Net zoo goed als... Dit nummer bestaat uit 3 bladen m Blikgroenten 1 5. P. Cankbnyz» 4 Co's Bank Jf.V. UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. M. NOKT, GORINCHEM Agentschap m de Amsterdamsche Bank JW-, Amsterdam A.Verschuur-Baert De Crisis ZuivePCentrale. A. BAAI. Buitenland. GLANSVERF DROGE YERF WATERVERF LAK KE N Binnenland. - VERNISSEN No. 5411 Vrijdag 23 Februari 1934 Penseelen, Kwasten, Borstels 1and van altena Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. wanneer men U een Bril/toont welke net zoo goed is afs, b.v. een origineele „Highway'', dan tracht men een goede Bril na te maken, doch trapKt men U een 2e kwal. in handen te stoppen. Zusterhuis 6 Gedipl. Opticien. J ALLEENVERKOOP vanZei^s-Perivist, Zeiss-Punktal, Highway, Pprfe de Verre. De Crisis Zuiver-Centrale is eene instelling, door den Minister van Oeconomische Zaken in het leven geroepen en aan het hoofd waarvan een Regeeringscommissaris geplaatst is, die tot taak heeft de Crisis-Zui- velwet uit te voeren. Deze Crisis-Zui- velwet is indertijd gemaakt om den boeren steun te verleenen bij de reus achtige daling, welke zich eenige ja ren geleden voordeed bij boter, kaas en andere zuivelproducten. De uitvoer van Hollandsche boter en kaas is van oudsher af steeds zeer belangrijk geweest en op tal van zeer voorname buitenlandsche markten na men onze producten eene eerste plaats in. Langzamerhand evenwel is onze export achteruit geloopen en wat er thans nog van over is, kan slechts een schim genoemd worden van den bloeienden uitvoerhandel, welke in vroegere jaren zooveel welvaart in het land bracht. In de eerste plaats is dit een gevolg van de oeconomische politiek door de andere landen ge voerd, welke er op gericht was de eigen zuivelproductie te steunen en het Hollandsche product zooveel mo gelijk door voortbrengselen van ei gen bodem te vervangen. Daarbij speelden nog allerlei andere factoren als verminderde koopkracht in de ver schillende landen, belemmeringen in het internationale betalingsverkeer enz. een rol. Resteerde dat onze zuivelproducten in steeds grootere hoeveelheden in ons eigen land moesten worden ver bruikt. Daar evenwel opvoering van het binnenlandsch verbruik slechts tot op zekere hoogte mogelijk is, ligt het voor de hand dat de melk veehouderij spoedig in het gedrang geraakte. De boeren konden hun pro ductie hier te lande niet meer kwijt tegen een prijs, welke het hun moge lijk maakte te blijven bestaan. Toen heeft de Regeering doormid del van de Crisis-Zuivelwet ingegre pen. Had zij dit niet gedaan, dan zou men thans absoluut waardelooze melk hebben gehad. Het beginsel volgens hetwelk de Crisis-Zuivel-Centrale werkt issteun- verleening aan de boeren voor de melk welke tot zuivelproducten is ver werkt. In den stricten zin des woords wordt dus eigenlijk niet volgens de melk gesteund, doch volgens de hoe veelheden melkvet, welke zich in de melk bevinden en 'tot zuivel worden verwerkt. Deze steunuitkeering ge schiedt eens in de vier weken naar bepaalde voorschriften. Op grond van deze regeling wordt aan de boeren uitbetaald 2,32 ets. per K.G. melkvet, dat zich in de door hen aan de zuivelfabrieken geleverde melk bevindt. Het bedrag, dat met ning zal moeten worden uitgegeven ruim 76 millioen gulden. De vraag rijst, waar men de gelden vandaan moet halen om deze steunverleening te kunnen betalen. Hiervoor is indertijd in het leven ge roepen het Crisis-Zuivelfonds, een van potjes, die in verband met de crisis maatregelen, zijn geschapen. Dit cri- sis-Zuivelfonds wordt gevormd dooi de opbrengst van de heffingen op boter, kaas, melkproducten, marga rine, andere spijsvetten en consump- tiemelk. Al deze heffingen afzonderlijk be spreken zou ons te ver voeren en daarom willen we volstaan met en kele opmerkingen. Sperciètooonen Snijboonê DoperwteriN Appelmoes Spinazie. Wortelen Botermarkt 88 per groot, blik 29 ct. 35 .40—50 .30-33 30 45—62£ EN. De bedoeling van de heffingen is geweest de prijsdaling van de zuivel producten, waarvan de consument zou profiteeren ten nadeele van den melk veehouder, te neutraliseeren. De Minister achtte het billijk, dat de bevolking, die voor boter en kaas buitengewoon lage prijzen betaalde, bijdroeg in deze steunverleening. Men is begonnen met eene heffing op boter in te stellen en dit was dan ook wel allereerst noodzakelijk. Im mers is er een tijd gew|eest dat de groothandelprijs van boter 8o a 90 cent per K.G. bedroeg. Dit was na tuurlijk abnormaal laag en de Minister stelde zich op het standpunt dat een normale boterprijs geacht moest wor den ongeveer f 1,60 per K.G. te zijn. Om nu een voorbeeld te geven van de heffing, welke thans op de boter gelegd wordt, kunnen wij mededee- len dat de groothandelprijs van de boter thans plm. 50 cent per K.G. bedraagt; de heffing nu is bepaald op één gulden per K.G. zoodat de bo ter voor f 1,50 per K.G. in den han del wordt gebracht. Mocht de groot handelprijs stijgen dan zal de hef fing evenredig worden verminderd, echter zóó dat men steeds een bo terprijs behoudt van f1,50 a fi,6o per K.G. De Regeering zag zich intusschen genoodzaakt om maatregelen te ne men, waardoor het „te veel" aan bo ter verdwijnen zou. Dit heeft men doen aan de boterconsumptie. Dit -rhenggebod schrijft voor dat alle mar garine met 25 pCt. boter vermengd moet zijn. De heffing op bo.ter wordt ook toegepast op kaas en melkpoeder, terwijl ook de invoer van melkvet o.a. in melkchocolade, kindermeel, hopjes, enz. is belast met een in voerrecht, dat ongeveer gelijk is aan de heffing op de binnenlandsche pro ducten. Om aan de gewetensbezwaren van bepaalde groepen onzer bevolking te gemoet te komen zijn speciale voor schriften gegeven voor de vegetariërs en voor de Israëlieten, die ritueele boter gebruiken. Ten slotte is goedkoope, niet met boter vermengde margarine in be perkte hoeveelheid beschikbaar ge steld voor de werkloozen. Onloochenbaar is het dat het ge heel der maatregelen, welke met be trekking tot den zuivel in het belang van den boerenstand, zijn genomen, een zwaren last legt op het volk van Nederland. Zooals hiervoren gezegd bedraagt de steun, aan de melkveehouderij ver leend, 76 millioen gulden, terwijl het Crisis-Zuivelfonds aan heffingen op de verschillende zuivelproducten ruim 7.4 millioen gulden ontvangt. Dit be drag wordt dus in één jaar tTjds door onze bevolking opgebracht uit sluitend door het gebruik van boter, kaas, melkproducten en margarine. Gelukkig is het dat wij kunnen vermelden dat de Crisis-Zuivelcen- trale zuinig werkt. Er wordt door velen en o. i. terecht wel eens aan merking gemaakt öp de hooge ad ministratie en andere kosten, welke sommige crisis-instellingen met zich brengen, waardoor dan een belang rijk gedeelte van de opgebrachte hef fingen niet ten goede komt aan hen, voor wie zij bestemd zijn. De billijk heid gebiedt te zeggen dat zulks geenszins euvel kan worden geduid aan de Crisis-Zuivelcentrale, want uit de jongste begrooting blijkt dat de personeelsuitgaven voor deze cen trale nog niet één percent van het totale bedrag aan inkomsten bedra gen. Waar de Regeering oordeelde dat de steun aan onze zuivelproductie nog niet voldoende was door de reeds genomen maatregelen, is zij nog een stap verder gegaan n.l. het nemen van maatregelen tot inkrimping van den veestapel, waardoor dan een be langrijke vermindering van de melk- opbrengst wordt verkregen. Mogelijk dat we op dit punt later nog wel eens terugkomen. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. -*■■■■► Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA trachten te vinden door een mengge- deze uitkeering gemoeid is, is zeer bod uit te vaardigen van boter met aanzienlijk. In de een paar weken margarine. Daardoor heeft men be- geleden verschenen begr. v. h. Land- reikt dat menschen, die in het ge bouw-Crisisfonds kan men vinden, wone leven uitsluitend margarine ge- dat voor 1934 voor deze steunverlee-bruiken, thans verplicht zijn mee te MADAGASCAR DOOR CYCLOON GETEISTERD. Volgens een mededeeling van hét departement van koloniën, is de stad Horondava op Madagascar 10 Fe bruari door een cycloon bezocht. Ve le gebouwen en huizen werden zwaar beschadigd en 88 inboorlingen verlo ren het leven. Op den cycloon volgde een springvloed, die vele bruggen wegrukte en groote schade toebracht aan de plantages. —o SNEEUWSTORM TEISTERT NEW YORK. Veel schade; het verkeer ontwricht. Een ontzettende sneeuwstorm, zoo hevig als men de laatste dertig ja ren niet heeft beleefd in dezen tijd van het jaar. heeft Maandag en Dins dag New York geteisterd. De sneeuw viel zoo dicht dat de New Yorksche Stock Exchange en de andere beur zen eerst laat de deuren konden ope nen. Een half millioen forensen kon den niet naar de city komen, het ver keer ondervond groote vertraging. Te Philadelphia derailleerden eenige trams, in den staat Maryland wer den eenige groote kabels van de te lefoon en de electriciteitsbedrijven vernield. De groote lantaren bii den ingang van het Witte Huis. die een waarde heeft van duizend dollar, is vernield. De sneeuw lag in de New York sche city 15 c.M. hoog en bijna 30 c.M. in de buitenwijken, waarvan de toegangswegen onbegaanbaar waren, zoo-dat een deel van de New Yorsche voorsteden vrijwel den geheelen dag geïsoleerd lag. Duizenden New Yor kers konden niet op hun kantoor komen. De treinen hadden veel op onthoud wegens de telegraaf en tele foonpalen langs de baan die omge waaid waren op de rails. De sneeuwstorm had op vele plaat sen de kracht van een zoog. blizzard, zoo te New York. langs de kust van Nieuw-Engeland. op New Jer sey, in Massachusetts, Pennsylvania, Boston. Buffalo en Philadelphia. Het Amerikaansche vrachtschip „Northern Swor-d" is ter hoogte van Winthrop in den staat Massachusetts aan den grond geloopen. terwijl van een ander schip, waarvan de naam nog niet kon worden vastgesteld, noodseinen zijn opgevangen te Southport in Connecticut. In verband met bovenstaand bericht ontleenen wij aan een particculier schrij ven, dat wij dezer dagen ontvingen, het navolgende: In Connecticut hebben wij tot zoo ver een zeer strengen winter. Sneeuw sinds het begin van December en stren ge vorst. De eerste twee weken van januari hebben we gematigd weer en dooi gehad, maar sinds dien tijd is het weer geweest van Jan Stavast. Zon dag 29 Januari was de thermometer 3 uur n.m. 40 graden Fahrenheit en Maandagmorgen dm zes uur 10 graden onder nul, verschil van 50 graden. Dat beteekent ongeveer 20.5 graden vost Celsius. Gedurende de laatste 10 da gen is de temperatuur eiken nacht on der nul Fahrenheit geweest en het warmste van den dag 20 graden (7 onder nul Celsius). Het ijs in de rondom gelegen mee- ren is Van 1624 duim dikte (onge veer van 50 tot 75 c.M.) en de men schen die Tiet altijd over een ouder- wetsche winter hebben, klagen het ergste. In Forestvïlle is het laagste punt geweest 3 Febr. 18 onder nul (22 on der nul Celsius). „ATMOSFERISCHE STORINGEN." Gevecht op leven en dood in een radio-studio. Een man, die in overspannen toe stand verkeerde en was gewapend, met een matrozenmes, is een dezer dagen den studio van een radio-om- roepmaatschappij te Los Angeles bin nen gedrongen, l'oen Izij den man zag, vluchtte een meisje gillend uit denj studio, terwijl de aanwezige mannen trachtten den indringer te overmees teren; een van hen werd hierbii ge dood en een ander ernstig gewond. Tenslotte kon men den man een dwangbuis aantrekken en naar een krankzinnigengesticht overbrengen. Terwijl dit drama zich voor de microfoon afspeelde, dachten vele luisteraars, dat de uitzending door atmosferische storingen werd ge stoord. o IN WASCPITOBBE GESTIKT. In de Rugenerstrasse te Berlijn was een vrouw bezig met de wasch en kreeg hierbij een flauwte. Zij zakte ineen en kwam met haar hoofd in een waschtobbe terecht. Toen later andere menschen de waschkeuken be traden, was de vrouw in bet water gestikt. O TIEN VROUWEN LEVEND VER BRAND. In een vacantieverblijf voor ver wanten van oud-strijders te Brookville in Pennsylvanië brak1 een brand |uit, die met groote snelheid om zich heen greep. Alle blusschingspogingen mis lukten. doordat de watertoevoer was bevroren. Tien vrouwen verbrandden levend. (los en in bussen) Botermarkt 72 Heusden. KINDEREN ALLEEN GELATEN. In het Joego-Slavische dorp Oem- ka was een echtpaar naar een brui loft gegaan en de moeder had tevo ren de kachel flink opgestookt opdat de kinderen geen kou zouden lijden. De kachel begon te gloeien, het bed- degoed raakte in brand en door de rook stikten de kinderen, die de ou ders bii de terugkeer als lijkjes in hun bed vonden. POSTZAK GESTOLEN. In den nacht van 20 Febr. is uit het postkantoor te Enkhuizen een postzak met aangeteekende stukken ontvreemd. De ambtenaren kwamen des morgens tot de ontdekking dat van de post, die des nachts uit Am sterdam per auto was aangekomen, een zak ontbrak. Een onmiddellijk in gesteld onderzoek leidde er toe, dat de zak in een steegje in de nabijheid van het postkantoor leeggeschud werd teruggevonden. De zending was be stemd voor Hoogkarspel. De brieven en drukwerken waren nog aanwezig, maar de aangeteekende stukken wa ren verdwenen. Men vermoedt, dat de diefstal heeft plaats gehad tijdens) het lossen van de auto. Het is nog niet bekend, welke waarde de ge stolen stukken vertegenwoordigen. De politie heeft de zaak in onderzoek. STEUN AAN °ELUIMVEEH0U- DERS VERLENGD. De Minister van Economische Za ken heeft bepaald, dat de termijn, gedurende welken uit het Landbouw crisis Fonds steun wordt uitgekeerd ten behoeve van de erkende pluim- houders-eierenproducenten en wel- kenNermijn zou afloopen met 28 Fe- bruarivi934, verlengd wordt tot en met 31 Maart a.s. Voor de uitkeeringen ten behoeve van de erkende pluimveehouders-pro ducten van slachtge vogel te, wordt het tijdvak eveneens tot 31 Maart ver lengd. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard j UUbCl LLicil H b OO telbf. No. 15 RaamsdonksYeer. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1