Plaatselijk Nieuws. besluit. III. Deze regeling treedt in wer king op i Januari 1934., met dien verstande, dat bovenvermelde percen tages voor het kalenderjaar 193a worden teruggebracht op onderschei denlijk 12 1/2, 2 en 30. HEFFING OP~~SLACHTEN VAN VARKENS VERLAAGD. Van 9 op 6 cent per kilo. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is het bedrag der heffing, hetwelk bij slachting van var kens aan den betrokken keuringsdienst betaald moet worden, met ingang van aanzienlijke waterschade op. Ook in de boekbinderij gutste het water met stroo men neer, zoodat een zeer groote voor raad papier en boeken bedorven werd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. —o MOTORONGELUK TE ZEVEN- BERGSCHENHOEK. Twee gewonden. Zondagavond is de motorrijder Van G. uit Teteringen, op wiens motor mej. L. uit Zevenbergschenhoek als duo rijdster medereed, op den Terheyde- scheweg aldaar in volle vaart op een 5 Maart, verlaagd van 9 cent per K.G.stilstaande auto gereden. Beiden wer- geslacht gewicht tot 6 cent per K.G. geslacht gewicht. Deze verlaging is mede mogelijk, doordat de prijzen, welke in Engeland gemaakt worden voor het naar dit land uitgevoerde varkensvleesch in denlaat- sten tijd niet onbelangrijk verbeterd zijn. HET DRAMA TE WOLVEGA. De vrouw van den secretarie-ambte naar te Wolvega, die door een revol verschot werd getroffen, is in het zie kenhuis te Heerenveen overleden. EINDEXAMEN VIJFJARIGE. Naar het Hbld. ter oore is gekomen, mag men dezer dagen het besluit tege moet zien 'tot reorganisatie Van het eind examen H.B.S., waardoor het aantal gecommitteerden bij dit examen van 5 op 3 zal worden teruggebracht, waar mede de Regeerïng een bezuiniging tot stand wenscht te brengen. NEDERLANDER IN BELGIE GE ARRESTEERD. Donderdag heeft het parket van Ton geren den te Waerschy wonenden Ne derlander W. P. gearresteerd en naar de gevangenis van Tongeren overge bracht. P. is meetkundige in een mijn, gehuwd1 en vader van twee kinderen. Deze aanhouding staat in verband met verschillende diefstallen en inbra ken die den laatsten tijd in Belgisch Limburg zijn gepleegd'. Onlangs werd te Neerpelt in een pastorie ingebroken, doch de dieven werden door revolver schoten op de vlucht gejaagd. In de woning van P. heeft men modern ma teriaal in beslag genomen om brand kasten te openen. Men vermoedt, dat hij aan het hoofd staat van een bende, aangezien drie inbrekers, die onlangs te Luik op heeterdaad bij het openbreken van een brandkast werden betrapt, heb ben verklaard', dat P. hun aanvoerder was. Hij zelf nam aan d'e diefstallen geen deel, maar hij zou wel aanwijzin gen hebben gegeven, waar een slag kon worden gedaan, terwijl hij ook het materiaal versterkte. —o— DOOR AUTO GEGREPEN. Zaterdagavond is op de Rozengracht te Amsterdam een ongeveer 68-jarige man door een auto gegrepen en over reden. De man aarzelde bij het over steken. Zeer zwaar gewond werd hij overgebracht naar het Binnengasthuis, waar hij bij aankomst overleden bleek te zijn. De naam van'het slachtoffer is niet bekend. BRAND TE NIJMEGEN. In een boekbinderij. Vrijdagnacht heeft een felle uitslaan de brand gewoed in het perceel Oude Stadsgracht no. 39, te Nijmegen, waarin een boekbinderij is gevestigd van den heer Matthieu Geertsen. Een zoontje -van den heer Geertsen, die met zijn ouders in een slaapvertrek aan de ach terzijde van de woning sliep, werd ge wekt door geraas op den zolder. Hij waarschuwde zijn vader, die eveneens een verdacht gekraak hoorde en een onderzoek ging instellen. De heer Geert sen verkeerde aanvankelijk in de mee- ning, dat ougewenschte bezoekers zijn woning waren binnengedrongen en stel de daarom eerst in de benedenvertrek ken een onderzoek in. Plotseling ging echter het licht uiten toen hij zich weer naar boven begaf, zag hij dat de zolder in lichterlaaie stond. De vlammen had den zich inmiddels reeds een uitweg door het dak gebaand en nog vóór de heer Geertsen met vrouw en drie kinderen het brandende pand hadden verlaten, was de politie met een slan genwagen ter plaatse. De vrouw was in haar zenuwachtigheid op een afdak achter het Tiuis gesprongen, vanwaar zij later door haar man werd verlost. Het gezin vond onderdak in hotel „De Pool". In een minimum van tijd werd met 2 stralen op de waterleiding water gegeven, terwijl de brandweer direct met veel materiaal ter plaatse was en het blusschingswerk overnam. De brand liet zich; [ernstig aanzien, temeer daar de voornaamste vuurhaard zich aan de achterzijde van het daar geheel inge bouwde pand bevond. Door het krach tig optreden van de brandweer werd uitbreiding voorkomen en had men den brand na ongeveer drie kwartier onder de knie. De zolderverdieping en het dak werden volkomen verwoest. De daaronder gelegen vertrekken liepen den van den motor geslingerd en ble ven ernstig gewond én bewusteloos op den weg liggen. In zorgwekkenden toestand zijn zij naar het St. Ignatius- ziekenhuis te Breda overgebracht. o— BOTSING TUSSCHEN MOTOR RIJDER EN AUTO. Tengevolge van het links nemen van een bocht en mede door onoplettend heid' kwam Zaterdagmiddag de 23-ja- rige motorrijder J. H. Braak uit Haam stede op de grens van de gemeenten Serooskerken en Ellemeet in botsing met een personenauto, bestuurd door den heer W. Gilijamse uit Renesse. De motorrijder werd tegen den grond geslingerd en bekwam een beenbreuk en een hersenschudding. Nadat de eer ste hulp was verleend' door dr. Ver duin den Boer werd het slachtoffer overgebracht naar het ziekenhuis te Noordschouwen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het staat vrijwel zeker vast, dat het ongeval aan eigen schuld' te wijten is. o GECOMPLICEERDE AANRIJDING TE NAARDEN. Drie auto naast elkaar op den weg. Zaterdagmiddag reden op den Rijks straatweg te Naarden, ter hoogte van de Karnemetksloot, drie auto's achter elkaar in de richting Amsterdam. De eerste wagen had' volgens schatting van ooggetuigen een snelheid' van ongeveer 35 K.M., d'e tweede 60 K.M., de derde 80 K.M. De tweede auto wilde de eer ste voorbij, de derde de tweede en zoo lagen de drie wagens naast elkaar op den weg, toen juist uit de andere rich ting een motorfiets naderde. Die werd door de derde auto geraakt, met het gevolg, dat de motorrijder, de 22-jari- ge J. Baanen uit Amsterdam viel. Met een linkerdijbeenfractuur is hij naar de Majellastichting te Bussum vervoerd'. Bij de botsing had de derde auto de tweede geraakt en deze weer de eer ste. De eerste en de tweede hadden eenige averij, maar na reparatie kon den Zfiji hun reis vervolgen. De automobilist, die de aanrijding veroorzaakte, de bestuurder van den derden wagen dus, is doorgereden. O— ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een ongeluk te Kedichem. Zaterdagavond werd op den spoor weg te Kedichem, bij Leerdam, in de nabijheid van den onbewaakten over weg aan den Koenderschenweg, het vreeselijk verminkte lijk van een jonge man gevonden. Daar geen papieren op het lijk wer den gevonden, kon dit niet worden ge ïdentificeerd. Het werd vervoerd naar het lijkenhuisje te Kedichem. Zondagmorgen werd te Leerdam ver mist, den 22-jarige Alb. Bats,, uit de Nieuwenhuijzenstraat. Bij onderzoek bleek het te Kedichem gevonden lijk, deze 22-jarige jongeman te zijn. Het werd door de familie herkend. HEUSDEN. Openbare vergadering van den Raad' dezer gemeente, te houden op Donderdag 8 Maart, des voormiddags kwart voor twaalf uur. Agenda: 1. Stemming over het voorstel van het lid Stap, betreffende het door J. de Kok in koop gevraagde gedeelte van het Wilhelminaplein. Op 7 Juni a.s. zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de Hoogeerw. heer Deken N. J. A. Wouters, Pastoor dezer parochie, tot priester werd ge wijd. Teneinde Z. H.E. alsdan een pas sende hulde te brengen heeft zich een comité geconstitueerd, bestaande uit het R.K. kerkbestuur de heeren H. J. v. Eggelen, Hub. Verhoeven en Joh. de Mol en het R.K. armbestuur de hee ren R. Verhoeven, Joh. v. Laarhoven Sr., P. Verschure en F. S. Schreuder en den W.Eerw. heer kapelaan P. Maas. Morgenavond, (Donderdag) zal om zeven uur in de Ned. Herv. Kerk alhier Bidstond voor 't Gewas worden gehouden, waarbij Ds. Kloots hoopt voor te gaan. Met de herbenoeming als lid van de Regenten der Godshuizen alhier van den heer J. van Laarhoven Sr., herdenkt dezen in den loop van dit jaar zijn 50- jarig lidmaatschap als lid van dit college. Den bouw der nieuwe boterfabriek aan detramhaven buiten de Wijksche poort alhier, voor de N. V.tVereenigde Zuivelbereiders, fabriek van Melkproducten, is gegund aan de firma Jan de Bont van Huiten te Nieuwkuijk voor de som van f 28200, dus zonder ijzeren vakwerk. AALBURG. Vrijdag,. 9 Maart, hoopt Ds. P. Zandt des avonds om half zeven in de Ned. Herv. Kerk voor de gemeente op te treden. ALMKERK. Naar we vernemen zijn Maandag j.l. alle werkloozen bij de werkverschaf fing te werkgesteld. In verband hiermede is de steun stopgezet. Donderdag, 8 Maart, des avonds 6.30 uur, hoopt de Herv. Knapenvereen alhier, onder leiding van haar Eere-Voorz Ds. v. Dingstee, in de consistoriekamer der Herv. Gem. haar jaarfeest te vieren Op de j.l. Vrijdagavond alhier gehouden vergadering van de Zondags school-vereeniging „Samuel" werden tot bestuursleden herkozen de heeren Ds. v Dingstee, A. Pennings Sr. en M. T. v. As Als een zeldzaamheid kan worden gemeld, dat bij den landbouwer F. P alhier, een lam ter wereld kwam welke 5 pooten heeft. Door Dr. Schripsema, gemeente geneesheer alhier, is thans de villa aan gekocht van de Wed. Mevr. Donker aan de Voorsteeg. Zijn wij goed ingelicht voor de som van f 41000. CAPELXE. De Onderlinge Tuinbouwvereen hield j 1. Vrijdagavond in het café van den heer J. Quirijns aan de Vaartkant haar jaarvergadering. Na een kort openingswoord van den Voorzitter, den heer C. Sterrenburg, werden de notulen der vorige vergadering na voorlezing goedgekeurd en vastgesteld waarna de secretaris-penningmeester, de heer J. den Hollander, een keurig ver zorgd verslag) uitbracht omtrent den toestand en werkzaamheden der vereeni ging over het afgeloopen vereenigingsjaar, dat onder dankzegging aan den samen steller werd goedgekeurd. De rekening en verantwoording over 4933 werden door de heeren C. J. v, d. Hoek en H. van Suijlekom nagezien en in orde bevonden De heer v. d. Hoek bracht namens de vergadering den penningmeester dank voor zijn keurige en accurate boekhouding De aftredende bestuursleden, de heeren C. Sterrenburg en M. v. Pelt werden herkozen en namen onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen hun herbenoeming aan, terwijl in de plaats van den heer A. v. d. Hoek, die zich niet meer herkiesbaar stelde, gekozen werd de heer C. J. v. d. Hoek, die zich deze benoeming liet welgevallen. Na de gebruikelijke rondvraag werd deze vergadering door den Voorzitter gesloten. Mej. J. H. Cové alhier heeft haar benoeming tot onderwijzeres aan de O. L. School te Renkum aangenomen en zal 16 Maart e. k. in funtie treden. De afd. Sgrang-Capelle e. 0. van Volksonderwijs houdt a.s. Vrijdag 9 Maart des avonds 7 uur in de zaal van den heer L. F. v. Dongen alhier een algemeene ledenvergadering. De agende vermeldt1. Opening en notulen. 2. Jaarverslagen Secretaris en Penningmeester. 3. Verslag afgevaardigde Alg. Vergadering. Na afhandeling der huishoudelijke aan gelegenheden zal Ds. G. Westmjjse uit Rotterdam een lezing houden overS.O.S (Steunt onze School). Om acht uur is de zaal voor alle be langstellenden kosteloos toegankelijk. Laten alle voorstanders van Openbaar Onderwijs naar dezen begaafden spreker komen luisteren. In de O. L. School zal a.s. Woens dagavond 7 uur onder leiding van den heer E. Colet een ouderavond worden gehouden. Woensdag, 14 Maart, des avonds 7 uur zal in de Geref. Kerk aan het Bruggetje een bidstond voor het gewas worden gehouden, waarbij hoopt voor te gaan Ds. Keizer. Tot consulent der Ned. Herv. Gem. a. d. Loonschendijk is benoemd Ds. Louwe Kooymans te Baardwijk, welke benoeming Z.E. heeft aangenomen. Onder leiding van haar voorzitter, den heer J. v. Beek, hield de Coöp. Aankoop- vereeniging voor Capelle, Vrijhoeve Capelle en SpraDg w.a. in de zaal van den heer J. Treffers aan het Bruggetje te Vrijhoe ve Capelle een algemeene ledenvegade- ring. Na een openingswoord van den voor zitter bracht de secretaris penningmeester, de heer B. v. d. Hoeven, verslag uit omtrent den financieelen toestand der vereeniging over het afgeloopen jaar, waar uit bleek, dat de ontvangsten f 28585,99ys en de uitgaven f28510,10 bedroegen, alzoo een batig saldo van f 75,891/ï. Op 1 Jan. 1933 was in kas f 245,43Yj en op 1 Jan. 1934 f321,33. Het ledental blyft steeds vooruitgaande. Uit het verslag der commissie, belast met het nazien der rekeningen over 1933, in welke commissie zitting hadden de heeren J. Haverhals Jac.zn commissaris van toezicht en Dirk Verhagen en Adr. Maijers, leden, alsmede uit het verslag Th. Smit, thans dienende de Ned. Herv. gem. te Piershil, herdacht Zondag j.l. zijn 40-jarige ambtsbediening. De jubilaris werd 7 Mei 1839 te Blokzijl geboren en studeerde aan het der controle op de boekhoeding der ver- Chr. gymnasium te Zetten, aan het eeniging door de Noord Brab. Maatschappij van Landbouw, bleek, dat een en ander keurig in orde was, waarna de secretaris onder dankzegging voor zijn gehouden beheer van zijn verantwoording over 1933 werd ontheven. Na de opgave van de benoodigde kwan turns veevoeder en hulpmestoffen werden nog eenige crisismaatregelen besproken, om trent welke maatregelen de vereeniging steeds voeling houdt met de Noord Br. Maatschappij van Landbouw, waarvan de vereeniging lid is. Met een woord van dank voor de belangstelling werd de vergadering door den voorzitter gesloten. DUSSEN. Voor deze streek is benoemd tot controleur der Ned. Pluimvee-cen trale, de heer J. Ansems, alhier. A.s. Donderdag, 8 Maart, des avonds 6.30 uur, hoopt Ds. v. d. Berg in de Ned. Herv. Kerk alhier een Biduur voor 't Gewas te houden. F. Hakkel Jr. alhier had het ongeluk met zijn rechterhand bekneld te geraken tusschen een lier van een boot. Van een der vingers werd de nagel afge rukt, ook een paar beentjes werden ge broken. Geneeskundige hulp werd inge roepen. Er werden hier, vooral den laatsten tijd, nogal eens aardappelen gesmokkeld. De politie houdt hierop streng het oog, zoodat er nogal eens een partytje in beslag genomen worden. Naar wij vernemen is den toestand van den ZeerEerw. Heer Pastoor alhier, gelukkig vooruitgaande. Z.E. verbljjft echter nog in het ziekenhuis te 's Bosch, alwaar hij een oogoperatie heeft ondergaan. Zaterdagavond, 10 Maart, zal wederom eene vergadering worden gehou den van het „Wit Gele Kruis" alleen voor heeren. Tevens zal dan bestuurs verkiezing plaats hebben. Het af- en aanrijden van materiaal, benoodigd voor de waterleiding, is bij inschrijving, door den aannemer gegund aan S. Hoevenaar alhier. Het kind van M. L- dat eenige weken geleden voor kinderverlamming was overgebracht naar het ziekenhuis te 's Bosch, zal deze week weer genezen thuis komen. Gelukkig is deze zoo ge vreesde ziekte bij één geval gebleven. In deze gemeente komen by enkele kinderen mazelen voor, gelukkig niet van ernstigen aard. C. v. D. reed, bij het spelen, met zijn fiets in groote vaart naast een brug getje, en viel in een moddersloot. Hij wist zich zelf echter in veiligheid te brengen. GENDEREN. Donderdag j.l. vierde de Herv. Meisjesvereeniging, onder leiding van haar Eere-Voorzitter haar vijfde jaarfeest. Toen te ruim 7 uur de vergadering werd geopend was het kerkgebouw geheel bezet. Na het zingen van Ps. 68 10,17 ging de eere-voorzitter voor in gebed, las een gedeelte voor uit het Spreukenboek en knoopte daaraan zijn openingswoord vast. Daarna kregen we de jaarverslagen te hooren, die op flinke wijze werden voorgelezen. Hierna volgden de toespraken der afgevaardigden, die allen hun beste wenschen uitspraken. Daarna werd het rrogramma verder afgewerkt. Onder werpen, voordrachten en zang wisselden elkaar af, hetgeen zeer in de smaak viel bij de aanwezigen. Te ruim elf uur werd deze feestver- gadering door den eere-voorzitter gesloten met gebed, waarna nog werd gezongen Gezang 180 1. Ieder keerde voldaan ïuiswaarts. De Meisjesvereeniging kan met genoegen op dezen welgeslaagden avond terugzien. NIEUWENDIJK. Op de laatstgehouden vergadering van de vereeniging voor gezinsverpleging, werd tot bestuurslid herkozen de WelEd. Heer F. Wisse alhier. A.s. Zaterdagavond zal de Chr. Schoolvereeniging alhier een ledenver gadering houden in de consistorie der Geref. Kerk. Het bestuurslid H. Crezee zal een lezing houden over „De oude School. Het mond- en klauwzeer is gecon stateerd bij het vee van den landbouwer Keiler. Het comité voor winterlezingen ïield zijn jaarvergadering in het Instituut- okaal. Als bestuursleden werden gekozen de heeren Z. Koekkoek, J. Klop, 1. Lank- ïaar, N. Biesheuvel en D. v. d. Pijl. 3esloten werd in het volgend seizoen weer een 4 tal sprekers uit te noodigen. Jit de verslagen bleek, dat het aantal begunstigers 480 bedroeg, terwijl het cassaldo f38 aangaf. De belangstelling van de zijde der ingezetenen bleek uit de goed bezette vergaderingen. POEDEROIJEN. Onze vroegere predikant, Ds. G. Stedelijk gymnasium te Kampen, aan de Sted. universiteit te Amsterdam efiaan de Rijksuniversiteit te Leiden. In 1893 candidaat geworden in Groningen, werd hij 4 Maart 1891 te Daerlo (O.), in zijn eerste gemeente bevestigd. In 1896 vertrok Ds. Smit naar Makkum, wel ke standplaats hij in 1898 met Longer- houw verwisselde. In 1901 deed hij zijn intrede te Poederoijen, om in 1912 naar Rijnzaterswoude te vertrekken. Sedert 18 April 1920 dient hij de gemeente van Piershil. Met ingang van 15 April a.s. is aan ds. Smit door het Prov. Kerkbe stuur van Zuid-Holland eervol emeri taat verleend. Zondag 8 April hoopt ZijnEeerw. afscheid te nemen van zijn gemeente. RAAMSDONKSVEER. Naar wij vernemen, heeft de heer A. Snijders, Provinciaal wegwerker, tegen 1 April eervol ontslag gevraagd. Tot Secretaris van de Knapen- vereeniging „Timotheus" werd gekozen Marius Vink. Gedurende de maand Februari passeerden de Rolbrug alhier, 1456 vaartuigen met een totaal inhoud van 487974 ton. SPRANG. Op bjjna 75-jarigen leeftijd over leed alhier den alombekenden lilliputter Philip Hakkert, beter bekend onder den naam van „Flipke van Sprang". Het tragische is dat zijn blinde oudere broer enkele uren van te voren overleed. Door dit verscheiden is een zeer oude bekende Joodsche familie in onze gemeente uitgestorven. Vrijdagavond was het voor de afd. Sprang van den Chr. Bouwvakarb.- bond een dag van hoogtij. Onder leiding van haar Voorzitter, den heer H. Boogers, werd op zeer gezellige wjjze haar 1ste lustrum herdacht. Om 7,30 uur werd deze feestavond die ook door de vrouwen der leden werd bygewoond op gebruikelijke wijze geopend. De agenda werd op zeer ver dienstelijke wijze ten einde gebracht. Door de dienende dames werd een glas wijn aangeboden, terwijl de feestavond werd besloten met het gebruik van koffie en gebakjes. Verschillende afgevaardigden voerden het woord. Om circa 12 uur keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. Onder leiding van Ds. J. C. Hagen werd door de Jongelingsvereen. op G.G. „Timotheus", haar 35ste jaar vergadering gehouden. Benevens enkele voordrachten werden de n.v. onderwerpen op zeer verdienstelijke wjjze behandeld a. „De volheid des tij ds". door H. Chabot Jr. b. „Toenadering in ons maatschap pelijk leven", door G. Braspenning. c. „De tien jaren", Vaderl. Gesch., door B. L. Dalmaijer. De zaal van den Chr. Volksbond was flink met afgevaardigden van zustervereen. en belangstellenden gevuld. Het was voor de aanwezigen een gezelligen en leer- zamen avond. Om circa 12 uur werd op gebrvikelijke wijze gesloten. Maandag 12 Maart hoopt de Meisjesvereen. op G.G. in het vergader- locaal der Ger. Kerk haar jaarvergadering te houden. De leiding van dezen feest avond is aan Ds. Hagen opgedragen. VEEN. Dinsdag is de heer J. T., Oud- Gemeente-Secretaris en tevens Oud-Gem - Ontvanger dezer gemeente, door de marechaussee te Heusden naar het Huis van Bewaring te 's Hertogenbosch over gebracht, verdacht van gepleegde ver duistering ten nadeele der gemeente Veen. WIJK. Maandag zijn de boterhandelaren B. N. en D. v. d. P., alhier, door de marechaussee uit Heusden gearresteerd en naar 's Hertogenbosch overgebracht. Beiden werden verdacht van heling van groote partijen boter, afkomstig van de Coöp. Zuivelfabriek te Nuland e. a. WOUDRICHEM. De echtelieden C. Viveen Czn. J. Baks, alhier, hopen op 10 Maart a.s. 40 jarige echtvereeniging te herdenken. Door de afdeeling van den B.V.L. alhier, werd Woensdag j.l. een zeer goed geslaagden en druk bezochten propaganda- avond gehouden, waarbij Kapitein G. F. Boulogne, Secretaris der Nationale Land stormcommissie, een keurige rede uitsprak en door den Heer Burgemeester dezer gemeente aan de afdeeling namens de Plaatselijke Commissie een vaandel werd aangeboden. Tevens werden verschillende Landstormfilms vertoond, welke zeer goed in den smaak vielen bij bet publiek. De afd. Woudrichem e.o. van het Groene Kruis hield Woensdagavond alhier een ledenvergadering, welke slechts matig was bezocht.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2