BIJDRAGEN Plaatselijk Nieuws. de fiets in bewaring en waarschuwden de marechaussee te Oss. Het onderzoek, dat deze instelde, had spoedig resultaat, dat zekere B. uit Oss kon worden gearresteerd. Hij werd ge boeid naar de kazerne overgebracht. Bij zijn verhoor legde B. een volledige be kentenis af. Hij zal voor den Officier van Justitie worden geleid. Schipluiden werd een dezer nachten een varken gestolen. De man deed biervan aangifte bij de politie, die echter de(n) dader(s) niet kon opsporen. Tot groote verbazing van den land bouwer prijkte enkele dagen later de kop van het vermiste varken als een jacht- trophee boven op het varkenshok. REPAREER ZELF, MAARDOE HET GOED! Onder dezen titel is bij de N.V. Uit geversmaatschappij JE. E. Kluwer te Deventer verschenen een handleiding voor hen, die alle voorkomende herstellingen aan huis en huisraad zelf willen ver richten, naar het Duitsch bewerkt door H. Wapstra Az., leeraar bouwkundig teekenen, aan de Nijverheidsscholen voor de technische vakken te Utrecht. DE BELASTINGONTDUIKING. In Friesland krijgen notarissen de laatste weken bezoek van personen, die tot dus ver belasting ontdoken hebben door te lage aangifte van hun vermogen of in komen. Nu de minister tot 1 Maart a.s. ge legenheid geeft deze aangifte te verbeteren zonder kans op straf, komen de schuldi gen bij den notaris, opdat deze voor hen de zaak bij den inspecteur der belastingen in orde zal brengen. Wij hoorden van een notaris ten platte- lande, die binnen 44 dagen meer dan 50 zulke zondaars bij zich had ontvangen. Onder hen waren er met een bescheiden kapitaaltje van eenige duizenden guldens maar ook met een bezit van 50 mille en daarboven. Onder deze laatsten waren personen, die bekend stonden als luidjes zonder geld, ook bij notarissen. Natuurlijk is het geld belegd in allerlei papiertjes en men vreest nu onder de ontduikers blijkbaar, dat binnenkort het bankgeheim zal worden opgeheven en dan hun bezit toch bij den fiscus bekend zal worden. Daarom acht men het verkieslijk nu gebruik te maken van de tegemoetkomende houding van den minister van financiën. Ook bij accountants en administrateurs vervoegen zich lieden met dezelfde bood schap als bij de notarissen. Verzoek van belastingconsulenten om verlenging van den termijn van strafïelooze aangiften. Een aantal leden van den Bond van belastingconsulenten te Rotterdam en om geving, heeft een adres gezonden aan den minister van financiën, waarin zij dezen verzoeken den termijn waarvoor onjuiste belastingaangiften, zonder straf, kunnen worden verbeterd, van 1 Maart te brengen op 30 April en het daarheen te willen leiden, dat de publicatie in de dagbladen nog eenige malen wordt herhaald, daar naar hun gebleken is, velen de oproep nog niet hebben gezien en velen geruimen tijd noodig hebben om hnn betrekkingen tot de belastingadministratie in het reine te brengen. o— BELANGRIJKE OPGRAVINGEN TE OOSTVOORNE. Een oude burcht wordt blootgelegd. Met toestemming van de desbetreffende instanties is men te Oostvoorne begonnen den heuvel, in den volksmond genaamd „De Burcht", gelegen achter het gemeente huis, af te graven, en de overblijfselen van een oude burcht, welke daaronder geheel verborgen zijn bloot te leggen. Vreemdelingen, die voorheen de z.g. burcht beklommen om te genieten van het mooie panorama dat deze hoogte bood, zullen in de toekomst hun mooie uitzicht moeten missen, doch daarvoor zullen in de plaats komen de overblijfselen van een historisch bouwwerk, dat ieder bouwwerk in Hol land en Zeeland in ouderdom zoo niet overtreft dan tenminste evenaart. Volgens den bekenden geschiedschrijver van Alkemade, behoorde deze burcht tot het Huis van Voorn en was het aan deze burcht gebouwde Hof van Voorn het ver blijf van Pelgrim, de eerste heer van Voorn, Burggraaf van Zeeland en 5e zoon van Dirk de VI, 9e Graaf van Holland en Vrouw Sofia, dochter van Otto van Rijnegge, Paltsgraaf op den Rijn. Op initiatief van den burgemeester van Oostvoorne, den heer S. de Silva, zal worden getracht de burcht geheel bloot te leggen. Reeds is men eenigen tijd bezig met de meest mogelijke voorzichtigheid het op de ruine gegroeide gras weg te graven waardoor een gedeelte van het historisch bouwwerk te voorschijn kwam. De verwachtingen zijn ver overtroffen. Verschillende meters dikke muren, ge welven, torens en andere belangrijke vondsten zyn gedaan. Onder deskundige leiding zullen de opgravingen worden voortgezet. Als de opgravingen van de burcht zoo blijven doorgaan zal Nederland een zeer belangrijk historisch bouwwerk rijker zijn, en Oostvoorne in het bezit komen van een bezienswaardigheid welke duizenden bezoekers zal trekken. EEN AANDENKEN. Bij den landbouwer J. Vollering te NIEUWE JAPANSCHE GEZANT. Naar we vernemen zal de nieuw be noemde Japansche gezand bij het Neder- landsche hof, de heer Toshihiko Taketomi, Zaterdagmorgen a.s. te 's-Gravenhage aan komen. De gezant is dezer dagen uit Washington, waar hij zaakgelastigde was, vertrokken en reist via Londen naar ons land. O— HET GEVAAR VAN ONGEBLUSCHTE KALK. Jongetje blind geworden. Te Voorburg (Z.H.) waren eenige kinde ren bij een bouwwerk aan het spelen. Een van hen een achtjarig knaapje L. A. Zwart, kwam op de gedachte wat ongebluschte kalk in een bus te doen, er water bij te gieten en vervolgens te schudden, nadat het deksel er op gedaan was. Plotseling vloog het deksel van de bus en kwam de kalk in het gezicht van den jongen tengevolge waarvan hij aan beide oogen blind is geworden. o 62-TARIGE AMSTERDAMMER VERSTIJFD DOOR RHEUMATI- SCHE PIJNEN. Loopt nu weer „als de beste." „Ik ben op het oogenblik 62 iaar oud en leed al sinds lange jaren aan rheumatiek in de been en. die hoe langer hoe erger werd. Ten slotte was het zoo ernstig, dat ik vanaf mijn 60e tot voor kort als het ware verlamd te bed moest blijven. Daar ik zeer levenslustig ben, werd alles geprobeerd, doch niets hielp. Ein delijk kwam op raad van een kennis, die goed succes heeft gehad met uw middel, ook Kruschen Salts aan de beurt en zie, 3 maanden reeds nadat ik begonnen was Kruschen Salts te gebruiken, kon ik in de ka mer loopen met een stok', en daarna ging het zienderwijze vooruit. Tegen woordig maak ik eiken dag een och tendwandelingetje door de Amstel- laan, en als de beste hoor! En dit al les schrijf ik uitsluitend toe aan Kru schen. Dank' dank, dank ervoor! S. Z. te A. De oorzaak van rheumatiek is een teveel aan urinezuur in het lichaam, hetgeen ontstaan is door te trage werking der inwendige organen (o.a. ingewanden en nieren). En indien deze organen niet beter gaan werken, hoopt 'dit kwaadaardig urinezuur en andere afvalstoffen, die uw gezond heid kunnen benadeelen. zich steeds meer in uw lichaam op. De zes ver schillende zouten in Kruschen nu, sporen deze afvoerorganen tot be tere werking aan. zóó dat alle opge hoopte schadelijke afvalstoffen uit het lichaam verwijderd worden. De pij nen worden nu gestild, gezwellen slinken, verstijfde ledematen worden weer lenig. Daarna zal „de kleine dagelijksche dosis" U inwendig schoon houden, vrii van afvalstoffen, overtollig urinezuur en dus ook vrii van rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralen de gezondheid, voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. Adv. o RADIO-VOORDRACHTEN OVER DE BESTRIJDING VAN DE IEPENZIEKTE. De aandacht van alle eigenaren of gebruiksgerechtigden van iepeboomen, van belanghebbenden bij de cultuur van deze boomen, zoomede van hen, die iepestammen opslaan en verwerken, wordt er hierbij op gevestigd, dat vanwege het Iepenziekte-Comité twee radiovoordrachten over de bestrijding van de iepenziekte gehouden zullen worden en welop Maandag 26 Febr., des namiddags van 8.408.30 voor de N.C.R.V. door den heer N. van Poeteren, Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst als Secretaris van het Iepenziekte-Comité en op Dinsdag 27 Febr. des namiddags van 77 20 uur voor de A.V.R.O. door den heer E. D. van Dissel, Directeur van het Staatsboschbeheer, als Voorzitter van het Iepenziekte-Comité. BRAND. Te Well (L.) is door tot nu toe onbe kende oorzaak brand ontstaan in het woon- en winkelhuis van den heer A. Koppers. Het woonhuis alsmede het aangrenzende pakhuis, waarin zich een aantal meubelen, tapijten en een partij kapok bevonden, werden door het vuur vernield. De plaatselijke brandweer was spoedig aanwezig en moest er allereerst werk van maken, de nog in het brandende huis aanwezige bewoners met behulp van een ladder uit de slaapkamer te redden, waarin men met veel moeite slaagde. Bij deze reddingspogingen deed zich een noodlottig ongeval voor. Een der buren, de heer Tinneveld, kwam n.l. ten gevolge van de duisternis van een vrij groote hoogte op een betonnen vloer te vallen. Hjj kreeg ernstige inwendige kneuzingen. De man moest naar het ziekenhuis te Venlo worden overgebracht. Geschiedenis van het Land van Heusden en Altena en den Bouinieler waard. 5. Het le kap: Van het Graafschap en de Graa- ven van Kleef, waar van de Graa- ven van Teijsterbant en de Hee- ren van Heusden hun afkomst hebben, Alzoo de steden der Heerlijkheijd van Heusden voor desen geresorteert heb ben onder het Graefschap Teijsterbant, en dat zelvige onder het Graefschap Cleef, blijvende niettemin een bijzonder Graefschap met zijn name Teijsterbant, zoo zal het niet buijten propoose \ve- sen dat wij tot een Inleijdinge, en dan met weijnige woorden, dese onse beschrijvinge beginnen, van de Heeren en Graaven van Kleef, en alsoo met meerder ligt te moogen spreeken van de Grafelijkheid en Graaven van Teijs terbant, en daer na te principalen van de Heerlijkheid en Heeren des Lands van Heusden, mitsgaders van het gee- ne daer toe behoort, Het Land van Kleef dat jegenwoor- dig een hertogdom is, heeft zijn Naam van de oude Stad Clivia, of gelijk men hedensdaags zegt Kleef, en daer onder plagten te ressorteeren zeer vee- Ie Landen als onder andere een groot gedeelte van Gelderland, met het rijk van Nimegen en het Kasteel dat bij oude tijden daer plag te staan, waer van de Bïabantsche Cronijk aldus spreekt „En nog een van deze kinderen die „Karei genaemt was, Brabans Broeder, „quain woonen tot Heijden Tongeren „in dit Nederland, en werd een heer „van dese Nederlanden, tussen Rijn en „de Schelde, en hij deed een Kasteel „maeken op de Riviere de Waale die „boven den Rijn leijt en dat Kasteel „hiet Megen en nu Nieu megen. De Regenten der voorsn. Lands zijn ter eerster i.nstantie van haere eerste instellinge maer Heeren genaamt ge weest, en dat uut oorzaeke, dat zij maer substituti, dat is, Voogden en Regenten waaren, en als Stadhouders gestelt om in dén name van den Koning van Vrankrijk, welks heerschappij zig weijd en breed uutstrekte, te regeeren: Daer van bij vervolgh van tijd hebben zoodanige Regenten en Voogden ver kregen bij de voornoemde Koningen,, ooor haare oorlogsdaaden, en adsi- stentie, dewelke zij de voornoemde ko ningen tegen haare vijanden toebrag- ten, dat zoodanige voogdij en stadhou derschap zoude descenderen op hare kinderen en nacomelingen: dog alsoo dat de souverainiteijt van zoodanige Landen en de vrije dispositie daer van zoude blijven bij de de voornoemde Koningen. Bij dese gelegentheijd hebben de voornoemde Heeren en Voogden niet alleen verkregen eenige beginzelen van Eijgendom maer ook den titel van Graef en Hertog, gelijk zulx uut de Historie van die tijden kan blijken. Wat dan aangaat de Heeren en Gra ven des Lands van Kleef, daer van werd in de historie dese openinge ge- geeven. Theodoricus werd gestelt de eerste Voogd, Regent en Heer van het voor noemde Land van Kleef, mitsgaders van meer andere Landen die daer ter tijd daeronder ressorteerden, en heeft zijn residentie gehouden op het kasteel van Nijmegen, daer van gesproken is, hij werd gesegt gesprooten te zijn van de Graven van Teijsterband, en over leed omtrent het Jaer na de geboorte Christi 700, agterlatende een eenige Dogter genaamt Beatrix. Elias de Grail is geweest de tweede Heer en Landvoogd van Kleef en trou- de de voornoemde Beatrix, waerdoor hij ook dit voornoemde Stadhouder schap heeft verkregen, zijnde andersins ook van groote couragie en mannelijke dapperheijd, bij dese tijd is het Graef schap Teijsterband off door overlijden van Walgerus Grave van Teijsterband, zijnde Maagschap van de voornoemde Beatrix, oft door gift van den Koning van Frankrijk, gebragt onder voogdij van het Land van Kleef, waerom de voornoemde Elias de Grail aengenomen heeft den titel van graef en het wapen met agt schepters, zijnde een teijken van verscheijde Landschappen t'zamen gebragt tot eene voogdij en Regee- ringe, van dit wapen spreekt Strijtha- gius canonik van Hinsberg aldus. Sceptra suis sceptris, adjunctis or- bibus urbus Arcibus atque arces, cerne pagosque pagis Haec concrescentis Patriae est il- ltfstris imago Hac sunt Cliviacae sceptrigera ar- ma domus. Van dese voorn. Elias werd verhaalt, dat hij een griek was (dog Merola zegt dat hij was graef van Teijsterband van wege zijn moeder) en om zijne groote dapperheijd die hij ten dienste van de Kroon van Frankrijk in den oorlog be- weesen en getoont hadde, gebeneficieert is geweest met dit Stadhouderschap: waarbij komt dat dit de Ridder zoude wesen, dewelke tegen de stroom van den Rijn met zijn schip opkomende van de Zwaanen zoude opgetrokken zijn, te weten als hij quam om de voorn. Beatrix te trouwen onthoudende haer op het Kasteel van Nieumegen, gelijk zulx in de Cleefse historie ver- haelt werd. De Jesuit Mart. Decrio gelooft disquis. magic, lib. 2 quest. 15 axiom. 3 dat het een werk van Toverij zoude geweest zijn, de voorn, is overleden omtrent het Jaer 714 en zijne hujsvrouwe 735, agterlatende drie zoonen, dewelke alle dese Landen on der malkander gedeelt hebben, Theodoricus II, zoon van de voorn. Elbias is zijn vader int besit en heer schappij van het Land van Kleef en Teijsterband gesuccedeert en zoo ge worden de 3e graef van Kleef en Teijs terband, is ook dapper en couragieus geweest in den oorlog, heeft Corolo- manno en zijn zoon Pipino met volk geadsisteert tegen de Saxenaers, die dan tot de Christelijke Religie nog niet bekeert en waaren. Hij was getrout met de Dogter van den Grave van Henegouwen, en heeft agtergelaaten een Zoon met Name Reijnoldus, en een Dogter daer na getroud met den grave Van Kuijk. Hij is overleden omtrent het Jaer 740. (Wordt vervolgd.) ANDEE. In den ouderdom van bijna 80 jaren is alhier overleden de heer D. den Dekker, groot grondbezitter alhier. Zijn stoffelijk overschot zal worden bijge zet in den familiegrafkelder te Nieu- wendijk. DUSSEN. (Hank.") Woensdagavond werd alhier, een ouderavond gehouden in de O.L.S. De hoofdonderwijzer van deze school, de heer den Hartog, opende deze samenkomst, waarbij allen van harte welkom werden geheeten. On der de aanwezigen bevonden zich ook de Burgemeester dezer gemeente als mede het hoofd der O. L. S. de heer Michaëls alhier. De voordrachten en samenspraken die de kinderen uitvoerden, vielen- bii de ouders zeer goed in den smaak. Wel een bewijs, dat geen moeite is gespaard om deze druk bezochte avond wel te doen slagen. Vooral het tooneelstukje „Droome- laar," waarin voorkwamen kabouters en elfjes in het bosch werd prachtig opgevoerd. Bovendien hadden de kin deren keurige costuums aan. Als bi- zonderheid zij hierbii nog vermeld, dat hieraan alle kinderen der school meewerkten vanaf de tweede klas. Nadat het programma was afgewerkt, sloot het hoofd dezer school deze welgeslaagde samenkomst met een woord van dank aan allen die hadden meegewerkt om dezen avond goed te doen slagen. Om de onkosten te dekken, was bii de deur een bus gehangen, waarin ieder naar vermogen zijn gave kon werpen. De ze collecte bracht op f 10.27. NIEUWENDIJK. Op 2en Pinksterdag hoopt de korfbalclub „Quick" alhier, haar 5-jarig bestaan feestelijk te herdenken; tevens zal deze vereeniging dan groote serie wedstrijden organiseeren. Aan den heer C. Straver is door den Minister van Defensie vrijstelling verleend van den militairen dienst, we gens kostwinnerschap. Naar we vernemen zal het man nenkoor „Onderling Genoegen", direc teur de Weled. Heer N. Snijers van Raamsdonksveer, op tweeden Pinkster dag deelnemen aan 't muziek- en zang concours te Oisterwijk (N.-Br.) De propagandaclub vergaderde in de consistorie. De heer Kuipers leid de „Geestesstroomingen en de Politiek" in. Op dit leerzame onderwerp volg de een breedvoerige bespreking. Op de volgende vergadering zal de heer A. van Delzen een onderwerp over: „Chr. Democr. Unie" inleiden. RIJSWIJK. Zaterdagavond j.l. gaf de mu- ziekvereen. „Kunst en Vriendschap" alhier, onder leiding van den heer Van der Wiel voor een volle zaal een zeer goed geslaagde uitvoering. De voorzitter wees er in zijn ope ningswoord op, dat de vereeniging na een rustperiode van 3 jaren nu sinds een jaar geleden onder leiding van den heer v. d. Wiel weder was opgericht. Hetgeen ten gehoore werd gebracht getuigde, dat „Kunst en Vriendschap" een jaar van ernstige studie achter den rug had en het overtrof veler verwachting. Het pro gramma werd op keurige wijze uit gevoerd en verwierf na elk nummer een daverend applaus. Het humoris tische gedeelte van dezen avond werd verzorgd door het duo Volk uit Dor drecht, dat zich ook op uitnemende wijze van zijn taak heeft gekweten, en op gepaste wijze in het program ma afwisseling wist te brengen. Een luid applaus viel hun na elk num mer ten deel „Kunst en Vriendschap" kan dan ook met voldoening op de ze uitvoering terugzien. Wij sluiten ons aan bii de woorden van den voorzitter aan het einde tot den heer v. d. Wiel gericht toen deze hem hartelijk dank bracht voor zijn on- vermoeiden ijver om in korten tijd de vereeniging weer op dit peil te brengen. Wii hopen ook even als het duo Volk in het refrein van een der coupletten deed uitkomen en door alle aanwezige spontaan werd mede gezongen, dat steeds meer donateurs en leden tot „Kunst en Vriendschap" toe zullen moge tre den. Met een driewerf hoera voor „Kunst en Vriendschap" zijn eminen te directeur en duo Volk werd deze uitvoering met een vroolijke marsch besloten. SPRANG. Zaterdagavond kwam de afdeeling Patrimonium alhier in vergadering byeen. Haar voorzitter, de heer J. J. Dalmaijer, opende met de lezing van 2 Corinthe en gebed. De notulen werd na lezing goed gekeurd. Bij de behandeling ingekomen stukken werd een commissie van 6 per sonen gekozen, die over 1934 de afd. bij respectievelijke feestavonden of jaarver gaderingen van andere vereenigingen en afdeelingen de afd. Patrimonium zullen vertegenwoordigen. Door den voorzitter werd verslag uitgebracht van de door hem bijgewoonde jaarvergadering van den Chr. Werkmansbond en de te {Rotterdam ge houden vergadering van de Gew. org. Z. H. Thans kwam de bestuursverkiezing ter tafel. Alvorens tot stemming over te gaan meende de voorzitter de vergadering te moeten mededeelen dat hij met het oog op zijn hoogen leeftijd als voorzitter af scheid moet nemen van de afd. welke hij nu ruim 25 jaar had mogen dienen. Het viel spr. niet makkelijk afscheid te nemen, daar hij steeds gedurende al dezen tijd de volle symphatie van de leden en het bestuur heeft mogen ondervinden. Spr. hoopt vervolgens dat zijn opvolger met jeugdigen ijver de taak en leiding zou voortzetten. Dit afscheidswoord dat tin telde van liefde voor den arbeid van Patrimonium werd door een daverend applaus der leden beantwoord. De 2de voorz. dankte de heer Dalmeijer voor zijn hartelijke en symphatieke woorden van af scheid en sprak den wensch uit dat God dezen scheidenden voorzitter nog veel goeds der afd. zou te aanschouwen geven en vroeg zijn verdere steun zoo deze van hem gevraagd werd. Hierna bood spr. den voorzitter het Eere-voorzitterschap der vereen, aan (applaus). De voorzitter dankt voor deze aanbie ding en hoopt zoo lang God hem spaart zijn krachten aan de arbeid der afd. te geven. Tot voorzitter werd benoemd J. W. Genuït Jr., die staande de vergadering onder dankzegging deze benoeming aan nam. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heeren Dalmaijer, van Heijst, v. d. Hoven, v. d. Schans en Zwart met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. In de vacature die ontstaan was doordat de heer Genuït tot voorzitter was benoemd werd Jac. Ophorst benoemd. Allen lieten zich deze benoeming welgevallen. De nieuw gekozen voorzitter sprak nog een woord van dank en hoopt dat de afd. hem in zijn moeilijk werk zou dragen. Na een slotwoord van den scheidenden voorzitter sloot de heer J. W. Genuït met dankgebed. .WIJK EN AALBURG. Gevonden Een zwarten das. terug te bekomen bij den Gemeente-veldwach ter alhier. .WASPIK. Tengevolge van de ontslagna me van den heer M. van Dongen is tot lid van het bestuur van den R. K. Bond van Groote Gezinnen benoemd de heer B. Langerwerf. Op heden Vrijdag des namid dags 7 uur zal ten Gemeentehuize een openbare vergadering worden ge houden van den raad dezer ge meente. Aan de orde is 1. Mededeelingen. 2. Adhaesiebetuiging adres Gilze omtrent waterleiding tarieven. 3. Wijziging verordening honden belasting. 4. Wijziging begrooting 1933. 5. Wijziging verordening op de veemarkten. 6. Pachtvermindering 1934- WELL. Zaterdagavond i.l. gaf de —O— TOT DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 6