MM Sb StSglfii *s**sS <*«fv MM v:i ■HHHI dan eischt ook deze smakelijke schotel werkelijk niet meer dan een half uur van onzen kostbaren tijd. Stevige linzensoep (4 personen> 500 G. (Ie pond) linzen 4 L. water 20 G. (ca. 2 afgestreken eetlepels) zout 500 G. (1 pond) aardappelen 4 preien 1 bosje selderij 80 G. (4 afgestreken eetlepels bote of margarine 4 theelepels Maggi's Aroma. Breng de gewasschen linzen aan de kook met het water en het zout; laat ze zachtjes doorkoken tot ze ongeveer gaar zijn (1 a li/2 uur) en voeg er dan de ge schilde aardappelen, de gesnipperde prei en de fijngesneden selderij bij. Laat alles samen verder doorkoken en roer her haaldelijk in de soep om de linzen en de aardappelen fijn te wrijven, zoodat de soep gebonden wordt. Maak ze, zoodxa ze gelijkmatig van dikte is geworden, af met de boter en de Maggi's Aroma; presenteer er sneedjes geroosterd brood bij of dobbelsteentjes oud brood, die in wat boter bruin gebak ken zijn. Stamppot van zuurkool met witte boonen en spek. 1 K.G. zuurkool 1l/2 K.G. aardappelen 250 G. (l/2 pond) witte boonen 400 G. mager spek 10 G. (ca. 1 afgestreken eetlepel zout 4 theelepels Maggi's Aroma. Begin met de witte boonen op de be kende wijze gaar te koken. Laat het met lauw water afgewasschen spek l2/ uur koken met zooveel water, dat het juist bedekt is (ongeveer 1/t L.); leg er dan de gewasschen zuurkool op en na weer 1/i uur ook de geschilde aardappelen (die dus droog bovenop komen te liggen). Strooi er het zout tusschen en onderzoek, of er op den bodem nog voldoende water is; vul, als dit niet het geval is, de hoe veelheid wat bij, echter zóó weinig, dat er bij het stampen niets afgegoten be hoeft te worden. Laat alles.samen verdei gaar worden (nog een goed half uur), neem hetfspek uit de pan en stamp de verdere benoodigdheden door elkaar. Meng er tenslotte losjes de witte boonen door, die inmiddels zijn gaar geworden en maak het gerecht op smaak af met de I Maggi's Aroma. Doe het spek op een vleeschschotel en breng de stamppot over in een dek schaal. Filosoof (4 personen) 500 G. koud vleesch (een restje scep- vleesch is b.v. zeer geschikt) 2 K.G. koude gekookte aardappe len 4 flinke uien l/2 L. melk 8 G. (4 afgestreken eetlepels) boter, margarine of vet van jus wat peper, nootmuskaat en zoul 4 theelepels Maggi's Aroma. Doe in een pan (groot genoeg om het geheele gerecht te bevatten) een flink bodempje water (ongeveer 3 kopjes), breng dit aan de kook, voeg er de koude aardappelen bij en laat die op een zeei zacht vuur langzamerhand door en dooi warm worden (ongeveer >/2 uur); voeg er, als het water dreigt te verkoken, ook de melk bij. Fruit intusschen in de koekenpan de fijngesnipperde uien met de boter of het vet mooi bruin (desverkiezende onder toe voeging van 1 theelepeltje kerry), roer er dan het fijngesneden (gehakte) vleesch door en zooveel peper, nootmuskaat en zout als voor den smaak noodig is. v Stamp de heete aardappelen met de melk tot purée, roer er het mengsel uit de koekenpan dcor, proef of er voldoende zout en kruiden in het gerecht zijn en maakt het dan af met Maggi's Aroma. Dien de filosoof in een dekschaal op De vele uitstallingen in de handwerk winkels laten ons zien, dat er in den te- genwoordigen tijd weer opnieuw de aan dacht wordt besteed aan borduurwerk. Niet alleen voor het maken van kussen overtrekken, doch ook stoelovertrekken geheel met fijne wol in den kruissteek verwerkt, is een geliefd handwerk. Wel haast in iedere kamer is het prettigst zitje het hoekje bij het raam. Het is alsof wij ons net als de planten en bloerhen onwillekeurig naar het licht richten! Wij hebben geen groot en statig ver trek noodig voor een gezellig intiem hoekje, dat kunnen wij in het kleinste kamertje maken. Zoo'n gezellig hoekje noodt vaak tot een .vertrouwelijk ge sprek, tot het lezen van een mooi boek of het borduren van een kussen of kleed, waarvan wij het motief zelf hebben ont worpen en waarvan de kleurcombinatie een vreugde voor ons is. Wij laten u eenige idees zien voor een dergelijk handwerk. Voor kussenovertrekken, zoo als voor het bekleeden van een stoel, ne men wij bij voorkeur een zwart soort etamine; dit is onverslijtbaar. Het bo venste voorbeeld is met den kruissteek verwerkt en gedacht van warm geel bruin en lichtbeige. Het tweede is met de platte steek gemaakt, in twee tinten lila met lichtgrijze noppen. Het derde voorbeeld is een samenstelling van platte steken, zooals deze in het midden zijn gemaakt en kruissteken, zooals u ze langs dan kant kunt zien. Zacht groen ^donker groen en geel in het midden vormt hier een goede samenstelling Patronen (in de maten 5250 a 58 et. plus 12 ct. verzendkosten) kunnen worden besteld bij de Redactrice Da mesrubriek, Laan van Meerdervoort 45a. Den Haag. Maat en nummer duidelijk vermelden! De gevraagde patronen wor den binnen drie a zes dagen aan de aan- vraagsters toegezonden. *T>_, ±0*+ EEN BEELDIG VEST. BORDUURWERK. ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. het gewone smeer of cream weer spoedig terugkomen. Mochten er op het leer vet tige vlakken achterblijven, welke door het borstelen niet verdwenen zijn, dan wrijft men hier een weinig fijngemaakte puimsteen op om dit voor minstens vier en twinting uur te laten zitten. Daarna afborstelen en de schoenen op de gewone wijze poetsen. Zwarte vlekken verwijdert men het beste door een paar druppels citroenzuur op een half glas water te mengen en de vloeistof daarna op de vlekken te brengen. Na een kwartiertje wascht men dan het zuur met een oud sponsje even af, waarna de schoenen goed gepoetst kunnen worden. EENVOUDIGE VOLLEDIGE MAAL TIJDEN. 't Is niet alle dagen Zondag! Er zijn van die dagen, dat het werk zich in de huishouding zóó heeft opge stapeld, dat we er maar met moeite door heen kunnen komen: een drukke wasch- dag, een schoonmaakdag, een extra-ka merbeurt, een overvolle verstelmand vult U zelf maar aan. En op zoo'n dag zou er kans zijn, dat het middagmaal in 't gedrang kwam, als we er ons niet wisten uit te redden door het bereiden van een - laaltijd, die bijna geen werk geeft en die tóch smakelijk en voedzaam is. 't Is gemakkelijk om van dat type al tijd eenige voorbeelden in de keus te hebben: zoowel 's zomers als 's winters kunnen we er van profiteeren. Als vanzelf komt ons 's zomers in de gedachte de rauwe sla: met harde eieren en gebakken aardappelen samen op tafel gebracht, kunnen we die best als maal tijd aanvaarden, terwijl we aan de berei ding toch niet langer dan een half uurtje tijd behoeven te geven. In den winter valt zoo'n koud gerecht minder in den smaak. Dat wil echter niet zeggen, dat we ook dan geen qemakke- lijken" maaltijd kunnen bereiden. Een voedzamen peulvruchtensoep (erwten-, boonen-, linzen-) kookt feitelijk zichzelf gaar; en als we er maar op tijd de soep groente bijvoegen en er nu en dan eens in roeren om de erwten of boonen fijn te wrijven dan'is daarmee ook al het werk gedaan. Even weinig toezicht vraagt een maal tijd, die in hoofdzaak uit bruine boonen of capucijners bestaat; bakken v:: daarom in 't laatste half uur vóór het aan tafel gaan het spek (en misschien ook in de zelfde pan wat gesnipperde uien), dan zal met een appel of een sinaasappel als nagerecht iedereen voldaan van tafel gaan. Zeker mogen we als type van gemak kelijke bereiding ook onzen stamppot niet vergeten; alleen het feit, dat hier één pan het geheele middagmaal bevat, wijst al op eenvoud en werkbesparing, terwijl er maar weinigen zullen zijn, die op zijn tijd dit warm opgediende winter- kostje niet waard eer en. Beschikken we over een oven, dan valt als weinig bewerkelijk, volledig maal, ook de „filosoof" niet te versmaden en als we den vorigen dag reeds hebben gezorgd voor een overschotje vleesch en een ruime hoeveelheid gekookte aardappelen, NACHTKLEEDING. Nachtjaponnen in allerlei modellen en kleuren herwinnen weer meer en meer het veld. Onze teekening laat u twee ge slaagde modellen zien. No. 511 is gemaakt van lichtblauwe zijdelinnen, een pretti ge en goedkoope stof en ijzersterk en is afgezet langs hals en manchetten met banden van donkerder blauw, doch van hetzelfde materiaal. Het maaksel is zeer eenvoudig; voor en achterpand eender, alleen de halsafwerking is van achteren natuurlijk iets hooger. Een gemakkelijke breede mouw heeft een even broeede op gestikte rand, terwijl de lengte der japon naar eigen goeddunken kan worden ge nomen. No. 512 is een nachtjapon van linnen kant voorzien. Deze kant is aangebracht langs den hals en rondom de sluiting. De tamelijk breede mouw wordt bij den pols ingehaald en met smockwerk voor zien, terwijl langs het strookje ook een kantje wordt gemaakt. Als materiaal kan men zoowel wit katoen als een ge kleurde stof nemen. het voorpand zijn gezet en glad achter pand. Links op kniehoogte zijn op het middenvoorpand een drietal knoopen ter garneering aangebracht. De mantel is een prettig ruim model, wat op de fiets zeker van groot belang is. De rug is op zichzelf al naar onde ren toe ruim geknipt, terwijl de beide voorpanden zoo ver over elkaar heen sluiten, dat de onderkanten steeds over elkaar heen blijven vallen. Het binnen- voorpand is met een sluiting aan den rechterzijnaad bevestigd, terwijl men desnoods op kniehoogte nog een sluiting aanbrengt, zooals dit vaak bij regenjas sen het geval is, opdat men er heelemaal zeker van is, dat de mantel gesloten blijft. Als materiaal voor dit costuum is ge kozen zware Engelsche geruite stof; men heeft dergelijke stoffen ook water dicht, deze zijn dan met een preparaat bewerkt, waardoor zij een regenmantel kunnen vervangen. Deze stof is vrij kost baar, maar u hebt er dan ook den gehee- len winter veel plezier van. De jas kan zoowel open als gesloten worden gedra gen. De hals is met een flinken kraag af gewerkt, die uitloopt in breede, korte re vers. Een smalle ceintuur kan om het middel worden gedragen als de draag ster tenminste slank is, is dit niet het ge val, dan kant men de mantel veel beter zonder ceintuur dragen. OÏ u diepe zak ken in de jas wilt hebben is een kwestie van smaak. De meeste sport- en dagelijk- sche mantels hebben wel diepe zakken, en vooral op de fiets is het nog wel 'ns prettig als men een hand nog eens extra in den zak kan warmen, of er uw zak doek of beurs in kunt bewaren, om deze direct bij de hand te hebben. De jas kan worden gevoerd met zijde, met speciale mantelvoering en als u veel last van koude hebt, eerst met een gewatteerde voering, waaroverheen dan een mantel voering wordt gehecht. De naden der voering worden altijd eerst aan elkaar gezet, daarna den gehee- len omtrek tegen den binnenkant van den mantel vastgehecht en daarna pas de mouwen in den mantel gezet, welke dan tevens voor de verdere afwerking zorg dragen. U begrijpt wel, dat in het geval u een gewatteerde voering wenscht te gebrui ken, u de naden van uw mantel toch wel lJ^c.M. breeder mag knippen, omdat u anders gevaar loopt, dat de jas te nauw wordt, want de watten nemen plaats in, doch afdoende tegen koude is het zeker! (Van dit patroon is de mantel of de rok ook afzonderlijk verkrijgbaar). HET REINIGEN VAN SCHOEISEL Zeer veel aanbeveling verdient het, bruine schoenen van tijd tot tijd, door een mengsel van lichte en zachte zeep met warm water te reinigen. Dit doet men door de schoenen te schuieren met een zachte borstel, welke in de zeepsop gedompeld is. Daardoor verdwijnt na tuurlijk elke glans, maar dit komt later weer in orde. Na het borstelen hangt men de schoenen te drogen, op een wijze dat de buitenlucht er gemakkelijk van alle kanten op in kan werken. Eenmaal droog, zal de glans door het poetsen met Een oude japon vernieuwen of een aar dige blouse onder een mantelpak kunnen wij soms maken met een vest, dat tot \an het middel reikt. Men ziet dit voor jaar verschillende uitvoeringen, waarvan er vele zeer geslaagd moge nheeten. Onze afbeelding laat u een vest zien van crèmekleurige crêpe de chine, met kraag, tussc'nenzetsel en medaillons van theekleurige valenciennekant. De slui ting wordt gevonden met kleine drukker tjes, vlak aan den voorkant, zoodat het vest tegen elkaar aansluit. De kraag, die met breede punten naar voren uitloopt, wordt half opstaand gedragen. W*'- MODERNE KUSSENS. zoo'n heele hoek mee op te vroolijken. Onze afbeelding laat u een aantal ver schillende patronen zien, die heel goed bij elkaar kunnen worden gebruikt. Want de kleurschakeering moet natuurlijk niet al te vloekend zijn, dan gaat de harmo nie van den hoek weer geheel verloren. Ook verdient het geen aanbeveling kus sens te maken, waar b.v. in'het midden een poppenkop zit, of waarop men dat soort versieringen heeft aangebracht, dat hen niet geschikt maakt om tegen te leu nen, maar die slechts voor pronk dienen. Het is gelukkig lang uit den tijd, dat men in de kamer allerhande dingen heeft, die alleen maar stofnesten zijn en de huis vrouw iederen dag handen vol werk be zorgen om ze goed schoon te houden en die verder alleen maar dienen om er naar te kijken. Neen, als u kussens maakt, maakt u ze dan zoo, dat zij èn als ge bruiksvoorwerp, èn als streeling voor het oog dienen! Het opstapelen van kussens op de di van in de huiskamer en in salon komt meer en meer in gebruik. En terecht, want wat geeft zoo'n hoop verschillende kussens in allerlei grootte, kleurscha keering, vorm, enz. niet iets gezelligs, vooral als de divan in een hoek der ka mer staat, waar over het algemeen niet te veel licht valt, dan is een hoeveelheid licht getinte kussens zeer dankbaar om den. Hij bestaat uit een voorpand, twee VOOR OP DE FIETS. Daar zoovele dames en meisjes dage lijks naar haar werk gaan op de fiets, omdat de afstand te ver is om te loopen en de tram vaak kostbaar is, is het vraag stuk van geschikte kleeding voor dit doel weer zeer urgent. Daarom geven wij onder 644 een cos tuum, dat zich daarvoor leent en dat heerlijk warm is tevens. U ziet het cos tuum bestaat uit een rok en langen man tel van dezelfde stof. Op den rok kan men een waschzijden blouse dragen, of een sportmodel van flanel of wol, terwijl de rok zelf geheel in sportmodel is gehou- zijpanden, die met een diepe plooi aan

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 8