r<> ii PI ONZE GOEDKOOPE PATROONS. Patronen (in de maten 4250 a 58 ets. plus 12 et.* verzendkosten) kunnen wor den besteld bij de Redactrice Damesru briek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. Maat en nummer van het ge- wenschte model s.v.p. duidelijk vermel den! De gevraagde patronen worden bin nen drie a zes dagen aan de aanvraag- sters toegezonden. EEN GEKLEED JAPONNETJE. Zwart zal in het komend seizoen veel worden gedragen. En terecht, want een donkere japon „staat" bijna iedereen. Onze teekening toont u een zwart ja ponnetje, dat meer voor gekleed kan doorgaan. Bijvoorbeeld is het uitstekend geschikt voor visitej urk en voor een gele genheid, waarbij men nu niet bepaald in „gala" behoeft te verschijnen. Dit model dan, No. 672, is gedacht van een wollen crêpe, b.v. erêpe de laine, dat veel weg heeft van het mooie soepele afghalaine, ofwel men kan het vervaardigen van niet te dik fluweel, hoewel men dan moeilijk een plooirokje kan toepassen, daar flu weel geen plooien houdt. Indien de ja pon van een wollen crêpestof wordt ge maakt kunnen voor- en achterpand hetzelfde zijn. Beide panden krijgen dan enkele platte plooien ofwel stolpplooien. De kraag is zeer bijzonder, hoewel niet moeilijk te maken. Deze kraag zou men 't best voor een dik crêpe-zijde kunnen nemen, daar stof te gauw aanhangt. De geheele kraag kan men zóó maken, dat het geheel er los op kan worden gelegd. Van achteren is de kraag hetzelfde als van voren. Op linker- en rechterschouder .komen een tweetal knoopen. Aan eene zijde dient de kraag bij de schouder echter open te blijven, daar de kleine bobbykraagje geen sluiting bevat. De knoopen worden op de japon zelf ge hecht en sluiten dan in de knoopsgaten van den kraag, waardoor deze altijd op zijn plaats blijft. De ceintuur kan wor den gekozen in laklint, lakleer of fluweel, in welk laatste geval men goed doet een voering van mantellinnen er binnenin aan te brengen, omdat fluweel al gauw geneigd is om te krullen. De ondermouw is strak in tegenstelling met de boven- xnouw. Ze loopt naar den pols toe nauw nit en is afgewerkt met een kleine man chet in de stof van den kraag. EEN BRUIDSJAPON MET BRUIDJES- JURK. No. 670 toont u een sierlijke bruids japon van wit satijn. Het is een zeer in gewikkeld model met verschillende plooiengroepen in den rok, welke sierlijk naar beneden moeten vallen. De japon bestaat feitelijk uit verscheidene stuk ken. Aan het lijfje, dat ook ongelijk is verdeeld, komen de kleine klokmouwtjes aangeknipt te zitten, terwijl de lange on dermouw er dan onzichtbaar onder kan worden aangenaaid. Twee puntig toeloo- pende heupstukken houden de schuine plooien vast. Het achterpand van de ja pon kan precies eender worden vervaar digd als het voorpand. De plooien geven de draagster een slank model, wanneer ze ver worden ingestikt. De rok reikt tot ongeveer 5 c.M. van den grond. Als nou veauté dragen de bruidjes wel 'ns een rui ker, vervaardigd uit wit-zijden bloeme tjes. Zooiets is natuurlijk heel apart en zal, wanneer de naaister handig is in het schikken van zulk een ruiker, zeer zeker voldoen. Zulk een ruikertje zal te vens, omdat de „bloemen" altijd goed blijven, een aardige herinnering zijn aan uw bruidsdagen. No. 671 is een bruidsjurkje voor 'n meisje van een jaar of vijf. Het model heeft wel iets weg van de groote bruids japon. Het hoeft natuurlijk niet in de stof van laatstgenoemde te worden gekozen. Een crêpestofje staat 'n klein kind aller liefst. Het korte lijfje bezit kleine pof mouwtjes, welke door een kleine onder mouw mooi uit blijven staan. Het rokje is wel heel typisch. Iedere strook is ver schillend van breedte, waardoor men 'n klokkend rokje verkrijgt. Om het rokje zoo beeldig wijd uit te laten vallen, zou men het kunnen voeren met tarlatan, dat stijve goed, dat zoo bijzonder geschikt is voor het vervaardigen van maskarade - pakjes. In het haar krijgt het meisje de zelfde roosjes als die zich in haar mand je bevinden. Deze bloempjes behoeven ook weer niet natuurlijk te zijn. Ze kun nen worden gemaakt van een niet te soe pele zijde. 'N LEUK KINDERJURKJE. No. 673 is een leuk kasha jurkje met figuurgarneering. Het is een gemakkelijk, gezellig modelletje. Indien men er een waïm jurkje van zou willen maken, is fluweel hiervoor uitstekend geschikt. Het korte lijfje is van vóór en achteren recht geknipt. Het rokje is evenwel klok kend. Het bestaat uit vier schuine baan tjes, waarop vier oplegsels zijn genaaid, n.l. twee van voren en twee van achteren. Het mouwtje loopt gewoon recht. Dit jurkje wordt afgewerkt door een wit pikée kraagje en kleine manchetjes, wel ke met een gewone knoopsgatensteek kunnen worden omzoomd. Een lief jurk je voor meisjes van 47 jaar. MODERNE RINGEN. In den laatsten tijd zijn de z.g. half edelsteenen zeer in de mode. Vooral han gers en ringen van deze halfedelsteenen worden meer en meer gedragen en genie ten vaak de voorkeur van echte steenen. Deze half-edelsteenen of synthetische steenen komen in groote verscheidenheid voor. Bergkristal b.v. ook wel „strass" genoemd, wordt als het kundig wordt ge slepen prachtig helder en flonkert alsof het echt diamant is. Ook wordt het in den handel gebracht onder den naam van Za- beltisten of Boheemsch diamant. Is het kristal geel, dan noemt men het Bo heemsch topaas, is het bruin dan rook- topaas en als het kristal heelemaal zwart is Morion. Bergkristal wordt gevonden in graniet. Vooral de Zwitsersche Alpen hebben heel wat van dit kristal gele verd. Verder zien wij veel dragen amo- thyst, agaat, barnsteen, enz. Hoewel te genwoordig de „edelsteenen" niet meer zoo kostbaar zijn, vooral de kleinere stee nen zijn heel billijk, is toch de lagere prijs der halfedelsteenen aanleiding, dat men die meer en meer ziet toegepast, om dat men bij iedere japon zonder groote 'a'Mi "W |s|l 11 jftiP §i feraj n ff ii H %.j| Ikalris BS J vgjfe uitgaven een bijpassenden ring of han ger kan hebben, welke in effect niet on der doet voor een echte. Onze teekening laat u een viertal ringen zien, die geheel rondom gezet zijn met steentjes, z.g. roosjes van bergkristal, of diamantgruis. Heeft men een dikke beurs, dan is zoo'n ring van echte briljanten buitengewoon mooi. In het buitenland, waar men lang niet zoo als bij ons den gouden gladden ring kent, gebruikt men deze soort ringen vaak voor trouwring. In dit geval wor den de steentjes in de oppervlakte gezet, zoo, dat de rand met de bovenkant der steentjes gelijk komt en men dus geen ge vaar loopt, bij het geven en drukken van een hand, dat de steentjes in het vleesch worden gedrukt waardoor men geregeld wondjes zou kunnen oploopen. WORTH DE MODEKONING. Degenen onder onze lezeressen, die Pa rijs kennen als mode-centirurn, zullen weten, dat de allerduurste modellen voor fabelachtige prijzen worden gekocht en steeds den naam dragen van dengene, die ze heeft vervaardigd. De modellen mo gen zijn uitgedacht door Drouet, Poiret of Worth, zij zijn altijd even duur. De naam Worth zou doen vermoeden, dat men hier te doen heeft met een Engelsch- man; inderdaad is de tegenwoordige mo dekoning Worth een kleinzoon van den Engelschman Charles, Friedrich Worth, die in 1856 naar Parijs is gekomen om er een atelier voor damesmode op te rich ten. De grootvader van den tegenwoor- digen modekoning is gehuwd met een Fransche vrouw, evenals de kinderen, zoodat de familie Worth heden vrijwel als een Fransche kan worden beschouwd. Eigenaardig is, dat zoowel de kinderen als de kleinkinderen de eigenschap om zulke bijzondere elegante modellen te ontwerpen hebben overgeërfd, waardoor de vrouwen van verschillende generaties zich tot deze familie hebben gewend om voorlichting op het gebied van kleeding. Wanneer een dame in Parijs iets nieuws op modegebied wil hebben, vraagt zij eerst een audiëntie aan bij een van de modekoningen. Na langen tijd te hebben gewacht, wordt zij voor enkele oogen- klikken toegelaten en nadat de Dokter haar heeft bekeken, geeft hij haar een recept mede van hetgeen haar het beste staat. 'n Bezoek moet duur worden betaald en het zijn dan ook alleen maar zeer rijke dames, die zich de weelde van zul een bezoek kunnen veroorlooven. Behalve deze practijken oefenen zij ook nog andere uit. De modekoningen knip pen patronen, welke zijn aan de verschil lende ateliers verkoopen tegen zeer hooge prijzen. In verschillende gewijzigde vor men worden zij dan uitgevoerd. In het geval Worth treft het bijzonder, dat de beide broers zich tot dit vak getrokken voelen. Jean Charles is de ontwerper en zijn broer Jacques zakelijke leider van het groote modehuis, waar jaarlijks ge heele fortuinen worden verhandeld. Be halve als ontwerper van kleederen, heeft Jean zich vorig jaar ook nog op ander gebied verdienstelijk gemaakt, n.l. op het gebied van binnenhuiskunst. De best geslaagde proefneming mag wel ge noemd worden de inrichting van zijn kamers in de Rue de la Paixe. Thans laat hij zich een huis bouwen, dat de hoofd lijnen bezit van de Moorsche bouwkunst, maar aangepast is aan de eischen van het Fransch klimaat en de omgeving van de Fransche hoofdstad. In de voorgevel heeft hijn zijn lievelingskleuren (rood en blauw doen verwerken. Tegenwoordig geeft Worth ook al raad bij den bouw van motoren, bijzonder van reismotoren. Voor het personeel doen de Worth's hun uiterste best, om de arbeidsvoorwaarden zo ogunstig mogelijk te doen zijn. Van regeeringswege ontvingen zij onderschei dingen om de verdiensten, welke zij heb ben voor het behoud van den kunst smaak in Frankrijk. HOE LIKEURVLEKKEN VERWIJDERD WORDEN. Likeurvlekken kunt u verwijderen door ze met verdunden spiritus in te wrij ven en ze daarna met warm water uit te wrijven. VOETKWALEN. Er zijn vele menschen met kwalen en kwaaltjes aan de voeten; meestal niet erg, maar toch heel hinderlijk, omdat zij het loopen of het staan belemmeren en daarmee vaak een taak, die op zich zelf geenerlei bekwaren biedt, tot een kwelling maken. Vroeger bleef men daar meestal maar mee doorloopen of kwak- zalverde wat op eigen houtje, doch de laatste jaren is men gaan inzien, dat der gelijke kwalen, zooal niet te voorkomen, dan toch te genezen of in hun gevolgen aanzienlijk te beperken zijn. Steunzolen, voet corsetten en andere apparaatjes vinden aftrek en menige kleine operatie verlost iemand van een hinderlijk euvel. Te Chicago heeft men, alleen voor voet behandeling, een uitgebreide kliniek, het Illinois College of Chiropody, een insti tuut, dat geenerlei winst beoogt en de laatste jaren meer dan 20.000 gevallen van voetongemakken 's jaars behandelt. Dat aantal blijft steeds groeien en daarom is men thans bezig een nieuwe kliniek te bouwen, waar men het dubbele aantal gevallen, tusschen 40.000 en 50.000 's jaars zal kunnen behandelen. Dat men hiertoe kon overgaan, dankt men aan de royale gift van een geneesheer, Dr. School, die de instelling met 100.000 dollar verblijd de en bovendien nog voor 55.000 dollar nieuwe instrumenten enz. schonk. 20.000 voetlijders per jaar worden be handeld. Men mag het aantal voetlijders dus veilig schatten op het 10 of 100 voud van dit aantal. Welk een lijden! Reken dat eens over de geheele wereld. Voet lijden is een doorloopend ongemak. Het belet den arbeid, vergalt het vermaak en bederft het humeur. Men kan veilig aan nemen, dat vele echtscheidingen veroor zaakt zijn door een eksteroog. Men ver telt ons, dat in Amerika het nobele-gilde van St. Crispijn zoo goed als uitgestorven is; dat de schoenen daar verkrijgbaar zijn in verschillende lengtematen en in vele breedtematen, zoodat ie'der passende schoenen kan koopen. Vanwaar dan dit slechte resultaat? Men voelt; dat hier iets niet in orde is en men begrijpt waar de schoen wringt! De schoenen zijn goed, en het publiek lijdt aan voetkwalen. Ligt de oplossing niet voor de hand? Men koopt niet-passende schoen en sukkelt er meer door tot aan dekliniek. Is dan een schoenmaker, wiens klanten van voetlijden niets weten, dan soms geen weldoener der menschheid? EEN AARDIGE REISKOFFER. Onze teekening laat u een handig kof fertje zien dat voor allerlei doeleinden is te gebruiken, op reis voor kleine voor werpen, zooals kousen, zakdoeken, das sen, handschoenen, naaibenoodigdheden, enz. Beoefent men een of andere tak van sport, b.v. tennis of athletiek, dan kan men er zeer goed een blouse, trui, schoe nen, zonneklep, muts, handdoek, enz. in meedragen. De verschillende voorwerpen, die niet met elkaar in aanraking mogen komen worden hier op hun plaats gehou den door een soort van stalen beugel, die met een paar scharnieren zijn bevestigd. Is zoo'n koffertje door het vele gebruik oud en leelijk geworden, dan is het voor de handige vrouw een klein kunstje om het heelemaal met een vroolijke lap ster ke cretonne te overtrekken en van bin nen te bekleeden, er een nieuwe zak bij den deksel in te maken en dan doet zoo'n koffertje nog jaren lang dienst als naai doos, of voor het bewaren van borduur-, stof- en verstelwerk. KAASGERECHTEN. De kaasgerechten, die in andere landen (Frankrijk, Italië, Engeland, Oostenrijk) zulk een belangrijke rol spelen in het middagmaal, komen in de Hollandsche keuken slechts sporadisch voor. Toch zou het de moeite loonen, om de huisvrouw met deze gerechten in kennis te brengen; de ervaring leert n.l., dat een eerste proef in dit geval gewoonlijk leidt tot een veelvuldiger gebruik en ook, dat het aanvaarden van het ééne kaasgerecht al licht het kennismaken met een twee de tengevolge heeft. Zoowel voor de lunch (in den vorm van een warm extraatje) als voor het middagmaal (in groentesausen, in vóór gerechten, in tusschenschotels) kunnen we met de verschillende kaas-variaties succes hebben; en daar kaas eigenlijk toch behoort tot onze meest Hollandsche producten, bestaat er geen enkele reden, waarom we niet een poging zouden doen om er méér plezier van te beleven dan alleen in den vorm van „een plakje op den boterham". Voedzaam, gemakkelijk verteerbaar, eetlustopwekkend, smakelijk, niet duur. ziehier allerlei eigenschappen, die pleiten voor het gebruik van meer gevarieerde kaasgerechten, vooral als daar nog bij komt het feit, dat de bereiding van de meeste schoteltje op dit gebied geen bij zondere kookkennis vereischt. Trouwens, dat laatste komt in de volgende voorbeel den van kaas-mogelijkheden voldoende uit. Lunchschoteltje van eieren met kaas (4 personen) 2 eieren 1 middelmatig groote ui 40 G. geraspte kaas 30 G. (1 y2 afgestreken eetlepel) boter eenige druppels Maggi's Aroma. Laat in een plat vuurvast schoteltje de boter smelten, voeg er de zeer fijnge hakte ui bij en laat die in de boter zacht jes lichtbruin worden. Strooi er dan de helft van de geraspte kaas over en laat daarop de eieren vallen (vooral zóó, dat de dooiers onbeschadigd blijven). Strooi de overgehouden kaas op de eieren en zet het schoteltje in den oven tot het wit van de eieren gestold is. Druppel vóór het opdienen een ietsje Maggi's Aroma over de eieren, of wel, presenteer afzonder lijk een fleschje Maggi's Aroma bij dit gerecht. Warme kaassandwiches (4 personen) 8 dunne sneetjes oud brood (bij voorkeur z.g. casino-brood) ca. 75 G. kaas (n.l. 4 niet te dunne plakjes, elk ter grootte van een sneetje casino-brood) eenige druppels Maggi's Aroma ca. 50 G. y2 ons) boter Beleg 4 van de sneetjes brood met een precies erop passend plakje kaas, drup pel daarover een ietsje Maggi's Aroma, bedek elk belegd sneetje met een onbe- legd, snijd rondom de korstjes van eiken sandwich weg en verdeel dan de 4 groote sandwiches in 8 kleinere. Bak in de koekenpan met de heete bo ter de sandwiches aan weerskanten goud bruin; let er vooral op, dat bij het eerste omkeeren de sneetjes niet van elkaar schuiven daarna is voor verschuiven geen gevaar, omdat de gesmolten kaas het brood stevig aan elkaar plakt. Stapel de boterhammetjes netjes op een schaaltje ,dat eerst met een vingerdoekje is bedenkt presenteer ze als voorgerecht (na de soep) of als lunchgerecht; Kaassneetjes (4 personen) 6 sneetjes oud brood (ongeveer 1 c.M. dik) 100 G. (1 ons) Edammer of Goudsche kaas 1 ei 1 d.L. melk 20 G. (2 afgestreken eetlepels) boter wat peper, zout en mosterd 1 theelepeltje Maggi's Aroma. Rooster de sneetjes brood, zonder korst, aan weerskanten mooi bruin. Klop in een pannetje het ei met de peper, het zout en den mosterd, roer er de melk door, de in kleine stukjes gesneden kaas en de onge- smolten boter. Roer het mengsel op een zeer zacht vuur (liever nog „au bain marie", d.w.z. in een pan met kokend water) tot een roomige gelijke massa; houd het daarna warm, maar laat het niet koken. Smeer de geroosterde sneetjes brood; verdeel er het warme kaasmengsel over, waardoor op 't laatste oogenblik de Mag gi's Aroma is geroerd. Schik de sneetjes op een verwarmden schotel en dien ze zoo vlug mogelijk voor (door afkoeling wordt n.l. de gesmolten kaas taai); gebruik ze bij voorkeur als lunchgerecht. NATTE SCHOENEN. Drijfnatte schoen voor het vuur dro gen is heel verkeerd, want het leer gaat er van barsten. Vul nu twee neteldcek- sche zakjes met zemelen en stop er in elke schoen één. Binnen en uur of zoo, is alle vocht door de zemelen opgezogen. Zwarte kinderschoen, die er wat vaal en. afstands beginnen uit te zien, knapt men aldus op: Maak een mengsel van 1 deel zoete olie, met 2 deelen (Oost-Indische) inkt. Spons de schoenen daarmee in. Een paar uur laten staan en dan op de gewone manier poetsen. WENKEN BIJ MELKGEBRUIK. Om te voorkomen, dat melk overkookt, kunt u langs den binnenbovenrand der pan een weinig boter smeren. Aange brande melk dadelijk overgieten en er wat zout doorroeren. Om aanbranding te voorkomen, moet u onder in de pan een weinig water doen. Om het spoedig v,er- zuren tegen te gaan, voegt u onder het koken een weinig zout toe. Om melk of room te laten verzuren, ze niet koken en er wat karnemelk of citroen aan toe voegen. Om room gemakkelijk te kunnen kloppen, zet u hem te voren een poos op ijs. Om roomschuim te maken voegt u bij het kloppen van den roqm wat eiwit to«

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 8