Dil nummer hestaat uit 2 maden Als men U zegt, 4 Be Grootmoeder. ezichtigl voor de as. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. Donderdag 15 Maart No. 5416 Woensdag 14 Maart 1934. UND VAN AITEHA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS zeemonster zijn waargenomen. Bij zijn aankomst te New-York deelde de kapitein aan journalisten mede, dat het monster zeker een lengte had van 20 meter. Het had vier knobbels en nog een paar uit wassen die aan vinnen deden denken. „Drie minuten lang", aldus de kapitein, heb ik het monster gezien. Misschien is het hetzelfde monster, dat wij 41 Februari j 1. hebben waargenomen". ZWARE STRAF. Gedurende een godsdienstoefening op 1 Maart in de herdenkingskerk te Berlijn, heeft een 26-jarige theologisch student de godsdienstoefening gestoord. Hij werd thans tot een zware straf van 9 maan den gevangenis veroordeeld. BESCHERMING VAN FRANSCHE INGENIEURS. De Fransche Senaat heeft een wets ontwerp aangenomen tot bescherming van Eransche ingenieurs tegen zekere buiten- landsche ingenieurs en voornamelijk tegen niet voldoende gediplomeerden. HET TSJELJOESKINKAMP DRIJFT AF. Het kamp van de bemanning van den Russischen ijsbreker „Ssjeljoeskin" is verder Westwaarts afgedreven. De vlieger Ljapidewski heeft geprobeerd een tweede vlucht te ondernemen, doch hij moest wegens een motordefect terugkeeren naar Kaap Wellen. Te Shabarofsk wordt de vlucht van den piloot Wodopianof voorbereid. O— WEER EEN ZEEMONSTER GEZIEN. Nabij de Bahama-eilanden moet door de „Mauretania", die terugkeerde van een kruistocht door de Antillen, een VERDWENEN IN HET GEBERGTE. Vier studenten, waaronder een meisje, die te Turijn het plan hadden opgevat een bergbestijging te doen in het Cornera- gebergte, zijn spoorloos verdwenen. Nadat zij waren vertrokken heeft men niets meer van hen gehooid. O MOORDENAAR TERECHTGESTELD. Op de binnenplaats van de gevangenis van Angers is een 32 jarige slagersknecht terechtgesteld. Hij was ter dood veroor deeld wegens moord op een 6 jarig meisje. WANTOESTANDEN EN ONRUST. In verscheidene steden van Spanje hebben zich Zaterdag incidenten voorge daan. Te Madrid hebben werkloozen winkels geplunderd, terwijl vrouwen en kinderen onder het roepen van „wij willen brood" een bakkerswinkel leeg haalden. Extremistische elementen ver brandden midden op straat een stapel burgerlijke bladen. Bij het ingrijpen der politie werd een der agenten gewond. Drie arbeiders van het blad „A. B. C." werden door stakers zwaargewond. Te Barcelona zijn de werknemers van de grootste electrische centrale in staking gegaan. Nabij Saragossa wierp men steenen naar een trein. Verscheiden reizigers werden door glassplinters gewond. Op last der regeering is volgens La Nación, een dertigtal bladen verboden, meest organen van extremistische rechtsche en linksche partijen. In de provincie Ciudad Real is de nood zoo hoog gestegen, dat 150 gezinnen uit San Lorenzo de Calatrava door den hon ger ertoe zijn gekomen gekookt gras te eten. De hongersnood is toe te schrijven aan de groote werkloosheid die heerscht. niet kon ontploffen. Door haar dapper heid en koelbloedigheid heeft zij een groote ramp voorkomen. BESCHONKEN AUTOMOBILISTE GESTRAFT. In Februari heeft een dame in be schonken toestand in de Kaiserallée te Berlijn haar auto midden in een groep straatwerkers gestuurd. Hierbij werden drie arbeiders zwaar gewond. De be schonken automobiliste werd tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld. o BRAND. Een geweldige brand, uitgebroken in een warenhuis in het centrum van de winkelwijk te Birmingham in Alabama, heeft voor een millioen schade aangericht. De vlammen sloegen over naar een aan de andere zijde van de straat gelegen winkel en bedreigden een aangrenzend theater, dat door de bezoekers moest worden ontruimd. ioo-JARIGE. Op 2i Maart a.s. hoopt de Wed. Jannetje Grootjans, geb. Meulmees- ter te Kruiningen haar honderdsten verjaardag te vieren. Het krasse oud je verheugt zich nog in goede ge zondheid. 46. Geneviève heeft je niets te ver klaren. Mevrouw Lionnet zag beiden strak aan, alsof zij hunne gedachten wilde le zen. Ik ontdek met smart, dat gij uw dochter tegen mij aanzet. Mijnheer Lionnet haalde de schou ders op en zeide ongeduldig: Ik sta voor Geneviève in en dat is genoeg. Heel goed; maar ik zal toch wel te weten komen Wat? Hetgeen voor mij verborgen wordt gehouden. Amélie, genoeg daarover, zei- de de echtgenoot op een toon, die geen tegenspraak duldde. Hij verzocht Geneviève op te staan, en alle drie sloegen den weg naar huis in. O! zij hebben een geheim, zei- de mevrouw Lionnet tot zichzelf en zij hebben tezamen afgesproken, het voor mij verborgen te houden. Goed! ik zal het wel te weten komen. Toen zij de villa binnenkwam, zeide mijnheer Lionnet tot zichzelf: Geneviève beklaagt zich dikwijls, HELDHAFTIGE VERPLEEGSTER. Een verpleegster van het Middlesex- ziekenhuis in Engeland, Dorothy Thomas, is voor haar heldhaftig optreden geridderd. Toen een groote zuurstofcylinder gevuld zou worden, vloog de zuurstof in brand, met het gevolg, dat in een oogwenk de vlammen naar buiten schoten. Zuster Thomas sloot de deuren, ging het bran dende vertrek weer binnen en draaide de zuurstofleiding dicht, zoodat de cylinder dat zij nooit alleen met haar broeder kan zijn; ik zal hun nu eens het genoe gen verschaffen, afzonderlijk samen te babbelen. En hij riep: Albert! Albert! De jon;ge man kwam beneden. Vriend, zeide mijnheer Lion net hem ik heb met je moeder te spreken; bied Geneviève je arm aan en ga wat in het park wandelen. Mevrouw Lionnet werd woedend. Broeder en zuster verwijderden zich. O! zeide Amélie, ge hebt met mij te spreken; wat hebt ge mij te zeg gen? Het gelaat van den echtgenoot had een strenge, bijna harde uitdrukking aangenomen. Amélie, zeide hij op strengen toon een verklaring tusschen ons is noodzakelijk geworden. Waarover? Over Geneviève. O! dat dacht ik wel; ge hebt voor haar een liefde, een zwakheid Zoo een verblindheid heeft men nog nooit gezien. In uw oogen is zij wit als sneeuw. Ja, want zij heeft mijn onbepaald vertrouwen. En ik heb de overtuiging, dat zij hier van nacht een man heeft ontvan gen. Ge zijt beleedigend, Amélie, uw overtuiging is afschuwelijk. Gij kunt niet onpartijdig oordeelen, omdat gij Geneviève haat. VERLAGING DER LOONEN IN DE "WERKVERSCHAFFING. De Minister van Economische Za ken heeft bericht, dat de loonen bij de rijkswerkverschaffing en bij de door het rijk gesubsidieerde werkverschaffin gen moeten worden verlaagd. De ver laging bedraagt 1 tot 2 cent per uur. o CONTINGENTEERING. Nederlandsch-Turksche Con- tingenteerings overeenkomst. Over de tot standkoming van een voorloopige Ned.-Turksche handels overeenkomst kan worden medege deeld, dat de vrije invoer in Turkije,, d.w.z. buiten de contingenteering om, voor de volgende Nederlandsche goe deren is toegestaan met terugwerken de kracht tot i Nov. 1933 en tot aan de sluiting van een definitieve clearingsovereenkomst en handelsac- coord Melkpoeder, kaas, drijfriemen, ga rens, lijnolie, papierwaren en karton, katoenen goederen, gummiwaren, li noleum, zeildoek, porcelain en aar dewerk, flesschen, gloeilampen, ijzer waren en gereedschappen, koperwa ren, muziekinstrumenten en onderdee- len, radio-apparaten en onderdeelen, ontvangtoestellen, weeg-apparaten en onderdeelen, machines, motoren, ac cumulatoren en onderdeelen, minera le verfstoffen, inkt, druk- en schrijf- inkt, vernissen en geneesmiddelen. VEROORDEELD. Het vonnis over kapitein-lui tenant ter zee Eikeboom. Bij vonnis van het Hoog Militair Gerechtshof is de gewezen comman dant van „De Zeven Provinciën" ver oordeeld tot vier maanden gevange nisstraf, met ontslag uit den dienst, zonder ontzetting van de bevoegd heid bij de gewapende macht te die nen. De laatste bepaling beteekent, dat het ontslag niet als oneervol moet worden beschouwd, zoodat de veroor deelde wel pensioen krijgt. j Bemerkt ge dat nu eerst? Neen, maar gij bekent het voor het eerst. Ja, ik haat haar, ja! Ik haat haar, omdat zij uw liefde heeft gewonnen, waarop Albert alleen recht heeft, ik haat haar, omdat zij een veroverde plaats in ons huis inneemt; ik haat haar, omdat zij onzen zoon en onze zoon haar liefheeft. Hij neemt raad' van haar aan, en luistert daardoor niet meer naar zijn moeder. Zult ge ook misschien die vreemdeling de helft van ons fortuin geven, dat geheel en al onzen zoon toe komt? De oogen van mijnheer Lionnet vlam den. O zoo! zeide hij gij spreekt van ons for^iin; wie heeft het "ver kregen, gij of ik? Indien ik het door miijn werken heb verdiend, dat fortuin, waarvan gij tegenwoordig ruimschoots geniet, geloof ik ook wel het recht te hebben er over te beschikken, zoo als ik wil. Waarlijk, antwoordde de vree- selijke vrouw men zou denken, dat Geneviève wezenlijk uw dochter was. Naar het hart en de liefde te oor deelen, is zij het, en tusschen Albert en haar maak ik geen verschil. Dat zie ik slechts te goed. En ge verwondert u nog, dat ik haar haat? Ja, ik ben verwonderd, omdat gij u zoo weinig stoort, aan hetgeen gij vroeger op u hebt genomen. Wat? Ge hadt het niet moeten vergeten, BRANDEN TE OSS. Eén geval van brandstich ting Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur brak brand uit in een landbouwschuur gelegen naast de kapitale boerderij van Govers, aan den Heeschweg. Hoewel getracht werd met behulp van brandbluschapparaten den brand, die spoedig op de boerderij over sloeg, in den kiem te smoren, mocht dit niet gelukken "en spoedig ston den de geheele boerderij en de land bouwschuur in lichtenlaaie. De inboe del kon slechts gedeeltelijk worden gered. Ongeveer vijftig varkens kwa men in de vlammen om. Een groote voorraad hooi en eenige landbouw machines werden eveneens een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is on bekend. De schade, die zeer aanzien en het spijt mij, dat ik u eraan moet herinneren. Den dag, waarop haar moeder Geneviève aan ons overgaf, hebben wij beiden gezworen, voor het weesje zorg te zullen dragen, haar aan te nemen en te beminnen als ons ei gen kind. Gij hebt niet mooi woord gehouden. Toen wist ik niet, wat Geneviève eens in ons huis zou zijn. En hebben wij niet reeds genoeg voor haar ge daan? Zij zou met haar moeder ge storven zijn, indien wij haar niet op onzen weg hadden ontmoet. In plaats daarvan, heeft zij tot nu toe haar deel van ons fortuin gehad', ge hebt haar een goede opvoeding, een te goede opvoeding gegeven; kortom ge hebt een dame van haar gemaakt, en tege lijkertijd een dame boven haar stand. Ge zijt krankzinnig. Ja, boven haar stand, ging mevrouw Lionnet voort, want, waar komt zij eigenlijk vandaan? Haar va der, wiens naam wij nooit hebben ge kend, kan slechts een arme man ge weest zijn, en haar moeder misschien een van die gevallene vrouwen, zoo als men zoo dikwijls in groote ste den vinden kan. Misschien was zij niet eens getrouwd. Zwijg, ongelukkige, zwijg! riep de echtgenoot bevende van woede uit. Hij had haar arm gegrepen, zoo vast, dat zij een kreet van pijn slaakte. Zwijg, hernam hij; ik sta niemand, en nog veel minder u toe, zóó te spreken. Ga uw eigen verleden lijk is, wordt slechts voor een deel door verzekering gedekt. Zaterdagnacht omstreeks 2 uur ont dekte een agent van politie den twee den brand, ditmaal in de woning van P. in de Danehoef te Oss. Toen de agent van politie de bewoners wilde waarschuwen, kwam hij tot een ei genaardige ontdekking. Hij zag P. daar met zijn vrouw en drie kinde ren naar den brand staan kijken, ter wijl geen moeite gedaan werd iets van den inboedel te redden. Zondagmorgen werden in verband met dit eigenaardig geval P. en zijn vrouw gearresteerd en naar het poli tiebureau overgebracht. Zij zijn daar voorloopig opgesloten en ter beschik king van den Officier van Justitie te 's Bosch gdsteld. De woning brandde geheeKmt. Verzekering dekt de scha de. .A De derde brand ontstond Zondag avond in een schuur, staande achter de boerderij van den heer v. Dinter, gelegen aan den Berghemschenweg. De schuur stond spoedig in lichter laaie en door den krachtigen wind sloeg het vuur over naar de boerderij, die eveneens een prooi der vlammen werd. Het vee kon gered worden, van den inboedel en den landbouw- inventaris slechts een zeer klein ge deelte. Door den krachtigen wind sloegen de vlammen ook nog over op de aan de andere zijde van den weg gelegen woning van den heer Ceelen, welk huis eveneens een prooi der vlammen werd. De schade, die aan zienlijk is, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. De brand weer stond geheel machteloos tegen over de vuurzee en moest zich er in hoofdzaak toe bepalen omliggende woningen te behouden. KASSIER VERDWENEN. De hoofdkassier der fa. Jacobson Van den Berg te Batavia, genaamd Yo Kim Hian, verdween, kort vpor zijn kas zou worden geïnspecteerd. Toen de kas geïnspecteerd was, werd een tekort geconstateerd dat voorloo pig op f 20,000 wordt begroot. De politie werd verwittigd. 1 o INBREKER GEARRESTEERD. Een Inspecteur van de Arnhemsche politie heeft de hulp ingeroepen van de Amsterdamsche recherche, om een man in hechtenis te nemen die een inbraak had gepleegd in een manu- facturenmagazijn te Arnhem. Het spoor van deze inbraak leidde naar na, en zeg mij, of gij het recht hebt zoo te spreken over die ongelukkige vrouwen, waaronder gij Genevièves moeder rangschikt. Wat meent ge? vroeg zij ge heel verlegen. Vraag maar niet, gij weet het wel! En luister nu, wat ik eisch: Gij kunt uw natuur niet veranderen, en de slech te gevoelens niet uit uw hart verdrijven; maar gij zult niemand iets van uw tegenzin laten merken. Geen woord tegen Geneviève; gij zult haar met zachtheid behandelen! Dat wil ik zoo! Ik verbied u nog eens, een enkel woord tot Geneviève of Albert te zeggen, dat hen kon doen vermoeden, dat zij onze dochter niet is. Nu weet ge, wat ik wil: het geheim van haar geboorte zal slechts dan open baar gemaakt worden, wanneer ik er toe genoodzaakt zal zijn, dat is, wan neer zij in het huwelijk zal treden. Tot dien tijd moet de stilde bewaard worden. Ge kunt niet zeggen, dat ik mij niet heb stilgehouden. Je weet wel, Charles, ging zij voort, geheel van toon veranderend, daar zij wist, dat strijden niet hielp, ge weet, dat ik slechts heb gedaan, wat gij hebt bevolen. Ik houd niet van Geneviève, dat is waar, maar dat is mijn schuld niet. Ik ben jaloersch, en van de jalouzie, die al het kwaad ver oorzaakt, kan ik mij niet bevrijden. (Wordt vervolgd). voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard <ïat iets „éven goed" is als Aspirin, ter wijl het geen Aspirin is - stel U daar niet mee tevredenAlleen de echte Aspirin met Bayer-kruis en met den oranje band helpt U zeker, zonder ge vaar voor hart, maag en nieren! Uitslulttnd ver krijgbaar In d« oranjeband- buisjes van 20 tab!. 70 ets. en oranjezakjea 2 tabl. 10 eta. KBOEKEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1