Marktberichten Voetbalsport. -IJII I II I I l Firma L. J. VEERMAN HEUSDEN. 1 1 1 1 1 11 1 i\ 1 1 11 Bond van Ned. Ond. Laiidbotiwmbriek. Firma N. G. J. GORINCHEM, 12 Maart. Op de veemarkt waren heden aange voerd: 226 runderen, nuchtere kalveren, 7 varkens, 359 biggen, overloopers, 0 schapen en lammeren. Men besteedde voor: Zware kalf koeien f 460—240. Melkkoeien f 130—200, Kaltvaarzen f 140170. Guiste vaarzen f 90130. Stieren f 60120. Pinken f 60110. Nuchtere fokkalveren f Nuchtere kalveren voor export f Drachtige varkens f 3570. Overloopers 1222. Natte zeugen f2540. Biggen 712, alles per stuk. ROTTERDAM, 13 Maart. Aanvoer 668 varkens. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. 36—38 32—34 28—30 ROTTERDAM, 13 Maart. Op de veemarkt waren heden aange voerd 211 paarden, veulens, 2235 ma gere en vette runderen, 240 vette kalveren en graskalv., 2002 nuchtere kalveren, 138 schapen of lammeren, 1 overloopers of varkens, 38 biggen, 41 bokken of geiten. Per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. Koeien 55—60 50—54 38—42 Ossen 52-56 44—48 36—38 Stieren 48—50 44—46 38—40 Vette kalveren 105-115 90-100 70—80 Per stuk Melkkoeien f140 f240 Kalfkoeien f145 a f245 Stieren f 140 f250 Pinken f 50 f 95 Graskalveren f 28 a f 60 Vaarzen f 85 a f 130 Werkpaarden f 80 èt f 160 Slachtpaarden f 80 f 140 Veulens f t Hitten f 60 a f 90 Biggen f 5 a f 7 Nuchtere fokkalv. f 10 a f 17 id. slachtkalv. f 4.50 a f 7 Schapen f 13 k f 25 Lammeren f 13 k f 22 Biggen per week fl.10 k fl.20 De voetbalwedstrijd Zondag gespeeld in het Stadion te Amsterdam eindigde voor de Belgen in een zware nederlaag, name lijk met 93. SPRANG. Zaterdagmiddag speelde N.E.O. een wed strijd tegen S.D.O. De uitslag was 61 in het voordeel van N.E.O. Hierdoor is N.E.O. kampioen geworden van de Zater dagmiddag-competitie. WERKENDAM. De gehouden vriendschappelijke wed* s|rijd door Merwede I van Gorinchem en W.V.V. I alhier, werd door onze plaat selijke club met 50 gewonnen. Door 't eerste elftal der Junioren van W.V.V. werd met 41 gewonnen van A.D.O. I. Ook 't tweede van Junioren behaalde een overwinning en wel op A.D.O. II met 21. De ElectrischV-Ekukkerij en Binderij van de Firma L. J. Veerman te Heustien belast zich gaarne met de uitvoering van Uw Druk- en Bindorders. Spoedige afwerking. Billijke prijzen. wederom aanwijzing is, dat toedoening van Vigantol de gevolgen van infectie, inenting e.d. vermindert 5e. dat haringmeel een uitstekend, sterk groeibevorderend voeder voor varkens is, hetgeen op jeugdigen leeftijd tot uiting komt. In de gegeven hoeveelheden, naast gerstemeel, later gerstemeel en maïsmeel en vanaf een groepsgewicht van 85 tot 113 K.G. ook wei, gaf haringmeel tegen over bloedmeel, aangevuld met zouten (met en zonderVigantol) een meerderen groei van meer dan 10 pet. Hoewel de zekerheid van dit verschil vaster kon zijn, daar het verschil nog niet ten volle het dubbele van de middelbare afwijking bedroeg, bevestigen latere onderzoekin gen, dat het verschil ten gunste van het haringmeel inderdaad bestaat 6e. dat bij meer voedselverbruik per dag de haringmeelvarkens toch een ge ringer verbruik hadden per kilogram groei ERWTEN. Alles in diverse variëteiten. Alle artikelen zijn van eerste kwaliteit. Wij zijn bereid de zaaigranen tegen een billijke vergoeding, met Ceresan te ontsmetten. Vèor de ont smetting van het raad hebben wij ons onder toezicht gesteld van de Plantenzieklenkundige Dienst te Wageningèn. VOEDERPROEVEN MET VARKENS. Door het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn zijn een serie proeven bij varkens genomen met haringmeel, dat werd vergeleken met bloedmeel, waarbij tevens de bijvoeging van mineralen en van het Vitamine D werd betrokken, daar haringmeelwel Vitamine D bevat en bloedmeel niet, en ook de minerale bij voeging een rol zou spelen, aangezien het bloedmeel daar zeer arm is. Wij zullen de breed opgezette proefnemingen niet op den voet volgen, maar slechts de conclusies, waartoe wij zijn gekomen, meedeelenWij kunnen dan concludee- ren le. dat bloedmeel, naast uitsluitend ger stemeel, een absoluut ondeugdelijk rant soen is, om een goede gezondheid en daamee een voldoende groei van jonge varkens te waarborgen 2e. dat het gebrek aan mineralen, waar bij in de eerste plaats kalkgebrek genoemd moet worden, zoo misschien niet alleen, dan toch in hoofdzaak daarvan is 3e. dat van een gunstige werking van Vigantol (voor het Vitamine D) naast zouten niets viel te bespeuren, al blijft het mogelijk, dat, in het geval van ge brek aan mineralen, de gunstige werking dezer toevoeging door de gelijktijdig toegediende Vigantol bevorderd is ge worden 4e. dat, evenals bij een vorige vergelij kende proefneming het geval was, er Telef. Rijswijk (N.-Br.) No. 3. 7e. dat het voeren van haringmeel tegen over het bloedmeel het joodgetal van het rugspek een weinig verhoogt heeft 8e dat echter de kwaliteit van het slacht- product door het haringmeel niet on gunstig werd beïnvloed indien 10 pCt., later 5 pCt. van dit meel, in het rant soen werd opgenomen en gegeven werd tot aan den dag van het slachtijd, terwijl gemest werd van 16 tot 168 K.G. lichaams gewicht, over een tijdvak van 265dagen. In verband met de uit de literateur gerefereerde gegevens blijkt het echter, volgens den rapporteur, raadzaam met 't voederen van haringmeel eenigen tijd vóór het slachten geheel op te houden. Amsterdam. In een woning in de .Warmoesstraat werd de gezochte aan getroffen. De gestolen goederen wer den niet bij hem gevonden. Na een kort verhoor in het bureau werd hij op transport gesteld naar Arnhem. o AUTO-ONGELUK. Te Moordrecht is een personenauto bestuurd door den 39-jarigen heer A. J. Terdu, asbesthandelaar te Nieu- werkerk ad. IJssel, in een bocht met volle vaart tegen een boom ge reden. De schok was zoo hevig, dat de wagen totaal werd vernield, ter wijl de heer Terdu ernstig werd ge wond. Een zijner armen was verbrij zeld, een been gebroken en boven dien had hij verschillende bloeiende blessuren bekomen. Het slachtoffer werd naar een zie kenhuis te Gouda vervoerd. VERONGELUKT. Nederlandsch schipper door een kabel getroffen. Toen de 30-jarige Nederlandsche schipper H. Coolman uit Amsterdam met zijn vaartuig een brug te Schoo- ten bij Antwerpen, waar werken wor den verricht en twee kabels over de vaart waren gespannen, naderde, wilde hij een der kabels, die op het schip gevallen was, oplichten. Opdat oogenblik werd de kabel echter juist aangetrokken.. De schipper werd door den kabel drie meter in de hoogte geworpen. Hij viel op het dek en was op slag dood. Het parket was 's middags ter plaatse tot het instel len van een onderzoek. —o BRAND TE HANSWEERT. In het café van den heer F. Meyer te Hans weert was brand ontstaan. In korten tijd stond het café in lich terlaaie. De bewoners moesten in nachtgewaad het brandende huis ver laten. Het café is geheel uitgebrand. De schade wordt door verzekering ge dekt. o— MILLIOENEN VOOR DE WERK- LOOZEN. In de Eebruari-aflevering van „Ne- dierlandsch Fabrikaat" geeft de heer Meyer de Vriies een uiteenzetting van de werkloosheidsverzekering, waaruit blijkt, hoe 'uitstekend dit instituut hier te lande tls georganiseerd, maar ook welke geweldige bedragen in dezen tijd voor de werkioosheidszorg moeten wor den betaald. Uift het volgende staatjè blijkt hoe veel er ils uitgekeerd: Gemiddeld aantal Jaar verzekerden Uitkeeringen 1917 60.000 f 130.000 1918 140.000 f 989.000 1919 260.000 f 1.800.000 1920 360.000 f 9.800.000 1921 380.000 f 15.200.000 1922 360.000 f 12.500.000 1923 300.000 f 7.200.000 1924 278.000 f 5.200.000 1925 275.000 f 5.100.000 1926 283.000 f 5.200.000 1927 297.000 f 6.000.000 1928 317.000 f 5.100.000 1929 363.000 f 8.100.000 1930 419.000 f 11.600.000 1931 490.000 f 21.600.000 1932 570.000 f31.000.000 In 1933 'werd in het totaal door de werkloozenkassen ontvangen uit bijdra gen der leden f8.320.000 (in 1932: f 7.720.000) en aan subsidie ten laste Van het rijk en de gemeenten f <16 millioen (in 1932: f 17.200.000). Aan werklooze leden der kassen werd in to taal uitgekeerd f26.400.000 (in 1932: f28.300.000). Hoe scherp de overheid controleert moge hieruit blijken, dat in 1932 bij den rijksdienst 1787 bezwaarschriften tegen uitkeeringen inkwamen. Op grond van deze bezwaarschriften werd plm. f 42.000 teruggevorderd. Dit is geen groot bedrag tegenover een uitkeering van f31.000.000. o— DIDAM GEWAARSCHUWD. De minister v'an Binnenlandsche Za ken heeft een ernstige waarschuwing gericht tot het gemeentebestuur van Did'am, naar aanleiding van verschil lende gestes van raadsleden en B. en W., welke den minister ontoelaatbaar voorkomen. AUTO OVER DEN KOP GESLA GEN. Op den Deelenschenweg bij Arn hem is een personen-auto, bestuurd door den heer Canters uit Velp door de gladheid van den weg geslipt en over den kop geslagen. De drie inzittenden, n.l. de heer en mevr. Canters en mej. Kruitbos, eveneens uit Velp, moesten met min of meer ernstige wonden naar het Gemeente-ziekenhuis te Arnhem wor den overgebracht. De heer C., die een diepe snede over het hoofd had, kon na verbon den te zijn, het ziekenhuis weer ver laten; mevrouw C., die een diepe vleeschwonde aan den voet had, en mej. K., die een ribkneuzing had, moesten ter verpleging worden opge nomen. De auto werd totaal vernield. o— De K.L.M.-DIENSTEN. De reis van den heer Ples- man naar Indië. Door trekking van de Holland- Indië-lijn? Volgens berichten vertrekt de di. recteur van de K.L.M., de heer Ples- man, op 22 April per „Kwartel" uit Schiphol naar Batavia. De heer Plesman wordt vergezeld van den van verlof terugkeerenden hoofdvertegenwoordiger der K.L.M. en der K.N.I.L.M. in Ned.-Indië, den heer Nieuwenhuys. De „Kwartel" zal onder commando staan van den heer Smirnoff. De heer Plesman blijft twee weken in Indië. Zijn reis zal in de eerste! plaats ten doel hebben den Austra- lischen minister van buitenlandsche zaken, Latham te ontmoeten voor 't houden van besprekingen over de mo gelijkheid van doortrekking van de luchtlijn Holland-Indië naar Austra lië. o NACHTELIJKE VELDSLAG. Een zeer ernstige vechtpartij waar bij danig van het mes misbruik is gemaakt heeft Vrijdagnacht de Veer- laan te Rotterdam in rep en roer gebracht. Bij deze vechtpartij, welke weldra in een veldslag ontaarde en waarbij het publiek zich evenmin on betuigd liet, zijn niet minder dan 4 personen door messteken ernstig ge wond. Twee van hen moesten in het Ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging worden opgenomen. BANDJIR BIJ DJOKJAKARTA Door een overstrooming van de rivier Tjode zijn 17 inlandsche wo ningen weggespoeld, terwijl eenig vee is verdronken. Persoonlijke on- lukken hadden niet plaats. DE REIS VAN DR. COLIJN NAAR INDIE. De juiste datum nog niet bekend. Naar de „Tel" verneemt, heeft mi nister Colijn thans bij de K.L.M. tegen eind April of begin Mei passage naar Ind'i'ë besproken. De juiste datum van vertrek van den premier is echter nog niet be kend, daar die zal afhangen van den loop en de ontwikkeling der zaken van den minister. Het gerucht dat de heer Colijn met de „Zilvermeeuw" zou rei zen, is onjusit. NEDERLAND—BELGIB. Te Waalwijk vergaderde j.l. Za terdagmiddag de af deeling „Lang straat" van den B. v. N. Ond. Met een uitvoerige beschouwing over de kameleontische fusie-gezind heid van het Gen. leidde de voorz. de vergadering in. Het Bondshoofdbestuur heeft op de vraag: wilt ge fusie met het Gen. ja gezegd; het Gen. H. B. zei -.neen. Zietdaar de fusielust van het Gen. in de praktijk! Als het Gen. gewild had, en als het Gen. tot heden zijn hoofdbestuur niet steeds gevolgd had, was de fusie thans een feit geweest. Op de Alg. Verg. van het Gen. in 1930 verklaarde de vertegenwoordi ger der HoofdenVer., dat het hem verheugde, dat HoofdenVer. en Gen. meer en meer één werden. Den pro motor, van fusie Bond v. N. O. en Gen. werd echter de gelegenheid be nomen, zijn fusie-program te verde digen. In 1931 kwam deze fusie-pa pa op de Gen. Verg. maar niet eens meer terug met zijn kansloos „eer lijk gemiddelde". In plaats daarvan, bepleitte hij een voorstel tot onder handelen voor fusie; echter op zoo danige wijze, dat een bekend Gen. lid moest opmerken, dat de fusie papa zijn voorstel niet had aanbevo len, maar finaal bestreden en dat men verder dan ooit van de fusie afstond. Tijdens de fusie-onderhandelingen, richtte het Gen. voor de noordelijke provincies een apart orgaan op, blijk baar met geen ander doel, dan om de B. v. N. Ond. zoo fel mogelijk te bestoken. Een hoofdbestuursverg. van het Gen., welke waarschijnlijk gehouden werd tusschen de vóórlaatste en laat ste vergadering der fusie-commissie had een verkeerden invloed op het verder verloop der besprekingen. In de fusie-commissie scheen toenade ring gekomen te zijn. Nadat echter de Gen. delegatie „met blanco man daat", op 'teind „eens even voe ling" met zijn H. B. had gehouden, bleek op de laatste fusie-verg. het tegendeel. Het orgaan der Mulo-Ver. schreef, dat erkend diende te worden, dat de Bond v. N. O. belangrijke consessies bad gedaan. Ons H. B. liet onze aansluiting bij 't Ned. Verbond van VakVer. en bij het Intern. Beroeps- sekr. der Ond. vallen en gaf inzake de aanwijzing van het hoofd der school sterk toe. Echter alles te ver geef sch. De beteekenis van het hoofdschap en onze aansluiting bij het A.C.O.P. zullen op de a.s. Alg. Verg. van het Gen. als steenen des aanstoots moeten dienen, om de fusie Bond-Gen. af te wijzen. Een deel van het onderwijzerscorps, zegt spreker, als schoolhoofd, ziet niet in, dat het Gen. zijn pijlen richt op den B. v. N. O. niet omdat deze aangesloten is bij 't I. B. S., bij 't A.C.O.P. en bij het N.V.V. maar omdat de Bond het gemunt heeft op 't hoofdschap. Nog houdt de Gen. leiding met namen als A.C.O.P. en N.V.V. enz. zijn leden terug van de praktische fusie. Dank zij een zeer eenzijdige, en dus ons inziens, verkeerde voorlich ting in de Gen. pers, is de groote massa van de Gen. leden van mee ning geworden, dat de Bond van N. Ond. een anderen strijd voert, dan die voor onderwijs en onderwijzers. Men heeft er zelfs bepaalde taal vormen voor uitgevonden, als bijwa gen van een politieke partij; geke tend aan een politieke partij, enz. De waarheid is, dat onze Bond an dere en betere wegen heeft ingesla gen, die o.i. sneller zullen leiden, tot het door beide begeerde doel. Spr. stelt in 't licht, dat het N.V.V. een federatie is van dertig vakver- eenigingen, die volkomen autonoom zijn. De verhouding tusschen het N.V.V. en zijn parlementaire verte genwoordiging is van zuiver organi- satorischen aard en belichaamd in de stellingen van 1928. Aan deze partij is nooit of te nimmer financi- eele steun verleend, noch direct of indirect. Het rijden in de groote A.C.O.P.- touring-car is het Gen. te duur. En toch kost de aansluiting bij 't A.C.O.P. nog minder dan 1/2 cent per lid en per week! 'tZal spr. benieuwen of de fusie papa op de a.s. Alg. Verg. van het Gen. weer een Tielsch succes zal oogsten, wanneer hij, zooals in 1931, weer o.m. zal zeggen: „Het is niet waar, en het is alweer] een unfaire bestrijding, wat deBonds- voorz. op het congres in zijn ope ningsrede heeft gezegd: „De onwaarachtige fusie-leuze van het Gen." Wat hééft men er aan, een derge lijke actie in het Gen. opzettelijk te diskwalificeeren We komen niet als bedelaars; ons fusie-voorstel zal zijn (is) een for- sche, een gebiedende klop op de Bondspoort. We smeeken niet, we eischen samensmelting in 't belang van 't algemeen, in 't belang van ons corps, dat de tegenwoordige verdeeld heid niet verdraagt, in 't belang ein delijk van ieder onzer. Wij eischen van den Bond, dat hij zijn plicht zal zien, en zijn plicht zal doen. Ik steek niet de hand uit als schooier maar als eischer! Wij eischen de eenheid in de onderwijswereld, en wee de genen, die aan die eisch niet vol doen!! Op het laatste Gen. congres hield een der bekendste H.B.leden een „schitterende" speech tegen het fu sieprogram, en werd de beslissing een jaar uitgesteld. Daarenboven een suggestieve opwekking van het Gen. H.B. aan zijn afdeelingen, dit jaar het fusieprogram te verwerpen. En dat heet dan: de fusie met de Bond een eerlijke kans geven! Wie werkelijk een groote, strijd- krachtige, algemeene vakvereeniging wenscht voor de openbare onderwij zeres, sluite zich aan bij de Bond van Ned. Ond., volgens Prof. Dr. Gunning, de machtigste onderwijsor ganisatie, bekend om zijn geweldigen invloed. „Dat is de beste fusie!", besluit spr. Hierna afwerking der agenda en sluiting der vergadering om 5 uur. ZOMERTARWE HAVER, i GERST. GIESSEN (N.-Br.) BEMESTING ONZER GROENTEN. De tijd van tuinieren is er weer. Bii de bemesting' van onzen hof wordt dikwijls te weinig- rekening gehouden met dit invloed, welke de bemesting uitoefent op de kwaliteit der produkten. In Duitschland heeft men gedurende meerdere jaren den invloed nagegaan, welken soort en hoeveelheid der bemesting hebben op de kwaliteit en de houdbaarheid der groenten. Personen, die geheel on kundig waren van de genomen proe ven, moesten de groenten keuren op smaak, terwijl geconserveerde groen ten gedurende meerdere jaren wer den bewaard. De uitkomsten, welke men ver kreeg, geven aanleiding tot de vol gende adviezen ie. Gebruik bii den verbouw van groenten geen verschen stalmest, fal- caliën, beer of gier. 2e. Wend ze bh gebruik zoo tij dig aan, dat geen gevaar is te vree zen voor een nadeeligen invloed op de kwaliteit 3e. Zorg er voor, dat bii het ge bruik van deze natuurmeststoffen een aanvulling gegeven wordt van die voedingstoffen, welke in te geringe hoeveelheid aanwezig zijn. Stalmest dient meestal te worden aangevuld met fosforzuur en kali. Vooral gier en beer bevatten weinig fosforzuur, de laatste (beer) ook weinig kali. 4e. Zorg bii een kunstmestbemes- ting er eveneens voor de verschillende voedingstoffen in de juiste verhou ding te geven. Dit is vooral van belang in een tijd, waarin sommi ge meststoffen in verhouding tot de 1 andere laag in prijs zijn, zooals we

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2