Dit nummer bestaat uit 2 bladen ingezonden van alten a Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No5410 Woensdag 21 Februari 1934 liuiteiilandsch Overzicht Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. de E Aspirin Sommigen zeggen dit is even goed als Aspirin. Zij profiteeren van den naam Aspirin - op uw kosten. Ga daar niet op in Eisch de echte Aspirin met Bayer-kruis en met den oranje band om de verpakking! J a België plotseling in rouw gedom peld. door het noodlottig ongeval, Koning Albert, overkomen bii een bergbeklimming nabij Namen. Zaterdagmiddag is de koning, al leen vergezeld door zijn khmerheer, per auto van het kasteel Laeken na bil Brussel vertrokken om een tocht te maken naar het gebergte Marche les Dames op eenige kilometers af stand van Namen. Zooals hii gewoonlijk op dergelijke uitstapjes deed, liet koning Albert zijn kamerheer in de auto en ging alleen het gebergte in. De kamerheer wachtte een uur. Toen de koning toen nog niet terug gekeerd was, ging hij er op uit om inlichtingen in te winnen. Behalve de autoriteiten namen tal van bur ning deel. Den geheelen Zaterdaga- gers aan het zoeken naar den ko- vond duurde het zoeken voort zon der dat men een spoor van den ko ning vond. Te twee uur vannacht vond men het lijk van koning Al- bert aan den voet der rotsen. Het hoofd had een diepe wonde, er be staat geen twijfel over. dat hii op slag moet zijn gedood. De Koning had een wandeling over rotsen ondernomen, die onge veer 8o meter hoog oploopen. Hij moet gestruikeld zijn over een be vroren steen, en viel door deze strui keling 12 meter omlaag, met het hoofd op den grond stortende. Langs de rotsen vond men bloedsporen. Lorgnet, stok en rugzak vond men nabij het lijk. De doodstijding heeft in Brussel een verpletterenden indruk gemaakt. Alle openbare vermakelijkheden zijn gesloten; de radiostations zenden al leen bijzonderheden omtrent het tra gisch gebeuren uit; de overige uit zendingen vinden niet plaats. Liet ge- heele land is in diepen rouw ge dompeld. Koning Albert I is bijna 59 jaar, tijdens der wereld oorlog stond, hii in de gevaarlijkste stellingen op de meest bedreigde punten, als eerste soldaat onder de soldaten, voor wie hii het bezielende voorbeeld was. En later, toen België zich herstelde van de wonden, die de oorlog geslagen had, was het alweer de koning, die vooraanging en het voorbeeld gaf bii het werk van den opbouw, ter wijl bii de rampendie België trof fen op ander gebied, overstroomingen en mijnrampen, het Belgische ko ningspaar steeds weer ter plaatse ver scheen om den nood te lenigen. Koning Albert had van zijn konink lijke taak een zeer breede en nauw gezette opvatting die hem ertoe dreef, alles wat hem voor België en het 'Belgische volk van belang leek, nauwkeurig te bestudeer en. Zijn ve le reizen, vooral naar het Belgische koloniale gebied, getuigen hiervan. Geen wonder, dat Koning Albert door volk algemeene geacht en be mind werd en het Belgische volk dus zeer onder den indruk is door dit overlijden. Ook in het buitenland was Ko ning Albert algemeen geacht en ge zien, dit blijkt overduidelijk door de deelnemings betuigingen die uit alle deelen der wereld bii de Koninklijke familie en de Belgische regeering in komen. Koningin Wilhelmina en de Neder- landsche regeering behoorden tot de eersten, die van hun deelneming ge tuigden. De president der Fransche republiek, de koning van Engeland, de Duitsche regeering. de president der Vereenigde Staten en vele an dere staatshoofden en regeeringen hebben reeds Zondagmorgen hun condoléance betuigd. Z. LI. de Paus heeft H. AI. konin gin Elisaebth van België een tele gram van deelneming en rouwbeklag doen toekomen, waarin Z. H. ge waagt van zijn diepe ontroering bij het vernemen van de schrikkelijke ramptijding en verzekert dat Hii bid den zal voor de zielerust van den hoogen overledene. In België waaien van alle natio nale en vele particuliere woningen de vlaggen half stof. Doumergue minister-president van Frankrijk heeft zich Maandag met de ministers Herriot en Tardieu naar Brussel begeven om het stoffelijk overschot te begroeten. President Le brun van Frankrijk zal persoonlijk de begrafenisplechtigheid bii wonen. Llii zal vergezeld zijn van de mini sters Barthou en Piétri. Onze vorstin zal zich bii de ter aardebestelling laten vertegenwoordi gen door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden met gevolg. De be grafenis heeft plaats morgen. Don- derdag.Prins Leopold III, die met- zijn gemalin prinses Astrid in Zwit serland vertoefde is Zondagavond in Brussel aangekomen. Hii zal als Leo pold III, zijn vader, als koning van België opvolgen. De inhuldiging heeft Vrijdag a.s. plaats. Kroonprins Leopold in 3 November 1901 ge boren. Vergadering van den raad der ge meente NEDERHEMERT op Maandag 19 Febr. des nam. half drie. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer C. W. v. Ommeren. Afwezig de heer O. v. d. Werken. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed, leest de no tulen der vorige vergadering, die worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Verzoek van den heer W. Knoop om eervol ontslag uit zijn betrekking als Hoofd der School aan de Zuid zijde, als lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim en als lid van de Commissie voor toezicht op het Lager Onderwijs. Op voorstel van B. en W. wordt dit ontslag eervol verleend met in gang van 1 Maart a.s. De Voorzitter deelt in verband met vorenstaande mede, dat B. en W. met ingang van denzelfden datum, den heer Kranenburg, onderwijzer te Wijk, die op wachtgeld is gekomen, tot tijdelijk hoofd hebben benoemd. Van dezen onderwijzer zijn gunstige inlichtingen verkregen van den In specteur van het L. O. Het college is tot deze tijdelijke aanstelling over gegaan mede op advies van den Mi nister van Onderwijs. Verzoek van de Vereen, voor Chr. Volksonderwijs, om een voorschot in gevolge art. 101 der L. O.-wét voor 1934- B. en W. stellen voor een bedrag van f1146,40 als voorschot beschik baar te stellen. De school is bezocht door 111 leerlingen, de kosten van het openbaar onderwijs hebben over 1933 bedragen f 12,93 Per leerling, het voorschot bedraagt 80 pCt. van dit bedrag. De raad hecht hieraan zijn goedkeuring. Benoeming leden der Commissie van schoolverzuim aan de Noordzijde. Alle aftredende leden worden her kozen. Aan de Zuidzijde werden herkozen de heeren O. v. d. Werken, G. Kuij-j pers, G. J. de Weerd, en M. van Heemskerk. De vacature W. Knoop wordt voorloopig niet aangevuld, af gewacht zal worden, hoe de kwestie opheffing O. L. School zal afloopen, mocht deze opheffing niet doorgaan, dan kan het dan te benoemen Hoofd der School voor deze vacature wor den aangewezen. Door het overlijden van den heer Slegh is een vacature ontstaan in de schattingscommissie. Aanvulling dezer vacature wordt tot de volgende vergadering aangehouden. B. en W. zullen dan met een aanbeveling ko men. Af- en overschrijving begrooting 1933- Met algemeene stemmen wordt tot de voorgestelde af- en overschrijving tot een bedrag van f 165 besloten. De post onvoorzien waaruit het be drag wordt overgeschreven, geeft thans nog een bedrag van f 279,69 aan. Van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt, zoodat de Voorzitter de openbare vergadering sluit en de raad overgaat in geheime zitting. Vergadering van den raad der ge meente ANDEL op Vrijdag 16 Fe bruari des nam. 2 uur. Voorzitter: EdAchtb. Heer A. D. v. d. Schans. Secretaris: WelEd Heer B. van Andel. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. Alvorens over te gaan tot afwer king van de agenda legt de heer J. W. Dibbits in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af, om toegelaten te worden tot lid van den raad. De Voorzitter wenscht den heer Dibbits geluk met zijn benoeming tot lid van den raad en hoopt dat deze als zoodanig veel in het belang van de gemeente zal mogen doen en dat men in vriendschap met hem zal mogen samenwerken. De heer Dibbits dankt den Voor zitter voor zijn woorden en zegt dat hij met weemoed de plaats inneemt van zijn voorganger en de kracht hoopt te krijgen om nuttig voor de gemeente Andel werkzaam te zijn. De Voorzitter vraagt den raad machtiging voor B. en W. voor het houden van de gewone jaarlijksche verpachtingen en verhuringen, welke machtiging wordt verleend. Nota van aanmerkingen door Ged. St. gemaakt op de gemeentebegroo- ting 1934. De Voorzitter zegt dat B. en W. de begrooting in verband met deze aanmerkingen hebben gewijzigd. Dan willen Ged. St. weten, of de gemeente nog uitzicht heeft op ob jecten voor werkverschaffing. Voor het Noorder Afwateringskanaal loo- pen de werkzaamheden ten einde en daarom zouden B. en W. de griend- landen die niets opbrengen willen gaan omzetten in bouw- en weiland, waarvoor een rijkssubsidie is aange vraagd. De heer Millenaar vraagt hoe groot de grienden zijn, die aanvankelijk voor omwerking zijn bestemd, waar op de Voorzitter antwoordt van vijf bunder. Verder vragen Ged. St. of het uit getrokken bedrag voor werkverschaf fing en steunverleening wel voldoen de is. De Voorzitter meent dat dit moei lijk valt te zeggen. Spr. is van mee- ning, dat het in de toekomst wel gewenscht zal zijn uit te zien naar objecten voor werkverschaffing en zijn persoonlijk gevoelen is dat daar voor de medewerking van particulie ren voor het omwerken van hun grienden noodig zou zijn onder de zelfde voorwaarde als bij werkver schaffing voor waterschappen. De heer Schouten meent dat de bewering dat de werkverschaffing ten behoeve van het Noorder Afwate ringskanaal ten einde loopt wel wat kras is. De Voorzitter antwoordt dat men deze week aan het eind stond en dat als er geen bijzondere maatregelen waren getroffen, de werkeloozen zon der werk zouden zijn geweest. In verband met het Noorder Afwate ringskanaal zijn verschillende werkjes in voorbereiding. Vermoedelijk zal met een 14 dagen in den polder van Genderen begonnen kunnen worden, de Minister heeft daaraan reeds zijn goedkeuring gehecht, doch de ver eischte overeenstemming met het pol derbestuur is nog niet bereikt. Op 15 December is door het Bestuur van het Noorderafwateringskanaal ge vraagd, de werkzaamheden te doen aanvangen in den Binnenpolder van Drongelen. Op 9 Januari van den polder Hill. En op 18 Januari is door B. en W. een plan gereed ge maakt in overleg met de Heidemaat schappij, voor het omwerken van griendgronden. In een onderhoud dat spr. in den raad heeft gehad, heeft hij er op gewezen, dat deze werkver schaffing alleen nut kan hebben als gezorgd wordt voor betere ontwate ring. Spr. hoopt dat de grondeige naren in deze hun eigen belang zul len inzien. Iets wat tot heden bij sommigen wel wat te wenschen over laat. Om alles in orde te krijgen kost heel wat moeite. Spr. is er drie maal voor naar den Haag geweest en tot heden zonder gevolg. Hij zal niemand de schuld geven, doch slechts het feit constateeren dat het heel wat voeten in de aarde heeft om de zaak voor elkaar te krijgen. Men had beloofd de zaak Andel het eerst aan de orde te stellen, maar men hoort niets. Gisterenmorgen heeft spr. er nog over getelefoneerd en nu gisteravond is telefonisch be richt gekregen dat men in de pol ders te Drongelen en Hill kan be ginnen, terwijl ook bericht van toe stemming van den polder Genderen is ontvangen. Het graafwerk inden polder van Babiloniënbroek is ge reed, daar is keurig werk verricht. De heer Schouten vraagt of voor Andel zelf nog geen bericht is in gekomen. De Voorzitter antwoordt ontken nend. Zoodra er bericht komt, kan ook hier begonnen worden, want er zijn helaas nog werkeloozen genoeg. De heer Millenaar vindt het jam mer, dat de werkeloozen buiten de gemeente worden gestuurd als er in de gemeente zelf nog werk voor hen te vinden is. De Voorzitter merkt op, dat in de gemeente voor slechts enkelen werk is te vinden. De heer v. Houwelingen vraagt of het tegenhouden van de beslissing te wijten is aan de polderbesturen. De Voorzitter antwoordt dat dit in het begin wel het geval was, maar het houdt ook verband met wijziging der grenzen voor de waterschappen. De heer Hoesen vraagt of de re geering dan geen drang op de water schappen kan uitoefenen. De Voorzitter antwoordt dat dit niet het geval is. In den Haag meent men dat de polders buitengewoon van de uit te voeren werken profiteeren, maar ze vergeten daarbij dat de pol derbesturen heel wat moeite hebben hun lasten binnen te krijgen. Spreker hoopt dat de grondbezitters nog eens zullen beseffen, dat ontwatering van groot belang is. Af- en overschrijving begrooting 1933- Eenige posten zijn tot een totaal bedrag van f1371 overschreden, waaronder f 800,voor werkeloozen- kassen. Overschrijving kan gevonden worden uit posten waarbij over is en een nieuwen post. Met algem. st. wordt tot de voorgestelde af- en over schrijvingen besloten. Bij de rondvraag informeert de heer Millenaar of de bewerking der griendgronden geschiedt onder toe zicht van B. en W., waarop de Voor zitter antwoordt, dat het gebeurt on der toezicht der Heide-Mij. De heer Hoesen vraagt of het griendland dat voor omwerken in aan merking komt, ook geschikt is voor bouw- en weiland. De Voorzitter antwoordt, dat de gronden als griend zijn uitgeteeld, er moet dus iets mee gebeuren, puik bouw- of weiland zal het de eerste tijd zeker niet zijn. De toestand van het Andelerbroek is de laatste 20 jaren veel verbeterd, door betere ont watering. De heer Hoesen vraagt of het land in elk geval toch hoog genoeg komt, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt. De heer Hoesen vraagt of het niet gewenscht is te zorgen, dat, als het met de werkverschaffing op een ein de loopt, de steunregeling in toepas sing wordt gebracht. De Voorzitter antwoordt dat de steunregeling bestaat, mocht het op een gegeven moment noodig zijn, de ze in werking te doen treden, dan vragen B. en W. den Minister daar toe toestemming. Geen der raadsleden heeft verder iets voor de rondvraag. De Voorzitter heeft nog een kleine mededeeling over de electriciteits- kwestie. De heeren weten hoe spr. ten opzichte dezer kwestie staat, hij betreurt het dat de gemeente parti culiere krachtafnemers niet aan het net kan aansluiten. Hij beschouwt het als een strop, dat de firma Schou ten door de P.N.E.M. zelf wordt be- fdiend. Op 6 ets. na is het vorig jaar de gegarandeerde stroom verbruikt dank zij de afname door de firma Schouten. Als in 1934 door de an dere aangeslotenen, dezelfde hoeveel heid stroom wordt afgenomen als over 1933, mist men een bedrag van f435, dat de firma Schouten in 1934 heeft betaald. Het valt niet mee, vooraf te berekenen of een kracht aansluiting voor- of nadeel zal op leveren. Het is jammer, dat de ge meente die een eigen net heeft, ten gevolge van de bepalingen die de P.N.E.M. stelt een goede afne mer niet kan bedienen. Bepalingen die er op gericht zijn, de gemeenten te noodzaken hun bedrijf over te geven. De vergadering wordt hierop ge sloten. (Buiten verantwoording der Red.). Capelle, 17 Febr. 1934. Geachte Redacteur, Hoewel het niet de gewoonte is cri- tiek uit te oefenen op de raadsvergade ringen van Sprang-Capelle, zou ik thans gaarne gebruik willen maken van eeni ge gastvrijheid in uw blad. Onze Raad heeft vermoedelijk het laatste woord' gesproken over de school kwestie i'i'n Sprang-Capelle. Voor het eerst in al de jaren, dat deze zaak aanhangig was, is door het nieuwe raadslid, de heer dë Bas, klare wijn geschonken in deze terecht onverkwikke lijke kwestie. Onze wethouders zwij gen in alle talen, doch het spreek woord zegt: „Wie zwijgt, stemt toe!" Nimmer is ons zoo duidelijk gebleken, op welk een bedenkelijke wijze de schoolkwestie een oplossing heeft ge kregen. Minstens één der beide opgeheven openbare scholen is de dupe gewor den van de verregaande laksheid on zer vroede vaderen. Men stelde uit, liet bouwplannen ontwerpen, die hon derden guldens kostten en school met schoolhuis te Vrijhoeve vervielen in een erbarmelijken toestand. Ofschoon een raadslid eertijds de opmerking maakte, dat in de geheele gemeente geen en kele schuur er zoo haveloos uitzag als het schoolgebouw in Vrijhoeve, heb ben B. en W. niets gedaan om hierin eenige verbetering te brengen. De heer Verheijden verschuilt zich achter dure materiaalprijzen; de heer Timmermanis was tevreden met een genomen raadsbesluit en de heeren Mi- chaël en de Boer willen het doen voor komen, dat niemand schuld heeft. Het is aandoenlijk te hooren, hoe enkel het noodlot over het wel en wee van het openbaar onderwijs besliste. De Raad heeft nu bezuinigd!? Weldra zullen twee ambtswoningen leeg staan, die thans f500 huur opbren gen. De gemeente moet nu de kosten van inrichting en onderwijs aan Loon op Zand betalen; de plaatsing der 100 voor het Land van Hensden en JUtena, de Langstraat en de Bommelerwaard Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje band-buisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1