Voorjaars Zaaigranen en Peulvruchten. Firma l G. J. SCHOUTEN Weet wat ge koopt Laiidbouwrubriek. Plaatselijk Nieuws* ontvangsten, wordt daarbij ook de secretarie gebruikt, dan f2,50 meer. De heer v. Gammeren zou tweele dig laten betalen eens voor het ge bruik en een ander gedeelte voor verwarming en verlichting. De heer Nieuwenhuizen vraagt of bii het gebruik voor winterlezingen ook van de ontvangsten wordt be taald. De heer v. Herpen zegt. dat voor deze avonden altijd een tekort is. De heer Nieuwenhuizen meent, dat dit niets terzake doet, ook met de vereenigingen kan dit weieens het ge val zijn. Besloten wordt de gemeen te voorloopig 1/6 te laten betalen, dus voor de maanden Januari en Februari, van de eerst genoemde re geling, dan kunnen de verschillende voorstellen eerst nogeens worden overwogen. Schrijven van het Gemeentebestuur van Gorinchem over een gemeen schappelijke regeling voor het bezoe ken van openbaar onderwijsinrich tingen in die gemeente door leer lingen uit de Gemeente Rijswijk. Wordt aangehouden. De heer Nieuwenhuizen vraagt of de gemeente Almkerk ook betaalt voor de leerlingen uit die gemeente, die de bijzondere school in deze Ge meente bezoeken. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hierover een rekening zullen inzen den. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, waarop de raad over gaat in geheime zitting. Maandagmiddag. 26 Februari, half drie had in het Z.-Hollandsch Koffiehuis te Breda, de alge- meene vergadering plaats der Gewestelijke Tarwe-Organisatie Noord-Brabant. Aanwezig waren de vorig jaar be noemde vertrouwensmannen der di verse districten, de vertegenwoordi- ders der Landbouw-Maatschappijen, en eenige leden aangeslotene, terwijl de leiding berustte bij den heer Moors. Als commissielid tot het nazien der rekening en verantwoording in de vacature van den heer Chr. Bax te Teteringen, die is overleden werd be noemd, de heer G. van Lieshout. Artikel 3 der Statuten 'behande lende het doel der organisatie moest in verband met het feit, dat over de steun aan de gerst en de rogge, aan de tarwe-organisatie is opgedra gen, worden gewijzigd en werd een ruimere redactie voorgesteld. De voorgestelde wijziging wordt aange nomen. Daarna komt de rekening en verantwoording over 1932 aan de or de en de heer de Waard te Werken dam spreekt namens zijn rayon zijn misnoegen uit, dat er dit jaar even als vorig jaar, geen kringvergaderin gen zijn gehouden, het weinige con tact tusschen vertrouwensman en tar- wetelers gaat daardoor geheel ver loren, diverse vertegenwoordigers spreken in dezelfden geest en wordt op voorstel van den heer de Waard 'besloten, dat in het vervolg weder de rayonvergaderingen zullen plaats hebben. Ook wijst spreker er op dat het toezenden van de agenda niet reglementair is geschied en de ter mijn van 14 dagen van toezending, niet in acht is genomen, ook het publiceeren van het jaarverslag en de rekening 1932. dat alleen in het blad van de N. C. B. heeft gestaan, heeft ontstemming gewekt. De Voorzitter erkent dit alles, doch belooft voor de toekomst beterschap. Uit het jaarverslag en de rekening 1932 ontleenen wij het volgende. Ondanks het verhoogen van het mengpercentage is de kwaliteit van het brood niet minder geworden, zoo dat de inheemsche tarwe zich uit stekend leent voor baktarwe. Het mengpercentage. dat op 20 pCt. was gesteld, werd verhoogd tot 22 1/2 pCt., terwijl het maximum percen tage, dat gesteld was op 25 pCt. intusschen wettelijk werd gesteld op maximum 40 pCt. Tot nu toe wordt echter nog steeds het mengpercen tage op 35 pCt. gehandhaafd. De noodige aandacht wordt in het jaar verslag gevestigd, op de moeilijkhe den indien de leden niet tijdig hunne vereischte formulieren aanvragen en deze goed ingevuld aan het secre tariaat. inzenden. Verschillende boe- tegevallen hebben plaats gehad voor verschillende overtredingen, vooral bij controle te velde werden vele af wijkingen geconstateerd n.l. 85 ge vallen, doch de totaal boete viel mee n.l. f326,82. De monsterinzending wordt wel het zwakke punt. in de overigens hechte organisatie, be schouwd, door de verschillende ma nipulaties der monsters, Jcunnen na_ deelige transactie plaats vinden hetzii voor den teler, hetzii voor den han delaar. Het Bestuur bleef ongewijzigd n.l. 5 vertegenwoordigers van de N. C. B.; 3 van de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouwen 2 van de C. B. T. B. De heer Sneep bleef vertegenwoor diger der Centrale Tarweorganisatie. De raad van Beroep behandelde en kele beroepskwesties, die tot tevre denheid van beide partijen werden opgelost. Ook de controleurs heb ben zich op een paar uitzonderingen na uitstekend van hun opgelegde taak gekweten. De totale oppervlakte beteeld met tarwe in het werkgebied der G. T. N. bedroeg in 1931 5435 H.A. in 1932 ongeveer 10436 H.A. in 1933 ongeveer 15080 H.A. De bepaling, dat 1 /3 van het bouwland plus kunstwei plus gescheurd grasland met tarwe mag beteeld worden is goed te noemen, daar anders door een on- gebreidelden tarweteelt, de vrucht wisseling op het bedrijf geheel in de war zou komen met de zeer nadee- lige gevolgen hieraan verbonden. Ruim 27 1/2 millioen tarwe werd af geleverd. Aan de Vita werd geleverd voor een bedrag van ruim 3 milli oen gulden, waarvan ongeveer 6 ton werd afgetrokken voor bijdrage steunfonds T. C. tarwe. Het voor- deelig saldo oogst 1932 bedraagt f 230,668,50. De oorspronkelijke vergoeding van de Vita aan G. T. O's. bedroeg f 1,35 per 100 K.G. tarwe, vanaf 13 Febr. Vraagt ge alleen tandpasta, dan kan men U van alles geven. Vraagt daarom beslist IVOROL, en ge ontvangt de beste tandpasta. 1933 is deze gesteld op f 1,20. De Tarwecentrale krijgt van de fi.35, resp. f 1,20; f0,15 cent Per 100 K.G. Voor de T. C. tarwe wordt een ver goeding gegeven van f0.8 5. Voor de partijen tarwe, die door de leden als T. C. tarwe worden overgenomen be talen die leden f25 per denaturatie. Wanneer men op de rekening ziet voorkomen aan verbouwers en resp. handelaren netto uitbetaald over 2.U574)799 K.G. tarwe voor een be drag van f 3.207,093,97 zou men op pervlakkig de conclusie trekken, dat de gemiddelde prijs van de tarwe in het gewest f11,631 geweest is, dit is niet juist, daar de grootste partijen door de leden aan den han del worden geleverd in de eerste maanden na den oogst, dus in f 11,631zitten ook de maandelijksche verhoogingen. Er is echter niet in begrepen de vergoeding van f 0,40 per 100 K.G., welke aan den handel is toegekend. Het navolgende schema voor de gemiddelde prijsbereke ning is in het overzicht opgenomen. Geleverd in de drie kwaliteiten 27.713.013 kilogram voor totaal f2.709.559.88, of gemiddeld f9.777 per 100 K.G., hierbij komt de nabe taling a f 1,50 en de uiteindelijke nabetaling over 1932 van f0.7 5. per 100 K.G., dus een gemiddelde van f 12.027, d.w.z. de gemiddelde prijs, die oorspronkelijk als basis is aan genomen. De leveranciers der tarwe over 1932 hebben dus het heugelijke feit te constateeren, dat binnen 1 h 2 maanden nogeens nabetaling ge schiedt van f0,75 per 100 K.G. tar we geleverd in 1932. hetgeen onge twijfeld een welkome verrassing zal zijn. Het onkosten cijfer is aanzienlijk teruggebracht hetgeen blijkt uit on derstaand staatje. Oogst 1931. Vergoeding handel en leden f 0.600 Tarwe-Centr. en Reg. Com. f 0.174 Vracht f0.183 Adm. taxatie en controle f 0.370 13 maal vergoedingen f0.184 Wintervoorraden, enz. f 0.015 f 1.526 Oogst 1932. Vergoeding handel en leden f f 0.400 Tarwe-Centr. en Reg. Com. fo.117 Vracht f 0.139 Adm. taxatie en controle f 0.203 13 maal vergoedingen f0.036 Wintervoorraden, enz. f 0.004 f 0.899 Uit een en ander blijkt dus wel: dat de Tarwewet uitstekend werkt. Aan het einde der vergadering bracht de heer de Waard het Bestuur en het Secretariaat dank voor het om vangrijke werk, dat verricht is ge worden, waarna de Voorzitter de ver gadering sloot. DUURZAAMHEID VAN HEININGPALEN. In het Tijdschrift der Ned. Heide- Mii is door Prof. Te Wechel en den heer B. Stoffel een en ander ge schreven over de duurzaamheid van heiningspalen. dat voor een deel on zer lezers van belang kan zijn. In de meeste gevallen schrijft de heer Stoffel zal het hout (on verschillig van welke houtsoort 1 uit bosschen, jonger dan 30 jaar, niet duurzaam zijn. omdat het vrijwel al les spinthout, zonder kern is. Het dunningshout uit oudere bosschen is van beter kwaliteit, en hoe dichter de stammen bii elkaar staan, hoe langzamer de diktegroei, en hoe duur zamer het hout is. onverschillig van welke houtsoort afkomstig. Kernhout vorming begint niet bii alle hout soorten op denzelfden leeftijd, maar ook grondsoort heeft invloed op spoe dige kernvorming. Het spoedigst be speurt men kernhout-vorming bii al le soorten larix groene douglas, wey- mouth-pijn en de houtsoort Robina pseudo acacia. Bii pinus silvestris kan kernhout-vorming zeer lang wegblij ven, evenzeer bij den Oostenrijkschen pijn. Bii 40-jarigen Corsikaanschen pijn zocht ik tevergeefs naar kern- hout. eveneens bii Bankspijn. Bii ei kenhout. jonger dan 30 jaar, vindt men zeer weinig kernhout. en bii Quercus rubia nog in 't geheel niet. Bii spar en den (alle picea en abies variëteiten! bespeurt men geen kern vorming... De vraag waarom bij enkele soor ten de dunste palen de duurzaamste bleken te zijn, kan verband houden met de wijdte der jaarringen. On afhankelijk van spint en kernhout zullen de palen uit het jonge bosch. die op 1.50 (Mj. hoogte 8 cM. mid dellijn hebben, grooter weerstand bie den tegen het rottingsproces, dan de palen uit hetzelfde bosch, die reeds 16 cM. middellijn hebben; aangeno men. dat deze even oud zijn. Prof. Te Wechel meent daarentegen te moeten vasthouden naar wat zijn ex perimenten hem leerden, dat beneden den leeftijd, waarop kernvorming be gint op te treden, de jaarringbreedte geen invloed heeft op de duurzaam heid. B-r. ERWTEN. Mansholt Extra Kortstroo, ge kruiste, eerste en tweede na bouw, goedgekeurd. Oudere nabouw ongekeurd. Bylke- ma's Unica, origineel en eerste nabouw, goedgekeurd. Oudere nabouw, ongekeurd. Kroonerwten Oudere nabouw, ongekeurd. ZOMERTARWE. 01002 Uitverkocht. HAVER Mansholt III, eerste nabouw, goedgekeurd met 10-10. Friesche Zegehaver, 60 K°. natuurgewicht. Zegehaver, uit andere streken. Nagenoeg Uitverkocht. GERST. Goudgerst. Mansholt Princesse. Uit Friesland afkomstig. De princessegerst is zeer geschikt voor de brou werij. BOONEN, Witte en Bruine. Alle artikelen zijn van eerste kwaliteit. Wij zijn bereid de zaaigranen tegen een billijke vergoeding, met Ceresan te ontsmetten. Voor de. ont smetting van het zaad hebben wij ons onder toezicht gesteld van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen. GIESSEN (N.-Br.) Telef. Rijswijk (N.-Br.) No. 3. BRUCHEM. Op 27 Februari j.l. werd door de Chr. Meisjesvereeniging „Soli Deo Gloria" alhier haar tweede jaarvergadering ge vierd. Zij werd gehouden in het Kerk gebouw der Ned. Herv. Gem. Reeds vroeg waren vele toeschouwers ter plaatse, tot zelfs ver uit den omtrek waren verschil lende vereenigingen opgekomen naar dit jaarfeest. De vergadering werd geopend met het zingen van het Bondslied der M.V., waarna de beer van Binsbergen, die de leiding op zich genomen had, voor ging in gebed. Daarop las hij 1 Cor. 13 waarna gemeenschappelijk werd gezongen Ps. 133 vers 1 en 3. De presidente der vereeniging, mevr. van Binsbergen, sprak in 't kort een inleidingswoord dat aansloot op het voorgelezen Schriftwoord. Aan het slot van hare inleiding werd de aanwezigen een hartelijk welkom toegeroepen. Daarna zette de secretaresse, mej. D. Rugers uiteen hoe het afgeloopen vereenigingsjaar ge weest was, waaruit op te maken was, dat zij een goede vereeniging hadden. Mej. D. Dingemans, penningmeesteresse der vereeniging, bracht de vergadering op de hoogte met de financiële toestand en bracht hartelijk dank aan allen die hierin de M V. gesteund hadden. Daarop werd gemeenschappelijk gezongen Psalm 68 vers 9, 10 en 16, terwijl onder- tusschen gecollecteerd werd ten bate van de vereeniging. Voor de pauze werden onderwerpen en gedichten verteld en met orgelbegeleiding werden verschillende mooie liederen gezongen. In de pauze werden de aanwezigen op chocolademelk getracteerd en was er tevens gelegenheid de vervaardigde kleedingstuk- ken te bezien, terwijl verschillende mooie muzieknummers werden gespeeld. Na de pauze werd de vergadering her opend met het zingen van enkele mooie zangstukjes, waarna door de leden der M. V. verschillende onderwerpen en ge. dichten ten gehoore werden gebracht waarna met spanning werd geluisterd. Tot slot werd nog gemeenschappelijk ge zongen Psalm 72 vers 11 en sprak de heer van Binsbergen een woord van dank voor hetheen dien avond gehoord was en werd de vergadering door hem met dank zegging gesloten. Allen keerden wel voldaan huiswaarts. BABYLONIëNBROEIv. Dinsdag 1.1. hield de Chr. J.V. "Obadja" haar 9de jaarvergadering. Na vooraf gemeenschappelijk te hebben ge zongen, Psalm 235 en 7, ging Ds. Kruis-Voorbergen voor in gebed. Ver volgens las de voorzitter Lucas 16 en sprak een openingswoord uit, waar na nog gezongen werd Psalm 118:6. Daarna kregen we verslag te hoo- ren van den secretaris. Deze meldde o.m., dat in het afgeloopen vereeni gingsjaar 1 lid de vereen, verlaten had, doch er 4 voor in de plaats gekomen waren, alzoo een vermeerdering van 3. Vervolgens spraken verschillende afge vaardigden van de zusterverenigingen hun beste wenschen uit, waarna over gegaan werd tot de Bijbelinleiding han delende over Lucas 17:2037, wel ke gegeven werd door T. W. Combee, waarop een korte bespreking volgde. Daarna werd het bodslied gezongen, waarna werd gepauzeerd. Na de pauze kregen we verschil lende voordrachten en opstellen te hoo- ren welke allen in den smaak vielen, waarna Ds. Kruis-Voorbergen omstreeks half 11 met dankzegging sloot, nadat nog gezongen was Gez. 96. BENEDEN-LANGSTRAAT. Naar vette varkens be staat geregelde vraag. Men besteedt thans 3637 cent per K.G. levend gewicht. Jonge biggen worden ver handeld van f8 tot f12 per stuk. BRAKEL. Het concours, uitgeschreven door de fanfare O.B.K. alhier, op 21 Mei, beloofd een groot succes te worden. Reeds 16 vereenigingen schreven in, ter wijl nog eenige in beraad staan. Hier onder volgen de deelnemers met opgave der afd., waarin zij uitkomen. Fanfares: St. Caecilia (Sup. Afd. B) uit Ammerzoden; Nooit Gedacht, (Sup. Afd. A) uit Nieuwaal; Juliana (Èere- Atd) uit Rossum; Onderling Genoegen (lste Afd.) uit Wijk bij Heusden; Vol harding (3de Afd.) uit Gorinchem; Door Eensgezindheid (3de Afd.) uit Zuili- chem; Lopiker Capel (4e Afd.) uit Lo- plker Capel. Accordeon: Steeds Voorwaarts (3e Afd.) uit Rotterdam. Mond Accordeon: Zalt-Bommel (2de Afd.); Opijnen (2de Afd.). Zang: O.Z.O.D. (Gem. K., Uitm.) uit Spijk gem. Heukelum; Herwijnsch Man nenkoor (lste Afd.) uit Herwijnen; Mcr- wezangers (Mannenk., 2e Afd.) uit Dor drecht; Aurora (Gem. K., 3e Afd.) uit Brakel; Crescendo (Gem. K., 3e Afd.) uit Opijnen; Jong Neerland (Kinderk., 3e Afd.) uit Herwijnen. De avondconcerten worden gegeven door de twee corpsen uit de Sup. Afd. De vereenigingen, die inschreven heb ben dit alleen door eigen keuze ge daan. De voorzitter van het uitvoerend comité sprak er tegenover ons zijn vreugde over uit, dat alles zoo vlot verliep en tevens zijn afschuw over door sommige concours-secretarissen aangewende pogingen, zeer onsportief om het niet erger uit te drukken, om vereenigingen naar hun concours te krijgen. Hij vertelde ons, dat er een vereenigingen opgezocht had en ver teld, dat hij uit betrouwbare bron wist, dat Brakel niet door ging, die ver eenigingen moesten maar bij hem ko men. De voorzitter verklaarde, dat Bra kel doorgaat en bij gunstig weer alles zal klinken als een klok. CAPELLE. J.l. Maandagavond hield de Geref. Kerk alhier, haar gewone jaarlijksche ledenvergadering, waar op door den ouderling, den heer H. Kerst, verslag werd uitgebracht om trent den toestand der kerkelijke fi nanciën en de diaken, de heer v. Barneveld, een overzicht gaf van den financieelen toestand der diaconie. Uit deze verslagen bleek, dat de ge- geente zich. zoowel geestelijk als stof felijk, in voortdurenden bloei mag verheugen. Na rijp overleg werd be sloten de bestaande vacature van 4den ouderling vooralsnog niet aan te vullen. Na afhandeling van het zakelijke gedeelte werd door Ds. P. K. Keizer een lezing gehouden over het 1000 jarig rijk, Deze lezing, welke een schitterend stuk studiewerk was. werd door de vele aanwezigen met de mee ste aandacht beluisterd. Deze verga dering, welke onder leiding stond van den predikant der Geref. Kerk. Ds. Keizer, werd met dankgebed en het zingen van„Een vaste burg is onze God." gesloten. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" gaf j.l. Dinsdagavond voor donateurs en begunstigers en Donderdagavond d.a.v. voor niet-le- den in het Stationskoffiehuis van den heer L. F. v. Dongen alhier zijn jaarlijksche uitvoering, welke in alle opzichten geslaagd mag heeten. Na een welkomstwoord van den Voorzitter van het gezelschap, den heer J. Michaël werd onder leiding van den directeur, den heer Alb. Christ, met de afwerking van het met zorg samengestelde programma begonnen. De verschillende nummers, zoowel vóór als na de pauze, wer den verdienstelijk ten gehoore ge bracht en oogstten een welverdiend applaus. Ter afwisseling ^verd door de aan de vereeniging verbonden too- neelvereeniging voor de pauze „Vroe ger, nou, straks" en na de pauze „Joost Uilenspiegel" opgevoerd, wel ke nummers eveneens veel bijval oogsten. Ongeveer 12 uur werd de uitvoering met een woord van dank aan allen die op eenige wijze aan het welslagen van deze avonden had den medegewerkt, door den voorzit ter gesloten. Het waren een paar gezellige avon den, waarop „Kunst na Arbeid" met genoegen kan terugzien. GIESSEN. Maandagavond 26 Febr. verga derde in café de Lorm het ziekenfonds „Doe stil voort", ter herdenking van het 15-jarig bestaan. De Voorzitter, de heer J. van Herwij- nen, opende de vergadering met onge veer de volgende woorden: Als een droeve plicht voel ik het werk, dat op mij rust als voorzitter van ons fonds. Ik zou kunnen vertellen van veel goeds, van hard werken, van fi nancieelen vooruitgang, doch ben tot dat alles niet in staat, omdat de groo- te schaduw van den dood ons heeft achtervolgd en de tot blijdschap wek kende dingen, omfloerst met rouw. Met rouwgedachten vangen we het werk aan, daarna eischt het leven lang zaam maar zeker weer onze volle aan dacht. Het is als een oud tijdperk, dat wordt afgesloten en een niéuw- dat begint en al verliezen wij nog zooveel wat ons lief was, er is niets aan te doen. Het leven is al even onverbiddelijk als de dood, het duldt geen stilstand, het eischt ideeën en daarna daden. Daarom zal, als ons het werk ontvalt, een ander weer op zijn beurt onze taak moeten overnemen^, dit is de eeuwige gang, die nooit zal zijn te stuiten. Het is ter herdenking van hen die ons in de voorbij gesnelde 15 jaren door den dood zijn ontvallen, dat ik met deze woorden aanvang. Gaarne erken ik, dat het voor mij overigens een aangename taak is, deze 15e jaarvergadering te mogen openen. Vanaf de oprichting ging spreker hierop nauwkeurig na het doel en werking van het fonds. Nooit, aldus spr., is ons doel geweest politiek in ons fonds van invloed te doen zijn. Hij spoorde aan tot eerbied en ontzag voor het vaderland en ons vorstelijk huis. Vervolgens memoreerde hij de Ziek tewet in verband met het fonds en kwam tenslptte tot de conclusie dat het fonds „stil voort moet gaan" om het doel te bereiken, steun aan zie ken. Vervolgens werd het woord gege ven aan den secretaris, den heer H. Kant Jz. tot het uitbrengen van zijn jaarverslag. Daaruit bleek, dat de to tale inkomsten waren f307.58, uitgaven f 204.73, batig slot f 102.85. Het to taal bezit f 1724.18, waarvan op de rijks postspaarbank geplaatst is f 1671.28. Met den wensch, dat het fonds in 1934'35 mag voortgaan met het werk bedoeld in de naam der vereeniging, eindigde hij zijn jaarverslag. De boeken en bescheiden van den penningm., den heer J. Daim, werden door een commissie onderzocht en in orde bevonden. Tot bestuursleden werden met alge- tneene stemmen herkozen, de heeren H. Kant, A. Roza en L. Westerlaken, terwijl inplaats van J. Pruijsen, die als zoodanig bedankt had, werd ge kozen d'e heer R. van Tilburg, die te vens als bode werd benoemd. De Voorzitter bracht vervolgens de vraag in het midden, om ook dit jaar bij H.H. eere-leden en donateurs weer hun jaarlijksche bijdrage te innen. Was het, aldus de Voorzitter, bij de oprich ting en ook in de eerste jaren van het bestaan noodzakelijk, gezien den fi nancieelen toestand van thans is de noodzakelijkheid daarvoor niet meer aanwezig. Gezien het feit, dat ook bij den boer de crisis zich doet gevoelen, zou hij willen voorstellen, het dit jaar zonder hun steun te willen doen, hij hoopte, dat de meergegoeden onder hen, hun steun aan andere liefdadig heidsinstellingen, b.v. het Groene Kruis e.a. daarmede zullen verhoogen. Dit voorstel werd met bijna alge- meene stemmen aangenomen. Vervolgens werden nog eenige za ken van huishoudelijken aard bespro ken. De rondvraag leverde weinig stof tot bespreking, waarna de Voorzitter alle aanwezigen dankte voor hun te-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 6