te van het Wilhelminaplein. Adressant acht een prijs van f3, per M2 te hoog. Hij heeft een op pervlakte noodig van 600 M2 voor den bouw van een woonhuis, win kel en bakkerij. En wil deze laatste bouwen op het gedeelte langs „Con cordia", het gedeelte dat minder ge schikt is voor het bouwen van wo ningen, hij acht derhalve een prijs van f 2,voldoende. De Voorzitter merkt op, dat de raad het gevoelen van B. en W. kent. In de vorige vergadering is door den heer Meenhorst beweerd dat de bouwgrond in den Bosch verkocht zou worden tegen f 1,50 per M2. Spr. heeft hieromtrent inlichtingen inge wonnen en heeft vernomen dat te gen een dergelijken prijs in 's Bosch geen grond is verkocht. Hij heeft een uitknipsel uit de Prov. Courant, waarin wordt gesproken van f 10, per M2. Wat denken de heeren thans echter van het bod van f 2, De heer Stap acht dit een behoor lijk prijs, Heusden gaat geregeld achteruit, men zal ten slotte ook de zen persoon Heusden uitdrijven. Voor het bod van f 2,stemmen hierop de heeren Stap, Meenhorst en Schmiehusen, tegen de heeren De Haan, Verschure en Meijer, zoodat de stemmen staken. De heer Meijer zou voor het woon huis een prijs van f 2,50 en voor de bakkerij f 2,per M2 willen stellen. De Voorzitter acht dit niet de juis te weg, hij zou het eerste voorstel eerst nogmaals in een volgende ver gadering willen behandelen, waarin waarschijnlijk de heer Verhoeven kan tegenwoordig zijn. De heer Stap vreest dat dit te lang zal duren. De Voorzitter belooft in den loop van 8 a 10 dagen opnieuw een ver gadering te zullen beleggen. Het kohier voor de rioolbelasting wordt vastgesteld op een bedrag van f 1021. Vastgesteld wordt een suppletoir kohier voor de hondenbelasting van f3 De heer Stap en de fa. de Haan en Oerlemans wordt voor hun pan den die in 1933 onbewoond zijn ge weest, restitutie verleend van de aan slagen in de rioolbelasting. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der gemeentebegroo ting en der begrooting van het vleeschkeurings- bedrijf beide over 1933. De Voorzitter licht toe dat dit laat ste bedrijf over 1933 een winst beeft opgeleverd van f 738,26, welke winst over de aangesloten gemeenten moet worden verdeeld. In verband daar mede moeten zoowel de begrooting van het vleeschkeuringsbedrijf als de gem.-begrooting worden gewijzigd. Met algem. stemmen wordt tot de voorgestelde wijzigingen besloten. Nota van Ged. St., houdende aan merkingen op de gem.-begrooting 1934- De Voorzitter zegt, dat, toen hij dit stuk onder de oogen kreeg in derdaad geschrokken is, er zijn nog nooit geen aanmerkingen op een be grooting gemaakt als thans het ge val is. Dit vindt zijn oorzaak in den financiëelen toestand van de gemeen te. Als deze niet in staat is, voldoen de voor de werkeloozen te zorgen en het rijk deze zorg dus moet overne men, wordt ze als een noodlijdende gemeente beschouwd, voor wie een commissie in het leven is geroepen die de begrooting onder de loupe neemt. Deze commissie volgt het sy steem, dat de raming voor 1934, de werkelijke gedane uitgaven over '32 voor iederen post, niet mag overtref fen. In verband daarmede is een hee- le serie posten verminderd waardoor een opgeschroefde begrooting wordt verkregen. Bovendien wordt er bij gezegd, dat de raad niet bevoegd is, posten aan te wijzen waaruit kan worden overgeschreven, voor iedere omschrijving moet eerst de goedkeu ring van Ged. St. worden verkregen. Om een paar staaltjes te geven, op welke wijze er wordt besnoeid, geeft spr. een opsomming van eenige pos ten. Op de begrooting is b.v. voor het uitsteken der torenvlag geraamd f 5,in '32 is er voor uitgegeven f1,50 er moet dus f3,50 van dezen post worden geschrapt. De post ren te voor opgenomen gelden bij de Bank voor de Ver. v. Ned. Gem. was geraamd op f 10,In '32 is heel weinig opgenomen behoeven te worden. De gemeente heeft evenwel de bevoegdheid een bedrag van 5 a 6 duizend gulden op te nemen. In 1932 is uitgegeven f 5, de post moet dus met f 5,worden verminderd. Zoo gaat het maar door, zegt spr. er valt evenwel niets anders aan te doen, dan toe te geven, alleen aan een post zou hij niet willen voldoen. Er is n.l. een post van f 400 uitge trokken voor het verven van het ge meentehuis, dat is dringend noodig, het is n.l. 10 jaar geleden dat dit gebeurd is. Er was in '32 voor on derhoud van het gemeentehuis uitge geven f 203, de commissie wil nu de post van f 400 teruggebracht zien op f 200. De heer Stap meent, dat er reeds meermalen een post voor het verven van het gemeentehuis op de begroo ting heeft gestaan. De Voorzitter acht dit wel moge lijk er zijn dan in die jaren waar schijnlijk andere werkzaamheden voor verricht. Er is nog al eens aan het dak gerepareerd moeten worden. Ver der worden voor verschillende subsi die's inlichtingen gevraagd, afdoen de moet worden aangetoond, dat de ze subsidie's werkelijk noodig zijn. B. en W. zouden ook in dezen den goeden wil toonen en enkele subsi die's schrappen b.v. de post van f 10 als subsidie aan de Ned. Ver. van gemeenten, Politiebond St. Michaël f 10, Cursus politievakonderwijs f 10. De subsidie voor het Groene Kruis zouden B. en W. willen handhaven, deze is dringend noodig voor de in standhouding dezer nuttige vereeni- ging. De subsidie aan muziekgezel schappen zouden B. en W. van f75 voor iedere vereeniging willen bren gen op f 50. Het is wel een pijnlijke operatie, want de vereenigingen kun nen het ook al niet missen, maar spr. vreest, dat als er niets wordt gedaan, deze subsidie heelemaal zal worden geschrapt. B. en W. kunnen het ook niet goed vinden, de subsidie van f 50 voor de Oranjevereeniging te schrap pen, ze zouden deze willen halvee- ren. Wel zouden zij willen schrap pen f 10 voor de sportvereen., f 10 voor het proeftuinbedrijf te Gorin- chem, daarentegen zou het college wel willen handhaven de subsidie van f 18.19 voor de Vereen. Blindenzorg, eveneens de subsidie van f 400 aan de Hoogere Handelsschool te Waal wijk, zou men deze subsidie niet be talen, bestaat gevaar dat de leerlin gen waarvoor de subsidie betaald wordt naar een H. B. S. worden ge stuurd en het dan de gemeente veel meer kost. De heer Stap meent, dat de ou ders het best zelf kunnen betalen. De Voorzitter merkt op dat deze ook zelf betalen. De heer Meijer betreurt het, dat de gemeente reeds 4 jaar voor een leerling betaalt, die ei misschien nooit afkomt. De Voorzitter antwoordt, dat ook daaraan niets is te doen. De verschil lende wijzigingen worden hierop goed gekeurd. De Voorzitter zegt dat ook bezwaar wordt gemaakt tegen het stofvrij ma ken van den weg nabij het Burcht plein. Men is nu evenwel bereid goed te keuren dat het bedrag van f 620 opbrengst boomen, hiervoor wordt gebruikt en de gemeente dus minder er voor leent, onder voorwaarde even wel dat deze f 620 in 4 jaar tijd wordt teruggestort. Wordt goedgevonden. De heer Stap vraagt hoe de ge meente aan de mooie richtingsborden is gekomen. De Voorzitter antwoordt dat deze zijn geplaatst door de A.N.W.B. en de K.N.A.C. Er zou er evenwel nog een bij moeten komen bij de Prot. Kerk, die de richting naar Drunen aangeeft. De heer Schmiehusen vraagt of het stofvrij maken van den weg ook wordt aanbesteed, waarop de Voor zitter toestemmend antwoordt. De Voorzitter deelt mede dat de onderhandelingen over den aankoop van het Burchtplein nog loopende zijn. Spr. had gedacht dat het voldoende was dat voor de schatting de gemeen te een deskundige en het Kroondo mein er eveneens 1 aanwees, doch men neemt daarmede geen genoegen. Des kundigen van het Kroondomein ma ken zelf een taxatie, terwijl de ge meente dit ook moet laten doen doen door hare deskundigen. De heer Stap meent dat het wel zal gaan als met B. en W. en den raad, over den verkoop van een stuk grond aan het Wilhelminaplein. Het Kroondomein zal te veel vragen en de raad zal te weinig willen geven. De heer de Haan meent dat de heer Stap er toch zeker ook geen bedrag van f 60.000 voor over zal hebben. Reclames hondenbelasting zullen in besloten vergadering worden be handeld. De agenda is afgewerkt, de Voor zitter wil evenwel den raad het be richt, dat hij officieus reeds heeft vernomen, n.l. dat hij met ingang van 15 April eervol ontslag heeft gevraagd als Burgemeester van deze gemeente, officieel bevestigen. De heer de Haan zegt dat hij meent te spreken namens den ge- heelen raad en een groot aantal in gezetenen als hij zijn spijt betuigd over het besluit van den Voorzitter. Men zegt hier wel eens, dat er in Heusden niets wordt gedaan, doch op '.toogenblik zijn er verschil lende zaken aanhangig, die voor de plaats van de allergrootste beteeke- nis kunnen zijn. Men heeft in de al lereerste plaats de financiëele moei lijkheden, dan de kwestie van de vereeniging, waterleiding, aankoop Burchtplein en werkeloozenzorg. Gedurende een reeks van 16 jaar heeft de Voorzitter het ambt van Bur gemeester waargenomen en dit op uitnemende wijze gedaan, daarom is het naar sprekers meening dan ook van het allergrootste belang, dat Bur gemeester v. Eggelen het roer in han den blijft houden tot deze belang rijke vraagstukken tot een goed ein de zijn gebracht. Hij hoopt voor Heusden. dat de Voorzitter op zijn besluit zal willen terug komen'. Hii begrijpt, dat deze niet aanstonds hier op een antwoord kan geven, doch hoopt dat deze er ernstig ^>yer zal nadenken, men zou dit zeer op prijs stellen. De raad betuigt instemming met deze woorden. De Voorzitter belooft ernstig over dit verzoek te zullen nadenken. De heer Meenhorst vestigt de aan dacht op het feit, dat men bezig is met het opbreken der tramrails, hij dringt er op aan, 'dat alles net jes in orde wordt gemaakt. De Voorzitter zegt. dat B. en W. de uitvoerders hierop reeds hebben gewezen. De heer Stap vraagt, of als de Burgemeester niet op zijn besluit terug komt er voor 15 April nog een raadsvergadering wordt ge houden. waarop de Voorzitter beves tigend antwoordt. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, de raad gaat over in geheime zitting. Plaatselijk lieuws. BABYLONlëNBllOEK. Naar we vernemen zal het kin derkoor „De Zangvogeltjes" alhier, op Vrijdag en Zaterdag 23 en 24 Maart a.s. een uitvoering geven. Naast de zangnummers' zal worden opgevoerd de kinderoperette „Goud muiltje." Zie voor nadere aanduiding, ad vertentie in een volgend nummer. Vorige week was de landbou wer W. S. alhier, aan het mest rij den met paard en kar. Op een ge geven oogenblik viel het paard in de kar en was op slag dood. CAPELLE. Ds. J. Cuperus alhier, heeft voor de benoeming tot consulent der vacante Ned. Herv. Gemeente a. d. Loonschendijk bedankt. DUSSEN. Door de rijksveldwachter de Ridder en Hoogeboom. werd alhier, een auto aangehouden, welke plm. 30 mud aardappelen vervoerden. De vervoerder bleek niet in het bezit te zijn van het vereischte vervoer- bewijs. De aardappelen werden in- beslag genomen en proces-verbaal op gemaakt. GENDEREN. Met ingang van 1 Maart is het hulppostkantoor alhier, omgezet in een station voor de verschillende diensten. De openstellingsuren zijn thans voor postaangelegenheden 91 o 12 en 4.305 pur. Telegraaf 812; 2—3 en 67 uur. Telefoon 8 v.m.8 n.m. 's-GRAVENMOER. Op de gehouden ledenverga dering der Tuin- en Landbouwver- eeniging alhier werd in de vacature van P. A. Verhagen als bestuurslid gekozen W. H. Dekkers. De tooneelvereeniging „Oefent U Zelve" gaf Dinsdagavond een uit voering in het Wapen van 's-Graven- moer. De opkomst was flink en het geheele programma was uitstekend afgewerkt. Donderdagavond 8 Maart a.s. zal het Fanfarecorps „Eurterpe" al hier in het Wapen van 's-Graven- moer een uitvoering geven. GENDEREN. Door de muziekvereeniging „Excelsior" alhier, is dezer dagen een repetitielokaal gebouwd, dat hun gelegenheid geeft om wekelijks zich te oefenen. Hiermede is in een groo- te behoefte voorzien. Nu zijn met dit bouwen onkosten gepaard gegaan. Om die onkosten te bestrijden is bo vengenoemde vereeniging voorne mens in het laatst van April of be gin Mei een bazar te houden. Daar toe is bereids een comité gevormd van dames en heeren die een beroep doen op allen, om hun, in hun stre ven te steunen. De dames van het comitéN. v. d. Kolk, T. Thur, H. Kleinloog, Joh. Vos, W. v. Wijk, B. Broekhuijzen en den heer Jac. den Ouden, penningmeester, zuilen graag alles voor deze bazar in ont vangst nemen. NIEUWENDIJK. Het plaatselijk Crisis-comité alhier, resorteerende onder de gemeente Almkerk, dat haar werkzaamheden verricht vanaf 14 Januari 1933, heeft tot 1 Februari 1934 f444.55 ontvangen. De uitgaven bedroegen f 367,75, zoodat op 1 Febr. f 76,80 in kas was. De uitreikingen vonden plaats in natura (levensmiddelen, manufacturen, schoenen, klompen, brandstoffen, enz.41 gezinnen werden bedeeld, besteld bij 24 windeliers. Het comité is dankbaar voor de ontvan gen steun, zoowel in geld als natura en spreekt de wensch uit, dat het nog ver der in de gelegenheid gesteld zal worden, haar werkzaamheden te verrichten. Daar er in de maand Februari nog aan verschillende gezinnen steun verleend is, is haar ffnancieele positie heel zwak. Vriendelijk verzoekt het dan ook een ieder, die wat voor het werk over heeft, dit te willen steunen. Woensdag 7 Maart a.s. zal de plaatselijke ziekenkas hare jaarvergade ring houden in het Instituutlokaal, nm. 7 uur. Van het Hoofdbestuur zal een spreker komen. Zaterdag jl. vergaderde de Begra- fenisvereeniging „Onderlinge Hulp" in het Instituutlokaal. Na de gebruikelijke ope ning door den voorzitter de heer O. Wal raven Sr., werd de agenda afgewerkt. Het bleek dat de vereeniging dit jaar f 57 was vooruitgegaan. Besloten werd een nieuwe stalen draagbaar in nieuwsten stijl aan te koopen. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. OUDENDIJK. De IJsclub „Nooit Gedacht" houdt Vrijdag 9 Maart a. s. in café v. d. Wiel een ledenvergadering, waaraan een gratis verloting is verbonden. RAA31SDONKSVEER. Tot Wijkzuster van het Groene Kruis alhier werd benoemd Zr. Willems uit 's-Gravenhage. VEEN. In het kerkgebouw van de Ger. Gemeente werd deze week een orgel geplaatst, tot gebruik bij de godsdienst oefeningen. Dit mag zeer zeker als een goede vooruitgang beschouwd wordeü. Zondagmiddag j.l. kregen een paar jongedames, terwijl zij op den dijk aan het wandelen waren, woordenwisseling, welke op een foi meele vechtpartij uitliep. Nadat van weerskanten verschillende klappen gevallen waren en men elkaar met spelden enz. bewerkt had, gelukte het een van de toeschouwers de vech tenden te scheiden en zoo erger te voor komen. Bij onderhandsche aanbesteding werd aan P. van Straten te Woudrichem opgedragen het bouwen van een woon huis voor rekening van B. van Helden, alhier. Donderdagavond vierde de Herv. Jongelingsvereeniging te dezer plaatse, onder groote belangstelling, haar 3de jaarfeest. De vereenigingen uit Andel, Aalst, Babyloniënbroek, Heusden, Poede- rooijen en Rjjswijk hadden afgevaardig den gezonden, terwjjl van 6 vereenigingen een schriftelijke felicitatie ontvangen was. Het afgewerkte programma getuigde van veel studie. Vooral ook de verschillende opstellen hadden een onverdeelde aan dacht. Een bijbelsch onderwerp over Ex. 2 110 werd gegeven door J. den Dekker. Verder werd nog behandeld door A. Thies Overeenkomst tusschen Fascisme en Bolsjewisme". Door J. Vos werd behandeld„Herman Friedrich Kohlbrügge". Door G. van Helden „De Darbysten" en door A. van Wijk „De eerste Jongelingsvereeniging". Op al deze opstellen volgde een bespreking. Het telkens herhaald applaus voor de diverse voordrachten en prozastukjes, was zeker wel een bewijs, dat ook dit ge deelte van het programma goed verzorgd was. Aan het eind van de vergadering werd door den heer J. Zonneveld een woord van waardeering gesproken over het werk der Jongelingsvereeniging, waar bij hij de aanwezigen aanspoorde om het jeugdwerk te steunen. Nadat door den Voorzitter een slotwoord gesproken was, liet deze nog zingen twee coupletten van het „Wilhelmus" en eindigde hierna met dankgebed. WOUDRICHEM. In de zaal van den heer Spronk hield Woensdagavond de afd. Woudrichem van de Bijz. Vrjjw. Landstorm een pro- paganda-avond, waarop tevens de uitrei king van het nieuwe vaandel plaats had. Nadat de heer Wijnbelt als voorzitter, met een kort woord had geopend, verkreeg Kapt. Boulogne het woord, die het streven van de B.V.L. op bevattelijke wjjze uiteen zette. Burgemeester van der Lely hield daar na een toespraak, waarbij aan de afdee- ling het Vaandel werd overgedragen. Luitenant Groenendijk deelde mede, dat het brevet van scherpschutter was uitgereikt aan Ivo Smits. Voorts reikte hij aan alle leden een prijsje uit. Tot slot eenige andere films betrekking hebbende op de Landstormdag te Dord recht en bezoeken van het Koninklijk Huis bij verschillende gelegenheden. Woensdagavond hield de Jongel.- vereen. „Pred. 12 vers la", onder Voor zitterschap van den heer C. Vink, een propaganda avond. De avond werd met gebed geopend, waarna de heer F. A. Beets uit Velp een propagandarede hield over de werk wijze van het Ned. Jongel. Verbond, terwijl een en ander door lichtbeelden werd verduidelijkt. Aan het slot werd door allen het Bondslied gezongen, terwjjl de heer Beet» met dankzegging sloot. WAARDHUIZEN. Vorige week hielden de aandeel houders van de weegbrug „Steenenheul" in de voormalige Openbare School te Uitwijk hun algemeene jaarvergadering. Aftredend bestuurslid was P. Nieuwen- huizen Dz., welke zich niet meer be noembaar stelde. Gekozen werd als zoodanig M. van Os. Het uit te keeren dividend bedroeg dit jaar 3% °/o- V eilingberiehten. ZALTBOMMEL. Op de Woensdag gehouden vei ling werd besteed voor: Brederodes 13 ct. per kilo. Benderzoet 8 ct. per kilo. Bellefleur 1419 ct. per kilo. Culemans 1018 ct. per kilo. Koningsrood 11 ct. per kilo. Spruiten 71/2161/2 ct. per kilo. Roodekool 71/2 ct. per stuk. Savoijekool IV2—6 ct. per stuk. Boerekool 1/2U/2 ct. per stuk. Koolraap 111/2 ct per stuk. Wortelen 2y24 ct. per kilo. Prei 31/2—10 ct. per bos. Knolselderie 3—6 ct. per knol. Zaaiuien ly2 ct. per kilo. DRUNEN. Veiling van 1 Maart. Goudreinet 2127 Idem II 1449 Bellefleurs 1722 Idem II 914 Geelzuur 812; Eisdeiner Klompkes 9 16; Jasappelen 612; Wijn zuur 814; Ceulemans 712; B. Fleurs zoet 5 10; Huismans zoet 49; BrederodelO14;. Pondsperen 843 Kleiperen 911 Spruiten 2027; Idem 2 1018; Wit lof 1926; Idem II 1017; Juin 1 3VSSjalotten 26; Wortelen 24;: Knolraap l1/*D/j Breekpeen 310; Kroten 23 Schorseneeren 27, alles-' per K.G. Roode Kool 49 Sevoijekool 48 Boerenkool 1/i2 Seldery 16 An dijvie 2373, alles per stuk. Plukseldery 421/s 5 PreÜ 1'» beide per bos.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 10