5°|o KORTING. Plaatselijk Nieuws. Voetbalsport. Burgerlijke Stuud Binnenland. Uit het dageljjksch leven, C. VAN WIJK Phz. Reuter meldt uit Washington, dat president Roosevelt een condolean- tie-telegram aan Koningin Wilhelmi- na heeft gezonden waarin hii ge waagt van het groote verlies dat het Neder landsche volk heeft geleden met het overlijden van Koningin Em ma. Onder de vele bewijzen van deelne ming, door H. M de. Koningin ont vangen, bevinden zich telegrammen van: den koning van Siam, den presi dent van Portugal, den president van Columbia, den president van San Sal vador, den president van Mexico, den president van Guatemala, den president van Chili, den president van Peru, den president van Tsjecho-SLowakije, den regent van Hongarije, den president van Spanje, den koning en de koningin van Denemarken, den koning der Bel gen, den president van Lithauen, den koning van Zweden, den president van Oostenrijk, den koning van Egypte, den keizer van Japan, den president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, den bondspresident van Zwitserland, den president der Fransche republiek, den president van Duitschland, den ko ning en de koningin van Noorwegen, den koning en de koningin van, Enge land', den koning van Bulgarije, den president van Polen, den president der Dominicaansche republiek, den presi dent van Cuba, den vorst van Monaco, den president van Haïti, den paus, den kroonprins van Noorwegen, de ex-ko ningin van Spanje, prins Nobuhito, den hertog van Guise, koningin Elisabeth van België en van den kroonprins en de kroonprinses van Zweden. Uit alle deelen van den archipel stroo» men telegrammen toe, welke het be wijs vormen hoezeer Nederlandsch-In- dië is getroffen, door het heengaan van H. M. de Koningin-Moeder De gouverneur-generaal zond het vol gende telegram aan H. M. de konin gin: Namens alle ingezetenen van Neder- iandsch-Indië betuig ik Uwe Majesteit en koninklijke familie eerbiedig onze innige deelneming met het verschei den van onze koningin-moeder. Wij zijn allen diep getroffen door dit groote nationale verlies. Wij rouwen om haar, die door zooveel aan ons volk was verbonden. Wij bidden den Allerhoogste dat hij Uwe Majesteit in deze uren van beproeving moge ster ken en steunen. H. M. de Koningin heeft voor het Koninklijk Huis 5 weken zware, 3 we ken middel en 2 weken lichte rouw voorgeschreven. Ook verschillende bui- tenlandsche hoven hebben in verband met het overlijden van onze Vorstin rouw voorgeschreven. De plechtigheid van de begrafenis op a.s. Dinsdag zal door de 4 groote omroepverenigingen gezamenlijk wor den uitgezonden, terwijl deze plechtig heid door den Kootwijk- en Phohizen- der naar Oost- en West-Indië zal wor den uitgezonden. De plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Delft wordt geleid door Prof. Ob- bink te Utrecht. AALST. De IJsclub „Nooit Gedacht" hield vorige week Vrijdag een vergade ring in de zaal: van den heer A. Gijbe. De voorzitter, de heer G. C. van Wijk, opent de vergadering en heet al len hartelijk welkom. Spreker betreurt het, dat zoo weinigen gehoor hebben gegeven aan de uitnoodiging. De no tulen van de vorige vergadering wor den voorgelezen en geteekend. Verder komt aan de orde rekening en verantwoording van den penning meester. Uit een en ander blijkt, dat er nog een batig saldo is van f56.48. Daarna komt aan de beurt Bestuurs verkiezing. De voorzitter deelt mede, dat de vergadering te slecht bezocht is, om tot verkiezing over te gaan. Er wordt dan ook besloten om op de volgende vergadering verkiezing te houden. Daar van de rondvraag niemand ge bruik maakt, worden de leden nog ge- tracteerd op een paar sigaren en sluit de voorzitter de vergadering. BABYLONIëNBROEK. In verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder zal de aangekondigde uitvoering van het kinderkoor op heden- en morgen avond niet doorgaan. Men verzoekt ons mede te deelen. dat het plan opgevat is deze uit voeringen met Paschen te houden, doch dat de zekerheid hiervan nog moet worden afgewacht. BENEDEN LANGSTRAAT. In den hooihandel en stroo gaat weinig om. Men besteedt voor het goede handelshooi fio—fn voor stroo f4,50—f 5,00. Alles per 500 K.G. DRUNEN. Veiling van 22 Maart 1934- Goudreinet 2426 cent. Belles Fleurs 19—21 cent. Idem II 1216 cent. Koningsrood 14—17 cent. Idem II 813 cent. Eidener Klumpkes 15—17 cent. Idem II 1013 cent. Ceulemans 1013 cent. Rijnzuur 912 cent. Zoete appelen 4—11 cent. Spruiten 2531 cent. Idem II 1023 cent. Veldsla 2530 cent. Spinazie 1318 cent. Idem II 10—13 cent. Witlof 14—17 cent. Idem II 9—13 cent. Juin 2—3 cent. Sjalotten 4—7 cent. Knolraap 23 cent. Wortelen 5—6 cent. Alles per K.G. Roode kool 510 cent. Savoiekool 411 cent. Boerenkool 1—3 cent. Wittekool 57 cent. Sla II 5—6 cent. Selderij 1 5 cent. Bloemkool 17—22 cent. Alles per stuk. Keelen 7—1 cent. Plukselderii 1—2 cent. Preii 213 cent. Alles per stuk. 's-GRAVENMOER. De zangvereeniging „Hallelu ja" en het daaraan verbonden kin derkoor hoopt Donderdagavond 20 Maart a.s. in de Geref. Kerk een uitvoering te geven. In verband met het solisten- concours op 2de Paaschdag alhier, zal het fanfarecorps „Euterpe" op het schoolplein een concert geven. HEDEL'. De verpachting van den dorps- polder alhier, die verleden jaar had opgebracht f6712, heeft dit jaar op gebracht f 7043. HERPT. Woensdagavond j.l. had in café v. d. Griendt alhier de vergadering plaats der Veilingvereeniging „De Lang straat", afd. Herpt c.a. Als voorzitter fungeerde de heer Chr. A. J. van Herpt. Reglementen werden voorgelezen waarna verslag werd uitgebracht over 1933. Voorgesteld werd het huishoudelijk reglement en Veiling reglement te wij zigen. Verder werd het voorstel inge diend 'om de wegens periodieke aftr. bestuursleden te herkiezen n.l. de hee- ren M. van W<ijk Azn. te Genderen en H. Mostermans te Nieuwku.ijk. Het veilingsprocent werd 5 pCt. op geslagen, buitenplaatsen met 4 pCt. Het Bestuur adviseert het veilingspro cent geliijk aan dat van het vorige jaar te handhaven. De heer Boelen, directeur der veiling, gaf hierna nog een uiteenzetting van teeltbeperking. Hierna werd de vergadering onder dank gesloten. SPRANG. Onder leiding van Ds. J. C. Hagen werd Woensdagavond met het oog op het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder een gedachte nis samenkomst gehouden. Na ge bruikelijke opening werd door Ds. Hagen een gedachtenisrede uitge sproken, waarbij spreker duidelijk liet uitkomen de zegenende hand Gods ons in het bezit, van wijlen konin gin Emma aan land en volk geschon ken. Deze, met stillen aandacht ge volgde rede, werd door de aanwezigen beantwoord door staande te zirfgen het 6e vers van het Wilhelmus „Mijn schild en de betrouwe," enz. Na dit plechtig te samen zijn ging men over tot het houden der gewone gemeente vergadering, waarbii den toestand der kerk besproken werd. VEEN. Vrijdag 16 en Zaterdag 17 Maart gaf het kinderkoor „Het Sijs je" haar aangekondigde uitvoering, onder leiding van den WelEd. Heer A. van der Nat, directeur der ver- eeniging. Ongeveer half acht werd de uitvoering door den eere-voorzit- ter, den WelEd. Heer J. van Donk geopend, welke de talrijke aanwe zigen een hartelijk welkom toeriep. Hierna werd begonnen met de afwer king van het programma, waarvan het eerste gedeelte bestond uit acht zangnummers welke keurig gezongen werden. Hierna volgde cle opvoering van de kinderoperette „Krelis boei en Ganzendonck." Om cle aanwezige een duidelijk beeld te geven van de strekking van deze operette, werd aap aan het begin van elk bedrijf den inhoud door den voorzitter voorge lezen. De operette werd vlot ge speeld, en het daverend applaus aan het eincl van elk bedrijf was dan ook ten volle verdiend. Benevens de welverzorgde costumeering der spe lenden, geven we een extra vermel ding voor de prachtige decoratie van het tooneel, hetwelk geheel gratis ge schilderd was door den heer van clei- Nat te Sleeuwijk. De begeleiding was in handen van mei. Jonker te Heus- den, welke zich van haar moeilijke taak meesterlijk gekweten heeft. Na dat door den jongeheer v. Ballegooi en nog een mooie voordracht gege ven was, getiteld: „De Twee Trans- vaalschehelden," werd een aanvang gemaakt met de verloting, waarvoor cle volgende personen een prijs be schikbaar gesteld haddenJac. v. Ballegooien, Weel. L. Bouman, Wed. C. v. Ballegooien, G. Schreuders Nzn., J. Blankers, Wed. A. v. d. Velden, C. Haseleger, J. M. Schreu ders, J. v. d. Velden Azn., A. Kraaij, J. v. d. Velden Mzn., C. Koolhaas, J. v. Tilborg, W. Schouten, G. Volk, Wed. Roeland, meiVolk, A. Roeland allen te Veen, Mevr. v. d. Nat te Sleeuwijk, P. Bouman te Wijk en Versteeg te Nieuwendijk. Al deze per sonen wordt hartelijk dank gezegd voor hunne medewerking en niet het minst den heer Van Donk voor het vele, dat hii' reeds voor deze vereeni- ging gedaan heeft. Te ruim elf uur werd door den eere-voorzitter nog een slotwoord gesproken, waar bii een woord van dank gevoegd werd voor allen, die aan het welslagen van deze uitvoering hadden medegewerkt. WASPIK. De Christelijke Gemengde Zang vereeniging „Oefening kweekt Kunst" gaf j.l. Zaterdag een druk bezochte uitvoering in ee nlokaai der voormalige Openbare Lagere School. Na het ge meenschappelijk gezang werd het woord van welkom gesproken door den Voorzitter, de heer J. Dubbelman. On der leiding van den Directeur, den heer van der Kolk uit Besoijen wer den de verschillende zangnummers op voortreffelijke wijze uitgevoerd. De so lo's gezongen door Mevr. van der Kolk en Mej. van der Wiel oogsten veel bijval. Ook de voordrachten vielen zeer in den smaak. O.K.K. heeft den aan wezigen een genotvollen avond ver schaft. WIJK EN AALBURG. Door de v.v. „Wilhelmina" wordt op den 2en Paaschdag een groote serie- wedstrijd gehouden, waaraan de volgende vereenigingen deelnemen „Juliana", Heusden „H.V.V.", Haarsteeg „Sparta", Vrijh.-Capelle„R.W.B.". Besoijen „Stormvogels", Waalwijk „Zwaluwen", Baardwijk„Neerlandia", Kaatsheuvel„Roodbroeken", alhier. De wedstrijden worden gespeeld op 't Wilhelmina-terrein op de Ebbe. WERKENDAM. De Voetbalvereen. S.V.W., alhier, zal Paasch- Maandag Serie wedstrijden houden, waaraan verschillende vereen, zullen deelnemeu. HEUSDEN. Geboren: Hendrik z. van E. van Leeuwen en B. E. M. Klop. Adriana Maria d. van A. M. Laros en M. A. Merkx. Overleden: A. Hartogs, wedn. v. J. Frederiks, 79 j. ALMKERK. Over de maand Februari. Geboren: Willem Hendrik z. van M. Boeve en A. de Graaf. Catharina Antonia d. van L. Schermers en C. de Bok. Adrianus z. van H. Versteeg en T. Ouwerkerk. Wouterina, d. v. W. v. Straten en M. Storchart. Willem Hendrik z. van W. H. de Graaff en H. v. Houten. Jan Pieter z. van P. Swart en E. v. d. Vliet. Overleden: A. Jonkers 60 j. D. v. Gils 76 j., wed. van F. v. Vugt. AFNAME DER WERKLOOSHEID. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dnt de werkloos heid onder de 593.500 leden van inge volge het Werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen in de week van 19 tot en mét 24 Februari 1934 heeft bedragen 26.9 pet. In de vorige verslagperiode (5 tot en met 10 Februari) bedroeg het percentage 30.2 pet. en in de week van 25 tot en met 30 December 1933 37.4 pet. (Zy stond toen sterk onder den invloed van de vorst). Bij 1065 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 24 Februari 1934 in totaal 283.591 werkzoekenden inge schreven, waaronder 366.429 mannen. Hiervan waren werkloos 359.511 per sonen, waaronder 347.657 mannen. Op 10 Februari 1934 bedroeg het totale aantal ingeschreven werkzoekenden bij een ongeveer gelijk aantal organen 399.323. Hiervan waren werkloos 374.942 personen, waaronder 363.031 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is derhalve sedert 10 Febr. 1934 gedaald met 15.732, het aantal werkloozen met 15.431. O VERDRONKEN. Te Smilcle is uit een vaart het lijk opgehaald van M., die sedert 6 Maart j.l. werd vermist. In een sloot te Warmond is drij vende gevonden het lijk van het 5-ja rig zoontje van de familie Roest. o ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Op den onbewaakten overweg te Tjamsweer (gem. Appingedam) is de 56-jarige vischventer J. Damminga door den trein, die om halfacht van Appingedam naar Groningen was ver trokken, gegrepen. De man was doof en slecht van gezicht. Hij was on middellijk dood. o— ONTPLOFFING. In de werkplaats van de Torenga rage te den Haag, was de ongeveer 30-jarige hoofdmonteur H. H. bezig met het autogenisch*lasschen van 'n scheur in een vat, waarin afgewerkte olie was geborgen. Vermoedelijk door te groote warm- te-ontwikkeling in het vat, waaruit de lucht niet voldoende door het. spongat kon ontsnappen, ontstond er een explosie, gevolgd door brand. Genoemde hoofdmonteur werd door een weggesprongen deel van het vat vrij ernstig o.a. aan zijn been getrof fen, zoodat zijn overbrenging naar het Ziekenhuis noodzakelijk was. Inmiddels was de brandweer ge alarmeerd, die onder leiding van in specteur De Graacl met cle motorspuit uit de Prinsestraat het vuur zoo spoe dig bluschte, dat dit geen gelegen» heid verkreeg om iets anders dan de onmiddellijke omgeving van het vat aan te tasten. De materieele schade is door dat snelle optreden, zéér ge ring gebleven. De eigenlijke Torengarage, waar van de werkplaats door een open ruimte was gescheiden, heeft geener lei schade opgeloopen. Op het gerucht „brand in de To rengarage" waren velen uit de buurt naar het terrein gekomen, doch de brand was wel zoo spoedig gebluscht dat er vrijwel niets viel te aanschou wen. o GEDOOD. Te Roermond is de ongeveer 8-ja- rige M. P., bij het oversteken van de straat, door een uit de richting Echt komende tram gegrepen en op slag gedood. O— INBREKER GESNAPT. De politie te Wychen bij Nijme gen heeft aangehouden den 22-jari- gen J. v. d. B., die te Wychen heeft ingebroken in een margarinefabriek en den laatsten tijd de omgeving van Nijmegen heeft onveilig gemaakt. ZOEKT HET GOEDE. Het is zoo gemakkelijk om een weer- looze neer te slaan en om een, die geen "hulp Van niemand en nergens ondervindt tot in den uitersten hoek van vernedering terug te dringen. Het gaat vele liefdelooze en bittere ka rakters zoo goed af om hem, die in verdenking staat van schuldige daden, met verachting en meedoogenloozen spot te overladen. Er werd iets gefluisterd aangaande zijn eer; er werd lachend het hoofd geschud aangaande zjn tè ver gedreven goedheid en zijn verkeerde hulpvaar digheid. Eenmaal zóó ver: dan is alle verguizing geoorloofd en dan breken de tongen der vijanden los in de meest onbarmhartige uitspraken en de grof ste verdachtmakingen. Dan is niets meer goed en niiets meer eerlijk; dan is er geen wet van naastenliefde en geen begrijpen en geen vergeving. De 'braven, die altijd een uitwendige onberispelijkheid aan den dag legden, de huichelaars die staande bleven rin hun schijn-fatsoen, omdat hun den moed uit menschelijk opzicht ontbrak toe (te geven aan hun booze verlangens en geheime plannen, de las teraars, voor wie het verergeren van kwaad en het dieper neerstooten van een gevallene een levensbehoefte is, zij allen, heel die bende van onbe voegde beoordeellaars en bedorven cri tici heffen hoog hun hoofd en spre ken hun verdoemenis uit. Het is zoo gemakkelijk om allen te samen de zwakke stem van één die zich verdedigen wil, luid en triom fantelijk 'te overschreeuwen; evenals het zoo gemakkelijk valt de oorzaken van een jammerlijk levenslot te verzwijgen. Doch moed en edel karakter is er van den anderen kant weer noodig, om 'temidden van valschaards en spot ters en verguizers, openlijk en fier te getui'gen: „Hij had ook zijn goede hoedanigheden en de armen kennen zijn helpende liefde en zijn nimmer vermoeide hulpvaardigheid". HARRY POLL. BRAND EISCHT 1000 DOODETv Ramp in Japan. In de stad Hakodate, die ongeveer 200.000 inwoner heeft, is Woensdag een ontzaglijke brand uitgebroken, die zich nog steeds verder uitbreidt. Men vreest dat ongeveer 1000 personen bij dezen brand om het leven gekomen' zijn. Naar het schijnt is de brand ont staan door het feit, dat verschillende schoorsteenen door den storm zijn om gewaaid. Naar schatting zijn in totaal 23000 woonhuizen of 80 pCt. van het totaal aantal huizen van de stad door den brand vernield. Het aantal dakloozen wordt op meer dan 100.000 geschat. Vele vluchtelingen hebben een toevlucht gezocht op de schepen in de haven. De stad is één puinhoop. Hakodate is de tiende stad van Japan, gelegen ten Noorden van Tokio aan de kust van het eiland Hokkaido. Voor Gouden Verlovings ringen is HET adres: Hoogstr. 16 - Gorinchem. PRACHT MODELLEN. LAGE PRIJZEN. Graveeren gratis en U kunt er op wachten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 10