LAAT U NU EEN M. NORT/- GOmCHEM, Dit nummer bestaat uit 3 bladen (Zuidvruchten I A. BAAIJENS Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Verplicht psnsioenverfaaal - op de ambtenares. - land van altena 5. 9. lattkiitiyzitt 4 Co's Bank Jf.V. No. 5415 Vrijdag 9 Maart 1934. Elastieken kous, Buikgordel of Buikcorset aanmeten. Uitsluitend Maatwerk". A. Veisehuiir-Baert Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gedurende de maand Maart ZEER SPECIALE PRIJZEN. ZUSTERHUIS 6. GEVESTIGD SINDS 1876 Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS PLAKMEEL. BEHANGDOEK. Restanten Behangselpapier Sg tegen hilve prijzen! Botermarkt 72 HEUSDEN. W Abrikozen per pond 50 cent Appelen 34 Peren 30 Rozijnen 28 Pruimen 25 TBLBP. No. 15 Raamsdonksveer. Agentschap van de AmsUrdainsctu Bank fl.V, Amsterdam Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootW_der kastjes). SPAARBANK, «vbbbeüs* Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOON STRA I Botermarkt 88 HEUSDEN. KORT VERSLAG van de gehouden raadsvergadering der gemeente AMMERZODEN op Zaterdag 3 Maart, nam. 2 uur. Een besluit van Gedep. Staten, hou dende verdaging van de beslissing op het raadsbesluit tot wijziging der bouwver ordening, wordt voor kennisgeving aan genomen. Een tweetal niet sluitende begrootings- wijzigingen wordt aangevuld metderamiDg in ontvangst van een bijdrage van het Rijk in de kosten van de huishouding der gemeente. De heer Somers vraagt, of deze bij drage zal worden ontvangen, of dat de gemeente, die weer terug moet betalen. De voorzitter zegt, dat de raming van den post op het oogenblik nog slechts een administratieve maatregel is om de be grooting sluitend te houden. De Minister heeft goedgekeurd tot 4 Mei 4934 de verordening tot heffing van vergunningsrecht. B. en W. stellen voor, een geheel nieuwe verordening vast te stellen; wat met algemeene stemmen wordt aangenomen. Verzoek van R. K. kerkbestuur van de- parochie van den H. Willebrordus, om op een door dat bestuur aangewezen terrein een bijz. lagere R. K. jongensschool te stichten. B. en W. stellen voor, het school gebouw, dat aan de gemeente behoort, hiervoor beschikbaar te stellen, nadat het eenige kleine veranderingen heeft onder gaan. Door den raad worden de volgende be sluiten genomen tot het verleenen van medewerking tot vermindering van het aantal scholen tot het vragen van ontheffing van de verplichting tot het geven van openbaar lager onderwijs, omdat de over te dragen school de laatste openbare lagere school is tot onttrekking van bet gebouw aan den publieken dienst tot beschikbaarstelling van het gebouw tot verbouw van het schoolgebouw tot verbouw van dat gedeelte van het gebouw, dat eigendom der gemeente blijft tot ontslag van het aan de school ver bonden onderwijzend personeel en van het overige personeel, alsmede tot wijziging der begrooting 4934 in verband met de verbouwingskosten De raad is voornemens de overdracht met ingang van 4 April te doen plaats hebben. De heer Baselaar wil openbare aanhe steding. Door den raad wordt aldus be sloten. De 9e wijziging der begrooting 4933 wordt met algemeene stemmen vastgesteld. De aftredende leden der commissies tot wering van schoolverzuim worden allen herbenoemd. De verordening op de heffing van be smettelijke ziektengelden wordt aldus ge wijzigd, dat de in artikel 3 genoemde kosten van vervoer, afzondering, onderzoek, verpleging, reiniging en ontsmetting van gebouwen, voer- of vaartuigen nimmer méér zullen bedragen dan de voor de ge meente geldende kostprijs. De belastingplichtigen zijn van bedoelde bedragen verschuldigd 40°/o bij een aanslag van f4000 tot f4500; 45% v^n f4500 tot f2000; 25°/0 van f 2000 tot f 2500 40°/0 van f2500 tot f3000; 60°/0 f3000 tot f 3500 80°/o v&n f 3500 tot f 4000 het volle bedrag bij een aanslag van f 4000 en hooger. Na de rondvraag, waarvan geen gebruik wordt gemaakt, sluit de voorzitter de ver gadering. Biuneiiland. Belangrijke boterdiefstallen. De daders eindelijk gearresteerd. Men zal zich herinneren dat in den loop der maanden Mei tot October van het vorig jaar op zeer vele plaatsen in Noord-Brabant de boterfabrieken werden gedupeerd door op groote schaal uit gevoerde diefstallen van bereide en voor verzending gereed staande boter. In Nuland, Berlicum, Heesch, Bergeyk en verschillende andere plaatsen werd des nachts ingebroken in de boterfabrie ken waar de voorraden per vrachtauto werden weggehaald. Op deze wyze zijn vele duizenden kilogrammen ontvreemd en leden de bedrijven een groote finan- ciëele schade. De hoeveelheden varieer den nl. van 500 tot ruim 4600 K.G., zoodat de heeren inderdaad van een goe den buit konden spreken. Hoewel de politie zeer waakzaam was slaagde zij er tot dusverre niet in, vol doende bewijs tegen de vermoedelijke daders te construeeren en het duurde zelfs lang voor men met eenige zeker heid kon nagaan waar de boter bleef en wie de daders waren. Zoo werd door de Kon. Marecbaussées te 's-Hertogenbosch samengewerkt met de brigades te Eind hoven en Helmond en met de gemeente politie van Eindhoven. De sporen wezen er nl. op, dat in deze of gene richting de daders te zoeken waren. Een vaag sig nalement, dat nachtelijke voorbijgangers van een auto hadden gegeven, die met panne langs den weg stond, werd verder uitgeplozen en eindelijk leidde een vaster spoor naar Eindhoven en naar Heusden. Het net werd steeds nauwer aangehaald tot Dinsdag 11. tot arrestatie van een vijftal verdachten kon worden overgegaan. Het zijn de arbeiders D. K., K. K., F. H V. B. en A V., allen uit Eindhoven. D. K. bleek de verleider en had de ove rigen in het vooruitzicht gesteld van de zoete winst die met deze diefstallen te behalen was, en inderdaad ook behaald werd. De boter werd in verkoop gebracht als z.g.n. smokkel boter die iets onder den normalen prijs in den handel komt en bracht den heeren ettelijke duizenden guldens in de portemonnaie. F. B. was de man die bereid was voor dit lucra tieve werk zijn auto disponibel te stellen. In verband met deze zaak werden voorts aangehouden de boterhandelaren B. N. en D. v. d. P. uit Wijk bij Heusdeü, die er van verdacht worden de gestolen boter te hebben opgekocht, terwijl tenslotte ook nog een zekere A., eveneens uit Wijk, werd aangehouden. Het achttal is over gebracht naar het Huis van Bewaring te 's-Hertogenhosch. Bossche Ct. O— NIEUWE LEENINGSWET. Ingediend is een wetsontwerp tot te geldemaking van schuldbewijzen ten laste van het rijk tot een bedrag van max. f900 millioen ter vermindering van de uitgaven wegens Nationale Schuld ter af lossing van de 5 pCt. tweede leening 4932, de 4x/g pCt. leeningen 4946, 4947 en 4928 en de 4 pCt. leening 4916. De tegeldemaking kan geschieden het- zy in eens tot het geheele beloop van het in het vorig lid bedoeld bedrag, dan wel achtereenvolgens bij gedeelten van dat bedrag, op de tijdstippen, welke de minister van Financiën dienstig zal achten. De schuld, welke krachtens deze wet wordt gevestigd in ten hoogste 40 jaren. De bevoegdheid tot versterkte delging van de krachtens deze wet gevestigde schuld wordt voorbehouden. VERLICHTE A.N.W.B.-WIJZERS. De A.N.W.B. neemt in het Westland de proef met een verlichting van de be kende richtingborden. Te Honselersdijk zal een bord worden geplaatst met een drietal lampjes, welke de richting borden verlichten. Slaagt deze proef dan zullen ook elders borden worden verlicht. o— BOERDERIJEN AFGEBRAND. De groote boerenbehuizing van de we duwe Hendriks te Oss is tot den grond afgebrand. De oorzaak is onbekend. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. De boerenhofstede „de Bijl" te Kamer voort (gem. Bemmel, Geld.), is afgebrand. Drie varkens kwamen in de vlammen om. Het overige vee werd gered. Het huis was verzekerd, de inboedel niet. BOOMGAARD VERNIELD. Door onbekenden werd een dezer nach ten een bezoek gebracht aan den boom gaard van den heer Mack Guiljam te Poortvliet, die eenige minuten buiten het dorp woont. Toen de man des morgens opstond, kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat 23 appel en pereboomen gelijk met den grond waren afgezaagd. Vorig jaar werd van dezelfde hoornen, toen ze in bloei stonden, alle bloesem vernietigd. —o DE POOTAAR DA PPELCOMMISSIE. Den Haag, 7 Maart De Pootaardappelcommissie uitdeNeder- landsche aardappelcentrale vestigt er de aandacht op dat bij het afsluiten van con tracten oogst 4934 iedereen rekening te houden heeft met regeeringsmaatregelen voor den oogst 4934. In geen geval zul len er bij de regeling 4934 uitzonderings posities worden erkend, ten aanzien van reeds afgesloten of nog af te sluiten con* trecten. BRANDSTICHTING. De Rechtbank te Amsterdam veroor deelde een melkslijtersknecht uit Nieuwer- Amstel wegens brandstichting tot een gevangenisstraf van twee jaar. u— voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard yy 1=] Tot de wetsontwerpen, waarvan de indiening' samenhangt met den zorg- wekkenclen toestand van 's Lands fi nanciën, behoort het bij de Tweede Kamer aanhangige voorstel tot wij ziging en aanvulling der Pensioenwet 1922. Het eerste idoel van dit ontwerp is vermindering van den salarislast, die op de Rijksbegrooting drukt. Dit wenschte de regeering op tweeërlei wijze te bewerkstelligen. De in vo rige jaren toegepaste tijdelijke kor tingen zijn bii algemeenen maatre gel van bestuur gewijzigd in eene definitieve korting van 10 percent. Voorts zou het verhaal voor het eigen pensioen van de ambtenaren van 3 percent tot 41/2 percent worden ver hoogd. Op zich zelf is deze verhoo ging niet van principieele beteekenis, maar zij wordt dit wel door de voor geschreven gedwongen regeling van het verhaal van pensioenbijdragen, waaraan de openbare lichamen wor den onderworpen. We willen dit eens nader beschouwen. Krachtens de Pensioenwet bestaat er een algemeen burgerlijk pensioen fonds, waarvan de financiën geheel gescheiden zijn van de overige rijks middelen. Alle burgerlijke ambtena ren in publiekrechtelijken dienst van het Rijk, de provinciën, de gemeenten en de waterschappen kunnen na het bereiken van een bepaalden leeftijd of bii ziekte of ongeschiktheid eer der, tegenover het fonds aanspraak op pensioen doen gelden. Na hun overlijden ontvangen de weduwen en weezen eene uitkeering, die men ge zinpensioen pleegt te noemen, hoe wel de wettelijke benaming Wedu we- en Weezenpensioen is. Om het fonds in staat te stellen aan zijne verplichtingen te voldoen, zijn de openbare lichamen verplicht aan het fonds te vergoeden voor eigen pen sioen 10 percent en voor weduwe- en weezenpensioen 5 1/2 percent van de jaarlijksche wedden van de amb tenaren. Deze last, die dus op de openbare kassen drukt, kan echter ten deele op de ambtenaren worden afgewenteld. Deze kunnen n.l. wor den verplicht ten hoogste 3 percent van hunne wedden voor eigen en 5 1/2 percent voor gezinspensioen bij te dragen, dit laatste verhaal echter beperkt tot een maximum van f 3000 wegens de beperkte aanspraken van weduwen en weezen van hooger be zoldigde ambtenaren. Dit is, zeer op pervlakkig geschetst, het systeem van de geldende Pensioenwet. De wet laat de provinciën, ge meenten en waterschappen geheel vrii om het boven omschreven pensioen- verhaal geheel, gedeeltelijk of in het geheel niet toe te passen. Dit laat ste heeft voor de rijksambtenaren slechts kort bestaan, want reeds met ingang van 1 Januari 1923 werd het verhaal tot het wettelijk maxi mum op hen toegepast. Vat men het geldende stelsel van de wet in het oog dan is het duide lijk, dat de thans voorgestelde ver hooging van het verhaal voor eigen pensioen met 1 1/2 percent slechts een voortgaan is op een eenmaal in geslagen weg. De ambtenaar zal daar door iets dichter den toestand nade ren, waarin het overgroote deel der burgers verkeert n.l. de verzorging van den ouden dag geheel of groo- tendeels uit eigen middelen. Wii voor ons keuren deze wijzi ging goed en de vraag rijst bii ons of na korteren of Iangeren tijd het geheele verhaal niet op den ambte naar behoort te worden toegepast, indien de deplorabele toestand van de publieke kassen bestendigd blijft. Voor de lagere openbare lichamen is de hierbedoelde verruiming van het verhaal van 'bijzonder belang, om dat zii gepaard gaat met de wijziging van hun bevoegdheid tot verhaal in een verplichting. De toestand van vrijheid maakt derhalve plaats voor een van gebondenheid en, zoo bezien, is dit onderdeel van het ontwerp van principiëele beteekenis. Ook te gen deze wijziging is o.i. geen beden king te opperen. En zeker is een beroep op de autonomie niet-ontvan- kelijk. De regeling van de pension- neering van de ambtenaren is toch in vollen omvang door de wet tot een zaak van rijksbelang gemaakt. De rechten op pensioen, ide bedragen van de pensioenen, de bijdragen uit de openbare kassen aan het fonds, alles is in de wet geregeld. Deze laat tot dusver aan de lagere openbare li chamen alleen de vrijheid om al dan niet een verhaal toe te passen. Het is duidelijk, dat deze vrijheid geenszins uit de hun toegekende autonomie voortvloeit, doch ten doel had, eenige differentiatie in het verhaal mogelijk te maken. Nu echter ook de lagere openbare lichamen om in hun financi- ëelen nood te voorzien, algemeen een steeds dringender beroep op de geslonken draagkracht van de bur gerij moeten doen, geldt de boven vermelde rechtvaardigheidsgrond voor een verruimd pensioenverhaal ook ten volle voor hen. In de het wetsontwerp vergezel lende memorie van toelichting vin den we niet gemotiveerd waarom het wenschelijk is, het verhaal voor de lagere openbare lichamen te verzui men en tevens gebiedend te maken. Zii verwijst slechts naar het rapport der commissie-Schouten. Deze com missie heeft zich met de onderwerpe- lijke kwestie tamelijk uitvoerig inge laten, maar hare argumentatie voor eene verzuiming van het verhaal en voor gebiedende regeling komt er voornamelijk op neer aan te toonen dat het thans de juiste tijd is voor die verruiming en die regeling. De zielkundige werking van een ruim verhaal op den ambtenaar en op het niet-ambtelijke deel der bevolking, de wangunst van de buitenwereld op ee ne gunstige ouderdomsverzorging van den ambtenaar, zijn wel de voornaam ste overwegingen der commissie voor haar standpunt. De regeering nu deelt mede dat zii de gebiedende regeling van het pensioenverhaal met de commissie gewenscht acht.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1