Buitenland. Binnenland. Voetbalsport Plaatselijk Nieuws. leerlingen op andere scholen kost de gemeente minstens f700. Aan huur- derving en uitgaven voor onderwijs dus een bedrag van f1200 of f 12 per leerling per jaar, terwijl volgens uw verslag de kosten thans maar plm. f 10 per leerling bedragen. En het verdere resultaat? Ouders, principieele voor standers 'van O.O. moeten hun kinderen op grooten afstand naar een andere gemeente zenden óf tegen hun overtui ging de bijzondere school voor lief nemen. Men gaat in Nederland prat op de vrijheid van onderwijs, doch blijkbaar is die vrijheid voor het bij zonder onderwijs door de L.O.-Wet ge waarborgd en moet de openbare school de bezuiniging betalen. Wél een zonderlinge toepassing der pacificatie. En dezelfde voortvarendheid als op onderwijsgebied, schijnt de Raad ook toe te passen op de gemeentelijke wo ningbouw. Ook hier heeft de heer de Bas den spijker op den kop geslagen en zal de put gedempt worden als het kalf verdronken is. De huizen loopen leeg en de gemeente betaalt de huurschade. Een half jaar geleden heeft de heer Michaël kans gezien de huurverlaging op de lange baan te schuiven. Geen wonder! De heer Michaël is zelf huis eigenaar. Thans meent de heer van Willigenburg de gemeentebelangen te dienen door de particuliere bouwers te steunen. Straks hebben dezen de gemeentewo ningen leeg gepompt en uit de belas tingen moeten de annuïteiten plus huur schade der woningbouw betaald wor den. Met welk mosterd na den maal tijd 'zullen de heeren dan weer ko men? Velen met mij zullen belangstellend' uitzien naar den afloop van dit nieuwe drama. Hoogachtend, CRITICUS. o— Zeergeachte Redacteur, Verzoeke beleefd eenige opmerkin gen te mogen maken naar aanleiding van het raadsverslag der Gemeente Sprang-Capelle in Uw blad van ió Februari 1934. Bii voorbaat vriendelijk dank. Met verbazing en teleurstelling heb ik gelezen, op welke wijze in de raadsvergadering de kwestie der huurverlaging van de gemeentewo ningen is besproken. Nu de Regee ring een renteverlaging over 1934 in uitzicht stelt en algemeen een huur verlaging noodzakelijk wordt geacht, had men van Burgem. en Wetli. een voorstel, verwacht om de huren der woningen in overeenstemming te brengen met het plaatselijk huurpeil, waartoe de Regeering 'bii schrijven van 7 Juli 1.933 reeds toestemming gaf. In een conferentie met het col lege van B. en W. erkende dit col lege, dat huurverlaging uit financi eel oogpunt, zoowel als op billijk- heidsgronden de eenige oplossing was om tot de gewenschte exploita tie te komen. Toen in de vergade ring van 31 Aug. 1933 de zaak ter sprake kwam, mocht dus verwacht worden, dat het Gemeentebestuur een overwogen plan aan de Raad had voorgelegd. Edoch, 'tging de weg van uitstel op, waarvan Uw raads verslag op schoolgebied ook een sprekend staaltje geeft. Een belang stellend raadslid wil de kosten op het Rijk afwentelen en het huurpeil handhaven. Zoo gelukte het den heer Michaël een huurconcurrentie uit te schakelen, terwijl dit pleiten voor puur eigenbelang door geen der raadsleden werd begrepen. Noch het bestuurslid der Bouw vereeniging, noch de raadsleden, die gaarne plegen op te komen voor de minder met aardsche goederen be deelden, hadden een woord voor de belangen van 28 gezinnen, voor wie de huur niet zelden 1/3 a 1 /4 van huil inkomen bedraagt, terwijl 1/6 h 1 /7 door de Regeering als norm wordt gesteld. Weth. v. Willigenburg voert thans zwakke motieven aan om de huurver laging tegen te houden. Spreker con stateert, dat de menschen beter zelf kunnen bouwen, dan in Sprang-Ca pelle te huren. Dat een concurrentie strijd zou ontstaan met het particu lier initiatief is uitgesloten. Zooals spreker kan weten, is dit elke bouw- vereen. verboden en hier zou pas de taak van den Wethouder beginnen om particulieren-bouwers te bescher men. Of de huizen na de huurverlaging alle bewoond zullen worden? Niet te bewijzen! Weet een visscher vooruit dat liii zijn netten vol zal hebben? Nochtans zet hij ze uit. Maar wèl zeker is. dat de huur ders zoo spoedig pnogelijk vertrek ken naar betere en mooiere huizen met minder huur; dat de huurders dan niet meer terugkomen en de ge meente alle huren moet bijpassen; dat de huurders thans een extra be lasting betalen. „De zaak van 2 kanten bekijken." Juist, maar nog beter is van alle kanten. Ons bestuur is zich helder be wust, dat huurverlaging financieele offers vraagt, doch het Gemeentebe stuur moet toch inzien, dat deze wo- ningpolitiek niet vol te houden is en zal de stelregel van Brederode moe ten volgen„Zii kiezen het best van twee, die beter niet en mogen." Spreker wil het verder doen voor komen, dat de tekorten te wijten zijn aan het beleid van het bestuur der Bouwvereepiging. In het bovenbedoelde onderhoud met het Gemeentebestuur meende ons Bestuur den heer v. W. over tuigd te hebben, dat de slechte toe stand der huizen het onmogelijk maakte een onderhoudsfonds te vor men. Spreker kan zich ter secretarie overtuigen, dat de exploitatiereke ning geen andere tekorten aangeeft, dan die door huurschade ontstaan. Dat de Gemeente alle huurschade sinds dertien jaren en alle rente-ver liezen op de Bouwvereeniging af wentelt, is toch niet de schuld van ons Bestuur. Verder betwijfel ik of het Rijk accoord zal gaan met de boekhouding door Spreker voorge steld. om het onderhoudfonds te ge bruiken voor delging van huurschade. Enfin, „men is in Sprang verstandi ger geweest." Laat de heer v. W. zich echter overtuigd houden, dat wij gaarne van hem willen leeren en zijn adviezen in het belang onzer gemeen te graag ter harte genomen worden. Jammer, dat de heer de Bas zoo weinig steun ondervond in zijn po gen. Het Raadslid-Bestuurslid liet de gelegenheid de homogene belangen van gemeente en bouwvereen. te die nen, ongebruikt voorbij gaan. En waar bleef de heer Kraak, die m.i. ter vergadering had moeten zijn. al was het enkel in het belang der huur ders geweest? Zoo gaat de tijd weer voorbij. Straks staan de helft of meer der woningen leeg en alle fracties was- schen hun handen in onschuld. Er is nog ,een Rijk en Bestuur der Bouwvereeniging, die dan als zondebokken dienst kunnen doen. Wacht maar af. Uw dw. E. COLET. Secr. Bouwvereen. Capelle. 19 Febr. '34. MEER DAN 400.000 RADIOTOESTEL LEN IN BELGIE. Einde Januari hadden in België meer dan 400.000 personen hun belasting vol daan wegens het bezit van een radiotoestel. O TE PLETTER GEVALLEN. In de Zeppelinhal te Friedrichshafen wordt thans gewerkt aan het nieuwe lucht schip. Bij de montage aan het hek van het luchtschip stortte een timmerman van een 21 Meter hooge stellage naar beneden en bleef verpletterd op den grond liggen. JAPANSCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Nabij Hamamatsu is een zwaar bom bardementsvliegtuig neergestort. Vijf in zittenden werden gedood en één gewond. o GROOTE FABRIEKSBRAND. Een groote brand heeft gewoed in een verffabriek te Créteil in de buurt van Parijs. 20.000 Liter olie zijn in de vlam men opgegaan. De schade wordt geraamd op l1/, millioen francs. O— DUIT3CH VISSCHERSVAARTUIG VERGAAN. In de Noordzee is de Duitsche visch- treiler „Bonn" gezonken. Een andere treiler slaagde er in de bemanning aan boord te nemen. O— SLUIPMOORDENAAR GAS. Te Alzey in het Rijnland is een gas buis gesprongen het gas drong een huis binnen en maakte een groot aantal per sonen bewusteloos. Een echtpaar werd gedood en een 19 jarige jongen zweeft nog in levensgevaar. De overige personen konden worden gered. o DROEVIG EINDE VAN EEN TROUW PARTIJ. Een zeer treurig einde had een huwe- lijksmaal, dat ter eere van een pas ge trouwd paar te Besangon werd gegeven. Nog voordat de maaltijd was afgeloopen werd de 22 jarige bruid onwel en over leed enkele oogenblikken later aan een hartverlamming. O— GROOTE BRANDEN IN EGYPTE. Twee steden in Egypte zijn door ver nietigende branden geteisterd. Te Ben Haelasal werden door een brand 36 huizen verwoest, waarbij 5 personen om het leven zijn gekomen, Een andere groote brand is uitgebroken te Zagazig, het centrum van den katoenhandel in Beneden Egypce. In deze plaats zijn 250 huizen een prooi der vlammen geworden. —O— KERK TE MUIDERBERG UITGE BRAND. Zondagmiddag is de Ned. Herv. Kerk te Muiderberg in brand geraakt, met het gevolg, dat het vuur het kerkge bouw inwendig totaal heeft vernield, zoodat thans nog alleen maar de muren overeind staan. Des morgens was er geen dienst geweest, doch 's avonds 7 uur zou de godsdienstoefening aan vangen, in verband waarmede de kachel in de kerk des middags flink werd ge stookt. In den schoorsteen is toen brand ontstaan, met het gevolg, dat dit vuur zich heeft medegedeeld aan het houten kapwerk in de gewelven, dat door zijn bijzondere droogte fel brandde. De rook, welke spoedig naar buiten drong, werd opgewerkt door een dame, die zich op de begraafplaats bevond welke rondom de kerk gelegen is. Zij waarschuwde zoo spoedig mo gelijk eenige Muiderbergers, die de brandweer alarmeerden. De spuitgasten stonden voor een zeer zware taak en konden niet beletten, dat het interieur der kerk geheel verbrand de zoodat alleen de muren, waarvan ook een deel al afbrokkelde, bleven staan. Doordat de electrische geleiding benoodigd voor het route-licht voor de luchtvaart, door een ijzeren buis bin nen den torenmuur van een meter diktei, tot naar den top wordt gevoerd, had zij 'van het zoo nabij woedende vuur niets te lijden, en toen het avonddonker viel tunctionneerde het lichtsignaal voor de aviateurs als gewoonlijk. Het 'kerkgebouw was in 1686 op nieuw gebouwd, nadat in 1621 de kerk ook was afgebrand. De middelen lie ten 'toen niet toe, direct een nieuwe kerk te bouwen en lange jaren werd kerk 'gehouden in een woning in het dorp. Het kerkbestuur was eenigen tijd geleden 'in overleg getreden met het Rijk over een algeheele restauratie van het gebouw, evenals eenige jaren ge leden te Muiden was geschied. De kerk was tegen brandschade verzekerd. Het duurde tot 6 uur in den avond, alvorens het vuur geheel gebluscht was. VERHOOGING DER RIJWIELBE LASTING. Bezwaren geopperd. De A.N.W.B. heeft een schrijven ge richt aan den minister van Financiën, waarin o.m. opgemerkt wordt, dat de voorgestelde verhooging der rijwielbe- lastinig, die een jaarlijksch offer van anderhalf millioen guldens beteekent, vooral het financieel zwakste deel der Nederlandsche bevolking treft, terwijl daarvan te vreezen is, dat de rijwiel en rijwielbandenindustrie er de nadee- lige gevolgen van zullen gevoelen. Drin gend verzoekt de A.N.W.B. daarom het voorstel tot verhooging dezer belasting wel te willen terugnemen. Voorts wordt aangedrongen op wij ziging van de bestaande rijwielbelas ting-wet, door te bepalen, dat van 1 Mei tot 1 Augustus de belastingmerken voor halven prijs worden verkocht. Inzake de verhooging van de wegen belasting bepleit de A.N.W.B. een ver dere dan de voorgestelde vereenvoudi ging van het tarief en de invoering van een algemeen tarief, met verrui ming van de gevvichtsgrens tot 150 K.G. voor z.g. driewielers met hulpmo tor, die door duizenden venters en klei ne middenstanders worden gebruikt. Verder wordt er op aangedrongen, alle twee- en driewielige motorrijtuigen en alle motorrijtuigen voor personenver voer (met maximaal 6 plaatsen) te be lasten naar denzelfden maatstaf per 100 K.G. Ten slotte geeft de A.N.W.B. drin gend in overweging, in de wet de mo gelijkheid op te nemen, de wegenbe lasting per maand te voldoen (even tueel met een geringen toeslag). SMOKKELWAAR IN EEN KIN DERWAGEN. De kommiezen in het Zuiden zijn buitengewoon wantrouwige menschen. Welk mensch zou nu argwaan opvatten tegen een kinderwagen met een kind erin, die door de moeder wordt voort geduwd. Een kommies echter wel, al thans in Tilburg. Vrijdag reed daar een moeder met haar kind in een wa gen door de straat. Terzelfdertijd dwaal den daar twee kommiezen rond, speu rend of zij hier of daar geen overtreders konden ontdekken. Hun oog trof den kinderwagen met inhoud. Hoewel kin derverzorging geen speciale taak van de kommiezen is, meenden zij toch, dat het kind wat hooger dan nor maal in den wtagen zat. Zeer belang stellend informeerden zij bij de moeder van het kind, op hoeveel kussens de kleine wel zat. Vragen staat immers vrij, en misschien konden zij hun va derlijke of aanstaande vaderlijke kennis er mede verrijken. En welke moeder zou niet blozen bij zulk een aardige belangstelling van eën paar heeren? Ook deze moeder bloosde. De kom miezen echter legden dit blozen ver keerd uit, en vonden het nuttig eens even de wagen te inspecteeren. Zij vonden hierin 24 K.G. margarine, de belooning voor hun belangstelling. En zoo kwam het, dat de kommiezen met hun kinderwagen met inhoud (be halve natuurlijk het kind) naar het kan toor der belastingen stapten en de moe der met het kind op den arm, en de wetenschap een bekeuring te hebben opgeloopen, naar huis kon wederkeeren. O DE FRAUDE TE EMPEL. De Bossche Crt. verneemt, dat de ge meente-secretaris W. te Empel door de Kon. Marechaussee, naar aanleiding van een ingesteld onderzoek, werd aangehou den en in verzekerde bewaring gesteld. o BEHANDELING BEROEP. Ged. Staten van Noordbrabant hou den een openbare vergadering op 28 Febr. des namiddags te 1 uur, ter behandeling van het beroep van C. A. Struick te 's-Gravenhage tegen het besluit van den raad der ge meente Woudrichem d.d. 10 Aug. 1933> tot onbewoonbaarverklaring van de hem in eigendom toebehoo- rende woningen gelegen te Woudri chem, plaatselijk gemerkt A nrs. 168, 169, 170, 172 en 176. o— HEERENVEEN ÉÉN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vereeniging van de gemeenten AEngwirden en Schoterland en wijziging van de grens tusschen de gemeenten AEngwirdenSchoterland en Haskerland, teneinde te komen tot één gemeente Heerenveen. VERBODEN GESCHRIFTEN. De Minister van Defensie heeft onder de verboden geschriften opgenomen Gereformeerd Vredesorgaan, maandblad van de Gereformeerde vereeniging voor daadwerkelijke vredesactie, welk orgaan maandelijks verschijnt. o— AANVARING. Zaterdagmorgen is op de Schelde voor Vlissingen het Engelsche s.s. „Churruca" in aanvaring gekomen met het Fransche s s. „Wyoming". Beide schepen werden licht beschadigd, maar konden de reis voortzetten. 0 OPHEFFING VAN HET GARNIZOEN TE GORINCHEM? Een der voorstellen van de commissie Idenburg, die heeft nagegaan, welke be zuinigingen op onze weermacht kunnen worden toegepast, isopheffing van de hier gelegerde compagnie Torpedisten. Wordt door de Regeering aan dit advies gevolg gegeven, dan beteekent dit het einde van Gorinchem als garnizoens plaats. Een en ander zal een bezuiniging geven van f464.000 per jaar. De commissie wil dezen tak van dienst onderbrengen bij het Vrijwillig Landstorm Korps Vaartuigen Dienst. ONDER VALLENDEN BOOM. Vrijdag heeft de negenjarige Adriaan Peterse, die in den tuin achter de ouder lijke woning te Eindhoven aan het spelen was, aan een ijzerdraad getrokken, welke aan een ouden boom was bevestigd. On verwacht brak de boom. Het knaapje werd op het hoofd getroffen en was op slag dood. DE BRAND IN DE AMSTERDAMSCHE TELEFOON CENTRALE. Naar van de zijde der Justitie wordt vernomen, heeft het op last der Justitie ingestelde deskundige onderzoek naar de oorzaken van den brand in de Amster- damsche Telefooncentrale op 23 Dec. van het vorig jaar uitgewezen, dat er sprake is van brandstichting. De Justitie heeft thans een belooning van f 2500 uitgeloofd voor dengene, die aanwijzingen geeft, die leiden tot het arresteeren van den dader. 0 DOODGEREDEN. Toen Zaterdagmorgen de 40 jarige echtgenoote van den heer W. van G. te Nederweert per rijwiel uit de kerk huis waarts keerde, werd zij door een perso nenauto van den heer L uit Ospel ge grepen en op slag gedood. De vrouw laat tien, meest nog jeugdige kinderen achter. o PONT TE RHENEN GEZONKEN. Vrijdagnacht reed de auto met aan hangwagen van de firma Kreijger uit Haarlem, beladen met fruit, de Rhenen- sche pont op. De aanhangwagen raakte aan de achterzijde vast tegen den zijkant van de pont. Door de zwaarte op één punt kwam de pont scheef te liggen en maakte water. Tengevolge hiervan zonk de pont, terwijl ook de auto in de diepte verdween. De op de pont aanwezige personen hadden voldoenden tijd om aan den wal te komen. De auto is inmiddels weer op den wal gebracht. O DE SMOKKELAARS ORGANISEE- REN ZICH. Te Oosterhout schijnt de smokkel handel, van Belgische margarine vooral, aardig te tieren, hetgeen wel duidelijk spreekt uit het feit, dat, naar wij vernemen, onder verschillen de smokkelaars een vereeniging is opgericht. Uit de contributie die vrij hoog wordt geheven, wordt de boete, van een lid dat wordt veroordeeld voldaan. o BELASTINGONTDUIKERS. Naar aanleiding van de bepaling van den minister, dat vóór 1 Maart straffeloos aangifte kan worden ge daan van verzwegen vermogen, kun nen wij mededeelen, dat zich in de inspectie Alkmaar reeds 150 perso nen hebben aangemeld en dat het niet aangegeven vermogen niet min der dan 1,500,000 gulden bedraagt. HEUSDEN. Zondag jl. speelde Juliana I hare 14e competitiewedstrijd uit tegen R.W. B. II te Waalwijk. Dit was een zeer spannende wedstrijd waarin beide elftallen de punten deelden 22. Na afloop protesteerde Juliana wegens het niet toekennen van een penalty. Deze werd onder protest genomen en omgezet in een doelpunt (32 voor Juliana). De wedstrijd werd geleid door den heer Joh. Franken, die goed voldeed. Juliana II speelde Zondag even eens hare 44e competitiewedstrijd, echter thuis tegen R.W.B. IV. De Benjamins deden het beter dan hun grootere broers en wisten dezen wedstrijd te winnen met 20. Bravo Oranje-Witten. Deze wedstrijd werd geleid door E. Poddewijn alhier, die eveneens goed vol deed. Tegen verwachting heeft P.S. V. Zondag j.l. een overwinning be haald op het vrij sterke O.D.I. II te Rosmalen, en wel met 41. De ze wedstrijd mag wel de beste ge noemd worden, die P.S.V. tot he den in de competitie heeft gespeeld. We mogen dezen wedstrijd als een bijzonderen aanmerken, gezien de successen van O.D.I. II tegen an dere vereenigingen. De P.S.V.ers gin gen dezen strijd dan ook tegemoet, in de veronderstelling, met een ne derlaag naar Heusden te komen. Bij den aanvang was het echter wel te zien, dat een kansje niet uitgesloten was. Beide partijen waren in het be gin ongeveer tegen elkaar opgewas sen, want eerst even voor de rust nam P.S.V. de leiding, doordat de middenvoor in zwaar gehinderde po sitie den keeper wist te passeeren. De rust ging in met 1o. Direct na den aftrap wist P.S.V. wederom te doelpunten. De midden voor gaf den bal aan den links binnen, de linksbinnen aan den spil, de spil kogelde naar den rechtsbuiten, deze gaf een voorzet, waaruit het 2de doelpunt voor P.S.V. ontstond. Dit doetpunt verdient daarom afzonder lijke vermelding, omdat dit verbazend vlug ging en de tegenpartij geen kans had den 'bal aan te raken. Hierna wist P.S.V. nog tweemaal te scoren. We kunnen verder geen uitzonderingen maken, aangezien al- Zen goed op dreef waren, alleen de achterhoede, in het bijzonder het backstel, mag nog vernoemd wor den. lederen aanval werd door hen onderschept en de bal met een har den kogel naar de voorhoede ge- kan jerd. Slechts eenmaal wist de te genpartij met een zuiver diagonaal schot de achterhoede te verschalken. De wedstrijd had een aangenaam en sportief verloop. De leiding van den Heer v. d. Bosch te Haarsteeg liet niets te wenschen over. SPRANG. Zatardag speelde de v.v. N.E-.O een competitie-wedstrijd tegen Sparta uit Yrijh.-Capelle. De uitslag was 52 in het voordeel van N.E.O. Vrijdag speelde de v.v. S.D.O. II tegen S.D.O. III. Uitslag 41 in het voordeel van S.D.O. II. WIJK EN AALBURG. De Zaterdag op 't N O.A.D. sportterrein gespeelde wedstrijd tusschen N.O.A.D. en B.S.V, uit Besoijen eindigde met 44. A.s. Zaterdag spelen op bovengenoemd terrein Dussensche Boys II uit Dussen en Sparta II uit Andel. Aanvang van den wedstryd 4 uur. WERKENDAM. De Zaterdagmiddag jl. gehouden vriendschappelijke wedstrijd door D.V.O. van Raamsdonksveer en S.V.W. II werd wederom door de gasten gewonnen en wel met 52. HEUSDEN. Onze oud-stadgenoot, de Eerw- heer Jac. v. d. Staak, Broeder van de Congregatie der Witte Paters, is over geplaatst van Bonnoch naar Algiers (Mai. son carrée). i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2