Und van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. mm ■P^ H.M. DE KONINGIN-MOEDER OVERLEDEN. No. 5418 Woensdag 21 Maart 1934 *Us!i wm Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. «il iplM f i :V'.x it) Nadat ons vorig nummer reeds was verschenen, kwam uit Den Haag het bericht: H. M. Koningin- Moeder is tengevolge van ongesteldheid, veroorzaakt door bronchitis de laatste paar dagen bedlegerig en onder de behandeling van een geneesheer. Zaterdagavond werd het volgende bulletin uitge geven. De toestand van Hare Majesteit is op 'toogen- blik nog dezelfde, doch met het oog op Haar hoogen leeftijd bestaat er aanleiding tot eenige bezorgdheid. Zondagmorgen verscheen het bericht: H. M. de Ko ningin-Moeder had geen rustigen nacht en voelde zich zeer vermoeid. Zondagavond: De toestand van H. M. de Koningin-Moeder is Zondag dermate ver ergerd dat men ten paleize met de grootste bezorgd heid het verloop van de ziekte volgde. Te middernacht trad de crisis in, die het uiterste vergde van de reeds zeer gesloopte krachten van de vorstelijke patiënte, wier toestand toen hoogst ernstig was. Een uur later werd bekend, dat de toestand ui termate zorgwekkend was en kans op herstel vrijwel uitgesloten werd geacht. Het bericht van Maandag morgen luidde iets gunstiger. Maandagmiddag en vooravond brachten weinig verandering, de vorste lijke patiënte had iets minder pijn en was zeer rustig, Hare Majesteit was echter uiterst vermoeid en de toestand werd als zeer ernstig beschouwd. Dinsdagmorgen is het onvermijdelijke, dat elk mensch eens te wachten staat, gebeurd en is H. M. de Koningin-Moeder om kwart voor acht kalm over leden. Bij het sterfbed bevonden zich H. M. Koningin Wilhelmina, H. K. H. Prinses Juliana en de graaf van Waldeck, broeder van Koningin Emma. Om half negen Dinsdagochtend werd over de beide Nederlandsche zenders de dood van H. K. H. Ko ningin-Moeder meegedeeld. De uitzendingen zijn daarop tot Woensdagochtend 8 uur gestaakt als teeken van rouw. Woensdagochtend te 8 uur zullen de uitzendingen worden hervat, uitsluitend voor het doen van mede- deelingen. Tevens is aan alle radio-central en door de regeering verzocht om zoo lang de Nederlandsche zenders hun uitzendingen staken ook de radiodistribu tiebedrijven geheel stop te zetten. Toen de berichten i. z. de ernstige wending in de ziekte van H. M. de Koningin-Moeder in den Haag bekend werden, verzamelde zich dadelijk een groote menigte bij het paleis aan het Lange Voorhout. Ook verschillende autoriteiten vervoegden zich aan het paleis, teneinde naar den toestand van H. M. te informeeren. De politie trof onder leiding van den hoofdcom missaris uitgebreide maatregelen, om het autoverkeer bij het paleis om te leggen. De behandelende geneesheer Dr. De Jongh, die Zondagavond onafgebroken aan het ziekbed der Ko ningin-Moeder had vertoefd, vond den toestand der mate verergerd, dat hij het noodzakelijk oordeelde, een tweeden geneesheer in consult te vragen. De laatste nachten bleven H. M. de Koningin en prinses Juliana in het paleis van de Koningin- Moeder doorbrengen. Dinsdagmorgen half acht kwam de vorst van Wal deck en daarna Z. K. H. prins Hendrik met een auto aan. De omstanders begrepen toen, dat er iets bijzonders aan de hand was en in den toestand een ernstige wending was gekomen. Dit vermoeden werd zekerheid toen om 7,40 uur een communiqué werd uitgegeven, hetwelk meldde een rustige nacht, maar dat in het laatste half uur de toestand zoo was ver ergerd dat de toestand hopeloos was. Nauwelijks was dit bekend toen Prins Hendrik het paleis verliet en zich per auto naar 't Noordeinde begaf. Hij had af scheid van PI. M. genomen. Bij het ziekbed dat haar sterfbed was vertoefde de dochter H. M. Koningin Wilhelmina, Prinses Ju liana en cle vorst van Waldeck. De belangstelling van het publiek nam gestadig toe. Enkelen hadden door de radio vernomen dat de toestand hopeloos was en dit vormde het onder werp van gesprek, op dit moment ging echter de nieuwe tijding door de menigte: De Koningin-Moe der is overleden. De verslagenheid teekende zich op aller gelaat af. Als een loopend vuurtje ging het bericht door Den Haag. Dadelijk na het vernemen van de droeve mare werd van vele huizen en gebouwen de vlag halfstok uitgestoken. De kranten verschenen spoedig met extra-edities. Ingevolge een besluit van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond waren Dinsdag ten teeken van rouw, alle bioscopen in Nederland geslo ten. Met het oog op het feit, dat de Koninklijke Fa milie in Den Haag resideert, is vervolgens besloten de in de residentie gevestigde bioscopen, gedurende drie dagen, n.l. Dinsdag, Woensdag en Donderdag a.s. te doen sluiten. Bovendien zullen ook op den dag der begrafenis alle bioscopen in Nederland ge sloten zijn. Adelheid, Emma, Wilhelmina Theresia werd 2 Au gustus 1858 te Arolsen geboren, als de derde der, kinderen van George Victor van Waldeck Pyrmont en prinses Helena van Nassau. Op 3 Juni 1877 was koningin Sophie overleden en Koning Willem III weduwnaar geworden. Anderhalf jaar na dit overlijden trad de koning in het huwelijk met prinses Emma, die door dit huwelijk koningin van Nederland werd en wier heengaan thans door het geheele Nederlandsche Volk, diep wordt be treurd. Na een bijna 12-jarige echtverbintenis over leed op 23 Nov. 1890. Koning Willem III. De 32-jarige Koningin-weduwe heeft toen wel een zware taak op haar schouders gelegd gekregen. Alleen zoude zij haar 10-jarige dochter hebben op te voeden, acht jaren lang zou zij het land als Regentes krijgen te besturen. In die acht jaren heeft Nederland in haar een hoofd van staat gehad, dat ons land heeft weten te besturen op een wijze, die den republikeinschen tegenstander van het huis van Oranje eerbied afdwong en iederen aanhanger van het regeerende vorstenhuis met innige dankbaarheid wist te vervullen. Door haar groote gaven van geest en gemoed, heeft Koningin Emma zich van hare taak als Regentes gekweten op een wijze, die het best kan worden weer gegeven door het woord van Staatsraad Mr. A. P. W. Cort van der Linden, oud-premier tijdens de oorlogs jaren en oud-minister van justitie tijdens het regent schap van de Koningin-Moeder, neergeschreven in het „Gedenkboek, dat ter gelegenheid van haar ze ventigsten verjaardag en vijftigjaar Nederlanderschap is uitgegeven. „De Koningin-Moeder! In den loop der tijden heeft deze naam een eigen beteekenis gekregen. Zij, die evenals ik het voorrecht hadden, als Mi nister samen te werken met de Koningin-Moeder, toen zij Regentes was of later Haar mochten benaderen in moeilijke omstandigheden en bewogen tijden, zij we ten, wat zij geweest is voor Haar nieuw gekozen vaderland. De Koningin-Moeder heeft ons volk lief gekregen, want zij zag in ons volk, zijn zeden en gewoonten, bijna alleen het waardevolle en het goede: spiegel beeld van Haar eigen moed. Zij heeft Haar liefde betoond door Haar trouw medeleven met allen, die Haar dienden, door Hare onvermoeide belangstelling in ziekenverpleging, in wetenschap en kunst en door Haar stille hulp in nood. En ons volk heeft Hare liefde met liefde vergolden." De weldadigheidszin van Koningin Emma was al gemeen bekend. In het lenigen van nood van zieken en behoeftigen vond zij de grootste voldoening. Koningin Emma was een vorstin van wie met groo- ten lof gesproken kan worden. Zij was een vrouw, echtgenoote en moeder, die als voorbeeld gesteld mag worden. Het Nederlandsche volk verliest een nobele lands vrouwe, aan wie het grooten dank verschuldigd is, voor het vele goede dat zij voor dit volk heeft ver richt. Over het bezoek dat de Koningin en de Prinses aan de Koningin-Moeder brachten meldt de „Tel." o.a. omtrent het oogenblik dat zij Maandagmorgen het paleis der Koningin-Moeder verlieten: Een aangrijpend oogenblik: daar kwam niet een vorstin, maar een dochter, die gansch den nacht ge toefd had in de nabijheid van een geliefde moeder die worstelde om het leven. Een vermoeide, gebogen gestalte, het hoofd wegge doken in een bontkraag, een bleek, ernstig gelaat, rood behuilde oogen, die diep in de kassen lagen na een nacht van verschrikkelijke spanning. Het moet onze Koningin een troost geweest zijn toen zij zag hoe ernstig en met hoe warme sympathie het publiek haar groette. Zij moet gevoeld hebben hoe men met haar meeleeft in deze trieste dagen. Snel nam de Koningin plaats in den gesloten auto, even na haar volgde Prinses Juliana en ook zij zag er bleek en moe uit, ook haar verschijning was er een van droefheid en zorg om het lot van de zo-o zeer geliefde grootmoeder. Het is geen geheim in Den Haag, de Prinses is zeer gehecht aan haar groot moeder en haar moet deze ernstige ziekte van Ko ningin Emma wel bijzonder drukken. Belangstelling van autoriteiten. Onder hen, die op de registers hun handteekening hebben gezet, waren de gezant van Zweden, leden van het corps diplomatique, alsmede de gezanten van China, Japan, Portugal, de Pauselijke internunti us. De Poolsche gezant, die ter gelegenheid van den verjaardag van maarschalk Pilsoedski in het gebouw der legatie een diplomatiek diner zou geven, heeft dit diner in verband met de ernstige ongesteldheid van H. M. afgezegd. Onder de zeer velen, die Maandag in den loop van den middag nog van de gelegenheid gebruik maakten om in de vestibule van het Koninklijk Paleis aan het Voorhout in de registers hun handteekening te plaatsen ten blijke van belangstelling en medele ven bij de ernstige ongesteldheid van Koningin Em ma, waren de Belgische gezant, Sir Cecil Horst, pre sident van het Perm. Hof van Int. Jusitite met den griffier van dat Hof en vele rechters, de Duitsche gezant met zijn echtgenoote, de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, Jhr. v. Karnebeek, Staatsraad Idenburg, oud-minister Koningsberger, alsmede vele andere burgerlijke en militaire autoriteiten. voor bet Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard m - m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1