Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Grootmoeder. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Buiteiihuidsch Overzicht FEUILLETON. BuiteiilandL Binnenland. No. 5414 Woensdag 7 Maart 1934. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS i and van altena Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Was de menschheid niet zoo her haalde malen in haar verwachtingen, dat de huidige crisis zijn laagste punt heeft bereikt en de wereld weder aan het begin van een betere toekomst was genaderd, dan zouden wij met meer gerustheid dan thans nog het geval, is, durven te verkondigen, dat die betere toekomst door de bood schap van President Roosevelt aan het Amerikaansche Congres zeker een stap naderbij is gekomen. Juist een jaar ge leden heeft die zelfde President hij de aanvaarding van zijn ambt een rede gehouden, waarin het „Amerika voor de Amerikanen" wel sterk tot uiting kwam. Alle maatregelen, die in het achter liggende jaar, zoowel op mone tair- als handelsgebied zijn genomen, hadden slechts tot doel, uitsluitend en alleen de binnenlandsche economische toestand te verbeteren. De munt- en valutapolitiek van Amerika leidde er zelfs toe, de grootste internationale con ferentie, die ooit werd gehouden te doen mislukken, omdat Amerika wei gerde, de problemen van de binnenland sche economische politiek, onderge schikt te maken aan het herstel van de internationale handels- en financieele betrekkingen. In zijn nieuwe boodschap doet de president een ander geluid hooren, een geluid, waardoor het naar onze mee ning alleen mogelijk zal zijn, de tegen woordige crisis te boven te komen en te overwinnen. De President verklaarde zich in zijn rede n.l. bereid met/tbuiten land te 'willen onderhandelen over 't slui ten v. handelsverdragen, 't verlagen van invoerrechten en het opheffen van in- voerbeperkingen. In zijn boodschap aan j het Congres eischt Roosevelt volmacht handelsverdragen met het buitenland te sluiten en binnen bepaalde grenzen de beperkingen te wijzigen, welke thans bestaan voor den invoer van buiten- landsche producten, ten einde op deze wijze den Amerikaanschen landbouw zekere voordeelen te verschaffen voor den uitvoer. In de motiveering van dit voorstel zet Roosevelt uiteen, dat de andere re- geeringen op het punt staan hun aan deel aan den wereldhandel terug te winnen, doordat zij nieuwe handels verdragen sluiten volgens het principe der wederkeerigheid. Indien men wil, dat de Vereenigde Staten de positie in den wereldhandel behouden, welke hun toekomt, moet de Amerikaansche re geering in de gelegenheid worden ge steld voordeelen te behalen door snel le beslissingen, berustend' op een zorg vuldig bestudeerd program. Daarbij moet de regeering het buitenland over eenkomstig voordeeten toekennen bij den invoer naar de Vereenigde Sta ten van die producten, welke kunnen worden beschouwd als een aanvulling der Amerikaansche productie. Roosevelt wees er op, dat de achteruitgang van den Amerikaanschen uitvoer nog nim mer zoo groot is geweest als thans'. De Amerikaansche uitvoer in 1933 heeft slechts 25 pCt. bedragen van de hoe veelheid van den uitvoer in 1929 en 32 pCt. van de waarde van den uitvoer in 1929. Dit beteekent werkloosheid en crisis. Roosevelt voegde hieraan toe, dat de onderbroken beweging van den handel slechts met de grootste moeilijk heden zou kunnen worden hersteld. Iedere natie moet in de gelegenheid worden gesteld de tarieven te wijzi gen om plotselinge en ernstige schom melingen in den in- en uitvoer het hoofd te bieden. Een heel ander, en voor de. wereld een heel wat gunstiger geluid; dan dat van een jaar terug. Immers al zou uit dit nieuwe geluid slechts het bewijs zijn te putten, dat Amerika tot de overtuiging is geko men, dat het in zijn binnenlandsche economische positie geen verbetering kan brengen, zonder te streven naar een verbetering der internationale econo mische betrekkingen tusschen de landen onderling, dan is dit reeds van groote beteekenis voor de toekomst te achten. Alleen herstel van de normale handels betrekkingen is de weg, om over de huidige crisis te komen en iedere stap die in deze richting wordt gedaan, kan niet anders dan worden toegejuicht. Alle maatregelen van Amerika om zich alleen te helpen, hebben er toe ge leid, dat geen land ter wereld zooveel en zoo sterk de gevolgen van den crisis heeft ondervonden, dan juist Amerika. Dit heeft er Amerika blijkbaar toe ge bracht zijn houding te gaan veranderen, iets wat hoopvol stemt en dat voor 1934 een gunstiger economisch pers pectief opent. Mijnheer Lionnet werd opnieuw on gerust en zeide Geneviève, waarom zeg je dan niet, wat je scheelt? Ik heb gerust niets, wat mij hin dert. Mejuffrouw wil zich interessant maken, zeide mevrouw Lionnet op scherpen toon. Geneviève antwoordde niet. Zij boog het hoofd. Ja, zij heeft iets, dacht mijn heer Lionnet; zij wil niet spreken, wanneer haar moeder in de kamer is, die haar altijd iets kwetsends te zeg gen heeft; zij zal niet meer terughou dend zijn, wanneer zij met mij alleen is. Mevrouw Lionnet begon over andere zaken te spreken. Maar gedurende den maaltijd wierp mijnheer Lionnet voort durend ongeruste blikken op zijn doch ter. Toen men van tafel was opgestaan, ging mevrouw Lionnet zich kleeden. Zij had eenige bezoeken af te leggen. Gaat ge mee? vroeg zij haar man. Neen, ik heb hier wat te doen; ga maar met Albert. Goed', zeide zij. Zij ging naar haar kamer. Terwijl zij zich prachtig ging kleeden, stak mijnheer Lionnet een sigaar aan en verzocht Geneviève met hem in den tuin te gaan wandelen. Nadat zij een eind weegs waren ge gaan zag hij zijn vrouw, die aan een venster naar hen keek. Hij nam dus zijn dochter mee naar een laan, waar het gebladerte der boomen hen aan de blikken der nieuwsgierigen onttrok. Geneviève, lief kind; zeide hij nu zijn wij alleen, nu moet je mij antwoorden; wat scheelt je? Zij zag hem aan en zeide op beven- den toon: Vader, er is hier vannacht iets gebeurd, iets Wat zeg je?. Iets heel ergs. Zeg, wat is het? Lieve vader, ge weet, dat ik geen geheimen voor u heb, maar de zaak moet geheim blijven voor andere men- schen. Het behoort mij niet alleen en ik mag het u slechts zeggen, wanneer gij mij belooft, het stilzwijgen te zullen bewaren. Ik beloof je 'dat, kind; spreek zonder vrees. Eerst sprak zij van het valsche te legram en het vertrek van Louise en haar man. Vervolgens verhaalde zij de gebeurtenissen van den nacht en de woorden van haar onbekenden verde- diger; maar zij zeide niet, dat een der dieven gedood was geworden; zij be paalde zich bij het verhaten, dat de jonge man bp hen had' geschoten, en dat zij waren gevlucht. Mijnheer Lionnet 'had geluisterd zon der een woord ite spreken; maar zijn gefronste wenkbrauwen, zijn schitte rende oogen en het vertrekken van zijn gelaat bewezen zijn inwendige opge wondenheid. Geneviève had 'reeds opgehouden met spreken, en hij bleef nog steeds zwij- gen, en over het gehoorde nadenken. Vader, hernam het meisje zijt ge boos, dat ik heb beloofd, het stilzwijgen te bewaren? Neen, kind, neen; het was moei lijk voor je, die belofte niet te doen. En dan 'heb ik gedacht, dat het in mijn belang zou zijn, het geheim te bewaren, zooals hij mij zeide. Ja, natuurlijk; maar misschien dacht hij ook aan zijn eigen belang. Zooveel te meer reden, om hem geen spijt te doen hebben van zijn toe wijding. Je hart heeft gesproken cn heeft je geleid. Ja, er zijn dikwijls omstandig heden in het leven waarbij het ge weten der eerlijkste menschen voor de noodzakelijkheid wijkt; indien zij ook niet liegen, zij verbloemen de waarheid. In dat geval bevindt gij je, Gene vièvie. Neen, ik maak je geen verwijten, en ik vind het goed, dat je Louise en haar man gezegd heeft, dat zij VERZWEGEN BELASTINGEN. Bij1 de Inspectie Breda werd onge veer 3 millioen gulden verzwegen vermogen en het inkomen daaruit aangegeven over het jaar 1931-'32. Te Berücum is tot nu toe reeds meer dan f 1 $0.000 aangegeven. Ver- scheidenne aangiften zijn grooter dan tienduizend gulden. Bii de belastingen te Tilburg is niet minder dan plm. f 6.000.000 aangegeven wegens te weinig opge geven belasting. Bii de inspectie der rijksbelastin gen te Waalwijk is voor een bedrag van ruim f 800.000 als verzwegen vermogen aangegeven. Te Roosendaal werd een verzwe gen vermogen over 3 jaren opge geven f 3.081.000 (per jaar dus ruim 1 millioen). Bii de inspectie te Delft zijn tot nu toe 86 verbeterde aangiften bin nengekomen, waaronder f $8.000 aan inkomstenbelasting en f793.000 aan vermogensbelasting. Bii den inspecteur der directe be lastingen te Roermond werd voor wat betreft de stad Roermond, voor f 900.000 aangegeven aan verzwegen inkomsten en vermogen voor de tot het ressort van deze inspectie be- hoorende buitengemeenten beloopt dit een som van twee millioen gul den. Te Rotterdam loopen de aangif ten tot nu toe naar de 8 millioen gulden. Naar wil vernemen hebben te Nij megen belastingplichtigen, die ver zuimd hadden hun volle vermogen bij den fiscus op te geven, alsnog ruim anderhalf millioen kapitaal ver antwoord. BEZOLDIGING AMBTENAREN VAN DEN BURGER Lij KEN STAND. Vermindering. Ged. Staten van Noord Brabant hebben besloten ie. Aan hun besluit van 2 Maart 1921 (opgenomen in Provinciaal Blad no. 2$ van 1921) sinds gewijzigd tot regeling der bezoldiging van ambtenaren van den burgerlijken stand, toe te voegen de navolgende bepalingen Artikel $eWanneer de ambtenaar van den burgerlijken stand, bedoeld in de artikelen 1 en 4, tevens het ana'bt van burgemeester, secretaris of ontvanger bekleedt, wordt een ver mindering toegepast op de volgens die artikelen berekende bezoldigin gen. Deze vermindering bedraagt a. in gemeenten met minder dan $001 inwoners 2$ pCt.; b. in gemeenten met meer dan $000, doch niet meer dan 20.000 inwoners $0 pCt.; c. in gemeenten boven 20.000 in woners 60 pCt. II. Deze regeling is ook van toe passing op de ambtenaren van den burgerlijken stand, vallende onder ar tikel 7 van het sub. I aangehaalde moesten zwijgen. Maar ik moet je toch zeggen, dat tik ongerust ben. Waarom, vader? Ik w;eet het niet; die ellendelin gen ongestraft te laten!... De wijze waarop z>ij zijn ontvan gen, zal hun wel leeren, niet terug te komen. Ik hoop het. In elk geval, moet je niet meer alleen op de villa blijven, Dinsfdagmorgen ga je met ons mee naar Parijs. Geneviève zuchtte en antwoordde: Dat wil ik wel, vader. Het is jammer, dat die dappere jonge man ,je zijn naam niet heeft gezegd; ik 'had hem willen gaan be danken voor hetgeen hij voor ons heeft gedaan. Misschien wil hij niet bedankt worden. Ja dat kan zijn. Hoe zag hij er uit? Heel goed, vader; hij maakte op mij den indruk van een man van de we reld. Hij heeft onberispelijke manieren, en is net gekleed; hij sprak mooi en beleefd. Hadt je hem nooit gezien? Nooit, papa. En toch dacht ik, dat zijn gelaat mij niet geheel onbekend was. Zoo! Misschien heb ik hem ergens ont moet, maar waar? dat weet ik niet. Misschien in de comedie. In elk geval Ikent hij iu. Hij weet, dat gij mijnheer Lionnet, de meubelfabrikant zijt. Hij bleef nadenken; het geheim, dat hij beloofd had te zullen bewaren, stoot te hem tegen de borst: hij zou het liever verteld hebben. Maar hij had de belofte afgelegd, en moest haar hou den. Kindlief, zeide hij je moet op de vragen van je moeder passen. O! zjij vermoedt niets. Zij heeft evengoed als ik ge zien, dat je bleek bent. Zij zeide, dat het was, om mij interessant te maken, zeide het jon ge meisje bitter. Ja, zij zeide dat, maar meende het niet. Vader, uw liefde voor mij is dui delijk te zien; maar mama stelt te weinig belang in mij, dan dat zij mij zou ondervragen. Mijnheer Lionnet zag zijn dochter aan en hernam: - Dat doet er niet toe; neem je maar goed in acht; zij zal op ons letten en als haar nieuwsgierigheid eens is opgewekt, zal zij alles in het werk stel len, om achter de zaken te komen. Ja, omdat zij altijd een middel zoekt, om verkeerd' te kunnen oordeelen en de schuld op mij te werpen. Zij haat mij. Dat zeg ik niet; maar ik moet wel bekennen, dat zij niet zooveel van je houdt, als 2jij wel moest. Maar waarom, vader? (Wordt vervolgd). voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaard Bij opkomende ongesteldheid, hoofdpijn, kiespijn en pijnen, ontstaan door een ver koudheid: Aspirin! Sinds jaren beproefd, altijd '^onschadelijk bevonden.Let er op, dat U de echte Aspirin krijgt met Bayer- kruis en oranje band om de verpakking Uitsluitend verkrijgbaar in de oranjeband-buisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. 44. EEN BERGHELLING ZAKT DAL- WAART8. Een zeldzaam natuurverschijnsel heeft in de omgeving van Pistoja bij Florence sensatie verwekt en een groote menigte nieuwsgierigen naar het dorpje San Mar cello gelokt. Een kant van den berg, aan welks voet het dorpje ligt, is in beweging geraakt en schuift dagelijks zes tot zeven Meter dalwaarts daarbij wordt niet de minste verwoesting aangericht, want de bosschen en wouden zakken langzaam maar zeker mee, zonder dat ook maar een boom wordt ontworteld. Verder naar beneden worden huizen, poorten, schuttingen enz. onbeschadigd als door een onzichtbare macht voortge* schoven kortom, de geheele landstreek zakt langzaam, doch onweerstaanbaar, naar het dal af. Klaarblijkelijk verschuiven niet alleen de bovenste aardlagen, doch de ge heele aardbodem beweegt zich en wel tot een dikte van 10 tot 15 Meter. De oorzaken van dit zeldzaam verschijn sel liggen nog in het duister. De Lima is reeds door aardmassa's uit haar bedding verdrongen en heeft eenige huizen en fabrieken bij Popiglio onder water gezet, zonder evenwel groote schade aan te richten. o ZOMERTIJD. In Frankrijk wordt de Zomertijd weer ingevoerd in den nacht van 7 op 8 April. o REEDS 600 SCHAPEN DOOR WOL VEN VERSCHEURD. In het Spaansche stadje Camba Laza is de wolvenplaag zoodanig geworden, dat in de laatste weken ongeveer 600 schapen door de uitgehongerde wolven zijn ver scheurd. De bevolking heeft aan de cen trale regeering te Madrid om hulp verzocht. BLOEDIGE GEVECHTEN TE KASJGAR. Volgens te Peking binnengekomen be richten is het in de stad Kasjgar tot buitengewoon ernstige en bloedige straat gevechten tusschen opstandelingen en de regeeringstroepen gekomen. De stad biedt een toonbeeld van verwoesting. Bij de gevechten zouden 130 personen gedood zijn, terwijl eenzelfde aantal gewond werd. Volgens een later bericht hebben de opstandelingen ook een aanval gedaan op het Britsche Consulaat. Vier Engelsche onderdanen, die zich in dit gebouw op hielden, werden betrekkelijk ernstig ge wond. Een beambte van het Consulaat, een Chinees, werd gedood. AVONTUURLIJKE ONTSNAPPING UIT EEN GEVANGENIS. Berucht bankroover er met vier mede gevangenen vandoor. De buruchte bankroover Dillinger is thans voor de tweede maal onder sensa- tioneele omstandigheden uit de gevangenis ontsnapt. Dillinger, die was ingesloten in de staats gevangenis van Indiana te Crowpoint, dwong den cipier zijn cel te openen, door dat hij hen bedreigde met een houten pistool, dat hij in het geheim had gemaakt. De andere vier celbewoners, onder wie een neger, noodzaakte hij hem te bege leiden. Zij gingen het bureau van den gevangenisdirecteur binnen. Dillinger maakte zich meester van een machinege weer dat daar werd bewaard, sleepte een gevangenisbeamte als gijzelaar met zich mede, stal in de garage een auto en raasde daarna met zijn celgenooten en den garagebewaker in de richting van Chicago. De politie achtervolgde hen on middellijk en in weerwil van het feit, dat uit de auto werd geschoten, gelukte het haar drie der gedetineerden weder te arresteeren. Dillinger zelf en de neger zijn ontkomen. Een politie-agent is door een schot van Dillinger doodelijk gewond. Dillinger i.s een van de meest gevreesde misdadigers der Vereenigde Staten. Hij was eerst kort geleden weer gearresteerd, nadat hij in den vorigen zomer onder even avontuurlijke omstandigheden uit de gevangenis was uitgebroken. o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1