daarna komt de omzetbelasting (:ambtenaren en groo- te administratieve rompslomp voor het bedrijfsleven). De grootste last aan on productieve uitgaven wordt echter stel lig opgelegd door de agrarische crisis maatregelen, die een heirleger van amb tenaren vereischen en die leiden tot tal van onoeconomische verschuivin gen in de keuze der gewassen, die worden verbouwd. In industrieele kringen komt dienten gevolge een groeiende ongerustheid tot uiting over de gevolgen van de agra rische politiek der regeering. Men moet echter ook oog hebben voor de an dere zijde van het vraagstuk. Waar ik persoonlijk van zeer nabij kennis kan nemen van den nood op het platte land en van de noodzakelijkheid om daarin op de een of andere wijze te voorzien, en waar ons district zoo een groot belang heeft bij den landbouw, de veeteelt en den ooftbouw, zij het mij vergund eeiiigszins dieper op deze materie in te gaan. We hebben op landbouwgebied steun aan het bedrijf en niet aan individuen. Natuurlijk is het te betreuren, dat dien tengevolge de steun, daar waar hij het hardst noodig is, wel eens wat schraal uitvalt, en omgekeerd, daar waar eigen lijk geen hulp noodig is, de steun wel wat te ruim wordt toegemeten. Echter tracht de regeering door haar crisispolitiek het ingestorte prijspeil der landbouwproducten zoodanig te verhoo gen ,dat het landbouwbedrijf in zijn geheel een redelijken prijs ontvangt. Tegen dit individueele systeem gaan stemmen in de industrie op. De prij zen moeten worden vrijgelaten. Zou de landbouwer zijn reserves hebben verteerd', dan zal de overheid hem in dividueel eèn uitkeering moeten ge ven. Dit stelsel zou naar mijne mee ning zeer aanvechtbaar zijn. Immers, worden de prijzen in den landbouw vrijgelaten, dan komen deze op een peil, waarbij de productiekosten in geen geval: worden goedgemaakt, met het gevolg, dat het geheele oeco- nomische apparaat in het landbouw bedrijf wordt uit elkander geslagen. Mochten eens betere tijden aanbreken, dan zou onze landbouw niet meer in staat zijn mee te doen-het bedrijf zou dan totaal ontwricht zijn. Daarenboven bereikt men met een individueelen ssteun niet het doel, dat men /stellt de landbouwers, die nog iets bezitten, zullen waarschijnlijk hun grond in gebruik geven aan niets be zittende landbouwers, die wel steun ontvangen. En verder wordt de boe renstand' onder de armenzorg gebracht. Ik ben overtuigd, dat de boerenstand daarvan afkeering is. Na zijn inleiding, gaf de heer de Jongh nog het gebruikelijke overzicht over den gang van zaken van het district. LANDBOUW. De Regeering hand haafde de reeds vroeger genomen cri sismaatregelen en voerde nieuwe in. De voornaamste daarvan is ongetwij feld geweest de instelling van het land bouwcrisisfonds door de wet van 5 Mei 1933, Staatsblad 261, welke wet de regeering zeer uitgebreide bevoegd heden gaf tot het nemen van bijzondere maatregelen in het belang van den landbouw. Mede in verband hiermede en ook omdat de gewassen behoorlijk goed waren, is 1933 in het algemeen een niet al te ongunstig jaar geweest voor den akkerbouw, temeer wanneer men de resultaten van 1933 vergelijkt met die van 1932. De veehouder ij is echter, on danks den steun der crisiszuivelvvet, niet loonend geweest. Als gevolg van de lage veeprijzen was het aantal stuks tnelkvee sterk gestegen. Sedert midden October is men begonnen met de af slachting van drachtig rundvee, dat op de markten ten verkoop wordt aange boden. Het uit de markt nemen van het overtollige gebruiksvee van min dere kwaliteit is aan de koeprijzen ten goede gekomen. De waarde van het overblijvende gebruiksvee is dan ook niet onbelangrijk verhoogd, hetgeen de veehouderij zeer te stade zal komen. De varkenshouder ij is ingevol ge de toepassing van de regeerings- maatregelen ingekrompen in overeen stemming met de geringer worden af zetmogelijkheden. Onze voornaamste af nemer, Engeland, betrekt steeds min der in verband met de pogingen in eigen land de varkenshouderij te (Ont wikkelen. Half November is weder ten nieuwe vermindering van het baconin- voer-contingent in Engeland ingegaan. Het beperkte aantal varkens, dat mag worden aangehouden, is oorzaak, dat de finantieele uitkomsten van deze be drijfstak niet groot kunnen zijn. TUINBOUW. Wat de tuinbouw be treft, is ook al weer van het grootste belang de in Augustus in werking ge treden Landbouwcrisiswet 1933, die zoo als ik reeds vermelde het landbouw crisisfonds instelde, uit welk fonds voortaan alle steunmaatregelen worden bestreden, die ten behoeve van land en tuinbouw werden genomen. Verder kan eenige verruiming voor de px- portmogelijkheid bieden het op 15 De cember j.l. met Duitschland gesloten handelsverdrag. In verband, zoowel van de toeneming van invoeren op de Ne derlandsche markt door de wanorde, die door allerlei oorzaken voor het fruit op de wereldmarkt ontstond, pis met de verminderde exportmogelijkhe den van het Nederlandsche fruit, werd in October 1933 een fruit- en groenten- monopolie ingesteld. De laatste vier maanden van het afgeloopen jaar kon de invoer van buitenlandsch fruit nog slechts geschieden na betaling ,van een door den Minister voor iedere fruit- soort afzonderlijk vastgestelde heffing. Gedurende deze vier maanden bedroeg de invoer van appelen 2.028.990 kg en van peren 3.009.000 kg; in dezelfde maanden van 1932 bedroeg deze invoer de invoer van appelen 2.028.000 kg peren. Ten opzichte van den invoer van- 'appelen is derhalve de werking der monopolieheffing wel zeer krach tig geweest. De monopolie-heffing op appelen werd aanvankelijk bepaald op 2 cent per kg bruto voor onverpakte appelen en 4 cent per kg bruto voor verpakte appelen. Met ingang van 15 December j.l. werd' deze heffing voor appelen in vaten eveneens op 2 cent per kg gebracht, terwijl met ingang van 15 Februari a.s. ook voor appelen in kisten de heffing tijdelijk tot 2 cent per kg zal worden verlaagd. De veilingen te Tiel, Resteren, Gel- dermalsen en Zaltbommel bereikten om zetcijfers, welke alleen in heel goede jaren worden gehaald. Men mag ,op grond' van de ontvangen gegevens vei lig aannemen, dat op de .vijf groote veilingen in ons district in totaal voor 3 millioen gulden fruit werd omgezet. Tegenover de getallen, die in het West- land' voor groenten worden bereikt, moge dit niet zoo buitengewoon lijken, voor de welvaart in ons district is de opbrengst der fruitveilingen van eminente beteekenis. U zult van mij niet een uitvoerig overzicht over de verschillende pro ducten der fruitteelt verwachten. Slechts een enkel woord over de aardbeien, die voor de Bommelerwaard van zoo groote beteekenis zijn, en voor de an dere gedeelten van het district van be lang worden. Aan de Bommelsche vei ling werden de getallen van 1932 niet bereikt. De aanvoer van bakaardbeien daalde van 123.676 kg op 107.838 kg; die van aardbeien van den kouden grond bleef vrijwel op dezelfde hoog te: 1.376.273 kg in 1932, 1.310.000 kg in 1933. De totale opbrengst in geld daalde nog iets sterker en wel van f458.875.— op f407.105.28. Toch gaf de aardbeienteelt een redelijke uitkomst. De kwaliteit was over het geheel zeer goed. De bakaardbeien brachten aan de Bommelsche veiling gemiddeld 93.8 cent per 'kg op, de aardbeien van den kouden grond 23.6 cent per kg. Denkt men bij de Bommelerwaard aan aardbeien, de Neder-Betuwe is bij uitstek bekend als kersenproducent. Hoewel de opbrengst zeer groot ,was en de uitvoer slechts 262.000 kg be droeg, zoodat Vrijwel de geheele oogst voor binnenlandsch verbruik en voor de fabrieken moest worden verkocht, waren de prijzen doorloopend goed. Dat de groote appeloogst van 1933 uitstekende prijzen heeft opgebracht is bekend. In 1933 werden volgens de handelsstatistiek niet minder dan 30 millioen kg uitgevoerd. Het mislukken van den oogst in Duitschland maakte dezen uitvoer zelfs in crisistijd tegen uitstekende prijzen mogelijk. Op de binnenlandsche markt hadden de crisis- heffingen een gunstigen invloed op de prijzen. Behalve de conservenindustrie heb ben wij in ons district nog een tweede industrie, die zeer nauw aan den grond is verbondende fabricage van baksteen. Reeds bij de bespreking van de werkloosheid in het district had ik gelegenheid op te merken, dat het met de werkgelegenheid in de steen industrie in 1933 beter stond dan in het daaraan voorafgaande jaar. Niette min waren de bedrijfsuitkomsten van (verreweg de meeste fabrieken zeer slecht. Het is bekend, dat de productie capaciteit van deze industrie belangrijk grooter is dan de behoefte. Vandaar, dat fabrieken, die technisch niet tot de beste behooren de veldovens vrijwel geheel stil liggen, en andere slechts op een gedeelte van hun ca paciteit werken. Dat de productieca paciteit voor de huidige omstandig heden te groot is, geldt in het bijzonder voor de productie van de speciaal op straatklinkers berekende vlamovens. De Kamer heeft nog onlangs hare instemming betuigd met het adres aan den Minister van Waterstaat van de steenfabrikanten uit den kring „beneden-Waal" waarin wordt aange drongen, dat bij den aanleg van ver keerswegen in deze streken het ge bruik van klinkers zal worden voor geschreven. Vermeld mag worden, dat de Provinciale Waterstaat in Gelder land zeer tegemoetkomend staat tegen over het gebruik van klinkers bij de reconstructie van de secundaire wegen. Daar van een georganiseerde pro ductiebeperking in 1933 geen sprake meer was, zijn vele vlamovens zich gaan toeleggen op de productie van metselsteen. Mede door deze oorzaak waren de prijzen van de metselsteenen voor de meeste fabrieken verliesge vend, hoewel de afzet naar de quanti- teit gerekend niet slecht was. Inder daad was de bouwbedrijvigheid in 1933 boven de normale. Eenige berichtge vers brengen dit in verband met de actie voor het verlaten van den gou den standaard. Een vlucht naar vaste goederen zou daarvan het gevolg zijn. In de laatste maanden van 1933 wer den dje financieele resultaten ongun stig beinvlqed door de stijging van de vervoerskosten ten gevloge van de „evenredige vrachtverdeeling". Verschil lende berichtgevers klagen over den prijsdrukkendien invloed van den invoer van buitenlandschicn, met name Bel gischen metselsteen. De totale invoer van onverglaasde metselsteenen eti van straatklinkers vertoonde in de jaren 1929 tot 1933 eenige vermindering. Hij bedroeg in deze jaren achtereenvol gens 419, 452, 509, 278 en 300 mil lioen kg. Zeer pessimistische berichten wer den ontvangen van hen, die hun be staan moeten vinden in de manden- makerij en in de vervaardiging van klompen. Vooral in het eerste ge val heeft men klaarblijkelijk te maken met den ondergang van een bestaans- bron omdat het product geen afzet meer vindt. Zeer waarschijnlijk heeft het proces van de vervanging van man den door kisten voor de verpakking van fruit zijn einde nog niet bereikt. Toch is er een lichtpunt. Door sa menwerking en onderling overleg van alle bedrijfsgenooten is onlangs een exportovereenkomst in de inandenin- dustrie tot stand gebracht. Daardoor is de felle concurrentie, welke een eenigs- zins loonend'e uitkomst in deze bedrij ven onmogelijk maakte, opgeheven. De bedoeling van de prijs-exportover- eenkomst is deze, dat gedurende het contractjaar door de contractanten slechts tegen de in de prijsovereen- komst opgenomen minimumprijzen zal worden geëxporteerd. Teneinde deze overeenkomst zoo vol ledig te doen effectueeren, is een con trole-methode ingeschakeld van een er kend Nederlandsch accountantskantoor. In deze overeenkomst is een quota regeling getroffen, waarvan de opzet deze is, dat ieder der contractanten een bepaald quotum voor export is toe gewezen. Zoodra een der contractanten zijn export-quotum volledig heeft geëxpor teerd, zal hij alvorens zelf met de fabricage voor export door te gaan verplicht zijn tegen de in de overeen komstig vastgestelde fabricageprijzen manden af te nemen bij die van zijn mede-contractanten, welke hun export quotum nog niet hebben bereikt. Op deze wijze is er dus voor gezorgd, dat ook den kleineren mandenfabrikan ten-exporteurs een basis voor hun be staan is gegarandeerd. Deze regeling js tot stand' gekomen onder leiding van den secretaris van de Kamer van Koop handel te 's Hertogenbosch. DUSSEN. Toen A. K. met zijn riiwiel met een flinke vaart uit den hoek kwam. botste hii in volle vaart te gen het rijwiel van S, K.. kwamj te vallen en bezeerde zijn rechter hand en arm. terwijl van zijn rijwiel het voorwiel werd ingedrukt en ver der nogal gehavend werd. G. v. d. Stelt alhier, had het ongeluk tijdens het laden van pak ken papier aan de Papierfabriek, een pak op den duim zijner rechterhand te krijgen, zoodat zijn duim open scheurde. Dr. Van- Vuuren verleende geneeskundige hulp. Dinsdagavond gaf de fanfare „Wilhelmina" haar vastenavonduit voering in hotel „Koppelpaarden." Het ging er recht gezellig naar toe en de uitvoering werd wederom druk Kp 7 fW* n I" Den VVelEd. Heer A. v. H. alhier, laat thans een wei in orde brengen tot ijsbaan. Daar er thans geen ijsbaan is wordt dit ten zeer ste toegejuicht, daar er dan vooruit zicht is volgenden winter een ijs baan te hebben. NIEUWENDIJK. De arbeider C. v. N. had het ongeluk met het rietsnijden zoodanig te vallen, dat hij zich ernstig be zeerde, zoodat geneeskundige hulp noodig bleek. Dr. Van Leeuwen van Sleeuwijk verleende de eerste hulp. Naar we vernemen heeft de Geref. J. V. ,,De Zaaier," alhier, be sloten om tot splitsing der vereeni- ging in twee afdeelingen over te gaan, wegens gestadigen groei. De arbeider D. S. werkzaam op „De Hoogepolder" had het onge luk tijdens het dorschen. zoodanig met zijn hand tusschen het dorsch- machine bekneld te raken, dat ge neeskundige hulp moest worden in geroepen. Dr. Mijnlieff verleende ge neeskundige hulp. POEDEROIJEN. De Chr. Jongelingsvereeniging „G.A.U.S." is voornemens op Maan dag 19 Februari haar jaarvergade ring te houden. Het kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk is hun hiervoor afgestaan. Aan het bestuur van den Dorpspolder Poederoijen beneden den Meidijk is met ingang van 1 Sept. 1934 ontslag aangezegd, vanaf dien daium gaat het 'beheer van genoem den Polder over aan het district van den Bommelerwaard. beneden den Meidijk; SLEEUWIJK. Uitslag schietwedstrijd Bur gerwacht, afdeeling Sleeuwijk. Van de 100 punten die moesten worden geschoten verwierfA. P. van El- zelingen ie prijs met 98 p.: C. Box man Czn. 2e prijs met 96 p.; A. Ou- werkerk 3e prijs met 94 p. Verder werden nog een aantal andere prii- zen toegekend. Woensdagavond hield de Chr. Nat. Werkmansbond afd. Sleeuwijk in de Openbare Lagere School al hier haar jaarvergadering. Dit jaar feest werd op gezellige wijze ge vierd. De belangstelling was tamelijk groot. Het Chr. dameskoor „Looft den Heere" hoopt a.s. Zaterdag des avonds 7 uur in de Geref. Kerk' alhier, een uitvoering te geven. Over de afgeloopen maand werden voor den Vleeschkeurings- dienst ter Gemeentesecretarie aange geven: 4 koeien, 2 pinken, 28 var kens. 1 schaap, 10 lammeren, 1 kalf en <50 K.G. vleesch. SPRANG. Vrijdagavond jl. kwam de afd. Sprang van den Chr. Bouwvakarbeiders bond in haar 5e jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer B. Bogers, opende op gebruikelijke wijze. In zijn openings woord gat de voorzitter in grove trekken weer den voornaamsten arbeid in deze vijf jaar verricht en wekt opf om op den ingeslagen weg, in weerwil van de moei lijke tijdsomstandigheden, aan den bloei der organisatie te blijven voortarbeiden afziende van eigen kracht, maar ziende op Hem, die de wereld regeert naar Zjjn vrijmachtig welbehagen. Door den secretaris en penningm. werd een goed verslag uitgebracht. Door ver andering van werkkring van enkele arbei ders was het ledental van 47 op 43 teruggeloopen. De aftredende bestuursleden, de heeren A. Mandemakers, W. BraspenciDg en A. v. Zeist werden herkozen, die deze be noeming onder dankzegging bij vernieu wing aanvaardden. Door den heer C. v. Caem werd als onderwerp ter bespreking ingeleid „Moei lijke strijd4 waarop eenige bespreking volgde. Besloten werd om op 2 Maart e k. dit eerste lustrum eenigszins feestelijk te berdenken. Hierna sluiting door den voorzitter. WASPIK. Tot tijdelijk geneesheer, belast met de armenpractijk, is benoemd de WelEd. Zeergel. Heer Dr. Mouwen alhier. Met de vastenavonddagen werden alhier verschillende uitvoeringen gegeven. Zondagavond gat de tooneelvereen. „Con cordia" hare tweede winteruitvoeriog in het café van den heer Chr. Montens. Maandagavond de Bossche Diletantenver- eeniging in de concertzaal van den beer H. van Iersel, het blyspel „De Typiste." Zondagavond voor de dames en Dinsdag avond voor de heeren gaf de onlangs op gerichte tooneelvereeniging W.S.C. hare eerste uitvoering in de zaal van den heer J. Vloeimans, waarby werd opgevoerd het drama „Vergeten en Vergeven". Al deze uitvoeringen waren druk bezocht. Het gegevene viel zeer in den smaak, WERKENDAM. Door architect A. de Jong werd aanbesteed het bouwen van 2 woonhuizen voor rekening van den heer Joh. de Keyzer te bouwen in 't Laantje. Ingeschreven is als volgt Metselwerk D. de Koter f 2283J. J. van Loon f 2180; P. Baggerman f 2050 Gebr. Duizer (Sleeuwijk) f 2032 C. H. v. d. Heuvel f 1893. Timmerwerk C. C. Kieboom f 1787 A. de Later (Nieuwendijk) f 1784Gebr. de Joode (Sleeuwjjk) f 1656 Gebr. Ver doorn f 1628; Joh. van Herp f 1616; C. Ritmeester f 1549F. Pellikaan (Sleeuwijk) f 1449. SchilderwerkA. v. d. Heuvel f 587 W. Visser f450; W. v. d. Bunt f448; Y. de Vries f 424 J. A. Geene f 347 C. Duizer (Sleeuwijk) f 333 A. v. d. Nat (Sleeuwijk) f 297. 't Werk is aan de laagste inschrijvers gegund. Voor rekening van den heer A. de Leur alhier, werd door den architect, de heer De Jong van Sleeuwijk, een te bouwen woonhuis in 't Laantje aanbe steed. Inschrijving SmidswerkC. de Kleijn f 82.50 Fr. Kramer Zn. f 64,20Firma Kal lenoord v. d. Schuit f 63. Loodgieters werk Van Rooy f 106 Bras f119; Firma Peters f 138 (waarin 'n bedrag is begrepen van f 38 voor electrischen aanleg). Electrischen aanlegC. van Breugelen f 38. Schilderwerk J. A. Geene f 229 Gelderblom f 246C. Duizer f 247 W. v. d. Bunt f 248 A. v. d. Nat f 250Y. de Vries f 258 A. t. d. Heuvel f 378. Timmerwerk Joh. Baggerman f 850 J. van Herp t 1111 Gebr. Verdoorn f 1123; Fr. van Varik f 1194; Gebr. de Joode f 1195; J. van Wyk f 1245; C. C. Kieboom f 1250. Metselwerk C, H. v. d. Heuvel f 1187 P. Baggerman f 1295J. J. van Loon f 1385Gebr. Duizer f 1418D. de Koter f 1538. WOUDRICHEM. Woensdagmorgen j.l. werd voor de leerlingen der ie Openbare en Bijzondere Lagere School alhier, een boomplan tdag gehouden, welke werd bijgewoond door den heer Ka pitein-Eerstaanwezend-Ingenieur de* Genie te Gorinchem en den Heer Opzichter van Fortificatiën alhier. Op, de Rijkswallen werden door de leer lingen een aantal boomen geplant. Het ten Gemeentehuize bii ge legenheid van trouwen aanwezige busje voor het Burgerlijk Armbestuur alhier, leverde over 1933 een bedrag op van f29,42. Op de werkverschaffing van den polder „Nieuwe Ban" zijn thans zijn thans uit deze Gemeente een 60- tal werkloozen te ewrk gesteld. Naar wii vernemen is de cur sus voor jeugdige werkloozen. welke in het gymnastieklokaal ie Openbare School alhier werd gehouden, thana opgeheven. Het concours voor muziek- en zanggezelschappen, uitgeschreven door Woudrichem's Fanfarecorps op Pinkster-Maandag a.s. is in beginsel reeds een succes. Het benoodigd aan tal deelnemende vereenigingen voor, het slagen hiervan is ruim overschre den, terwijl verschillende toezeggin gen nog in behandeling zijn. De te geven concerten zijn in goede han den. Op Zaterdagavond 19 Mei zal de bekende Wijksche muziekvereeni- ging (Directeur de heer Hermans) het openingsconcert geven, waarna op Maandag avond 21 Mei de Kon. Harmonie „De Bazuin" te Gorinchem (Directeur de heer Gerritse) het ge heel op; waardige wijze zal beslui ten. Naar wii vernemen heeft ide heer H. van Andel, dezer dagen be dankt, als ouderling der Ned. Herv. Kerk. De landbouwvereeniging „Sa- menewrking" hoopt haar jaarvergade ring te houden op Woensdag 21 Fe bruari a.s., 's avonds 7 uur, in café Wilhelm alhier. Verschillende pun ten staan voor deze vergadering opj de agenda. Deze week is men in het wa terschap „De Nieuwe Ban" begonnen met het uitdiepen der scheidingssloo- ten, wat in werkverschaffing wordt uitgevoerd. Onder toezicht van een opzichter der Heide-Maatschappij, zijn zijn thans 61 arbeiders tewerk' ge- gesteld. j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 7